Jan Timman heeft een vreemde gewaarwording sportuitslagen EeidóeSomont Sportwereld )ort op tv Ambitieus meerjarenplan hippische bond Sean Kelly terug in Nederlandse dienst U denkt dat kleine advertenties niet opvallen; dat valt toch alles mee! «DRT ZATERDAG 24 DECEMBER 1988 PAGINA 11 jaarschrift i\ afgewezen TERDAM De raad- r van de Amsterdamse bank heeft het be- rschrift afgewezen dat drie advocaten van en ex-bestuursleden ingediend tegen de sing van de officier stitie om hen een be- jrocesstuk niet te ge- pa kennisneming van ósbetreffende stuk was sad kamer van oordeel ïrkrijging van het do it door de verdachte raadsman de waar- inding in de zaak kan schaden. Poolse international vijf jaar geschorst WARSCHAU De Poolse voetbalbond heeft international Andrzej Rudy voor vijf {aar geschorst. De 23-jarige middenvelder ïleef in november in Italië achter, nadat het. nationale team in Milaan een vriendschap pelijke wedstrijd had gespeeld tegen een se lectie van topspelers uit de Serie A. Rudy is één van de grootste talenten van het Poolse voetbal. In augustus verruilde hij Slask Wroclaw voor GKS Katowice. Met de over stap was een bedrag van ruim 200.000 gul den gemoeid. Het was de duurste binnen landse transfer in de Poolse voetbalgeschie denis. Rudy heeft nog geen nieuwe club ge vonden. Bovendien wacht hem een interna tionale schorsing van een jaar als hij zonder goedkeuring van de Poolse voetbalbond er gens anders een contract tekent. Marlies Reinders in finale Orange Bowl MIAMI BEACH Marlies Reinders speelt vandaag in de finale van het tennistoernooi om de Orange Bowl in Miami Beach. Dit is een toernooi voor speelsters van zestien jaar. Reinders won gisteren in de halve finales van de VYestduit- se Maja Zivec en ontmoet in de eindstrijd de Francaise Syl- vie Sabas. Bij de jongens (acht tien jaar) zorgde de ongeplaat ste Jan Siemerink voor een verrassing door zich ten koste van de als eerste ingeschatte Fransman Guillaume Raoux te plaatsen bij de beste vier. Dirk Nauta vierde in Santo Domingo SANTO DOMINGO Dirk Nauta is met zijn schip Equity and Law II de haven van Santo Domingo in de Dominicaanse Repu bliek binnen gevaren. Zonder noemens waardige problemen tijdens de laatste hon derden mijlen kwam hij bij het eindpunt van de trans-Atlantische zeilrace Ruta del Descubriemento. Met verrekening van han dicap is Nauta eerste van de negen inmid dels gefinishte schepen. Hierin kan nog ver andering komen na de finish van een aantal kleinere schepen. Algemeen is de Fries ver zekerd van de vierde plaats. Nauta toonde zich tevreden over het resultaat, zeker ge zien de communicatieproblemen tijdens het eerste gedeelte. Omdat hij verstoken bleef van weerinformatie, zakte hij al snel naar de vijftiende plaats van waaruit hij zich uit eindelijk opwerkte naar de vierde positie. FC Boom te sterk voor KV Mechelen BRUSSEL KV Mechelen heeft de eerste wedstrijd van de achtste finales om de beker van België verloren van twee deklasser FC Boom: 1-0. De formatie van trainer Aad de Mos kwam al voor rust achter door een doelpunt van Van den Bossche; daarbij bleef het. Een benutte strafschop van Frans van Rooij behoedde FC Antwerp voor een smadelijke nederlaag op eigen veld tegen Zwarte Leeuw: 1-1. De derde klasser was via Franken op voorsprong gekomen. Kuijs presenteert amateur-selectie ZWOLLE Bondscoach Piet Kuijs heeft gisteren de ama teur-wielerselectie voor ko mend seizoen bekend ge maakt. De opvolger van de na de Olympische Spelen ver trokken André Boskamp nam de volgende renners in zijn groep op: Robert van de Vin, Antoine Lagerwey, Maarten de Bakker, Arthur van Don gen, Patrick Rasch, Erik Knu- vers. Harm Jansen en de eer stejaars amateurs Erik Dek ker, Danny Overgaag, Gerard Kemker, Patrick Strouken en Danny Nelissen. De amateur- ploeg start het seizoen op 4 maart in de Ster van Zwolle. Gewichtheffen Het ministerie van sport in Bulgarije heeft het hele vijftien-koppige bestuur van de na tionale gewichtheffersbond ontsla gen. Autosport De Belgische i Bertrand Gachot heeft een eenjarig contract getekend bij de formule 1- formatie Onyx. Hij wordt komend seizoen de ploeggenoot van Zweed Stefan Johansson. Voetbal Rode Ster Belgrado ont sloeg oefenmeester Branko Stanko- vic wegens de matige resultaten in de competitie en de snelle uitschake ling in de Europa Cup 1 door AC Mi lan. S 2.19.25 uur. De hellt- i 3, 19.35 uur. Sport im .Channel, 15.30 uur: Skiën. ('Channel, 16.30 uur Auto- hotorsport. Channel, 20.30 uur Worste- Channel, 13.55 uur world. Channel, 15.00 uur Mo- ootraces. Channel, 15.30 uur Golf. Jarland 3,14.00 uur EK voet- Har J988- rland 3, 19.00 uur Olympl- Spelen 1988. lift Nederlands 1, 20.10 uur gift Frans, 19.00 uur Sport. Channel, 14.30 uur ikbai. »r Channel, 15.30 uur rld Sport Special. >er Channel, 11.25 uur Mo- n lootraces. PAG EÊDE KERSTDAG) lift Nederlands 2, 16.00 uur :etbal: Kersttoernooi Oos- e. talend 2, 15.30 uur Sport- ftaland 3, 17.45 uur Portret •is Becker. C 1, 19.00 uur Sportquiz. jr Channel, 22^40 uur Auto- motorsport. iper Channel, 22^0 uur En- js voetbal. H Kortenaar jjgt voorkeur ven Dijkstra I HAAG De landelijke Inische commissie lange- ^-schaatsen heeft Mamix Kortenaar aangewezen als jende deelnemer aan het ferlandse kampioenschap I kilometer. De 18-jarige termeerder, lid van de iploeg van Jong Oranje, l verrassend de voorkeur en olympisch deelnemer bert Dijkstra, die tijdens de ctiewedstrijd in Utrecht ival kwam. jrzitter Simon Smit van de t: „Dat was de enige lange- nwedstrijd waaraan Dijk- heeft deelgenomen. Het [rak ons dus aan vergelij- jsmateriaal. Als Dijkstra race had uitgereden, waren mogelijk tot een andere Husie gekomen. Op grond Ide tijden van vorig jaar, je natuurlijk ook Hein geer wel selecteren". Dijk- i eindigde vorig seizoen op Olympische tien kilometer Calgary als elfde; vorige k werd hij derde in de ma- )on-zesdaagse. I Kortenaar moest in de 9 meter om de Gruno-bo- I Jaap Woestenburg en Jan khout voor zich dulden, twee en de als vierde fi- jende Leo Visser waren al de LTC aangewezen. De van de wedstrijd in de leden van de hploeg brengen het aantal [nemers op zestien. Ten jlenaar, thans met Jong trainingskamp in In- moest vorige week om ieredenen voor de landen- Jstrijd tegen de junioren "Vest-Duitsland verstek gaan. De tien kilometer jdt als slotonderdeel van de indskampioenschappen in renveen op 8 januari ge- HILVERSUM Jan Timman heeft Mikhail Tal in de zesde en laatste partij voor de KRO- schaaktweekamp in Hil versum niet meer kun nen achterhalen. De 37- jarige Amsterdammer probeerde het nog wel met wit, maar verder dan een behoorlijk over wicht kwam hij niet. Toen de stand in het eindspel danig vervlakte, resteerde er niets anders dan remise aan te bie den. Uiteraard ging Tal gretig op dit voorstel in, waardoor hij met 3,5-2,5 de tweekamp op zijn naam bracht en een cheque van 18.000 gul den in ontvangst mocht nemen. Timman, die in de zes partij en drie uur langer dacht dan Tal, kreeg 12.000 gulden. Het was de tweede keer in zeven jaar, dat hij een tweekamp in Hilversum verloor. In 1985 gebeurde dat tegen wereld kampioen Gari Kasparov (4- 2). Hét was ditmaal al met al een onbevredigende twee kamp voor Timman die op 31 januari in Antwerpen begint aan zijn veel belangrijker duel, over eveneens zes par tijen, voor het kandidaten toernooi met de Hongaar La- jos Portisch. Timman begon in Hilversum sterk, won de tweede, ongetwijfeld interes santste partij en had op de helft een vertrouwenwek kende voorsprong van 2-1. Na de eerste rustdag won Tal echter tweemaal achtereen op een manier, die Timman bepaald niet voor mogelijk had gehouden. „Nee, dit was zeker niet de bedoeling", gaf Timman toe. „Vooral die vierde partij was een diepte punt. Ik had deze keer een hele vreemde gewaarwor ding. Toen ik eenmaal op voorsprong was gekomen, had ik helemaal geen zin meer om te spelen. Joesoepov vertelde me eens, dat hij dat in een match met Sokolov ook had gehad. Nu weet ik precies wat hij bedoelde". Oud-wereldkampioen Anato li Karpov kwam gisteren ook nog even langs, op de weg van Mexico, waar hij titel houder één-uurschaken werd, naar Moskou. Hij was nog net op tijd om de laatste zetten van de tweekamp te zien. Tal gaf misschien nog de beste typering van deze tweekamp. „Timman komt uit Nederland, ik uit Letland. In onze vaderlanden waait het nogal eens. Ook hier stond de wind vaak op het bord, soms in de richting van zwart, soms naar de witte kant. Het was een wisselval lige tweekamp". Timman heeft nog een dikke maand om zich voor te berei den op het treffen met Por tisch. Hij ontmoet zijn secon danten Hort en Andersson half januari bij het Hoogo vens-toernooi in Wijk aan Zee, zodat er nog wel wat uurtjes vrijgemaakt kunnen worden voor het strijdplan in Antwerpen. Timman: „Het zal heel zwaar worden. Ik had veel liever gehad, dat het een tweekamp over tien partijen was geweest. Bij maar zes partijen zijn de risi co's erg groot. Verlies je in het begin ongelukkig, dan is het bijna onmogelijk nog ge lijk te maken". De zesde partij tussen Timman (met wit) en Tal hadden het volgende zettenverloop: 1. d2-d4, d7-d5; 2. c2- c4, c7-c6; 3. Pbl-c3. Pg8-f6; 4. e2-e3, 5. Pgl-f3, Lf8-g7, 6. Lfl-e2. b6xc5; 15. d4xc5, Pd7xc5; 16. De4- 20. Lg5-e3, Lg7-f8; 21. Da3xa5, Pc5- Lc5xe7, Ta5xa2; 26. Talxa2. Pb4xa2; 27. Le7xf6. c6-c5; 28. Pb3- Cubanen weer sterkste in vijfsetter VOORBURG Het 2100- koppige publiek in de Voorburgse sporthal De Vliegermolen kreeg gis teravond toch nog waar voor haar geld. De vriendschappelijke volley bal-interland tussen Ne derland en Cuba begon wat slapjes, maar werd tenslotte pas na vijf sets beslist. De Cubanen won nen net als afgelopen woensdag in de „finale" van de Haarlemse volley- balweek met 3-2. Coach Arie Selinger, die bin nenkort zeven spelers zal uit nodigen om eenmaal per week deel te nemen aan de reguliere training van de nationale se lectie, speelde nagenoeg het hele duel met de A-ploeg. Zijn Cubaanse collega Orlando Sa- muells hield met het oog op het Dynamo-toernooi in Apel doorn komende week waar de ploegen elkaar opnieuw zullen bestrijden zijn top pers Raul Diago en Joel Des- paigne zo lang mogelijk aan de kant. In de eerste set kwamen de Nederlanders er tegen het tweede garnituur van de Cu banen nauwelijks aan te pas. De stop en het blok waren be droevend slecht en spelverde ler Peter Blangé was maar zeer zelden inventief genoeg om de Cubaanse verdediging op het verkeerde been te zet ten. De bezoekers liepen pro bleemloos uit naar 12-4 en be slisten het eerste part met 15- 7. De tweede set ging mede door tussenkomst van scheids rechter Jan Koehorst naar Ne derland. Bij een stand van 14-8 gaf hij de Cubaanse aanvoer der Despaigne, twee dagen eerder uitgeroepen tot beste speler in Haarlem, een rode kaart wegens aanmerkingen op de leiding zodat Nederland met het daarop toegekende punt met 15-8 won. Nadat de derde set met 15-9 een prooi was geworden voor de Cubanen, leek het duel in de vierde set door de bezoe kers te worden beslist. Ze scoorden bij de stand van 14- 11, maar Koehorst achtte de bal „gestolen" en wonder bo ven wonder kwam Nederland alsnog sterk terug. Dank zij twee perfecte bloks van Edwin Benne en een aanval van Ron Zwerver won Oranie met 17- 16. Net als tijdens de ontmoe ting in de Haarlemse volley- balweek ging het in de laatste set, waarin het rally-pointsys- teem werd gehanteerd, lang gelijk op. Bij 12-12 was de Ne derlandse ban gebroken en konden de Cubanen de tweede vreugdedans binnen een week* opvoeren; 15-12. De Nederlanders Jan Posthuma en Edwin Benne reiken met de Cubaanse spelverdeler Manuel Torres (rechts) naar de bal. foto: jeroen de jong fRDESPORT i Schaesberg koer*, 2100 m: 1. Commercie frift) 3.00.5 - 1.16.0. 2. Cashflow Cor Berg. Toto winnen 1.40 1.10 2.10 koppel 4.00 trio I. Niet gestart: Chimere Awagne 12.20 trio 78.90. Niet gestart: Califiee de Fooz. Vierde koers, 1609 m: 1. Ann Mars hall (J. van der Pijl) 2.07.8 - 1.19.4, 2. r Wlellnga. |(J. Wagenaar) 2.59.0 -1.25^2, 2. trio 35.50. koers, 1809 m: 1. Cobus D. (P. In) 2.10.5 - 1.21.1, 2. Catch Me Captain 13.50 trio 63.50. Niet gestart: Upper Derby. Vijfde koers, 2100 m: 1. Cay van Hoafer (J. van der Pijl) 2.53.8 - 1.22.8, 2. Casimlr Durbin, 3. Bram Buiten zorg. Toto winnend 10.30 plaats 1.30 1.00 1.70 koppel 6.90 trio 102.70. SCHAKEN Toernooi in Groningen Grootmeestergroep, 3e ronde: Dou- ven (Ned)-Piket (Ned) 0-1, Greenfeld (lsr)-Khalifman (Sov) 1-0, Ftacnik (Tsj)-Lautier (Fra) 1-0, Rogers (Aus)- Brenninkmeijer (Ned) 1-0, Hoeksema (Ned>-Nunn (Eng) 0-1. Stand: Rogers 3; Greenfeld, Ftacnik 2: Khalifman, Piket, Nunn 1,5; Brenninkmeijer, Lau- tier, Douven 1; Hoeksema 0,5. (IJs) 0,5-0,5, Gelfand (Sov)-Kontic (Joe) 1-0, Comas Fabrego (Spa)-Dre- jev (Sov) afgebroken, Adams (Eng)- Van Wely (Ned) 0,5-0,5, Horvath (Hon)-Wah!s (Wdl) 0,5-0,5, Degraeve (Fra)-Lev (Isr) 0-1, Delchev (Bul)-Van der Werf (Ned) afgebroken. Wessman (Zwe)-Hansen (Den) afgebroken. To- pakian (Oos)-Manca (Ita) 1-0, MacKay (Sch)-Meessen (Bel) 1-0, Ryan (Ier)» Aschwanden (Zwi) 1-0, Kula (Pol)- Mrva (Tsj) 1-0, Hëmëlalnen (Fin)-Danl- ilidis (Gri) afgebroken. Stafrace (Mal)- Meghl (Lux) 0-1, Long (Wal)-Güllülü (Tur) 0,5-0,5, Almeida (Por)-Ozanne (Gue) 1-0. Stand: 1. Djurhuus 4,5; 2. Thorhatlsson, Geifand 4; 4. Van Wefy, Lev 3.5; 6. Comas Fabrego, Drejev 3 1 afgebroken partij; 8. Kontic, 2,5; 17. Delchev, Van der Werf, Wess man, Hansen 2 1. TENNIS Oranje Bowl in Miami (Vat) Meisjes-enkelspol, halve finales: Sa- bas (Fra)-Anderson (Zaf) 6-1, 6-2; Reinders (Ned)-Zlvec (Wdl) 3-6, 6-4, 6-0. Jongens-enkelspel, kwartfinales: Siemerink (Ned)-Raoux (Fra) 3-6, 6-3, 6-3; Pescosolido (lta)-Koves (Hon) 6- BAARN Het bestuur van de Nederlandsche Hippische Sportbond heeft gisteren in Baarn een ambitieus technisch meerjarenplan gepresenteerd. Dit plan, opgesteld in samen spraak met de betrokken disci pline-organisaties, behelst een nieuwe structurele aanpak van training en begeleiding voor de olympische onderdelen springen, dressuur en military. Met ingang van 1 januari zal een staf van in totaal negen coaches en trainers uitvoering geven aan het plan. Voor een periode van vier jaar, tot en met de Olympische Spelen in 1992, zijn als coaches aange steld: Henk Nooren (springen), Henk van Bergen en Jo Rut ten (dressuur) en Roeli Bril (military). Zij worden bijge staan door de trainers Daan Nanning en Bert Romp (sprin gen), Jo Willems (dressuur), Colin Wares (Gbr) en Piet van der Schans (military). Direc teur Jacques van Leeuwen maakte bekend dat met het plan jaarlijks een bedrag van circa 450.000 gulden is ge moeid. Van Leeuwen: „Vijftig procent daarvan gaat naar het springen, dertig procent naar de dressuur en twintig procent naar de samengestelde wed strijdsport. Vier ton gaat op aan de honoraria voor de ne gen betrokken begeleiders. De rest is voor bijkomende onkos ten". De Stichting Het Nederlands Olympiade Paard (NOP) blijft een belangrijke rol vervullen in het behoud van goede paar den voor Nederlandse ruiters. Het bestuur van de Neder landsche Hippische Sportbond (NHS) heeft na een evaluatie over de eerste vier4 jaar van het bestaan van het NOP be sloten op de gekozen weg voort te gaan. IER TEKENT TWEEJARIG CONTRACT BU WIELERPLOEG GISBERS DUBLIN De transfer- perikelen van wielerprof Sean Kelly kregen aan de vooravond van Kerstmis een even abrubt als ver rassend einde. De Ier, al vier jaar op rij de nummer één van de FICP-ranglijst zette zijn handtekening onder een tweejarig con tract bij de Nederlandse formatie van PDM, waar door het vertrek van de Amerikaan Greg Lemond en wellicht straks ook van Geert-Jan Theunisse een groot salaris-overschot ontstond. Een half jaar geleden, nog tij dens de Ronde van Frankrijk, kwam Kelly vrij. Zijn sponsor, de Spaanse limonadefabriek KAS, besloot zich van de wie lersport af te wenden. Kelly werd sindsdien overal be geerd. Hij won bij de profs te gen de tweehonderd wedstrij den van allerlei soort. Door zijn enorme werklust en opof feringsgezindheid levert hij bovendien vrijwel het gehele jaar prestaties. Op zijn erelijst staan Parijs-Nice (zeven keer), de Ronde van Spanje, de groe ne trui in de Tour de France (drie keer), Parijs-Roubaix, Luik-Bastenaken-Luik, Mi- laan-San Remo en de Ronde van Lombardije. Kelly onderhandelde lange tijd met zowel het Belgische ADR als het Franse Fagor. In Belgie kwam het niet tot een contract-ondertekening, omdat hij onvoldoende financiële ga ranties kreeg. In Frankrijk wilde Kelly graag aan de zijde van landgenoot Stephen Roche rijden. Daar bleek het budget te klein voor het gevraagde bedrag van de 32-jarige boe renzoon uit Carrick-on-Suir die in deze tijd van hoogcon junctuur voor het wielrennen graag een „klapper" wil ma ken. Tenslotte gaf hij zijn woord aan het Spaanse Teka, een weggezakte ploeg. In dat milieu zou Kelly sportief een aderlating doen, maar men was wel bereid zijn vraagprijs te betalen. PDM kwam even wel tussenbeide voor het tot een contractondertekening kwam. Gisteravond, rond zeven uur, was alles beklonken en trad Kelly voor de tweede keer in Nederlandse dienst Vijf jaar geleden reed hij voor Skil. „Ik ben blij dat het zo gelopen is", zei hij in Dublin. „Ik ga nu rij den in een goed gestructureer de ploeg met veel kwaliteit". Het is de bedoeling dat Kelly zich gaat toeleggen op de een daagse klassieke wegwedstrij den en een ondersteunende rol gaat vervullen in de Ronde van Frankrijk voor Steven Rooks en de ook aangetrokken Mexicaan Raul Alcala. DEN HAAG Op de baan van Hilversum worden maan dag (Tweede Kestdag) acht koersen afgewerkt. De eerste koers begint om 13.30 uur. Onze tips luiden: le koers: Cinderella Crown, Churchill, Cherie Norton (8-7- 6). 2e koers: Yeanette Bond, Zip- pora Dale, Betty Albo (6-3-4). 3e koers: Carlito Dutch, Bas- fried A, Babe Buitenzorg (5-2- 1). 4e koers: Amazing Star, Anne- riet, Bink Uithuizen (6-7-3). 5e koers: Wilma Fortuna, Al- batrosnora, Alfred Rynstroom (3-2-8). 6e koers: Anjo Vredenburch, Amaheh Topfok, Cherie Bos- zorg (7-3-2). 7e koers: Ymond Boekei te. Zozo Ne vele, Zeus Boekei te (6- 8-10). 8e koers: Basta, Colt Mauritz, Charmeur A (7-8-3). Van Dam weg bij Altior LEIDEN Frank van Dam en zondagtweedeklasser Altior gaan aan het einde van het seizoen uit elkaar. Trainer en voet balvereniging zijn na vier jaar 'aan een nieuwe uitdaging' toe. Wim Mugge blijft voorlopig werkzaam bij het dit seizoen goed draaiende DOCOS. Beide partijen zijn tevreden en verlengden het nog lopende contract. Eerste winst Jeroen Piket GRONINGEN Jeroen Piket heeft in de derde ronde van het internationale schaaktoernooi in Groningen zijn eerste winst be haald. De 19-jarige Leidenaar versloeg landgenoot Douven. Na drie ronden gaat de Australiërs Rogers ongeslagen aan de lei ding. Jeltje Schuiten naar EK kunstrijden DEN HAAG Kunstrijdster Jeltje Schuiten (17) zal Nederland vertegenwoordigen bij het Europees kampioenschap voor senio ren dat van 17 tot en met 21 januari 1989 in de Engelse stad Birmingham wordt gehouden. Het is voor het eerst sinds lange tijd dat Nederland weer bij een EK zal zijn vertegenwoordigd. De Rotterdamse is lid van de Haagse IJsclub. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoon 071- 12.22.48 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabe zorgd.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 11