Aanleg golfterrein i Voord wijk uitgesteld I OUDERENACCOMMODATIE AAN ST. JEROENSWEG Politiemannen onderscheiden l|Jr n (Ordwijk is Olerf ,er de a^w'jz'ng •12.00 efde Staten. „E oofdvi speel; DE LEIDSCHE COURANT ^GIN< .EIDEN OMGEVING Cetebe Sou/unit ZATERDAG 24 DECEMBER 1988 PAGINA 19 NOORDWIJK Er moet een accommodatie voor de Noord- wijkse ouderen komen aan de St. Jeroensweg. Een meerder heid van het Noordwijkse col lege van burgemeester en wet houders heeft dit plan verko zen boven het idee om het dorpshuis De Kuip uit te brei den. De nieuwe accommodatie voor ouderen komt op het ter rein van het voormalige Join- gebouw aan de St. Jeroensweg, Scheveningsestraat en Wasse- naarsestraat. De commissie welzijn moet op donderdag 5 januari advies geven over dit bouwplan. De ouderenbonden in Noordwijk-Binnen klagen al geruime tijd over het gebrek aan een goede accommodatie. De Stichting Gecoördineerd Bejaardenwerk maakt gebruik van het dorpshuis De Kuip maar is daar niet echt blij mee. De consumptieprijzen zijn te hoog en doordat de ruimten met andere verenigingen ge deeld moeten worden, heeft men niet het gevoel een eigen ruimte te hebben. De bejaar denbonden in Noordwijk-Bin nen maken verder gebruik van andere gebouwen zoals de Vinkenhof, het verzorgingte huis St. Jeroen, het Wilhelmi- nahofje en het parochiecen trum St. Jeroen. De ouderen hebben behoefte aan een ruimte waarin ze kunnen bil jarten, gymnastiek doen, zin gen en creatief bezig kunnen zijn. Verder is een vergader ruimte nodig, een kamer voor een pedicure, een kantoor en een sociëteitsruimte waar 150 mensen in kunnen. Verder moet er parkeerruimte zijn en een bushalte in de buurt. Nood Om aan de accommodatienood van de ouderen een einde te maken heeft het CDA in no vember 1987 een plan gepre senteerd om de Kuip uit te bouwen. Dit plan stuitte op wat verzet omdat het de ver keersveiligheid vermindert. De VVD lanceerde in februari 1988 eveneens een plan: de bouw van een accommodatie op het terrein van het voorma lige Join-gebouw. Ook het verzorgingstehuis St. Jeroen kwam met een plan om op grond bij het verzorgingste huis een ruimte voor ouderen neer te zetten gecombineerd met aanleunwoningen. Een meerderheid van het Noordwijkse college heeft nu haar voorkeur uitgesproken voor het bouwen van een ac commodatie aan de St. Je roensweg. Het sluit daarbij aan bij de voorkeur van de oude renbonden, die een uitbreiding van De Kuip als de minst wenselijke oplossing van de accommodatienood beschou wen. Deze keuze betekent niet dat de bouw van een centrale ruimte voor alle ouderen in Noordwijk definitief van de baan is. Het college denkt de ruimte aan de St. Jeroensweg dan te kunnen verhuren als kantoorruimte. De bouw van deze accommodatie begint niet voor augustus 1990. Leerlingen KTS steunen project in Burkina Faso Leerlingen van de KTS uit Voor- hout hebben met de verkoop van kerstkaarten 6.000 gulden bijeen gebracht voor Burkina Faso. Het geld werd gisteren door KTS-directeur Th.A.M. Blokland (rechts) overhandigd aan de heer A. Bos van de Stich ting Ontwikkelingssamenwerking Noordwijk. De gemeente Noord- wijk zal het bedrag verdubbelen. Het geld is bestemd voor de bouw van schooltjes in het Afri kaanse Burkina Faso. Als dank voor het harde werken werd de leerlingen van de KTS gisteren een kerstmaaltijd aangeboden. Zij werderybediend door de lera ren. FOTO: HENK VAN DEN ENDE Kerstgedichten bij Radio Rijnland LEIDEN Rijnland Radio verzorgt op kerstavond en eerste kerstdag een uitzending. Op kerstavond begint de uitzending om 20.00 uur met zang van het jongerenkoor 'The Lord Folks' van de Jozefkerk aan de Herensingel. Van 21.00 tot 22.00 uur wor den de kamerleden Nijhuis (VVD), Vreugdenhil (CDA) en Ver meent (PvdA) geïnterviewd. Tussen 22.00 uur en middernacht dragen bekende Leidenaren waaronder J. Kamphuis (direc teur stichting Welzijn), H. Mostert (hoofdcommissaris gemeente politie Leiden) en wethouder M. van der Molen hun favoriete (kerst-)gedicht voor. Tussendoor brengt een band live muziek ten gehore en wordt Henk Westbroek van Het Goede Doel geïn terviewd. Tot twee uur 's nachts is er tenslotte een kerstpro gramma voor jongeren. Op eerste kerstdag wordt er van 11.00 tot 18.00 uur uitgezonden. Het programma wordt verzorgd door de redacties van Sassen- heim, Noordwijkerhout en Lisse. Tijdens de uitzending komen de plaatselijke burgemeesters aan bod en is er plaats voor 'ge dachten, gedichten, verhalen, impressies en veel muziek'. Hoogmadese woning voor asielzoekers HOOGMADE De ge meente Hoogmade heeft gistermiddag de sleutel overhandigd aan twee asielzoekers die perma nent een woning mogen betrekken aan de Theo Bosmanlaan in Hoogma de. Het gaat om een 21-jarige vrouw en een 31-jarige man uit Iran. Sinds september ver blijven zij in Nederland en zij zijn gisteren vanuit een op vangcentrum in Goes naar Hoogmadé gekomen. „Ieder een heeft geholpen met de in richting van de woning. Meu bels, serviesgoed en alles dat nodig is om leuk te kunnen wonen, werd door de bevol king van Hoogmade naar de woning gebracht", vertelde wethouder T. van Wieringen. De wethouder begeleidde gis termiddag het tweetal naar zijn nieuwe huis. Ook werden de Iraniërs gistermiddag ge holpen met boodschappen doen. „Ze spreken gebrekkig Engels, dus hebben we die mensen even op weg geholpen in het dorp", aldus Van Wie- ringen. WETHOUDER SALMAN: „ONBEGRIJPELIJK BESLUIT GS" 'RDWIJK De aan- 14147k van een golfbaan met 16217° £en k°les en een d"" ng range aan de Noord- Van Berckelweg en? dr iat voorlopig niet door. vei edeputeerde Staten heb- iBiiol®j n deze week besloten 108947, ien goedkeuring te ver- 'anen aan het bestem- ingsplan Noord wijker- RÓ iek. Daarin werd de zieke n^eS van de golfbaan en iving range mogelijk Ïag"l3»maakt- edeputeerde Staten stellen i 'I 1756: m afwijzing dat de gronden zat®rc| ssen het Schie, Van Berckel- sULeid de jachthaven Flying iburgirrow behoren tot de zoge- Crom amde categorie 1 graslan- :n. Voor deze gronden geldt iverleni lds begin december een om- •ïitverbod en zo'n verbod be- :ent volgens de provincie 3-6202iik dat er geen golfbaan mag na orden aangelegd. GS vinden JIZEN arder dat °P bet ërasland Noordwijkerhoek veel we ivogels verblijven. Boven- Kindei en vormt het grasland op^Jiffer voor de Hoogewegpol- ook op die manier 'dagel belang voor het in stand iSJouden van de vogelstand. <*ok landschappelijk vindt de 0iflMV'nc'e ^et n'et gewenst dat Oóu'a een golfbaan in de Noord komt. (hartbi -J' eleurgesteld •Medis ethouder V. Salman kiasi lijke beslissing", meent aklinic ithouder die vindt dat het kd4 'SpniWerbod niet gebruikt Sa«. worden voor de aanleg 6.30 n deze golfbaan. „In het om- 21.00 uitverbod staat letterlijk dat ïandelt tègorie 1 graslanden niet SS °gen worden omgespoten tot Dezoel('llengrond- Dat is hier niet 15-15.1 n de orde. Ten eerste hoeft idbezo grond niet omgespoten te ,:J80 orden, alleen de bovenste na ov«a£ grond wordt verwijderd. klif ■am Iets te voorbarig meldt dit bord dat aan de Van Berckelweg In Noordwijk een golfbaan komt. De beslissing van gedeputeerde staten om het bestemmingsplan Noordwijkerhoek niet goed te keu ren, is een lelijke streep door de rekening. foto: henk van den ende De bodemstructuur wordt niet Ook praktisch de hele i het land in de oude staat te Verder gaat het irandering gewijzigd tueel later herstellen, hier niet o ten behoeve valï de bollenteelt maar voor de aanleg van een golfbaan.' Het omspuitverbod wordt op een oneigenlijke ma nier gebruikt". Volgens Salman heeft het stuk grasland in de Noordwijker hoek geen enkele landschap pelijke en /of natuurwaarde. „Het is vier a vijf hectare ver waarloosde grond waar niet veel vogels zitten. Het vormt ook geen onderdeel van de Hoogewegpolder. Bij de vast stelling van het nieuwe be stemmingsplan is er geen en kele milieugroepering geweest die bezwaar heeft gemaakt. meenteraad vond de van de golfbaan op dit punt een goede zaak". Beroep Salman vindt de afkeuring van het bestemmingsplan Noordwijkerhoek geen reden om af te zien van het golf baanplan. „We gaan kijken wat we tegen deze beslissing kunnen doen. Mogelijk gaan we in beroep bij de Kroon", al dus de Noordwijkse wethouder die vaststelt dat de aanleg van de golfbaan in ieder geval met een jaar wordt uitgesteld. „Dat is jammer want er zijn veel Noordwijkers die graag willen golfen maar nu niet aan de bak komen. Daarnaast is de golfbaan ook voor het toerisme van belang. Ik zie eigenlijk al leen maar voordelen en geen enkel nadeel". De aanleg van een golfbaan op de voormalige vuilnisbelt tussen Noordwijk en Katwijk is volgens Salman geen directe oplossing. provincie wil eerst nog onder zoek'doen naar mogelijke v vuiling van de belt. Voordat we daar met de aanleg i een baan kunnen beginnen, zijn we zeker een of twee jaar verder". Gerard Tio, een van de initia tiefnemers om de golfbaan aan de Van Berckelweg aan te leg gen, is ook teleurgesteld. Hij wil zich eerst "beraden over verdere stappen met de andere initiatiefnemers: het Noord wijkse computerbedrijf Dawi- denko en Beuk-touringcarbe- drijven. Onder redactie van Ton Pieters. Het „Geïllustreerd Zondags blad" kon op de vigilie van Kerstmis, vrijdag 24 december 1926, geen schonere toets aan slaan dan een toepasselijk ge dicht van Guido Gezelle af te drukken: „Kerstdag" „O Groote God geworden een kleen kind, TROEBELEN IN DE OOST: ,,Er zijn troebelen in onze Oost. Langs den draad komen de berichten uaiu het Moederland binnen over wat er gebeurt in de koloniën. Op de foto: op zoek naar de opstan delingen op Java. De regent van Batavia mo» met den assistent-resident zien we hier, onder gewapend geleide, op weg voor het onderzoek". i toch is 't dat gij mij zoo bemint? Wat ben ik U die niet med al en ben en, kennend mij, mij waarlijk niet en ken? Gij wordt hetgeen ik immer wezen zou, ware ik uw woord en uwer wet getrouw: ,,'t En zij gij wordt een arrem kind gelijk, en komt gij ooit", zoo zeit Ge, „in 't Hemelrijk". Uw woord, uw wet, uw doen, uw zeggen staat, o groote God, hier, in dit kindergelaat: Gij heet en doet, ik doe noch durve...o, neen, 'k en ben o God, 'k en ben noch kind noch kleen. En, maakt Gij mij niet dat Gij doet en zeit, 't is uit met mij... o God, bermhertigheid!" Over „het midden van Ame rika" schreef het Zondagsblad 62 jaar geleden: „Midden- Amerika, Spanje's schoone stiefdochter, ligt nog met al de bekoorlijkheid van een nauwelijks ontsloten gebied onder den sluier van geheim zinnigheid verborgen. Zooals reeds in de 17e eeuw, in de dagen van zeeroof en ontdek kingsreizen, lokt het nog thans avonturiers en onder zoekers. Juist als in die dagen trekt dit land van vuurspu wende bergen, van palmen en zeldzaam geurende orchi deeën, het land van den ech ten vrijheidsvogel, die in geen andere lucht kan leven, het land van oude talen en oude afgoden, de reizigers tot zich. Hier ligt het geheim van oude steden in de ondoorgrondelij ke duisternis van het oer woud begraven. Eerst den 'laatsten tijd begint het eind loos donker, dat tot dusver over de geheimen van dit too- verland lag verspreid, op te trekken. Talrijke opgravingen in Yucatan en Honduras heb ben weer de oogen der wereld CIIIA FASO I; m/mi' Ook ministerie vóór aanleg van weg door landgoed klooster DEN HAAG/VOOR SCHOTEN Het minis- terie van Volkshuisves ting, Ruimtelijke Ordene- ning en Milieubeheer (VROM) stemt in met de aanleg van een ontslui- tingsweg door de achter tuin van het kloostercom plex Bijdorp. Die weg moet de nieuwe Voor- schotense wijk Starren- burg verbinden met de wijk Bijdorp en het cen trum van Voorschoten. Aan de tegen de aanleg van die weg bij de Kroon ingedien de bezwaren kan volgens het ministerie niet worden tege moet gekomen. VROM heeft dit de Raad van State geadvi-* seerd. Gisteren heeft de ge- schillenafdeling van het hoog ste administratieve rechtscol lege in een openbare hoorzit ting de problematiek bespro ken rond de aanleg van de ontsluitingsweg. De gemeente Voorschoten en gedeputeerde staten hebben met die aanleg reeds ingestemd. De Congregatie van de H. Ca- tharina van Siena, eigenaar van het klooster, en de belan genvereniging Bijdorp I zijn bij de Kroon in beroep gegaan tegen die goedkeuring. Een woordvoerder van de congre gatie zei tijdens de behande ling van dat beroep dat de 'vernietiging' van het land goed naar zijn mening een dui delijk teken was van het ge brek aan planologische visie op lange termijn bij de ge meente Voorschoten. ALKEMADE LEIDER DORP Th. Spelt, adju dant van de rijkspolitie Leiderdorp en F. Vergeer van het politiekorps Alke made zijn gisteren onder scheiden met de bronzen legpenning. De penningen worden uitgereikt aan po litiemensen die zich op buitengewone wijze of moedig hebben gedragen. Districtscommandant ko lonel J. van de Ban reikte de penningen uit. Spelt kreeg de onderscheiding omdat hij zich jarenlang op lofwaardige wijze heeft ingezet voor verschillende mensen. Hij heeft onder andere een bij drage geleverd tot verbetering van sociale contacten in het district. In zijn vrije tijd bege leidde hij ernstig zieke colle ga's. Vergeer heeft in zijn vrije tijd, in burger en ongewapend, een overvaller in de kraag gevat. Op 20 september van dit jaar reed hij 's avonds om kwart over negen op de Hoge Rijn dijk in Hazerswoude. Bij het Shell pompstation zag hij een worsteling tussen twee Een ervan was de pompbe diende. Toen Vergeer een ste kende beweging zag, vloog hjj op de mannen af. De dader verdween echter in een gereedstaande auto, waar nog een andere man in zat. Vergeer noteerde het kente ken, zette de achtervolging in en nam de nodige maatrege len. Even later konden de daders worden aangehouden. VAN AMERIKA'S MIDDEN: „Don Pedro de Alvarada, de veroveraar van Guatemala". Land van de mooie postze gels. op dit buitengewone land ge vestigd". De Scherts begint weer veel zeggend: „Ademloos rende hij midden in den nacht het poli tiebureau binnen. Zenuwach tig vertelde hij dat zijn vrouw sinds den morgen vermist was. „Hoe ziet ze er uit?", vroeg de onverstoorbare agent van de wacht. „Geeft u eens een nauwkeurige om schrijving. Hoogte?" „Ik-ik weet 't niet", stamelde de jong getrouwde man. „Gezicht?" „Gezicht?"; versuft schudde de verontruste het hoofd. „Kleur van de oogen?", ging de agent verder. „Eh...,grijs blauw denk ik". „Weet u hoe ze gekleed was?" „Ik geloof dat ze een hoed en een mantel aan had. Ik bemerkte juist dat ze den hond meegenomen had". „Wat voor soort hond?" „Groote bulldog, weegt veer tien en een halve pond, hij heeft vier donkere vlekken op den rug en de kleur va rieert van grijs tot wit. Hij heeft 'n zwart vlekje boven F. Vergeer (tweede van links) werd gisteren onderscheiden omdat hij op 20 september een bero ving en mishandeling van een pompbediende voorkwam. FOTO: henk van den ende FOEI: „Ook in de Duitsche speelgoedfabrieken was 't voor de Kerstdagen buitengewoon druk. Ook in de kringen, waar men de eigenlijke beteekenis van het Kerstfeest vergeten is, wil men dit toch nog vieren op wereldsche wijze. Het Kerstkind met zijn onschatbare gaven noest plaats maken voor den kerstman, die aan de kinderen en aan de grootenl geschenken brengt". z'n rechteroog, een witte stompe staart, drie witte en een witgrijze poot. In z'n lin keroor is 'n klein sneedje..." „Prachtig", zei de agent, ver baasd over zulk een welspre kendheid. „We zullen den hond vinden". „Oudere, maar graag jeugdig- doende dame: „Verbeeld u, mijnheer Carels, op het laatste bal heb ik bijna voortdurend met 'n jeugdvriend gedanst". Carels: „Was die oude heer dan nog zoo rap?" ,,'t Loopt met mij gauw op een eind", zei Jasperse tegen zijn vriend Grijpsma. Grijpsma: „Laat mijn dokter eens ko men. Die heeft er uitstekend slag van, ziektegevallen te rekken". Een nette mevroi tegen vrien din: „Je krijgt tegenwoordig geen eerlijk meisje meer. Mijn „De matroos tot zijn mede-schipbreukeling: „Je zult vannacht moeten waken, maat, want 't schiet me juist te binnen, dat 'k last heb van slaapwandelen". laatste heeft toen ze wegging negen handdoeken meegeno men". Vriendin: „En waren 't nog goede?" Mevroi: „Dat zou 'k denken, 'k Had ze van onze laatste reis meegebracht, en zij kwamen uit de fijnste hö-

Leidse Courant | 1988 | | pagina 19