^cicUc Qowuvnt Zachte winter levert gezin zeker 90 op Zestien vestigingen Y en D op de bon Jongen gevlucht na aanslag met hamer op leraar ^^ELMINDERGASVERBRmKT^^1™™1™1"™111™ V NS komt volgend jaar met trein-taxi kaartje 75 tips over roof Van Goghs Kerncentrale Armenië over twee jaar gesloten HET WEER Woensdag 14 december 1988 80e jaargang no. 24295 Uitgave Westerpers, behorende tot Siitholi Pers Apothekersdijk 34.2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel. 071-122244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank: Amro-bank N.V. Leiden. Abonnementen (incl 6% BTW) per maand i. 23,74 (aut betaling), kwartaal70,93. jaar f. 270 20. Klachten bezorging: maandag t/m vnidag van 18.00-19.00 uur. zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071-122248. Advertenties'(excl. 6%BTW)i 0.65 per mm. familieberichten f. 0.59 per mm telefax 070-9Q2702 xv. advertenties. Directeur-ncofdredacteur [J. Hallewas.Chei-redacteur W A. Bunteweg. Losse nummers 1.1.10 Morgen wolkenvelden en op de meeste plaatsen droog. In de nacht en ochtend een enke le mistbank. Temperatuur om streeks 8 graden. Zwakke tot matige wind uit westelijke richtingen. Donderdag en vrij dag af en toe regen. Zon op: 08.42; onder: 16.29. Hoog water Schev.: 07.18 en 19.33; laag w.: 02.38 en 15.20. DEN HAAG - De politie heeft gisteravond bij zestien van de tachtig vestigingen van Vroom Dreesman pro ces-verbaal opgemaakt wegens overtreding van de winkelsluitingswet. De eerste van de twee speciale koop avonden voor personeel en enkele introducés is gisteren stormachtig verlopen. In alle vestigingen liep het storm. Volgens het Nederlands Christelijk Werkgevers Verbond (NCOV) haalt V en D met de twee koopavonden „zeker 20 miljoen gulden" binnen. Volgens een woordvoerder van de politie in Haarlem, die het politieoptreden coördi neert, zijn er verschillende adhesiebetuigingen binnenge komen van ondernemers, die blij zijn dat er wordt opge treden tegen V D.V en D heeft verklaard dat de twee de koopavond, vanavond gewoon doorgaat. Pagina 7: „V en D haalt miljoenen binnen Rookloos In de Verenigde Staten worden proeven geno men met deze „rook- loze sigaretten". Het principe ervan is dat de tabak wordt opge warmd zodat de smaak ervan vrijkomt; de tabak wordt echter niet verbrand. De vraag die nog beant woord moet worden is of deze rookloze peu ken minder schadelijk zijn dan echte sigaret ten. Zo belangrijk is die vraag echter niet: roken is gewoon slecht voor de gezondheid. FOTO: AP VOORBURG Het is nog onduidelijk, waarom een 15-jarige leerling van het Huygens Lyceum in Voorburg gistermorgen een 48-jarige aardrijks kundeleraar diverse keren met een hamer op het hoofd heeft geslagen. De jongen (uit 3-vwo) is ge vlucht en nog niet gevonden. De leraar liep zoda nige verwondingen aan het hoofd op, dat hij in het Westeinde Ziekenhuis in Den Haag moest worden geopereerd. Hij verkeert volgens de rector van de school, mevrouw drs. E. Kamman-Croese, niet in levensgevaar. Pagir\a 3: Voorburgse scholier voortvluchtig Bisschoppen: anti- aidscampage is misleidend Eén op tien vrouwen mishandeld Meer thuiszorg vergt meer dokters Spanje verlamd door stakingen Ria Bremer krijgt prijs [an schiet jongen dood a ruzie over vuurwerk ERENVEEN Een 64-jarige man uit Nieu- lorne (gemeente Heerenveen) heeft gister- 17-jarige plaatsgenoot H. ten Boom na een ruzie over het afsteken van Het slachtoffer was met een groepje de straat op gegaan om vuurwerk af te De man werd hier kwaad om en vroeg weg te gaan. Toen er daarna nog een voet- ontplofte, trok de man zijn pistool en loste schot in de richting van de jongens. Terwijl bleef Ten Boom staan. Dader en zouden op elkaar zijn toegelopen en hebben vastgepakt, waarna de man de jon- van dichtbij in de borst schoot. Het slachtof- later op de avond aan zijn verwon- in het ziekenhuis van Heerenveen. De heeft een bekentenis ivader, zo zoon nuanen worden zelden in gevangenschap geboren, maar in w foehands Dierenpark zijn er toch drie uit het ei gekropen. En 'ijl een verzorger van het Rhenense park één van de groene ien laat zien, klimt vader leguaan nieuwsgierig dichterbij. FOTO: ANP rabische landen ttpen op akkoord Joke Bruys heeft geen problemen ja met Gerard als tv- echtgenoot IV Studenten huisvesting ziet af j m van Elisabeth- complex IV LEIDEN De meeste huishoudens in Leiden en omgeving krijgen begin volgend jaar tus sen de 90 en 160 te rug van het gasbedrijf. Dat komt omdat het gasverbruik per afne mer in het verzorgings gebied van het Energie Bedrijf Rijnland (EBR) dit jaar een kleine tien procent lager is dan vo rig jaar. Deze vrij forse daling is een gevolg van het zachte win terweer in 1988. „Er kan in de laatste drie weken van dit jaar echter nog van alles gebeuren waardoor het ver bruik weer met sprongen omhoog schiet", aldus een woordvoerder van het EBR. „Maar als het zachte weer nog even doorzet, zullen de afnemers het lagere gasver bruik wel aan hun rekening merken". Een gemiddeld huishouden dat per jaar zo'n driedui zend kubieke meter gas verbruikt, heeft over de af gelopen periode van januari tot en met november onge veer driehonderd kubieke meter minder verbruikt dan vorig jaar. In bepaalde gevallen is er sprake van nog grotere besparingen. Volgens de berekeningen van het KNMI in De Bilt bedroeg de etmaaltempera- tuur in ons land dit jaar 9,8 graden Celsius. Dat is 0.6 graad hoger dan gemiddeld. In januari, februari, maart en april, de maanden waar in het meeste gas wordt, verstookt, lag de etmaal- temperatuur zelfs zo'n 2 graden boven het gemiddel de. De huishoudens hebben over het algemeen dus min der gestookt en daarom ge middeld genomen een te hoog maandelijks voorschot betaald. Het gasbedrijf zal dit bedrag begin volgend jaar aan zijn abonnees te rugbetalen of verrekenen met het nieuw te bepalen (lagere) voorschot. aarnemersstatus |ïlestijnse staat IHEVE - De Arabische iden hopen dezer dagen t de landen van de EG overeenstemming te Ipmen over de status van oarnemer in de Verenig- I Naties voor de nieuwe llestijnse staat. Die sta- houdt in dat men aan e activiteiten van de *1 kan meedoen maar .9* ?n stemrecht heeft. nens die Palestijnse staat d Arafat gisteren in de Al- ;iiene Vergadering van de (ditmaal in Genève) als l staatshoofd ontvangen en gedroeg zich ook als zoda- geen verbaal geweld maar ken van verknochtheid aan De reacties op de toe aak waren zeer verdeeld. nens de EG sprak de lekse minister Papoulias i „een bevestiging van de is voor gematigdheid" in Palestijnse kamp. Israëlische premier Shamir ?s de vredesoproep van ifat af als „monumentaal Irog". Een aanslag op de stelijke Jordaanoever tij- is de toespraak van Arafat vijst volgens hem dat de O het terrorisme nog steeds afwijst. Bij de aans' v amen twee Israëliërs en de Ier, een Palestijnse schaap- ,^Jder, om het leven. Aanlei- lot het incident was een Singsverschil over grond. jf. woordvoerder van het lerikaanse ministerie van V\Jtenlandse zaken, Charles Iman, zei dat de toespraak Zicflh Arafat niet beantwoordt 75<) de Amerikaanse eisen ir een dialoog met de PLO. Turkse premier Özal vindt e reactie geen bijdrage tot vredesproces. (ADVERTENTIE) COMPASS DIRECT DEN HAAG Zuidhollands Landschap vreest ja komst te veel lk stortplaatsen IV Noordwijkse huurders lopen te jb hoop in gemeentehuis 11 GEESTELIJK LEVEN 2 OPINIE/WEER 2 BINNENLAND 3/4/6 BUITENLAND 5/6 ECONOMIE 7 SPORT 9 KUNST 10/11 RADIO EN TELEVISIE 13 LEIDEN OMGEVING "™ïé/17 EXTRA 8 PAGINA'S Mepr arrestaties in zaak-Rensch EDE Op een opspo ringsbericht na het NOS- Journaal gisteravond heeft de politie van Ede 75 reacties gehad met tips over de mogelijke daders van de schilderijenroof uit het Kröller-Müller-mu- seum. De „gouden tip" was er echter nog niet bij. Het minutieus afzoeken van het Nationaal Park de Hoge Veluwe met speur honden en een helikopter heeft helemaal niets bo ven water gebracht. Het museum is vanmorgen weer opengesteld voor het publiek. Inmiddels komt er van alle kanten kritiek op de beveili ging van het museum, die volstrekt onvoldoende zou zijn geweest. Directeur R.W.D. Oxenaar meent ech ter dat „tegen werkelijk ge weld", helemaal niets te doen is. „Het eind van het verhaal kan niet zijn dat het museum een soort bunker zal worden. We zullen een com promis moeten vinden en een bepaald risico zullen we moeten blijven aanvaarden, wil een museum nog zin heb ben", aldus de directeur van het Kröller-Müller. De drie gestolen Van Goghs, ,,De aardappeleters", „Wever en stoel" en „Uitgebloeide Zonnebloemen" staan nu bo venaan de top-zes van gesto len kunstwerken die Inter pol hanteert. De waarde wordt door het veilinghuis Christie's in Londen geschat op in totaal twintig miljoen gulden, omdat de „artistieke waarde van deze werken de marktwaarde verre over treft", aldus een woordvoer der van dit veilinghuis. Pagina 11: Aardappeleters minder waard dan veron dersteld; Minister Brink man perplex door schilde rijenroof'. Dankert wil onderzoek naar fraude EG- gelden STRAATSBURG Het Ne derlandse lid van het Europees Parlement Piet Dankert (soci alisten) heeft de Europese Commissie gevraagd onderzoe ken in te stellen bij het Hoofd- produktschap voor Akker- bouwprodukten (HPA) te Den Haag en het Produktschap voor Zuivel te Rijswijk in ver band met mogelijke fraude met EG-gelden. Hij heeft dit gevraagd naar aanleiding van berichten als zou de Algemene Inspectie Dienst (AID) hebben geconstateerd dat de rijstpelle- rij Euryza te Zwijndrecht voor 1,2 miljoen gulden aan EG in voer- en landbouwheffingen heeft ontdoken. Het HPA en het Produktschap controleren de uitvoering van de EG-rege- ling „actieve veredeling". Dankert wil weten hoe vaak met deze regeling is geknoeid, hoe groot de schade is, en of de verduisterde gelden kun nen worden teruggevorderd. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. zater dags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. In een open envelop zonder postzegel opsturen naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N.B. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd. een gewoon treinkaartje enke le reis. De NS hopen op deze manier meer reizigers te trekken. De taxibedrijven hoeven niet bij te leggen. NS betaalt een deel van de kosten, terwijl voor het restant subsidie is gevraagd bij Verkeer en Waterstaat. Dat heeft een potje van ongeveer 30 miljoen gulden voor samen werkingsprojecten van open baar en particulier vervoer. De taxi-ondernemers die gaan samenwerken met de NS zul len zich verenigen in een overkoepelende organisatie die zorgt voor de financiële afwik keling van het project. De op zet is dat de bezitters van de combinatiekaart op een specia le wachtplaats in kunnen stap pen waar zij nooit langer dan vijf minuten hoeven wachten. Het kan wel voorkomen dat een taxi gedeeld moet worden met een mede-passagier. PARAMARIBO Na de za terdag gearresteerde Suri naamse mensenrechtenstrijder Stanley Rensch zijn gisteren in de Surinaamse hoofdstad Pa ramaribo weer drie mensen aangehouden. Vermoed wordt dat zij, evenals Rensch, zijn opgepakt op beschuldiging van hulp aan het Jungle Comman do van Ronnie Brunswijk. Twee van hen, Johan Bona part en Walter Samuel, zijn net als Rensch bosneger. Van de derde zijn geen bijzonder heden vrijgegeven. Medewer kers van het mensenrechten- bureau Moiwana '86, waarvan Rensch directeur is, zeiden meer arrestaties niet uit te sluiten. Het Nationaal Park De Hoge VeluWe is weer open voor het publiek. Maar het museum Kröller-Mtiller nog niet. Journalisten mochten gisteren aan het eind van de middag wel even een kijkje nemen. Óp enige afstand. Behalve het gebouw zelf viel er niet veel anders te zien dan ramen, die met planken waren dichtgetimmerd. Lezers van dit stukje, die zich nu mogelijk verbaasd afvragen hoe het komt dat ze het museum niet in mogen, hebben de Leid se Courant van gisteren niet gelezen. Dan zouden ze hebben geweten, dat bij een kunstroof werken van Van Gogh zijn gestolen. Maar het is nog niet te laat. Mogelijk wordt de roof binnen de veertien dagen, dat u onze krant als proef gaat lezen, opge lost. En dan weet u dat als eerste. ALPHEN AAN DEN RIJN De Nederlandse Spoorwegen willen in juni volgend jaar een trein-taxi combinatiekaartje intro duceren. Treinreizigers kunnen daarmee goed koop per taxi vanaf het station naar hun plaats van bestemming. Inmid dels is met dertig taxi-or ganisaties overeenstem ming bereikt voor een twee jaar durende proef. De proef zal beginnen in der tig grotere plaatsen waar in tercity treinen stoppen. Reizi gers die een bedrag van vijf gulden boven hun gewone kaartje betalen worden dan in die plaatsen per taxi verder vervoerd, ongeacht de afstand. Deze mogelijkheid is alleen voorzien in combinatie met MOSKOU De kerncen trale in' de buurt van de Armeense hoofdstad Jere van, die precies op een breuklijn in de a^rde staat, wordt over twee jaar gesloten in verband met het gevaar van een aard beving. Geruchten dat de kerncentrale beschadigd zou zijn bij de zwa re aardbeving van vorige week die tot in Jerevan werd gevoeld, worden door de auto riteiten ten stelligste ontkend. Volgens premier Nikolai Ryzj- kov kan de centrale niet direct worden gesloten, omdat hij te belangrijk is voor de stroom voorziening van Armenië en er eerst vóór alternatieven moet worden gezorgd. „Als hij werd gesloten zou het leven in de republiek tot staan komen", aldus Ryzjkov. Met enige vertraging zijn gis teren een drie man tellend medisch team van het Neder landse Rode Kruis en acht le den van de Reddingshonden Hulpdienst Holland naar Ar menië vertrokken. De hulp verleners hebben voor 456.000 gulden aan hulpgoederen bij zich. Het Rode Kruis wil mor gen een tweede en zondag een derde vlucht met hulpgoede ren uitvoeren. Tot dusver zijn ruim 18.000 mensen onder het puin vandaan gehaald, Pagina 5: Russische media breken hun boeien Gespannen zitten de leden van de Reddingshonden Hulpdie ze kunnen vertrekken. Holland met hun honden in de vertrekhal van Schiphol te wachten tot FOTO: ANP De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging):

Leidse Courant | 1988 | | pagina 1