I „Nederland heeft speciale bisschop voor armen nodig Ccidbc Soman1 Meer over visie op onderwijs praten lezers z kerk wereld Schoolwijzer V brieven vn\\\ GEESTELIJK LEVEN/OPINIE EcklócSotrumt VRIJDAG 23 DECEMBER 1988 PAGINA Paus berispt Anglicanen over vrouwelijke priesters VATICAANSTAD Paus Johannes Paulus II heeft voor de eerste maal in het openbaar het besluit van de Angliaanse Kerk bekritiseerd om op den duur vrouwen tot het ambt toe te laten. Tijdens zijn traditionele jaaroverzicht voor de curiekar dinalen noemde hij het besluit van de Lambeth-conferentie van begin augustus een ernstige belemmering voor de toenade ring van de kerken. Het besluit is niet alleen schadelijk voor de oecumene, maar ook voor de Anglicanen zelf. De gemeenschappelijke traditie van de Rooms-Katholieke Kerk en de Orthodoxe Kerken mag niet zo lichtvaardig worden geschonden, aldus de paus. Als hoogtepunten van het afgelopen jaar noemde hij het Maria- jaar, dat in augustus werd afgesloten, en de viering van dui zend jaar christendom in de Sovjetunie. Hij herhaalde daarbij zijn opvatting dat godsdienstvrijheid voorwaarde voor de op lossing van de problemen in de Sovjetunie is. De paus noemde de encycliek Humanae Vitae van paus Paulus VI uit 1968, waarin het gebruik van alle vormen van kunstma tige geboortenbeperking werd verboden, een profetisch woord. De gigantische vooruitgang in de wetenschap en de technolo gie, vooral in de bio-ethiek, houdt het gevaar in dat de mense lijke waardigheid tekort wordt gedaan. Wanneer er licht op gaat in ons hart, wordt het echt Kerstmis. H. Ernst, bisschop van Breda PROF. SCHILLEBEECKX: Vaticaan heeft zwarte lijst van theologen DEN HAAG Alle theologen die een beetje zelfstandig denken, staan tegenwoordig op de zwar te lijst van het Vaticaan. Dit zegt prof. dr. E. Schil- lebeeckx in een gesprek met HN Magazine. De katholieke theoloog ver wacht nieuwe problemen met de leiding van de Rooms-Ka- tholieke Kerk over een boek dat begin volgend jaar zal verschijnen. Twee keer eerder leverden zijn publica ties, onder meer over het ker kelijk ambt, hem een onder zoek van het Vaticaan op, zonder dat daar overigens een veroordeling uit voortvloeide. Het Vaticaan probeert zijn uniforme gestalte van het christendom op te dringen aan alle christenen, vindt Schillebeeckx. „Dat kan niet meer. Rome wil eenheid, maar dat is geen evangelische eenheid. Het is de eenheid van de centrale macht in het Vaticaan". Schillebeeckx pleit voor een gedecentraliseerde kerk, waarin pluraliteit moge lijk is. Ook in zo'n kerk heeft de paus nog het laatste woord, aldus de theoloog. „Maar nu vraagt de paus èn het eerste woord èn het laatste woord, zodat de bisschoppen niet eens meer zelfstandig kunnen denken". Nederlandse Hervormde Kerk Be roepen te Ouwsterhaule K.H. Water- lander, kand. te Groningen. Aange nomen naar Hemelum (part-time) mw.N.E. van der Horst-Kattenberg. kand. te St. Jansklooster; naar Wit- marsum en Pingjum-Zurich O. van der Veen. kand. te Utrecht, die be dankte voor Oostwoud en Midwoud en Hauwert en Twisk. Gereformeerde Kerken Beroepbaar dr. M. Dijkstra, l.l. zen dingspredikant der Nederlandse Hervormde Kerk te Egypte, De Kem- penaerstraat 50. 2341 GN Oegst- Gereformeerde Kerken vrijgemaakt Beroepbaarstelling drs.A. de Graaf, Broederweg 8. 8261 GT Kampen. EGMOND-BINNEN „Van Laurentius, de pa troon van het bisdom Rotterdam, is bekend dat hij, gevraagd naar de rijk dommen van de kerk, de armen van zijn tijd bij- eentrommelde en zei: Dat is haar rijkdom". Deze „traditionele" armen maar ook zij die door nieuwe oorzaken verpau perd zijn, duiken de laat ste jaren steeds meer op: bejaarden, mensen die le ven onder het bestaans minimum, gehandicapten, hulpeloze veriatenen, langdurige zieken, ver slaafden, zwervers. Hun aanwezigheid vraagt van de kerk een nieuw elan." Dat zegt Bas van der Meer, op dit moment woonachtig in de abdij van Egmond, priester van het bisdom Rotterdam; arenlang was hij benoeminge nadviseur van de bisschoppen Simonis en Bar. Hij kan zich erg druk maken over een taak die zijns inziens momen teel in zijn kerk te veel in het gedrang is gekomen. De vele binnenkerkelijke problemen zijn er mede oorzaak van dat de kerk niet toekomt aan de taak die Laurentius essentieel achtte, maar juist zo'n nieuw elan kan die tegenstellingen helpen verdwijnen, meent hij. Het gaat hem overigens niet alleen om armen maar om de genen „die lijden onder de machtsuitoefening van men sen die meer gewaardeerde talenten hebben, rijker zijn of in een hogere positie staan. Dat gebeurt ook in kerkelijke kringen. „In plaats van mede werkers, zoals ze officieel worden genoemd, ziet men hen in de praktijk of bij be langrijke beslissingen slechts als ondergeschikten, voor wie het „recht" van de machtig- sten vanzelfsprekend moet zijn." Heeft de kerk dan niet veel werk gemaakt van hulp en armenzorg „Het is waar dat in officiële documenten daaraan grote aandacht is besteed, vooral onder invloed van Vaticanum Bas van der Meer II. In een passage over het herderlijk ambt van de bis schoppen spreekt het over een heel bijzondere zorg voor armen en zwakken. De bis schoppensynode van 1985 heeft deze zorg nog eens on derstreept. Met als gevolg de sterk gegroeide steun van de kerk aan de Derde Wereld. Maar terecht vragen velen zich steeds vaker af of die aandacht niet in dezelfde mate ook gericht moet zijn op de vaak verborgen armoede en zwakheid binnen de eigen Nederlandse kerkprovincie. De RK kerk in Noord-Ameri- ka ging ons voor. Zij gaf een radicale analyse van de eigen samenleving, in overeenstem ming met de oproep van Pau lus VI de situatie in eigen land „objectief te analyseren". Onze Nederlandse samenle ving gaat nu toch ook trekken vertonen van de Noordameri- kaanse, met alle trieste ellen de en armoede naést onvoor stelbare rijkdom en over daad?" Woede Van der Meer meent dat de kerk hier een specifieke taak heeft. „Er wordt weliswaar - en gelukkig maar - veel ge daan door overheid en parti culiere organisaties, maar de kerk heeft een eigen religieu ze taak, ook al moet je realis tisch zijn en vaststellen dat het aantal priesters en reli gieuzen dat mede vorm zoi^ kunnen geven aan die zorg steeds kleiner wordt en ver grijst. Maar er komt nog iets anders bij. We zijn de woede gaan verliezen die God kent in verband met armoede en zwakte. Lees psalm 12 waarin dit haarscherp verwoord is. „Om geweld aan de nederigen is het, om het klagen der ar men is het dat ik thans mij verhef, spreekt de Heer, „Wie bedreigd wordt stel ik in het heil" En denk ook eens aan een profeet als Jesaja die zegt dat Jahweh diegenen verne dert die in de hoogte wonen." Wellicht zijn wij te ver trouwd geraakt met onze per soonlijke welvaart om nog woedend te worden over on recht dat zich naast onze deur afspeelt." „Goede wil is er genoeg. Er zijn hoopvolle aanzetten in al lerlei bewegingen van „De Vierde Wereld" tot het be- drijfsapostolaat. Enkelingen en groepen religieuzen met leken stellen verrassende da den. Er is zelfs een eerste mo derne formulering van de dia- konale kerktaak in de paro chie. Maar de echte vaart vanuit de Nederlandse RK kerk zit er niet in, zeker niet als je weet hoe concilie en sy node van de „Kerk der Ar men" durven spreken en hoe de bevrijdingstheologie dage lijks onder onze aandacht wordt gebracht." Hoe kan dat veranderen „Er is een overduidelijk ge baar nodig, een niet mis te verstane daad, die mensen in beweging zet. Een gebaar dat aan alle bestaande en nieuwe initiatieven van Kerk en Sa menleving vaart en impuls geeft. Daarvoor is overleg al léén onvoldoende. Verbeeld je dat de H. Martinus van Tours eerst naar zijn commandant was gegaan om te vragen of hij de helft van zijn prachtige mantel mocht.weggeven? Dan was de mantel zeker heel, maar de bedelaar „kapot" ge weest. Trouwens, zouden we dan nu, zoveel eeuwen later, nog van zijn daad leven?" „Zo'n overduidelijk gebaar van de kant van de kerk zou kunnen zijn de aanstelling van een hulpbisschop voor drie of meer bisdommen, met als enige taak: voelbaar ge stalte geven aan wat „armen en zwakken" nu van de Kerk vragen of Haar hebben te zeg gen. Zo'n bisschop zal voor deze taak een werkelijk be wogen man moeten zijn, gela den met de eerder genoemde goddelijke woede en dus ook een onverbeterlijke optimist. Dan kan hij het adres zijn, waar alle armen, verdrieti- gen, angstigen en zwakken weten, dat er daar een oog en een oor voor hen is. Waarom zijn er wel bisschoppelijke re ferenten of leiders voor kate- chese, liturgie, maar niet voor de met zoveel nadruk in de kerkelijke documenten ge noemde „armen en zwak ken"? Zou er juist voor hen geen echt kerkelijk centrum kunnen zijn van studie, steun en luisterbereidheid? Zou deze bisschop het pastoraat voor hun vaak complexe no den niet kunnen verkennen en in beweging brengen?" Bezwaren „Ik ken natuurlijk de bezwa ren tegen zo'n voorstel. Men zal zeggen: iedere bisschop be hoort voor zijn bisdom dat oor en oog, die tastzin te zijn. Maar we weten allemaal hoe ongelooflijk bezet de „gewo ne" bisschoppen zijn met al lerlei andere verplichtingen. Of men zal zeggen dat voor zo'n zaak een hulpbisschop niet in verschillende bisdom men kan werken. Ja, ik weet het, als we het" maar niet zo lang laten duren dat Lauren tius op zijn rooster moet kreu nen: „Keer me nog maar eens „Mochten de bezwaren en moeilijkheden tegen zo'n hulpbisschop erg zwaar we gen, waarom maken we er dan geen tweede ordinariaat van, een soort onafhankelijk bisdom door alle andere bis dommen heen? Wat heeft bis schop Bar van het legerordi- nariaat in korte tijd niet tot stand gebracht! Hij kan dat omdat hij er zich met hart en ziel bij betrokken voelt. Wat een rijke aanvulling voor ons bisschoppencollege zou het trouwens zijn een man met een heel eigen ervaring van de armen en zwakken, in zijn midden te hebben!" „Voor mij herinnert Jiet Kerstfeest aan de mensen op wie de gezagsdragers uit Je zus' tijd neerkeken. Een neveneffect van de nieuwe oriëntering van de Neder landse Kerk op de „armen en zwakken" zou kunnen zijn dat allerlei tegengestelde groepen en personen bij el kaar worden gebracht. Kerst mis moet mensen daar wel toe inspireren, want wat is dat feest trouwens anders dan het overduidelijke gebaar van God, die zijn woedende voor keur voor de kleinen en be dreigden omzette in een daad van liefde?" PAUL VAN VELTHOVEN Terwijl in de Tweede Kamer de onderwijsbegroting werd behandeld, waren vele scho len bezig voor te bereiden op hun jaarlijkse kerstviering. Een klein voorbeeld hoe scho len op bepaalde punten geluk kig helemaal hun eigen prio riteiten kunnen stellen. Zou den ze, los van de overheid, eigenlijk nog niet veel meer hun eigen beleid moeten ma ken? In het verleden heb ik het wel eens meegemaakt dat een aantal „modale onderwijsge venden" de behandeling van de onderwijsbegroting in de Tweede Kamer bijwoonde. Na afloop vertrouwden ze mij toe, dat ze het gevoel hadden gehad in een totaal andere wereld te zijn geweest: dit raakte hun school, hun situa tie in het geheel niet, afgezien dan van enkele punten die ze hadden opgevangen. Waarschijnlijk zou hun reac tie de vorige week precies de zelfde zijn geweest. Natuurlijk vingen ze wel het een en an der op over zaken die hun be kend voorkwamen, maar zou den ze hun eigen zorgen ge signaleerd hebben gezien? Ja. er werd nogal wat gefilo sofeerd over de status van de leraar. Maar veel wijzer werd men daar niet van. Verder zullen zij wel weer het gevoel hebben gehad van die beken de stortvloed van onderwer pen die over de tafel rolden, verpakt in een stroom van woorden. Een zeer goed inge werkte minister en staatsse cretaris, met achter zich een omvangrijk apparaat van ambtenaren, tegenover een paar kamerleden die moeite hadden en hebben het zaakje bij te houden. Hopelijk zal het de leraren (over wie ik het had) niet zijn ontgaan, dat een aantal toch heel essentiële zaken niet aan de orde kwamen. Zo bij voor beeld de steeds maar door gaande schaalvergroting. Dat blijft een beleidslijn in het on derwijsbeleid, waarover veel wordt gemord, ook door ka merleden, maar die toch door blijft gaan. En dan de malaise-gevoelens die er in grote delen van het onderwijsveld waren, resulte rend onder meer in het feit datallerlei onderwijsorganisa ties de onderwijsbewindslie- den de wacht aanzegden. Ze kwamen nauwelijks ter spra ke. Vervolgens een algemene lijn in het onderwijsbeleid: de trend van de tijd volgend, on danks alle mooie woorden, toch een beleid dat gericht is op een versmalling van het onderwijs. Een versmalling tot onderwijs als instructie met als kern de z.g. cognitieve vakken, de „harde" vakken, waarbij vorming, de bredere onderwijsdoelstellingen op de tweede plaats komen. Om daar eens een persoonlij ke consequentie aan vast te knopen: Onderwijs voltrekt zich toch, als het goed is, vooral in de relatie van mens tot mens? Vroeger hing er bij mij op school een plaat met daarop vermeld: achter elk mens staat een leejmeester... Maar dreigt die leermeester niet steeds meer achter de ho rizon te verdwijnen en te worden vervangen door „een ding"? Deze drie punten: de schaal vergroting, de malaise in het onderwijs (inclusief demotiva tie van vele onderwijsgeven den!) en de trendgevoeligheid zich uitend in een technocra tisch onderwijsbeleid, waren misschien onder de opper vlakte wel aanwezig, maar ze kwamen niet expliciet aan de orde. Ook niet bij de Tweede Kamerleden. (Wanneer hoor je van één van hen weer eens een verhaal met een algeme ne onderwijsvisie, in plaats van die eindeloze opeenstape ling van deelonderwerpen?). Overheid Nu zal men kunnen zeggen: in de Tweede Kamer gaat het over de rol van de overheid in het onderwijs. Dat is één kant van de zaak. Daarnaast heb je de verantwoordelijk heid van de scholen die en daartoe worden ze door som mige organisaties duidelijk aangemoedigd vooral en ook meer hun eigen beleid moeten maken. Op zichzelf is dat een goede zaak: School, maak je eigen beleid. Maar ook daarvoor is visie nodig. Een visie die dui delijke uitgangspunten nodig heeft, kennis van de situatie (boven het maaiveld uitko mend!) en doelen die zich ver heffen boven (al weer) de trend. In het confessioneel onderwijs zijn daartoe mogelijkheden genoeg. Zowel de organisaties van het rooms-katholiek als van het protestants-christelijk onderwijs creëren ze regelma tig- Een interessant punt daarbij is de opvatting, dat het eigen beleid van een confessionele school ook alles te maken heeft met de leerstof, de in houd daarvan. Terug naar de overheid. Die is momenteel bezig met heel fundamentele onderwijsont wikkelingen waarover helaas bij de laatste onderwijsbegro ting veel te weinig is gespro ken. Daarbij wordt de Staten- Generaal (te) regelmatig voor een voldongen feit geplaatst. Zo is een bepaald soort dere- guleringsbeleid (over nieuwe bekostigingsregels) al in gang gezet, zonder dat daarover in de Staten-Generaal is beslist. Soms is men wel eens geneigd te denken: de trein dendert voort..., hebben de kamerle den er wel voldoende oog voor en grip op? Heel funda menteel is daarbij het feit, dat de verhouding overheid - on derwijs op essentiële punten bezig is te veranderen, met door drs. K. de Jong Ozn. enorme consequenties voor de jaren negentig. Wanneer vindt daar in de Ka mer eens een fundamenteel debat over plaats? Krijgen de bewindslieden van onderwijs en wetenschappen wel vol doende tegenspel in de Sta ten-Generaal? Waar blijft de visie van de belangrijkste par tijen? Hebben ze wel in de ga ten wat er allemaal gebeurt, in Zoetermeer, in het land? Er zal én in de Kamer én in de school meer over „visie op onderwijs" moeten worden gesproken. Een wens voor het nieuwe jaar. Brieven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten. Kerstmis „Sjalom. Ik breng u een blijde boodschap. Vandaag is uw Verlosser geboren", zei de en gel bijna tweeduizend jaar ge leden tegen de verschrikte herders. Een blijde boodschap voor de wereld, maar niet voor koning Herodes. Jezus' geboorte was voor hem aanlei ding alle jongetjes tot de leef tijd van twee jaar te laten ver moorden. Afschuwelijk. Maar het afschuwelijkste is dat aan die kindermoord eigenlijk nooit een einde is gekomen. Dagelijks sterven er duizenden kinderen. Alleen draagt Hero des nu namen als Economie, Politiek of Onverschilligheid. En de vrede die de engel de mensheid toewenste? Daar lijkt dit jaar waarachtig enig schot in te komen. Op allerlei plaatsen in de wereld lijkt de vredesduif terrein te winnen op de haviken. En de leiders van de grootmachten lijken se- rieuze pogingen te onderne men om hun wapens om te smeden tot ploegscharen. Wat zou het mooi zijn als deze en alle andere mensen van goede wil nu ook daadwerkelijk de hand aan die ploeg slaan om aan de massale kindermoord in de Derde Wereld een eind te maken. A.M. Dullaart, DEN HAAG. Hondepoep Het Haagse gemeenteraadslid de heer Halleen zal van menig hondebezitter applaus ontvan gen voor zijn inzet voor gif- vrije hondenstrondbakken. Mogelijk kan de heer Halleen zich ook eens inzetten voor hondenstrondvrije wandelpar ken en kinderspeelplaatsen. Als wandel- en ontspannings gelegenheid kunnen de Haag^ se bossen, parken, plantsoe nen, kinderspeelweiden en - speelplaatsen al vele jaren niet meer gebruikt worden. Dat de mensen van de plantsoenen dienst in Den Haag nu pas in staking willen gaan wekt ver wondering, want het doorlo pend moeten werken tussen de hondedrek is weinig ver heffend. J.H. v.d. Knaap, DEN HAAG. Broederm oord Sudan, Bangladesh, Nicaragua, Vietnam, Roemenië. Men spreekt over rampen, maar het is eerder overal broedermoord wat de klok slaat. Zoals in het Westen de nog steeds durende rnoord op ongeboren leven, en straks op het oude. Overal hoort men tegenwoordig van moord. Maar het woord zelf is taboe. Ondertussen tracht de wetenschap anders leven te creëren, door genetisch mense lijke embryo's te kopiëren. Waar op natuurlijke wijze het mensdom zich niet meer schijnt te mogen voortplanten en voortleven, zoals God het BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS,MUZIEK THEATER. RECREATIE, EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA Sporttop in glazen huis schiep, zal het straks nog slechts fabrieksmatig mogen of kunnen. Dat heet dan de voor uitgang, maar is in feite het grote schandaal van deze tijd. H. Rutges, DEN HAAG. GRATIS ELKE WOENSDAG DE MET de vrijlating gisteren van Ajax-directeur Van Eijde het eerste hoofdstuk van de zwart-geldaffaire bij de Ams damse voetbalvereniging afgesloten. De belangstelling i ,ken de zaak in de media vloeit natuurlijk voor een deel voort »voe de bovenmatige interesse die het betaalde voetbal moeilijk te traceren redenen geniet. Maar er zijn meerer or denen voor die aandacht. Nederland beleeft een soort se nationale bevestiging van de vermoedens over de „romn jrgvi praktijken" in de voetbalwereld. erdu >n u Zoals in zoveel sectoren in onze samenleving wordt in de betaalde sector van volkssport nummer één vast wel eens wat onder de tafel door geschoven. En dan heb -r we het nog niets eens over vergoedingen in natura, va rend van een auto tot een gratis biefstuk die, vooraf in bovenste regionen van het amateurvoetbal, bepaald niet gewoon zijn. Er werd al een stukje „zwarte" geschiedenis schreven toen clubs als FC Amsterdam, FC Utrecht en centelijk Roda JC met de fiscale recherche te maken kreg Nu een gedeelte van de (voormalige) leiding van top<4 Ajax publiekelijk onder verdenking is komen te staan, h het publiek pas écht de smaak te pakken gekregen. Maar je daar nu een beetje zielig over te gaan beklagen, zoals Koninklijke Nederlandse Voetbal Bond (KNVB) bij moi ron van voorzitter André van der Louw deed, is natuurlijk Is kinderachtig. De grootste vaderlandse sportbond, met bi 'in een miljoen leden, heeft kennelijk het liefst dat iedereen, 'lt- pers voorop, zou doen of er helemaal niets aan de hand m P*u „Het lijkt alsof een algemeen bekend verschijnsel extra a dacht wordt gegeven nu het juist bij het betaalde voet100 wordt gesignaleerd", aldus een quasi-verongelijkte KN\leul woordvoerder. Een verbazingwekkend lauwe reactie, die 'Jks leen madr voedsel geeft aan de veronderstelling dat het taalde voetbal bulkt van het zwarte geld. !ori| hoi ONZE maatschappij mag dan weliswaar geneigd zijn hier eno1 daar eep oogje dicht te knijpen, daarmee kun je dit i praktijken nooit of te nimmer rechtvaardigen. Want, eni kan de KNVB toch ook niet ontkennen, het gaat hier i over vermeende frauduleuze handelingen en valsheid inÉigei schrifte. Als dan ook nog een bondsbestuurder tot de v 'osU dachten behoort, evenals een bemiddelingsbureau waarn de KNVB geregeld zaken doet, dan is er alle reden om i ders dan alleen maar zielig en defensief te reageren. nva; lers. De KNVB had op z'n minst moeten verwijzen naar|roj<i maatregelen waarmee de afgelopen jaren grijze en zwa [ers) praktijken sterk zijn teruggedrongen. De zwarte kas kri nort minder kans dan een paar jaar geleden. Juist André van i end Louw, die vijf jaar geleden bij zijn aantreden als KNVde{ voorzitter aankondigde kwalijke praktijken offensief te z ju len aanpakken, had veel meer van zich moeten afbijten. 1I331 De „meelevende" KNVB lijkt evenwel louter oog te hebb iet voor de menselijke kant van de affaire. De manier waai 'ruk de verdachte bestuursleden en spelers met naam en toena in de publiciteit zijn gekomen staat de bond niet aan. Indi daad moet nog maar worden afgewacht of de verdenking ,m hard kunnen worden gemaakt en of het werkelijk tot vje v oordelingen komt. De verdachten hebben evenwel, ongeaifnen de afloop van de zaak, de weerslag van hun publieke I kendheid ondervonden. Dat was onvermijdelijk. Het gebni van initialen biedt hun geen enkele privacy-beschermag.]^ Vermelding van „voorzitter H. van eredivisieclub A. te k sterdam" zou de hypocrisie ten top zijn. De betrokken spi en bestuursleden moeten zich maar troosten met de gedachtfo dat zij van diezelfde publiciteit tot voor kort ook hebbt' kunnen profiteren. Nu zitten zij met de nadelen van hun b kendheid en voor een ieder in een glazen huis te kijk. Md moet die „bijwerking" nu de voornaamste zorg van 1 KNVB zijn? Af en toe regen DE BILT (KNMI) Het ko mende etmaal verandert er nog maar weinig in het onrus tige weerbeeld. Ons weer wordt bepaald door Oceaande pressies die over het noordelij ke deel van de Noordzee en zuid-Scandinavië naar Rus land koersen. Met een forse westelijke stroming wordt vrij zachte en vochtige lucht aan gevoerd. Vannacht worden er enkele opklaringen verwacht, waarbij het kwik tot rond 7 graden daalt. Morgen overdag is er weer veel bewolking. Er valt hier en daar wat regen of mot regen, maar naar het zich laat aanzien zijn dat geen grote hoeveelheden. De middagtem- peratuur is ongeveer 9 graden. Er is tamelijk veel wind. Deze waait in hoofdzaak uit het westen en is boven land vrij krachtig, kracht 5, en aan de kust krachtig tot hard, wind kracht 6 a 7. In het Wadden gebied is de wind mogelijk zelfs enige tijd stormachtig, windkracht 8. Eerste kerstdag wordt er wat vriendelijker weer verwacht, maar de tweede kerstdag is het opnieuw somber weer met een grote kans op regen. Sneeuwbericht Sneeuwbericht samengesteld door de ANWB, naar de situatie van donder dag 22 december 1988 Dicht bij huis In de Duitse Eifel en Sauerland en de Belgische Ardennen zijn momenteel geen wintersportmogelijkheden. België De weersverwachting tot zondaga vond: wisselvallig weer en nu en dan regen. Temperatuur van circa 10 gra- Duitsland In de Harz zijn in de hoger gelegen delen boven de 60CT meter zeer be perkte langlaufmogelijkheden op een sneeuwlaag van 15 tot 20 cm. De weersverwachting: tot zondag vanuit het westen toevoer van milde oceaanlucht. naar Midden-Europa. Nu en dan regen, harde tot in het noorden stormachtige wind. Tempe ratuur tussen de 6 en 10 graden, plaatselijk oplopend tot 12 graden. Geen nachtvorst. Alpengebied Momenteel zijn de wintersportmoge lijkheden in de Alpen goed tot zeer goed te noemen. Een overzicht van de gemiddelde sneeuwhoogten in (de eerste kolom betreft de dalen, tweede de hogere pistes): li Zwitserland Bern Graubuenden Wallis Sankt Gallen 50 ipl Obwalden 40 I Vaud 1 '»a£ Frankrijk Ook hier zijn de mogelijkheden njen beperkt: Haute Savoie De weersverwachting: den wisselvallig, nu en dan regj^1 plaatselijk mist. Temperatuur tot 10 graden. In het zuiden licht, wolkt, vanaf zaterdagavond on stendig. Temperatuur tot 15 grade nil; 3E

Leidse Courant | 1988 | | pagina 2