i Lockerbie verandert in oorlogszone R 19-Jarige Boeing overleefde 16.500 landingen tanley Rensch vrijgelaten AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Rechter legt beslag op villa's Mobutu - IflTENLAND £cidócSou«Mvt DONDERDAG 22 DECEMBER 1988 PAGINA 5 ■th 31 januari r de rechter IGTON Op 31 ja- begint in Washing- het proces tegen Oli- North, de ex-mede- •ker van het Witte s die er van verdacht ■dt de Nicaraguaanse itra's aan geld gehol- i te hebben. Het geld tond uit de winst op verkoop van wapens Iran, in ruil waar- Washington gijze- het se ka- zo Ach'- een! - - recept' rs- >n Libanon hoopte Jullie over thema fen. zo krijgen. Men mt aan dat het proces aantal maanden gaat Ook drie religieuze partijen in coalitie JERUZALEM De nieuwe Israëli sche regering van premier Shamir be staat behalve uit het Likudblok en de Arbeiderspartij uit drie kleine reli gieuze partijen. De Shas, de Agudat Israël en de Nationaal-Religieuze Par tij besloten gisteren tot de nieuwe re gering van nationale eenheid toe te treden. De drie partijen krijgen vier ministersposten. Likud en de Arbei derspartij bezetten elk elf zetels in het kabinet, dat vandaag het vertrouwen heeft gekregen van het parlement. Daarna stelde de nieuwe/oude pre mier zijn ministersploeg voor aan pre sident Chaim Herzog. Evacuatie Armenië voltooid MOSKOU De Sovjetautoritei ten hebben de evacuatie voltooid van bejaarden, vrouwen en kin deren uit het door een aardbe ving getroffen gebied in Arme nië. In totaal zouden 86.400 men sen per vliegtuig of trein uit het rampgebied zijn vertrokken. Vol gens officiële woordvoerders mo gen zij terugkeren „zodra men de gevolgen van de aardbeving te boven is". In de Sovjetmedia is de afgelopen dagen opnieuw kri tiek geuit op het trage verloop van de reddingsacties en de wijze waarop de autoriteiten omspron gen met de hulp uit het buiten land. Die hulp duurt overigens nog steeds voort. Zo vertrok gis teren vanaf Schiphol een mobiele telefooncentrale van Nederlandse makelij naar Armenië. De cen trale is voor onbepaalde tijd door de fabrikant APT-Nederland aan de Sovjetunie ter beschikking ge steld. De centrale is bedoeld als tijdelijke vervanging van de ver woeste telefooncentrale van de stad Leninakan. Vijf medewerke- res van het bedrijf zijn met de centrale meegereisd. Aan boord gingen verder dekens en andere goederen om de circa 500.000 daklozen in het rampgebied te gen de winterkou te beschermen. Op Tweede Kerstdag zal een nieuwe zending hulpgoederen per Boeing-747 naar Jerevan worden gevlogen. De in containers verpakte centrale verdwijnt aan i sche Antonov-22, het grootste vrachtvliegtuig ter v Politie Londen ondekt bommenfabriek IRA LONDEN In Groot-Brittannië is een lande lijke zoekactie gestart naar twee vermeende IRA-terroristen. De douane op de lucht- en g zeehavens zijn in staat van paraatheid ge- barcht. „De twee zijn zonder twijfel gewapend en zeker gevaarlijk", aldus een woordvoerder. Het publiek is gewaarschuwd op te letten en alle verdachte pakjes en tassen op straat en in openbare gebouwen te melden. De klopjacht volgt op de ontdekking, gisteren in een flat in het zuiden van de hoofdstad, van een complete bommenfabriek annex wapenarsenaal. Naast veel wapens is een „aanzienlijke hoeveelheid" Tsjechoslowaakse Semtex-explosieven gevon den. De IRA maakt hiervan veelvuldig ge bruik. Door de vondst is de vrees toegenomen dat de IRA van plan is tijdens de feestdagen in Groot-Brittannië bomaanslagen te plegen. ekere Dp toe speci- ieder lig de komst n van zitten kun- ie- t nou t zelf kie- John Vervolg van de voorpagina) ONDEN/LOCKERBIE De normale vliegroute onden-New York gaat an de Britse hoofdstad aar het grensgebied tus- in Schotland en Enge- nd. Daar begint de versteek van de Atlanti- :he Oceaan. In gewone nstandigheden bevindt en jumbo-jet zich dan op ?n hoogte van nagenoeg 300 meter. Toen hij gis- •ravond Lockerbie be ukte moet de veronge- ikte 747 aanzienlijk la- ?r zijn geweest, want hij te pletter tegen een euvel en spatte bran- end uit elkaar. „De ls te in aan- hoef kan ver lagen 'rakstukken en lijken wer- in verspreid over een opper- akte van 10 vierkante mijl. getroffen woningen en het mzinestation in het centrum stadje Lockerbie randden volledig uit. Op bij- 5 km afstand van de plaats aar de ravage het zwaarste ligt ergens in een veld een root stuk van de vliegtui- omp. Het heeft een kuil ge- aakt van 6 meter diepte en el 30 meter lengte, lucht Pan Am 103 vertrok Mo- steravond met 25 minuten irtraging om 18.25 plaatselij- i tijd (19.25 Nederlandse tijd) anaf de luchthaven Heath- >w bij Londen voor een kan lucht naar het John F. Ken- en edy vliegveld bij New York. die et verdween volgens de ritse luchtvaartdienst 54 mi- dat uten na het vertrek van de taak idarschermen. zijn des-I Jhn Glasgow. die et onge- iriër illOr iutie In het Schotse grensplaatsje Lockerbie, dat slechts een paar duizend inwoners kent, is een kwart van de woningen verwoest. Luchtrampen vanaf 1980 AMSTERDAM Het ongeluk met de Boeing 747 gis teren in Lockerbie vormt een trieste aanvulling op de lijst grote luchtrampen. Een greep uit de vliegtuigongelukken vanaf 1980: Augustus 1980 - Als de pas opgestegen Lockheed L-1011 Tristar van de Saudiarabische luchtvaartmaatschappij brandend neer stort, komen 301 mensen om het leven. December 1981 - Een DC-9 van de Joegoslavische maatschappij Inex-Adria vliegt bij een dagtocht van Corsica nabij de lucht haven van Ajaccio tegen een berg. Het ongeluk kost alle 174 inzittenden het leven. September 1983 - Een Boeing 747 van de Koreaanse lucht vaartmaatschappij Korean Airlines wordt neergeschoten door een Sovjetrussisch gevechtsvliegtuig na door het Russische luchtruim gevlogen te zijn. Alle 269 passagiers en bemannings leden komen hierbij om het leven. Juni 1985 - Een Boeing 747 van Air India stort ten zuidwesten van Ierland in de Atlantische Oceaan. Door de explosie komen alle inzittenden om het leven. Augustus 1985 - Een Boeing 747 van de Japanse JAL veronge lukt als deze tegen een berg te pletter slaat. Van de 524 inzit tenden vinden 520 mensen de dood. Mei 1987 - Een Iljoesj.in-62 van Sovjetmakelij van de Poolse luchtvaartmaatschappij LOT, op weg van Polen naar New York stort bij vertrek van het vliegveld van Warschau neer in een bos. Dit kost aan 183 mensen het leven. Augustus 1987 - Een MD-80 van de maatschappij Northwest Airlines stort kort na vertrek vanuit Detroit (VS) neer. 156 mensen vinden de dood. Augustus 1987 - Vlak voor de landing op het toeristische eiland Phuket, Thailand, stort een Thaise Boeing 737 in zee. Dit onge luk kost aan alle inzittenden het leven. November 1987 - Een Zuidafrikaanse Boeing 747 stort neer in de Indische Oceaan, waarbij alle 160 passagiers en bemannings leden om het leven komen. Juli 1988 - Een Iraanse Airbus A-300 met 290 mensen aan boord wordt boven de Golf neergeschoten door de Amerikaan se militaire kruiser Vincennes, die het vliegtuig aanziet voor een vijandig Iraans gevechtsvliegtuig. December 1988 - Een Boeing 747 van de Amerikaanse lucht vaartmaatschappij Pan Am stort neer op het stadje Lockerbie in Schotland. Voor het leven van alle 258 inzittenden wordt gevreesd. ik zag gebeuren, vertelde: We probeerden in de buurt van het vliegtuig te komen, naar het was één grote vuur- ee. Er lagen geen lichamen, daar ik denk niet dat iemand laar levend uit is gekomen. )e hele weg stond in brand n was helemaal overdekt net smeedwerk, tuinhekken wrakstukken van het liegtuig, maar dat waren een grote stukken". Glasgow ei dat het vliegtuig een weg lad geraakt en zo'n 1500 me er was doorgeschoven voor iet explodeerde. ,Er was een verschrikkelijke xplosie", zei Mike Carnahan, lie het zag gebeuren. „Ik zag illeen vlammen en vuur. Ik verschillende huizen te- de lucht afgetekend vaarvan het dak volkomen (erdwenen was, alles wat ie ag was brandend hout en de esten van de huizen", luto's vlogen in brand en er instonden verkeersopstoppin gen, waardoor ambulances en reddingsploegen moeilijkhe den ondervonden om bij de plaats van het ongeluk te ko men. BBC-programma-maker Wallace Trail, die toevallig in Lockerbie was, vertelde dat het een enorme chaos was in het dorp. Alle wegen waren geblokkeerd en de meeste te lefoons afgesloten. In het zui den van het dorp stond een heel huizenblok in brand. „Ik heb er minstens zeven geteld en er is een grote krater langs de A74, de snelweg van Glas gow naar Carlisle", zei hij. De reddingswerkers staan vrijwel machteloos. „Van een reddingsoperatie is geen spra ke meer. Het enige wat we nog kunnen doen is de lijken bergen", zegt een woordvoer der van de Royal Air Force, die de reddingsoperatie coör dineert. Geëvacueerd huizen in Lockerbie verwoest of zwaar beschadigd. Meer dan 300 inwoners van het plaatsje zijn geëvacueerd. „Wij dachten dat de aarde beefde. Maar het beefde bo ven ons", vertelt Cathy Gil more. „Wij zagen een enorme vuurbal. Het huis beefde, alles beefde". Marion Peel was aan het tanken toen de Boeing neerstortte. „Er was een enor me klap en daarna een grote vuurzee. In een mum van tijd vlogen de brokstukken overal rond. Ik stapte uit de auto en maakte me uit de voeten". George Gilston was op dat moment net zijn hond aan het uitlaten. „Het is verschrikke lijk. In de huizen in de buurt van het tankstation wonen voornamelijk oudere men sen". Gilston bleef ongedeerd; de wind blies de vlammen weg van de plek waar hij zich bevond. „De inwoners zijn verdoofd. Velen van hen kunnen geen woord zeggen, verkeren in een shock-toestand", zegt Ail- sa MacMillan. SEATTLE De Boeing 747 van Pan Am die gisteravond neerstortte in Schotland werd bijna negentien jaar geleden in dienst genomen en naderde de leeftijd dat dergelijke toestellen extra onderhoud nodig hebben. De verongelukte 747-100 was het vijftien de toestel van het type dat werd gebouwd en werd in februari 1970 overgedragen aan Pan Am. Boeing-functionarissen schatten dat het toestel in de afgelopen twee decennia rond 72.000 vlieguren heeft gemaakt en ongeveer 16.500 starts en landingen. „Dat aantal landingen wordt als veel beschouwd", verklaarde woordvoerder Jack Gamble van Boeing. „Het economische leven van de 747 is ontworpen voor 20.000 starts en landin gen en 60.000 vlieguren in ruwweg 20 jaar. Vanaf dat moment vereist het vlieg tuig steeds meer onderhoud en wordt het duurder voor de luchtvaartmaatschap- pij". De structuur en samenhang van vliegtui gen verzwakt naarmate het aantal starts en landingen oploopt, omdat wijzigingen in de cabinedruk metaalmoeheid met Het verongelukte vliegtuig van Pan Am was er een van het type Boeing 747 Jumbo-iet FOTO: AP zich mee brengen. Maar, aldus Gamble, er is geen reden aan te nemen dat het toestel niet meer luchtwaardig was. „Als je alles doet wat je moet doen, zou het vliegtuig altijd betrouwbaar moeten zijn, maar het kost dan meer". Boeing heeft Pan Am in totaal 208 vlieg tuigen verkocht, waaronder 45 van de verscheidene types 747. De afgelopen 20 jaar heeft de fabrikant over de hele we reld 710 Boeings 747 jumbo-jet" ver kocht, waarvan er 18 verloren gingen door verscheidene oorzaken, variërend van ongelukken tot terroristische aansla gen. Maar het verloren gaan van een jumbo-jet betekent bijna altijd een grote luchtvaartramp omdat de toestellen zïjn ontworpen om meer passagiers te vervoe ren. De vloot 747's heeft over de hele we reld in totaal 4,9 miljoen starts gemaakt en zo ongeveer 893 miljoen passagiers vervoerd. Jaruzelski haalt bezem door Poolse partijtop WARSCHAU Het cen traal comité van de com munistische partij in Po len heeft een aantal wijzi gingen aangebracht in de partijleiding, waardoor de positie van de hervor mingsgezinde stroming is versterkt. Zes leden van het Politburo verloren hun zetels. De belangrijkste nieuwe be noeming is die van Stanislaw Ciosek, een vertegenwoordiger van de liberale vleugel, die re gelmatig heeft onderhandeld met Solidariteits-voorzitter Lech Walesa. Haaks op de wijzigingen in de partijtop staan de uitlatingen van de Poolse onderminister' van binnenlandse zaken, Wla- dyslaw Pozoga. Hij uitte felle kritiek op het onlangs door de oppositie opgerichte „Burger- comité". Pozoga schamperde dat het Burgercomité, dat on der leiding staat van Solidari- teit-voorzitter Lech Walesa, „er zelfs van droomt een alter natief voor parlement en rege ring te worden". De ondermi nister, wiens toespraak door de televisie werd uitgezonden, keerde zich verder tegen de „extremisten" in het verboden vakverbond Solidariteit, die „tegen de nationale verzoe ning zijn en anarchie zaaien" in het land. Pozoga sprak zich uit tegen erkenning van Soli dariteit omdat het vakverbond uit is op „omverwerping van de regering". De toespraak van Pozoga en de nieuwe benoemingen weer spiegelen de bittere strijd tus sen de orthodoxe en de her vormingsgezinde vleugels van de partij, die haar aanzien pro beert op te vijzelen. De conser vatieve stroming verzet zich met hand en tand tegen pogin gen van partijleider Wojciech Jaruzelski en andere gematig de leiders de partij te hervor men. Vrouw met aids krijgt celstraf MOSKOU Een Russische vrouw die wist dat ze met aids besmet was, is tot vier jaar cel veroordeeld omdat ze zich niets had aangetrokken van de opdracht van haar artsen af te zien van seksuele contacten. Volgens de rechtbank heeft ze willens en wetens de dodelijke ziekte verspreid. De 31-jarige vrouw, „Olga L.", is de eerste inwoner van de Sovjetunie die is veroordeeld onder de stren ge wetten die in 1987 zijn inge voerd om verspreiding van aids te voorkomen. RAMARIBO Hoe- 1 de Surinaamse activist de mensenrechten inley Rensch is vrijgela- heeft hij een verbod legd gekregen om ar het binnenland van riname te gaan. wilde vannacht nog niets gen over de rechtmatigheid deze maatregel en of hij er iets van aan zou trekken. „Ik heb nog niets op papier", zei hij, eraan toevoegend dat zijn advocaten de zaak verder nog moeten uitzoeken. Rensch beschouwt zijn vrijlating wel als' een „aanwijzing dat de zaak nu is afgelopen". Rensch werd zaterdag 10 de cember bij terugkomst in Suri name uit de Verenigde Staten gearresteerd. Tegen Rensch zouden belastende verklarin gen zijn ingebracht door vier mensen, die eerder in Surina me waren gearresteerd wegens vermeende betrokkenheid bij de activiteit van het Jungle commando van Ronnie Bruns- wijk. Rensch zei in de diverse ge vangenissen waar hij tien da gen heeft doorgebracht „goed te zijn behandeld". Over de beweringen van de vier ge vangenen die tegen hem belas tende verklaringen hebben af gelegd, zei hij dat deze niet kloppen. Het Pinguïnland van Professor Lupardi Hij gaat echter eerst naar de kloof, waar hij „De Vrijheid" achtergelaten. Gelukkig, het scheepje ligt er nog. En ook hij hier in de buurt de pinguïnhuid, waarmee hij uit zijn ge- _enschap is ontsnapt. „Dat kan weer te pas komen!" mom hij en hij neemt de vogelhuid mee. Dan schakelt hij een klei- ontvanger in met richtingzoeker en, al luisterend waar hij de nder het hardst ontvangt, loopt hij in die richting. De tem- ir is nu al lange tijd ver onder nul en het is zeer koud. De prachtige gewassen van prof. Lupardi zijn dan ook bevroren: de bomen zitten dik onder de rijp en van de bladeren hangen zware ijspegels. En dan te bedenken dat een paar dagen geleden hier alles nog in volle bloei stond... Rob loopt verder. Het geluid in zijn koptelefoon wordt al hoe langer hoe harder, tot hij plotseling op een enorme mast stoot. Dat moet de antennemast van de stoorzender zijn. want in welke richting Rob zijn raamantenne ook draait, het geluid blijft even krachtig. CONFLICT BELGIË-ZAÏRE VERSCHERPT (Van onze correspondent) BRUSSEL De betrek kingen tussen België en zijn voormalige kolonie Zaïre zijn opnieuw in een uiterst kritieke fase be land, nadat een rechter in Brussel beslag heeft laten leggen op een aantal vil la's van de Zaïrese presi dent Mobutu in en om Brussel. Een Belgisch bedrijf dat op de Zaïrese staat nog een vijftien jaar oude vordering heeft van vijftig miljoen frank (bijna drie miljoen gulden) hoopt op deze manier terugbetaling vei lig te stellen. Het nieuws over de beslagleg ging, door de Zairese regering uitgelegd als een belediging van haar staatshoofd, droeg er mede toe bij dat de Belgische minister van buitenlandse za ken Leo Tindemans enkele uren later het volledige échec van zijn vredesmissie naar Zaïre moest erkennen. Tinde mans vertrok zondagavond met een speciale opdracht naar de Zaïrese hoofdstad, om in twee persoonlijke gesprekken met Mobutu de grondig ver peste sfeer tussen België en de vroegere kolonie te verbete ren. De villa's waarop gisteren be slag werd gelegd, in de Brus- Een van de buitenhuisjes van de Zaïrese president Mobutu in België, waarop een rechter in Brussel gisteren beslag heeft laten leggen. selse randgemeente Sint Gene- sius-Rode en in Waals Bra bant, vertegenwoordigen een waarde van een kleine twee honderd miljoen frank (elf miljoen gulden). Door de beslaglegging kan Mobutu zijn bezittingen niet verkopen of. zoals hij van plan was, aan de Zaïrese staat schenken. Met dat demonstratieve gebaar wilde het Zaïrese staatshoofd zijn ongenoegen uiten over de hetze die in zijn ogen de Belgi sche pers tegen hem voert. De Belgisch/Zaïrese verhoudin gen zijn hierdoor al een paar weken uiterst gespannen. De berichten in de Belgische me dia over Mobutu waren het ge volg op het Belgische besluit een deel van de schulden van zijn voormalige kolonie kwijt te schelden.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 5