an je breekbaar in loterij Rob Jacobs blijft ondoorgrondelijk UBA WINT HAARLEMSE VOLLEYBALWEEK Jan Timman: donkere dagen voor de Kerst Leidse Courant: voor meer dan nieuws alleen. Een krant voor u! ficidócSoiwmit donderdag 22 december 1988 pagina 9 Invoering voetbalpasje zo snel mogelijk na winterstop DEN HAAG Het vertraagde experi ment met speciale pasjes voor supporters van clubs in het betaald voetbal gaat di rect na de winterstop, op 15 januari, van start. Langer uitstel zal hooguit nog slechts enige weken mogen bedragen, al dus mr. Th. de Graaf van het ministerie van binnenlandse zaken in Den Haag. Op het departement was onlangs een ontmoe ting van onder anderen vertegenwoordi gers van de KNVB, de betaald-voetbalor ganisaties en de betrokken gemeenten. Alle gemeenten, die met voetbalpasjes te maken krijgen, ondersteunen, volgens De Graaf, het experiment. Het veiligheidsex periment met voetbalpassen wordt een onderdeel van de KNvB-clubkaart. EK voetbal: 36 miljoen gulden winst BERN De eindronde van het Europees kampioenschap voet bal, dat in juni in West-Duits- land werd gehouden, heeft een winst van 36 miljoen gulden op geleverd. Dit heeft de Europese voetbalunie (UEFA) gisteren meegedeeld. Volgens de organi satie bezochten ruim 900.000 toeschouwers de wedstrijden waardoor het gemiddelde per duel net iets boven de 60.000 kwam te liggen. Vier jaar gele den bedroeg de winst bij de eindronde van het toernooi in Frankrijk 21,7 miljoen gulden. FOTO: DIJKSTRA Theo Verlangen op non-actief bij Eindhoven EINDHOVEN Eerste-divisieclub Eindhoven heeft hoofdtrainer Theo Verlangen op non-actief gesteld. Het be stuur is nog in onderhandeling met de oud-Hagenaar over de afwikkeling van het eventuele ontslag. Het botert al lan ge tijd niet meer tussen de spelersgroep en Verlangen. De laatste zou zich, vol gens het bestuur, te weinig realiseren dat hij met semi-profs te maken heeft. Voorlopig worden de trainingen waar genomen door oud-speler Mario Verlijs- donk, dit seizoen werkzaam als assistent van Verlangen, die pas. een half jaar bij Eindhoven werkte. Spanje brengt fans in extase SEVILLA Na een overtuigende zege met 4-0 op Noord-Ierland heeft Spanje de leiding genomen in groep 6 van de Europese voorronden voor het wereldkampioenschap voetbal. Luis Suarez, de nieuwe bondscoach, heeft van de Spaanse ploeg een ijzersterke eenheid gemaakt. De 70.000 fans in Se- villa raakten in extase. Beguiristain opende na een half uur de score. In de tweede helft zorgden Butragueno (55e minuut), Michel (strafschop, 62e) en Roberto (65e) binnen tien minuten voor de beslissing. De stand in groep 6 is: Spanje 2-4 (6-0); Hongarije 2-3 (3-2); Noord-Ierland 4-3 (3-5); Ierland 2-1 (0-2); Malta 2-1 (2-5). Dirk Nauta op vijfde plaats PUERTO RICO Na zeventien dagen varen ligt Dirk Nauta met zijn schip Equity Law II op de vijfde plaats in de trans-Atlanti sche zeilrace Ruta del Descubri- miento. Leider is de Spanjaard Curt met de Fontvella. Tien schepen doen mee aan deze race die als een test wordt beschouwd voor de zeilrace rond de wereld van volgend jaar. Nauta heeft nog 366 mijl voor de boeg naar Santo Domingo in de Domini caanse Republiek. De deelne mers varen dezelfde koers als bijna vijfhonderd jaar geleden Columbus voor de ontdekking van Amerika. routi| De Oq RLEM Cuba én Dfceft voor de derde keer UPS vijf jaar de Haarlemse Wef)lleybalweek gewon- 'nn'lr.ffcn. Het Nederlands he- team was gisteravond de loterij van de he iende vijfde set, die ilgens het rallypunt-sy- iem van iedere-klap- kn-punt werd afge- merkt ongeacht wie er "J^n opslag is, het breek- karst en ongelukkigst: In het reguliere en RÉjPben enerverende deel W bn de wedstrijd hielden Hi tide ambitieuze ploegen kaar in evenwicht: 15- in de volgestroomde Kenne- mer-hal te gebruiken voor een bliksemstart van de nieuwe aanloop naar interna tionaal succes. Aanvankelijk sprak de Oranje-coach nog van een stage-periode met tijd voor experimenten. Naarmate de mogelijkheid van de eerste plaats duidelijk werd, was het doel alleen nog winnen. -In de finale, tegen Cuba, bleven daarom bijna het gehele duel de „zes van Seoul" staan. „Eigenlijk had ik vooraf kunnen voorspellen dat Cuba in de vijfde set de winst zou pakken", zei Selinger. „Ik denk dat het ook terecht is. Op dit niveau is een uitste kende aanval door het mid den noodzakelijk. Nu moest het bij ons te veel van de bui tenkanten komen, met door gaans een goed Cubaans blok in de weg. Van onze kant had het wellicht iets beter gekund, maar op dit moment toch niet veel. Het was niettemin een wedstrijd van prima gehalte, met emoties en regelmatig knap volley bal". Nederland was om een aantal redenen, van speltechnische maar ook van mentale aard, niet in staat het kunststukje van vorig jaar te herhalen. De Olympische Spelen zaten het Nederlandse aandeel in de eindstrijd dwars. Sinds de vijfde plaats in Seoul wordt er van de nationale volley- baltop, zeker nu die niet meer in de nationale compe titie is te bewonderen, veel, misschien wel iets te veel verwacht. Dat bleek voorals nog geen voordeel. Leren De enthousiaste toeschou wers zijn in twee jaar tijd verwend geraakt en nemen alleen nog genoegen met top prestaties. Die werden bij tijd en wijle wel degelijk gele verd, maar niet met het ge wenste resultaat. Het jonge team moet nog leren onder druk aan de hoge verwach tingen te voldoen. Het best was dat te merken aan de in breng van Ron Zwerver, tot gisteren de smaakmaker van Oranje die aan iedereen wil de laten zien dat hij zijn va kantie nuttig had besteed in het krachthonk. De ster-aan valler, die overigens wel werd uitgeroepen tot de nut tigste speler van het toernooi, was tegen Cuba minder dwingend aanwezig dan in eerdere duels. Met name Ro nald Zoodsma en Rob Gra- bert vingen dat gemis heel. behoorlijk op, maar het ge heel woog niet altijd op tegen de Cubanen die minder wis selvallig waren en wel voort durend een beroep konden Er waren ook duidelijker ge breken, die een zege in de weg stonden. Het Nederland se blok functioneerde onvol doende en de aanval scoorde ook te weinig. „Een kwestie van timing", zei Selinger. „Het blok sprong of te hoog of te laag. Daardoor kwamen er teveel afzwaaiers". Zijn Cubaanse collega Samuels trok dezelfde conclusie. Nu kwamen ze bij de verde diging aan het net niet zo uit de verf. Maar laten we wel zijn, de krachten ontliepen elkaar niet zo veel". Morgen avond krijgt Nederland de kans om alweer revanche op de Cubanen te nemen. Dan Jan Posthuma krijgt de bal van spelverdeler Peter Blangé en van Cubaanse blokkering is niet of nauwelijks sprake. FOTO: ANP spelen beide ploegen om in de Voorburgse Vliegermo-" 19.30 uur een oefenwedstrijd len. |V winterkoninkje [dhoven psv ft zich in zijn laatste [strijd van de eerste ft van de competitie winterkoninkje van feredivisie getoond. Het kleinwoord is voor de pte wedstrijd van 1 er op z'n plaats. De Jere winst 1-0) op FC pingen viel te klein ha merendeels onaan- Idbaar voetbal voor de bpese kampioen. :lein vooral omdat FC lingen inhoudloos weer- leverde. PSV, indivi- al sterker, werkte ook iloeg beter. Tot het straf- igebied werd bereikt. ius zorgde voor de enige (al in de achtste mi- door na een verre pass Vanenburg om doelman heen te draaien en vervolgens met graagte t benen te laten pakken, pan gebruikte van de fcchopstip zijn volledige (kracht voor zijn honderd- loelpunt in het betaalde M- Groningen 1-0 (1-0): 8. Koe- (strafschop) 1-0. Scheidsrechter schouwers: 24.500. Gele Boekweg (FC Groningen). k'- Breukelen; Veldman, Koe- t, Valckx; Van Aerle, Va- Ellerman, Romario (Berg- (Gillhaus, Janssen. „;n: Tukker; Koorman ian), De Wolf, Boekweg, Roos- Sinkgraven, Regtop, Olde Rie- k; Groeleken, Meijer, Eijkel- indesligaduel iet overgespeeld i)KFURT De tucht- nissie van de Westduitse Mlbond heeft bepaald dat pmpetitiewedstrijd tussen Iruher SC en Borussia thengladbach moet wor- jovergespeeld. Bovendien Karlsruhe één Bundesli- )f bekerwedstrijd niet in eigen Wildparkstadion m en moet de club bijna pduizend gulden boete be- i. De thuisclub won de ftrijd op 19 november met maar Borussia-speler istatter werd vlak voor idoor een uit een publiek jrpen voorwerp aan het geraakt. Hij viel gebles- f uit. Borussia eiste dat de trijd zou worden overge- ROTTERDAM De her- senkronkels van Feye- noord-trainer Rob Jacobs blijven ondoorgrondelijk. De zetbaas van Hans Kraay haalt een speler ge makkelijk door de slijk om hem drie dagen daar na weer even vrolijk van af de eerste minuut te la ten meedraven. Het „lef" werd gisteren in de topper van weleer tegen Sparta beloond. René Hofman, die zondag na de thuiswedstrijd tegen Roda JC nog met de grond gelijk werd gemaakt, presenteerde Jacobs in de miserabele Rot terdamse derby twee punten. Hofman was de ijverigste man van het veld en tekende te vens voor Feyenoords derde goal, waardoor de club uit Rot terdam-Zuid het uitzicht op de derde plaats in de ranglijst be hield. Met 3-2 werden de daar voor noodzakelijke twee pun ten binnengesleept. Een ploeg met wat meer technisch ver mogen en intelligentie had gis teravond in de bijna lege Kuip' meer resultaat geboekt dan Sparta. Jacobs gaf opnieuw de voor keur aan het centrale verdedi gingsduo Brands/Troost. De na een schorsing weer be schikbare Metgod en Nortan mochten op de bank het ge stuntel van de defensie volgen. Sparta maakte veel te weinig gebruik van het onzekere in grijpen van de Feyenoord-ver- dedigers. Alleen Beukers ver sloeg de zeldzaam onzekere doelman De Jongh kort na de rust met een mislukte voorzet. De bal belandde via de bin nenkant van de paal in het doel. De treffer van de lange spits, die in de eerste helft ver zuimde twee keer te scoren, bracht de spanning even terug in de wedstrijd. Feyenoord had in de eerste helft door twee oplevingen van Smolarek afstand geno men van Sparta. De Pool zette twee keer een medespeler vrij voor doelman De Goey. De eerste keer tikte Feyenoords topscorer Van Geel de bal bin nen, tien minuten later scoor de Lokhoff op bijna identieke wijze. Tussen twee doelpunten door kreeg Beukers de moge lijkheid Sparta aan de gelijk maker te helpen, maar de kop bal van de aanvaller werd door Heus van de lijn gehaald. Ook na Feyenoords tweede treffer kreeg de van FC Den Bosch overgekomen spits een ideale kans Sparta weer in de race te brengen. Vrij voor het doel kopte hij de bal op het li chaam van de struikelende De Jongh. Geen waarborg De voorsprong van 2-0 bete kende voor Feyenoord/geens zins een waarborg voor de twee punten. Beukers gaf kort na rust al aan, dat er voor Sparta meer in zat dan een in gecalculeerd verlies. De rede lijk goed acterende maar later leegrakende en vervangen Vurens en Lengkeek kregen de mogelijkheden de positie van Jacobs nog meer te onder graven. Het duo liet de kansen onbenut, waarna Hofman het duel besliste. De Limburger toonde de hele wedstrijd al een ongebruikelij ke ijver. Zijn voorzetten waren echter niet aan zijn medespe lers besteed. Dus deed de ver guisde Limburger het maar zelf. Na ruim een uur pikte hij de eerste goede lange pass van Brands op. Met een lob bracht hij Feyenoord op 3-1. Zijn werk werd in de slotfase bijna nog teniet gedaan. Nadat nieu we A-arbiter Uilenberg een doelpunt van Smolarek te recht wegens buitenspel had afgekeurd, viel de tweede tref fer van Sparta. De kopbal van Lengkeek kwam echter te laat om Feyenoord nog echt in de problemen te brengen. Het doelpunt gaf wel de malaise in de Rotterdamse afweer, waar in Barendse zich langzamer hand ontwikkelt tot een pion met meerwaarde, aan. In de negen competitiewedstrijden in De Kuip slaagde tot nu toe alleen Willem II er niet in te Feyenoord-Sparta 3-2 (2-0): 21. Van 2. Scheidsrechter: Uilenberg. Toe schouwers- 9635. Gele kaart: Leng keek (Sparta). Feyenoord: De Jongh; Monkou, Brands. Troost, Heus (Nortan); Lok hoff, Van Geel, Barendse; Hofman, Houtman. Smolarek. Sparta De Goey; Luyten. Van den Berg. Wijnberg. Mulder. Olde R.ekc- Vurens (Knel); Leng- Nieuwe sponsor ROTTERDAM Met ingang van het voetbal seizoen 1989/1990 prijkt op de shirts van Feye noord een nieuwe spon- sornaam. De Rotterdam se club sloot gisteren een driejarig contract af met HCS Technology, een be drijf in automatisering en software. Opel, dat vijf jaar als voornaamste geldschieter aan Feye noord verbonden was, blijft de Rotterdammers financieel steunen en adopteert de nieuwe voetbalschool. HILVERSUM Voor Jan Timman zijn het in Hilversum letter lijk de donkere dagen voor de Kerst geworden. De 37-jarige Amsterdammer kreeg gistermiddag van de vijftien jaar oudere Mikhail Tal zijn tweede achtereenvolgende nederlaag te slikken. Daarmee nam de zevende KRO-schaaktweekamp voor de Ne derlander, die de eerste helft met een positieve score had afge sloten (2-1), een desastreuze wending. Met nog slechts één partij (morgen) te spelen, is de kans heel klein dat Tal, inmiddels met 3-2 voorgekomen, zich de eerste prijs van 18.000 gulden nog zal Ton Lokhoff brengt Feyenoord, na een fraaie pass van Wlodzi- mierz Smolarek, op 2-0 en neemt even later de felicitaties van ploeggenoot Martin van Geel, in ontvangst. DAMMEN WK junioren In Granville (Fra) 3e ronde: Mol (Ned)-Ba (Ivo) 1-1, Rai- mondl (ItaFWIering (Ned) 1-1, Del- motte (FraFTingass (Sov) 0-2, Nicault (FraFKoifman (Sov) 0-2, Hubner (BelF Burleson (Sur) 0-2, Glaude (BelFCol- lomb (Fra) 1-1, Van Leeuwen (NedF Koetoe (Sur) 2-0, Garlsta (ItaFSizov (Sov) 0-2. Stend: 1. Koifman 6 pun ten; 2. Mol. Ba, Nicault, Burleson, Si- zov, Tingass 4; 8. Van Leeuwen, Wie- ring, Raimondl, Delmotte 3. PAARDESPORT Koereen van Nootdorp Eerate koera, 2000 m: 1. Cendy (C. Leeuwen) 2.54,3 - 1.27,2. 2. Beer 3. Benei - T—- - - Jts 1,60, 3 115,10. Tweede koers, 2000 m: 1. Bernadina (C. de Leeuw) 2.50,0 - 1.25,0, 2. Cleo van Gelre, 3. Cherry B. Toto: winnend 9.00. plaats 3,90, 3,10, koppel 21,00, trio 165,50. sportuitslagen nomen, 2. Cerise. 3. Cobus Swager- man. Toto: winnend 3,10, plaats 1,70, 2,80, 2.70. koppel 21,60, trio 272,50. Vierde koers, 1640 m: 1. Angel Vo- lente (J. Oorthuijsen) 2.18,7 - 1.24.6, 2. Carin Marco, 3. Bonheur Westland. Toto: winnend 7,70, plaats 1,70, 1.70. 2,70, koppel 14,10, trio 196,90. Vijfde koers, 2000 m: 1. Ziegfried B (W. Goedhart) 2.43,6 - 1.21,8, 2. Zera Neyenrode, 3. Ares Wogmeer. Toto: winnend 2,00, plaats 1,70, 2,60, 2,30, koppel 6,90, trio 58,80. Zesde koers. 2750 m: 1. Carlo Bui- Eykelenborg) 3.56,9 - Achtste koers, 1640 m: 1. Bonny Uit- terhot (G. van Eykelenborg) 2.42.6 - 1.21,3, 2. Wez Warber, 3. Yfred Star. Niet gestart: Uncle Tom. Toto: win nend 4,20, plaats 2,50, 1,50, koppel 11,10, koppel 3,70, trio 159,00, I tet 450,00. Zevende koers, 2380 m: 1. Zet de Lente (G. van Eykelenborg) 3.17,5 Oranje (R. van Stam) 2.48,3 - 1.21,7, 2. Zarelli, 3. Zorro Buitenzorg, 4. Al- bert Catharina. Toto: winnend 3,10, plaats 1,50, 3,00, 4,90, koppel 20,70, trio 201,80, kwartet 761,60. W-5: 5-8-7-4-7. Uitbetaling: 322,70. Omzet totalisator: 254.138,00. SCHAKEN Toernooi in Groningen Grootmeestergroep, 1e ronde: Kha- hfman (SovFPiket (Ned) 1-0, Douven (Ned)-Lautier (Fra) 0,5-0,5, Greenfeld (IsrFBrenninkmeijer (Ned) 0,5-0 5 Flacnik (TsjFNunn (Eng) 0,5-0,5. Ro- Lenie (u. van tyneienDorg) a.w.b wuy; .23,0, 2. Zeleslie Jacky, 3. Yonkers. 9ers (AusFHoeksema (Ned) 1- FOTO'S: ANP t (NedFAdams (Eng) 0,5- 0-1, Kula (PolFHansen (Den) 0,5-0,5, Daniilidis (GriFMrva (Tsj) 0,5-0,5, Ryan (lerFMenghi (Lux) 1-0, Almeida (PorFGüllülü (Tur) 0-1, Stafrace (MalF Long (Wal) 0-1, Hamölalnen (FinF Ozanne (Gue) 1-0 Stand: 1. Drejev, Djurhuus, Thorhallsson 3; 4. Kontic ~,5; 5. De Graeve, Comas Fabrego, "- Wely. Van der Werf, SKIËN Slalom heren in Sankt Anton (Ooa): 1 44,74, 4. Furuseth (Noo) 1.44,85, 5. McGrath (Vst) 1.44,89, 6. Stangassin- ger (Oos) 1.45,22, 7. Trltscher (Oos) 1.45,49, 8. Nilsson (Zwe) 1.45,51, 9. Accola (Zwi) 1.45,55, 10. Strolz (Oos) Russische boksers als prof naar VS MOSKOU Russische bok sers kunnen in de toekomst geld verdienen in de Verenig de Staten. Dat verklaarde Vik tor Galajev, directeur van het in Moskou gevestigde persbu reau Sovintersport, deze week in een krante-interview. Na zijn woorden is al contact op genomen met een Canadees bureau dat wedstrijden organi seert. Uit een groep van 24 pu gilisten hebben Vitali Katsja- novski en drievoudig Europees kampioen zwaargewicht Alek- sander Jagoebkin de beste kansen op een loopbaan als prof. „De kans om te trainen en tegen de beste boksers van de wereld uit te kommen, is erg aanlokkelijk", aldus Gala jev. Als verdere mogelijkheid voor de perestrojka in de Sovjet- sport noemde de directeur van het persbureau het meedoen van een ijshockeyteam in de Amerikaanse profliga, de NHL. Wat het voetbal betreft, Sergej Andrejev en Sergej Pri- goda zouden in 1989 naar Zwe den verhuizen. Braziliaanse clubs hebben interesse voor Alexej Michailitsjenko, de ster van Dynamo Kiev. Sportwereld Volleybal Brecht Roden burg (Zevenhuizen) is door bondscoach Arie Selinger ge vraagd met het Nederlands team mee te komen trainen. Wielrennen De Amerikaan Greg Lemond heeft gisteren zijn handtekening gezet onder een tweejarig contract bij het Belgische ADR, van ploeglei der José de Cauwer. Schaken De Engelsman Ni- gel Short komt van 16-23 maart uit in de vierkamp, die voor de derde maal in Amster dam wordt gehouden. Zijn te genstanders zijn Jan Timman, de IJslander Johann Hjartars- son en de Rus Vasili Ivants- joek. Volleybal Het herenteam van de Verenigde Staten neemt deel aan het toernooi in Dedemsvaart, dat van 28 tot 30 wordt gehouden. IJshockey De Sovjetunie heeft in Moskou het Isvestia- toernooi gewonnen. De olym pische kampioen bleef onge slagen in vier wedstrijden. Op de laatste dag werd Tsjechoslo- wakije met 6-1 verslagen. Basketbal In de kwartfi nale-groep van de Europa Cup 1 (heren) won Barcelona in Moskou met 77-70 van CSKA. Dammen De 39-jarige Ber nard van Dongen uit Haarlem is vanaf 1 januari penning meester van de wereld-dam- bond (FMJD). Hij is de opvol ger van een andere Nederlan der, Aad Ivens. Tennis Jan Siemerink be reikte in Miami Beach de kwartfinales van het Orange Bowl-toernooi voor spelers tot 18 jaar. Hij versloeg de als zes tiende geplaatste Amerikaan Alexi Hombrecher met 6-7, 6- 4, 6-1. Piket verliest GRONINGEN Jeroen Pi ket verloor gisteren tijdens de eerste ronde van een schaaktoernooi in Groningen van de als eerste geplaatste Rus Khalifman. De 19-jarige Leidenaar komt uit in de grootmeestergroep. 1.45,93. Stand wereldbaker elalom: 1. Girardelll 70 punten. 2. Bittner 69. 3. Gstreln 42. 4. Tomba (Ita) 40. 5. Furuseth 39. 6. Tritscher 36. 7. Nils son 35. 8. McGrath. Accola 28. Stand wereldbeker algemeen: 1. Girardelli 80. 2. Zurbriggen 77. 3. Bittner 69. 4 Tomba 52. 5. Gstreln 42, 6. Muller (Zwi) 40. 7. Furuseth (Noo) 39. 8. HOf- lehner (Oos) 37. 9. Strolz, Tritscher VOETBAL Belgische beker, 1e duel» echtste fi nales: Club Brugge-KV Kortrijk 3-1. Beerschot-Standard Luik 1-4. VOLLEYBAL Vijflandentoernooi heren in Haarlem Slotdag: Nederland-Cuba 2-3 (12-15, 15-12, 10-15, 15-7, 12-15); Bulgarlie- Canada 3-0 (15-1, 15-8, 15-8). Eind stand: 1. Cuba 4-8 (12-4); 2. Neder land 4-7 (11-5); 3. Griekenland 4-6 (7- 7); 4. Bulgarije 4-5 (7-9); 5. Canada 4- 4 (0-12). NeVoBo-beker heren, kwartfinales: BOVO-Zevenhulzen 0-3 (9-15, 5-15. 4-15). Halve finales (1 en 8 februari): VCG-Zevenhulzen en Dynamo-Anlmo.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 9