oetafdrukken rond jCröller-Müller oorlopig enige spoor ,De Aardappeleters" looiste Van Gogh uit [ollandse periode Nederlandse kunst keert vaak terug fJitstoot schadelijke stoffen jnoet met 70 tot 90% omlaag Procureur-generaal wil meer informatie over abortus-kwestie ?AGI \JNENLAND CcidócScHvumt DINSDAG 13 DECEMBER 1988 PAGINA 3 Jmiddeling l/ltagmoederschap >rdt strafbaar I HAAG Op het ministerie van wordt een wetsontwerp voor al om beroeps- of bedrijfsmatige (ddeling met betrekking tot draag- ierschap strafbaar te stellen. Mi- 1 Korthals Altes heeft zijn collega Je Bondsrepubliek inmiddels ge- op welke gronden er is opge- ifn tegen een bemiddelingsbureau ïtankfurt, dat nu vanuit Nederland bert Het openbaar ministerie gaat I ook zonder het handvat van de [ye wet al kan worden opgetreden het bureau wegens mogelijke reding van artikel 151 a van het joek van strafrecht. Geld voor centrum zeldzame huisdieren DEN HAAG Minister Braks van landbouw en visserij heeft een subsidie van 300.000 gul den verleend aan de Stichting Zeldzame Huisdierrassen, die daarmee in Leek een centrum wil oprichten. Braks hoopt met de subsidie het behoud en gebruik van zeldzame land bouwhuisdieren, bijvoorbeeld voor het beheer van natuur terreinen, te bevorderen. Het gaat om de grote landbouw huisdieren paarden, schapen en runderen. Een zeldzaam landbouwhuisdier is bijvoor beeld de Lakenvelder, een koe waarvan er in ons land nog maar 1500 voorkomen. Nieuwe overleg met specialisten RIJSWIJK Een kabinetsdelegatie is het gisteren met de organisaties van specialisten (LSV), ziekenfondsen (VNZ), particuliere verzekeraars (KLOZ) en ziekenhuizen (NZR) eens geworden over een nieuwe overlegron de over de specialisteninkomens. De gesprek ken zullen zo snel mogelijk na 1 januari be ginnen onder leiding van een onafhankelijk voorzitter en mogen maximaal een half jaar duren. Dit deelde minister De Koning (socia le zaken) na een ohderhoud met vertegen woordigers van de betrokken organisaties mee. Wie het overleg gaat voorzitten is nog niet bekend. Twee eerdere bemiddelingspo gingen onder leiding van oud-topambtenaar Lamers en Philips-topman Dekker zijn de laatste anderhalf jaar gestrand. Bijna 200 miljoen voor ziekenhuis en hogeschool ROTTERDAM/ZOETERMEER Minister Deet- man van onderwijs én wetenschappen heeft giste ren 180 miljoen gulden toegekend voor de nieuw bouw van het Sophia kinderziekenhuis en de huis vesting van de hogeschool in Rotterdam. Verder is geld beschikbaar gesteld om het hoofdkantoor van Unilever in Rotterdam te kopen. Daar moet de eerste grote huisvestingslocatie voor het nieuwe hoger beroepsonderwijs komen. Het nieuwe ge bouw voor de hogeschool Rotterdam moet twee van de vier faculteiten huisvesten: educatieve op leidingen en welzijn, arbeidsverhoudingen en ge zondheidszorg. Het huidige gebouw van de facul teit educatieve opleidingen in Delft zal in gebruik worden genomen door de hogere agrarische school in Dordrecht en Utrecht, de middelbare technische school (mts) in Rijswijk, en de school voor middel baar laboratoriumonderwijs (mlo) in Delft. PvdA wil onderzoek naar „truc" met Wir-premie (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Bedrijven kunnen nog jaren profiteren van de Wet op de Investeringsre kening (Wir) die per 1 maart van dit jaar plotseling door het kabinet werd afgeschaft. Het is gebleken dat bedrijven in het week einde voor het afschaffen van de Wir zeer grote investeringen hebben gedaan. De PvdA-kamerleden Vermeend en Vos hebben hierover vanmiddag schriftelijke vragen ge steld aan staatssecretaris Koning van finan ciën en minister de Korte van economische zaken. Beide kamerleden vragen zich af of oneigen lijk gebruik wordt gemaakt van de subsidie. Volgens Vermeend is er een mogelijkheid om fiscaal oneigenlijk gebruik van de rege ling aan te pakken. Als het fiscale argument doorslaggevend is geweest voor het doen van de investering kan volgens hem de Wir-pre mie achteraf worden geweigerd. De PvdA'er meent dat sprake van een truc kan zijn. In dat scenario zouden bedrijven vlak voor het afschaffen van de Wir extra veel van bepaalde bedrijfsgoederen hebben ingekocht. De bedrijven zouden voor meer jaren tegelijk contracten hebben gesloten. De levering van de goederen zou dan over twee, drie of meer jaren kunnen worden uitge smeerd. Volgens Vermeend gaat het vooral om bedrijfsauto's en computers. Vermeend en Vos hebben de beide bewinds lieden gevraagd te onderzoeken of deze truc veel is toegepast en welke maatregelen er kunnen worden getroffen. land te bid ïnteli S1*ua|rvolg van de voorpagina) JS g^TERLO De kunst- ,4 gisteren uit museum )riJS)ller-Müller is vrijwel Ier het werk geweest >ek ui meerdere personen, anctihfdinspecteur K. van n eirfenter leidt dit af uit de waarop de daders museumterrein zijn tegejekomen en te werk gegaan, Se venter gaat t wijvoorts van uit dat de idenïers het museum goed kenden. Binnen tien mi nuten waren ze, met de drie Van Gogh's, spoor loos verdwenen. Op het moment van de roof waren twee bewakers van een particuliere beveiligingsdienst in het museum. Een deed zijn ronde door het pand, terwijl de ander achterbleef in de meldkamer. De eerste bewa ker hoorde een klap. Op het zelfde moment ging in de meldkamer een stil alarm af en werd de politie gealar- IÏSTERDAM/OT- Hollandse periode van Van ;RLO „Afschuwe- G°sh (1853-1890) genoemd, ilr Ik hen 7ppr pp- schilderde het in 1885 3 - 1K Den- zeer in het Brabantse Nuenen, waar hij van december 1883 één van de ergste tot november 1885 bij zijn *;en *die een mu- ouders woonde. Van Gogh directeur kunnen hield zich in die periode komen", was de diepgaand bezig met theo retische studies. Zijn werk verhevigde zich, hij tracht te nadrukkelijk zich met zijn motieven te vereenzel- it van Gogh in Am- vigen. Hij wilde „boeren- 'dam. De Leeuw schilder" worden en wei- rde van de diefstal ecrde,. aandacht te geven de drie Van Gogh's ort na mid- broer Theo, kunsthande- terugkeerde laar in Parijs, met wie hij bezoek aan al sinds zijn 19de jaar gere geld correspondeerde en die hem zeer na stond, hem 7, geattendeerd. Van Gogh 6lver de waarde van de ge- wenste zich in die tijd uit 'len schilderijen kon hij te drukken door middel •ste reactie van direc vfn1fur Leeuw van 5 grajet Rijksmuseum Vin- len hij kort na mid dernacht 3 an een drankrijk. j iet veel zeggen. „Elk schil- van donkere aardkleuren, 2prij van_ Van Gogh dat die in De Aardappeleters Ijomenteel wordt geveild 6tengt tientallen miljoen tot uitdrukking komen. guldens op. En het gaat 5ier om zeer zeldzame 3icemplaren", aldus Het museum Kröller-Mül- ler bestaat dit jaar 50 jaar. De Het werd in 1938 gebouwd door Henry van de Velde 5 ?an het werk „De Aardap- en uitgebreid in 1953 en in ^fcleters" bestaan twee ver- 1977 (door W. Quist). Het i«les. De uiteindelijke ver- museum bevat een collectie 5|e hangt in het Van Gogh- die is bijeengebracht door oluseum in Amsterdam. De mevrouw H.E.L.J. Kröller- 2ndere versie, volgens ve- Müller (in Otterlo overle- ,2*0 de mooiste, hing in het den 14 december 1939). Ze 2|jksmuseum Kroïler-Muï- was gehuwd hiet de Neder- ,f|r. landse cargadoor A.G. Kröller (overleden 6 de cember 1941). meerd. Toen de politie de in braakmelding binnen kreeg op het bureau in Ede, waren de dieven al verdwenen. De daders verschaften zich toegang tot het pand door een groot raam met dubbeldik glas in te slaan. Ze liepen door een ruimte met keramieken beeld jes richting expositie-zaal. Daar haalden ze „De aardap peleters", „Het weversinte- rieur"en „De uitgebloeide zon nebloemen" van de muur. De werken van Van Gogh hingen verspreid in de expositiezaal. De politie leidt hieruit af dat de dieven hun keuze van tevo ren hebben bepaald. Voorbereiding De gedegen voorbereiding van de roof blijkt tevens uit de ra zendsnelle verdwijning van de dieven. Toen de Edese politie omstreeks 21.00 uur bij het museum verscheen, was het, op de twee bewakers na, stil bij het museum. Met behulp van agenten uit Arnhem en Apeldoorn werden drie toe gangswegen naar het museum afgezet. Daarnaast werd een helicopter opgeroepen om, met behulp van infra-rode straling, het Nationaal Park de Hoge Veluwe af te zoeken. De inzet van tientallen agen ten heeft niet kunnen voorko men dat de daders ongemerkt het park hebben kunnen ver laten. Omstreeks 23.30 uur sloot Van Seventer niet uit ze zich nog in de bossen bevon den. Maar anderhalf uur later Directeur Oxenaar arriveert bij was die hoop opgegeven en stonden alle toegangshekken „weer normaal" open. Ver moedelijk waren de dieven zo goed bekend met het terrein dat ze via andere wegen het park hebben verlaten. De bewakers die tijdens de roof in Kröller-Müller aanwe zig waren, zouden aanvanke lijk om 22.00 uur worden afge lost. Toen de aflossing echter op dit tijdstip bij de ingang ,zijn" Kröller-Müller museum. Hoenderloo arriveerde, stuur de de politie de nieuwe bewa kers weer huiswaarts. Volgens een van de aflossers is het ge bruikelijk dat de poorten naar het museum 's nacht open staan voor personeel en bewo ners van het park. Vlak voor de ruimte waar de daders waren binnengekomen, werden vage voetafdrukken gevonden. Merkwaardig is dat ook aan een andere zijde van het pand een zevental voetaf drukken werden gevonden. Deze lopen van het gebouw af. Ook hier heeft de politie gip safdrukken van gemaakt. Het onderzoek in de naaste omge ving van Kröller-Müller le verde geen sporen op. Het technisch onderzoek werd ernstig bemoeilijkt door de re genval. JOEP VAN RUITEN ^.1 Het geliefde park rond het museum op de Hoge Veluwe is tijdens het vervolgonderzoek van de politie hermetisch afgesloten voor wandelaars en bezoekers. foto'S: anp Zes miljard gulden aan kunstwerken verdwenen DEN HAAG Van de dui zenden kunstroven die de af gelopen tientallen jaren heb ben plaatsvonden, zijn volgens Interpol nog steeds schilderij en en andere kunstwerken zoek ter waarde van ongeveer zes miljard gulden. Daaronder zijn kostbare werken van Gauguin (Nantes, 1988), Re noir (Maastricht, 1987), De hun buit aan de man, bij voor- Chirico (Milaan. 1986), Monet keur in een ander continent (Parijs, 1985) Picasso (Peesyl- dan dat van herkomst. Met vania, 1985), Raphael (Boeda- name in Zuid-Amerika zijn op pest, 1984) en Dali (Marbella, die manier beroemde kunst- 1984). Professionele kunstdie- werken aan de man gebracht, ven onderscheiden zich door In Argentinië kwam in 1982 een buitengewone dosis ge- zelfs een schilderij van Manet duld; zij laten hun misdaad boven water dat al sinds 1892 verjaren en brengen daarna spoorloos was. AMSTERDAM In mei van dit jaar werd het Ste delijk Museum in Amsterdam beroofd van drie zeer kostbare schilderijen: de „Anjelieren" van Van Gogh, „La maison du maitre Adam Billaud" van Jongkind en „Bouteilles et Pommes" van Cézanne. Deze schilderijen, waarvan de waarde in totaal op ongeveer twintig miljoen gulden werd geschat, zijn overigens later teruggevonden. Het museum was gedurende de nacht beveiligd met raam- en venste ralarmen. Het schilderij van Charley Toorop dat dit iaar uit het Kröl ler-Müller werd ontvreemd, werd gewoon losgeknipt van de stalen draad waaraan het was bevestigd. In dezelfde zaal hing ook een Van Gogh die niet werd meegenomen. Het schilderij werd bijna vier maanden later teruggevonden in een huis in Arnhem, samen met een Jan van Gooijen uit het Rijksmuseum Twenthe. De Toorop had een waarde van 40.000 gulden, het uit het Rijksmuseum Twenthe gestolen doek werd geschat op 350.000 gulden. De dief was een 62- jarige vrouw uit Arnhem. Ze zei het schilderij uit Twenthe in een boodschappentas te hebben kunnen meenemen. Di recteur Wim Beeren van het Stedelijk Museum zei kort na de roof uit zijn museum de hoop te hebben dat de schilderij en teruggevonden zouden worden omdat ze in het officiële kunstcircuit onverhandelbaar zijn. Een te goeder trouw zijn de kunsthandelaar of -verzamelaar zal zich niet aan koop wagen. Dat lijkt ook op te gaan voor de schilderijen die gis teravond zijn gestolen uit Kröller-Müller. Twee beroemde schilderijen van Frans Hals („De lachtende jongen met de bierkruik") en van Ruijsdael („Het bosland schap met bloeiende vlier"), die medio oktober werden ont vreemd uit een museum in Leerdam, zijn nog steeds niet te recht. Ook van deze doeken zei een kunsthandelaar dat in elk geval de Frans Hals onverkoopbaar wordt geacht we gens de enorme bekendheid. De waarde van dat doek wordt op zeer vele miljoenen geschat. Brinkman tegen kweken embryo's voor onderzoek DEN HAAG Minister Brinkman (WVC) vindt dat de wetenschap terug houdend moet zijn met experimenten met mense lijke embryo's. Bovendien is hij „zeker geen voor stander" van het speciaal voor het onderzoek kwe ken van foetussen. Hij zei dit gisteravond in reactie op de plannen van de Vrije Universiteit in Am sterdam en de Rijksuni versiteit Limburg in Maastricht om met derge lijke experimenten te star ten. Voordat Brinkman een defini tief standpunt inneemt wil hij de adviezen van deskundigen afwachten. De kamerleden Laning-Boersema (CDA) en Haas-Berger (PvdA) vinden dat de universiteiten moeten wachten met hun onderzoek totdat de Tweede Kamer zich over de problematiek heeft uitgesproken. Laning wil het speciaal kweken van foetussen in ieder geval verbieden. Het Academisch Ziekenhuis van Vrije Universiteit wil her sencellen van foetussen bij rat ten inbrengen om te kijken welke effecten dat heeft op de ziekte van Parkinson. Daar voor maakt men, met toestem ming van de „moeder", ge bruik van geaborteerde em bryo's. Het Academisch Zie kenhuis van Maastricht wil nog verder gaan en speciaal voor het onderzoek foetussen kweken. Rapport uitstapje burgemeestersduo niet openbaar DEN HAAG Minister Van Dijk (binnenlandse zaken) hoeft het rapport van de rijks recherche over de burgemees tersaffaire niet openbaar te maken. De Raad van State heeft vandaag een verzoek van het Haarlems Dagblad om de stukken te mogen inzien, afgewezen. In opdracht van Binnenlandse Zaken onderzocht de rijksrec- hereche een vechtpartij tussen enerzijds burgemeester Faber van Hoogeveen en Smallen- broek van- Smallingerland en drie mannen anderzijds in de Zwolse binnenstad. Op basis hiervan besloot de minister de affaire af te doen met een be risping aan het adres van Smallenbroek. Later nam deze ontslag. Het Haarlems Dagblad vond dat Van Dijk volgens de wet openbaarheid van bestuur ver plicht was om het rapport openbaar te maken. Volgens de minster raakt het rapport echter te veel aan de privacy van zowel de burgemeesters als van de gehoorde getuigen. SOMBER MILIEURAPPORT „ZORGEN VOOR MORGEN" ,jLTHOVEN Het huidige 2ilieubeleid voldoet niet. De ,'ftoot van schadelijke stoffen «et met zeventig tot negentig 25|cent verminderen, maar de bekende technieken daar- io)r schieten tekort. Als extra jatregelen echter uitblijven, fdt de gezondheid van mens dier direct bedreigd. signalen worden afgege- in het vandaag gepresen- le rapport „Zorgen voor jen" van het Rijksinstituut br Volksgezondheid en Mi- u, dat de milieuontwikkelin- (i schetst tot het jaar 2010. Ons land staat, aldus het rap port, bovenaan de wereldrang lijst van gebruikers van kunst mest en chemische bestrijdings middelen. Dit gebruik, en de produktie van dierlijke mest, zal tot 2010 niet echt dalen „tenzij ingrijpende maatregelen worden genomen". Het waterverbruik zal met vijf tig procent stijgen, de energie vraag met één procent en in 2010 groeit het aantal autokilo meters met zestig procent, „Zelfs al worden auto's zuini ger, dan nog zullen zij in 2010 veertig procent meer brandstof verbruiken dan nu". Nederland kent de hoogste autodichtheid ter wereld:' 128 auto's per km. In alle sectoren industrie, landbouw, verkeer, huishouden zal de uitstoot van schadelij ke stoffen drastisch moeten worden verminderd. Zo moet het lozen van kooldioxide in de lucht met tachtig procent moeten worden teruggebracht en zwaveldioxide met negentig procent. Dit betekent dat extra maatregelen nodig zijn. Ook het lozen van stikstof en fosfor op het oppervlaktewater moet met minstens 75 procent worden te ruggebracht. De hoger gelegen delen van ons land en de deltagebieden zijn het meest gevoelig voor milieu verontreiniging. De situatie in „zwaarbelaste" gebieden als de duingebieden is slecht, maar „het herstelvermogen daar lijkt nog aanwezig". Het rapport pleit voor structu rele maatschappelijke verande ringen. Het bestaande milieube leid is hoofdzakelijk gericht op het oplossen van problemen, terwijl veel meer de nadruk moet liggen op preventie, her gebruik, energiebesparing en schone technologie. HÖIS. flvw MCerje weren ^Y/// HUI ÜN. N0U Zj/I MISSCH/0V Vjigeft AANMCHT i^NWeR sxrrs. 14 december In het Koninklijk Instituut voor de Tropen in Amster dam opent prins Claus de tentoonstelling „Jemen". De expositie geeft een beeld van de historie van Jemen van ver voor de christelijke jaartelling tot heden en toont een overzicht van de contacten met Nederland door de eeuwen heen. DEN HAAG De rechts zaak tegen een van moord verdachte, voormalige gy naecoloog van het Haagse Leyenburg ziekenhuis is zo gecompliceerd, dat procu reur-generaal mr. H. Feber zich nader wil informeren voordat hij tot een eis kan komen. De zaak in hoger beroep tegen de 65-jarige arts is aangehouden tot 9 maart. De Haagse rechtbank veroor deelde de gynaecoloog eerder tot een jaar voorwaardelijke gevangenisstraf. De kern vraag in het Paleis van Justi tie was ook gisteren of de foetus, die op last van de arts werd geaborteerd al dan niet levensvatbaar was. Als die vraag ontkennend beant woord wordt, kan de ver dachte niet wegens moord worden veroordeeld. De inmiddels gepensioneerde gynaecoloog gaf in februari 1986 opdracht een volgens hem 19 weken oude foetus bij een 16-jarig meisje te aborte ren. De ouders, beiden artsen en het meisje zelf hadden daarom verzocht. Tijdens de ingreep bleek het meisje veel langer (24 tot 26 weken) zwanger te zijn. Het ver pleegkundig personeel was geschokt en weigerde verde re medewerking. De foetus kwam levafcd ter wereld, werd door de artsen terzijde gelegd en stierf korte tijd la ter. De vraag is eveneens of de gynaecoloog nalatig is ge weest door zich alleen te ba seren op eigen waarnemin gen. Volgens vele deskundi gen had hij in elk geval een echoscopie (soort plaatje op een computer) van de vrucht moeten laten maken. Daar door zou de leeftijd varr de foetus nauwkeuriger vastge steld kunnen worden en had hij eventueel kunnen beslui ten niet tot abortus ovêr te gaan. Procureur-generaal mr. Fe ber was er gisteren tijdens de rechtszitting nog niet aan toe zijn standpunt te bepalen. Hij wil zich eerst nader informe ren, omdat behalve juridische ook vraagstukken op het me dische vakgebied in het ge ding zjjn. Hij overweegt Bij de inspecteur voor de volks gezondheid te rade te gaan. De verdachte gynaecoloog heeft er geen moeite mee te wachten tot dè zaak in maart wordt voortgezet. Hij heeft alles op alles gezet om in ere te worden hersteld. DELFT Minister Van den Broek van Buitenlandse Za ken heeft gisteren in het Ko ninklijk Nederlands Leger- en Wapenmuseum te Delft de Prins Mauritsmedaille uitge reikt aan Dr. A.J.J. Ooms en R. Scholten. De medaille is ingesteld door de Koninklijke Nederlandse Vereniging „Ons Leger" en wordt sinds 1932 jaarlijks toe- PRINS MAURITSMEDAILLES UITQEREIKT irüiK gekend aan iemand, die zich verdienstelijk heeft gemaakt op het gebied van het behoud van vrede, veiligheid en vrij heid, heeft bijgedragen aan de kennis van de geschiedenis der krijgsmacht of tot de ver hoging van het aanzien van de krijgsmacht. Dat de medaille dit jaar aan twee personen is uitgereikt, is zeer bijzonder. Dr. A.J.J. Ooms kreeg de me daille vanwege zijn onderzoek betreffende de bescherming tegen chemische oorlogsvoe ring en het technologisch on derzoek op het gebied van ex plosieven, munitie, ballistiek en rakettechniek. Brigade-ge neraal R. Scholten, van 1979 tot 1988 hoofdredacteur van het maandblad van de Vereni ging „Ons Leger" kreeg de medaille voor het „op een voortreffelijke wijze versprei den van de doelstellingen van de vereniging en voor de orga nisatorische en technische as pecten van de uitgave van een maandblad van de vereni ging".

Leidse Courant | 1988 | | pagina 3