Keuls kapittel zou alsnog benoeming Meisner accepteren Êeidóe6oiwcCi 55 kerk wereld beroepingen Evangelist Doornenbal heeft spijt van „zieltjes winnen" >weer brieven vh i lezers GEESTELIJK LEVEN/OPINIE EeicLeSomtmt DINSDAG 13 DECEMBER 1988 PAG km Oecumenische inleiding in de missiologie LEIDEN De „Oecumenische inleiding in de missiologie" is nog geen oecumenische missiologie (zendingswetenschap). „Hoewel dit vijf jaar geleden wel de opzet van het vrijdag ge presenteerde boek was, leerden we langzamerhand van elkaar dat dat nog niet mogelijk is". Dat zei dr. A. Camps, hoogleraar missiologie in Nijmegen bij de presentatie van een 525 bladzij den tellende boek. Camps is voorzitter van het Interuniversi tair instituut voor missiologie en oecumenica te Utrecht en Lei den, dat het project heeft gecoördineerd. Eindredacteur was de Leidse missioloog dr. F.J. Verstraelen. In totaal hebben 21 au teurs (20 mannen en een vrouw) aan dit boek meegewerkt. Paus aanvaardt uitnodiging bezoek Hongarije VATICAANSTAD Paus Johannes Paulus II heeft een uit nodiging aanvaard om een bezoek te brengen aan Hongarije. Dat heeft het Vaticaan maandag bekend gemaakt. Een datum voor het bezoek is echter nog niet vastgesteld en volgens katholieke bronnen in Budapest zal dat waarschijnlijk niet eerder dan 1990 zijn. De uitnodiging voor het bezoek is afkomstig van het Hongaarse episcopaat en heeft de instem ming van de regering. Van de landen van het Oostblok heeft de katholieke kerkleider alleen zijn geboorteland Polen be- zocht.De betrekkingen tussen kerk en staat in Hongarije zijn de afgelopen jaren langzaam verbeterd. Van de ongeveer 10,6 miljoen Hongaren zijn er 6,5 miljoen rooms-katholiek. De toekomst hoort aan hem die weet hoe hij moet wachten Russisch spreekwoord Nederlands- Indonesische samenwerking in islamologie DEN HAAG Nederland er Indonesië gaan gedurende vijf iaar samenwerken op het ge bied van de studie van di lam, de islamologie. Hiertoe wordt donderdag 15 december een overeenkomst getekend op het ministerie van buitenlandse zaken Den Haag. Nederland draagt in die vijf jaar ongeveer acht miljoen gulden uit fondsen voor ontwikkkelingssamen- werking aan het project bij. De samenwerking richt zich onder meer op wetenschappe lijk onderzoek, onderwijs en de bijbehorende bibliotheken. Stafmedewerkers van islami tische universiteiten en hoge scholen kunnen aan post-doc- torale opleidingen in Neder land deelnemen. Drie groepen van 15 personen kunnen daartoe voor een periode van 18 maanden in ons land ver blijven. In Nederland wordt het sa menwerkingsprogramma uit gevoerd door de rijksuniversi teit Leiden. Deze zal niet al leen het onderwijs en de be geleiding in Nederland, maar ook de voorbereiding van de onderzoeksactiviteiten in In donesië verzorgen. Van Indo nesische kant voert het minis terie van godsdienstzaken het samenwerkingsprogramma uit. De Indonesische regering heeft te kennen gegeven veel waarde te hechten aan de op leiding van indonesische isla mologen in Nederland. Die opleiding speelt een rol in het streven van Indonesië om door middel van een westerse wetenschappelijke benadering de islam te behouden als een op stabiliteit en vooruitgang gerichte factor in de Indonesi sche samenleving. „Regering doet niets tegen conflicten over grondbezit" SAO PAULO Kardinaal Paulo Evaristo Arns verwijt de Braziliaanse regering dat niets doet om een eind te maken aan de conflicten over het grondbezit. Jaarlijks val len hierdoor honderden slachtoffers, voornamelijk on- r landloze boeren. „Het lijkt zelfs op dat achter het offi ciële niets-doen de wens steekt om zulke conflicten te provoceren", aldus kardinaal Arns in een vraaggesprek met het dagblad Folha de Sao Paulo. Volgens de 66-jarige aartsbis schop van Sao Paulo zal de Rooms-Katholieke Kerjt in Brazilië op de een of andere ier deelnemen aan de campagne voor de presidents verkiezing van volgend jaar. De kerk zal personen en pro gramma's verdedigen, maar geen politieke partijen. dracht (Vrijz. Herv.) (part-time) v.C.J. Furnée, pred. voor bijzonde- werkzaamheden te Scheveningen (geestelijk verzorger van Bosch en Duin); te Rijssen H. Harkema te On- stwedde. Aangenomen naar Muider- berg (herv.geret.) mw.drs.J. van der Veen te Wadenoljen (part-time)' Beroepen te Hemelum (part-time) "IE. van der Horst-Kattenberg, kand. te St. Jansklooster. Gravenzande W. Kok te Baarn. Beroepen te Zuldhorn (derde pred- plaats) R.Th. Pos a"~ KEULEN Paus Johan nes Paulus II heeft bin nen een week de voorzit ter van de Westduitse bis schoppenconferentie, bis schop Karl Lehmann van Mainz, opnieuw naar Rome ontboden voor overleg over de vacante zetel van aartsbisschop van Keulen. Volgens ker kelijke kringen in Keu len is de aartsbisschoppe lijke zetel binnenkort weer bezet en wel door de kandidaat van de paus, mgr. Meisner, bisschop van Oost-Berlijn. Bisschop Lehmann heeft de zestien leden van het kapittel dit weekeinde op hun „plicht" gewezen, aldus kerkelijke bronnen. Vervolgens kreeg Meisner tijdens de „vrije, ge heime stemming" alsnog de berodigde meerderheid. Dat zou gebeurd zijn nadat eerder in het weekeinde twee stem rondes gehouden waren. Vorige week liet de paus aan Lehmann weten dat hij vast van plan is de benoeming van Meisner door te zetten. Daar mee zou er ook een eind ko men aan een conflict tussen het Vaticaan en de deelstaten Nordrhein-Westfalen en Rheinnland-Pfalz. Als juridi sche erfgenamen van Pruisen moeten zij hun goedkeuring geven aan de benoeming, waarop het concordaat tussen het Vaticaan en Pruisen uit 1929 nog van toepassing is. De premiers van beide deel staten hadden na een gesprek met de pauselijk nuntius in de Bondsrepubliek, mgr. Joseph Uhac, laten blijken dat ze van hun recht gebruik maakten om het kapittel in z'n strijd tegen Meisner te steunen. Over de juiste toepassing daarvan bestaan echter „me ningsverschillen" tussen het Vaticaan en de deelstaten. Het kapittel stelt een voordracht voor de paus op. Dit is echter niet de enige lijst die de paus krijgt. Ook uit andere hoek heeft hij „veel namen" ont vangen, zo heeft het Vaticaan laten weten. De paus is vol gens het Vaticaan niet gehou den om uit de kandidaten van het kapittel een drietal te kie zen. Paus Johannes Paulus II heeft dan ook drie kandidaten gekozen die niet op de lijst van het kapittel voorkwamen. De drie werden vervolgens afgewezen door het kapittel, dat volgens het concordaat het recht heeft uit het pause lijk drietal de aartsbisschop te kiezen. Het concordaat voorziet er niet in wat in dat geval moet geschieden, behalve „overleg in vriendelijke sfeer met Pruisen" (beide deelstaten). Volgens de interpretatie van het Vaticaan heeft het kapit tel niet alleen het recht maar ook de plicht om de aartsbis schop uit het drietal van de paus te kiezen. Aan die „plicht" zou het kapittel on der druk van Lehmann nu hebben voldaan. DRIEBERGEN Evan gelist Gert Doornenbal heeft er spijt van dat hij „te veel heeft geheerst" over het geloof van veel jongeren die bij het Navi- gatorwerk betrokken wa ren. „Het was niet goed wat we deden," zegt Doornenbal in een vraag gesprek met het christe lijke jongerenmaandblad Aktie. „Zieltjes winnen is je eigen organisatie groter maken. Maar het evangelie uitdragen, dat is mensen helpen." Doornenbal (52) is sinds 1984 Europees leider van de Navi gators, een evangelisatie- en opbouwbeweging die onder jongeren werkt. Daarvoor leidde hij veertien jaar de Ne derlandse Navigators. Tijdens het 40-jarig bestaan afgelopen zomer sprak hij in een open brief in het Naviga tor Nieuws Bulletin openlijk over zijn „pijn en verdriet die door het Navigator werk zijn ontstaan". Juist in de periode dat hij de leiding had, zijn deze pijn en dat verdriet ont staan. Als het niet om de mens maar (de groei van) de organisatie gaat, dan staat de zaak ip z'n kop. „We hebben mensen te duidelijk geadviseerd iets te doen, terwijl ze een stimulans nodig hadden om een eigen waarde op te bouwen en een eigen overtuiging te vormen." Doornenbal zegt dat aan jonge medewerkers wel eens beslis singen zijn opgedrongen. „We maakten fouten doordat we dachten: wat goed is voor ons zelf, moet ook goed voor de ander zijn." Verder werden er (te) hoge standaarden aangehouden. „Je vormt een legertje van mensen die heel veel willen leren en zichzelf oefenen in zelfdiscipline. Dan ga je men sen teleurstellen omdat ze die hoge standaarden niet willen of kunnen volgen en toch deel van die groep willen blij ven. Op een bepaalde leeftijd moet je voorzichtig zijn jonge ren zo enthousiast voor iets te maken dat ze er later op te rugzien als iets wat hun uit eindelijk geen goed heeft ge daan." Volgens Doornenbal is „nooit geprobeerd mensen blindeling iets te laten doen. We hebben ze laten kiezen. Nu moeten we toegeven dat mensen min der eigen overtuiging hadden dan ze zelf wisten en dan wij dachten." „Ik heb me ingeleefd hoe het moet zijn dat je niet meer gi taar wilt spelen omdat het je herinnert aan de open avon den waar je nu alleen maar heel verdrietig over bent. Ik heb me ingeleefd wat het moet zijn om de bijbel niet meer te kunnen openen om dat het je alleen maar in tra nen brengt van al die dingen die je erin gelezen hebt en die een appèl op je deden. En dat je daardoor Gods liefde niet meer zag," aldus Doornenbal. Advertentie tegen vrouwelijke priesters LONDEN Meer dan 1500 anglicaanse priesters hebben een advertentie ondertekend in The Mail on Sunday waarin toela ting van vrouwen tot het priesterambt wordt afge wezen. Onder hen zijn 4 residerende bisschoppen, onder wie Gra ham Leonard van Londen, 3 hulpbisschoppen en 12 emeri tus-bisschoppen. Ook de hof prediker heeft de advertentie ondertekend. Nog eens 1300 priesters heb ben gezegd ook tegen vrouwe lijke priesters te zijn, maar de advertentie niet te ondersteu nen. Bovendien staan 4 bis schoppen die eerder een ver klaring tegen de priesterwij ding van vrouwen hebben on dertekend, niet op de lijst van ondertekenaars. In de angli caanse kerk waren er eind 1986 10.639 priesters. De anglicaanse synode stemde er in juni dit jaar in principe mee in de procedure op gang te brengen die uiteindelijk de wijding van vrouwen tot priester mogelijk moet ma ken. Op zijn vroegst in 1992 kan de synode een definitief besluit nemen. Het is twijfel achtig of dan in elk van de drie kamers van de synode (bisschoppen, geestelijkheid en leken) de vereiste tweeder de meerderheid zal worden gehaald. Justitie: geen reactie op visumverzoek voor Bhagwan AMSTERDAM Het minis terie van justitie wil niet rea geren op het verzoek van Bhagwan-aanhangers om een visum te verstrekken aan Bhagwan Shree Rajneesh. „We wachten eerst de visum- aanvraag af en geven dan wel een reactie", aldus een woord- gaand aan de visumaanvraag voerder van het ministerie uitlatingen op ds televisie die maandag. De staatssecretaris mogelijk kwetsend waren van justitie wees in 1986 een voor groepen of personen in visumaanvraag voor Bhag- ons land. Daardoor ontstond wan af in overleg met de mi- gevaar voor verstoring van de nister van buitenlandse za- openbare orde en de rust", al ken. „Bhagwan deed vooraf- dus de woordvoerder. Napolitaanse kerststal Deze Napolitaanse kerststal uit de achttiende eeuw is mo menteel te zien in het Catha- rijneconvent in Utrecht, waar tot 8 januari een grote ten toonstelling van kerststallen is te zien. FOTO: ANP idd agm irdt s Het nut van boycots 'H^rGdt jddeling r ZuiDAFRIKA is een land van scherpe tegenstelling^e^ch^P niet alleen op het terrein van de scheiding tussen zv/t gJn(jsi blank. Blanke Zuidafrikanen die al jarenlang betogey op W€ een boycot van hun land het afschaffen van de apafn tegen niet zal bespoedigen, bepleiten nu opeens eenzelfderankfurt, maatregel. Door het conservatieve plaatsje BoksbuPert- ^et Transvaal te isoleren, wil men bereiken dat de van die stad afziet van de herinvoering van de zogenjr8^ bl „kleine apartheid". Onder die kleine apartheid valqre(jing v maatregelen die de rassenscheiding regelen tot op de bioek van in het park, het zwembad, de bus en de openbare toilj Herinvoering van die vorm van apartheid past niet ih- streven van de Zuidafrikaanse president Botha zijn apar een „menselijker gezicht" te geven. Een ander land dat veel met boycots te stellen heeft i caragua. De Amerikaanse pogingen het Middenamerikl land te isoleren slagen slechts gedeeltelijk, mede doord Europese landen niet bereid zijn er aan mee te werkej Amerikaanse druk is daarom wèl in staat geweest c mische crisis te veroorzaken, waarvoor de burgerbevcjj de rekening betaalt, maar de Sandinisten zitten nog i vast in het zadel. Zolang de Amerikaanse boycot gej_ gaat met steun aan de rebellen, de Contra's, hebben nisten en bevolking een gezamenlijke vijand en lijkt dei litiek gedoemd tot mislukken. V EEL gemakkelijker liggen de boycots van kleinere e/ II litiek minder belangrijke landen. Zo heeft Nederland,' de toegezegde ontwikkelingshulp aan Suriname te blq ren, ongetwijfeld meegeholpen aan de machtsomwentelij de vroegere kolonie. Sinds 1983 is de economische situaLv0ig Va dat land echter dermate verslechterd, dat de vraag geirERLO tigd is of schade voor het jaar 2000 zal zijn hersteld. Dfe gister oogde omwenteling is bereikt, maar tegen welke Prijs?jHer-Mi T ier het IN de Tweede Kamer heeft minister Van den Broek uj meer terughoudend gereageerd op de pleidooien voor sanctibfdinsp* boycots tegen Roemenië, om dit land te dwingen een einenter 1< maken aan schendingen van de rechten van de mens.ze waa mand zal ontkennen dat de berichten uit Roemenië J muse verontrustend zijn. Maar waarom wel optreden tegejekomei land, en niet tegen alle andere staten die als notoire sa gegaai ders van de mensenrechten bekend staan en met wijvoorts vaak gewone diplomatieke betrekkingen onderhoudenlers hel De hierboven genoemde voorbeelden maken duidelijf een boycot een politiek wapen is, dat alleen doeltreffej rv als het op het juiste moment wordt ingezet. In het voor) Jf3 van Zuidafrika is aantoonbaar dat de regering Botha pal' der druk van politieke en economische sancties tot hei mingen heeft besloten. Maar wat zouden de gevolgen zijjïlOv het land volstrekt van de rest van de wereld wordt afgi den? In zo'n land kunnen zich dan processen gaan volt ken, die geheel tegen de wens zijn van de boycotters. Ml resultaat een chaos, waarbij de uitvoerder van de boyc elk geval alle greep op de ontwikkelingen heeft verloii Weinig verandering Italië: bui. Middagtemperatuur den in het noorden t DE BILT (KNMI) Er ver- het zuiden. ^andert de komende dagen ^oegos/avjsche kust: mogelij krdam maar wainio aan bat waar buiMiddagtemperatuur ongef^^" an de c weinig Wolkenvelden van de Noord zee blijven met een wind uit west tot noordwest over ons land trekken. Veel regen valt daar niet uit; er is slechts een lokale bui mogelijk. De temperatuursverschillen tussen dag en nacht zijn ge ring; het minimum ligt rond 3 graden, overdag wordt het cir ca 6 graden. Bepalend voor het huidige weertype is een krach tig hogedrukgebied dat al bijna twee weken ten zuidwesten van Ierland ligt. Donderdag ligt dit druksysteem dicht bij ons land, waardoor de wind bij ons verder afneemt. Een nieuw hogedrukgebied neemt al snel de plaats van het vorige in, zodat op langere termijn geen spectaculaire veranderin gen in het weer te verwachten zijn. Britse Eilanden: wolkenvelden en op de - meeste plaatsen droog. Middag- ïmperatuur ongeveer 9 graden. nimumtemperatuur rond het vries punt. Middagtemperatuur ongeveer 3 Alpengebied: half tot zwaar bewolkt en geen neerslag van betekenis. Nul graad celcius nivo in het westen ca Nachts landin Middagtemperatuur ongevéer 4 gra den, aan zee enkele graden hoger. Spanje, Portugal: droog en perioden mburfl regen LOl 'en graag kort en Blijk geschreven De :tie behoudt zich echt voor mgèzon- stukken te bekorten Politie Het Amsterdamse politiebu- reau dat zich het best houdt woorden: half Jordanië. Een aan de verplichting de veilig- Palestijnse bufferstaat zou his- heidsgordel te dragen, krijgt torisch gezien dus beide oevers vijfduizend gulden. Met ande re woorden: degenen die de wet moeten handhaven, krij gen een extraatje als zij zelf zo vriendelijk willen zijn zich aan die wet te houden. Wat een mogelijkheden voor bijver dienste bij de politie. Minister Van Dijk moet zijn portemon nee maar bij de hand houden. A.M. Dullaart, DEN HAAG. Palestina Palestina onstond pas in 135 na Christus. Het omvatte El- Arish/Gaza, Gilead, Trachon- tis, Batana, Perea, met andere der Jordaan moeten omvatten. In zijn huidige eis voor erken ning van een Palestijnse staat is de heer Arafat een zeer be scheiden man. Of hij en de Is raëlische premier Shamir er kennen beiden het Palestina van het Nieuwe Testament niet! Alexander Muster, DELFT. Mens centraal? Bij zijn afscheid als diakonaal predikant sprak de heer F.N.M. Nijssen in een inter view over de kracht van de menselijke communicatie. Een lezenswaardig artikel. Op de vraag wat Nijssen zou doen als hij minister-president was, antwoordde hij zonder aarze len: „In dat geval ga ik met andere mensen zoeken naar een ander beleid. Een beleid waar de méns centraal staat en niet de produktie, laat staan het geld". Gelukkig hebben wij andere mensen aan het bewind. Want men kan het nog zo goed bedoelen, maar zonder produktie en geld ko men wij niet ver. Wil men goed zijn voor de mensen, en de sociale voorzieningen in stand houden, dan zal dat geld toch eerst verdiend moeten worden alvorens men het kan uitgeven. C. Jansen, DEN HAAG. Regeringsbeleid Kleine scholen gaan dicht of worden samengevoegd, andere scholen moeten leerkrachten inleveren, want minister Deet- man moet 100 miljoen bespa ren. Kopstukken uit Suriname kwamen hier „praten" en kre gen 300 miljoen gulden, al kwam dat van het Europees parlement en dus slechts deels uit de kas van minister Buk man. Geld dat alleen verstrekt zou worden als zeker was dat het voor de opbouw van Suri name wordt gebruikt. Maar nu horen we van minister Van den Broek dat die controle er niet zal zijn. De paspoort-affaire kost han denvol geld. Minister Nijpels heeft veel geld nodig voor milieubeleid. De burger draagt al bij naar vermogen om een schoner mi lieu te krijgen. Maar wil de in dustrie milieuvriendelijker gaan werken dan moet, vindt minister De Korte, de consu ment gaan meebetalen aan de daarvoor te treffen maatrege len want anders kan de fabri kant niet concurreren in het buitenland. Onbegrijpelijk! Een regering met twee VVD- ministers die allebei geld wil len hebben, maar tegenstrijdi ge doelen nastreven. De politie kreeg dank zij hard schreeuwen, van minister Van Dijk extra geld. Wie niet schreeuwen zijn de stille ar men in Nederland; die durven niets te zeggen, maar van hen komen er hoe langer hoe meer. Gelukkig heeft de heer Deetman niet de schreeuwers in de studentenwereld hun zin gegeven; op een paar punten hebben ze wel gelijk, maar la ten deze kinderen eerst zelf maar eens wat presteren voor ze zo'n grote mond opzetten. Wij studeerden na een onder bouw van hbs of mulo verder in de avonduren, na overdag in een baan daarvoor geld te hebben verdiend. De ministers, die veel geld krijgen om uit te geven, die nen het te bewaken als kwam het uit hun eigen porteai, dat de nee. schetst A. Brouwer, VOORBURG. EN EEN COMPLETE AGENDA

Leidse Courant | 1988 | | pagina 2