JVS en Sovjetunie zetten srael onder zware druk Plunderaars actief in puin van Armenië Rechtse extremisten :erroriseren Japan Tuchtiging Van den Broek stuurt ambtenaren naar PLO BUITENLAND CeidócSomcwit vrijdag i6 december i988 pagina's BONN In Groot-Brittannië sturen ouders die het kunnen betalen hun kinderen naar scholen met een streng regime. Daarbij hoort ook een pak rammel, af en toe met een stok, de plak of een ander tuch tigingsmiddel. De ouderen onder ons weten nog, dat het bij ons op school vroeger niet anders toeging. Alleen hoefden je ouders niet rijk te zijn om de zekerheid te hebben dat juf of meester met toepassing van enig lichamelijk of geestelijk geweld ten koste van hun spruit de orde in de klas handhaafden. Bij ons op de kleuterschool wist de non al van wanten. Het eerste dat ik bij binnenkomst in het klasje kreeg was een klinkende oorvijg. Elke dag. Werd ik groot van, meende de zuster. Ze heeft ongelijk gekregen. De meester in de tweede klas van de lagere school kon er ook wat van. Die had een lange houten lijst van een leitje gesloopt, waarmee hij keihard op zijn tafel kletste om de leerlingen bij de les te houden. Soms daalde het lijstje met de scherpe kant neer op de bank van een verstrooide leerling. Dat hoorde je nauwelijks, want dan zat de hand van die leerling ertussen. Maar het trok wel de aandacht. Die meester verstond ook de kunst de spierballen-in-wording van de leerlingen te masseren. Deed gemeen zeer en liet geen littekens na. De hoofdmeester in de zesde klas draaide je oor om. Soms bloedde dat dan. Klachten van de ouders hadden geen uitwerking. Meester staakte zijn mishandelingen tijdelijk, toen een uit de kluiten gewassen leerling zich, ten koste van een bloedende ooraanhechting, losrukte en hem kort en bondig van de trap mepte, onder de verschrikte ogen van tientallen getuigen. In Duitsland is het in de scholen niet „leerlingvriendelijker" geweest dan bij ons. Zelfs nu nog komt het in de scholen regelmatig tot handtastelijkheden, want Ordnung muss sein, nietwaar? Van rechtswege mag het schoolpersoneel zich gedekt voelen. Nog geldig is namelijk een uitspraak van het Bundesgerichtshof in Karlsruhe uit 1957, waarin leerkrachten van de lagere scholen wordt toegestaan de leerlingen „met mate lichamelijk te tuchtigen". Het hof grondde dat arrest op het volgens hem gangbare gewoonterecht. Wat bedoeld wordt met de term „met mate" is natuurlijk voor diverse uitleg vatbaar. Veel Duitse ouders zijn in die uitleg niet kinderachtig. Aanmerkelijk minder nog dan in Nederland wordt kindermishandeling gerechtelijk vervolgd. In menig huisgezin regeert Vati met ijzeren hand. Kinderen die niet snel genoeg voor argumenten vatbaar zijn worden soms ernstig mishandeld. Meisjes mogen dan huilen, jongens niet „Der deutsche Mann weint nicht', is het parool. Toch is er iets in beweging gekomen, althans op de scholen. Er wordt geknaagd aan het arrest van het Bundesgerichtshof uit 1957. De officier van justitie in Ingolstadt heeft een onderzoek op gang gebracht tegen de zestigjarige rector van een middelbare school in Oberbayern, die ervan wordt verdacht elf scholieren te hebben mishandeld en vernederd. Vorig jaar kwam de rector er nog genadig van af nadat hij een lterling had geslagen en in de rug had geschopt na excuses van de man zagen de ouders af van het indienen van een klacht De directe aanleiding tot de vervolging van nu was een klap met een zwaar boek, van achteren toegediend op het hoofd van een leerling. De rector heeft zich al beroepen op het genoemde arrest van het Bundesgerichtshof. Maar volgens de officier van justitie gaat die vlieger niet op. In Beieren verbiedt de Wet op de opvoeding en het onderrichtswezen namelijk de tuchtiging in het algemeen. Volgens de officier is daarmee het .gewoonterecht" waarop het Bundesgerichtshof had gewezen nadrukkelijk buiten werking gesteld. Zou de vooruitgang nu toch uit het doorgaans zo aartsconservatieve Beieren komen? Aardschok doet Californië beven LOS ANGELES Een aard- schok met een kracht van 4,8 op de Schaal van Richter heeft gisteren een uitgestrekt gebied in het zuiden van Californië doen beven. Ruiten rinkelden en schilderijen kwamen scheef aan de wand te hangen, maar schade of slachtoffers werden niet gemeld. Seismologen on derzoeken of het een nabeving kon zijn van de zware aard schok die op 8 juli 1986 voor enkele miljoenen dollars schade veroorzaakte in Palm Springs. Pers mag van Bush niet meer roepen WASHINGTON Zodra George Bush president van de Verenigde Staten is, moet het afgelopen zijn met het geschreeuw van de pers tijdens officiële foto-sessies op het Witte Huis. Het getuigt van gebrek aan eer bied voor de buitenlandse gasten, zo' liet Bush de pers weten tijdens waar anders een foto-sessie. Het schreeuwen van vragen die vaak niets met het foto-onderwerp van doen hebben is iets van de laatste ja ren. De gewoonte ontstond doordat president Reagan steeds minder pers conferenties ging geven op een mo ment dat hij, bijvoorbeeld door de Iran-Contra-affaire, steeds meer kreeg uit te leggen. Autovrije dagen in Mexico-Stad MEXICO-STAD De bewoners van Mexico Stad moeten binnenkort en kele dagen per week hun auto thuis laten. Het plan maakt deel uit van een veelomvattend pakket maatrege len om de rampalige luchtvervuiling in de stad tegen te gaan, zo hebben de Mexicaanse autoriteiten bekend ge maakt. Alle auto's zullen worden voorzien van een kleurige sticker die aangeeft wanneer ze op de openbare weg mogen verschijnen. De miljoe nen inwoners van Mexico-Stad heb ben veel last van de vervuilde lucht, omdat de stad door bergen is omge ven. De wind krijgt daardoor geen kans de uitlaatgassen te verdrijven. (Vervolg van de voorpagina) JEREVAN Terwijl red dingsploegen in het noor den van Armenië nog steeds op zoek zijn naar slachtoffers van de aard beving van vorige week, slaan plunderaars en lij kenrovers hun slag. Volgens de veront waardige verslagen in de Rusissche bla den worden juwelen van lij ken geroofd, bontmantels on der het puin vandaan getrok ken en ook worden tenten en voedsel gestolen uit de opslag plaatsen van het vliegveld van Jerevan. Functionarissen schatten de waarde van de ge stolen goederen op het vlieg veld inmiddels op meer dan 800.000 gulden. Het Sovjet- persbureau TASS meldde dat de hulpgoederen voortaan on der zware bewaking zullen worden vervoerd. Inmiddels heeft een Westduits reddingsteam de werkzaamhe den gestaakt en is al weer op weg naar huis. Ook vele Ame rikaanse reddingstroepen heb ben de hoop opgegeven en zijn teruggevlogen. Geruchten dat de Franse reddingswerkers hun werkzaamheden ook zou den staken werden door de Sovjet-ambassade in Parijs met klem ontkend. Wat de Neder landse teams doen was van morgen nog niet bekend. Het werk van de medische hulp verleners wordt ernstig be moeilijkt door een tekort aan stromend water en het groten deels ontbreken van elektrici teit. Ondanks het verzet van bewo ners is de evacuatie vanuit het rampgebied inmiddels in volle gang. Volgens TASS is voor 100.000 mensen een voorlopige verblijfplaats ingericht in di verse sanatoria, recreatiecen tra en vakantiehuisjes in on der meer de republieken aan de Zwarte Zee. Over evacua ties naar het naburige Azer- bajdzjan werd niets gezegd. De bewoners van de nabijgelegen islamitische Soviet-republ' en Armenië zijn ai vele ma; den in een heftige etnische strijd verwikkeld. Hongarije onderzoekt °r jneerparti jen-stelsel [UDAPEST De Hongaarse communistische artij heeft een werkgroep opgericht die zal on- erzoeken of een meer-partijen stelsel in Hon- eutis< arije mogelijk is. Partijleider Karoly Grosz ng be eeft dit in Budapest bekendgemaakt. Eind ïg is naart moet de werkgroep verslag uitbrengen, li folgens waarnemers bedoeld de partij met al- ij >rnatieve bewegingen die zouden worden toe- estaan het Hongaars Democratisch Forum, cologische en politeke groeperingen en wel- cht ook de partij van kleine boeren. De laatste artij werd na de Tweede Wereldoorlog ont- ;c onden. De partijleiders hebben echter gewaar- I jhuwd dat er geen sprake van zal zijn dat er pgeleen ste*sel komt naar bourgeois-model", een t steil enne'Üke verwijzing naar de westerse demo- wat I ratieën' «Vervolg van de voorpagina) 1ERUZALEM Israeli- Tche politici die niets wil- fcn weten van vredesbe- brekingen waaraan de Palestijnse Bevrijdingsor- lanisatie PLO deelneemt, laan waarschijnlijk moei- Ijke tijden tegemoet. De lomende maanden zal de Iruk op hen alleen maar toenemen, zowel van Amerikaanse als van Rus- ische kant. |et Amerikaanse besluit om tchtstreekse besprekingen te tenen met de PLO onder lijnt de harde opstelling die Israel tot nu toe heeft kunnen linemen. De Sovjetunie deed jnkele uren na de Amerikaan- verklaring een stap die de lolitieke en diplomatieke Jressie alleen maar vergrootte. Het bood aan de banden met Israel te herstellen, zodra po- ■ingen ondernomen worden internationale vredescon ferentie voor het Midden-Oos- bijeen te roepen. Israel is iigenlijk het enige land waar le diplomatieke storm van Al- Iers (Palestijnse staat), Stock- molm (gesprek PLO met Ame- [ikaanse joden) en nu Genève lerkenning Israel) aan voorbij is gegaan. De vraag is echter lioe lang dat zal duren. Coalitie be gebeurtenissen van de af gelopen dagen zullen ongetwij feld direct van invloed zijn op fa alsmaar uitgestelde vor- j van een nieuwe coalitie regering in Israel, de positie 1 Shamir als tot nu toe on betwiste nieuwe premier en ook de positie van Shimon Pe- |res als leider van de Arbei derspartij. i over <de Amerikaanse contacten 1 Wanneer Shamirs „neen" te gen een internationale vredes conferentie onvoorwaardelijk van kracht blijft, zou Israel zichzelf volledig isoleren. Als een meerderheid van de Israë lische publieke opinie de Ame rikaanse ommezwaai zou vol gen, dan zouden in dat geval vervroegde verkiezingen noodzakelijk worden omdat noch de Likud, noch de Arbei derspartij formeel dat stand punt kan overnemen. De Arbeiderspartij heeft tij dens de laatste verkiezingen al een behoorlijk deel van de kiezers verzameld achter haar verkiezingsleus dat de bezette gebieden ontruimd moeten worden. Niets let de Arbei derspartij, bijvoorbeeld met een nieuwe generatie lijsttrek kers, te proberen een meer derheid te behalen van kiezers die vóór een internationale vredesconferentie zijn. Bepaal de geluiden in de Likud doen echter vermoeden dat deze partij, ondanks het verbale ge weld van een Shamir, wellicht nog eerder een formule zal weten te vinden voor vredes besprekingen. Daarbij wordt er dan vooral op gewezen dat het ook een Likud-regering was die in 1979 het vredesver drag met Egypte tot stand heeft gebracht. En ook toen ging dat verdrag gepaard met de teruggave van bezet gebied, het opgeven van joodse neder zettingen en een vredesver drag met de sterkste vijand van toen, Egypte. Geweld Éen nog ongewissere factor dan de reacties in Israel zijn evenwel de reacties in Pale stijnse kring. Zo loopt er nog altijd een Abu Nidal rond, die ook door de PLO ter dood is veroordeeld wegens zijn niets ontziend terrorisme. Hij wenst niets minder dan de totale ver nietiging van Israel en hij zou een nieuwe golf van terreur kunnen losmaken om een eind te maken aan de diplomatieke contacten tussen de VS en Arafat. Als de contacten niet spoedig tot resultaten leiden zou dat voor andere radicale groepen ook reden kunnen zijn opnieuw naar de wapens te grijpen. Bovendien zullen Arafat en zijn aanhangers nu ook zelf doelwit zijn van ex treem Palestijns geweld. Ove rigens hebben de VS dit risico al ingecalculeerd. Een plotse linge opleving van het Pale stijnse geweld tegen Israel zal geen reden zijn het gesprek met de PLO direct af te kap pen, zo hebben woordvoerders verklaard. u wfOKYO De kleine, maar ui- tot e*rmate luidruchtige extremisti sche rechtse partijen in Japan ils d|jjn Weer op oorlogspad. Dit TonAeer js strijd gericht tegen A) ele burgemeester van Nagasaki ran d»ie het waagje te suggereren mamjat Hirohito tot op zekere hoog- n raPp verantwoordelijk is voor de Ki' van Japan 'n de Tweede in "Wereldoorlog. Hitoshi Motoshi- ?pa. burgemeester van Nagasa ki."1 i, is de eerste lokale bestuur- reini er jje het heeft aangedurfd m in het openbaar zo'n me- ing te uiten. Dat zijn openhar- gheid niet gespeend is van ge- aren, blijkt uit de dreigemen- Z13 en die hij heeft ontvangen. De echtsen greperi de uitspraak Motoshima dankbaar aan reser m kwartier te maken in Naga- on aki. buiten gehoorsafstand van dwer bkyo. Hun militaristische naak rachtwagens staan vlak voor ur et 8emeentehuis van Nagasaki W [eparkeerd en de burgemeester rueuv ir0rcjt nu dagelijks geconfron- 6 ïerd met extremisten die vanaf lun wagens „Moge God Motos- lima straffen" scanderen. Zijn commentaar: „Ik heb me nog nooit zo bedreigd gevoeld. Er wordt zelfs bedekt te kennen gegeven dat mijn gezin en mijn kleinkinderen gevaar lopen". Hij heeft nu dan ook politiebe scherming gekregen. Angst Hoewel niemand dat wil toege ven, is de sombere stemming die op het moment in Japan heerst politici hebben inza melingsacties afgelast, bedrij ven zien af van hun opzichtige oudjaar-vieringen en -trouwerij en worden uitgesteld voor een deel te wijten aan de angst voor de rechtse dreiging. En dus niet alleen aan de sterven de keizer. Niemand weet im mers tegen wie de volgende op het lijstje van de extremistische vergeldingsacties is. De extreem rechtse nationalis ten, volgens het Japanse Natio nale Politiebureau zijn het er in totaal slechts 120 duizend, zijn echter niet alleen lastig en la waaierig. Soms vermoorden ze ook mensen. Vorig jaar mei werd een ver slaggever van het gezaghebben de Japanse dagblad, Asahi Shimbun, gedood door een rechtse extremist, die doodge moedereerd de redactie in Osa ka opliep en om zich heen be gon te schieten. De krant had zich in een artikel kritisch uit gelaten over de Yasukuni tem pel, een gedenkteken voor de Japanse oorlogsslachtoffers. En dat pikten de nationalisten niet. In augustus werden schoten af gevuurd op het huis van de Hi- romase Ezoe, de voormalige voorzitter van „Rekruut", een advies- en onroerend goedbu- reau, dat toen verwikkeld was in een aandelenschandaal. De verantwoordelijkheid voor die aanslag werd opgeeist door een rechtse groepering. Sindsdien verblijft Ezoe in een zieken huis, omdat hij nog steeds vreest voor aanslagen van rechtse nationalisten. Zij voeren aan dat hij Japan heeft verra den. JOE JOSEPH(c) The Times. Londen Gas ontploffingen Een tienjarig Duits meisje is gisteren om het leven geko men tijdens een reeks gasontploffin gen in woningen in het Rijnstadje Wal- luf, in de deelstaat Hessen ten westen van Wiesbaden. Vier mensen liepen verwondingen op. Vier huizen werden zodanig vernield (foto), dat ze ver moedelijk afgebro ken moeten wor den. De explosies werden veroorzaakt door een technisch mankement in de leiding. Het gas kon ontsnappen omdat een ventiel niet meer goed sloot. foto: ap )E AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Het Pinguïnland van Professor Lupardi Nieuwe stafchef voor Sovjetleger MOSKOU In de Sovjetunie is generaal Michail Moisejev be noemd tot stafchef van de strijdkrachten. Dat heeft het of ficiële persagentschap TASS ge meld. De 50-jarige Moisejev is de opvolger van Sergej Achro- mejev, die onlangs om „gezond heidsredenen" ontslag nam. De nieuwe stafchef wordt be schouwd als een vertrouweling van minister van defensie Dmi tri Jazov en een voorstander van de politiek van Gorbatsjov. De benoeming van de pas 49-ia- rige Moisejev betekent dat hij een reeks hoge militairen in één klap in rang voorbij is gestreefd. De nieuw benoemde stafchef van het Russische leger, Moi- seyev. foto: tass De Zweedse minister van buitenlandse zaken Sten Anderson heeft achter de schermen een zeer belangrijke rol gespeeld bij de toenadering tussen de PLO en de VS. foto: epa DEN HAAG In navolging van de Verenigde Staten gaat ook Nederland de betrekkingen met de Palestijnse Bevrijdingsorga nisatie verstevigen. Minister Van den Broek (Buitenlandse Za ken) zal volgende maand een hoge ambtelijke missie naar het PLO-hoofdkwartier in Tunis sturen. Politieke contacten met de PLO, zelfs op ministerieel niveau, zal Nederland niet meer uit de weg gaan, „als dat opportuun is", aldus de minister. Hij kreeg hiervoor steun van de meerderheid van de Kamer (PvdA, D66 en met voorbehouden het CDA). De aankondiging van de minister viel echter slecht bij de VVD en de kleine rechtse fracties. Volgens de VVD heeft de PLO Israel nog niet ondubbelzinnig genoeg erkend en is nog onvoldoende duidelijk wat de PLO bedoelt als zij zegt terrorisme af te zwe ren. SGP en RPF willen helemaal niets weten van contacten met de organisatie van Arafat. Zij maken zich „ernstig zorgen over de voortvarendheid, waarmee de minister te werk gaat" en waarschuwen tegen het gevaar dat Israel verder wordt geïso leerd. De Israëlische ambassade in Den Haag betreurt het besluit van de Nederlandse regering „zeer". Volgens woordvoerster Frankel is er ook na de verklaringen van Arafat in Algiers, Stockholm en Genève geen reden om het Nederlandse stand punt over contacten met de PLO te wijzigen, „gezien het gedrag en het verleden van de PLO". De woordvoerster verwacht niet dat de verklaring van Van den Broek de betrekkingen tussen Nederland en Israel zal schaden. „Met vrienden kun je over al les discussiëren". De woordvoerster bevestigde overigens dat er plannen zijn voor een symposium eind januari in Nederland met onder anderen Abba Eban, één van de voormannen van de Arbeiderspartij, én enige hoge PLO-functionarissen. Eban zal echter op persoonlijke titel komen, aldus woordvoerdster Frankel. ^$48) De ontploffingen, die de raket vooruit stuwen, ontwikke- ten een dikke, roetzwarte rook. die de hangar geheel in het duis- er hult. Prof. Lupardi bestuurt het toestel zelf van de comman- dopost uit. Maar hij laat de raket eerst een paar rondjes boven tet land vliegen, om het ding straks de wijde hemelruimte in te tenden. Eenmaal buiten de dampkring zal de aantrekkingskracht ËS van de aarde wel zo gering zijn, dat hij de raket aan haar lot kan overlaten. Met een duivelse grijns op zijn gezicht kijkt Lupardi de raket na, maar dan opeens trekken zijn wenkbrauwen samen. Wat zijn dat? Vliegtuigen. Vier. vijf, zes stuks.... die recht op het eiland aanvliegen. Dus die ellendige zeeman is er toch in ge slaagd bij zijn vrienden te komen. Razend door deze nieuwe te genslag rukt Lupardi zich de koptelefoon van het hoofd; dan brult hij nog eens in de microfoon: „Adieu, herenl Gaat nu maar een ontdekkingsreis maken naar de maan!" En dan rent hij snel de trap af.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 5