ItidMQowiwnt Links Leiden bepleit Centrum Moderne Kunst Ir. Driessenplein al in 1375 bewoond Minibankschroef STAD OMGEVING JU 1% Onderzoek naar woningbouw in Boterhuispolder •>t Kritiek is slag in het gezicht" Stalen huizen opgeleverd VRIJDAG 16 DECEMBER 1988 PAGINA 13 ledingdieven ngehouden DEN Drie kledingdieven gistermiddag dankzij een ttende bedrijfsrechercheur V&D aangehouden. De man rond drie uur dat twee man en een vrouw kleding op nogal haastige manier aan nladen waren op de Nieuwe Toen de politie ging kijken, |c het om een grote partij ge in kleding te gaan. De gesto- joederen die uit verschillen- kledingwinkels afkomstig hebben een waarde van on- »er 1.850 gulden. Het gaat .wee Rotterdammers van 39 een een vrouw van 27 Man gooit steen door winkelruit LEIDEN Een 22-jarige Leider dorper is van nacht rond vier uur aangehouden nadat hij een baksteen door de winkelruit van een schoenen zaak aan de Lan- gegracht had ge gooid. De man zei „onderdak voor de nacht" te zoeken. Geen restaurant aan Hooglandse Kerkgracht LEIDEN De gemeente Leiden wil niet meewerken aan de vestiging van een res taurant aan de Hooglandse Kerkgracht. H. van der Bijl, eigenaar van café Het Huis de Bijlen, heeft nul op het rekest gekregen. Van der Bijl had de gemeente om medewer king gevraagd, omdat een wijziging van het bestemmingsplan nodig is. De bewoners van de wijk Pancras-West zijn echter fel gekant tegen een horeca-vestiging aan de Hoog landse Kerkgracht, reden voor de gemeente om de vestiging af te wijzen. Omwonenden hebben bij de gemeente geklaagd dat Van der Bijl zonder bouwvergunning al aan het verbouwen was. Volgens wethouder M. van der Molen (ruimtelijke ordening) is er ech ter geen sprake van verbouwen, maar van opknappen. Gouden speld voor mevrouw Suurmond LEIDEN Mevrouw H. Suurmond kreeg vanmid dag van wethouder M. van der Molen de gouden ge- denkspeld van de gemeente Leiden uitgereikt. Dat gebeurde tijdens een vergadering van de Koninklij ke Nederlandse Oudheidkundige Bond in het Rijks museum voor Volkenkunde. Ze kreeg de speld voor haar inzet voor het bodemonderzoek in Leiden. Me vrouw Suurmond is sinds 1977 lid van de Archeolo gische Begeleidingscommissie in Leiden. Verder zit ze al negen jaar in de redactie van 'Bodemonderzoek in Leiden', een jaarlijks uitkomend periodiek. Al elf maal publiceerde ze een kroniek over de Leidse ar cheologie in het Leids Jaarboekje. Volgens de ge meente heeft zij in belangrijke mate bijgedragen aan de hoge kwaliteit van 'Bodemonderzoek in Leiden' en is haar inzet er mede oorzaak van dat er conti nuïteit is in het archeologisch bodemonderzoek in Leiden. Met haar persoonlijke en creatieve inbreng heeft Suurmond volgens de gemeente een belangrij ke bijdrage geleverd aan de zorg voor het Leidse bo demarchief. LEIDEN/DEN HAAG De suggesties van de PVDA, om onder an dere in de Boterhuispolder bij Leiden 5000 woningen extra te bouwen en in Leidschendam 8000 zijn door Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland in dank aanvaard. Bij het analyseren van mogelijke bouwlo- katies zullen die betrokken worden. Dat zei Gedeputeerde J. van der Vlist gisteren bij de begrotingsbehandeling van de provincie. Criteria voor de afweging van verschillende mogelijke bouwlocaties zullen in maart 1989 bekend zijn. De heer M. van Riel (VVD) vindt de suggesties van de PVDA zinvol, maar wil dat de PVDA nog eens naar de cijfers kijkt. Mevrouw M.M. Kokxhoorn (CDA) is het op zich eens met het idee, om mogelijkheden voor woningbouw te onderzoeken, maar neemt nadrukkelijk afstand van de genoemde lokaties. Voordat aantallen en lokaties genoemd worden, moet uitgebreid onderzoek gedaan worden. :OALITIEPARTIJ KOMT MET EIGEN CULTUURNOTA LEIDEN „De kritiek op een gebrek aan gemeente lijke initiatieven op het gebied van cultuur is een slag in het gezicht van de vele instellingen die daarin actief zijn". Met die woorden reageerde wethouder F. Kuijers (cultuur) vanochtend op de begeleidende brief van Links Leiden bij de alternatieve cultuurnota. In de brief staat dat er in Leiden weliswaar „heel wat ge beurt op cultureel en kunstzinnig gebied", maar dat dat „meer te danken is aan eigen initiatief van mensen in de stad en de aanwezigheid van rijksmusea, dan aan initiatiefrijk gemeentelijk beleid". Kuijers vindt dat onzin: „Die opmerking heeft mij en veel ambtenaren onthutst. De Waag, het Gemeentear chief, de Schouwburg en de Lakenhal hebben juist erg veel acitiviteiten ontplooid, die veel bezoek hebben ge trokken. Ik vindt zo'n opmerking minnetjes". Kuijers voelt wel wat voor de bundeling van activitei ten in van een Centrum Moderne Kunst, „al is dat een oud idee van de Stichting Kunstenaarsbelangen Lei den". Wel vindt hij dat de Kunstuitleen niet in het centrum van de stad moet komen vanwege de bereik baarheid. De wethouder biedt volgende week vrijdag, mogelijk reeds dinsdag, zijn reorganisatieplan voor de afdeling cultuur aan in het college van B en W. Daarin staan ook de „inhoudelijke uitgangspunten voor cultureel be leid", de aanzet tot de veel besproken cultuurnota. Die punten moet hij uiterlijk 3 april 1989 aan de gemeente raad hebben voorgelegd. Kuijers was daar vanochtend optimistisch over. LEIDEN Er moet een gemeentelijk Centrum voor moderne beelden de kunst komen in Lei den. Daarin moet een stadsgalerie komen, een documentatiecentrum van Leidse beeldende kunst, atelierruimtes, een kunstwinkel en een horeca-gelegenheid. Dat schrijft de fractie van Links Leiden in een no titie over het cultuurbe leid in Leiden. Daarin staat ook dat er één di rectie moet komen waarin zowel het alge mene beleid als de Schouwburg, Lakenhal, Centrum voor Moderne Kunst en Gemeentear chief zijn ondergebracht. Links Leiden denkt dat het „Centrum Moderne Kunst", in combinatie met wonin gen, gevestigd zou kunnen worden in de Aalmarkt- school. Andere mogelijkhe den zijn het oude gebouw van de Pabo aan het Galge water, het leegkomende ge bouw van het rijksmuseum voor Geologie en Mineralo gie aan de Hooglandsekerk- gracht of een deel van de ge bouwen langs het Van der Werfpark. De stadsgalerie kan dienen voor tentoonstelling en ver koop van Leidse kunst. Ate lierruimtes moeten begin nende kunstenaars ten dien ste staan. Ook vormgevers moeten hun mogelijkheden kunnen tonen. In de horeca gelegenheid zouden jazz concerten gegeven moeten worden. Links Leiden wil van de zolder in stadhuis een atelierruimte maken voor vrouwelijke kunste naars. Links Leiden vindt dat het gesloten karakter van de Lakenhal moet worden doorbroken. Er moet een permanente tentoonstelling komen die de sociaal-histori sche ontwikkeling van Lei den toont. Fotografie moet een belangrijke rol krijgen. Links Leiden meent dat ge meente, bedrijfsleven en overheid moeten bijdragen aan de betaling van de plan nen. Raadslid J. Laurier denkt veel geld te kunnen putten uit diverse gemeente lijke fondsen, waar naar zijn idee voldoende geld in zit. Laurier: „Ik denk dat de stichtingskosten van het centrum zo'n 1,2 miljoen gulden bedragen. Met onze voorzichtige schattingen ko men we al op bijna een mil joen. De rest moet ook wel ergens vandaan te halen zijn". Op het wensenlijstje van Links Leiden komen nog meer ideeën voor: kunste naars kunnen rolluiken van winkels in de Haarlemmer straat van fraaie afbeeldin gen voorzien. Er zou een wedstrijd moeten komen voor alle Leidenaars om een kunstwerk té maken voor de mupi's, de reclamezuilen. Links Leiden vindt dat de club- en buurthuizen na drukkelijk moeten worden betrokken bij het Leids kunstbeleid. Links Leiden wil de culture le sector in één sterke ge meentelijke organisatie on derbrengen. Het hoofd van die directie geeft leiding aan een managementteam, waar van de leden een grote mate van zelfstandigheid moeten hebben. De voorstellen van Links Leiden zijn een reactie van de uitdaging van wethouder F. Kuijers (cultuur) om met een eigen cultuurbeleid te komen. Kuijers zelf heeft maanden geleden een nota over die sector toegezegd, maar die laat nog altijd op zich wachten. Het blok huizen met stalen gevels. FOTO: WIM VAN NOOR! LEIDEN Wethouder D. Tesselaar van volkshuisvesting heeft gistermiddag de wijk met 116 „stalen" woningen in de Stevens hof officieel opgeleverd. Hij „onthulde" tevens samen met de kinderen uit de wijk het stalen, hoog boven de huizen uittore nende kunstwerk dat het pleintje vóór het complex siert. De kinderen lieten daarbij honderden ballonnen tegelijkertijd op. Wethouder F. Kuijers plaatste in het plantsoentje de laatste boom. Het plan voor de huizen met stalen voorgevels dateert uit 198C toen de gemeente Leiden zocht naar een manier om ruime koopwoningen goedkoop te kunnen bouwen. Een andere eis was dat de woningen een „eigentijds" karakter uit moesten stralen. Het architectenbureau Verheyen/Heuer/De Haan en BAM-Ver- meulen Ontwikkeling verzonnen en voerden een nieuwe bouw methode uit waarbij gebruik is gemaakt van ander dan gebrui kelijk bouwmateriaal. De gevels van de huizen bestaan voor een groot deel uit stalen platen. Ook de inrichting van de wijk is aan de aparte woningbouw aangepast. Zo staan er speciale lantaren palen waarvan de kap uit een grote ronde kap bestaat in ver schillende kleuren. De bewoners hebben zich inmiddels verenigd in de bewoners commissie De Staalmolen. Een vertegenwoordiger van de vere niging gaf aan wethouder Tesselaar de suggestie mee de wijk dezelfde naam te geven. De bewonerscommissie heeft een bo- menfonds opgericht waarmee tal van bijna volgroeide bomen gekocht konden worden zodat de wijk een wat minder kaal aan zien heeft. Post geridderd DEN De Leidse ge- nte-ambtenaar ir. K.P. benoemd tot Ridder in irde van Oranje Nassau, [emeester Goekoop reikte vanmiddag deze hoge ko- lijke onderscheiding uit in Jtadsbouwhuis. leer Post was tot aan de janisatie van 1987 hoofd de directie Ruimtelijke ining van de gemeente en. Hij heeft zich verdien- k gemaakt bij de voorbe- ng van grote stadsuitbrei- en zoals de Merenwijk. leverde hij bijdragen voor itructuurplan voor de Bin- lad, een basisplan voor re- itatie en restauratie van historische centrum. Ook hij nauw betrokken bij universitaire nieuw- irprojecten zoals het Witte il-Doelenproject. Thans is leer Post vice-voorzitter de VVV-Leiden' en be- ■shd van het Evenemen- inds Leiden. Hij heeft ge- gemaakt van de vurt-re- g en nam op 16 december leid van de gemeente. ïjerspenning voor >f. mr. De Smidt DEN Prof. mr. J. Th. de it, hoogleraar Oudvader- ls recht, is vanmiddag in Academiegebouw onder- iden met de Meijerspen- Hij kreeg de onderschei bij zijn afscheid van de lse universiteit. Prof. dr. _an Staden, decaan van de 'teit der rechtsgeleerd- reikte de erepenning uit. imidt kreeg de onderschei- vanwege zijn omvangrij- vetenschappelijke werk op gebied van de geschiedenis de rechtspraak en de ge- edenis van de wetboeken en vanwege zijn vele nisatorische werkzaamhe- Hij heeft met dat laatste 'innen- en buitenland de van de faculteit de 'tsgeleerdheid hoog gehou- 'nderscheiding is genoemd de beroemde Leidse tegeleerde E.M. Meijers. was de tweede keer dat de erspenning werd uitge- Vorig jaar werd de pen- aan minister van justitie E. Korthals Altes' toege- krant ontvangen? Bel tussen en 19.00 uur, zaterdags tussen en 15.00 uur, telefoon 071- 48 en uw krant wordt nog de- avond nabezorgd. ARCHEOLOGISCH JAARVERSLAG LEIDEN: LEIDEN Het terrein aan het huidige Ir. Dries senplein is vanaf ongeveer 1375 door Leidenaren be woond geweest. Pas na zo'n 75 jaar werd er be bouwing van enige bete kenis opgetrokken. Ar cheologische opgravingen op de plaats waar thans een moderne parkeerga rage staat hebben dat dui delijk gemaakt. Bij de op gravingen werden ge bruiksvoorwerpen gevon den van wit en rood aar dewerk, geglazuurd steen goed, porcelein, hout, been, metaal en 'glas. De vondsten bevestigen een eerdere theorie van arche oloog Van Oerle over de vroegere bewoning van het gebied. Dat staat in 'Bodemonderzoek in Leiden' het jaarverslag 1987 van het archeologisch bodem onderzoek van de gemeentelij ke directie civiele werken. In het verslag worden de negen projecten beschreven waaraan de dienst in 1987 heeft ge werkt. Daarnaast worden een vijftal plaatsen aangeduid waar wel opgravingen zijn ge daan, maar die weinig of geen nieuwe gegevens opleverden. De werkzaamheden aan het Ir. Driessenplein hebben de meeste tijd en het meeste geld gekost. Het jaarverslag werd vanmid dag in het Museum voor Vol kenkunde feestelijk ten doop gehouden door wethouder M, van der Molen (Openbare Werken). Dat gebeurde tijdens een studiedag georganiseerd door de Koninklijke Neder landse Oudheidkundige Bond (KNOB) en de gemeente. Pelgrimsfles De projecten waaraan door het archeologisch bodemonder zoek is gewerkt waren behalve het Ir. Driessenplein: Doelen straat 4, Donkersteeg 13, Gal gewater, Hogewoerd/Sint Jo- rissteeg (Barbaraterrein), Lan- gebrug 99, Oude Varken markt, Rapenburg en Stille Rijn/Goegerritsteeg. De pro jecten worden in het jaarver- 3?; ju. Veel tijd om de talrijke beerputten te onderzoeken was er niet. Ze konden slechts ingemeten en machinaal leeggehaald worden, waarna de inhoud werd onderzocht. slag kort beschreven. De vondsten die gedaan werden bij de projecten aan de Oude Varkenmarkt, het Barbarater rein en het Ir. Driessenplein waren voor de redactie aanlei ding om ze te beschrijven in min of meer uitgebreide arti kelen. H. van Beuningen ver zorgde onder de titel „Een 16de eeuwse pelgrimsfles uit Leiden" een bijdrage naar aanleiding van het project aan de Oude Varkenmarkt. Over de resultaten van de opgravin gen die plaatsvonden na sloop van de Barbaraschool aan de St. Jorissteeg schreef H. Suur mond een artikel over daar gevonden geijkte kruiken die waarschijnlijk afkomstig zijn van een herberg- of tapperij inboedel. Over het Barbara- project maakte ir. L. Baren- dregt het stuk „De volle ge rechte maat in Leiden". Het gaat in op gebakken kannen en de Leidse stadsijk. De bijdragen over het Ir. Driessenplein maken het grootste deel uit van het jaar verslag. De bouw en locatie van beerputten worden door drs. A. van Peursen belicht. Dr. C. van Driel gaat in op de ledervondsten die bij de opgra vingen gedaan zijn. Archeoloog drs. P. Bitter gaat in een artikel in op 15de eeuws pottenbakkersafval. Hij schreef ook een bijdrage over de bewoningsgeschiedenis van het Ir. Driessenplein. Daarin komt onder andere het zoeken naar funderingen van de vroegste bebouwing aan de orde. Door sloopwerkzaamhe den in de vijttiger jaren ble ken slechts op de hoek van de Oude Rijn/Middelstegracht nog oude funderingen aanwe zig te zijn. Die lagen wat lager dan het toenmalige maaiveld en bleven daardoor gespaard. Een andere vruchtbare bron van materiaal waren de diep ingegraven beer- en waterput- Er kon een reconstructie wor den gemaakt van het metsel werk uit diverse perioden voor 1955. Zo werden beerput ten, riolen, tonputten, water- kelders, waterputten en een haard blootgelegd. Aan de hand van het materiaal dat naar boven kwam, werd een indeling in vijf perioden ge maakt. De oudste voorwerpen die gevonden werden in wat vanouds het 'Hoge Land' heet te, kwamen uit ontwaterings- sloten en kuilen die de aanwe zigheid van de eerste huizen aangeven. De huizen zelf zijn door latere verstoringen ver dwenen. Het Hoge Land is overigens in de vroege periode vlak gemaakt en een aantal malen gedeeltelijk opgehoogd uit angst voor hoge waterstan- Op het terrein van het Ir. Driessenplein werd een aantal houten gebruiksvoorwerpen gevonden. De vroegste vondsten dateren van ongeveer 1300. FOTO'S: PR den in de Rijn. Er zijn stukken rood aardewerk en stukken Siegburg steengoed gevonden van bolle grapen (driepotige kookpot), steilwandige eet- kommen, pannen en water kannen. Deze stammen uit 1350-1450, de eerste en tweede periode. Uit de tweede periode (1400-1450) zijn een drink schaal en kannen afkomstig gemaakt van Siegburg steen goed. Ook werden een koper en ring, drie ijzeren gespen, een elzehouten eetkom en een lemmet van een mes gevon den. Zoutglazuur Uit latere perioden, waarin het bewoningspatroon af en toe flink wijzigde, is er veel 15de eeuws Rijnlands steengoed met zoutglazuur en een drink- kop uit Siegburg gevonden. Uit die tijd dateert ook de uit gifte van smalle percelen schuin op de Oude Rijn. Van een hoekhuis is een deel van de gevel teruggevonden. Het is gemaakt van rood baksteen. Onder het huis heeft een rechthoekige bakstenen beer- kelder gezeten. Later is het huis, dat snel verzakt en afge broken moet zijn, herbouwd. Uit de tijd van dat tweede hoekhuis is de onderzijde van een rood aardewerken voor- raadpot op lobvoeten terugge vonden. Door de aanwezigheid van leidingen en telefoonka bels kon niet gezocht worden naar resten van andere gevels. Ook het onderzoeken van de tientallen beerputten kon niet optimaal gebeuren. Het werk tempo en de barre weersom standigheden maakten veelal slechts een minimaal onder zoek mogelijk. De put werd in gemeten en machinaal leegge haald, waarna er vondsten werden verzameld. Daardoor is er van een duidelijke schei ding van vondsten uit de beer- laag en uit de later aange brachte afdeklaag geen sprake. Desondanks vindt auteur Bit ter dat stadsarcheologie „on miskenbaar een belangrijke le verancier van gegevens is, niet alleen voor de periode van vóór 1300, waarvan slechts zeer weinig historische gege vens beschikbaar zijn, maar ook voor de eeuwen direct hierna". ERIK HUISMAN Onderzoek naar bouwen op veilingterrein LEIDEN Het terrein van de Leidse groenteveiling zal be trokken worden bij het onder zoek naar de mogelijkheid van woningbouw op het HCG-ter- rein. Dat HCG-terrein was in de nota „Bouwen in bestaande Leidse wijken" al aangewezen als zogenaamde studielokatie. Nu de naastgelegen veiling eind deze maand dicht gaat, is ook het veilingterrein in beeld als mogelijke lokatie voor woning bouw. Volgens wethouder M. van der Molen (ruimtelijke or dening) zal een stagiair zich de komende maanden met het on derzoek bezig houden. Overlast vrachtwagens Hema zal verminderen LEIDEN Omwonenden van de Leidse Hema-ves- tiging aan de Haarlem merstraat zullen na de verbouwing van de win kel beduidend minder hinder ondervinden van vrachtwagens. Dat is het gevolg van een wijziging van het bevoorradingssys teem van de Hema. Wet houder M. van der Molen meldde dat gisteravond tijdens een vergadering van de raadscommissie ruimtelijke ordening. De Leidse Hema-vestiging wordt nu dagelijks bezocht door een reeks van vrachtwa gens van verschillende leve ranciers. Dit tot ongenoegen van bewoners van de Van der Werfstraat, die de vrachtwa gens pal voor hun deur heb ben staan. De Hema gaat nu echter elders een centraal dis tributiecentrum inrichten, waar de leveranciers naar toe moeten. Van daaruit zal dage lijks een vrachtwagen de win kel in de Haarlemmerstraat bevoorraden. De verbouwing zal vermoede lijk in maart volgend jaar van start gaan en ongeveer een jaar in beslag nemen. Eerst zou er nieuwbouw op de huidige lokatie plaats vinden, maar het vinden van vervangende ruimte bleek een probleem. De Hema blijft nu tijdens de ver bouwing gewoon open. De panden naast de vestiging in de Jan Vossensteeg wil de Hema verkopen. De verwaar loosde leegstaande panden zijn gemeente en omwonenden al tijdenlang een doorn in het oog. Van der Molen wil Van Gend en Loos proberen te behouden LEIDEN Wethouder M. van der Molen (ruimtelij ke ordening en milieu) gaat volgende maand met het vervoersbedrijf Van Gend en Loos overleggen over de problemen die ge rezen zijn rond de Leidse vestiging. Het bedrijf heeft gedreigd te zullen vertrekken uit Leiden, omdat het huidige terrein langs de Haagweg volgens de gemeente voorzien moet wor den van geluidsschermen. Het bedrijf vindt dat een te kostba re aangelegenheid en heeft al contact met de gemeente Al phen aan den Rijn over een eventuele verhuizing naar een terrein in de buurt van het be drijfsterrein Molenwetering. Van der Molen gaat in januari met Van Gend en Loos bekij ken of het bedrijf niet in Lei den gevestigd kan blijven. Zo is het nieuwe bedrijfsterrein Roomburg al eens ter sprake gekomen. VVD-fractievoorzit ter M. van der Nat drong er gisteravond in de raadscom missie ruimtelijke ordening op aan dat Leiden al het mogelij ke in het werk zou stellen om het vervoersbedrijf voor de stad te behouden. Deze minibankschroef voorkomt dat u een hand tekort komt bij bijvoorbeeld modelbouw of andere 'fijne' karweitjes. Hij is voor u als u een nieuwe abonnee aanbrengt. De nieuwe abonnee krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt bet abonnementsgeld betaald pen maand automatisch betalen f 23,74 kwartaal acceptgiro f 70,93 Stuur als dank het bankschroefje naar Naam: Adres: Postcode/plaats: Sluur deze bon in een open envelop poslzcgel niet nodig naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag £cidócSoiwa/nt

Leidse Courant | 1988 | | pagina 13