Veel meer vrijheid voor culturele instellingen Fraaie reiswekker STAD OMGEVING Brandstichtende leerlingen door school geschorst Rembrandt College krijgt vrouw als conrector ZATERDAG 24 DECEMBER 1988 PAGINA 17 amenwerking in babyzorg t Academisch Ziekenhuis Leiden (AZL) het Juliana Kinderziekenhuis in Den iag hebben gisteren een samenwer- igsovereenkomst getekend. Het betreft menwerking op het gebied van de neo- tologie, een tak van de gezondheidszorg zich bezig houdt met te vroeg geboren pderen. De ziekenhuizen vormen een ntrum op twee locaties: een in Lelden en n in Den Haag. Prof. dr. J.H. Ruys, ogleraar neonatologie van het AZL krijgt leiding over het centrum. Door de sa- snwerking is het mogelijk optimaal te rgen voor te vroeg geborenen. Volgens overeenkomst krijgt het AZL acht in- isive care-piaatsen voor vroeggeboren by's en acht high care-plaatsen. Het Ju- i Kinderziekenhuis krijgt vier intensive i- en vier high care-plaatsen. to: tejo ringers LEIDEN De leerlingen die in de nacht van 3 op 4 oktober de auto van hun leraar in brand hebben gestoken, zijn voor onbepaalde tijd door de schoolleiding geschorst. Direc teur F. Hermans van de MTO Mathesis Scientiarum Genitrix aan de Dieperpoellaan noemt geruchten als zouden afpersin gen en het gooien van brand bommen op de school schering en inslag zijn absoluut onwaar. De twee leerlingen, een Lei derdorper en een Noordwij- ker, werden woensdag door de politie aangehouden op ver denking van de brandstich ting. Zij hebben inmiddels be kend. De leraren van de school zijn gisteren door de di rectie ingelicht. De meeste leerlingen krijgen na de kerst vakantie te horen hoe de vork aan de steel zit. De Leidse politie begon ander halve week geleden met een onderzoek naar de gang van zaken op school. Men had ge ruchten vernomen als zouden leerlingen andere leerlingen geld afpersen en brandbom men gooien naar school en au to's van leraren. Hoe de politie aan de geruchten is gekomen is niet geheel duidelijk. Het is niet uitgesloten dat een en an der is voortgekomen uit een pak slaag dat een groepje leer lingen onlangs opliep in Noordwijk. Directeur Her mans meldde gisteren dat de leerlingen naar aanleiding daarvan met de politie zijn gaan praten. Het onderzoek van de politie vond grotendeels buiten de school om plaats. Pas deze week hoorde directeur Her mans van het geruchtencircuit en het onderzoek. „Er was mij nog niets opgevallen. Op een school van 800 leerlingen zijn er altijd wel wat spanningen, maar van zaken waarover in de geruchten zou zijn gerept, had ik nog nimmer gehoord". Ook de meeste leerlingen en leraren wisten tot gisteren van niets. Zelfs de leraar wiens auto in vlammen was opge gaan, wist niet dat zijn voer tuig door leerlingen in brand was gestoken. Directeur Her mans: „De geruchten moeten gecirculeerd hebben in zeer beperkte kring. Tot de jongens werden aangehouden wist geen van de leraren ervan". Twee klassen zijn van de ver wikkelingen inmiddels op de hoogte gesteld. Hermans: „De klas waarin de leerlingen zit ten die aangehouden zijn, heb ik donderdag geïnformeerd. Ik heb ze gezegd dat ze zich over het voorval verder geen zor gen moeten maken. Hetzelfde heb ik gedaan in de klas met leerlingen die bij de vechtpar tij in Noordwijk betrokken Volgens politiewoordvoerder H. Langendoen is het goed mogelijk dat de geruchten stroom aan de meerderheid van de schoolbevolking voor bij is gegaan. „Maar de geruch ten waren dermate ernstig dat besloten is na te gaan wat er van waar was. Uiteindelijk bleef het concrete geval over, waaraan de twee jongens zich hebben schuldig gemaakt". VOORSTEL VAN WETHOUDER KUIJERS: LEIDEN De Schouw burg wordt zelfstandig, er wordt een nieuw hoofd benoemd van de directie musea die zelf- i95* En! standig gaat opereren en de directie culturele za ken wordt verkleind tot een afdeling ambtenaren die de hoofdlijnen van het beleid van alle cultu rele instellingen in Lei den bewaakt. Later valt een besluit of de afdeling moet worden opgeheven of niet. Dat zijn de hoofdpunten uit het voorstel tot reorganisatie de afdeling cultuur van wethouder F. Kuij- ers (cultuur), dat gisteren openbaar is geworden. Kuijers heeft afgezien van het plan om de Schouwburg .en de musea geheel los te maken van de gemeente. „De samenhang in het cultuurbe leid wordt daarmee prijsge geven", schrijft hij. In een eerste toelichting zei wethou der Kuijers gistermiddag dat het „onzin is om de gemeen telijke instellingen wel te bundelen en de andere niet". En: „Het is veel beter een dwarsdoorsnede aan te bren gen en niet op de ene instel ling veel meer invloed uit te oefenen dan de andere. Wij De gemeente oefent die in vloed op hoofdlijnen uit door aan de subsidies voor waarden voor het beleid te verbinden. „Houden zij zich daar niet aan, dan krijgen zij het volgende jaar gewoon minder geld". De wethouder meent dat zijn nieuwe voor stel recht doet aan het com mentaar dat de culturele in stellingen hebben geleverd op zijn eerdere voorstellen tot reorganisatie van de afde ling cultuur. Daarin was sprake van een opheffing van die afdeling. In zijn nieuwe voorstel schrijft hij echter dat hij dat besluit wil uitstellen, hoewel „het gezel schap erg klein is om zelf standig een directie te vor men". Om de veranderingen te kunnen voorbereiden wordt de directie tijdelijk uit gebreid. De aan te trekken museumdirecteur moet in de tweede helft van 1989 een voorstellen doen hoe de orga nisatie kan worden verbe terd. De plannen van Kuijers voor de gesubsidieerde instellin gen moeten in 1991 hun be slag krijgen. In 1990 kan worden proefgedraaid. Het college van B en W heeft nog geen standpunt bepaald over het voorstel. Dat gebeurt in januari. Uiterlijk begin april doet Kuijers in een cultuur nota nadere voorstellen over het cultureel beleid in Lei den. Organisatorische problemen bij de afdeling culturele za ken en het gemeentelijk mu seum De Lakenhal waren de aanleiding tot de voorstellen van Kuijers. Eerder moest het hoofd van de afdeling culturele zaken, A. van der Loo al het veld ruimen op verzoek van het college. Aan de positie van de werk nemers die in dienst van de gemeente zijn, verandert niets. Zij blijven gewoon ambtenaar. Adjunct-directeur H. Kagie van de Schouwburg toonde zich in een eerste reactie bij De Schouwburg moet zelfstandig worden, vindt wethouder F. Kuijers. foto: tejo ringers zonder verheugd over de los koppeling van de gemeente. „In de toekomst zijn we niet meer afhankelijk van ande ren. We moeten onze eigen boontjes doppen en dat is een hele goede zaak. Sinds we drieeneenhalf jaar geleden zijn met een interne reorga nisatie, hebben we daarmee al rekening gehouden". Er was sprake van een slechte relatie tussen de ambtenaren van culturele zaken en de di rectie van de Schouwburg. De voorstellen van Kuijers moeten leiden tot een „hoog kwalitatief cultureel beleid". let bijdragen van Wil- Jlem Buijteweg, Pieter lEvelein en Kees van •"l Herpen. Steekpenningen Behoort het kerstpakket nu wel of niet tot de categorie steekpenningen? Die vraag id welt jaarlijks rond de feestda gen op als op de postbode bij notabelen handenvol geschenken aandraagt. Het is daarbij oneerlijk verdeeld in de wereldwaar de een het t doen met een banketlet- rond Sinterklaas, wordt ander bedolven onder de flessen wijn. De vraag of dat allemaal wel kan wordt meestal als onheus betiteld: deze maatschappij dan «p» helemaal geen vrijblijvende JCI blijk van waardering ge schonken worden? De twijfels over vermeende steekpenningen staken deze week de kop op in de ge meenteraad van Ter Aar. Niet dat alle gemeentebestuurders bedolven onder geest en rij rijk vocht. Maar een kleine tegemoetkoming leek wel in spel. Een progressief raadslid kwam namelijk met het gerucht op de proppen dat plaatselijke ondernemer tuinsets zou hebben aangebo- ifti den tegen de helft van de prijs. Achtergrond van deze heel speciale aanbieding zou de situatie rond het Linden- plein zijn, waar een onderne- illegaal aan het bouwen ;h Ha 3 Besl lijk een Uiteraard reageerden de loka le politici als waren ze door wesp gestoken. „Een wis- ;ewasje", bulderde een lokale liberaal, „we voelen ons niet langesproken, want er is niets i waar", riepen de anderen koor. Maar er was een tweede commissievergadering odig om het 'vuiltje' weg te •erken. Massaal vielen de erbolgen raadsleden daar over de progressieve collega, die de zaak aan de orde had —rigesteld. Of hier terecht sprake is ge- boosheid, is nog •aag. Zonder met een vingertje te wijzen naar enpas de raadsleden in Ter Aar, iranl,J staat het buiten kijf dat er overal wel bestuurders zijn die het niet te nauw nemen 07 met de regels van het spel. Zij accepteren relatiegeschenken, die elke redelijke propörtie te buiten gaan. Zoals het laten verrichten van klussen in ei gen huis door een bevriende of het accepteren als werkbezoek ge presenteerde vakantiereis. niet kwalijk maar juist gezond, dat individuele raads- l/grlji weest 0887» leden dit soort praktijken in twijfel trekken. Of een tuinset tegen de halve prijs in Ter Aar daar ook toe behoort? Op het eerste gezicht niet. Want wie koopt er nu een tuinset in het hartje van de winter, al kost de set maar de helft? Onbenul (1) Er zijn van die dagen dat ver gaderingen van raadscommis sies in Leiden meer dan af grijselijk zijn. Jongstleden maandag was er zo één: de commissie ABA, ofwel Alge mene en Bestuurlijke Aange legenheden. Een commissie die best aardige discussies kan opleveren over kwesties als het tekort aan politieagenten en het afschaffen van de slui tingstijden van de Leidse ca fé 's. Kan opleveren. Maar wat jammer toch dat raadsleden als Alexander Geertsema er in slagen om alleen m hoop ergernis op te wekken. Alexander is de vleesgewor den karikatuur van de VVD- er. Er zal geen mens op de pu blieke tribune zijn die hem niet direct herkend als lid van die fractie: zegelring om zijn vinger, golfbroek om zijn be nen en onder zijn strak vast gesnoerde Burberry-regenjas een blazertje in traditioneel blauw. Nu mag je mensen nooit op hun uiterlijk beoor delen, maar toch. Lokt zijn verschijning dus al niet uit tot een gezellig praat je, toen hij maandag zijn mond opendeed, verdween zelfs het laatste sprankje hoop op een enigszins normale con versatie. Onbenul (2) Wat had Alexander dan wel niet te melden? Wel, hij was een fout op het spoor geko men in het verslag van de commissievergadering op 24 oktober, tijdens de behande ling van de begroting. Een storende fout moest dat zijn, want raadsleden plegen niet moeilijk te doen over de notu len. Alexander wel, dus moest er een goede reden zijn. Dat viel, heel voorzichtig uit gedrukt, nogal mee. Alexan der, nog altijd bezig aan de voltooiing van zijn rechten studie in Leiden, had in het verslag gelezen dat Rob van Lint (Links Leiden) tijdens de bewuste vergadering had ge sproken over „mijn fractiege noot", waarmee hij Jos Del- nooij had bedoeld. Nu maakt Jos geen deel uit van de frac tie, zij is fractieassistent. Rob had dus niet over fractiege noot mogen spreken. Dat woord klopte niet. Kan dat misschien veranderd wor den?", vroeg Alexander aan voorzitter Cees Goekoop-, na zijn gebruikelijke inleidende kuchje. Onbenul (3) Als door een wesp gestoken veerde Van Lint overeind. Enigszins beneveld door de alcoholische dranken die hij had genuttigd in een Wasse naars hotel waar het EWR- con tract eindelijk was onder tekend, had hij zich lange tijd is verklaard. Gekooide Kuijers De Leidse wethouder Fred Kuijers is al geruime tijd mikpunt van kritiek. Om aan de criticasters te ontkomen doste de lokale bewindsman zich onlangs nog uit als Sinterklaas, maar viel al snel door de mand. Vandaar dat lawaaipapagaai Kuijers een ander heenkomen zocht: de opgeknapte vogelkooi in het Plantsoen. Maar of het lukt op deze manier door de mazen te glippen? Het valt te betwijfelen. Voor menige fractie in de Leidse raad blijft Kuijers aangeschoten wild dat vogelvrij foto: tejo ringers principieel bezwaar gemaakt tegen een vrouw. Als zij zich aanpast, dan wordt zij binnen een jaar net zo geliefd als de Koningin", draaide Ten Hove zich eruit. Alleen SGP'er C. Oskam wond er geen doekjes om. „Wij hadden liever een man gehad", bromde hij om er aan toe te voegen dat dat eigenlijk ook nog eens een SGP-burgemeester had moeten zijn. stil gehouden, maar Alexan der had hem in één keer, bij zonder ruw, uit zijn plezierige roes wakkergeschud. Geheel ontnuchterd keek hij eerst even peinzend voor zich uit, greep toen met zijn handen in zijn haar en stamelde vervol gens: „Maar wat zegt u nu?". „Volslagen belachelijk", vond Rob het. En met hem alle an deren commissieleden die niet tot de VVD behoorden. Want wie doet in hemelsnaam zo verschrikkelijk kinderachtig over zoiets onbenulligs? Of vond Alexander soms dat as sistenten „minder" zijn dan fractieleden? Te gek om los te lopen, dat was het algemene oordeel van de commissie over Alexander, die het van fractieassistent van de VVD inmiddels tot fractielid heeft geschopt. „Molly junior" kwam korte tijd later nog ei genwijzer en kleinzieliger uit de hoek door een discussie aan te gaan over het type poe derblusser dat de brandweer wil gaan afschaffen. Alexan der is lid geweest van de vrij willige brandweer in Wasse rjaar, en typisch de man om tegen te sputteren als hij ook maar even meent daarover mee te kunnen praten. Om vervolgens toch zijn zin niet te krijgen. Dat is het treurige aan Alexander: hij meent zelf een zeer zinnige inbreng in de discussie te hebben. En beseft niet dat die inbreng door gaans niet veel verder reikt dan onbenulligheden. Storm (1) In de toch al niet als progres sief bekend staande Duin- en Bollenstreek is Katwijk met voorsprong de meest conser vatieve gemeente. Van de 25 gemeenteraadszetels zijn er zeventien in confessionele handen. Het CDA bezet tien zetels, de SGP vier en de RPF drie. Voorwaar, een traditio neel bolwerk, waarin overi gens opmerkelijk genoeg wel plaats is voor een vrouwelijke PvdA-wethouder. Maar on danks dat kan het niet anders of er is deze week een schok door Katwijk gegaan toen be kend werd dat burgemeester C. Bos wordt opgevolgd door een vrouwelijke burgemees ter: mevrouw G. Van Mont- frans. Zij verruilt het kleine Veere binnenkort voor het wat grotere Katwijk. In de reacties van de politieke partijen was weinig van ver bazing te merken. Die werd goed verborgen, want volgens ingewijden is door menig Kat- wijks politicus knarsentan- dend van de benoeming van Van Montfrans kennis geno men. De reacties naar buiten waren zelfs opmerkelijk posi tief. Het CDA zei zeer geluk kig te zijn met de nieuwe burgermoederen zelfs de RPF was in de wolken. Al had fractie-voorzitter J. ten Hove enige moeite het verla ten van een eerder ingeno men standpunt liever een man dan een vrouw geloof waardig over te laten komen. Storm (2) „De RPF heeft nooit De benoeming Van Montfrans is vast briljante zet van de Koningin, Schelto Pa- tijn. Die moet bij de vacature Katwijk meteen aan een vrouw hebben gedacht. Zo'n conservatief bolwerk, het c r het c meen voor het zeggen hebben, kan het best van binnenuit worden uitgehold. En wie kan dat beter doen dan een vrouw? Maar de nieuwe bur gemeester krijgt nog heel wat te verduren. Het was maar goed dat ze de raadsvergade ring van afgelopen donderdag nog niet leidde, want anders had het waarschijnlijk meteen gestormd. Bij de vaststelling van het gemeentelijk welzijn- sprogramma maakten SGP en RPF namelijk gezamenlijk bezwaar tegen subsidie voor de „Politieke scholing van de vrouw". Vooralsnog blijft het bij een storm in een glas wa- handen uit de mouwen steken bij het zien van criminele ac tiviteiten. Ruud Lubbers is er zo een, want nog vers ligt in de herinnering hoe de pre- met een hockeystick tus sen de tanden wat autokra kers in de houtklem nam. Ook de befaamde hoofdcom missaris Blaauw, zojuist ge pensioneerd bij de Rotterdam se politie, wist er wel raad mee en trad krachtdadig op, zelfs in z'n vrije tijd. Leiden heeft ook zo'n ferme jongen, stoere knaap. Politiebaas Henk Mostert zag deze week hoe een winkeldief werd be trapt in een slijterij. Hij aar zelde niet, stormde de winkel binnen en greep met de mid denstander de onverlaat in de kladden om hem vervolgens persoonlijk naar het bureau te brengen. Natuurlijk is ook Mostert een diender en zou een dergelijk optreden van hem verwacht mogen wor den. Maar de praktijk leert dat het hogere politieperso neel en zeker de korpsleiding ver staat van de praktijk. Men is verworden tot een manager die zich dagelijks door stapels papieren moet worstelen om structuren te ontdekken en beleid te vormen. Dat in Lei den zo'n papieren tijger tan den blijkt te hebben, is een compliment waard. Blufpoker Tijger „Geachte den, een gelukkig en voor spoedig nieuwjaar. Zo was de Zijlpoort in 1980. Inspanning en moeite zijn niet gespaard". Dat zijn de eerste regels van de alternatieve nieuwjaars wens met foto die J.G.M. Mel- kert, via de pers, aan de bur gers van Leiden heeft ver stuurd. De eigenaar van de veel besproken Zijlpoort van welk deel, dat is onduide lijk doet aan het slot van zijn wens een opvallende voorspelling: „U krijgt de Zijl poort eens in al zijn glorie te rug". Dat lijkt een leuke geste, want de in slechte staat ver kerende toegangspoort bij de Zijlsingel ziet er nu niet uit. Een ruzie over het onderhoud tussen Melkert en onderne mer Du Prie is daarvan de oorzaak. Melkert meent dat hij voor dat onderhoud al 250.000 gulden heeft betaald, maar dat is nog altijd niet uit gevoerd. De zaak moet in de rechtzaal worden beslist. Het is niet verbazingwekkend dat Melkert durft te voorspel len dat de Zijlpoort er ooit weer prachtig zal uitzien. Want de gemeente zal nooit toestaan dat dat monument door verval uiteindelijk van zelf in elkaar zakt. Daarvoor is het monument Leiden on getwijfeld te veel waard. Het lijkt er daarom sterk op dat Melkert een staaltje blufpoker ten beste geeft, dat de burgers moet suggeren dat dat aan hem te danken zal zijn. Erg gemakkelijk en bijzonder goedkoop. Al kan die hele kwestie Melkert wel eens 250.000 gulden gaan kosten. LEIDEN Het college van B en W heeft gisteren een vrouw benoemd als conrector aan het Rembrandt College. Het is de eerste vrouw die in het voortge zet onderwijs in een kaderfunc tie benoemd is sinds in januari van dit jaar het doelgroepenbe leid van de gemeente van start ging. Voor het onderwijs houdt dit in dat er voor kaderfuncties alleen geadverteerd wordt voor vrouwen. In principe wordt ver volgens een voor de functie ge schikte vrouw aangesteld, zon der dat mannelijke kandidaten aan de procedure hebben kun nen deelnemen. De Medezeggenschapsraad (MR) en de sollicitatiecommissie van het college waren van meet af aan niet gelukkig met het nieu we beleid. De raad vreesde dat door alleen vrouwen op te roe pen veel goede kandidaten bij voorbaat buitengesloten zouden worden, waardoor waarschijn lijk niet de beste kandidaat aan gesteld zou kunnen worden. De sollicitatieprocedure heeft ge duurd vanaf het voorjaar. Het besluit van B en W wordt voor advies nog voorgelegd aan de MR en moet daarna nog door de gemeenteraad bekrachtigd wor den. Vijf onderzoeksplaatsen naar medische faculteit Leiden LEIDEN De Leidse faculteit der geneeskunde heeft vijf plaatsen verworven in het programma van de Koninklijke Nederlandse Aca demie van Wetenschappen (KNAW). De KNAW stelt jaarlijks een aantal plaatsen ter beschikking voor jonge talentvolle onderzoekers die na hun promotie een wetenschappelijke carrière kunnen voort zetten. Dit jaar heeft de KNAW voor het wetenschapsgebied levens wetenschappen (geneeskunde, biologie, tandheelkunde diergenees kunde en medische biologie) voor Nederland in totaal veertien plaatsen toegewezen. Leiden heeft daarvan vijf gekregen. De toewij zing geldt voor drie tot vijf jaar. De aanvragen worden door de KNAW beoordeeld op kwaliteit van de onderzoeker, het onder zoeksvoorstel, het niveau van de werkomgeving en de wijze waarop het onderzoeksvoorstel past binnen de ontwikkeling van de betrok ken universiteit. deze handige opvouwbare Quartz reiswekker, uitgevoerd in donkerbruin kunstleer, is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. In opgevouwen toestand meet de wekker slechts 8 x 8 x 1,5 centimeter. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 17