i Mensen hebben echt geen eeuwig plakkend etiket'" uoetballerlei ware straffen voor n Anderson en Fashanu TER BROUWER ONSOR VAN UNST EN SPORT Kopstoot )RT Seidóc Sou/iont ZATERDAG 24 DECEMBER 1988 PAGINA 13; igelse voetballers Viv Anderson en John Fashanu zijn gestraft, omdat ze de sport met een vechtpartij in diskre- Iebben gebracht. Fashanu, aanvaller van Wimbledon, is irie duels geschorst en moet een boete van ruim zevendui- t/RHi \u£u^en Stalen. Manchester United-verdediger Anderson \/ATic*'n wedsirijd niet meedoen en raakt bijna drieduizend gul- -u tJinLF'jt- De knokpartij dateert van 2 november. In de spelers- JUWINb van Wimbledon, dat het duel om de League-Cup met 2-1 men van Manchester, raakten de spelers in de clinch, moest na het incident in het gezicht gehecht worden. Vedette Sampdoria in de aanbieding Wolfgang Frank nieuwe trainer van FC Aar a u De Italiaanse voetbalclub Sampdoria heeft enkele top- spelers, onder wie de spitsen Vialli en Mancini, voor ko mend seizoen aan de concur renten te huur aangeboden. De reden: in het kader van de eindronde van de wereldtitel strijd in 1990 krijgt het stadion in Genua een flinke opknap beurt, waardoor slechts 18.000 kijkers de wedstrijden van de club kunnen volgen. „De club zet de kampioensaspiraties een jaartje in de ijskast. Het heeft geen zin onze dure vedetten in een troosteloze omgeving te la ten spelen. Daarvoor zijn ze ook te duur", verduidelijkte voorzitter Paulo Mantovani de opzienbarende beslissing van de club. Wolfgang Frank, die in het der Gijp overigens onder con- verleden ooit eens doelpunten tract. De clubs in de hoogste aan de lopende band scoorde klasse, de A-liga dus, mogen voor AZ, wordt de nieuwe trouwens met ingang van het trainer van FC Aarau. De 37- komend seizoen vijf spelers jarige Frank moet voorkomen opstellen die geen Zwitsers dat Aarau degradeert. Bij dat- paspoort hebben. Van die vijf zelfde Aarau staat René van mogen er echter niet meer dan drie uit het buitenland worden aangetrokken. De andere niet- Zwitsers zijn de zogenaamde geassimileerden, zij die gebo ren óp opgegroeid zijn in Zwit serland of meer dan vijf jaren in het land van de Alpenwei den wonen. Opvolger Bangerter kent klappen van de zweep Afgelopen zaterdag heeft Hans door de Westduitser Gerhard niet bang te zijn dat er straks Bangerter afscheid genomen Aigner. De 45-jarige Westduit- zaken op een totaal andere van de UEFA. Negenentwintig ser is al negentien jaar werk- manier worden afgehandeld, jaar fungeerde Bangerter als zaam bij de UEFA als assistent hoewel nieuwe leiders ook in secretaris van de Europese van Bangerter en kent dus het Bern mogelijk voor een nieu- voetbalbond. Met ingang van 1 klappen van de zweep. De Eu- we wind kunnen gaan zorgen, januari wordt hij opgevolgd ropese voetbalbond hoeft dus iringen rappen sen - Zee - in HAAG Het zou grap kunnen zijn. dan wel in meer op- in een goeie. Een me professor Zonne- schepping van de iche striptekenaar aan. vond tien jaar ge- ;endenl een procédé uit i>undeling van papier 'ar- in plastic kaft. Maar dan bij de ietwat Nn_. rooide wetenschap- EL n de avonturen van p werd de „ontdek- van deze zuider een commercieel s. Waarvan niet al- een in 1984 begonnen s bedrijf de vruchten ;e, maar tevens de wereld een graantje in - «O lakt. Terwijl niet in ratste plaats het va- jndse leger werklozen Irofiteert. Maar over tste later. Pieter Brou- n 40-jarige ondernemer n brede sportieve ach- »nd. Vier jaar geleden hij met partner Hans ig (34) in een pand aan de 03f Anna Paulownastraat tedrijf, dat dank zij gun- "l1*® resultaten met een oc- op de vernuftige Belgi- 1EUR vinding aan het eind van al moest omzien naar een •e bedrijfsruimte. Die in 3 4* aagse Houtwijk werd ge- *lc4n, waar in maart van dit ?n belendend pand moest jn betrokken om de ex- het hoofd te kunnen Het tweede gebouw een royale hal, waar s firma Unibind (nog geen gebruik van be is te maken. Waardoor de ►O l^ljk voortvarende Hage- HJLltp de gedachte kwam een I project op poten te zet je eerste Nederlandse in- ricketschool. En naar het laat aanzien zal deze op- IVeerig voorlopig ook wel de in zijn soort blijven. »s twee maanden geleden de school geopend en in- sls kan worden vastge- 1 dat de belangstelling 989. 'S- 8root- ..Boven ichting zelfs", zegt initia- mer Pieter Brouwer. >»4«»*groot aantal clubs, ook de regio Den Haag, •beeld Ajax Leiden en DVS, maakt nu ge- ran de faciliteiten, n de oprichter met ge- »ts zegt dat zelfs de ba- van cricket, Engeland, 'n fraai geoutilleerde ac- latie kent. Hoewel ook «teams van de cricket- Regelmatig in de hal van ^id actief zijn, houdt de i zich afzijdig van het jt. „Waarschijnlijk omdat If bezig zijn in Amstel- een complex van de te krijgen waar cricket, en tennis gespeeld gaan worden", zegt Pie- Irouwer, zonder zweem jritatie of onbegrip. Hoeft iet want zijn eigen school rt. „We streven er naar I zaak eind volgend jaar agend te laten zijn. Maar nden het geen probleem fe er ook langer geld in |n blijven steken. Want it gaat me aan het hart". Iwe maandag Brouwer was ooit een maandag international, na twee wedstrijden in ïederlandse cricketteam Ie Quicker voor gezin en maatschappelijke carrière, in jaar cricketen op het le niveau deed hij acht (eleden een stapje terug het tweede team van L voetbalt daar nu tevens veteranen en is onlangs |olf begonnen. Vandaar Bt zijn tot sporthal omge- e bedrijfsruimte inmid- ^?*^)k faciliteiten bevat om |e golftechniek te scha- is een booming (snel ïide; red.) sport", zegt de e zakenman, die on- deze Amerikaanse term inig lijkt op het prototy- n de keiharde, puur op gerichte ondernemer, 'oor praat hij te openhar- inkt zijn stem te beschei- n is zijn taalgebruik aan- 1 -.''vVv' Pieter Brouwer: „Je moet mensen een kans geven' genaam beschaafd. „Maar met crickét is het anders. Daar wordt al zeer geruime tijd on voldoende aandacht aan de jongeren besteed. De laatste cijfers die bekend zijn gewor den over jeugdleden van de bond zijn desastreus. Mede daardoor ook hebben we hier die school opgezet. Probleem met cricket voor de jeugd is namelijk dat de sport door zijn karakter te weinig lichamelij ke activiteit tot gevolg heeft. Als je als slagman er uit ligt ben je klaar, kun je toekijken. Dat is niet aantrekkelijk. Daarom moet je wat bedenken om cricket toch voor jongeren attractief te maken. Met in- doorcricket kun je dat. En be reik je misschien tevens dat de interesse blijvend is, zodat het misschien nog ooit zal gebeu ren dat het Nederlandse team vijfdaagse wedstrijden speelt tegen landen als Zimbabwe, Amerika, Denemarken of tot voor kort Sri Lanka, dat kort geleden is toegetreden tot de testlanden". Niet charitatief Vloeit het initiatief tot de eer ste en enige Nederlandse cric- ketschool deels voort uit be zorgdheid over de ontwikke ling van de sport, eigen belang c.q. zakelijk belang voor wat betreft zijn zaak Unibind is ui teraard ook wel degelijk in het geding. „We zijn geen charita tieve instelling", wil Pieter Brouwer graag hebben gezegd. „Met wat we doen willen we ook wel graag zakelijk rende ment zien". Het klinkt op de manier waarop de Hagenaar het zegt bijna als een veront schuldiging, een poging om zich in deze niet al te zeer te onderscheiden van collega-on dernemers. „Je moet als za kenman hard kunnen zijn, ri sico's durven nemen. Maar je moet wel rechtschapen zijn. Niet asociaal worden", voegt Brouwer er aan toe. Een stelling, die geen loze uit spraak is getuige de „bewij zen" die Brouwer daarvoor aanvoert en die hem als jong, zakelijk succesvol ondernemer toch in een bijzonder daglicht stellen. „We maken bij ons be drijf geen enkel onderscheid in mensen", vertelt hij. „Een huidskleur is slechts een uiter lijk verschil, maar speelt voor ons absoluut geen rol. We heb ben hier bijvoorbeeld ook een ex-drugsverlaafde in dienst genomen. De man had alles gebruikt wat je je maar kunt voorstellen. In het sollicitatie gesprek vertelde hij eerlijk dat hij in de laatste fase van een afkickproces zat. Dat was voor ons geen probleem. Hij is bij ons komen werken en is nu verkoopleider. Dat gaat voor treffelijk. Dezer dagen heeft hij ons wel verteld dat hij het in deze periode moeilijk zou krijgen. Hij ha4 hulp nodig om er door te komen. We hebben er met hem voor gezorgd dat hij die hulp heeft gekregen. We hebben ook eens een alco hol-probleem in huis gehad. Dat ging dus niet. Die zat op een bepaald moment in onze drankkast en moest dan ook vertrekken. Er zijn natuurlijk wel grenzen". Veertig man Pieter Brouwer glimlacht bij die laatste opmerking, die weer even neigde naar het beeld van de doorgewinterde ondernemer. Het „echte" plaatje vervolmaakt hij met een ander voorbeeld van de humane benadering van zijn inmiddels tot circa veertig man en vrouw uitgegroeide personeelsbestand. „We heb ben de gewoonte om ons bij vacatures te wenden tot het gewestelijk arbeidsbureau. De den we ook in het geval we een keer twee man nodig had den. Het bureau kwam met kandidaten, maar die volde den niet aan onze - zeg maar - profielschets. Probleem was dat we toen even niemand konden krijgen. Toen kwamen we in contact met twee lang durig werklozen, die we ver volgens in dienst hebben geno men. Functioneren prima, on danks het feit dat één van hen doof is". Het laatste detail wordt niet verteld ter opsmuk van een sociaal beleid dat voor menig collega-zakenman mogelijk als voorbeeld mag dienen, maar vertelt Pieter Brouwer slechts bijna terloops als onderdeel van zijn totale verhaal. Zoals hij ook aangeeft dat hij en col lega Hartog bij gebleken te leurstellingen niet schromen om het heen te zenden perso neelslid slechts te laten ver trekken met zes maanden sa laris, waar wettelijk maximaal de helft wordt voorgeschre- Leuke dingen voor de i bij Unibind, een mid delgroot bedrijf dat het duide lijk voor de wind gaat. „Dit jaar halen we een omzet van twaalf miljoen", vervolgt Brouwer met enige voldoe ning. Een resultaat dat er mag zijn voor een bedrijf dat ruim vier jaar bestaat en dat afgelo pen maandag een fraai succes boekte door de alleenrechten voor de Verenigde Staten te verwerven voor de bindproce- dé en het zelf ontwikkelde, computergestuurde apparaat dat er bij nodig is. Brouwers partner gaat dat Amerikaanse avontuur begeleiden en dit re sultaat gevoegd bij het succes van de nu twee maanden be staande cricketschool stemt tot tevredenheid bij de 40-jarige, die ook als junior ijshockeyde en daarbij zelfs het Nederlands jeugdteam haalde. Hart gestolen Cricket had echter Brouwers hart gestolen en zijn „sport- vreemde" compagnon was eerder dit jaar snel bereid ge vonden mede 120.000 te four neren om speciale netten, ver lichting en speelvloer in de hal aan te brengen. De 40 mille, die nodig was voor de netten was exact het bedrag, waar mee Brouwer en Hartog vier jaar geleden Unibind begon nen. „Het geld kwam van mijn vader, die commanditair ven noot werd", glimlacht Brou wer bij de herinnering aan die eerste stappen, die het duo zet te met slechts de assistentie van een part-time secretaresse, zoals die wordt gedeeld door startende ondernemers in een maatschap. De cricketschool wordt gerund door twee full-timers en een dame, die ook voor de moeder- firma werkt. Inmiddels wordt er een drietal competities ge speeld en tijdens de kerstda gen wordt er zelfs een jeugd- toernooi gehouden. De compe tities zorgen voor een perma- mente bezetting in de avond uren en behelzen drie catego rieën. Er is er één voor de be tere spelers, één voor bedrij ven en één zogenoemde social league, voor de gezelligheid zeg maar. Meer dan honderd spelers maken inmiddels ge bruik van de accomodatie, die binnenkort wordt uitgebreid met een sociale ruimte, waar de cricketers ook rustig een glaasje kunnen drinken. „Dat hoort er tenslotte bij", stelt Pieter Brouwer, die de sfeer van zijn sport natuurlijk als geen ander kent Fluwelen whiskey In het kantoor van de heren Brouwer en Hartog bevinden zich overigens twee opvallen de elementen: een langwerpi ge bureaukast met alle moge lijke soorten whiskey in de meest vreemd ogende verpak kingen variërend van een flu welen zakje met dichtge knoopt koord tot een stel pa rende vogels alsmede een me tersgroot schilderij. „Ik houd helemaal niet van whiskey", vertelt Brouwer. „Maar zo'n verzameling flessen vind ik wel erg leuk. Dat schilderij is van een Engelsman, een zeke re David Durston. Die ont moette ik ooit tijdens een cric kettour in Engeland. Heel pas send, in een lekke schuur in armoedige omstandigheden. Zijn werk vind ik wel fraai. Vandaar dat we binnenkort een mailing gaan doen met zijn werk in de hoop dat we hem daardoor aan kopers hel pen. Dat schilderij dat hier hangt kost zo'n tien- k vijftien duizend gulden. Maar dat is De tot permanente sporthal omgeturnde bedrijfsruimte, waarin cricket en golf kan worden gespeeld. FOTO: MILAN KONVALINKA wel een prijs die hij nu vraagt, nu hij nog niet zo bekend is. Zijn schilderijen, waarvan nog een aantal in ons magazijn staat, zijn trouwens eigenlijk vanwege hun grootte alleen geschikt voor kantoren en be drijven. Op zo'n manier doen we ook nog aan kunstsponso- ring". Hetgeen een verdere aanvul ling betekent van het sponsor/ reclamepakket van Unibind, dat totaal zo'n twee miljoen gulden omvat. De Haagse fir ma is verder shirt- en hoofd sponsor van de eerste-divisie- club voetbal Heerenveen en geldschieter van Haagse ama teurvoetbalclubs als HVV, HBS, Quick alsmede hockey club HDM. „Verder willen we niet gaan", vertelt Brouwer, die op een heel aparte manier in contact kwam met Heeren veen. „Sandor Popovics heeft eigenlijk voor de relatie ge zorgd. Popovics was ooit vroe ger bij de kantoormachinezaak van mijn vader, Kulk en Kra mer, boekhouder. En ook later toen Popovics in de voetballe rij terecht kwam, bleef er con tact. Op een bepaald moment raakte Popovics in aanraking met Heerenveen, riep daar dat hij wel voor een shirtsponsor kon zorgen, maar vertrok ver volgens naar SC Cambuur. Even later belde Heerenveen zelf en kwamen we snel tot za ken. Het resultaat van de sponsoring in het noorden is uitstekend". Reclamepot Hetgeen ook kon worden ge zegd van de reclamespot, die Unibind ooit op televisie bracht met de wel zeer prikke lende tekst „De secretaresse met een beetje hart voor de zaak stopt vandaag nog met het spiraaltje". De boodschap kon evenwel niet door de beu gel van de reclameraad, ver dween van het scherm, maar zorgde wel voor voldoende pu bliciteit voor Brouwers zaak dat hij de investering meer dan terugverdiende. „Het was toen onze hele winst, die we in dat project hadden gestoken", herinnert Brouwer zich. „Een risico, maar we vonden dat we dat moesten nemen. Maar ingecalculeerde risico's moet je niet uit de weg gaan. Zo hebben we ook een heel nieuwe kledinglijn laten ontwerpen voor de sportte nues, die onder meer bij Heer enveen worden gebruikt Komt uit Taiwan en is on danks de investering de moei te waard". Zonder dat hij het zelf zegt, zou voor Pieter Brouwer een credo kunnen worden be dacht: „Geef mensen een kans". De Hagenaar gebruikt de kreet één keer in zijn re laas, maar zonder het zelf tot motto te verheffen. De slogan dekt zijn principe, dat niet al leen blijkt uit zijn bedrijfsstra- tegie, maar tevens uit zijn sportieve activiteiten. Luns Vanaf 1 januari sponsort Uni bind een golfspeler, Jan Wil lem Roland Holst. Een jonge knaap, die volgens ingewijden hoog moet kunnen scoren als hem de mógelijkheden worden geboden zijn krachten interna tionaal te meten. Of Roland Holst het redt is een gok. Maar Pieter Brouwer, die ooit als exportmanager voor een Deense firma in Afrika werk te, heeft met zijn compagnon Hans Hartog al eerder een gokje gewaagd. En doorgaans pakte dat alleszins voortva rend uit. Het zal de golfspeler en de cricketschool van de fir ma Unibind dus waarachtig wel goed vergaan. Pieter Brouwer zegt tot slot bewondering te hebben voor mensen die succes hebben en afkeer van figuren die een an der succes misgunnen of naast hun schoenen gaan lopen. „Ik lees daar veel over", zegt hij. „Je kunt er vaak wat van le ren. Of het nou een boek is van Luns of Bernard Tapie, dat maakt niet uit. Je hebt ook mensen die het goed gaat om dat ze een goede keus hebben gedaan én van één bepaald fa cet zeer veel afweten. Maar als ze zich dan gaan gedragen als lieden die overal verstand van hebben staat me dat tegen". Dit was een verhaal, geen boek, over Pieter Brouwer. FRANK WERKMAN door Frank Werkman Verwijlend in de spanne tijds tussen bitterballen en oliebol len is de verleiding groot je te laten mee rollen op de wat vet tige golf van terugblikken die gedurende dit deel van het jaar als een vloed op je af komt. Ik heb de verleiding kunnen weerstaan. Maar door dat je nu eenmaal altijd wordt besmeurd als je met pek om gaat en de kerstdagen bekend staan als de consumptieve da gen bij uitstek word ik on weerstaanbaar aangetrokken door een in deze onontkoom baar attribuut, de tafel. Het hulpmiddel om op een enigszins ontspannen manier de nodige culinaire capriolen tot je te kunnen nemen is na melijk ook elders een onmis baar element. Ik doel op de sportwereld, de pingpongers met name. Dat ik tafeltennis een wat curieuze bezigheid vind heb ik nooit onder stoe len of banken gestoken. Die grote tafel, dat lage netje, die berubberde plankjes en die merk waardige lichaamskron - kels bij de opslag bepalen mijn oordeel. Lang was de pingpongwereld het milieu waaraan slechts de penhoudergreep en het poker face smoel gaven. Tot Gerard Bakker in zijn onbegrensde onbezonnenheid uit zijn bol ging en een opponent (Ron van Spanje) een kopstoot toe diende. Dat gaf me een heisa Alle rotte vis van pingpong- land ging over tafel. Bakker werd er warm noch koud van. kreeg een schorsing, maar keerde na verloop van tijd ge woon terug in de arena 's. De kopstoot bleef vervolgens lang onder tafel. Maar zie, af gelopen weekeinde was-ie er weer in alle majestueuze mon sterlijkheid. Het gebeurde alle maal tijdens een wedstrijd waarin de herfsttitel op het spel stond tussen een club uit Amsterdam en een uit Apel doorn. Nu is het mij al volsla gen onduidelijk hoe je zo vlak voor donkerst nog om een herfsttitel kunt strijden, maar misschien is daarmee al met een het karakter van het ping pong aangegeven. Het zij zo. Het vallen van de bladeren houd je tenslotte ook niet te gen. Net zo min kennelijk als het uitdelen van de klassieke kopstoot. Verantwoordelijk voor de meest recente versie was de coach van de Blaeuwe Werelt, een zekere Wim Vermeulen. Deze snoodaard meende het voorhoofd anders te moeten gebruiken dan als plaats waar op de wijsvinger kan worden geplaatst. De gemoederen in het treffen met Tempo Team waren op een bepaald moment zo hoog opgelopen dat Ver meulen het nodig achtte op de achter de tafel staande Sky let Andrew af te stappen en de man een koekje van het Bak ker-deeg toe te dienen. Het was de onsmakelijke cli max van een reeks eerdere in cidenten, waarbij A pel door- ners dit keer eens niet opbel den, maar zich in uiterst on heuse termen uitlieten over de van Jamaicaanse oorsprong zijnde Andrew. Ron van Span je (weer hij) deelde daarbij verbaal de meest onoirbare zwarte piet uit, hetgeen de man van de Vel uwe op een wat ongebruikelijke manier in het bezit deed komen van de inhoud van een drinkbekertje. Voorstanders van tafeltennis zullen beweren dat de inciden ten bij TT-BW een gevolg zijn van steeds verdergaande pro fessionalisering; dat koude oorlog toestaat dat er racisti sche, discriminerende opmer kingen worden gemaakt aan het adres van een gekleurde tegenstander. Een wat goedko pe smoes voor het ongepast af reageren van de eigen frustra ties. De ondanks het tamelijk sulli ge karakter traditiegetrouw ruimschoots van sponsorcen ten voorziene tafeltenniswe- reldje stond in rap tempo weer blauw van de achterklap. De sportorganisatie, waar ze als gevolg van interne chaos ge ruime tijd zonder tuchtcom- missie zaten, was opnieuw ste vig in diskrediet gebracht. Maar waar de kopstoot van Bakker contra Ron van Spanje (ditmaal in de rol van provo cateur tegenover Andrew) alle mogelijke heilige huisjes op de grondvesten deed schudden, bleef de knal van Vermeulen zonder gevolgen. Scheidsrech ters noch rapporteurs deden kond van het onverkwikkelij ke voorval. Mocht de nieuwe tuchtcommissie niet worden lastiggevallen? Buigen die zich liever over een alcoholische kopstoot

Leidse Courant | 1988 | | pagina 13