Eerste fase plan Dekker HUIS ■RAADk Werk- en groeilicht voor de hobbykas .HOE ZIT DAT DAN?" CONSUMENTENINFORMATIE SeidócCoutcmt DINSDAG 13 DECEMBER 1988 PAGINfORT Naast het jaarlijks, op 1 no vember terugkerend ritueel, waarbij, afhankelijk van het op die datum geldend vast jaarinkomen, de werknemer het volgende jaar ziekenfonds c.q. particulier verzekerd zal zijn tegen de risico's van ziek tekosten, staat ingaande 1 ja nuari 1989 inzake ziektekos tenverzekering een omvang rijke, ingrijpende structurele verandering voor de deur. Menig verzekerde zal hiermee in financieel en verzekerings technisch opzicht mee worden geconfronteeerd. Het zogeheten plan Dekker gaat dan zijn eerste invoe ringsfase tegemoet. Veel is ten aandien van dit plan inmid dels via de media en vaklite ratuur in de afgelopen perio de gepubliceerd. Gezien ech ter de complexiteit van deze materie nog even kort en bondig wat er zoal gaat veran deren èn de daarmee gepaard gaande consequenties voor de partijen in het ziektekosten circuit. De commissie Dekker (zo ge noemd naar zijn voorzitter, ex-president-directeur van Philips) heeft de regering ge adviseerd inzake een veran derde structuur en financie ring van de gezondheidszorg. Het kabinet heeft op hoofdlij nen besloten de voorstellen van Dekker over te nemen. Dit betekent dat vanaf 1 janu ari 1989 tot 1992 geleidelijk één systeem van een basis- en aanvullende verzekering te gen ziektekosten wordt inge voerd. Er zal uiteindelijk géén verschil meer zijn tussen een ziekenfonds- en particulier verzekerde. Verder zal dan sprake zijn van gelijke pre mieheffing voor iedereen. De basis-verzekering gaat een overgroot deel van de voorzieningen op het terrein van de gezond heidszorg en maatschappelijke dienstverlening (ziekenhuis opname, huisarts, specialist, gezinszorg, bejaardenoorden). Tot het aanvullende pakket (ca. 15% van de totale kosten van de gezondheidszorg en maatschappelijke dienstverle ning) zullen o.a. behoren ge neesmiddelen. fysiotherapie, tandheelkundige zorg boven 18 jaar. Premiewijziging In het huidige bestel geldt voor de ziekenfondsverzeker de een premie-inhouding op zijn of haar loon of uitkering van 5.1% (over maximaal f 162,- per dag). De werkge ver is hetzelfde percentage verschuldigd. Met de hoofd verzekerde zijn in het alge meen meeverzekerd de echt- geno(o)te beneden de leeftijd van 65 jaar, tot zijn huishou den behorende en als zijn of haar kostwinner wordt be schouwd. Verder zijn onder zekere voorwaarden de eigen, aangehuwde of pleegkinderen van de verzekerde gratis mee verzekerd. De particulier verzekerde be taalt een, per ziektekostenver zekeraar variabel, vast bedrag aan premie, die in vele geval len door de werkgever wordt gecompenseerd. Ingaande 1 januari 1989, bij de invoering van de eerste fase van het plan Dekker, wordt de premie ziekenfonds vastgesteld in een nominaal- en procentueel be drag. De nominale (vaste) premie gaat 156,- per hoofd verzekerde per jaar bedragen. Dit zelfde bedrag geldt ook de meeverze kerde partner. Meeverzeker de kinderen kosten per kind (maximaal twee) de helft van deze premie. Een verzekerde is derhalve per jaar maximaal f 468,- aan nominale premie ziekenfonds verschuldigd. Deze premies worden maan delijks door het ziekenfonds in rekening gebracht en die nen bij voorafbetaling te wor den voldaan. Dit laatste bete kent dat reeds in december a.s. de rekening wordt gepre senteerd. Maandelijks dienen mutaties aan het ziekenfonds te worden gemeld, op straffe van boete bij premieschuld, met mogelijke risico's van het zelf moeten dragen van be paalde ziektekosten, bij het door eigen toedoen niet verze kerd zijn. Naast deze nominale premie wordt op het loon c.q. uitke ring van de ziekenfondsverze kerde nog eens een procen tueel bedrag (3,15% over max. 162,- per dag) ingehouden. De werkgever is hetzelfde be drag verschuldigd. De parti culiere zieketekostentarieven zullen ook gaan dalen. In 1989 zal, zoals gezegd, het percentueel deel van de zie kenfondspremie dalen. Ener zijds door invoering van het nominaal premiebedrag en anderzijds doordat overheve ling van verstrekkingen in het kader van de zieken fondswet (en particuliere ver zekeraars) plaatsvindt naar de AWBZ (Algemene Wet Bij zondere Ziektekosten). Door invoering van het plan Dekker zullen bepaalde groe pen verzekerden er in finan cieel opzicht iets op vooruit gaan, terwijl andere catego rieën aan koopkracht zullen inboeten. Ter compensatie van laatstgenoemden is thans door staatssecretaris De Graaf van Sociale Zaken een wets voorstel ingediend, dat be helst dat per 1 januari a.s. de kinderbijslag met gemiddeld 4% extra zal worden ver hoogd. De koopkracht van ge zinnen met kinderen wordt hierdoor weer op peil gehou den. De extra kinderbijslag zal voor een gezin met één kind 17.69 per kwartaal be dragen. Een gezin met twee of meer kinderen geniet een op slag van 35.38 per kwartaal. Het doel van het veranderde zieketekostenstelsel is op lan gere termijn, via een geleide lijke invoering, van een duur zaam- en betaalbaar stelsel van gezondheids- en m f schappelijke zorg verzekeri tfERE zijn. Een verandering t voor he overheidsregeleving fceinde ir plaatsvinden en vergrot pten in van solidariteit in premiel „Wieren fing wordt bewerkstelligd, irath (be verzekeraar dient namelijl pegen), het nieuwe bestel aan al eerst ee verzekerden een gelijke g. Nederl minale premie in rekeninj ffdstrijd brengen (verbod op prenkenoppo differentiatie). ting met Uiteindelijk zal in 1992 spr zijn van een basis- en aant Jectie ziet lende verzekering tegen zi .b™q| tekosten, waarbij het vers -jfèerenvt tussen ziekenfonds- en pa cn Van G culierverzekerden is opge (beiden Ri ven. Behoudens verschillei «rdamk S de hoogte van het vrij te 1 fCjonen"! zen eigen risico, zal gel premieheffing voor elke zekerde gelden. De premie bestaan uit een inkomen hankehjk (variabel) gedee te innen door de belasti dienst en een vast (nomi deel. rechtstreeks door verzekeraar in rekening! brengen. J- RAKI 4 De bekende stalen (of gietijzeren) radiatoren hebben sinds enige tijd flinke concurrentie van de aluminium-elemen- ten, doorgaans sierlijke radiatoren die goed pas sen in de onderscheiden interieurs. De alumini um radiator van Holden Alurad neemt weinig plaats in, is kleiner dan de stalen exemplaren en hoewel het waterreser voir ook geringer is, ligt de warmte-opbengst hoog. De hogere warmte-op- bréngst wordt veroor zaakt omdat het om con- vectiewarmte gaat. Het genoemde type is snel op Hoog rendement bij aluminium radiatoren temperatuur (en koelt snel af) en dat levert be sparing in verbruikskos- ten op. De snelle reactie op de thermostaat-com mando's geeft bij een uitvoering met een dikte van 30 mm 3 KW per m2 af. De afgifte is daar door twee keer groter als die van een enkel wandige radiator van dezelfde afmeting. Wordt die lijn doorge trokken dan heeft voor het te object de helft van het aantal radiatoren nodig, vergeleken bij een „tra ditionele" uitvoering. Radiatoren van ge noemd type zijn - afhan kelijk van afmetingen - drie tot vier keer lichter in gewicht dan stalen elementen. Er wordt tien j3ar garantie gege ven tegen corrosie, om dat een speciale film de vorming daarvan tegen gaat na aanraking met water. De radiatoren zijn leverbaar in elke gewenste kleur. Meer informatie tel. 076- 229545. One Track Charlie wint Grote Prijs AMSTERDAM De Rotterdam se popgroep One Track Charlie heeft zaterdagnacht de finale ge wonnen van de Grote Prijs van Nederland, het jaarlijkse concours voor onbekende popgroepen in Paradiso. Dit concours is voor on bekende bands een mogelijkheid om door te dringen tot het grote publiek. Tijdens de finale behaal de de band I Travel uit Wijk bij Duurstede de tweede plaats. De Schiedamse popgroep Ramjets mocht als derde op het podium plaatsnemen. Volgend jaar zal de Grote Prijs van Nederland overi gens worden overgeslagen, aldus organisator F. Abrahams. jrtwerelc 'zucht c wordt a. letgespc geborei ig jaar ribuere kins lee zijn vc entien-; bezit op de nst zag gold al mpisch De S •den ec nemenl klide b£ Ijken. I 1 kun Kind en veiligheid Consument en Veiligheid heeft een nieuwe brochure uitgebracht over kind en vei ligheid. Het boekje is bestemd voor ouders en verzorgers van 0 tot 5-jarigen. Aan de hand van voorbeelden en uit spraken van deskundigen worden de risico's van het op groeien behandeld. De infor matie spitst zich toe op wat ouders kunnen doen om onge vallen te voorkomen. In de brochure zit een overzicht van leeftijdsgebonden risico's en de maatregelen die per le vensfase getroffen moeten worden. De brochure is gratis aan te vragen bij de stichting Consu ment en Veiligheid, tel. 06- 0220220. Ljoebimov weg na onenigheid met Haitink LONDEN Onenigheid binnen de leiding van de Londense Royal Opera heeft geleid tot het vertrek van de uit de Sovjetunie ge ëmigreerde regisseur Joeri Ljoebimov. Het contract met Ljoebimov, die de Ring des Ni- belungen van Richard Wagner zou doen, is verbroken. Aanleiding is een verschil van ar tistiek inzicht met Bernard Haitink. De voor malig dirigent van het Amsterdamse Con certgebouworkest is tegenwoordig verbonden aan het koninklijke operagezelschap in Lon den. Het Royal Opera House is dit jaar begon nen met de uitvoering van De Ring, een pro ject dat tot 1992 duurt en wordt afgerond met de uitvoering van de gehele cyclus. In sep tember en oktober werd de eerste van de vier opera's. Das Rheingold, uitgevoerd onder lei ding vanLjoebimov. Goetz Friedrich neemt nu de andere opera's voor zijn rekening' Bezitters van een hobby- kas worden in dit jaarge tijde geconfronteerd met een gebrek aan (dag licht. Naast voeding, temperatuur en vochtig heid is licht een voor waarde voor planten. De rasechte kas-hobbyïsten zetten bij het korten van de dagen hun liefhebberij echter niet op een laag pitje, maar zullen probe ren zich aan te passen aan de veranderende omstan digheden. In herfst en winter kan het ontbrekende zonlicht voor een belangrijk deel worden vervangen door groei- of assi milatieverlichting. Dat licht moet een „natuurlijke" sa menstelling hebben, omdat de verschillende kleuren uit het daglicht van invloed zijn op de groeiwijze en vorming van de plant. De kleur rood moet zoveel mogelijk vermeden worden en dus in de kas geen gloeilampen, want via de ver hitting van een metaaldraad (de werking van een gloei- „De Wording" wint prijs in Chicago Welke risico's zijn aanvaardbaar bij een spelend kind? DEN HAAG De documentaire „De Wording" van Cherry Duyns heeft dit weekeinde de eerste prijs gewon nen voor de beste documentaire op het internationale filmfestival in Chi cago. De documentaire werd in april aangeboden aan koningin Beatrix ter gelegenheid van haar vijftigste ver jaardag en is door de NOS en de VPRO uitgezonden. „De Wording" schetst het ontstaan van vijf kunst werken: een schilderij van Armando, een gedicht van Ida Gerhardt, een muziekstuk van Reinbert de Leeuw, een beeldhouwwerk van Carel Visser en een balletstuk van Hans van Maanen. „De Wording" werd eerder dit jaar in ons land bekroond met het Gouden Kalf. In herfst en winter kan het ontbreken van voldoende zonlicht in de kas voor een groot deel worden opgevangen door een speciale lamp) ontstaat veel rood. TL- verlichting is zeer geschikt door het „witte" licht en het gebruik is zuiniger dan een gloeilamp. Nog meer effekt sorteert de hogedruk natri- umlamp, veelvuldig toegepast in de glastuinbouw. Armatuur Philips heeft een speciale ar matuur ontwikkeld voor de hobby-kweker, de SGR 030 K. professionele assimilatie verlichting op basis van de natriumlamp met een groot vermogen en lange levens duur. Het energievermogen komt overeen met dergelijke verlichting in de glastuin bouw. Om in de winter maximaal Crofijt te trekken van de hob- y moet een zuinig beleid ge voerd worden. Eind december bedraagt de daglengte acht uur. Zes daarvan zijn effektief voor de planten. Maar voor een optimale groei heeft het spul een periode van 14 uur licht nodig. Er moet dus acht uur „bijgelicht" worden. Een tijdschakelklok is daarbij een handig hulpmiddel. Overi gens, wanneer op deze manier de dagen langer worden ge maakt, moeten voeding, tem peratuur en vocht niet verge ten worden. Meer informatie op tel.040 - 757189.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 6