ZOLANG DE VOORRAAD Stemmen onder het zijn stilgevallen I Shamir praat weer met Peres Walesa en Sacharov steunen perestrojka „Chinese politie in Lhasa schiet in het wilde weg" Over ew topmerk Gesproken... Sovjetunie aanvaardt reer Amerikaanse hulp Buitenland Vluchtelingen in Dordrecht hijeen DORDRECHT - Vrijwel alle circa 150 in Nederland woonachtige Armeense vluchtelingen zijn zaterdaga vond in Dordrecht bijeen ge weest om zich te bezinnen over hulp aan de slachtof fers. Oorspronkelijk zouden de Armeense vluchtelingen zaterdag samenkomen voor de opening van een Armeens cultureel centrum in de stad. „Het is vandaag geen dag om feest te vieren", zo verklaar de Cris Telimjan, secretaris van de Armeense groep Dor drecht, de emotionele wijze waarop de bijeenkomst ver liep. Tientallen doden bij neerstorten vrachtvliegtuigen MOSKOU - Een Iljoesjin-76, een groot vrachtvliegtuig van het Russische leger, is zondag verongelukt bij de landing op de luchthaven van de Armeense stad Leni- nakan. Alle 79 inzittenden kwamen om het leven. Van morgen stortte een Joegosla- visch vrachttoestel met ze ven inzittenden neer. De le- gerkrant Rode Ster had eerder geschreven dat het luchtruim boven Armenië te intensfef gebruikt wordt door een groot aantal toestel len die allemaal hulpgoede ren vervoeren. Ik Israel biedt hulp. Een reddingsploeg van 42 mensen, artsen, ■andrijvers en andere specialisten onder leiding van een ge- Taal. is naar Armenië gevlogen in een toestel van de Israeli te luchtmacht, om te helpen bij het zoeken van overlevenden. is de tweede keer deze maand dat Israel de Sovjetunie te [lp komt - na het terugzenden van kapers van een Russisch htoestel. Israel verklaart geen politieke munt te willen slaan de aardbeving in Armenië. Maar de onderlinge verstandhou- ig tussen beide landen is hartelijk en vriendelijk, aldus een tordvoerder. Een kind heeft de ramp overleefd. Voor veel kinderen is de toekomst onzeker als hun beide ouders bij de aandbevingsramp zijn omgekomen. foto: ap UT T7 AT A T 1 lo Tcrioli nil. J L. J«11* l.nn* 1 i nrtnmmnn Ja haaahAa ..li De Israeli en Likud-leider de for-, her- van in een poging nog voor het einde van de een brede regering van eenheid te vormen, en Peres hebben afge sproken elk een onderhande lingsteam van drie man te be noemen om een regeerak koord op te stellen. Volgens een woordvoerder van Likud moet de nieuwe regering lij ken op het gezamenlijke kabi net dat Israel sinds 1984 heeft bestuurd. Het is echter niet waarschijnlijk dat Likud ook dit keer weer zal instemmen met een gedeeld premierschap. Binnen de Arbeiderspartij blij ken intussen de meningen over een dialoog met de Pales- tijnen verdeeld te zijn. Giste ren verklaarden twintig func tionarissen van de Arbeiders partij, onder wie tien afge vaardigden in de Knesset, dat de recente uitlatingen van PLO-leider Arafat „positief" zijn. De inhoud van de verkla ring gaat echter volledig in te gen de standpunten van de lei ders van de Arbeiderspartij, Shimorv Peres en Yitzhak Ra bin. Zij weigeren de PLO-lei der te beschouwen als „waar devolle gesprekspartner". Het Pinguïnland van Professor Lupardi Shamir: „Arafat lijkt op Goebbels" JERUZALEM De Israe- lische premier Yitzhak Shamir heeft in een toe spraak op de universiteit van Tel Aviv de leider van de PLO Yassir Arafat ver geleken met Joseph Goeb bels. Deze was in de tweede wereldoorlog de minister van propaganda van Hitier. „De uitspraken van Arafat zijn een nieuw bewijs voor zijn vermogen de leugens van Goebbels te evenaren en zelfs te overtreffen", al dus Shamir. Hij sprak zijn verbazing uit over het feit dat de westerse regeringen „de leugens van Arafat over het stoppen met terro risme begroet hebben op het moment dat diens ben de terreuraanvallen blijft uitvoeren op ons volk en andere landen". £cidóc Qowumt MAANDAG 12 DECEMBER 1988 PAGINA 5 bel voor dokumentatie: 071-410801 luiters willen eind aan iagvliegen vliegtuigen k)NN - De geschoktheid over het onge le met het Amerikaanse gevechtsvlieg- Ig dat donderdag op een woonwijk van t Westduitse plaats Remscheid neerstort- maakt steeds meer plaats voor boos- id. Zaterdagavond hebben 15.000 men- 'n deelgenomen aan een optocht in Rem- ïeid om de zes slachtoffers te herden- 148! n en om te protesteren tegen de oefen- 414 jchten op geringe hoogte. Ook van 1576 »D-zijde is om een verbod op dergelijke 51' ichten gevraagd. De SPD'er Manfred 1433 »el. voorzitter van de parlementaire i46«mmissie die een onderzoek instelt naar 1068 ramp tijdens de vliegshow in Ramstein, 541 oeg zich af wanneer minister van de- nsie Scholz eindelijk met een algeheel U-gJrbod op lage oefen vluchten komt. Monteurs overleven val van 35 verdiepingen SYDNEY - Twee Australische monteurs hebben vandaag een val met een lift vanaf de 35ste verdieping van het beursge bouw in Sydney overleefd. Ze kwamen er met lichte ver wondingen vanaf. De mannen waren op de bovenste etage van het gebouw bezig met een controlebeurt van de lift, toen de kabine ploteling los schoot en naar de begane grond stort te. Brandweer-woordvoerder John Ross zei dat de monteurs bij kennis waren toen ze wer den gevonden. In een zieken huis in Sydney bleek dat ze slechts lichtgewond waren ge raakt. Eerste levertransplantatie met levende donor SAO PAULO - Voor het eerst is een levertrans plantatie verricht waarbij de donor nog leeft. Een Braziliaanse chirurg voerde het afgelopen week einde de operatie uit in Sao Paulo. Een vrouw heeft een stukje van haar lever laten verwijderen voor haar dochtertje, dat aan een ongeneeslijke ziekte lijdt. Gedeeltelijke levertransplantaties zijn eerder verricht, met name in Frankrijk en de Bondsrepubliek, maar de donoren waren altijd overleden. Volgens de chirurg, dr. Silvano Raia, heeft de 23-jarige vrouw 30 procent van haar le ver afgestaan. Haar dochter, dat aan een onge neeslijke ziekte lijdt, wachtte al twee jaar op een donor. Het is nog te vroeg om over een succes van de operatie te spreken. De vrouw zou echter geen gevaar lopen door het wegnemen van een deel van haar lever, omdat dat orgaan zich binnen en kele weken kan herstellen. Dode walvissen aan Tasmaanse kust HOBART Langs de noordwestkust van Tas- manie zijn dit weekein de een twintigtal dode walvissen aangespoeld. De dode dieren werden gevonden op een stuk strand ten zuiden van de Pieman-rivier. Een woordvoerder van de Australische „National Parks and Wildlife Ser vice" zei dat bewoners van het gebied de dode dieren woensdag al hadden gesignaleerd, maar dit pas dit week einde aan de politie hebben gemeld. Noord-Korea heeft nieuwe premier TOKYO - De Noordkore- aanse premier, Li Gun-mo, is vandaag om gezondheids redenen afgetreden.Tot zijn opvolger is Yon Hyong- muk benoemd, lid van het politburo van de Noordko- reaanse communistische partij. Li, premier sinds de cember 1986, diende zijn ontslag in omdat hij vanwe ge gezondheidsproblemen het werk niet meer aankan, aldus het officiële Noordko- reaanse persbureau. Yon werd daarop dit weekeinde tijdens een zitting van het centrale partijcomité be noemd als zijn opvolger. Ariane succesvol gelanceerd KOUROU Na een vertraging van 24 uur is de Europese Aria- ne-4 raket gisteren met succes vanaf de Frans Guinese basis Kourou gelanceerd. De raket heeft twee satellieten in een baan om de aarde gebracht, een Britse militaire satelliet, Skynet 4B en de Luxemburgse televi siesatelliet Astra-1A. Het was de eerste commerciële vlucht van de zestig meter hoge Ariane-4, de zwaarste raket die tot nu toe door de Westeuropese ruimte vaartindustrie is gebouwd. In totaal zijn nu 27 vluchten met een Ariane-raket uitgevoerd. Armoede en ondervoeding op Amerikaanse scholen WASHINGTON - Onderwijskrachten op Amerikaanse openbare scholen krijgen te maken met leerlingen die mishandeld, on gezond en ondervoed zijn. De ouders zou den veelal niet bereid zijn mee te werken aan het oplossen van de problemen van de- leerlingen. Uit een onderzoek van de Car negie Foundation onder 22.000 leerkrach ten blijkt dat velen van hen zich zeer ge frustreerd voelen door hun machteloos heid en het gebrek aan steun van de ou ders. Niet minder dan 68 procent van de leerkrachten zei te maken te hebben met ondervoeding onder leerlingen. 69 procent noemde slechte gezondheid als een pro bleem; 89 procent zei mishandelde en ver waarloosde kinderen op school te hebben en 90 procent zei onvoldoende steun van ouders te ondervinden. (ADVERTENTIE) Wat is er ondertussen met de achtergeblevenen op het ■u gebeurd? Dr. Ree en de twee matrozen hebben al enige da- in zitten wachten op de terugkeer van Rob, maar er is niets beurd. Lupardi of Yoto zien ze helemaal niet meer. Wel is er n paar keer een pinguïn geweest, die eten heeft gebracht en doffe knallen van de ontploffing van de magnetische mijnen in baai hebben zij ook gehoord. Dat doet hen het ergste vrezen, an besluiten zij ook een poging te doen te ontsnappen. Via het gat in het raam bereiken zij de werkplaats, maar de deuren zijn hier stevig gesloten. Een der matrozen vindt echter een boor. Dan komen zij in een lange gang, die rondom het atomatorium loopt. Het is doodstil. Plotseling echter klinkt een zachte zoem toon en meteen gaat het licht uit. „Wij zijn ontdekt, mannen", waarschuwt dr. Ree. Met kloppend hart wachten zij, wat er nu gaat gebeuren. Wie slim is koopt meteen een lot. Want ook deze maand zijn er meer dan 1 miljoen prijzin te winnen tegenover zo'n 2 miljoen loten. Verdeeld over 3 trekkingen. Alles bij elkaar ruim 33 miljoen gulden aan prijzen. Van een tientje king aanstaande woensdag. I e' MÉÉR KANS IN DE STAATSLOTERIJ [ASHINGTON - De Sovjetunie heeft voor het eerst sinds de lude Oorlog hulp aanvaard van de Verenigde Staten. Volgens larnemend ambassadeur Jevgeni Koetovoj is er vooral behoef- jaan medicijnen, medische apparatuur en veldhospitalen, rkis Soghalian, een notoire wapenhandelaar van Armeense komst in Miami, bood de Sovjetunie drie vrachtvliegtuigen n om hulpgoederen naar het getroffen gebied over te vliegen, ghalian, ook wel bekend als de „Koopmah des Doods", zei er jeer van te zijn dat de §ovjetautoriteiten zijn aanbod zullen hvaarden. Broederlijk schudden Solidariteitsleider Lech Walesa en de voormalige Russische dissident Andrei Sacharov de Franse premier Michel Rocard de hand. foto: ap PARIJS De voormalige Russische dissident An drei Sacharov en Lech Walesa van het Poolse vakverbond Solidariteit zijn het erover eens dat de hervormingspolitiek (pe restrojka) van Sovjet-lei- der Michaïl Gorbatsjov belangrijk is voor zowel de Sovjetunie als Polen. De twee winnaars van de No belprijs voor de vrede ont moetten elkaar dit weekeinde voor het eerst in het Palais de Chaillot in Parijs waar op 10 december 1948 de Universele Verklaring voor de Rechten van de Mens werd getekend. Sacharov en Wales verwel komden de hervormingen al eerder, maar zij hebben ook steeds onderstreept dat deze ook dienen in te houden dat de mensenrechten voortaan volledig zullen worden eerbie- digd. Voor Walesa is zijn bezoek aan Frankrijk zijn eerste buiten landse reis sinds in 1981 in Po len de staat van beleg werd in gesteld en de vrije vakbond Solidariteit verboden Sacha rov arriveerde in Parijs vanuit de Verenigde Staten. AMSTERDAMSE GEWOND BIJ BETOGINGEN MENSENRECHTEN PEKING De Amster damse Christina Mein- dersma, die eergisteren bij rellen in de Tibetaanse hoofdstad Lhasa door een kogel werd getroffen, heeft de Chinese politie ervan beticht dat zij zo maar in het wilde weg op Tibetanen schiet. In een telefoontje vanuit Lha sa zei ze vanmorgen dat de po litie zaterdag het vuur opende op omstanders tijdens een de monstratie van een groep monniken die een onafhanke lijk Tibet eisten en met de ver boden Tibetaanse vlag het marktplein op kwamen. „Ze openden zomaar het vuur, en schoten in het wilde weg. Het was net alsof het kogels regende". Volgens haar raak ten veel mensen gewond. „Sommigen schreeuwden en anderen huilden. Mensen pro beerden zich te verschuilen achter omgevallen marktstal letjes. Ik probeerde weg te lo pen maar ik werd geraakt", al dus Meindersma (26) uit Am sterdam, die als tolk werkt in een medisch ziekenhuisje. Ze werd zelf in haar arm getrof fen maar kon na te zijn behan deld het ziekenhuis verlaten. Het officiële persbureau Nieuw-China berichtte daar entegen dat de politie gedwon gen was het vuur te openen omdat de demonstranten waarschuwingen negeerden. Het stelde, zonder in detail te treden, dat Meindersma een „actieve rol" speelde tijdens de rellen. Bij de rellen zijn twee doden en zeker dertien ge wonden gevallen. Volgens ooggetuigen hebben zich vandaag en gisteren geen nieuwe incidenten voorge daan. De Chinezen bezetten Tibet sinds 1950. Negen jaar later onderdrukte het leger een Tibetaanse opstand waar na de Dalai Lama, de geestelij ke leider van Tibet, naar India uitweek. Ook in Paraguay is op hard handige wijze een betoging ter gelegenheid van de Dag van de Mensenrechten de kop in gedrukt. In de Paraguyaanse hoofdstad Asuncion maakte de politie gebruik van stroom - stokken, de gummilat en de blote vuist, toen ongeveer ze venhonderd mensen zich ver zamelden bij het VN-gebouw. De politie sloeg willekeurig in op mannen, vrouwen, kinde ren en bejaarden. In Praag daarentegen, waar de overheid in het verleden steeds met kracht heeft opge treden tegen demonstraties, konden duizenden mensen voor het eerst in bijna twintig jaar ongestoord betogen voor de vrijlating van politieke ge vangenen en een grotere vrij heid in hun samenleving. Tij dens de demonstratie werd in Praag een officieel „volksco mité voor de rechten van de mens" opgericht. (ADVERTENTIE) BIIILASER Medisch team Rode Kruis in Armenië niet welkom SCHIPHOL - Het medisch team van het Nederlandse Rode Kruis heeft op het laatste mo ment geen toestemming gekre gen van de Sovjet-autoriteiten om naar Armenië te gaan. Het team kreeg gisteren op de am bassade te horen dat de visa niet werden verstrekt in ver band met transportproblemen tussen Moskou en Jerevan in Armenië. De Sovjet-autoriteiten hebben de situatie in Armenië helemaal onder controle. Daar om is het overbrengen van een Nederlands Rode Kruisteam niet meer nodig, zo lichtte am bassadeur Tsjikvaidze de wei gering toe. Hij dankte voor de snelle hulp die Nederland heeft georganiseerd. „Maar de situa tie is daar snel veranderd. Sinds het begin van de ramp is hulp uit alle kanten van de wereld gekomen, we weten niet meer waar we iedereeen onder moeten brengen". Wel over handigde hij directeur Vogel zang van het Rode Kruis een lijst met medicijnen waar in het rampgebied dringend behoefte aan is. In Armenië is volgens dat lijstje behoefte aan onder meer nierdialyse-apparatuur, anti-shockmedicijnen. cathe ters, antibiotica en bloedtrans fusie-setjes. Het Rode Kruis heeft de ambassadeur toegezegd deze week materiaal te sturen. Zonder Grenzen Sinds gisteren is wel een acht man sterk medisch team van „Artsen zonder Grenzen" in Armenië aan de slag. Voor hun reis naar het rampgebied had de Sovjet-regering een Ilyushin 76 beschikbaar gesteld. Het team bestaat uit Nederlandse, Belgische en Franse artsen en technici. Zij hadden dertig ton hulpgoederen bij zich. Een tweede vlucht zou in de loop van vandaag uit Parijs vertrek ken met extra medische en chi rurgische materialen, hospitaal tenten en hoogcalorische bis cuits. >k Israel ININAKAN - Het roe- in om hulp vanonder het lin is vrijwel gestopt, x dagen na de ver- istende aardbeving is lucht in Leninakan •vuld van de stank van bindende lichamen, kisten staan opgestapeld MppPJgs de straten van wat eens i stad van 290.000 inwoners 50-6.51 s; ze wachten op stoffelijke 30, landschotten die gestaag wor- opgegraven. De helft van tweede stad van Armenië is torenhoge hoop puin en ■wrongen metaal. De onge- :r 120 hoge flatgebouwen in stad zijn volledig verdwe- In de zwaar getroffen stad Leninakan is er haast geboden bij het bergen van de tienduizenden doden. FOTO: ap en het werk niet goed georga niseerd. „De zaken gaan een beetje beter nu, maar in het begin was er niets - geen kra nen, geen snijbranders, geen lampen, niets", zegt Lernik Je- remjan, een student die een team vrijwilligers leidt. „Er waren alleen 60 mensen die naar elkaar schreeuwden". Sinds de ramp zijn 150 kranen aangevoerd maar de meeste lijken te klein om de bergen van verwrongen beton echt te lijf te kunnen. De burgemeester van Lenina kan, Emile Kirakosjan, heeft zijn hele familie van 15 men sen verloren. „Ik heb geen huis en geen familie meer", zegt hij met gebroken stem. „Mijn vrouw, kleinzoons, ie dereen - ze zijn weg. Ik zal maar aan het werk blijven". Sverre Kilde, een VN-functio- naris, spreekt van de ergste aardbeving van de vijf die hij heeft meegemaakt. Hij noemt het reddingswerk chaotisch en slecht georganiseerd, maar dat was te verwachten. „Het is de omvang en de kracht van de ramp", zei hij. „Het zou overal elders precies hetzelfde zijn. Je moet je voorstellen dat de mensen die de reddingsopera ties uitvoeren opk slachtoffers zijn". zijn 1.500 mensen levend Ier het puin vandaan ge lid, maar sinds zaterdag mand meer. „Tot zaterdag irden wij nog stemmen, 11^ lar nu niets meer", zegt een r' Idingswerker. Desondanks i er nog honderden mensen nog in het puin zoeken met e handen en stukken beton jhalen in een wanhopige [ing nog levenden te berei- L „Daar verderop hebben nog zeven mensen levend igetroffen - ze gaan ze er uithalen", zegt een jonge in wiens ogen rood zien van [putting. 'de meeste delen van de stad de stemmen die eerst nog •rden gehoord, nu stilgeval- „Ik werk hier nu zowat dagen achtereen", aldus lanmachinist Anton Sukis- //v/fAnjan. „In die tijd hebben wij *23 mensen levend uit ge- W. Ik wil niet praten over 'eel lijken - maar er wa- 280 mensen in dit ge- r". Uit de ruines achter stijgt rook op van onder- indse branden, tilgens de reddingswerkers i hun uitrusting gebrekkig

Leidse Courant | 1988 | | pagina 5