„We zullen de ramp overleven" Schade aardbeving nieuwe last Sovjet-economie Defect signaal wellicht oorzaak van treinramp DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB LGINA BUITENLAND Qeidóa(Sowuvnt dinsdag 13 december i9ss pagina 5 tale Onduidelijkheid rond moord Belg in Bayrut ïmde kt. Na en noi JjAYRUT Er is nog steeds geen v.. ..^g nkele duidelijkheid over het waar- it deFrim van de moord op de 65-jarige 100I is lelgische leraar Engels Arthur van ?rzoek lieuwerburgh, gistermiddag in de H.G. ^Libanese hoofdstad Bayrut. Van rp proi lieuwerburgh werd vanuit een en van roorbijrijdende auto doodgeschoten, kst is z Her kogels troffen de leraar in het teruitg 10ofd. Hij overleed ter plaatse. Van mate, lieuwerburgh was op weg van de imatica (ashideen School voor Taalonder- rdenscl vjjs waar hij les gaf, naar huis. Zijn telijk jChaam lag meer dan drie uur op f zes). traatt voor het door een ambulance us ven|yercj meegenomen. Hormoonschandaal bij Westduitse kalveren BONN De veterinaire inspectie in de Westduitse deelstaat Nordrhein-Westfalen heeft vijfhonderd kalveren in beslag geno men. Aan de dieren was als groeiversterker het slechts als antihoestmiddel toegestane middel clenbuterol toegediend. In een blik semactie heeft de veterinaire inspectie negen liter van het verboden groeihormoon in be slag genomen bij een veehandelaar. Volgens de deelstaatminister van landbouw, Klaus Matthiesen (SPD), is die hoeveelheid vol doende om negenduizend kalveren een groeistimulans toe te dienen. De afgelopen zomer werd in Nordrhein-Westfalen ook een groot hormoonschandaal bekend. Tienduizen den kalveren zijn toen afgemaakt en hun ka davers vernietigd. ARMENIËRS BLIJVEN ONDANKS AARDBEVING STRIJDLUSTIG Amnesty: duizenden mensen terechtgesteld in Iran LONDEN De Iraanse autoriteiten hebben de laatste maanden „de grootste golf van geheime politieke executies" uitgevoerd sinds het begin van de jaren tachtig. Dit staat in een rapport dat de mensenrechtenorganisatie Amnesty International vandaag in Londen heeft uitgebracht. De bewijzen voor meer dan driehon derd executies zijn nu „onweerlegbaar", aldus Amnesty. Zij zou den echter slechts „het topje van de ijsberg" zijn. Het totale aan tal slachtoffers loopt in de duizenden. Onder de geëxecuteerde mannen en vrouwen zijn scholieren maar ook dokters, weten schappers en godsdienstleraren. „Niemand weet hoeveel mensen ter dood zijn gebracht en niemand weet wanneer de slachting zal ophouden", aldus Amnesty, „maar onze angst neemt nog toe omdat er duizenden politieke gevangenen zijn in Iran". Enkele tientallen mensen houden sinds gisteren het kantoor van Am nesty in Amsterdam bezet. Een aantal is in hongerstaking ge gaan. Ze willen zo nog meer aandacht vragen van Amnesty voor de situatie in Iran. Arafat in Genève Zwaar bewapende Zwitserse militairen bewaken het vliegveld van Genève waar vanmorgen PLO-leider Yasser Arafat is aangeko men. De verregaande veiligheidsmaatregelen blijven van kracht zolang Arafat In Genève is waar hij vanmiddag de Algemene Ver gadering van de Verenigde Naties heeft toegesproken. Omdat Washington weigerde een visum te verstrekken aan Arafat werd besloten het Palestina-debat in Genève te houden. FOTO: EPA Minister weg om telefoongesprek BERN De Zwitserse minister van jus titie Elisabeth Kopp heeft bekendge maakt dat ze in februari zal aftreden, naar aanleiding van de rel die is ont staan na een telefoongesprek met haar man. In het gesprek drong ze er bij haar echtgenoot op aan te breken met Sha- karchi A.G. in Zürich, een bedrijf dat in Libanese handen is en waartegen een onderzoek loopt in verband met het „witwassen" van in de drugshandel ver diend geld. Bij de affaire, die meteen de „Libanon Connectie" is gedoopt, zou een miljard dollar zijn betrokken. Overigens zegt Kopp dat zij nergens schuldig aan is. SPITAK Het stof in de lucht vermengt zich met de stank van ontbindende lijken. Tussen de met de kens bedekte hopen stof felijke resten op het sportveld van Spitak zoe ken Armeniërs wanhopig naar bekenden. Elders staan rijen grijze doodskisten klaar vóór de niet aflatende stroom lij ken, die nog steeds onder het puin vandaan worden gehaald. De kisten worden net als draagbaren, voedsel en fles sen water naar het getroffen gebied gebracht door kon vooien van oude vrachtwa gens en bussen, die de moei lijk begaanbare bergwegen in Armenië verstoppen. „Wat doet God ons aan7 Wil hij het hele Armeense volk in het verderf storten?", vraagt Lev Akopian, die net in Spi tak gearriveerd is met tradi* tionele platte broden en brandstof. Akopian, een Ar meniër die in Georgië woont, heeft geen familieleden in het getroffen gebied, maar wil zijn solidariteit met het Ar meense volk tonen. Moedeloos Duizenden Armeense vrijwil ligers, legerrekruten, artsen, verplegers en verpleegsters en reddingswerkers van over de hele wereld doorzoeken de ruines naar overlevenden. In de lucht hangen helikopters van Aeroflot. Engelse leden van het Internationale Red dingskorps zoeken met hyper moderne apparatuur naar eventuele levenstekens onder het beton. In het oranje gesto ken vrijwilligers van het Duitse Rode Kruis lopen ach ter hun speurhonden aan door de puinhopen en wijzen uitge putte Russen aan waar zij het eerst moeten graven. De vermoeide en steeds moe delozer wordende reddings werkers zijn 24 uur per dag in touw. 's Avonds worden ze bijgelicht door de flakkerende vlammen van open vuurtjes. Gisteren werd nog een 33-ja- rige man levend onder de puinbrokken van een twee verdiepingen hoog gebouw vandaan gehaald. Honderden omstanders keken toe hoe hij langzaam tevoorschijn werd gehaald. Op een draagbaar werd hij weggedragen, terwijl opgetogen Armeniërs hem water gaven en een sigaret toestaken. Met een ziekenwa gen werd hij naar een provi- it", alcj ken n; agent 1 er ge lemm hoevi zoud met 1 moei Dver mer t alle ;n te ie vii ?n ni< waa; zoud) chovi kunm gen e besta 'aren geerd natie Kam oor h bij en mar •reidii leidt fD) kleir de r 1 K01 ie v; 1 PP )m ee iste n Nede >tisch racht et zol ico d. ancië gaan Ie Ki dat slotc „Stalin verzweeg zware aardbeving" MOSKOU Een cata strofale aardbeving in de Sovjetrussische republiek Toerkmenistan heeft veertig jaar geleden aan zeker honderdduizend mensen het leven gekost. De toenmalige Sovjetleider Jozef Stalin heeft het grote aantal slachtoffers verzwe- aldus Gennadi Gerasi- iov, woordvoerder van het Russische ministerie van buitenlandse zaken in Mos kou. Op een vraag van jour nalisten öf de aardbeving in Armenië de ernstige is in de jongste Sovjetrussische ge schiedenis zei Gerasimov: „Er was een aardbeving in Ashkabad in 1948. Spijtig genoeg besloot Stalin des tijds die informatie geheim te houden". De stad, vlakbij de grens met Iran, had toen ongeveer 132.000 inwoners, aldus Gerasimov. „Honderd duizend van hen werden ge dood". In de Rusissche pers is de openhartigheid van Voor de resten van een verwoeste kerk in een van de getroffen Armeense steden, Leninakan, staan doodskisten klaar voor de niet Gerasimov nog niet gemeld, aflatende stroom van lijken. sorisch lazaret op enkele kilo meters afstand gebracht. Betraand gezicht Maar zijn redding gaf nauwe lijks nieuwe hoop dat nog an dere overlevenden zullen worden gevonden. De 50-jari- ge Gegoesj Aganian hield met betraand gezicht de wacht bij de ruine van de woning van haar zoon. Ze is uit een berg dorp naar Spitak gekomen in de hoop dat haar zoon en zijn zwangere vrouw de ramp zouden hebben overleefd. „Het zou mijn eerste klein kind zijn", vertelt ze. „Maar ik denk niet dat er nog kans is dat ze levend gevonden worden". Anderen, diemet het red dingswerk helpen, verhaal den over wonderbaarlijke reddingen. Maar het meest wordt verteld over hele fami lies die dood worden aange troffen en over ontbindende lijken. „We hebben nog hoop, maar niet veel meer", aldus Artur Tovmasian, een vrijwil liger die instructies geeft aan de hijskranen die betonnen fdaten en daken wegtillen. De aatste drie dagen heeft hij ge holpen twaalf overlevenden uit te graven. Burgemeester Arzumanian van Spitak vertelde bij de res ten van zijn woning dat hij meteen na de beving uit de fabriek naar huis was gerend. Net als andere inwoners van Spitak die door de aardbeving dakloos zijn geworden, heeft Arzumanian de afgelopen nachten in de buitenlucht doorgebracht in een tempera tuur dicht bij het vriespunt en op een matras, dat hij uit de puinhopen heeft gehaald. Hij wil wachten tot het puin van zijn woning wordt geruimd, omdat hij documenten en geld kan zoeken waarmee hij zich met zijn gezin elders kan ves tigen. Rampspoed Veel Armeniërs zien de aard beving als een nieuw hoofd stuk in hun lange geschiede nis van rampspoed. „In 1915 verloren we 1,5 miljoen men sen", zegt Vartsjik Azarian, doelend op de bloedige Turk se massamoorden van 73 jaar geleden. „We hebben dat als natie overleefd en zullen alles wat ons treft net zo overle- FOTO: AP ven londen De aardbe ving in Armenië betekent een nieuwe last op de schouders van de toch al zo gepijnigde Sovjet-eco nomie. Met de wederop bouw van d.e verwoeste steden zullen zo'n vijf miljard roebel (zestien miljard gulden) gemoeid zijn. De grote vraag is echter waar het Kremlin al dat geld vandaan moet halen. Het overheidstekort in de Sovjetunie bedraagt officieel ruim honderd miljard gulden. Volgens recente analyses loopt het tekort echter tegen de driehonderd miljard. De lage prijzen voor ruwe olie, een van de grondstoffen waarmee het Kremlin dollars verdient, betekenen een ver dere een daling van de Russi sche overheidsinkomsten. Er zijn deskundigen die zeg gen dat de ontwapeningsvoor stellen van Gorba'tsjov wor den ingegeven door de econo mische crisis. De Sovjetunie kan zich simpelweg niet ver oorloven om een gigantisch militair apparaat in stand te houden en tegelijkertijd te voldoen aan de toenemende vraag onder de bevolking naar consumptiegoederen. Die groeiende vraag is onder meer het gevolg van de her vormingspolitiek van Gor- batsjov. Maar tot nu toe heeft hebben de hervormingen de gewone Russen weinig opge leverd. De rijen in de winkels zijn langer dan ooit en de le vensstandaard is sinds Gor- batsjov aan de macht kwam verslechterd. Veel analisten geloven daar om dat^Gorbatsjov een moge lijk fatale fout heek begaan, door verwachtingen te wek ken bij het Russische publiek. Terwijl hij had moeten weten dat de economie, de industrie en de bureaucratie hem bij voorbaat weinig kans boden z'n beloftes waar te maken, in elk geval niet op korte ter mijn. Somber De Amerikaanse inlichtingen dienst CIA volgt de ontwik keling van de Russische eco nomie op de voet en geldt op dit terrein als een gevestigde autoriteit. Volgens de econo mische afdeling van de CIA is het bruto nationale produkt van de Sovjetunie (dat wat het hele land produceert) slechts een fractie meer dan de helft van het Amerikaanse BNP. Een econoom van de Sovjet russische planning-commissie (Gosplan) toont een nog som berder beeld. Zijn cijfers sug gereren dat de Russische eco nomie drie maal zo klein als die van de Verenigde Staten. Het groeipercentage is ook veel en veel kleiner dan ooit gedacht werd. De CIA schat dat de Sovjet-economie in de periode 1981-87 met net iets minder dan twee procent per jaar is gegroeid. Abel Agan- begjan, Gorbatsjovs belang rijkste economische adviseur, liet echter weten dat er tussen 1981 en 1985 absoluut géén groei is geweest. Deze sombere cijfers brachten Robert Gates, een onderdirec teur van de CIA, tot de con clusie dat „het te betwijfelen valt of Gorbatsjov er in slaagt het systeem nieuw leven in te blazen". Een mening die veel stof deedopwaaien in diplo matiek Washington. Geld Als Gorbatqov zijn hervor mingen wil redden en tegelij kertijd de arbeiders tevreden wil stellen door tekorten aan sommige consumptiegoederen op te heffen, heeft hij geld no dig. Geld dat uit één of alle van de volgende bronnen zal moeten komen: het buiten land, de eigen defensie, de energie-winning en de land bouw. De Sovjet-leider lijkt zich te concentreren op de eerste twee. Alleen al in oktober verschaften Westerse geld schieters de Sovjetunie ten minste vijf miljard dollar aan nieuwe leningen. Intussen heeft Gorbatsjov nu ook de strijd aangebonden met de de fensiebegroting. Maar na de aardbeving in Ar menië zal de speurtocht in het Kremlin naar bezuinigingen verder geïntensiveerd moeten worden. (c) The Sunday Times Het Pinguïnland van Professor Lupardi Walesa blijft dromen van BB PARIJS De Poolse vakbondsleider Lech Walesa, die de afge lopen dagen op uitnodiging van president Mitterrand in Frank rijk geweest is, had graag een ontmoeting gehad met Brigitte Bardot. „Als jongeman was ik weg van haar en droomde ik er van oog in oog met haar te staan. Helaas zat dat er deze keer niet in. Volgende keer dat ik naar Frankrijk kom, verkleed ik mij als Kerstman, dan kan ik haar incognito ontmoeten". Een beeld van de enorme ravage na de treinramp van gisteren in Londen. Reddingswerkers wanhopig op zoek naar slachtoffers die bekneld zaten tussen het verwrongen staal. FOTO: AP 36 DODEN IN ZUID-LONDEN (Van onze correspondent) men om de situatie te verbete ren. Behalve een groot deel LONDEN Een defect van de acht miljoen inwoners sein is waarschijnlijk de van de hoofdstad nemen dage- 1 ,J Inks ook honderdduizenden oorzaak geweest van de (orensen de trein naar de City treinramp, die gisteren m Van Londen. Maandag is een Zuid-Londen aan 36 men- bovendien bijzonder drukke sen het leven heeft ge- dag. omdat veel mensen terug- kost. Reddingsploegen zijn keren van een weekeinde bui tot vanmorgen bezig ge- v",de stad' .1.1 Volgens een voorlopge recon- weest met het bergen van structie stond een van de be lichamen van slachtoffers, trokken treinen voor een rood In de Londense zieken- sein te wachten. Een tweede huizen liggen meer dan trein zou langs het defecte sein honderd gewonden, van zijn gereden en botste in volle wie een dertigtal er zeer s,nelheid achterop de wachten- ieen aerugiai er zeer de rijtuigen De gevolgen wa- ernstig aan toe is. ren afschuwelijk. Verscheide- ne wagons werden letterlijk In het Britse parlement is gis- verpulverd. Mensen werden teravond direct gevraagd om uit de rijtuigen geslingerd, een allesomvattend onderzoek Vele tientallen mensen raak- naar de oorzaak van de drie- ten bekneld tussen het ver- voudige treinbotsing. De mi- wrongen staal, nister van transport, Paul Tot overmaat van ramp werd Channon, kondigde aan dat een aantal wagons dat door de het nodige zal worden gedaan klap op een naastliggend spoor om een herhaling van het dra- Was beland aangereden door ma te voorkomen. een lege trein. Door snel in- De voorlopige conclusie van grijpen van een conducteur deskundigen is dat de ramp Van deze trein kon op het nip- moet worden geweten aan de pertie worden voorkomen dat verouderde sein-apparatuur op nö£ en volle trein op de rava- het betrokken traject, vlak bij ge inreed. Clapham Junction: een van de drukste spoorweg-knooppun- Amputaties ten ter wereld. Hier passeert J elke twee minuten een trein. De Brltse hulpdiensten z.jn tot Momenteel wordt het signaal- vanmorgen bez.g geweest in systeem in het hele zuiden van d,e Jla »?ge 1?,^ken naar Engeland gemoderniseeerd, slach tof f ers. Tal rij ke mensen waardoor de f.gnalen van tra- werd™ °P de Pl"ts van het ject tot traject ?erschillen. ongeluk geopereerd Sommige mensen konden alleen in le- Overvol ven worden gehouden en be vrijd doordat ter plekke lede- Het grote aantal slachtoffers maten werden geamputeerd, wordt hoofdzakelijk toege- Voor anderen kwam de hulp schreven aan het feit dat twee te laat. Wegens gebrek aan van de treinen die bij het on- bloed werd via de radio een geluk betrokken waren over- beroep op de Londenaren ge- vol zaten met forenzen. Tien- daan bloed te geven, tallen mensen moesten staan Gisteravond werd de hoop op- in de gangpaden en de porta- gegeven dat nog overlevenden len. Al jaren wordt geklaagd zouden worden aangetroffen, over de overvolle treinen in Het opruimen van de ravage het spitsuur, maar er zijn nog heeft vandaag de hele dag nauwelijks maatregelen geno- voortgeduurd. Postume vrijspraak voor Lodewijk XVI Bijna tweehonderd jaar na zijn ont hoofding is Lodewijk XVI postuum vrijgesproken door Franse televisie kijkers, die fungeerden als jury van een schijnproces dat de Franse televi sie gisteren uitzond ter gelegenheid van de aanstaande verjaardag van de Franse Revolutie. Van de kijkers die telefonisch reageerden, vond 55 pro cent dat de van verraad beschuldigde vorst geen enkele blaam trof. Twee bekende Franse advocaten vertolkten de rollen van de verdediger en de aanklager van Lodewijk. De overige rollen werden gespeeld door acteurs. FOTO:AP 245) Plotseling flitst het licht weer aan en op hetzelfde ogen blik gaat een deur open. In de opening staan prof. Lupardi en Yoto. ieder met een pistool in de hand. „Handen omhoog!" sist Lupardi en grijzend vervolgt hij: „De heren wilden zeker ontsnap pen. nietwaar? Haha, dat zal u niet gelukken. Uw vriend heeft het cok al niet ver gebracht en de onderzeeboot, die u hier heeft gebracht, is ook voor het laatst ondergedoken. Maar voor jullie heb ik nog wel een heel speciaal middel om jullie kwijt te raken. Willen de heren maar meegaan?" Met de handen omhoog wor den dr. Ree en de matrozen naar buiten geleid en naar een han gar gebracht. „Zien jullie die raket?" vraagt Lupardi; „dat ding is een beetje verouderd, maar de maan haalt-ie nog wel. Alleen... terug naar de aarde gaat niet. Voelen de heren Iets voor zo'n uitstapje?"

Leidse Courant | 1988 | | pagina 5