Deetman wil niet verder bezuinigen BOERENKOOL EN SLAVINKEN Historisch [LtEDEXlK] Twee vliegtuigen neergestort boven rampgebied ^een verdachten na dubbel lom-incident bij FC Den Haag Belgisch bedrijf erdei oost cyanide sf,de. n Maas-bekken ,NIET VERANTWOORD EN NIET NOODZAKELIJK' Vuurwerk-explosie Mexico eist zeker vijftig levens Twee Leidse hondenbezitters raken slaags Doden en gewonden bij treinbotsing Londen HET WEER STAB VAM VluchtelingeM Maandag 12 december 1988 80e jaargang no. 24293 Uilgave Weslerpers, behorende tot Si]thoff Pers, Apothekersdijk 34.2312 DD Leiden, Poslbus 112300 AA. lel. 071-122244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank' Amro-bank N.V. Leiden Abonnementen (incl. 6% BTW} per maand 1. 23,74 (aut. betaling), kwartaal 1. 70.93, taar f. 270,20. Klachten bezorging: maandag t/m vrtidag van 18.00-19.00 uur. zaterdag 14 00 15.00 uur tel 071 -122248. Advertenties: (excl. 6%BTW)I. 0,65 per mm, lamtlieberichlen f. 0,59permm. Telefax 070-902702 tbv. advertenties. Directeur-hooldredacteurlJ. Hallewas, Chel-redacteur W.A. Buiiteweg. Losse nummers 1. 1,10 Wolkenvelden en op de mees te plaatsen droog. Minimum temperatuur omstreeks 4 gra den. Maximumtemperatuur ongeveer 8 graden. Matige wind, uit west tot noordwest. Zon op: 08.40; onder: 16.28. Scheveningen hoog water: 5.40 en 17.47; laag water: 1.02 en 13.40 uur. Gereformeerden willen studie over homoseksualiteit Kamer woedend over arrestatie Rensch Stemmen onder hetpuin zijn stilgevallen Alkemade moet winst op premiehuizen vorderen Leiden, stad van am vluchtelingen begonnen I Kinderen spelen met oorlogsprojectiel HOOGE ZWALUWE De explo- sievert opruimingsdienst (EÖD) heeft zaterdag bij Hooge Zwaluwe een door spelende kinderen ge vonden projectiel uit de Tweede Wereldoorlog onschadelijk ge maakt. De kinderen hadden het oorlogstuig gevonden onder een opengebroken straat in Hooge Zwaluwe. Met hun vondst hebben zij nog enige tijd op een karretje rond gereden voordat omwonen den in de gaten kregen wat er aan de hand was. De ingeschakelde medewerkers van de EOD hebben het projectiel buiten de bebouwde kom tot ontploffing gebracht. Het ging volgens de EOD om een „ge vaarlijk explosief". Lgenten moeten ook elf gordel dragen MSTERDAM De Amsterdamse jlilie moet eerst zelf autogordels lan dragen voordat ze de burger ijst op het gordelgebruik. Het po- tiedistrict dat in januari de meeste eren verkeersgordels ombindt, rijgt een bonus van vijfduizend ïlden. Met deze actie wil de ver- eerspolitie agenten meer bewust van de noodzaak om de vei- te dragen. Dat veel de gordel nalaten komt een woordvoerder omdat voor hun werk vaak de auto in uit moeten. Onderzoek heeft dat ruim vijftig procent Amsterdamse automobilis- de gordel niet omdoet. MOSKOU - In het luchtruim boven Armenië, waar vrachtvliegtuigen af en aan vliegen met hulpgoederen voor het rampgebied, zijn inmiddels twee vrachtvliegtuigen neergestort. Gisteren stortte een Russisch transportvlietuig neer met 79 inzittenden, onder wie zeventig militairen die bij de hulp zouden worden ingezet. Vanmorgen kwa men alle zeven inzittenden van een Joegoslavisch toestel om. Sovjetpresident Michail Gorbatsjov heeft gisteren na bezoek aan het gebied van de aardbevingsramp een felle aanval gedaan op nationalistische Arme niërs. Hij beschuldigde „provocateurs" ervan ge bruik te maken van de aardbeving in hun land om „eerloze" doelen na te streven en instabiliteit in het gebied te stichten. Gorbatsjov bezocht zowel zaterdag als zondag het rampgebied en werd er geconfronteerd met de monstraties. Tijdens zijn bezoek werd in de Ar meense hoofdstad Jerevan gewaarschuwd voor kinderroof. Stuur geen kinderen naar de Russi sche republiek te sturen omdat zij daar van Arme nië vervreemd zouden raken, aldus leuzen die bij de betogingen werden meegevoerd. Vólgens de betogers zijn er voldoende vrouwen in Armenië die de kinderen willen opvangen van wie de ou ders bij de ramp zijn omgekomen. Tragedie Gorbatsjov noemde de aardbeving „een tragedie". „Ik heb zo veel mensen gezien die familieleden en kennissen hebben verloren, hun hele gezin. Ik ben geschokt door alles dat ik gedurende deze twee dagen heb gezien. Het is eenvoudigweg niet onder woorden te brengen. Het is ondraaglijk". De Sovjet-president maande de reddingswerkers toch vooral haast te maken met het puin ruimen en waarschuwde dat binnen enkele dagen epide mieën zouden kunnen uitbreken. Er is evenwel een tekort een groot materieel om het puin te ruimen. Tegenover het team van Art sen zonder Grenzen dat in het rampgebied aan het werk is gegaan, noemde minister van gezond heid Jevgeny Tsjazov gisteren een dodental van 50.000 tot 60.000. De schattingen lopen met de dag snel op. Gorbatsjov gaf indirect vroegere plaatselijke par tijleiders de schuld dat gebouwen zo slecht be stand bleken tegen een aardbeving. Een speciale commissie gaat onderzoeken waarom „gebouwen die drie jaar geleden werden gebouwd zijn inge stort, terwijl die die werden gebouwd in de perio de van Chroestjov nog overeind staan", zei hij. Pagina 5: Stemmen onder het puin zijn stilge vallen zake Is wij' )EN HAAG De Haagse Ts-In iprceentepolitie had van tage ocKend nog geen idee wie !k 'tJj. wrantwoordelijk is voor dennet dubbele bom-incident, «tref lat gisteren aanleiding rijke vas voor de voortijdige nhü 'eëindiging van het voet aken Jalduel FC Den Haag - en enRBC. )e wedstrijd in de eerste divi- van het betaald voetbal URGjverd gestaakt na een anonie- ne bommelding. Daarbij werd iangekondigd .dat tijdens het luel een bom zou ontploffen n het stadion. De politie vond ia ontruiming van de tribunes lechts een pakketje, dat later rpoorloos was verdwenen. Cerder waren bij het toegangs- ïek van het Zuiderpark-sta- ion drie gewonden gevallen ls gevolg van de explosie van een zware vuurwerkbom. Voorafgaand aan FC Den Haag - RBC protesteerde een groep van ongeveer 150 Haag se voetbalfans buiten het sta dion tegen de inypering van de zogenaamde pasjesregeling. Daarbij kwamen twee vuur- werkbommen tot onploffing, waarvan één onder een gepar keerde politie-auto (zonder in zittenden). Als gevolg hiervan raakten drie omstanders ge wond, van wie een 17-jarige Hagenaar momenteel nog in ziekenhuis Leyenburg ligt. Hij moest worden geopereerd, maar verkeert niet in levens gevaar. Toen het duel negentien mi nuten oud was, stuurde scheidsrechter Van den Herik de spelers van beide elftallen de kleedkamer in, en de onge veer 2000 bezoekers werden gesommeerd het stadion te verlaten. Toen de politie het stadion weer vrijgaf, wensten de spelers van RBC niet meer aan te treden en werd het duel definitief gestaakt. Het was gisteren voor het eerst dat het stadion van FC Den Haag niet werd bewaakt door de firma Toetanchamon. Als gevolg van een rechterlijke uitspraak mag het bedrijf geen werkzaamheden meer uitvoe ren, waarna FC Den Haag een aantal uitzendkrachten inscha kelde. De Haagse politie zette zestien agenten in, voor het duel dat normaliter met acht personen zou zijn bemand. Tijdens en na de wedstrijd FC Twente - Feyenoord zijn giste ren dertig voetbalsupporters gearresteerd. Een bus met 25 aanhangers van Feyenoord reed rechtstreeks van het Diekmar.stadion naar het En- schedese politiebureau nadat twee ruiten van de bus waren fesr.euveld. agina 11: „Weer terug naar af". Dei (Van onze correspondent) JRUSSEL In de grens- treek van Belgisch Lim- opeI >urg, vlakbij het dorpje iRotem (gemeente Dilsen), aaas men s opschudding ontstaan rond de lozing van een di< iog onbekende hoeveel- J leid cyanidegif in de jutfaas. De vervuiling, die eenjloor de Vlaamse water een :ui veringsmaatschappij 5raP' lader in kaart wordt ge- iracht, zou gevaar opleve- r diten voor mens. plant en mu- lier. die let cyanidegif is vrijgekomen )ij de oppervlaktebehandeling ïwen'an metalen. Door een tech- enzij ïisch mankement is een onbe- hoeveelheid van het gif n een overloop van het riool gekomen en van daar- meleuit in een beek die in de Maas n inatmondt. Medewerkers van fees-Alro, het bedrijf dat voor de n de vervuiling verantwoordelijk ;t tol is, zijn dit weekend verhoord zak door het parket in Tongeren. Bin-Het Limburgs studiecentrum ttigevoor ecologie en bosbouw stelt pen nader technisch onderzoek vol- in. te tige" De cyanidelozing is al de twee- larte de grote gifvondst in een week in het Belgisch/Nederlandse Éen grensgebied. Vorige week werd bekend dat van het ter rein van een inmiddels geslo ten bedrijf in Bocholt arseni cum langzaam het grondwater insijpelt. Op het terrein van dit bedrijf zou nog een miljoen kilo arsenicum opgeslagen lig gen. Tussen de smeulende resten van de marktstalletjes in het centrum van Mexico-stad worden koortsachtig emmers water doorgegeven terwijl anderen om hulp roepen. De grote paniek heeft plaats gemaakt voor wanhoop en verdriet om familieleden en vrienden die bij de brand zijn omge komen. Het bluswerk, dat vrij snel na de explosie op gang kwam, heeft ruim drie uur in beslag genomen. foto: epa MEXICO-STAD Op een drukke markt in Mexico-stad zijn gisteren zeker 52 mensen om het leven gekomen nadat een enorme hoeveelheid vuur werk was ontploft. Onder de doden zijn veertien kinderen. Minstens hon derd mensen raakten ge wond. De explosie deed zich rond drie uur 's middags voor op de begane grond van La Merced, een van de grootste mark- tcomplexen van Mexico-stad. Het marktplein en de winkel straatjes er omheen waren stampvol. Er stonden zeker tachtig stalletjes waar illegaal vuurwerk werd verkocht voor het kerstfeest en voor het feest van Onze Lieve Vrouw van Guadelupe, Mexico's be schermheilige, die vandaag wordt geëerd. Volgens een ooggetuige ontplofte de krat met vuurwerk aan het eind van een drukke steeg, vlak bij de markt. Het vuur verspreid de zich razendsnel door het steegje dat vol stond met vuur werkkraampjes. In een tel stonden alle marktstalletjes in lichterlaaie, aldus de ooggetui ge. De meeste slachtoffers vie len onder het winkelende pu bliek en onder marktkooplui. Volgens een politiewoordvoer der is het warme weer er waarschijnlijk de oorzaak van dat het kruit ontplofte. LEIDEN Doordat hun honden in gevecht verwik keld raakten, zijn twee Lei- denaars zaterdagavond ook slaags geraakt. Een 51-jarige en een 16-jarige Leidenaar lieten beiden hun hond uit en kregen hooglopende ruzie toen één van de honden de andere aanviel. De 51-jarige man was zelfs zo kwaad dat hij even later verhaal kwam halen bij de woning van de 16-jarige jongen in de Schim melstraat. Hij had toen ook aan te pas komen om de zijn zoon erbij gehaald. Er vechtenden te scheiden. De ontstond een vechtpartij 51-jarige man moest zich waarbij de oudere man ook voor een wond aan zijn lip met een mes gedreigd zou onder doktersbehandeling hebben. De politie moest er- stellen. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoon 071- 12.22.48 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabe zorgd. LONDEN Bij een botsing tussen twee forensentreinen in het zuiden van de Britse hoofdstad Londen zijn vanmorgen ten min ste twee mensen omgekome.n en meer dan 150 mensen gewond geraakt. Verwacht wordt dat het dodental zal stijgen. Vele pas sagiers hebben uren beklemd gezeten in de wrakstukken. Door dat vijf rijtuigen van de spoordijk waren afgegleden en op hun kant lagen, moesten de reddingswerkers gaten zagen in de da ken om de passagiers te bevrijden. De botsing had plaats in de buurt van het knooppunt „Clapham Junction". De oorzaak van het ongeluk is nog onbekend. Kerstsfeer Kerstsfeer in Manhaften (New York). Temidden van de wolken krabbers ligt een kustijsbaan waarop de Newyorkers, in het licht van de lampjes waarmee een reusachtige kerstboom is opge tuigd, hun rondjes draaien. foto: afp (ADVERTENTIE) Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding Boerenkool, 33 gesneden, zak ±300 gram Slavinken, Mo 10.90 albert heijn 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Deetman (onderwijs) weigert verder te bezui nigen op zijn begroting. Hij zei dit weekeinde voor de TROS-radio het „op dit moment niet verantwoord en niet noodzakelijk te vinden" opnieuw dit soort maat regelen te nemen. Minister Ruding (financiën) eist van Deetman dat hij ex tra bezuinigt ter waarde van 249 miljoen gulden, als compensatie voor een aantal tegenvallers. Morgen wordt 1 de Tweede Kamer de on derwijsbegroting behandeld. Deetman hoopt dan op steun van de fracties van CDA en PvdA. Volgens Deetman is het ook niet noodzakelijk dat hij ex tra bezuinigt. „We zitten middenin een periode van meevallende inkomsten. Natuurlijk moeten die ook gebruikt worden voor las tenverlichting en terugdrin ging van het financierings tekort. Maar we moeten ons tevens realiseren dat onder wijs een investenngsgoed is en een primaire overheid staak. Als ik naar de ons omringende landen kijk, zie ik dat onderwijs daar een streepje voor heeft. Lettend op onze positie in de wereld en op wat er in de onder wijswereld moet gebeuren, denk ik dat ook wij deze stapt als Ruding bij zijn eis blijft. „Dat klinkt zou gauw als een dreigement. Ik pleeg liever een nuchtere analy se". De onderwijsminister denkt dat men in het kabi net „in" is voor feiten en goede analyses. Deetman heeft overigens niet alleen slecht nieuws voor zijn collega Ruding. Hij verwacht dat de ver vroegde aflossing van stu dieschulden vijftig a tachtig miljoen gulden meer zal op leveren dan de 260 miljoen die hij had verwacht. „Dat geld gaat terug naar de mi nister van financiën", aldus Deetman. Pagina 3: „Geen cent be zuinigen op studiefinan ciering" Voorletters: Adres: eden van de brandweer, politie en explosieven-opruimingsdienst onderzoeken de auto waaronder en vuurwerkbom tot ontploffing is gekomen. foto: jeroen de jong sector de ruimte moeten ge ven". Deetman meent dat hij niet alleen staat in het kabinet. Ook premier Lubbers zou vinden dat het onderwijs aan de grens zit. Deetman wilde niet zeggen of hij op- Een historische wedstrijd. Zo mag het duel om de wereldbeker voetbal tussen Nacional uit Montevi deo en PSV uit Eindhoven toch zeker wel worden genoemd. Velen hebben het voor de Eindhovenaren teleurstellende verloop 's nachts via de radio - al of niet onder de wollen dekens - gevolgd. Later za gen ze de beelden via de televisie. Maar vooral hebben ze er over nagepraat. Overal op de voetbal velden, in de huiskamers en waar ook in het land. Want in Tokyo is in die wedstrijd zo'n beetje alles vertoond, wat voetbal spannend en aantrekkelijk kan maken. Net zo spannend en aantrekkelijk als de Leidse Courant, dank zij welke krant u vandaag alweer van deze wedstrijd nageniet. Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B. Indien daartoe aanleiding beslaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd. foto: dijkstra De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Naam:

Leidse Courant | 1988 | | pagina 1