Tom Hanks heeft een kind in z'n binnenste Hardhandige parodie op Dickens' Kerstverhaal CeidóeCouumt ft ,BIG' Ook nieuwe Pippie niet stuk te kri jgen ös<r~ „SCROOGED" FILM VRIJDAG 23 DECEMBER 1988 PAGIN LIDO/STUDIO LEIDEN: „Big" met Tom Hanks, Eli zabeth Perkins en Robert Loggia. Regie: Penny Marshall. „Big" is nummer zoveel in het rijtje Amerikaanse films van de laatste tijd waarin op min of meer mysterieuze manieren mensen van leeftijd en li chaam veranderen. Opa's die - zeg maar - tijdelijk incarneren in achttienjarige kleinzoons, vaders en zonen die in eikaars huid komen te zitten, enzo voort. In Hollywood wordt geen thema gevarieerd of er moet een degelijk commerciële reden voor zijn. Het publiek wil die fantasieën rond perso nages die een ander worden blijkbaar zien. Voer voor psy chologen zou je bijna zeggen. „Big" is overigens een verade mend luchtig, trefzeker en menselijk gemaakte variant op dat thema. Het jongetje Josh van rond de 13 zou best ouder willen zijn, dan zou tenminste dat meisje van een klas hoger naar hem kijken. Op de ker mis staat een antiek wensap- Sympathieke lichtgewicht komedie van Penny Marshall paraat: je gooit er een munt in, spreekt je wens uit en er valt een kaartje naar beneden met de tekst of die wens vervuld wordt of niet. Josh wenst dat- ie maar groot was. En de vol gende morgen wordt hij wak ker als de dertiger Tom Hanks. Hijzelf schrikt, zijn moeder gilt het uit denkend dat er een indringer met boze bedoelingen is binnengeslopen en de „oude" Josh vlucht in de kleren van zijn vader. Want zijn eigen spijkerbroek is ui teraard te klein. De kermis blijkt vertrokken, de wensma- chine incluis. Josh licht alleen z'n schoolkameraadje in en sa men gaan ze natrekken waar die machine gebleven is om Josh weer tot z'n normale pro porties terug te brengen. Maar inmiddels zal het kind-ver- pakt-in-een-volwassene zich op eigen benen moeten red den, want thuiskomen zit er niet meer in. Daar denken ze dat hun zoontje gekidnapt is. Wat regisseuse Penny Mars hall je dan laat zien zijn een aantal komische confrontaties van een jongeman die de ogen van een kind heeft met die „volwassen" maatschappij. Leuk, zonder dat het belerend of pseudo-diepgaand wordt. Josh blijft gekkigheid uithalen met z'n vriendje, maar op z'n moezerige hotelkamer in New York blijkt de wereld van ko gels en geweld die hij alleen van de tv kent, beangstigend hoorbaar aanwezig. Op straat speelt hij op de toetsen van een levensgrote piano „chop sticks" met een man (Robert loggia) die de directeur van een speelgoedfabriek blijkt. Hij lijkt zo gecharmeerd van Josh, dat hij hem een baan aanbiedt. In de magazijnen slaat Josh aan het spelen met de produkten van de firma en het commentaar dat hij levert („dat is niks voor kinderen, dat is ouderwets, dat is zó stuk") valt hij op en binnen de kortste keren heeft hij een Grote Tom Hanks mag met z'n vriendje nog even klein zijn in „Big" en leeft zich uit met een bus scheerschuim. topbaan in het bedrijf. Daar ontvlamt voor hem ook nog eens een carrière-beluste juf frouw, die zich bij Josh opeens bevrijd voelt van de frustraties van haar rollenspel in zaken- land. Ze wil dat Josh met haar slaapt. „O mag ik logeren?" roept het kind in de 35-jarige verbaasd uit. Wanneer alles weer op z'n pootjes terechtkomt, heb je een zachtaardige en blijmakende film gezien. Niet groots, wel erg leuk en sympathiek. Waarbij nu eens geen rooks lierten, uitpuilende ogen en wat dies meer zij nodig zijn om de „gedaanteverwisseling" te begeleiden. En wie van dit pa pier af moge denken dat de verhouding tussen de kantoor dame en het kind Josh een beetje teveel van het goede is. het zal wel liggen aan het feit dat een vrouw hier de helm stok hanteerde, maar het blijft onschuldig. Zoals de hele film in feite gaat over de onschuld als schoonmaakmiddel voor de roest in de scharnieren van de maatschappij. Maar die consta tering is eigenlijk al weer veel te zwaar voor deze vrolijke lichtgewicht-film. BERT JANSMA EUROCINEMA IV AL PHEN: „De nieuwe avontu ren an Pippi Langkous" met Tami Erin als Pippi, John Schuck, Cory Crown en David Seaman jr. Re gie: Ken Annakin. Nieuw zijn de avonturen van Pippi Langkous, te zien in Me- tropole 2, allerminst, zoals de oudere kijkers wel weten. „Opnieuw de avonturen van" zou daaarom een betere titel zijn geweest en, als regisseur Ken Annakin echt heel eerlijk was geweest, met de toevoe ging: maar misschien niet zo goed als de eerdere filmversie van Olie Hellbom uit 1968, Maar geen kind dat die verge lijking zal kunnen maken en daarom toch maar wat minder getreurd dan eigenlijk zou moeten. Uiteindelijk zijn „De nieuwe avonturen van Pippi Langkous" voor kinderen be stemd en die zullen in het sproetenmeisje met de hori zontale vlechten onmiddellijk dat stoute kind herkennen dat alles mag en alles kan, zelfs to veren en met haar meeleven in haar uitbundig leventje. Deze keer wordt Pippi op zeer woelige zee van haar ;j der gescheiden, waarna zij [L paard en aap nogal wonde ord geg vlot en zelfs zonder tamarts' t borstel thuiskomt. Niet vr; jf van hoe en waarom, Sinterkals ver doet en kan ook alles ent hebben wij kinderlijk te koord, vaarden. Het gaat om de r<r jaar taten en die zijn vreugdi jcent z Met herinneringen aan v gaande Pippi's, die kindi^daad niet hebben en dus ook de C zien dat de „nieuwe" avo 0rzitte ren compilaties zijn van 1(j jaar ge. Maar dus wel met smijt en n en en andere stoutighe 3p dat een Pippi die er best wel Mei dig uitziet en tot jolijt enjdelijk noegen van het kijkersvo volwassenen meters ver werpen. Hoewel de Pippi ze zeker een halve m -j verder kreeg. Dat geeft allemaal niet stout is stout en veel ijs I veel ijs, om het even of di mee wordt gegooid of niet. tuurlijk krijgt Pippi de angstige steun van de b\ kinderen Annika en Torj in een enigszins overig tijdsbeeld, maar ach. Kindi zullen het allemaal praq vinden; gaan dus en niet ren over hoe het vroeger FRITS BROMBB1 ■r~ MO Carol Kane als de geest van Kerstmis Nu neemt vrek Bill Murray onder handen („Scrooged"). LIDO/STUDIO LEIDEN: „Scrooged" met Bill Mur ray, Karen Allen en Bobcat Goldthwait. Regie: Richard Donner. Een goede Kerst mag geen Dickens ontberen en de goede verstaander weet dat we het dan hebben over „A Christmas Carol in prose, being A Ghost Story of Christmas", het ver haal van de vrek Ebenezer Scrooge. Voor wie met de af standsbediening van de tv goochelt ook deze Kerst weer .in een aantal versies (met George C. Scott en met Alec Guinness) thuis te bekijken. Dickens' verhaal uit 1843 is net zoiets geworden als de Kerstboom: komt ieder jaar te rug, steeds anders opgetuigd. Twee tekstschrijvers van de Amerikaanse parodistische „Saturday Night Live" tv- shovv schreven hun variatie. Op het lijf van acteur/komiek Bill Murray („Ghostbusters"). Murray speelt een hedendaag se Scrooge, vandaar de titel. Hij is Frank Croos, spijker hard hoofd van een tv-station voor wie mensen alleen tellen als ze goed zijn voor hoge kijk cijfers en keiharde dollars. Hij is bezig aan het opnemen van de échte Dickens met Buddy Hackett als Scrooge. Frank Cross krijgt - net zoals bij Dic kens - bezoek van de drie be faamde geesten: die van de Kerst in het verleden, die van het heden en die van de toe komst. Hij wordt langs z'n jeugd geleid, ontmoet z'n jeugdliefde (Karen Allen) weer en krijgt de ene geestelij ke opstopper (en lichamelijke van Carol Kane als een haai baai van een gee§t) om zo maar weer mens te worden. Al is het basis-idee niet onaar dig, er valt met heel veel moeite slechts een paar keer te lachen om deze hardhandige parodie. Bill Murray is van be gin af aan zo grof en onsympa thiek dat hij nooit van z'n le ven meer mens zal worden, al kwamen er dertig Dickens' aan te pas. Wie van zwarte hu mor houdt kan af en toe grijn zen. Zoals wanneer Murray- Cross een flamberende ober kelner met water en de tekst „Ik dacht dat u Richard Pryor was" afblust. Minimaal vertier verder van een aantal beken de persoonlijkheden in gastrol letjes: Robert Mitchum, de twee broers van Bill Murray, Lee Majors als zichzelf. Mijn enige lach viel bij drie straat muzikanten die naast het bord „Help de hongerige musici" een Drie Koningen-lied' in jazzversie spelen. In een flits herken je geluid en gezicht van trompettist Miles Davis, die dan wel mager, maar zeker niet hongerend is. BERT JANSMA

Leidse Courant | 1988 | | pagina 8