De ondogmatische aanpak van dr. Joris Voorhoeve E HP Drie jaar geëist voor roof schilderijen uit de weekbladen ELSEVIER Veel bijwerkingen bij gebruik cosmetica „VVD HOEFT ZICH NIET TE SCHAMEN" Meer aandacht voor reumapatiënten CeidaeSouia/rit Revolutie met kerst DE TIJD HU BINNENLAND CeidóeSotwcmt DONDERDAG 22 DECEMBER 1988 PAGINA AMSTERDAM De officier van justitie te Amsterdam, mr. C. Goes, heeft gisteren drie jaar gevangenisstraf geëist tegen de 32-jarige Amsterdammer B.H. Deze April '89 besluit nieuwe vakcentrale UTRECHT De bij het catego rale Ambtenarencentrum aange sloten vakverenigingen zullen op zijn vroegst in april '89 een be sluit nemen over de oprichting van een vierde vakcentrale naast FNV, CNV en MHP. Als dat besluit eenstemmig is, kan de vierde vakcentrale in ja nuari 1990 een feit zijn, zo ver wachten de vakverenigingen. Eerder dit jaar ging de algemene vergadering van het Ambtena rencentrum (AC, 110.000 leden) er nog van uit dat de vakcentrale in januari 1989 haar beslag zou krijgen. Die verwachting blijkt te optimistisch. GRONINGEN Een kwart van de klanten van schoon heidsspecialisten heeft weieens last van bijwerkingen van cosmetica. Dit zegt de huidarts A. de Groot, die gisteren aan de Rijksuniversiteit in Groningen promoveerde tot doctor in de geneeskunde. Van alle andere mensen die toiletartikelen en cosmetica gebruiken, heeft tien procent klachten over irri tatie of allergie. Ofschoon de bijwerkingen over het algemeen mild van aard zijn, raadpleegt niettemin 30 procent van de mensen die van cosmetica of toiletartikelen hinder ondervin den, aldus de dermatoloog. De meeste klachten betreffen irri tatie van de huid. Dat komt in hoofdzaak door het gebruik van zeep, shampoo, badschuim en deodorant. Allergische re acties, zoals eczeem, komen veel minder voor. Het gebruik van huidcrème, nagellak, kleurstoffen voor het haar en geur tjes zijn daar verantwoordelijk voor. CBS publiceert werkloosheidscijfer DEN HAAG De officiële werk loosheid daalt van de maand decem ber op januari volgend jaar in een maand tijd met 265.000 personen. Tot en met deze maand publiceert het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid de officieel door de arbeidsbureaus geregistreerde werk loosheid, die nu om en nabij de 680.000 ligt. Vanaf januari komt het officiële cij fer van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) en dat telt om en na bij de 415.000 werklozen. Het verschil zit in de bestandsvervuiling bij de ar- beidsbueaus, waardoor onjuist of on nodig ingeschrevenen werden mee geteld. heeft bekend op 20 mei drie zeer kostbare schilde rijen uit het Stedelijk Mu seum in Amsterdam te hebben gestolen. Tegen de 36-jarige J.P., eveneens uit Amsterdam, eiste mr. Goes twee en een half jaar gevangenisstraf wegens heling. De drie doeken (De Anjelieren van Vincent van Gogh, La maison du maitre Adam Bil- laud a Névers van Jongkind en het stilleven Bouteille" et Pommes van Cézanne) zijn in de vroege uren van 31 mei on beschadigd weer in handen van de politie gekomen. Daar voor had de politie pseudoko- pers ingezet na te zijn getipt. De waarde van de doeken werd door de museumdirectie geschat op ongeveer 25 miljoen gulden. Óp de zitting bleek hoe een voudig de diefstal in zijn werk is gegaan. De drie schilderijen waren zonder enige belemme ring van de muur te halen. Nadat H. met een steen een ruit aan de zijkant van het ge bouw had ingegooid, klom hij twee keer naar binnen. Het was. volgens H. helemaal niet de bedoeling geweest het werk van Jongkind te stelen. Het schilderij van Monet waar hij op uit was, bleek echter te groot voor een snelle diefstal, waarna hij, volkomen onwe lend van wat hij meenam, de daarnaast hangende Jongkind stal., De uitspraak is op 4 januari. Ex-KNIL'ers bieden excuses aan DEN HAAG Oud-Indië- strijder P. Stellingwerf heeft gisteren de militaire attaché van de Indonesische ambassa de. luitenant-kolonel M. Sara- gih, excuses aangeboden voor de wreedheden die tijdens de politionele acties door Neder landse militairen zijn begaan. Stellingwerf bezocht de am bassade met twee andere vete ranen, M. Schaafsma en G. Blok. Het drietal bood de atta ché, mede namens 15 anderen, een spijtbetuiging aan. Daarin staat dat de grenzen van het toelaatbare zijn overschreden en er in sommige gevallen van oorlogsmisdaden moet worden gesproken. Toen tot de spijtbe tuiging werd besloten leverde dit boze reacties op van oud strijders die vinden dat ze zich niet hebben misdragen. Er zijn er inderdaad genoeg die niets hebben gedaan, aldus Schaafs ma gisteren. De militaire atta ché" sprak zijn waardering uit voor het initiatief. Vermelding zoetstof voortaan verplicht DEN HAAG Als in levens- middelen zoetstof is gebruikt moet dat voortaan worden vermeld. In aanvulling op de naamgeving van het produkt moet in dergelijke gevallen apart worden aangegeven dat «het betrokken levensmiddel is „gezoet met zoetstof" Dat blijkt uit een warenwetbesluit van staatssecretaris Dees (volksgezondheid). Het kabi net! is gisteren met dit besluit akkoord gegaan. Zoetstoffen worden veelal in plaats van suiker gebruikt om eet- en drinkwaren te kunnen „zoe- Hij is vandaag 43 geworden. Zit zes jaar in de Tweede Ka mer. De eerste vier jaar als buitenlandspecialist van de VVD-fractie, de afgelopen twee jaar als fractievoorzitter. In twee jaar heeft dr.ir. Joris Voorhoeve bewezen de ware poli tiek leider van de VVD te zijn. Zelf is hij uiterst bescheiden. Hij weigert toe te geven dat hij de slag met partijgenoot De Korte (de huidige vice-premier) om het politiek leiderschap van de VVD glansrijk heeft gewonnen. Even leek het erop dat nota bene minister-president Lub bers roet in het eten zou gooien. De premier betichtte de VVD het afgelopen jaar van laster en politiek vandalisme in de affaire rond de miljoenen-overschrijdingen op de Wet In vesteringsrekening (WIR). Ook in deze fase bleef Voorhoeve koel. Hoewel hij de woorden van Lubbers „niet acceptabel" vond. lag hij er ook niet van wakker: „De premier ziet her senschimmen". Nu, enkele maanden later, relativeert hij het nóg meer: „Als premier Lubbers stoom had willen afblazen, had hij beter een lange strandwandeling kunnen maken. Voor mij is die zaak afgedaan". DEN HAAG De werk kamer van Joris Voorhoe ve kijkt uit op een bouw put waar over twee jaar de nieuwe vergaderzaal van de Tweede Kamer zal verrijzen. De herrie van hijskraan en draglines maakt praten nu en dan onmogelijk. Het politieke bedrijf is vlak voor Kerst nog volop in gang. Zoals gewoonlijk in deze tijd willen de parlementariërs veel zaken nog vóór het nieuwe jaar regelen. Voorhoeve heeft verlangd naar de dagen rond Kerst en Oud en Nieuw. „Het is voor mij een periode van gezellig heid in huiselijke kring met mijn vrouw en vier kinderen. We gaan nooit eind december op vakantie, omdat het dan echt een tijd is om lekker thuis te zijn en bij te komen van de politieke drukte". Hoewel Nederlands Hervormd opgevoed, heeft Kerstmis anno 1988 voor Voorhoeve geen vol ledig godsdienstige betekenis meer. „In mijn jeugd stond Kerst niet gelijk aan vakantie of een soort tweede Sinter klaasfeest. Het was vooral een periode met een sterk religieu ze inslag. Ik ben niet meer ac tief in de kerk omdat ik een stuk vrijzinniger ben gewor den. Toch zijn de laatste we ken van december voor mij nog altijd een tijd van bezin ning. Je gedachten laten gaan over wat je in het nieuwe jaar te doen staat". Daaronder valt ook het naden ken over het nieuwe verkie zingsprogramma van zijn par tij, dat in de lente het daglicht zal zien. Zal daarin een grote plaats zijn ingericht voor het „liberalisme volgens Voorhoeve De fractieleider geeft geen rechtstreeks antwoord op de vraag, maar neemt de gelegen heid te baat om nog eens uit te leggen wat liberalisme in zijn ogen is. „Liberalisme is geen politieke ideologie. Sterker nog, het is anti-ideologisch, anti-dogmatisch en gericht op individuele verantwoordelijk heid ën ontplooiing van men sen. Ik geloof niet dat je van verschillende 'scholen' binnen de VVD kunt spreken. Het is wèl zo dat die ondogmatische benadering bij het oplossen van allerlei maatschappelijke problemen vrij veel aanhang in de VVD heeft". „In mijn visie is het liberalis me een stroming die gericht is op maatschappelijke vooruit gang en ontplooiing. Dat bete kent ook het wegnemen van kansongelijkheid. Dat is wat ik bedoel als ik het heb over de tweedeling in de maatschappij. Dat is niet de tweedeling waar Joop den Uyl op wees. Die was gericht op het wegnemen van inkomensongelijkheid. Met het oog op het grote aantal werk lozen is de ongelijkheid in kansen echter een veel groter probleem. Daarom moeten we blijven streven naar volledige werkgelegenheid.- We mogen geen enkele mogelijkheid on benut laten om dat te berei ken". Verhoudingen „Het is niet aan mij om daar iets over te zeggen. Toen ik hier in de zomer van 1986 als fractieleider aantrad, was mijn eerste opgave het herstellen van de interne verhoudingen. Dat stond het eerste half jaar bovenaan de agenda. Daarna kon de aandacht meer ver schuiven naar beleidsvragen. Zeker nu we bezig zijn met het nieuwe verkiezingsprogramma is daar meer ruimte voor. Dat is wel zo leuk, omdat het de meest aantrekkelijke kant van het bedrijf is: over beleids vraagstukken nadenken". Voorhoeve is een tevreden man als het gaat om de beoor deling van het kabinetsbeleid. „De VVD komt goed aan zijn trekken, zowel in het regeer akkoord als in het feitelijk ge voerde kabinetsbeleid. Als kleinste coalitiepartner loopt je weieens het risico in de scha- Voorhoeve: „Het waren geen aanvaringen met het kabinet die de VVD doelbewust heeft opgezocht. Evenmin waren het kwesties die gebaseerd waren op hevige beleidsverschillen". FOTO: SP duw van de grotere partner te recht te komen, maar in de praktijk gebeurt dat niet. Je moet er wel op letten. Bij de kiezers kan tenslotte snel een beeld ontstaan dat je er maar wat achteraan hobbelt. We proberen alle beleidsvragen in goed overleg met het CDA te regelen. Terugkijkend op de afgelopen periode moet ik con cluderen dat we veel afspra ken hebben kunnen maken die duidelijk aansluiten bij datgene wat we als partij be pleiten. Ik heb dus geen reden om ontevreden te zijn". Dan kan Voorhoeve een ge voel van euforie toch niet on derdrukken: „Anderhalf jaar geleden hield ik een pleidooi om de belastingvereenvoudin- ging volgens het plan-Oort om- en uit te bouwen tot een grote 'Operatie Belastingverla ging'. Daar werd toen heel sceptisch op gereageerd. We zouden dingen beloven die we niet zouden kunnen waarma ken. Maar nu 1989 voor de deur staat weet iedereen weet dat er een belastingverlaging van 4,1 miljard in het ver schiet ligt. Bovendien zal de btw dalen en is de vennoot schapsbelasting verlaagd. Daar hoeven wij ons als VVD niet voor te schamen. Hetzelfde geldt voor andere dingen: we hebben tot drie maal met suc ces aan de bel getrokken om iets extra's te doen op het ter rein van de criminaliteitsbe strijding. We hebben bijvoor beeld bereikt dat er meer geld is uitgetrokken voor politie en justitie en dat er 250 extra cel len als noodcapaciteit beschik baar kwamen. Verder is er met de recente 100 miljoen ex tra voor de politie ook een flinke stap vooruit gezet". In 1990 zijn de nieuwe verkie zingen. Hij zegt het niet zo hard, aarzelt heel lang, maar het komt er toch uit: Joris Voorhoeve ambieert géén mi nisterspost en hoopt een twee de periode als fractievoorzitter in te mogen gaan. „Maar", zegt hij er in één adem achteraan, „het hangt allemaal af van de verkiezingsprogramma's en het verkiezingsresultaat. Als de VVD in 1990 weer deel uit maakt van een coalitie, is het nog maar dé vraag wie welke functie gaat bekleden. Ik wil absoluut niet speculeren over de samenstelling van het kabi net. Maar hoe dan ook, ik doe mijn werk als fractievoorzitter met plezier en denk dat ik dat nog jaren kan volhouden. Het aantrekkelijke van het fractie leiderschap is dat je met alle actuele beleidsvraagstukken bezig bent. Of mij dat ook na 1990 gegeven is weet ik niet. In dit vak draag je nu eenmaal verantwoordelijkheden bij de gratie van de mening van an deren. Politieke functies dra gen een zeer wisselvallig ka rakter. Daar kun je geen prog noses van het Centraal Plan bureau op loslaten". Het kan toch niet anders zijn dan dat u, gezien de rust die u in de fractie bracht en gezien het kabinetsbeleid dat duidelij ke VVD-trekken vertoont, de komende lijsttrekker van de VVD zal worden? „Het zou zeer aanmatigend zijn als ik een dergelijke con clusie zou trekken. Ten eerste omdat het huidige regeerak koord niet mijn werk is. Bn ten tweede: de resultaten die we boeken met het kabinets beleid zijn gebaseerd op de in spanning van een groot aantal mensen, niet in de laatste plaats van onze mensen in het kabinet, die niet door mij wor den aangevoerd maar door vice-premier De Korte. Bo vendien heb ik als VVD-frac- tieleider het geluk dat het CDA als coalitiepartner heel wat voorspelbaarder is dan in vroegere perioden. Ik kan met collega De Vries over het alge meen zeer goed zaken doen en dat maakt het politieke leven een stuk overzichtelijker". Volgens Voorhoeve hebben de problemen die er het afgelo pen jaar waren tussen met name hem en premier Lub bers nooit het hart geraakt van de coalitiepolitiek. „Het waren ook geen aanvaringen die de VVD doelbewust heeft opgezocht. Evenmin waren het kwesties die gebaseerd waren op hevige beleidsverschillen". „Natuurlijk hebben het wir- en paspoortdossier veel aan dacht opgeëist, maar dat heeft het beleid op hoofdlijnen niet verstoord. Bovendien, ik vind dat we ook 'nee' moeten kun nen zeggen als het kabinet iets anders wil dan wij. Daar heb ben we enkele keren blijk van gegeven en als het nodig is doen we dat wéér. Maar ver mijdbare aanvaringen moet je natuurlijk altijd zien te voor komen". U voelt zich in de politiek kennelijk als een vis in het water. Maar waarom hebt u ei genlijk, met uw wetenschappe lijke achtergrond, voor de po litiek gekozen? „Die overgang van weten schap naar politiek ging gelei delijker dan het misschien lijkt. Ik ben begonnen als landbouw-ontwikkelingseco- noom bij de Wereldbank. In die hoedanigheid kwam ik al veel met politieke vraagstuk ken in aanraking. In 1977 ging ik werken bij de Wetenschap pelijke Raad voor het Rege ringsbeleid en twee jaar later werd ik directeur van de Tel- dersstichting, het wetenschap pelijk bureau van de VVD. Toen was het nog maar een kleine stap naar de Tweede Kamer. Je zou kunnen zeggen dat ik geleidelijk van de eet zaal, waarin je de maaltijden beoordeelt, ben overgegaan naar de keuken waar je ook aan de samenstelling van de maaltijden meewerkt. Een verschuiving van theorie naar praktijk. Eerlijkheidshalve moet ik zeggen dat het fractie voorzitterschap nooit op mijn verlanglijstje stond, maar ik heb er nooit spijt van gehad dat ik die taak op me heb ge nomen. Ik doe dit werk met groot plezier en ik heb er dan ook momenteel geen enkele behoefte aan op zoek te gaan naar iets anders". SUSKE EN WISKE DE KOMIEKE COCO DEN HAAG De ongeveer drie miljoen Nederlanders die wel eens last van reuma hebben, krijgen meer aan dacht. Dat blijkt uit de giste ren door het kabinet goedge keurde beleidsnotitie over het reumabeleid. Doelstelling van de nota is de gesigna leerde knelpunten nadruk kelijker onder de aandacht te brengen en voor zover als mogelijk bij te dragen aan oplossingen, zowel qua orga nisatie als op financieel ter rein. De nota zal begin janu ari aan de Tweede Kamer worden aangeboden. In de voor een behoeftebepaling noodzakelijke informatie voorziening is sprake van la cunes. Deze worden in de nota onderkend en op grond daarvan worden gelden ter beschikking gesteld of gere serveerd ten behoeve van re gistratie en een uitgebreid behoefte-onderzoek. (ADVERTENTIE) Zaterdag 14 januari verschijnt deze krant met de bijlage ONDERWIJS Weinig onderwerpen staan zo in het brandpunt van de belangstelling als het onderwijs. Door rigoureuze bezuinigingsmaatregelen voelen leraren en leerlingen zich Hink be dreigd. Het is dan ook niet verwonderlijk dat deze bijlage kan rekenenen op extra veel belangstelling. Voor onderwijsinstellingen, maar zeker ook voor het bedrijfsleven biedt deze bijlage daarom uitstekende acquisitiemogelijkheden. Intormalie over het adverteren wordt u graag verstrekt door Ronald te Boekhorst, be- 5 reikbaar onder nummer 071 - 122 244. Ijrth lord |ngi i be het Nor Irker fis die fdt d Kerst vrede9 Revolutie!, schreeuwen de weekbladen in hun dubbeldikke kerst nummers met, gelukkig, veel leesgenot. Elsevier en (vorige week al) De Groene vooruitkijkend naar de vie ring van 200 jaar Franse re volutie - volgend jaar. De Haagse Post juist omziend, naar Vergane Glorie - leve Willem van Hanegem. HN- magazine maakt zelf revolu tie door over vriendinnen van priesters te schrijven. Vrij Nederland en De Tijd houden het liever bij de dag van vandaag; oproer genoeg om de rest van dit jaar mee door te komen. Déar heeft-ie dus al die tijd gezeten, Frénk van der Lin den, in China. Eindelijk weer een verhaal van hem in De Tijd, dat daar hard aan toe was en meteen op fleurt. Helaas is de serie kor te interviews Egards (over wellevendheid) een HP- kloon. Maar goed, De Tijd in China, in de eerste afleve ring vooral oog voor de eco nomie. Privé-ondernemers zijn er de nouveau riche, de hedendaagse elite. „Entrepe- neurs hebben het goed. Som migen rijden in hun eigen Fiat Polski. Dikwijls maken ze op een schandelijke ma nier misbruik van de schaar ste, van bijvoorbeeld het te kort aan ijskasten. De vraag daarnaar is zo groot omdat de hervormingen erin Prachtig, al die ooit-was-het- zo-mooi-verhalen in de Haagse Post, dat de zelf ge kozen koosnaam „het Ajax van de weekbladen" dit keer volledig waarmaakt. Maar het interview met Willem van Hangem (ex-Feyenoord) was al genoeg geweest; alle vergane glorie vloeit in hem samen. „Het is nooit in me opgekomen om eens een keer niet mijn mening te vertellen. Tja, dat had mis schien veel moeilijkheden gescheeld". Willem werkt bij FC Utrecht, hij zal nooit er gens hoofdtrainer worden. „Bij die trainerscursus wa ren er jongens die de auto gingen wassen van de do cent. Ik heb mijn eigen auto een jaar niet gewassen en dan zou ik de zijne moeten wassen om in een beter blaadje te komen. Ja, laten ze de zenuwen krijgen". De mensen die momenteel nog bij hem langs komen, kan hij op de vingers van één hand tellen: drie familiele den van zijn vriendin. Oh ja, er was nog een bloemetje van Tscheu la Ling bij de feboorte van Willems zoon. an Siebelink valt ten prooi aan herinneringen over ho tel De Engel, waar beroemd heden logeerden e.n optra den: Couperus, keizer Wil helm II, Nescio, Pisuisse. „Dag Engel. Vlieg maar op naar de echte hemel, want dat raadhuis mót er komen en die bocht mót uit de IJs- sel en de stoomtram is allang tot zijn vaderen verzameld en de IJsselsnelweg maakt dat we snel weg kunnen ko men, ver weg, van die laat ste lieve, witte Engel". „Interviews! Ik beschouw elke interviewer als de dief van andermans ideeën! U gapt de geest die mij toebe hoort". Treffende typering van deze rubriek door De Rochebrune, het archetype van Wim de Bie. Aange haald door Vrij Nederland en hier, dus tweewerf foei. De Bie, zowaar aan het woord: „Wat ik ook altijd zo erg vind, is als er een hogere instantie wordt bijgeroepen. Meneer Van Dale, komt u even kijken? Dat is een bijna traumatische jeugdervaring. Ik was als kind te lang en te mager. Als ik met mijn moe der een broek ging kopen, was het altijd lachen gebla zen. Meneer Van Dam. komt u er even bij? Vanaf mijn vijftiende had ik het gevoel dat ik niet meer toonbaar was. Als ik met mijn vrien den op het strand van Sche- veningen lag, hield ik al mijn kleren aan, ook als het snikheet was". Bie's geestelijke antipode. Joop van den Ende, op de sofa bij Bibeb. „Er was (voor het tv-programma screen test) een jongen bij, niet aan trekkelijk om te zien, type Frits van de Poel. Bij de se lectie zou hij afvallen, maar ik zei, die moet erbij. Hij werd de winnaar. Daar ben ik trots op. Dat is mijn intuï tie. Ik herken talent. Gek zijn op het vak, dat is mijn geheim, mijn drijfveer, daar om groeien we zo. Maar de noodzaak steeds opnieuw te moeten scoren veroorzaakt een waanzinnige druk. De VPRO is makkelijker te dan de TROS". hahaha. Serieus: het zijn negentiende eeuwse ka pitalistische toestanden". Waarom weten we daar zo weinig van? „Weerzin. Ach ter de Grote Muur is een semi-kapitalistisch receptje aan het mislukken. Jullie willen dat niet weten". Een grondig „dossier" over prins Claus, met als themaj-ei de vraag waarom hij kleurloos is. Begin jaren ventig gaf hij zelf eigenlijk al het antwoord: „Ik kan niet ergens op een zeepkist gaan staan en zeggen allemaal denk. Ik heb een functie waarbij je een zekere kleurloosheid op de koop moet nemen". Oranje-speci alist Schenk: „Haast ieder mens heeft tegenwoordig de vrijheid zijn eigen toekomst te bepalen. Alleen leden van het koninklijk huis zitten vast. Ze mogen niks, ze kun nen niks. Dan denkt zo ie mand als Claus: is het nou wel juist dat mijn kinderen zo'n beetje de laatste mensen in dit land zijn die niet zelf hun toekomst kunnen kie- ïtras te 1 tond verk ONI De onde an c aar I S ind. verst Zeker niet kleurloos: John Cleese (ex-Monthy Python), wel gemakzuchtig soms. „De reden om commercials te doen? Omdat het makkelijk verdiend is. Ik ga hooguit in op één van elke vijftig aan vragen. Zolang ik niet hoef te zeggen: ik kan dit produkt van harte aanbevelen, kan ik idiote sommen gelds ver dienen voor twee dagen werk". Revoluties hebben iets aan trekkelijks, stelt Karei van het Reve in dit themanum mer van Elsevier, dat ook al met terugkerende korte in terviewtjes komt, waarvan HP als draagmoeder gezien kan worden. Goed, Van het Reve haalt de stelling over revolutie in de loop van zijn betoog onderuit door te con stateren dat revolutie ge paard gaat met geweld. Mo derne massamoorden zijn volgens hem te wijten aan het steeds meer veld win nend besef dat terreur „his torisch noodzakelijk" kan zijn dat het arresteren en doodmaken van iemand die niets gedaan heeft niet abso luut slecht is, maar iets dat ter wille van de goede zaak nodig kan zijn. „Hoevee^ mensen zijn er niet tot i onze dagen, die verder de: noods pacifist of vegetariër' zijn, maar die toch de guillor tine van de Franse Revolutie niet geheel en al afwijzen?". Is de revolutie bij Elsevier zelf dan toch doorgegaan? Je zou het denken nu Hugo Brandt Corstius er een co lumn in heeft. Maar nee, het betreft hier zijn meest revo lutionaire daad. De Groene had hem daarom gevraagd, dus schreef Corstius voor El sevier. „Vriendschap berust op het misverstand dat je mening over iemand onver anderlijk moet zijn. Het eni ge dat onveranderlijk is, dat ben je zelf. Als ik door een hersenoperatie tot een beter mens gemaakt zou worden, dan zou ik de chirurg ver volgen wegens diefstal". De Braziliaanse voetballer Romario, nu PSV, en zijn vrouw Monica weten waar dat over gaat. „Wij hebben hier alleen elkaar nog. De eerste weken telefoneerde ik elke dag naar mijn ouders. Nu nog twee keer per week. Monica is nu mijn zon, mijn strand, mijn samba. Zonder haar is er geen mooie zomer :he msta •n ji ?n h .300 irav< ?ikte ikte er zi loog euv< end fraks akte 5 k ligt romp laakt el 3C luch Er v IXplO! lie h( lieer Al kost het hen uitstoting uit het ambt, priesters hebben ook wel eens vriendinnen. In het ge heim. HN-magazine publi ceert een onderzoek naar hun relaties, waarin de ge middelde leeftijd van de priesters 55 jaar is. Voor tien van hen was het de eerste keer dat zij een seksuele re latie hadden met een vrouw. De vrouwen waren gemid deld 43 jaar en voor vijf van hen was de priester de eerste seksuele partner. Eén van de vrouwen: „Tijdens de bijeen komst met de andere vrou wen vond ik de gesprekken tamelijk moeilijk, omdat ie daar weer zoveel ellende hoort. Vooral omdat de ver wrongen seksualiteit en de vreemde en bizarre uitingen daarvan toch bij veel van die mannen voorkomt. Maar de warmte en de steun die wij elkaar konden geven waren het belangrijkste. Ik vind het noodzakelijk dat dit taboe wordt opgeheven". Uit de diverse bijdragen van lezers over wat zij van kerst denken, deze: „Wat ik wil is vrede in je hart, die uitstra lende vrede, die als kringen in het water grotere kringen vormt en die mensen inspi reert tot daden. Dat is pas kerstfeest, Christusfeest voor mij DICK HOFLAND W hij

Leidse Courant | 1988 | | pagina 4