Laatste plaats maakt van Eddie Edwards superster DE NISSAN SUNNY'89 Menken scoort in Leiderdorp NISSAIM I O NISSAN Het succes van de Sunny collectie krijgt steeds meer glans. De Sunny was al kampioen roestbestendig- heid, ongeëvenaard in prestaties en uitrustingsniveau en houder I I van diverse verkooprecords. En voor '89 hebben we zowel interieur, styling en "'Jiw techniek verder geperfec tioneerd. De nieuwe 1.4 en 1.6 benzine motoren leveren 15 resp. 6 pk meer vermo gen en zijn voorzien van de meest geavan ceerde 12-kleppen technologie. Daardoor werken ze nog soepeler, met 'n beter rendement en 'n schonere ver branding. Bovendien werd de 1.6 voorzien van een 12-kleppen motor met motormana gementsysteem en single-point injectie plus geregelde drie wegkatalysator. De Sunny GTi is voor taan uitgérust met 'n 1.8 liter 16 kleppen motor met motor- IS managementsysteem en multi-point injectie, goed voor 125 pk. En dessin en u heeft alle reden ombjj ons langs te komen voor 'n nadere kennsmaking. Of 't nu gaat om een 3-, 4- of 5-deurs, een stationcar of coupé, diesel of benzine, de Sunny be wjjst cht autorijden er weer 'n stuk leuker op is geworden. Vanaf mms SPORT ScidóeSomo/nl donderdag 22 december i9ss pagw (Van onze correspondent Ro ger Simons) LONDEN Eddie „De Arend" Edwards (25), En- gelands roemvolle olym pische schansspringer zon der medailles, wordt over al bewonderd om zijn roe keloze durf. Hij is de eni ge permanente verliezer die doorlopend succes boekt. Sedert zijn unieke bijval op de 15de Olympi sche Winterspelen in het Canadese Calgary maakt Edwards er een erezaak van om telkens wanneer hij een dwaze sprong waagt glorieus op de laat ste plaats te eindigen. Om het even welke andere sportman die altijd laatste wordt begint zich af te vragen of hij niet beter iets anders zou beginnen. „Deug ik wel voor deze tak van de sport?", is de vraag die krachtig oprijst. Maar Eddie Edwards maakt zich geen zorgen. Voor een zacht prijsje riskeert hij op de hoogste springschansen zijn broze leven. Beangstigende waaghalzerijen zijn voor „De Arend" een lu cratieve business geworden. Elk optreden van deze profes sionele verliezer kost duizend pond per uur. „Voor minder geld stap ik niet uit bed." zegt het bijziende mannetje, dat thuishoort in het Engelse Cheltenham, stad van de con troversiële Anglo-Amerikaan- se etherspionage. Toen hij afgelopen februari voor de Olympische Winter spelen naar Calgary vloog, stond Eddie bij een bank van Cheltenham voor 7.500 pond in 't rood. Zijn ouders subsi dieerden de gekke avonturen van hun zoon met een uitgave van naar schatting 55.000 pond. Maar Eddie betaalt alles netjes terug. Zijn spectaculaire nederlaag in de internationale wedstrijd schansspringen te Calgary heeft hem al minstens 250.000 pond opgebracht. Dat is lang niet kwaad voor een ex-stukadoor, die naar verluidt ook in dat vak geen uitblinker was. Hij had het ge leerd in dienst van zijn vader, een kleine aannemer. Vandaag de dag heeft Eddie Edwards niet alleen een manager, een accountant en een advocaat, maar ook drie financiële advi seurs en dertien vertegen woordigers die tot in de verste uithoeken van de wereld voor hem werken. „De mensen denken dat ik miljonair ben," zegt Edwards. Hij draagt een bril met bolle glazen en telt de miljoenen ui teraard in Engelse ponden. „Zó ver heb ik het nog niet ge bracht. Maar het gaat mij wel voor de wind. Mijn hoogste gage öp één dag was 35.000 pond voor zes persoonlijke op tredens in West-Duitsland en Groot-Brittannië. Het is trou wens een openbaar geheim dat mijn bankdirecteur tegen woordig u tegen mij zegt!" Eddie Edwards zit er dus thans warmpjes bij. Het ont breekt hem kennelijk niet aan betrouwbare raadgevers, maar wat hij niet heeft, is verstand van skispringen. Hij doet geen behendige sprong van de springschans, maar laat zich gewoon bergaf glijden om daarna met dichtgeknepen oogjes in de lucht te kunnen vliegen. Er zijn kinderen die verder springen dan hij. 300 sprongen Hoewel Edwards dit jaar in het Noorse Oslo niet minder dan 300 oefensprongen heeft gedaan, is zijn techniek er niets op verbeterd. Hij springt nog altijd even slecht. Men kan alleen zijn durf bewonde ren, want hij loopt telkens het risico zijn nek te breken. Heeft deze man geen verbeeldings kracht en beseft hij niet eens hoe groot het gevaar is dat hem beloert? Afgelopen weekeinde scheelde het nochtans niet veel of „De Arend" had zijn eigen record gebroken. Tijdens een wed strijd te Lake Placid, in de Amerikaanse deelstaat New York. eindigde de gewezen stukadoor uit het Engelse graafschap Gloucestershire als voorlaatste. Zijn vermetele sprong van de skischans deed hem op de 72e positie belan den voor de Nederlander Ger- rit Konijnenburg (24) uit Utrecht. Beide helden legden 62 meter af (of nauwelijks meer dan de helft van de grootste sprong van de dag die werd gedaan door een West duitser), maar Edwards kreeg één punt meer dan Konijnen berg omdat de stijl van de En gelsman beter was. „Stijl?" vroegen Britse journalisten zich nadien stomverbaasd af. „Welke stijl?" Niet bang Edwards was echter niet bang dat zijn trouwe supporters hem in de steek zouden laten omdat hij een keer geen laat ste was geworden. Maar hij nam zich duidelijk voor om in de toekomst toch een ietsje minder ver te springen. Want zijn hele status van wereldster hangt af van zijn vermogen om als laatst te eindigen. „Eddie, we love you," riepen de meisjes van Cheltenham, die uit het raam hingen om hem te begroeten toen hij eind februari terugkeerde van de Olympische Winterspelen in Canada. Diezelfde meisjes zouden hem links laten liggen als hij maar een gewone verliezer was. Maar Eddie Edwards heeft zich de techniek van beminne lijke gek met succes eigenge maakt. Zijn aantrekkings kracht is zo groot dat de BBC er begin december zelfs niet voor terugdeinsde om peper dure zendtijd af te huren op een communicatiesatelliet voor een rechtstreeks gesprek van uit Londen met Eddie Ed wards die zich op dat moment opnieuw in Canada bevond. Hij had er een sprong gewaagd van de 70 meter hoge ski schans op de Big Thunder Mountain nabij Lake Superior. De 46,5 meter die Eddie daar bij aflegde, brachten hem de begeerde 73e én laatste plaats op. Edwards - en het publiek - waren in de wolken. Zijn live interview met de BBC kwam die zaterdag in een laat avond programma dat overwegend is gewijd aan sportmensen van het betere kaliber. De Amerikaanse omroep-orga- nisatie CBS had diezelfde dag een hele ploeg tv-mensen van Los Angeles naar Canada ge stuurd om een documentaire te maken over Eddie „De Arend" Edwards. In de Vere nigde Staten wordt deze film op kerstdag uitgezonden. Eddie is nu een echte show man. ,,'t Is hard werken, maar ik doe het graag," zegt hij, „want ik ben gek op skiën". Jongetje van 13 Als jongetje van 13 ging Eddie Edwards met zijn school op skivacantie naar Andelo in de Italiaanse Dolomieten. Hij vond skiën zo fijn dat hij er al les van wilde leren. Zijn on derwijzers en vriendjes zeiden wel dat hij er eigenlijk niet voor deugde, maar dat deerde hem niet, maar hij bleek een volhouder. Op 1 januari 1986 sprong hij in het Amerikaanse Lake Placid voor het eerst van een skischans. Omdat de Ame rikanen en de Westduitsers hem niet lieten springen van schansen die respectievelijk 40 Onlangs in Lake Placid, waar hij voorlaatste werd vóór de Nederlander Gerrit-Jan Konij nenberg, mengde superster Eddie Edwards zich onder zijn fans om naar echte springers te kijken. FOTO: AP en 70 meter hoog waren, trok Edwards uiteindelijk naar Zwitserland. In Kandersteg mocht hij oefenen op een springschan? van 60 meter. Hij trainde ook een poosje in Finland. Hij zat doorlopend in geldnood en koos telkens het goedkoopste logies uit. De Fin nen brachten hem onder in een tehuis voor geestelijk ge stoorden. Dit verblijf kostte hem'maar één pond per nacht. De superster die altijd als laat ste wil eindigen vertelt dat hij daar na verloop van tijd veel beter overweg kon met de pa tiënten dan met hun verple gers. natuurlijk blijven ook de gerenommeerde 1.7 diesels als vanouds leverbar. Voeg by de techniscle vernieu wingen de nieuwe grille en achterlichten èn de nieuwe stoffen bekleding in sportief LEIDEN Nadat Jan Snik twee weken geleden al furore maakte in Lei derdorp, was het deze week Zuid-West-speler Bas Menken, die het Lei derdorps seizoenrecord voor series aanvocht. Uit komend voor Vermeulen op donderdag wierp Men ken 236, 223, 191 en 243, is een totaal van 893, bijeen. Het record in deze jaar gang staat op naam van Tony Hoeberichts met 897. Hoeberichts zelf liet voor Van Veen een ook al fraaie 835 noteren. Peter Meijvogel (Transavia) en Jan van Rijn van Van Duuren scoorden even eens boven de pargrens: 810 en 808. Van Rijn zette de hoogste game van de week op 258. Door de fraaie serie van Menken won zijn team met 5-0 van Jobaak, dat daarmee naar de derde plaats werd ver wezen. Inprocon staat nu tweede met vier punten achterstand op Vermeu len. »r Chi n foott winst op üuyndam 2) rp*r Chi Ladies Frst op kop koirl- Duyvenvorde staat daai *^ds v reet acher geklasseerd heeft slecits twee punten terstand, n de dinsdagse competiti' verloor runnei Ch"1)' Hof van Jden met 6-2 van en daarnee de gedeelde positie. Dmdat leider Valkenbirg een regelmatii 2 overwiming op BAM bo liep de garageploeg uit. verschiltussen de twee ke hanen nu vier punten. Bert deMooij bereikte in^ liday hn een zeer const serie, h zijn wedstrijd Splits egen Budweiser overigïis met 4-1 ve ging, Igde de 202, 20, 209 en 812 oj de baan. game van de week voor lem, maar voor John Zandbergen. De geestoaar komt uit voo Visse. Nummer één ging onderuit bij Dowis (2-3) en zag weer naderbij krui] versoil tussen de één m twee is nog tv tjes. "Noordwijkerhout kan maar niet wennen aan de nieuwe lak op de banen van Bowling Oostdam, zodat de 600-series maar mondjesmaat gehaald worden. Deze week was slechtS Jan van Dam van Lido de enige met zijn 606. Zijn hoogste game van 222 was net zo hoog als de hoogste dames- game. Annelies van Rijn gooi de die en had tevens de hoog ste vrouwenserie met 572. In de jeugdleague verloor lijst aanvoerder Ladies First bij Duyvenvoorde. Door de 6-2 nederlaag kon Janssens (6-2 Alphen a/d Rijn, Autobedrijf Van Leijden B.V., Frederik Hendrikstraat 2, tel. 01720-91344. Leiden, Auto Heemskerk B.V., Lammenschansweg 128, tel. 071-310811. Lisse, Autobedrijf Broertjes B.V., Orapelaan 74, tel. 02521-17550. Noordwyk, Garage Abswoude B.V., Nieuwe Offemweg 2, tel. 01719-19246/13150. Roelofarendsveen, Auto Heemskerk, Alkemadelaan 1, tel. 01713-12866. Sassenheim, Autobedrijf Beugelsd\jl< (service bedrijf). Hoofdstraat 158, tel. 02522-31020. MH llll.J. II'l lll.h'

Leidse Courant | 1988 | | pagina 8