Y D negeert protest tegen koopavonden voor personeel Aanpak werkloosheid wordt gekenmerkt door dramatiek 7 Beurs uan Amsterdam yp 5 5 IC" Centraal Beheer krijgt andere bestuursvoorzitter £cid«ic<2omcwit DINSDAG 13 DECEMBER 1988 PAGINA 9 derlanders doen massaal jerstinkopen in Duitsland 1RLEN - De winkelcentra in de West- s grensstreek trekken in de weken Kerstmis opmerkelijk veel Nederland- :opers en kijkers. De grote topper blijkt seldorf te zijn. Daar is veel werk ge- straatversieringen in Kerstsfeer wordt een grootse Kerstmarkt gehouden. stedelijke dienst voor toerisme liet andag weten dat zeker 30.000 Nederlan- s het afgelopen weekeinde Düsseldorf |f^)ben bezocht. De internationale treinen Arnhem en Venlo naar het Ruhrgebied. name naar Düsseldorf en Keulen zijn fors bezet. De bussen van het renigd Streekvervoer Limburg (VSL) Heerlen en Maastricht naar Aken pui- regelmatig uit. Ook aan de grensposten erlen, Venlo en Vaals is de Kerstdrukte delijk merkbaar. Ba okkerloopt rote order mis EG blijft worstelen met btw-harmonisatie (Van onze correspondent) BRUSSEL - Een betere onderlinge afstem ming van de btw-tarieven en accijnzen in de EG blijft één van de grootste struikelblokken op de weg naar de grote Europese eenheids- markt. Zelfs over een hoog btw-tarief met een flinke speelruimte (van 14 tot 20 procent) zullen de lidstaten het waarschijnlijk niet eens kunnen worden. Dit schrijft de EG-com- missaris voor de Interne Markt, de Brit Lord Cockfield aan de EG-ministers van financien. Cockfield heeft een rondreis gemaakt langs alle Europese hoofdsteden om de mogelijkhe den voor meer uniforme btw-tarieven te on derzoeken. Nu lopen die uiteen van 0 tot 38 procent. Brussel wil een laag tarief voor eer ste levensbehoeften van 4 9 en een „luxe tarief" van 14 20 procent. Volgend jaar moet de knoop worden doorgehakt. Nederland één van de duurdere landen in EG BRUSSEL - Ons land behoort tot de landen in de EG waar het leven niet goedkoop is. In slechts vier EG-landen, De nemarken, Duitsland, Frankrijk en België, is het leven duurder dan in ons land. In de andere landen van de Ge meenschap is het goedkoper. Dit blijkt uit gisteren in Brussel gepubliceerde cijfers van het Europees Bureau voor de Statistiek (Eurostat). Eurostat heeft „een pakket" goederen en diensten samengesteld en de prijs daarvan in de twaalf EG-lidstaten vergeleken. Dat pakket, waarvan de samenstelling niet is bekendgemaakt, kost in ons land 100 maar moest in oktober dit jaar in Denemarken 138,20 neergeteld worden. In Duitsland kostte het ƒ114,20 in Frankrijk ƒ106 in België ƒ101,70 in Portugal ƒ57,10, in Griekenland 73,10, in Spanje ƒ77,10, in Luxemburg 91,80 in Italië ƒ93,60, in het Verenigd Ko ninkrijk f 94,70 gulden en in Ierland ƒ98,90. Het stan daardpakket kost in de VS slechts ƒ89,10, in Canada 93,20, in Oostenrijk 115,80 en in Japan, duurder dan het duurste EG-land, zelfs s 138,70. Volmac Software samen met Amerikanen op EG-markt UTRECHT - Volmac Software groep (computerprogramma's) gaat met Inter net Systems uit Chicago een nieuwe on derneming oprichten in Europa. Dit be drijf zal de Europese opdrachtgevers van Internet gaan bedienen. Het Ame rikaanse bedrijf is gespecialiseerd in computerprogramma's en -diensten voor het internationale bankwezen. Voor Volmac betekent de samenwer king een versterking van haar Europese positie. Internet wordt in staat gesteld sneller haar Europese dienstverlening op te zetten en daardoor marktaandeel te verwerven, aldus Volmac. De omzet van Volmac zal dit jaar de 500 miljoen gulden overschrijden. De onderneming heeft ruim 2800 mensen in dienst. landscl n circi en. Mi al dan hoekigi kZEL - Fokker heeft de slag boven een miljoenenorder levering van een flink Fokker-50's aan de regio- Ie Zwitserse luchtvaart- iatschappij Crossair verloren het Zweedse Saab-c >sair geeft de voorkeur Saab-2000, een vliegtuig r vijftig passagiers en wat betreft vergelijkbaar met Fokker-50. Het Zweedse tel is in nog in ontwikke- g, maar zou in 1993 ii uik genomen kunnen Naar verluidt heeft Cros belangstelling vooi b-toestellen en een optie op 25. Saab heeft et nd vorige week deeld tijdens de presentatie n het nieuwe Zweedse ge- chtsvliegtuig, de „crippen'. ossair zelf wil het bericht vestigen noch ontkennen en rwijst naar een persconfe- i komende donder- ook Saab-president- récteur G. Karnsund aanwe- zal zijn. Een woordvoerder i Fokker onthoudt zich mmentaar. id. 15 vilde atting. dorr ollandse Signaal laait iljoenenorder jl de :emmii; ezig winnen INGELO - Hollandse Sig- al Apparaten in Hengelo, Philips, heeft op- !.n"^^chter ui tpïipp lcht gekregen I van een systeem tSn" trsbegeleiding v -J egveld van Asuncion, de afdstad van Paraguay. Deze Ier van ruim 13,5 miljoen Iden, maakt deel uit van een ilips-order voor de levering rVn de elektronische systemen et vprlirhtino vnnr hpt nipnwp "ezin: sfdstad a 'er 5nd ea, t één verlichting egveld. Daarmee gedrag van 70 miljoen gul- «gemoeid woordvoerder n HSA zal de reorganisatie Apeldoorn - waardoor meer 80 van de 253 banen Jllen verdwijnen - gewoon kal orgaan, als Va £3» op bi igstels >ls< ie gro irbeid ester ngeni sschikl Lverkp DEN Groente- en fruitveiling, 12 v^fember 1988: aardappelen: 23; an- 175-216; boerenkool: 70-85; ret: 110-280; champignons per 140-144; groene kool: 42-48; ïlderij: 41-84; koolrapen: 15-39; rzwammen: 183; pepers: 440; erselie: 89; prei: 76-92; radijs: 55; kool: 52; selderij: 55-99; sla: 26- spruiten a^30-37; b: 54-56; d: 76- n van „doon strijdi tten vfen: 17-34; 76; 185; I 16-58; k1: 190-205; k2: 140-145. 'ering ILING WESTLAND Bosradljs ■toe. "«.105; Cherry tomi Crispijssla 7080: ":t,sla 348O: 68-8I; Paprika RD85 lirege >er: 830 70-290; Radijs 2 gr. zakje ,In el|50- 48-75; Sla Super 163872: 16- Vleestomaten Super 3229: 249- Bleekselderij 150: 85-85; Boe kool 132: 42-42; Bospeen 912: )-455; Daikonkers 140: 10-25; Kas- emkool 166: 220-355; Koolrabi Spitskool a 500: 115-130. 10: 390-390; cherry 18: 400-405; cherry tomaten 400-410; chrispsla glas 9.984: 10; diversen 9.984: 65-90; diver- B 57: 19-19; flakk. peen 100: 38-59; 3 radijs 300: 105-105; goudrei- 35-55; krulsla 5.372: 22-72; pak- ï-1400; peterselie bos 750: 49-59; S 680: 70-95; raapstelen bos 800: [69; radijs glas 26.970: 29-111; 20-20; spitskool 520: 111-111; >pget|Te huur m units vanat 450 m2 en kleiner met voldoende parkeer plaatsen. Hoog afwerkingsniveau. Goede geluidsisolatie. Inlichtingen: Zadelhof makelaars Den Haag, 070-550550 LEIDEN - De politie van Leiden zal vanavond en morgenavond geen pro ces-verbaal opmaken bij Vroom en Dreesmann aan de Leidse Aalmarkt. Of de Economische Controle Dienst zal optreden en wat in de V D-vestiging in Alphen staat te gebeu ren, was vanochtend nog niet bekend. In alle vijftig vestigingen in het land houdt V D vanavond en morgen avond een besloten koop avond. De duizenden per soneelsleden die ieder en kele introducés mogen meenemen, kunnen dan met 25 procent korting in kopen doen. Het warenhuisconcern heeft besloten een verbod hierop van staatssecretaris Evenhuis te negeren, evenals de protes ten van het Nederlands Chris telijk Ondernemers Verbond (NCOV) en de Nederlandse Vereniging van Ondernemers in de Textieldetailhandel (Mi- tex). V&D verwacht dat poli tie of Economische Controle Dienst proces-verbaal zullen opmaken en dat er later een rechtszaak over komt. Het zal zich dan verdedigen met het argument dat het om besloten gezelligheids-bijeenkomsten gaat. De Leidse politie is echter niet van plan op te treden tegen de koopavonden in de Leidse ves tiging van V en D aan de Aal markt. „Naar onze mening gaat het om een besloten ver- koopactie die niet voor het pu bliek toegankelijk is. We zien geen reden om op te treden", aldus een woordvoerder van de Leidse politie. Een medewerker van de ge meentelijke directie bestuurlij ke en juridische aangelegenhe den sloot vanochtend niet uit dat de Economische Controle dienst wel proces verbaal zou opmaken. „Burgemeester Goe- koop heeft in elk geval laten weten geen behoefte te hebben aan optreden tegen de actie van V en D". De Alphense po litie liet vanochtend weten eerst overleg met de Economi sche Controledienst te willen plegen, alvorens te besluiten of er opgetreden zal worden te gen de koopavond in de V en D-vestiging aan de Van Boet- zelaerstraat. Vervalsing Volgens het NCOV verbiedt de Winkelsluitingswet het openen van een winkel voor het publiek op een tijdstip dat buiten de aangegeven ope ningstijden ligt. Het NCOV meent dat V&D de concur rentieverhoudingen door der gelijke koopavonden aange tast. De ondernemersorganisa tie ziet af van een kort geding maar heeft alle gemeenten met een V D-vestiging ver zocht geen ontheffing te verle nen. De politie van Den Haag, Rijswijk en waarschijnlijk ook Leidschendam zullen wel op treden, zo werd vanochtend bekend. Ook de Nederlandse Vereni ging van Ondernemers in de Textieldetailhandel (Mitex) spreekt in een verklaring van concurrentievervalsing. „Niet alleen overtreedt V en D wil lens en wetens de Winkelslui tingswet, maar ook heeft V en D het klaargespeeld dat de personeelsleden op deze avond voor niets willen werken". (De ene avond speelt de ene helft van het personeel voor perso neel, de andere avond de an dere heflt). Het warenhuis weet zo tegen uiterst lage kos ten een stuk extra omzet bin nen te halen, zo meent de ver eniging. Mitex noemt het on begrijpelijk dat de diensten bonden van FNV en CNV daarmee hebben ingestemd. Zo onbegrijpelijk vinden die dienstenbonden dat overigens niet. Een woordvoerder van de FN V-bond: „We hebben van V en D de garantie gekre gen dat de mensen achter de kassa dat op vrijwillige basis doen. Ze krijgen inderdaad niet uitbetaald, maar kunnen tegen korting kopen. Wat kun nen wij er dan op tegen heb ben?" En volgens zijn collega van de CNV-bond is het perso neel van V en D erg enthou siast over de koopavonden. „Wij kunnen niets anders doen dat ze een prettige avond toe te wensen", aldus de woordvoerder. APELDOORN - De ledenraad van de verzekeringsgroep Centraal Beheer heeft mr. H.B.M.H. Boitelle gisteren be- Jhr.mr.G.F. Boreel. noemd tot lid van de raad van bestuur, waarna de raad van toezicht hem heeft aangewe zen als voorzitter. De benoe ming heeft een tijdelijk karak ter en houdt verband met ver schillen van inzicht tussen de huidige leden van de raad van bestuur, zo heeft Centraal Be heer meegedeeld. De huidige bestuursvoorzitter, jhr. mr. G.F. Boreel blijft lid van de raad van bestuur. Een woordvoerder van Centraal Beheer zei absoluut geen ver dere mededelingen te kunnen doen over de verschillen van inzicht waarvan sprake is. Centraal Beheer, tieve vereniging, grote verzekeraars van ons land. De totale omzet bedroeg vorig jaart 2163 miljoen gulden en het belegde vermogen 10,170 miljoen. Er zijn 2100 i coöpera- FOTO: ANP werknemers. Verlaging loonkosten schept 39.000 banen (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG - Door een verlaging van tien procent van de loonkosten op minimumniveau en de salarissen die daar vlak boven liggengroeit de werkgelegenheid met 39.000 banen. Blijft de subsidie beperkt tot het ni veau van het minimumloon, dan stijgt de werkgèlegenheid met 19.000 plaatsen. Dat heeft het Centraal Planbureau (CPB) berekend. Beide voorstellen zijn gebaseerd op een subsidie op de werkgeverspre mies. Het eerste plan kost volgens het CPB 510 miljoen gulden, 350 miljoen meer dan het tweede voorstel. De Tweede Kamer debatteert morgen en overmorgen over de bestrijding van de werkloosheid op basis van een ka binetsvoorstel. Het overleg tussen overheid, werkge vers en werknemers over een natio naal banenplan is vorige week vast gelopen. Kabinet én werkgevers wil len alleen de kosten op het niveau van het minimumloon verlagen. Het argument hiervoor is dat het wette lijk minimumloon de voornaamste belemmering is voor het aantrekken van on- of laaggeschoolden. Boven dien zou anders een te groot gedeelte van het aantal werknemers worden gesubsidieerd. De vakbeweging wil de subsidie op loonkosten echter geleidelijk laten oplopen tot lonen die maximaal tien procent boven het minimum liggen. Op die manier worden veel meer laaggeschoolden bereikt en heeft de werknemer redelijke promotiekan sen. Van de werkgevers zit alleen de landbouwsector op de lijn van de bonden. Het kabinet meent overigens wel dat de premieverlaging moet worden ge financierd door de werkgevers. Die zijn het daarmee niet eens en vinden dat de lasten moeten worden gedeeld met de werknemers. Als dat niet lukt, moet er een flinke hoeveelheid overheidsgeld bij, aldus de werkge-, vers-organisaties. De vakbeweging is alleen bereid een deel te betalen als overheid en werkgevers aan de wen sen van de werknemers tegemoet ko- Gibraltar dumpt afval in de zee Actievoerders van Greenpeace verkennen de zee bij Gibraltar. Op de achtergrond een enorme afvalberg. Volgens Greenpeace dumpen de autoriteiten van Gibraltar hun afval gemakshalve aan de voet van de rots - inclusief autwrakken, bouwafval en bebloed verband van ziekenhuizen. Het vuil is naderhand terug te vinden op de Spaanse stranden. foto: ap CNV-VOORZITTER HOFSTEDE: KABINETSPLAN TE BEPERKT UTRECHT - De drama tiek van de werkloos- heidsbèstrijding is vol gens voorzitter Henk Hofstede van het Chris telijk Nationaal Vakver bond (CNV) eenvoudig samen te vatten: werk gevers en werknemers vinden dat de mini mumloonkosten omlaag moeten, maar kunnen het niet eens worden over de uitwerking van dit principe. Anderhalve maand vergade ren was niet voldoende voor het bereiken van een ak koord. Door het hardnekki ge verschil van mening was anderhalf jaar van overleg waarschijnlijk niet eens toe reikend geweest. „Er dreigt nu het gevaar dat er te wei nig werklozen aan de bak komen", aldus Hofstede. Dé afspraken die vlak voor het weekeinde zijn gemaakt over de uitbreiding van de wet Vermeend/Moor en het scheppen van werkerva ringsplaatsen worden in werkgevers- en werkne merskringen luid bejubeld. Relatief heeft echter hier slechts klein deel, ongeveer een tiende, van de langduri ge werklozen baat bij. Twin- Henk Hofstede. tig- tot vijfentwintigduizend mensen kunnen aan een al dan niet tijdelijke baan wor den geholpen. Een verlaging van de minimumloonkosten heeft daarentegen een be reik dat ruim twee keer zo groot is. Het lot van menig werkloze ligt daarom in handen van de politiek, die zich vandaag en morgeq buigt over de talloze voor stellen die er liggen. Alle sectoren CNV-voorzitter Hofstede maakt zich zorgen over de besluiten die zullen worden genomen over de verlaging van de loonkosten. „De Ka mer moet goed kijken naar de mening van de vakbewe ging", aldus Hofstede. „Het gaat immers om de effectivi teit van de maatregel. In het plan van het kabinet en de werkgevers is het bereik zeer beperkt. Er zijn name lijk nog maar weinig be- drijfstakkken met cao-af spraken waarin het mini mumloon voorkomt. Het wettelijk minimumloon is vanaf het begin van de jaren tachtig bevroren en zelfs een keer verlaagd. Veel cao's hebben deze tendens niet overgenomen. Daarom moet de regeling feitelijk voor alle sectoren gelden en voor lo nen die net boven het mini mum liggen". Hebben de sociale partners een kans voor open doel ge mist? Zij hoefden de bal al leen nog maar in te tikken om te kunnen scoren? Hofstede wil het niet zo hard zeggen. Hij waakt ervoor de werkgevers de Zwarte Piet toe te spelen en is al lang blij dat de discussie over de ver laging van het netto mini mumloon van de baan is. ROB SEBES Voorzichtig formulerend zegt hij: „Misschien hebben de werkgeversorganisaties in de gesprekken van de af gelopen maand de poot stijf gehouden omdat ze terug willen naar de verlaging van het minimumloon. Maar als je om je heen kijkt, zie je dat veel bedrijven helemaal geen behoefte meer hebben aan ongeschoolde minimum loners". Garanties Hofstede betreurt de hou ding van de ondernemers organisaties. „Het is gewoon jammer dat de werkgevers en het kabinet min of meer samenzweren tegen ons. De werkgevers hebben ons al tijd verweten dat wij naar de regering liepen als het over leg mislukte. Nu doen zij dat zelf in optima forma". Als het kabinetsplan don derdag in de Kamer wordt aangenomen, zal dat voor de vakbeweging een enorme te leurstelling zijn. Hofstede dreigt niet met acties, maar wijst wel op de cao-onder handelingen. „Wij nemen daarin de vrijheid om steeds weer harde garanties te krij gen voor groei van de werk gelegenheid". Nedlloyd in trek AMSTERDAM - Op een kalm Damrak was Nedlloyd gisteren r in trek. Het transport- fonds, al lange tijd onderwerp van allerlei overnamespecula ties, sloot op 245, 5,20 boven het slot van vrijdag en iets be neden het hoogst bereikte unt van ƒ245,50. Voor de rest ad het Damrak weer eens een kalme dag, al konden veel aandelenkoersen hoger eindi gen. Op enkele uitzonderingen na ging het om bescheiden stij gingen van enkele dubbeltjes. Ook de dalingen bleven meestal beperkt. De obligatie- markt gaf een doorgaande da ling te zien, waarbij bij de meest verhandelde staatsfond sen verliezen optraden tot rond de vier dubbeltjes. Deze daling, die wijst op een stijgen de rente, belooft weinig goeds voor de nieuwe staatslening, waarop vandaag kan worden ingeschreven. Van de internationale aande len daalde Philips 0,50, Kon. Olie steeg 1,50, Akzo 90 cent en KLM 80 cent. Aegon trok 2 aan, Nijverdal-ten Cate ƒ1,30 en KNP ƒ1,60. Elders voegde Furness 2 aan de koers toe eveals Berghuizer Papier. Staal Bankiers steeg 1,40. KBB moest J 2 terug en KLM Kleding 1,10. Norit no teerde na allerlei buitelingen op een slot van 18 lager. Óp een vriendelijk gestemde optiebeurs was Philips favoriet met een omzet van 4100 con tracten. Verder bestond er veel belangstelling naar opties in KLM en KNP. De totale omzet op de EOE kwam uit op 26.374 contracten.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 9