okter, ik wil 'n boksersneus Minder bedden en specialisten weg tanken zien wel rts in paspoort Staatsdrukkerij Smit-sleper verspeelt booreiland bij Canada PAGfeNI.AND CcidócSotvuint VRIJDAG 16 DECEMBER 1988 PAGINA 3 Ik DfiWiG Caiïh&UEtil&i OppEOEC- Ik VINO HET niks. ze V^KEN NCC siente v-~ow twe sound of music. j^getarisch eten 4or militairen eu lation; i zijn iden v| lakkei tijksii aaromj in ka: nthull maal HAAG Nederlandse militairen die ve- •isch eten, komen waarschijnlijk volgend aan hun trekken in het leger. Dit perspec- dat tevens inspeelt op de behoefte van lerheden in het leger, opende staatssecre- Van Houwelingen gisteren tijdens een issie met de Kamercommissies van defen- minderheden. Verwacht wordt dat in de negentig er ongeveer vijfduizend alloch- militairen zullen zijn onder wie 3500 mos- Kamerleden reageerden kritisch op idee- in de regering om allochtonen versneld te •aliseren tussen hun sollicitatie en de da- fan opkomst in het leger. De vrees bestaat laarbij rechtsongelijkheid ontstaat en de ;t als oneigenlijk argument wordt gehan- Haagse politie lost 200 inbraken op DEN HAAG De Haagse politie heeft zes Hagenaars aangehouden, variërend in leeftijd tussen de 19 en 29 jaar, die ervan worden verdacht tussen juli 1987 en no vember 1988 tweehonderd inbraken te hebben gepleegd. Vier van de zes mensen zitten vast In totaal zou het zestal voor een half miljoen gulden aan spullen heb ben gestolen. Zij opereerden voornamelijk in de Transvaalbuurt waar zij het hadden voorzien op bouwmaterialen. Maar ook zouden zij winkel- en autodiefstallen heb ben gepleegd. De Haagse politie arresteer de op 26 november al vier van de zes ben deleden. De politie betrapte hen op heter daad bij een inbraak. Een week later wer den de andere twee opgepakt. De politie verwacht nog meer aanhoudingen. Kamer: maatregelen tegen kweken embryo's DEN HAAG De Tweede Kamer heeft gisteravond een motie van PvdA en VVD aangenomen over maatregelen tegen het kweken van menselijke em bryo's voor onderzoek. In de motie wordt de regering gevraagd om in af wachting van verdere parlementaire be sluitvorming de wet op de medische experimenten moet nog behandeld wor den maatregelen te nemen om zo mo gelijk via een verbod te voorkomen dat op de wet vooruit wordt gelopen. Een CDA-motie om nu al tot een verbod te komen werd verworpen. Staatssecreta ris Dees (volksgezondheid) had eerder op de dag al toegezegd dat in het wets voorstel het kweken van menselijke embryo's voor onderzoek wordt verbo den. makel milieu! 'HETISCH CHIRURGEN VIEREN EERSTE LUSTRUM en tijdi educt HAAG Hij was (stlteur, maar wel een "bij, zrfe amateur, die vooral was in zijn dekking, iwe ogen en gescheur- .wenkbrauwen waren gfn ji niet bespaard geble- ™k'nf maar een flinke op zijn neus had ïeuoei bokser nog nooit op lappen. En dat zat hem j "p, vertelde hij de es- ;isch chirurg J. e vootaijenhagen. Dat zelfs èrg dwars. ijfsle' et all* van d(moet begrijpen", zo legde disctne dokter uit, „dat ik niet enige bokser ben in mijn .ilie. Mijn vader heeft vroe- en zvin de ring gestaan, mijn chot 4rs zijn bekende boksers en onmtl vrienden zitten ook in de eurek£sPort- Allemaal hebben ze, in hetfnt dat we^ 20 n platgesla- twest rheidldaarmee, dokter, word ik piensnd tot en met. Dat ik maar n(T<*trte j°keren in die rinS- dat Salleen maar passief kan alsol pn dat soort pesterijen, n vee foar word ik doodziek van, Iter. Dus nou wou ik 's we- hoeveel ruggen me dat kosten als u van die neus mij als u daar zo'n ech- mooie boksersneus van n Hol rkomt wordt >1 eeft v in de ;nde ernati t lïjke ir ve beleid de betaling uiteindelijk is geld of en in hoeverre fonds dan wel de particu- ziektenkostenverzekeraar vergoeding is overge- weet dokter Kraaijen- :n zich jammer genoeg niet meer te herinneren. Maar dat de operatie prima is ge lukt, staat hem nog helder voor ogen. Een fantastische boksersneus heeft hij er van gemaakt. Niet van echt te on derscheiden. Dokter Kraaijenhagen, voor zitter van het Gezelschap ter bevordering van de Estheti sche Chirurgie, dat zaterdag in Den Haag zijn vijfjarig bestaan viert: „Je zou je kunnen afvra gen of mijn operatie werkelijk een verfraaiing, een estheti sche verbetering teweeg heeft gebracht. Maar die vraag vind ik buiten de orde. Wie maakt uit wat schoonheid is? Ik in ie der geval niet. Als zo'n bokser zijn ongeschonden neus als een last ervaart, daaronder gebukt gaat, en na rijp beraad tot de conclusie komt dat een platte neus hem veel beter staat, nou, dan moet ik hem ter wille zijn". Leed En niet hij alleen, meent dok ter Kraaijenhagen. Heel de sa menleving zou meer begrip moeten opbrengen voor het psychisch leed van mensen wier uiterlijk door hun omge ving wordt afgewezen. Van daar zijn voorstel om het ver goedingensysteem voor esthe tische chirurgie aanmerkelijk te versoepelen: „Ik zou willen dat de samenleving het aan de chirurg overlaat of een ver zoek om een esthetische in greep al dan niet wordt geho noreerd. Vindt de chirurg dat de ingreep verantwoord is, dan moeten ziekenfonds en ziektekostenverzekering auto matisch tot vergoeding over gaan. Zoals we dat ook in de jaren zestig deden". Dat is andere koek dan de plannen zoals die in de Zie kenfondsraad leven! Daar im mers wil men behalve de kunstmatige boksersneus nog tal van andere ingrepen defi nitief afsluiten van de moge- Chirurgen-voorzitter drs. J.H. Kraaijenhagen: „Alleen de betrok kene kan bepalen of hij lijdt". lijkheid tot vergoeding. Ter wijl op het ministerie van WVC de mogelijkheden wor den onderzocht het aantal be oefenaren van dit soort chirur gie (waarvoor overigens lange wachtlijsten bestaan) met 20 te verminderen. Esthetische chirurgie is een onderdeel van de plastische chirurgie. De esthetisch chi rurg houdt zich, in de woorden van dokter Kraaijenhagen, met patiënten bezig „die psy chisch lijden onder een anato mie waarvan ze in hun licha melijk functioneren verder geen hinder ondervinden". Te denken valt bijvoorbeeld aan flap- en bloemkooloren, te grote en te kleine neuzen, te grote en te kleine borsten, als mede het rimpelen van de ge laatshuid als gevolg van het verstrijken der tijd (face-lift). Het Gezelschap ter Bevorde ring van de Esthetische Chi rurgie is voortgekomen uit de Nederlandse Vereniging voor Plastische Chirurgie. Het telt 65 leden, die hun eerste lu strum morgen vieren met een FOTO: DIJKSTRA Daar zal het ongetwijfeld niet op de eerste plaats gaan over het operatief creëren van bok- sersneuzen. Ter illustratie van het bestaansrecht van de on derhavige discipline is het voorbeeld dan ook weinig ge lukkig. Anders ligt dat bij de patiënt die zich bij de esthe tisch chirurg meldt met bij voorbeeld een verwoest gelaat als gevolg van een verkeers ongeval. Of van een gewelds delict. Of als het om een vrouw gaat die zich onophou delijk bekeken weet vanwege haar overmatig zware borsten. Het vaststellen van een grens tussen enerzijds „noodzakelij ke" en anderzijds „luxe" es thetische ingrepen in het gen re boksersneus, is een pro bleem waarmee de Zieken fondsraad thans worstelt. De eerste categorie wil men, af hankelijk van het specifieke geval, geheel of gedeeltelijk blijven vergoeden. De tweede categorie zou geen enkele te gemoetkoming meer mogen krijgen. De gedachten gaan er thans naar uit om de luxe-in grepen te omschrijven als in grepen die voortkomen uit „subjectieve, esthetische of cosmetische wensen". Psychiatrisch Dokter Kraaijenhagen: „Een onwerkbare benadering. Heel het probleem van onze patiën ten staat of valt juist met de subjectieve beleving. Een ou dere boerin in Veendam zal niet worden aangekeken op een paar onsjes meer of min der borst. Terwijl dat voor een jonge studente het verschil kan betekenen tussen een ge lukkig leven en een psychia trische behandeling of er ger. Het enig relevante criteri um waaraan je de noodzaak tot een esthetische ingreep kunt toetsen is het leed-criteri um. Gaat iemand gebukt on der zijn afwijking of niet? Welnu, dat kan alleen de be trokkene zelf bepalen". Dat betekent dat iedereen die zegt dat hij lijdt geholpen moet worden? „Als de ingreep technisch mo gelijk is, als de betrokkene zich goed bewust is van de mogelijke nadelen ervan en als het om een serieus, welo verwogen verzoek gaat dan moet de esthetisch chirurg dat inderdaad inwilligen, ja. Daar bij vinden wij dat de beoorde ling van de vraag of aan die eisen is voldaan louter bij de deskundige hoort te liggen de chirurg dus. De medisch adviseur van ziekenfonds of verzekering, die momenteel het laatste woord heeft, zou den wij van deze taak willen ontheffen. Die functionaris is op het gebied van de estheti sche chirurgie immers een leek". Een aantrekkelijk voorstel? Als er dan maar niet al te veel boksers gaan lijden onder het ontbreken van een boksers neus. WILLEM SCHEER Nijpels ongedeerd na autobotsing DEN HAAG Minister Nijpels van VROM is giste ren ongedeerd gebleven bij een autobotsing vlak voor zijn departement in Den Haag. De chauffeur van de dienstauto (een Ford Scorpio) met daarin minister Nijpels wilde links voorsorteren om het parkeerter rein van het departement binnen te rijden. Op dat moment reed een andere automobilist met volle vaart van achteren op de auto van de minister. De wagen van Nijpels was zwaar beschadigd, maar de minister en de twee betrokken chauffeurs bleven ongedeerd Nijpels ging daarna weer meteen aan het werk maar klaagde over lichte hoofdpijn. De dienstwagen van minister Ed Nijpels is beschadigd maar niet total loss. FOTO. CEES VERKERK Patiëntjes verhuizen Per brancard laat dit jonge tje zich ver huizen van het Emma Kinderzie kenhuis in Amsterdam naar het Kin derzieken huis van het Academisch Medisch Cen trum. Ou ders, verple ging en art sen waren gisteren de hele dag in touw om de patiëntjes naar hun nieuwe on derkomen te brengen. Het EKZ en het Kinderzie kenhuis AMC besloten als gevolg van de bezuinigin gen samen te gaan. FOTO: ANP MEER NIEUWE INRICHTINGEN VOOR ZWAKZINNIGEN DEN HAAG Staatsse cretaris Dees van volksge zondheid heeft zijn plan tot vermindering van het aantal ziekenhuisbedden bijgesteld. In overleg met de provinciebesturen en de Nationale Ziekenhuis raad heeft hij besloten de totale beddenverminde ring voor de komende ja ren te bepalen op 4748. Volgens de oorspronkelij ke plannen moesten er bijna 1400 bedden méér weg. Verder heeft Dees de provin ciebesturen toegezegd dat zij meer nieuwbouwplannen mo gen laten uitvoeren in de zorg sector. Daarbij gaat het vooral om verpleeghuizen en zwak zinnigeninrichtingen. De staatssecretaris kwam gisteren ook nog met een verrassing voor de medisch specialisten: het aantal specialisten hoeft de komende jaren niet met drie honderd te dalen, zoals tot nu toe de bedoeling was, maar slechts met honderd. De bevol kingsgroei en de toenemende vergrijzing hebben hem tot dit besluit gebracht. Het nieuwe beddenreductie plan van Dees vormt het sluit stuk van een zesjarige periode van touwtrekken met zieken huizen en provinciebesturen. In 1982 besloot de toenmalige minister van volksgezondheid mevrouw Gardeniers dat het aantal ziekenhuisbedden in Nederland (toentertijd circa 62.000) in acht jaar met ruim 8000 moest worden vermin derd. Zij ging ervan uit dat er op elke 10.000 inwoners ge middeld 3,7 bedden moesten zijn. In de loop der jaren is dit bezuinigingsplan enkele keren bijgesteld. Het totale aantal bedden bedraagt op dit mo ment ruim 59.500, hetgeen be tekent dat er ongeveer 2500 bedden minder zijn dan in 1982. AMSTERDAM - Een boe te van drie miljoen gulden voor Muiden Chemie en 60.000 gulden voor voor malig directeur De G. waarvan in beide gevallen de helft van de boete voorwaardelijk. Dat eiste de officier van justitie bij de rechtbank in Amster- IU I i zufilEDAM Nu de B en de Nederlandse m lesteringsbank (NIB) "In krediet meer verle- ji aan paspoorfabrikant jjP, zullen beide banken moedelijk in zee gaan «t de Haarlemse druk- Ij Joh. Enschedé en de j Den Haag gevestigde «fetsdrukkerij (SdU). De Ikerdamse juristen mr. jwentink en mr. H. van -jbtselaar, die zijn aange- ióld als bewindvoerders ji KEP, bevestigden dat «(net deze twee drukke en gesprekken zullen 3 'Jhoop nog voor de jaarswis- meer te weten over de lomst van KEP, dat moge- "jlin gewijzigde vorm kan io|rgaan, zodat faillissement voorkomen", aldus .üitink. Hij baseerde de mo- heden voor KEP op het KNOLLEN intellectuele eigendom dat het bedrijf heeft op het procédé voor de paspoort-kaart. Voor de 34 personeelsleden en twin tig uitzendkrachten is de toe komst vooralsnog zeer onze ker. Technisch directeur Baard, tevens directeur van Elba, heeft ontslag genomen bij KEP. Interim-manager Van Dijk zal dat vermoedelijk ook doen als de lopende zaken zijn afgewerkt. De te verwachten ontslagen zijn het gevolg van het uitstel van betaling, dat KEP gisteren heeft gekregen van de recht bank in Rotterdam. KEP heeft de surséance aangevraagd na dat de NMB en NIB, die tach tig miljoen hebben geïnves teerd in het paspoort-project, de kredietverlening hadden stopgezet. De banken hebben KEP wel een „boedelkrediet" toegezegd om de zaak draaien de te houden. Pagina 9: „We zijn bedon derd door de politiek" Warme maaltijd in trein AMSTERDAM Wagon-Lits heeft plannen de verkoop van eten en drinken in de treinen sterk uit te breiden om beter Vrouw pleegt ontucht met stiefdochtertje DEN HAAG Voor het plegen van ontuchtige handelingen met haar nu 12-jarige stiefdochtertje hoorde een 32-jarige Haagse vrouw gisteren voor de rechtbank in haar woonplaats zevenentwin tig maanden celstraf ei sen, waarvan negen maanden voorwaardelijk, en een proeftijd van twee jaar. Officier van justitie mr. N. Zandbergen be pleitte plaafcing van de Haagse gedurende de straftijd in een psychiatri sche instelling, waar dan in te spelen op plotselinge drukte. Daarbij wordt zelfs overwogen kant en klare (warme) maaltijden aan te bie den naast ijs, fruit, soep en zui- velprodukten. De uitbreiding van deze service zal in 1991 moeten plaatsvinden waarbij de werkgelegenheid met 75 plaatsen zal worden uitge breid. direct met haar behande ling zou moeten worden begonnen. De vrouw was in 1980 ge trouwd en nam een jaar later haar stiefdochtertje in huis. Volgens haar eigen verklaring begon ze zich zo'n anderhalf jaar geleden aan het kind te ergeren. De verdachte gaf toe dat ze vanaf die tijd'het meisje uit irritatie over haar gedrag tot blauw wordens toe kneep, onder de koude douche zette en haar bloot door het huis liet lopen als zij vond dat het kind zich had misdragen. In het na jaar van '87 begon de vrouw haar stiefdochtertje ook te dwingen tot ontuchtige hande lingen. ROTTERDAM De zeesleper Smit London van het Rotter damse bedrijf Smit Internatio nale heeft gisteravond in een vliegende storm op het noor delijk deel van de Atlantische Oceaan het honderden miljoe nen guldens kostende boorei land Rowan Gorilla I ver speeld. Mr. Zandbergen: „Het kind is het slachtoffer geweest van langdurige geestelijke en li chamelijke terreur. Het zou me niets verbazen als het meisje voor het leven geeste lijk is verminkt". Advocaat mevrouw mr. A.E. Vogels pleitte voor een voor waardelijke straf en een psy chiatrische behandeling van haar cliënte. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. De Smit London was sinds 8 december met het eiland on derweg van Halifax naar het Deens continentaal plat, toen het transport vier dagen gele den in extreem zwaar weer te recht kwam. Bij windkracht 11 en golven van meer dan vijftien meter hoog brak gis termiddag op ruim duizend ki lometer uit de Canadese kust de sleeptros, waarna de Rowan Gorilla slagzij maakte en kan telde. 's Avonds was het boor eiland gezonken. Het driepotig boorplatform was eigendom van Rowan Company Incorporated in Houston. De 26 opvarenden, onder wie één Nederlander, zijn bijtijds in een capsule ge vlucht. Ze worden aan boord van de Smit London genomen, zodra de storm dat toelaat De 18 opvarenden tellende Smit London is niet in gevaar Een woordvoerder kon niet zeggen welke schade Smit In ternationale lijdt van een eventueel totaal verlies van het kostbare booreiland. Ge bruikelijk is dat de eigenaar van een booreiland het trans portrisico verzekert Drie miljoen geëist tegen Muiden Chemie dam, mr. A.M. Franssen, gisteren voor de meervou dige economische kamer. Het bedrijf en De G. worden ervan verdacht illegaal kruit te hebben geëxporteerd naar Iran. Daarvoor zouden drie routes, via Oostenrijk, Joego slavië en Portugal, door het bedrijf zijn gebruikt. „Waar de overheid zo ondui delijk is in wetgeving in ex- portvergunningbeleid moeten we niet verlangen dat een der gelijk bedrijf roomser is dan de paus", aldus Franssen in een toelichting op zijn eis. „Het is niet duidelijk geweest wie de verantwoordelijkheid voor de export heeft gehad. De overheid had die verantwoor delijkheid moeten nemen". Een hoge eis voor Muiden Chemie was niet aan de orde vanwege de geringe draag kracht van bedrijf, lichtte Franssen toe. „Ook het open baar ministerie moet Muiden Chemie de hand boven het hoofd houden". Uitspraak is op 28 december. De ingang van de kruitfabriek Muiden Chemie.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 3