Oorlog in de klas Kamer en minister argwanend over arrestatie Rensch EG-commissie strijdt boven copieus diner over portefeuilles Bedrijf krijgt werkloze niet gratis -uma [ft- ontstaateensterhestroming j Ui... Uit it dit De zee richt zich op! Alsof een reuzenhand het water omhoog drukt Draaikolken én ik kan niets doen ...Uat een nachtmerrie kis ik hier lerend uitkom beloof ik, op m 'n eerste com muniezieltjedat ik nooit meer een pint1 zal drinken Oe stroming drült mu a,naar het eiland 1 BINNENLAND CeidaeGou/m/nt vrijdag i6 december i988 pagina China gebruikt nieren geëxecuteerde boeven PEKING (DPA) - Chinese zieken huizen transplanteren nieren van te rechtgestelde misdadigers. Zieken huispersoneel pendelt heen en weer tiaar de executieplaatsen om steeds weer „verse" nieren op te halen. Een ambtenaar van het ministerie van volksgezondheid in Peking heeft het Inricht bevestigd. „Er zijn niet ge- fióeg donornieren, daarom moeten ^vij wel de nieren van misdadigers gebruiken", aldus de verklaring. In China staat op tal van vergrijpen nog de doodstraf. De afgelopen jaren wer den duizenden misdadigers terecht gesteld. Met name de laatste tijd is weer een scherpe toename te zien van het aantal executies. Geen meldingsplicht aids-patiënten in EG BRUSSEL Aids-patienten mo gen niet gedwongen worden om hun werkgever op de hoogte te brengen van het feit dat ze aan de ziekte lijden. Dat staat in een rap port waarmee de ministers voor volksgezondheid uit de twaalf EG- lidstaten in Brussel akkoord zijn gegaan. Komt de leiding van een bedrijf toch aan de weet dat men sen aids hebben, dan is het de plicht van de bedrijfsleiding om er voor tè zorgen dat zulke patiënten niet worden gediscrimineerd. De bedrijfsleiding moet ook omstan digheden scheppen om aids-patien ten zo lang mogelijk aan het werk te houden, aldus de aanbeveling van de Europese ministers. Contractanten geen recht op vaste baan DEN HAAG Medewerkers met tijde lijke contracten bij gewestelijke arbeids bureaus krijgen geen aanstelling als ambtenaar of een arbeidscontract voor onbepaalde tijd. Dat heeft de rechtbank in Den Haag gisteren bepaald. De con tractanten zijn soms al jaren in dienst bij het ministerie van sociale zaken op basis van een steeds opnieuw verlengd con tract. Zeven van hen hadden in kort ge ding om meer rechtszekerheid ge vraagd. Hen hangt ontslag boven het hoofd in verband met de reorganisatie van de arbeidsvoorziening. Rechtbank president mr. Wijnholt vindt de klach ten begrijpelijk, maar meent dat de con tractanten op een benoeming in vaste dienst geen recht hebben. MISHANDELING VAN LERAREN NOG EEN TABOE Visserij op haring volledig gesloten DEN HAAG De visserij op haring in de zuidelijke Noord zee en het kanaal is met in gang van morgen gesloten. Mi nister Braks van landbouw en visserij heeft dit besloten om dat de hoeveelheid haring die Nederlandse vissers in dit ge bied mochten vangen, 11.860 ton, is opgevist. Om de zelfde reden had de bewindsman de haringvisserij in andere wate ren al gesloten. Na de sluiting van de haringvisserij zijn bijna alle Nederlandse vangsthoe- veelheden opgevist. Afgelopen weekeinde sloot Braks de vis serij op schol en tong. Verzetsman VanHoudt in VS overleden GRAND RAPIDS De Nederlandse oud-verzetsstrijder John VanHoudt is in zijn woonplaats Grand Rapids in de Amerikaanse staat Michigan op 95-ja- rige leeftijd overleden. In 1985 werd hij gedecoreerd voor zijn activiteiten tegen de nazi-bezetting. „Hij was daar erg trots op. Maar hij kreeg de decora tie wel veertig jaar te laat", aldus zijn dochter Agnes. VanHoudt werkte als spion voor de Britse geallieerden, maar werd opgepakt door de Duitsers, waarna hij vijf jaar in een concentra tiekamp verbleef. In 1956 emigreerde hij naar de VS om zich als hersteller van muziekinstrumenten te vestigen in de Nederlandse kolonie in Grand Rapids. Schadevergoeding voor Taxidief rijdt zich dood SCHOONEBEEK Een 28- jarige man uit Klazienaveen is vanochtend om het leven ge komen door een ongeval met een gestolen taxi. De man reed een kwartier na de beroving van een taxichauffeur met de gestolen taxi tegen een boom en werd uit de wagen geslin gerd. Hij was op slag dood. Hoffmann La Roche UTRECHT De staat gaat het Zwiterse farmaceutise ai concern Hoffmann La Roche een schadevergoeding br len van vijf miljoen gulden. De schadevergoeding is doeld om het omzetverlies goed te maken dat het bed leed toen het ministerie van economische zaken nj later bleek ten onrechte het concern in 1977 een pi verlaging oplegde van 30 procent voor de kalmerin middelen valium en librium. Jarenlang juridisch getouwtrek leidde er toe dat de Ho Raad, het hoogste rechtscollege van ons land, in '86 paalde dat de prijsmaatregel ten onrechte was opgek en dat het concern de staat aansprakelijk mocht steil voor de geleden schade. Hoffmann Nederland gaat geld gebruiken voor onderzoek. lingen eenmaal stages hebben gelopen. Geconfronteerd met de harde praktijk - ook al zit er nog een docent achter in de klas - willen ze er meer over weten. Feijtel: „Dan wordt het een onderdeel van de cursus ordeproblemen. En dan merk je dat agressie tegenover de leerkracht heel vaak te maken heeft met de persoon. Vaak genoeg zie je dat een klas het ene uur bij een leraar prima functioneert, maar er het vol gende uur bij een andere le raar een complete puinhoop van maakt. In het geval met die leraar in Voorburg kun je dat denk ik niet zeggen, want daar heb je volgens mij te ma ken met een gestoorde scho lier. Maar als je praat over „gangbare" agressie, dan speelt de persoon van de leerkracht een zéér bepalende rol. Het gaat om de uitstraling; wat de één niet lukt, lukt de ander wei". Schrikken Maar schrikken, zegt Feijtel, schrikken zullen ze toch altijd als ze op eigen benen voor de klas staan. Daar helpt geen lie ve moeder aan. En inderdaad, zelfs op een keurige school als het Huygens-lyceum in Voor burg ging het mis. Officieel is er een lijst met leerlingen die op geen enkele school meer worden toegelaten omdat ze meteen stennis maken. Maar soms glipt er iemand tussen de mazen of ontpopt iemand zich ineens als een kandidaat-kil ler. Die 15-jarige jongen in Voor burg zou een daad hebben wil len stellen. De andere leerlin gen schrokken zich een onge luk. Maar in steeds meer klas sen vinden ze het maar wat prachtig als een paar „etters" de leraar tot hysterie brengen, de banden van zijn auto door snijden of hem „een paar loka len verder slaan". Ook al wor den lang niet alle bedreigingen omgezet in daden, de angst on der de leraren is er niet min der om. Een oplossing zien ze niet, want „moet je dan met een valhelm op voor de klas gaan staan?" DICK HOFLAND (Van onze correspondent) BRUSSEL Officieus zijn ze er al maanden mee bezig, offi cieel begint het vanavond: de vooral in Europese wandel gangen druk-besproken porte feuilleverdeling in de nieuwe Europese Commissie, het dage lijks bestuur van de EG. Vanavond rond acht uur trek ken de zeventien commissaris sen onder leiding van de Ffansman Jacques Delors, de enige die over zijn nieuwe portefeuille al honderd pro cent zekerheid heeft, zich te rug aan een rijk-gevulde dis in een Waals etablissement. De bijeenkomst staat in EG-jargon bekend als „de nacht van de laftge messen". De zeventien commissarissen die worden verondersteld vanaf 6 januari collegiaal te gaan samenwer ken, beginnen dan hun gevecht op leven en dood om de vetste kluiven. Hoewel in EG-kringen menig kandidaat al maanden lobbiet om een zware portefeuille binnen te halen, is de uitslag van het be raad vanavond nog met zoveel vraagtekens omgeven, dat nie mand erop rekent dat morgen ochtend de uitkomst al bekend zal zijn. Andriessen, die de af gelopen jaren bewondering af dwong door met succes een reeks ingrijpende landbouw hervormingen in gang te zet ten, maakt in elk geval kans op de zwaarste EG-portefeuil- le, die van buitenlandse be trekkingen en handelspolitiek. Kamer aanvaardt aanvulling van de vreemdelingenwet DEN HAAG Een ruime meerderheid van de Tweede Kamer heeft gisteravond inge stemd met enkele aanvullende bepalingen in de vreemdelin genwet waarin de opvang van asielzoekers in een afgesloten centrlim op Schiphol wordt geregeld. De fracties van PyidA, PPR en PSP hadden er geen goed woord voor over en stemden tegen D66 en SGP koesterden aan vankelijk ook grote bezwaren maar gingen na enkele toezeg gingen van minister Korthals Altes (justitie) om zijn voor stellen enigszins te versoepe len toch akkoord. Het debat werd in een gespannen sfeer gevoerd omdat het betreffende wetsontwerp pas eergisteren door Korthals Altes en diens staatssecretaris Korte-van He mel was ingediend. Sinds 1914 is het niet meer voorgekomen dat de Kamer binnen twee da gen een wetsontwerp afhan delde. De spoedprocedure v het gevolg van een uitspraak van de Hoge Raad op 9 decem ber. De uitspraak hield in dat het onderbrengen van (nog) niet tot ons land toegelaten asielzoekers in het zwaarbe waakte opvangcentrum .Schip- hol-Oost aangemerkt moet worden als ongerechtvaardig de en onwettige vrijheidsbero ving. Het centrum zou derhal ve een open karakter moeten hebben. Daar voelde de minis ter vooralsnog niets voor en daarom wilde hij de opvang van asielzoekers in een afge sloten centrum zo snel moge lijk alsnog (tijdelijk) in de Vreemdelingenwet regelen. Herdenkingsdienst Met een oecumenische dienst in een kerk in Remscheid zijn gisteravond de zes slachtoffers her dacht, die vorige week in deze Duitse stad vielen toen een vliegtuig van de Amerikaanse lucht macht op een rij huizen neerstortte. Onder de aanwezigen waren veel Duitse politici, militairen en de Amerikaanse ambassadeur in Bonn, Richard Burt (derde van rechts op de foto). foto: ap (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister De Koning van sociale zaken voelt niets voor het VVD- voorstel om werklozen „gra tis" te plaatsen in het bedrijfs leven. De bewindsman houdt vast aan zijn oorspronkelijke plan, dat ook gesteund wordt door werkgevers en vakbewe ging, om bedrijven die wer kervaringsplaatsen beschik baar stellen voor werklozen, een premiereductie en een subsidie per plaats van 15.000 per jaar te geven. De geplaat ste werkloze ontvangt het mi nimumloon. VVD-kamerlid Linschoten sprak gisteren op de tweede dag van het werkgelegen- heidsdebat in de Tweede Ka mer de vrees uit dat, ondanks de financiële tegemoetkoming, werkgevers zullen besluiten geen werkervaringsplaats te scheppen als deze onvoldoende „rendement" opleveren. Vol gens Linschoten zullen werk gevers eerder bereid zijn werklozen op te nemen als deze met behoud van uitke ring een werkervaringsplaats aanvaarden. Ook de PvdA vreest dat de extra maatrege len van het kabinet de komen de jaren slechts enkele tien duizenden werklozen aan een baan zullen helpen. Ondanks de forse kritiek van met name de zijde van de VVD en de PvdA, was minis ter De Koning niet bereid aan de wensen van de' fracties te gemoet te komen. Hij wilde al leen beloven na te zullen gaan of er specifieke maatregelen kunnen worden getroffen om langdurig werkloze, gedeelte lijk arbeidsongeschikten aan een baan te helpen. De Kamer stemde, met uitzon dering van het CDA, in met een motie van D66 waarin wordt aangedrongen de werer- varingsplaatsen niet te beper ken tot langdurig werklozen jonger dan veertig jaar. De fracties vinden dat De Koning directeuren van arbeidsbu reaus, die openlijk verklaren geen boodschap te hebben aan oudere werklozen, tot de orde moet roepen. De minister wil echter de GAB's de ruimte gunnen eerst jongere werklo zen aan een werkervarings plaats te helpen, mits uiteinde lijk de hele doelgroep via een heroriënteringsgesprek aan werk wordt geholpen. Krakers op de stoelen van de Utrechtse gemeenteraadsleden; Een groep van ongeveer 40 krakers bezette gisteren de raadszaal protest tegen het huisvestingsbeleid van de gemeente. De krakers hielden een alternatieve raadsvergadering. Daarna verlieten ze de zaal. De politie hoefde niet op te treden. foto: DEN HAAG We heb ben het allemaal wel eens gedaan: propjes gooien naar de leraar als-ie iets op het bord schreef, of vliegtuigjes vouwen. Knap irritant. Maar goed, je bleef van elkaar af. En als het echt te gek dreigde te worden, dan was er altijd wel iemand als die Duitse leraar Foppe, die er met een een extra zware over horing Schwere Wörter overheen gooide. Dan piepte je wel anders. De tijden zijn veranderd. Do centen die nu iets op het bord schrijven zien soms een passer vlak bij hun hoofd in het bord terecht komen, krijgen boeken of hele tassen in hun nek en moeten de grofste scheldka nonnades aanhoren; bij vrou welijke leerkrachten is „vuile kdnkerhoer" het populairst. Niet dat ze het van de daken schreeuwen, maar anoniem willen sommige leerkrachten wel toegeven dat het af en toe oorlog is in de klas. Soms zijn ze, even in de twin tig nog maar, amper begonnen met les geven of ze horen leer lingen al sissen dat ze „je keel wel even zullen opensnijden", of haar „straks bij het bos even met z'n allen zullen-op wachten". Vooral in de grote steden en met name in Den Haag en Amsterdam is het erg. Nog maar een paar maanden geleden ging de Haagse scho lengemeenschap Laakhage zelfs een paar dagen dicht om dat de leraren niet meer naar hqn werk durfden wegens be dreigingen door scholieren. Voor schut Mëëstal gaat het om een paar leerlingen die niet willen deu gen, maar in hun vernietigen de werk een hele klas mee sleuren. Veel kinderen vinden het prachtig als anderen de le raar voor schut zetten en dur ven dan zelf ook meer. Rusti ge," bedeesdere kinderen die in principe geen vlieg kwaad doen, gaan ook meedoen om- Krakers op stoel gemeenteraadsleden (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Neder landse overheid heeft niet het recht zich te mengen in de interne rechtsgang in Suriname, zolang die volgens de regels ver loopt. Maar de arrestatie van mensenrechtenacti vist Stanley Rensch afge lopen zaterdag „wekt toch wel op zijn minst het ver moeden dat met zijn aan houding bepaalde politie ke doeleinden zijn ge diend". Met deze woorden reageerde minister Van den Broek van buitenlandse zaken gisteren op de grote zorg en argwaan die door alle fracties in de Kamer is uitgesproken over de recen te ontwikkelingen in Surina me. Rensch werd door de mili taire politie in Zanderij aange houden op het moment dat hij SUSKEENWISKE terugkeerde van een VN-ver- gadering in New York. De re gering in Paramaribo heeft in middels bekend gemaakt dat Rensch beschuldigd wordt van het beramen van een opstand en voorbereiden van een aan slag op het leven van legerbe velhebber Bouterse. In een vergadering van de ka mercommissies voor buiten landse zaken en ontwikke lingssamenwerking wilden de fractiewoordvoerders gister middag nog niet zo ver gaan de onlangs hervatte ontwikke lingsrelatie naar aanleiding van Rensch' arrestatie op te schorten. VVD-woordvoerder Weisglas was nog het felst in zijn kritiek: „De militairen, die zich de afgelopen maanden in de coulissen bevonden zijn daar zaterdag uitgekomei* en staan weer midden op het poli tieke toneel. Wij kennen Rensch als een oprecht en zeer vreedzaam strijder voor de mensenrechten en ik kan dan ook niet geloven dat het waar is wat over hem wordt gezegd. De kwestie legt een zware hy potheek op onze relatie me Suriname. Het wordt nu heel moeilijk om nader tot ele, kaar te komen". Weisglas maakte evenals d »n overige commissieleden Tom mei (D'66), Aarts (CDA) ei Pronk (Pvda) deel uit van d [e kamerdelegatie die Surinamjat jji onlangs bezocht en in een rape ver port unaniem positief oordeel 0| de over het verloop van he/erej democratiseringsproces. Vol gens de delgatieleden staat di conclusie nog steeds overeini er maar Weisglas tekende er w( bij aan dat alle geconstateerd positieve ontwikkelingen me de aanhouding van Rensc „een stuk theoretischer zij en^di geworden". De Kamer za echts april volgend jaar moeten b«r; slissen of de voor 1989 gereserir veerde 200 miljoen gulden onl aiq wikkelingshulp ook daadwer '0ky( kelijk zal worden vrijgemaak Minister Bukman van ontwik iet kelingssamenwerking: „W! ie zullen in januari opnieuVyórcjt moeten bekijken hoe het e met deze punten voorstaat". DE KOMIEKE COCO Natuurlijk, een leerling die zijn leraar met een hamer de hersenen inslaat, is niet goed bij zijn hoofd. De gebeurtenis deze week op het Huygens- lyceum in Voorburg is daarom een uitzondering, roept menige school min of meer opgelucht. Want agressie in de klas, nee, dat komt daar niet voor. Ja, van een andere school hebben ze wel eens iets gehoord over agressieve leerlingen. Maar hier? Nee hoor, hier niet. Een taboe dus. lerarenopleiding voor west- Nederland in Delft. Maar we ten de toekomstige docenten dat wel? „Nou", zegt Feijtel, „leren omgaan met agressieve leerlingen is geen apart vak, maar er wordt natuurlijk wel enige aandacht aan besteed. Het lijkt er tenslotte wel op dat we hier Amerikaanse toe standen gaan krijgen. Het pro bleem is daarbij dat je jonge mensen die het vak nog willen leren niet meteen moet af schrikken, je moet hun niet elke dag vertellen over het al lerergste dat hen kan overko men". Het onderwerp komt meestal vanzelf ter sprake als de leer- Ook al worden lang niet alle bedreigingen van leerlingen omgezet in da den, de angst bij diverse leerkrachten om toch een keer het slachtoffer te worden van een agressieve leerling is er niet minder om. foto: pers unie dat ze bang zijn buiten de groep te vallen. De leerlingen zelf wijzen erop dat veel docenten niet met hun tijd meegaan, niet willen accepteren dat de jeugd van tegenwoordig veel sneller vol wassen is dan vroeger, wat zich weer uit in grotere mon digheid dan vrQeger. Docentén die daar niet van willen horen, kunnen hun borst nat maken. Soms worden ze letterlijk ziek getreiterd. „De agressie in de samenle ving is de laatste jaren almaar toegenomen en agressie houdt nu eenmaal niet op bij de schooldeur", zegt C. Feijtel, docent onderwijskunde van de

Leidse Courant | 1988 | | pagina 4