'^'ieidócSoiiACWit Gezondheids centrum voor vrouwen in Leiden-Noord ue 3n STAD OMGEVING Minibankschroef Spoedige bouw project Zijloever bedreigd Minder vraag naar premiekoopwoningen Aanvraag gemeentegarantie gaat minder tijd kosten VRIJDAG 23 DECEMBtR 19ö8 PAGINA 9 lgemeen bestuur CPA akkoord met tverdeling :IDEN Het algemeen bestuur van de Centrale Post Ambu- jcevervoer Leiden en Omstreken (CPA) is gistermiddag ak- ord gegaan met de 20/80-verdeling van 'ritten op verzoek van i arts' tussen de Eerste Hulp Dienst (EHD) en het vervoersbe- jf van De Jong. Is verwacht stemde alleen De Jong tegen het voorstel van dagelijks bestuur. De negen betrokken gemeenten gingen koord. Tachtig procent van de ritten naar schatting 1500 jaar wordt voortaan toegewezen aan De Jong, twintig •ent aan de EHD. In tegenstelling tot de EHD vindt De Jong verdeling wel goed. Hij heeft echter twijfels of die verdeling daadwerkelijk wordt bereikt. Hij meent dat de instructie >r de CPA, die de ritten verdeelt, te weinig duidelijk is. orzitter F. Kuijers sprak de hoop uit dat de CPA „zich vol- id jaar alleen nog maar bezig hoeft te houden met het vervoe- j" en niet met ruzies over de wijze van verdeling. Kuijers: „Ik tighe 0p dat de verhoudingen binnen de CPA zich zullen herstel- Medio 1990 wordt bekeken of de ritinstructie voldoende idelijk is. Zonodig wordt hij al eerder ter discussie gesteld. wonde ?r tan* liet vr; ïinterli les en ijk te reugd*ic< aan kindi c 5 ook t smijt ;t wel •lijt en jkersvc Kinderen gewond bij oversteken LEIDEN Een jongetje van 6 en een van 7 jaar zijn gistermiddag opgeno men in het AZL. Beide kinderen staken de Sweel- incklaan over. Ze kwamen achter een bus vandaan, waardoor een 63-jarige Leidse automobilist de kinderen niet meer kon ontwijken. Het 6-jarige jongetje liep een hersen schudding en een bloeduit- storing aan het oor op, de zeven jarige brak zijn en kel. Geen vervolgingen stortingen Roomburg LEIDEN De gemeente Leiden gaat er vanuit dat het openbaar ministerie geen verdachten voor de rechtbank zal dagen naar aanleiding van illegale stortingen op de voormalige vuilnis belt Roomburg in Leiden. De officier van justi tie heeft geweigerd om gemeente en politie na dere informatie te geven over de resultaten van het justitieel onderzoek. „Ik concludeer daaruit dat het allemaal erg meevalt", aldus G. in 't Veld, hoofd van de directie milieu van Leiden. In 't Veld stoelt zijn mening ook op het feit dat wel reeds nader onderzoek is ingesteld op ande re plaatsen waar de Hazerswoudse afvaltran- sporteur S. Kemp illegaal gestort zou hebben De gemeente zelf heeft eerder getuigen gehoord over de stortingen op Roomburg. In 't Veld: „Het justitieel onderzoek heeft helemaal niets nieuws opgeleverd, zo is mij door andere bron nen verzekerd". GEDING OM ZIJLPOORT LEIDEN Mr. J.H.A. Linksens spant na de kerstdagen een kort geding aan tegen J.M.G. Melkert. Met het geding wil Linskens, die curator is van de failliete Niemanhol- ding, een uitspraak krijgen over de vraag wie de eigenaar is van de Zijlpoort. Melkert was directeur van de Nie- manholding. Er is al een aantal maanden onenigheid tussen de heer Melkert en de curator van de failliete Niemanholding over de poort aan de Haven. Volgens Linskens maakt de poort deel uit van de boedel van de holding. De Nieman holding zou economisch eigenaar zijn van de poort. Mel kert meent dat hij de enige eigenaar is van het gebouw. Alleen tijdens de renovatiewerkzaamheden, waartoe Mel kert zich bij aankoop van de poort in 1976 verplichtte, zou de holding volgens de zakenman economisch eigenaar van de poort zijn geweest. De renovatie is grotendeels uit gevoerd. Melkert is over de uitvoering ervan echter onte vreden Hij meent dat hem 250.000 gulden ontvreemd is. Dat geld zou betaald zijn voor renovatiewerk dat nog niet is verricht. Tienduizenden guldens buit bij overval LEIDEN Bij de gewapende overval op het postkantoor aan de Cobetstraat gisterochtend zijn vele tienduizenden guldens buitgemaakt. Het exacte bedrag is niet bekend omdat de kas nog niet is opgemaakt. Rond kwart over negen kwamen drie gemaskerde man nen het kantoor binnen. Eén van hen hield een vrouwe lijk personeelslid onder schot, terwijl de ander een 27-ja- rige lokettiste onder bedreiging van een vuurwapen dwong het geld uit een kluis te halen. Er waren op dat moment geen klanten in het postkantoor. De drie overvallers verlieten daarna het gebouw en stap ten in een auto die naar later bleek was gestolen. In de Temminckstraat stapten de drie over in een witte BMW. Vanaf dat moment ontbreekt elk spoor van de mannen. Het gaat vermoedelijk om drie kleurlingen van rond de 1.85 a 1.90 meter lang. Zij droegen alle drie don kere kleding. De politie is vandaag begonnen met een uit gebreid buurtonderzoek. alve m niet el ijs in of d )f niet. pi de de b ;n Tor Kind. MOGELIJK IN SCHOOLGEBOUW AAN BON AIRESTRAAT [LEIDEN Leiden Ikrijgt volgend jaar een ■apart gezondheidscen trum voor vrouwen. In [het centrum worden di- Iverse hulpverlenings- en londerwijsinstanties voor vrouwen ondergebracht. Zo zou het Vrouwenhuis laan de Doezastraat wor- Iden opgeheven. Ook is Ihet de bedoeling dat een vrouwelijke huisarts I praktijk gaat houden in Ihet vrouwengezond- Iheidscentrum. Het cen- Itrum komt in principe lin Leiden-Noord. Wet- I houder H. van Dongen I (emancipatie) laat on- I derzoeken of de school I aan de Bonairestraat, r waar nu nog het Studie huis Leiden is gevestigd, geschikt is als lokatie. Wethouder Van Dongen i kondigde de komst van een L vrouwengezondheidscen- Itrum gisteren aan tijdens internationaal congres ■over geestelijke gezond- Iheidszorg voor vrouwen in de RAI in Amsterdam. Het college heeft afgelopen dins dag officieel de nota Vrou wen en Gezondheidszorg vastgesteld, waarin de op richting van een vrouwen gezondheidscentrum wordt voorgesteld. In de eerdere nota Vrouwen, Gezondheid en Zorg werd nog niet van een dergelijk centrum ge rept. Naar aanleiding van inspraakreacties en de be vindingen van de Startgroep V rou wengezondheidscen- trum heeft het college nu toch besloten zich daarvoor sterk te maken. Het gezondheidscentrum moet volgens C. Breemer ter Stege van de Basisgezond heidsdienst (BAGD) „een lage drempel hebben". Het centrum worden verschil lende functies toebedacht: het verlenen van daadwer kelijke hulp, het informeren en verwijzen naar andere instanties, scholing en het verrichten van onderzoek. Breemer ter Stege: „Het is de bedoeling dat er met bij voorbeeld de vrouwenkli niek van het Academisch Ziekenhuis Leiden een af spraak gemaakt wordt over het houden van een spreek uur binnen het gezondheids centrum. Verder 'gaat beke ken worden of het mogelijk is de praktijk van een vrou welijke huisarts geheel of gedeeltelijk in het centrum te vestigen. Daarmee krijgen mensen de mogelijkheid be wust voor een vrouwelijke huisarts te kiezen". De mo gelijkheid dat een vrouwelij ke huisarts zich in het cen trum kan vestigen is een van de redenen dat de ge meente het centrum in Lei den-Noord heeft bedacht. Daar is namelijk nog een vestigingsplaats voor een huisarts beschikbaar. Verder zit Leiden „vol". „Bovendien zitten daar veel buitenlandse vrouwen, voor wie een vrouwelijke arts erg belangrijk kan zijn", aldus Van Dongen. Ze laat mo menteel onderzoeken of het huidige onderkomen van het Studiehuis Leiden aan de Bonairestraat geschitk is. Dat komt over enige tijd vrij vanwege de verhuizing van het Studiehuis naar de nieuwbouw aan de Maresin- In het kader van hulpverle ning moet het centrum ook onderdak gaan bieden aan zelfhulpgroepen, zoals bij voorbeeld de incestgroep en Vrouwen in de overgang, de Vido. Verder is het de be doeling dat het centrum de kennis van vrouwen op het gebied van gezondheidszorg vergroot. Dat zou moeten ge beuren door middel van een infocentrum, verwijzingen, een inloopspreekuur en the mabijeenkomsten. Ook wordt gedacht aan scholing, het organiseren van cursus sen, het houden van lezin gen en het geven van aan zetten tot onderzoek. Dat on derzoek zou moeten gaan over de behoefte van vrou wen aan kennis en inzicht over hun gezondheid en ge zondheidszorg. Daarbij zou volgens Breemer ter Stege samengewerkt kunnen wor den met de wetenschapswin kel en de Leidse universi teit. Het is de bedoeling dat verschillende instellingen taken van professionele me dewerkers en vrijwilligers onderbrengen in het cen trum. Leiden wil 125.000 gulden uittrekken voor het vrou wengezondheidscentrum en bovendien twee jaar lang een van de gemeentelijke emancipatiewerksters be schikbaar stellen aan het centrum. Ruim 80.000 gul den van het bedrag komt uit het budget voor de BAGD, de rest uit de pot vrouwen- huisvesting. Daar komt geld vrij, omdat volgens de plan nen van de gemeente het Vrouwenhuis aan de Doeza straat wordt opgeheven en op gaat in het vrouwenge zondheidscentrum. Volgens Van Dongen gaat het Vrou wenhuis daarmee akkoord. De nota Vrouwengezond heidszorg zal op donderdag 16 februari het onderwerp zijn van een inspraakavond. In de nota kondigt het colle ge verder een onderzoek aan naar de wenselijkheid van een vertrouwensarts. Bij die arts zouden vrouwen met klachten over gezondheids zorg terecht kunnen. Verder is het de bedoeling dat er cursussen gegeven gaan worden voor buitenlandse vrouwen om ze kennis bij te brengen over gezondheid en gezondheidszorg. en voorrang Een 19-jarige Jdse is gistermorgen rond lëdsè lijf negen met onbekend let- lopgenomen in het AZL. De luw reed met haar fiets op iNieuwe Beestenmarkt in de hting van Molen De Valk. de kruising met de 2de Bnenvestgracht verleende ti 25-jarige Hazerswoude- Br in een bestelwagen geen Drrang aan de vrouw. Hij (d tegen haar aan, waardoor Leidse viel. Verstmusical p de Bethlehemskerk aan 'e Lammermarkt wordt bndag vanaf 15.00 uur en kerstmusical door kin deren opgevoerd onder de |fe/ ..De kleine bel". De begang is vrij. Video buurthuis 't Spoortje aan le Bernardkade 40 dr-aait oensdag 29 december oor kinderen een video- lm. Er worden ook pan- f koeken gebakken. De tegangsprijs is een gul- en Om tien uur gaat de Um draaien. Su Isspaarbank Ie heer PA. Besuyen, dis- rictsdirecteur Leiden- Iuid van de Nutsspaar- ank. legt per 1 januari Ijn functie neer. Hij rordt hoofd betalingsver- eer bij het hoofdkantoor an de bank in Den Haag. )e heer M. W.M. Vonk, istrictsdirecteur Leiden- foord, wordt tijdelijk be- |st met de leiding van eide districten. De bank testudeert de mogelijkheid fn te komen tot een dis- net voor geheel Leiden n omliggende gemeenten. laaggebouw D het Waaggebouw aan 1? Aalmarkt is tot het eind an deze maand een expo- ttie ingericht met werk an Louis Dieleman uit assenheim. Het betreft ^h tide rijen in oude stijl, \aar ook van moderne srd. De expositie is dage- iks te bezichtigen van 10 U 's avonds 6 uur en op topavonden van 8 tot 9 BAZIS in nieuw onderkomen Het nieuwe gebouw van de au tomatiseringsorganisaties Pica en BAZIS aan de Schipholweg is deze week voor een deel in gebruik genomen. De 115 me dewerkers van BAZIS, die tot dusverre in het Academisch Ziekenhuis Leiden waren on dergebracht, zijn de afgelopen dagen verhuisd naar het nieu we onderkomen naast het NBBS-hoofdkantoor. Half janu ari volgen de 60 medewerkers van Pica, die nu nog gehuis vest zijn in de Koninklijke Bi bliotheek in Den Haag. De on derste verdiepingen van het vijf- en zes verdiepingen tellen de gebouw zijn bestemd voor BAZIS, die computersystemen voor ziekenhuizen ontwerpt. Pica, die zich met geautomati seerde gegevensverwerking van bibliotheken bezig houdt, vestigt zich in het bovenste ge deelte van het pand. De officië le opening is op 12 maart. FOTO: TEJO RINGERS LEIDEN Gezinnen met een belastbaar inkomen van meer dan 44.000 gulden komen vol gend jaar niet meer in aan merking voor een premie koopwoning. Dat komt door de nieuwe regeling geldelijke steun eigen woningen, die staatssecretaris E. Heerma heeft afgekondigd. Dat blijkt uit een steekproef van de di rectie volkshuisvesting van de gemeente Leiden onder 200 premiekoopwoningen in vlek 18 van de Stevenshof. De premies voor gezinnen met een belastbaar inkomen tot 36.000 gulden blijven in de nieuwe regeling nagenoeg ge lijk. Bij inkomens tussen de 36.000 en 38.000 gulden daalt de premie van 33.000 gulden met 8.000 tot 25.000 gulden. Gezinnen met een inkomen tussen de 38.000 en 41.000 gul den krijgen volgend jaar nog maar 17.500 gulden in plaats van 25.000 gulden. Voor de in komensgroepen tussen de 41.000 en 44.000 gulden be draagt de premie 10.000 in plaats van 25.000 gulden. Bij een belastbaar inkomen boven de 44.000 gulden wordt de hui dige premie van 17.000 gulden niet meer verstrekt. „Dit zal onherroepelijk leiden tot minder aanvragen voor een premiekoopwoning", aldus wethouder D. Tesselaar (volkshuisvesting) gisteravond tijdens een commissievergade ring. Hij toonde zich uiterst kritisch over het beleid van Heerma, dat naèr zijn mening vooral de lagere inkomens treft. Wethouder De la Mar: Dit is een onfatsoenlijke gang van zaken". LAATSTE HOOP GEVESTIGD OP STAATSSECRETARIS HEERMA LEIDEN Wethouder H. de la Mar van sociale za ken en gedeputeerde H.J. Boone zetten nog voor het einde van dit jaar alles op alles om het ouderenpro- ject Zijloever in Leiden- Noord alsnog van de grond te krijgen. Tijdens een informatiebijeen komst gistermiddag zei den zij hun uiterste best te zullen doen om staatsse cretaris Heerma van volkshuisvesting ervan te overtuigen dat het een volstrekt verkeerde be slissing van het rijk is de eerder toegezegde subsidie van 950.000 gulden af te wijzen. „Al onze hoop is daar nu op gevestigd. Wij zullen proberen zoveel mogelijk druk op hem uit te oefenen". Bovendien zal getracht worden tweede ka merleden te'bewegen vragen over de gang van zaken te stellen. De bewoners van Lei den-Noord besloten gisteren een brief aan Heerma te stu ren waarin zij hun steun aan het gesprek geven. Wat een feestelijke bijeen komst ter gelegenheid van de eerste paal van het ouderen- project Zijloever moest zijn, werd een bijeenkomst in mi neur. Volgens De la Mar en Boone is het project Zijloever weliswaar een experimenteel ouderenproject, maar past het perfect in het vernieuwende beleid van de overheid op dit gebied. Alleen de regelgeving dwarsboomt de plannen. Het overheidsbeleid is vooral gericht op het zo lang mogelijk zelfstandig blijven van oude ren. Zijloever zou daarin voor zien omdat het behalve oude renwoningen, ook twee steun punten omvat van waaruit de zorg voor de bewoners plaats heeft. De gemeente Leiden en de provincie hebben enige tijd ge leden overeenstemming over het realiseren van het oude renproject bereikt. De uitge werkte plannen waren al op 1 oktober van dit jaar gereed. Het ministerie had bovendien het subsidiebedrag al toege zegd. Drie weken geleden ech ter gaf het ministerie te ken nen dat het experimentele project niet paste binnen de bestaande regelgeving. Wel worden de subsidieregels per 1 januari 1990 aangepast. Een en ander zou betekenen dat de bouw van Zijloever tot die tijd moet worden uitgesteld. „Wij willen echter nu bouwen. De plannen waren op tijd klaar, iedereen heeft er enorm veel energie in gestoken om de eer ste paal nog dit jaar de grond in te slaan. Bovendien is het zo dat er tegen die tijd weer an dere projecten gefinancierd moeten worden die dan wel licht weer doorgeschoven gaan worden. Al met al vind ik het een onfatsoenlijke en oneerba re gang van zaken die in strijd is met alle eerdere afspraken", zo liet De la Mar zich gisteren in niet mis te verstane be woordingen uit. „Het project Zijloever is een goed experi ment en het past precies in het beleid dat ons onder anderen door minister Brinkman van WVC wordt voorgehouden. Bovendien is er op korte ter mijn dringend een voorziening voor ouderen in Leiden-Noord noodzakelijk", aldus Boone. „De wetgeving loopt in dit ge val sterk achter bij het beleid". Bewoners Mors IV vragen schorsing sloop huizen LEIDEN Mevrouw R. Dek kers heeft vandaag namens vijf bewoners van de Morsweg IV bij de Raad van State schorsing gevraagd van het besluit om de huizen aan de oneven zijde te slopen. De be woners willen dat er eerst overeenstemming met de ge meente wordt bereikt over maatregelen tegen geluidso verlast en visuele hinder. Zij willen dat er een groot ge luidsscherm en een bomenrij komt. Ook moet de rest van de wijk worden opgeknapt. Bij de gemeente hebben de bewoners al eerder een bezwaarschrift ingediend. De gemeente heeft onlangs een vergunning afgegeven voor de sloop van de huizen aan de oneven zijde. Hangende de beroeDSDrocedure wordt er echter nog niet daadwerkelijk met de sloop begonnen. Het is de bedoeling dat ook de huizen aan de andere kant van de Morsweg IV worden ge sloopt zodat er een bedrijven terrein kan worden aangelegd. Met de vijf bewoners die aan die kant wonen is echter vol strekt nog geen overeenstem ming over hun vertrek uit de huizen bereikt. Psychiatrische behandeling voor jeugdige brandstichter DEN HAAG/LEIDEN De Haagse rechtbank heeft giste ren een 19-jarige Hagenaar veroordeeld tot een voorwaar delijke gevangenisstraf van tien maanden met een proef tijd van twee jaar. Gedurende deze straftijd moet hij een psy chiatrische behandeling in de Grote Batelaar in Lunteren ondergaan. De jongen had op 5 juni van dit jaar samen met een andere knaap brand gesticht in de voormalige Witte Poortkazer ne aan het Noordeinde in Lei den. Daarbij was een schade van een kwart miljoen gulden ontstaan. De vriend met wie de Hagenaar de brand had ge sticht, is al eerder veroordeeld tot een straf van 15 maanden cel, waarvan vijf voorwaarde lijk. Omdat de 19-jarige ver minderd toerekeningsvatbaar was bevonden, besloot de rechtbank tot de voorwaarde lijke straf om hem in de gele genheid te stellen gedurende langere tijd een psychothera peutische behandeling te laten ondergaan. LEIDEN Leiden neemt het samenstellen van schouwrap- porten ten behoeve van een gemeentegarantie weer in ei gen hand. Het contract met de Vereniging Eigen Huis in Amersfoort wordt Reden is de vrij lange tijd die Eigen Huis nodig had voor het samenstellen van de schou- wrapporten. Nu de directie volkshuisves ting zich weer met schouwrap- porten gaat bezig houden, hoopt de gemeente de totale tijd die gemoeid is met de aan vraag van een gemeentegaran tie terug te brengen tot zes we ken. Nu kost de procedure soms negen weken. Dat is ten nadele van aspirant-kopers die aangewezen zijn op een ge meentegarantie. De verkoper heeft vaak niet het eeduld om zo lang te wachten en geeft de voorkeur aan een koper zon der gemeentegarantie. Het aantal aanvragen voor een gemeentegarantie liep dit jaar met ruim honderd terug tot iets minder dan 200. „Hoeveel aanvragen we door die lange periode gemist hebben weten we niet, maar het lagere aan tal zal er best mee te maken hebben", aldus wethouder D. Tesselaar gisteravond tijdens de commissie volkshuisves ting. Voor het samenstellen van de schouwrapporten zal de direc tie volkshuisvesting met een formatieplaats uitgebreid wor den. De prijs van het schou- wrapport blijft 237 gulden. Daarnaast moet een koper 500 gulden leges betalen als hij een gemeentegarantie krijgt. Deze minibankschroef voorkomt dat u een hand tekort komt bij bijvoorbeeld modelbouw of andere 'fijne' karweitjes. Hij is voor u als u een nieuwe abonnee aanbrengt. De nieuwe abonnee krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: i Postcode/plaats: Telefoon (voor controle j Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. I Daarna wordt het abonnementsgeld betaald pen maand automatisch betalen f 23,74 I kwartaal acceptgiro f 70,93 Stuur als dank het bankschroefje naar Naam: I Adres: Postcode/plaats: I Sluur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig naar Leidse Courant. Antwoordnummer 998,2500 VD C:n Haag j Ceidóeöou*out

Leidse Courant | 1988 | | pagina 9