Omwegen Cor Rodewijk heeft een werkzaam leven in de Veen achter de rug £ekbe2ou*ant sï* Eis 3,5 jaar voor overval benzinestation Hazerswoude Provincie wil meer invloed op beheer stortplaatsen Lisse let op langzaam verkeer 3ina EIDEN OMGEVING VRIJDAG 23 DECEMBER 1988 PAGINA 11 myAKOMELING VAN EVERARDUS HERMANUS CASPARIS WIJKT VOOR NIEUW RAADHUIS 'ding Aan alles komt een ein de, nietwaar? Dus ook rdapi aan het rijk van Cor Ro- ?nd v dewijk. Het gemeentebe- n k?° stuur van Alkemade wil i. Ha, kool, keer ruimere armslag krijgen in een nieuw gemeente- wart it huis. Cor ligt, pal naast Fru ippers lichth -garin in bh even het bestuurlijk bolwerk, enigszins in de weg met n kassen en opstallen en na prettig verlopen onderhandelingen kocht de plaatselijke Veense iverheid Rodewijks 7500 vierkante meter om er te unnen bouwen. |erd ie 191000 He 89 00). m l tot 11 na>4ki oep 1: eveVd'^e maë hëst wel weten, dat 0 8.0C n'et ontevreden ben over 1 uur to le afloop; ik heb er een aar- 21866 lige prijs voor kunnen ma ten, het is de miljoen te bo ren gegaan". Op Oudejaarsa vond is het afgelopen. Dan is i.öö in iet inpakken en wegwezen gmeiiei ^oor Rodewijks bedoening. Ruim 50 jaar heeft Cor op leze plek aan het Westeinde £"'pi?en bloeiend bedrijf gerund. I. de Vanaf 1 januari heeft hij nog jerg ei jne maanden de tijd om zijn 'i 2*43° er re in kaal aan te kunnen {je bi lieden aan de gemeente, i 24.oc Twee van de vier zoons gaan P 4: I verder met de bloemen en ilanten op een andere plaats; *ïe rest wordt gesloopt en de ^eenders ter herinnering ttjaangeboden. Je kunt Rode- 17659S wijk niet zomaar uitvlakken. lurGDr Maar het is afgelopen met Ko'oy .Exotika", een vreemd ge- - "melde naam voor een ruime .boetiek", gespecialiseerd in .dekoraties" op elk gebied dat met geur en fleur, groei en bloei te maken heeft ge had. Ook de „cadeau-shop" onverhoopt kado-shop Sp^schreven van mevrouw Rodewijk-Adegeest (die van Hazerswoude stamt, maar inmiddels met beide benen stevig in de Veense grond staat) wordt geëlimi neerd. Ter gedachtenis hier —j: z/een naschrift, nu de onttake- r'd'r. e ling zich aandient, omp „Exotika" mag dan een han- °dl?KdeJsnaam zijn voor veel fine I fleur, maar de Veenders ken nen alleen maar Cor Rode- wijk (65), die het nu „voor gezien" houdt. Kweker Cor is aan het Westeinde geboren en ook zijn ouders hebben er altijd gewoond en kwekend geploeterd. „Vijftien jaar ge leden begon ik hier met een winkel en ik kweekte tot een paar jaar geleden orchi deeën". Nog kwinkeleren er de exotische vogeltjes, zwem men goudkarpers of verber gen zich in een waterpartij en heb je vanaf een bruggetje een direct uitzicht op de kas sa waar alles afgerekend kan worden. We zullen deze om geving ons blijven herinne ren als 's Veens Plantentuin, waar je eerst een zware deur open moest rollen om toegang te verkrijgen tot al dat heerlijks. Maar daarna kon je je met een ongebrei delde lust overgeven aan het inslaan van artikelen van het meest uiteenlopende karak ter. Geen nieuwe modische teeltvorm op stam kon je je bedenken of Cor en consor ten hadden de ontwikkeling in de hand en deden er hun voordeel mee. Je had bij Rodewijk ook randverschijnselen. Er was een soort winkel waarin gra- mofoonplaten en c.d.'s wer den verkocht op een leuke, ongekunstelde manier. De man van „Corazon", een schattige naam met muzikale achtergrond, is inmiddels verhuisd naar het Noord plein, waar de Veen een nieuw winkelcentrum in ge bruik heeft genomen. In dit Cor Rodewijk en zijn vrouw Bep wijken, nogal opgeruimd van zin, voor Alkemade's nieuwe raadhuis. FOTO HENK VAN DEN ENDE verlaten gedeelte van „Exoti ka" werden deze week nog vlijtig kerststukjes gemaakt. Je had er ook een handwerk en brei-het-zelf hoekje en je zag dan ook een zaakgelastig de breister breien op momen ten dat er net geen klanten aanwezig waren. Achter een voorhang werkte ook nog Ton Hendriks als kunstschil der aan opdrachten. Ook hij staat nu op het punt van ver huizen. Het was bij Cor Ro dewijk bijna een doorlopende jaarmarkt met allerlei disci plines. Maar je blik werd er altijd door iets gevangen. Eenmaal binnen wist je niet of je nou met een dure plant, een monumentale bloempot of een Kaaps viooltje de deur uit zou gaan. Je kon er ook ontroerd worden door een tuinkabouter of een weelde rige, rustende engel die stond te hopen op een fijn plaatsje in de tuin van uw dromen. Hard werken Cor Rodewijk heeft maar weinig prettig gedroomd. Daar is hij 't type ook niet naar. Hij werkte zich bijkans te pletter. Zoals de meeste echte Veenders zich 't ram bam hebben gewerkt om het hoofd boven water te kunnen houden. Het zal hem een „dooie rotzorg" wezen hoe de gemeente verder reilt en zeilt met haar straks nieuwe raad huis aan het Westeinde. Hier lag zijn leven, en in de oor logsjaren verbouwde hij ook groenten, zoals alle tuinders deden. In de jaren van de ruilverkaveling, zo rond 1963, nam Cor het bedrijf van zijn vader over. „Toch is het vreemd verlopen: mijn overgrootvader verkocht ruim een eeuw geleden zijn land aan de gemeente voor Op mijn omwcjicn door stad t-n land kom ik graag mensen togen. U kunt j^m mij telefonisch ol schril tel ijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen J^BH tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 - 12 22 44 op toestel 10. door Ton Pirlrrs het raadhuis dat er nu nog staat. Nu verkoop ik de grond voor weer een nieuw gemeentehuis". Cor Rodewijk kan nu terug kijken, terwijl hij „een beetje aan zekere rust" toe is. Daar was eens de tijd, dat hij eni germate „exotische sfeer" ambiëerde. „We hadden des tijds veel artikelen uit derde wereldlanden, maar vooral ook uit het Verre Oosten; Thailand, Chinees porselein en van die dingen. Qok arti kelen voor handenarbeid, een groot assortiment en erg breed ook, voor alles en nog wat". Rodewijk en de Veen, daar moest je voor exotica heen. „Dat zal men in het dorp nu wel gaan missen. We zoeken voor de bloemen en planten nog een andere loca tie, waar twee van onze zoons verder kunnen gaan. Eventueel in overleg met de gemeente. Het moet kun nen". Het wordt tussen kerst en Nieuwjaar een week van uit verkoop; „watoverblijft slaan we wel ergens op. Maar we hebben ook goede contac ten met allerlei instanties die wat kunnen overnemen. Zo zijn er enkele kindertehuizen die J speelartikelen willen oveiyiemen; ook zijn er wel winkeliers die wat kunnen hebben. Over drie maanden moet de gemeente haar gang kunnen gaan. Een partij kle ren is al naar Polen gestuurd: India-kleding, die in Neder land niet meer te verkopen valt, maar ook eigentijdse kleding. Volgend jaar gaan de laatste restanten naar Po len. Die brengen we er zelf naar toe, met de auto, als ik er een weekje tussenuit kan". Cor Rodewijk en z'n vrouw Bep hebben nu met een bun galow op wielen een vaste stee in Voorthuizen, aan de westelijke zoom van de.Velu- we: „honderd meter lopen en we zitten in het bos. We gaan met enige weemoed uit de Veen vandaan, maar mis schien komen we later wel weer terug voor iets vasters". Enthousiasme Cor Rodewijk kwam in '37 van de lagere school, ver trouwd met de crisis en oor logsdreiging. Hij is dankbaar voor wat hij heeft kunnen opbouwen en dankbaar dat hij „gezond het einde" heeft kunnen halen. „We hadden toen het enthousiasme om wat van het leven te maken en een bedrijf op te kunnen bouwen. Dat enthousiasme is bij de tegenwoordige jeugd misschien een beetje verdwe nen, denk ik weieens. Het was destijds iets met weinig of met niets te maken. Ik heb nog steeds m'n moeder die bijna 90 is en goed gezond. Fantastisch is dat! Ze hoort er helemaal bij, na al die bloe men en planten die ik ook voor haar heb opgezet. Het is een leven waarvoor je erg dankbaar mag wezen". De ruilverkaveling der 60-er jaren heeft veel goed gedaan voor veel kwekers die hun bedrijven wat gezonder kon den opbouwen. Het waren volgens Cor Rodewijk goede jaren in de bloemensector, en hij heeft daarvan geprofi teerd. Z'n perceel van 7500 m2, bezaaid met kassen, is nu voor de sloop bestemd, maar Cor heeft er een glimlach voor, als hij denkt aan de ko mende jaren in Voorthuizen, met de vorstelijke caravan en het plekje grond daarom heen. En hoe het begonnen is, is helemaal een sprookje! Cor's overgrootvader kwam in 1839 vanuit Papenburg, ten oosten van Emden, naar Hol land. Het was Everardus Hermanus Casparis, een Pruis anno 1805 (en nog vol op in oorlog met Napoleon), die de naam Rodewijk aller eerst in de Veen vestigde. Evert Rodewijk: veel van zijn nakomelingen en inmiddels verre familieleden van Cor zijn in de Veen blijven han gen. Het werden uitzaaiingen die niemand meer kan na pluizen. Maar Cor stamt af van een Duitse dokter en verloskundige". Cor Rode wijk kan er allersmakelijkst over vertellen, via contacten met „neef Herman" die per definitie de familiaire wijs heid in pacht heeft. Cor heeft ook de grootste pret: „Wie zal zeggen dat Everardus Her manus dokter was, wie weet was hij wel een kwalzalver. Als je vroeger uit den vreem de kwam in dit moerasgebied dat de Veen eens was met al dat turfsteken, de augurken en bonen, een negorij, wel dan had je het al gemaakt. En dan met die prachtige voornamen en je zag er een beetje goed uit, dat kon'ge woon niet mis gaan. Neef Herman heeft nog het oude notitieboekje van stamvader Everardus in z'n bezit. Daar staan alle bevallingen in die „de dokter" verricht heeft: 1334 kinderen staan in dit boekje. Zijn zoon, mijn opa Klaas dus, werd in 1851 gebo ren en begon hier in 1880 een kwekerij. Zijn huis stond op de plek waar nu de waterto ren en het parkeerterrein zijn". Ruim 100 jaar later vertrekt Cor Rodewijk uit de Veen naar het bos. We zeg gen gewoon: tot ziens! Nol fce( Katwi Orgelconcert j De organist Herman van Vliet geeft op tweede kerst dag in de Nieuwe Kerk aan de Voorstraat in Katwijk aan Zee een kerstconcert op $het Van den Heuvel-orgel. io Op het programma staat on der meer een internationale kerstsuite met werken za., zof il. 011 i5.oa ook werken ten gehore 'd bracht van Asma, Zwart, Bach. Hdndel, Messiaen en Pikéthy. Toegangskaarten Ken zijn op de avond van het con- ie eert aan de kerk verkrijgbaar f vanaf half acht. Het concert begint om kwart over acht. Toegang kost zeven gulden, ophouders van een CJP en Pas moeten vijfguldenvijftig 'talen en kinderen tot 12 jaar vier gulden. 1 Meubelplein 'g Het Meubelplein in Elisa beth hof Leiderdorp is op maandag, tweede kerstdag, geopend. Het plein staat in iet teken van kerstmis, maar >k al een beetje in het teken 'an oudejaarsdag. Er zijn 'atis oliebollen zolang de ,-oorraad strekt en verder '"fwordt omstreeks vier uur in de middag een kerstvuur- 'erk ontstoken. Muziek De groep Blue Moon Boys uit Amsterdam treedt op tweede H °ok Iscl gratii voort FOTO: PR kerstdag op in muziekcafé De Voogd aan de Hoofdstraat in Sassenheim De band speelt rock roll. Het optre den begint om half vier, de toegang is gratis. Zwemmen In zwembad 't Kokkerbad'in Noord'wijkerhout kan dins dag 27 december bij kaars licht worden gezwommen. Dat kan 's middags van half vijf tot half zes en 's avonds van acht tot tien uur. Op za terdagmiddag 31 december staat van half drie tot half vier het „oliebollen duiken" op het programma. Op vrij dagochtend 6 januari van half tien tot twaalf uur kun nen de kinderen van melk pakken kano's maken en er mee varen. De jeugd moet voor deelname aan elk eve nement tweeguldendertig be talen. Zwemmen bij kaars licht kost volwassenen twee gulden vijfenzeventig. Expositie Annemarie Burger uit Sas senheim exposeert van woensdag 28 december tot en met zondag 8 januari schilde rijen in 't Huys Dever aan de Heereweg in Lisse. Deze werken behoren tot een af studeeropdracht. De expositie is dagelijks, behalve maan dag, te bezoeken van twee tot vijf uur. De toegang is gratis. Postzegelruildag De Vereniging van Postze gelverzamelaars Noordwiik houdt op woensdag 28 de cember de laatste grote post zegelruildag van het jaar in hotel Royal aan de Voor straat 76 in Noordwijk-Bin- nen. De ruilbeurs is open tus sen tien uur 's morgens en vijf uur 's middags. Entree kost één gulden. DEN HAAG/HAZERS- WOUDE „Dit is niet goed te praten. U heeft er weer niets van gemaakt". Dit zei rechtbankpresi dent mevrouw P. Ko ningsveld gisteren tegen een 27-jarige man uit Ha zerswoude. Deze heeft be kend op 20 september van dit jaar de beheerder van een benzinestation aan de Hoge Rijndijk in Hazers woude te hebben overval len. De verdachte, die in januari 1988 vrij kwam na een gevangenisstraf van twee jaar, hoorde 3Vi jaar cel tegen zich eisen. De Hazerswoudenaar ver klaarde gisteren dat hij in een opwelling had besloten het tankstation te overvallen. De man, die verslaafd is aan he roïne, had dringend geld no dig. Gewapend met een groot broodmes verliet hij de auto van een vriend en kwam bij het benzinestation tot de ont dekking dat het gesloten was. Hij kwam de beheerder echter tegen en nadat hij om diens portemonnee had gevraagd, stak hij op de man in. Na een worsteling ging de dader er zonder geld vandoor. Het slachtoffer bleef achter met lichte snijwonden in neus, vin ger en borst. De dader kon la ter op de avond worden aan gehouden. Officier van justitie Van den Broek sprak van een „misse lijk feit". „Je vraagt je af waarom zo iemand niet stil staat bij de gevolgen voor het slachtoffer. De verdachte heeft niet eens gewacht nadat hij om geld had gevraagd. Hij heeft meteen gestoken". De Hazers woudenaar reageerde met: „Hij heeft mij de eerste klap gegeven". Van den Broek eiste een hoge straf omdat hij bang is dat de verdachte doorgaat met het plegen van gewelds misdrijven. „Ik ben daar voor al bang voor omdat de ver dachte telkens zegt in een op welling te handelen". Van den Broek wees er op dat de Ha zerswoudenaar in 1986 tot twee jaar celstraf is veroor deeld wegens het plegen van diefstal met geweld. Volgens de raadsman van de verdachte had zijn cliënt in de periode voorafgaand aan de overval veel teleurstellingen moeten verwerken. Zo mocht hij van zijn ex-vrouw zijn kind niet meer zien. De advocaat vroeg om een laatste kans en daarom om minder gevange nisstraf. „Mijn cliënt wil alles doen om van de drugs af te komen". Uitspraak op 5 januari. LEIDEN Gedeputeerde Staten (GS) van Zuid-Hol land gaan de meest ge schikte organisatie- en be heersvorm van stortplaat sen onderzoeken. In de praktijk blijkt de wijze van vergunningverlening niet voldoende om ade quaat in te springen op het stortbeleid. Ook is er sprake van een versnip perde organisatie van het beheer van stortplaatsen. Tevens gaat de provincie met het ministerie van VROM een onderzoek in stellen naar de nazorg van stortplaatsen. GS hebben voor het eerste on derzoek inmiddels al offerte aangevraagd bij drie organisa- tie-adviesbureau's, te weten Berenschot, Twijnstra en Gud- de en Mc Kinsey. Gedeputeer de J. van der Vlist verwacht dat de kosten niet boven de 150.000 gulden zullen uitko men". Het onderzoek moet op 1 mei 1989 zijn afgerond. De provincie moet, op grond van de Afvalstoffenwet, toe zien op het bewerken, verwer ken en storten van afvalstof fen. Op dit moment zijn de voornaamste middelen van de provincie de op te stellen af valstof fenplan nen en de ver gunningverlening. In de afval- stoffenplannen wordt het be leid voor de verwerking van huishoudelijke afvalstoffen en daarmee tezamen te verwer ken bedrijfsafvalstoffen, auto wrakken, ziekenhuisafval, bouw- en sloopafval en zuive ringsslib uit de doeken gedaan. Bijvoorbeeld of de afvalstoffen gestort moeten worden en welke voorzieningen daarvoor getroffen moeten worden. Voor huishoudelijke afvalstof fen moeten- de gemeenten via een gezamenlijke regeling deze voorzieningen treffen. Komt zo'n regeling niet tot stand, dan kunnen GS een re geling opleggen. Voor de ove rige categorieën afvalstoffen kan in het plan worden be paald, dat de gemeenten hier voor zorg moeten dragen, maar zij kunnen hiertoe niet Worden gedwongen. Uiteinde lijk blijft de provincie verant woordelijk voor het verwezen lijken van voorzieningen in het afvalstoffenbeleid. Op het gebied van bouw- en sloopaf val wil de provincie door het verhogen van de tarieven voor de eindverwerking en door een strenger acceptatiebeleid op stortplaatsen meer invloed uitoefenen. Bij het verlenen van een vergunning zal de na druk liggen op het milieuhy giënisch verantwoord functio neren van de bedrijven. Op dit moment worden stort plaatsen, die voor het provin ciale afvalstoffenbeleid van belang zijn, beheerd door re creatieschappen (gemeenten en provincies), gemeenschap pelijke regelingen (verschil lende gemeenten), gemeenten of particulieren. Winst De provincie heeft nu met be trekking tot het beheer van stortplaatsen een aantal knel punten gesignaleerd, waaron der de primaire doelstelling bij de exploitanten van stortplaat sen van een sluitende of winstgevende exploitatie en niet de continuïteit van de af valverwerking. De onderzoek sopdracht houdt in de beant woording van de vraag, „wel ke organisatie en beheersvorm voor oprichting en exploitatie van stortplaatsen de genoemde knelpunten zoveel mogelijk wegnemen, opdat het afval stoffenbeleid c.q. het stortbe leid optimaal gerealiseerd kan worden". Van het onderzoek wordt verwacht, dat een aan tal scenario's gedetailleerd worden uitgewerkt. Als moge lijke varianten worden van de zijde van de provincie ge noemd exploitatie volledig in provinciaal beheer, vormen van public/private partnership en gemeenschappelijke rege lingen. Nazorg Het tweede onderzoek betreft dat naar de wijze, waarop de nazorg van stortplaatsen het best geregeld kan worden. Stortplaatsen moeten na slui ting gecontroleerd worden en zonodig moeten er maatrege len genomen worden. De pro vincie Zuid-Holland en het ministerie van VROM hebben een voorstel gedaan voor een gemeenschappelijk onderzoek Het onderzoek wordt uitbe steed aan bureau Kerkhove Management en gaat 300.000 gulden kosten. De statencom missie milieu ging er gisteren mee accoord, dat een derde deel uit het Milieustimule ringsfonds van de provincie wordt betaald. Het resterende bedrag wordt betaald door het ministerie van VROM. Het idee voor het onderzoek komt uit de koker van de Stichting Nazorg Afvalverwijderingsin richtingen in Amsterdam. Deze Stichting, waarvan gede puteerde J. van der Vlist een van de bestuursleden is, wil zorgdragen voor het milieuhy giënisch beheer van stortplaat sen na sluiting, en zal zich al lereerst belasten met de VBM- stortplaats op de Maasvlakte. In de toekomst wil de stichting ook de nazorg van andere stortplaatsen verzorgen. Extra feestverlichting De feestverlichting in de Leidse Haarlemmerstraat kreeg er gisteren tijdens de koopavond dankzij straattheater den dimensie bij. Jonglerend met brandende fakkels accentueerden deze jeugdige artiesten „de donkere dagen voor Kerst". In dat kader paste ook het verzoek om een kleine offe rande. Het winkelend publiek trok geregeld de in deze feestmaand geteisterde portemonnee, on danks het feit dat de jongleurs wel eens weigerden hun vingers te branden en een fakkel op het plaveisel van de Haarlemmerstraat deden belanden. FOTO: TEJO RINGERS LISSE In Lisse zullen bin nenkort borden verschijnen waarin de automobilisten wor den opgeroepen uit te kijken voor het langzame verkeer. Deze borden worden geplaatst langs routes waar veel (brom fietsers en wandelaars ge bruik van maken. Dat is een van de manieren waarop Lisse denkt het aantal verkeers slachtoffers terug te dringen. Het plaatsen van deze borden vormt onderdeel van de Actie -25%. Lisse krijgt van de rijks overheid ruim 20.000 gulden dat bestemd moet worden voor acties om het aantal verkeers slachtoffers te verminderen. Behalve de attentieborden voor de automobilisten, komen er ook borden voor het lang zaam verkeer dat het uit moet kijken voor de auto's. Verder worden lespakketten aange schaft voor de basis- en mid delbare scholen. Mevrouw R. Michels (VVD) wees er gisteravond tijdens de raadsvergadering op dat de ac tie te veel gericht was op het langzaam verkeer. „We rich ten ons op de groep jongeren tot 23 jaar. Veel jongeren rij den tegenwoordig auto. Ook die behoren aandacht te krij gen". Het CDA vroeg bij mon de van P. Nuis aandacht voor de ouderen. Wethouder J. Meulemans wees de gemeente raad op het feit dat het rijk maar een beperkt budget ter beschikking stelt. „Dat bete kent dat we keuzes moeten maken. Als we de ongelukken bekijken, blijkt dat de fietsers en bromfietsers er bovenuit springen en dan met name de jongeren tussen de 16 en 23 jaar. Op die groep richten we onze actie want we kunnen niet alles".

Leidse Courant | 1988 | | pagina 11