Eeidae Sou/temt 4- „Weer terug naar af' Minibankschroef ^.C Milan mist Ruud Gullit SPORT Wereldbeker is voor Nacional Heracles betaalt Velten nu beter DAS trekt protest na overwinning in j Noteer als nieuwe abonnee ingaande j Postcode/plaats: j Telefoon(voor controle bezorging) j maand automatisch betalen 123,74 j Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig naar f Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag 1 BOMMELDING EN DRIE GEWONDEN BIJ FC DEN HAAG Ceidóe Sou/toni, MAANDAG 12 DECEMBER 1988 PAGINA 11 Hansvan Breukelen voelt zich schuldig opeu Jos Maes laakt opzet Cross Cup UVS houdt open huis Quick Boys verliest aansluiting DeZIJL/LGBte laat op gang Leiderdorp wint strijd om derde plaats n Gennip absent verkeerd hapje ARLEM Yvonne Gennip heeft afgelo- weekeinde in Haar- niet deelgenomen aan schaatswedstrijden om Kraantje Lek-trofee. olympische kampioene |dde zich ziek af. Vol- s trainer Tjaart Kloos- >oer is een lichte vorm i voedselvergiftiging de zaak van Van Gennips ezigheid. „Ze heeft gis- ivond gegeten met een rnalist", liet Klooster- r zaterdag ter verkla- weten. McEnroe vindt vaderschap zwaar LOS ANGELES John McEnroe ge looft dat zijn spel minder is geworden door zijn verplich tingen als vader. „Er is niets moeilij ker dan de hele dag met kinderen om gaan", aldus McEn roe, die twee jonge zoontjes, Kevin en Sean, heeft. „Het is vermoeiender dan zeven uur tennis". Bestuurscrisis in invalidensportbond DOORN De bondsraadver gadering van de Nederlandse Invalide Sportbond (NIS) is zaterdag in Doorn geëindigd in een bestuurscrisis. Tijdens de roerige vergadering legde een belangrijk deel van het hoofd bestuur met onmiddellijke in gang haar functie neer. De voorzitter, secretaris en twee algemene leden stapten op, al leen de penningmeester bleef in functie. De vier en de schat bewaarder verschilden van vi sie over het toekomstige be leid. De bondsraad koos de zij de van de penningmeester, waarna het kwartet opstapte. Vroeg uit de veren DEVENTER Om niets van het duel om de wereldbeker tussen PSV en Nacional te mis sen zijn de spelers van Da ven tri a 5 en Akti- va 3, clubs die uitkomen in de derde klasse C van de KNVB afdeling Gelderland, gister morgen wel heel vroeg uit de veren gegaan om hun competitiewedstrijd af te werken. Het duel stond aanvankelijk voor 09.30 uur op het programma. In overleg met scheids rechter Jochems uit Beekbergen startte de eerste helft om kwart over zeven. De arbiter moest daarvoor om zes uur al uit zijn bed om op tijd aanwezig te zijn. De rust van de wed strijd duurde dit keer iets langer dan gebrui kelijk: van acht tot half elf, zodat de spelers tijdens het gezamelijke ontbijt de topper in Tokyo op televisie konden volgen. Daarna werd de tweede periode gespeeld. Daventria won met 5-1. Vreugde en tevredenheid bij de spelers van Nacional, die na ver lenging en het nemen van straf schoppen de wereldbeker (links) in de wacht sleep ten ten koste van PSV. Rechts de cup die de sponsor/or ganisator be schikbaar stelde. FOTO: AP TOKYO Nacional uit Uruguay heeft gis termorgen de wereldbeker voetbal veroverd. De kampioen van Zuidamerika versloeg in Tokyo PSV, de houder van de Europa Cup voor landskampioenen, door het beter nemen van de strafschoppen. De wedstrijd was na de reguliere speeltijd in 1-1 geëindigd. Na de verlenging stond er opnieuw een gelijke stand op het scorebord (2-2). De produktie van PSV werd verzorgd door Romario en Ro nald Koeman (uit een strafschop).In de nood zakelijk geworden strafschoppenserie werd de misser van Berry van Aerle PSV uiteinde lijk fataal. Pag. 12: Hans van Breukelen voelt zich schuldig. Folkert Velten staat tot 1994 onder contract bij Heracles en mag tussentijds alleen naar de Bundesliga. FOTO: PERS UNIE ALMELO Heracles heeft het contract met zijn topschut ter Folkert Velten opengebro ken en hem een beter aanbod gedaan. De nieuwe verbintenis met de topschutter uit de eer ste 'divisie, die dit seizoen overkwam van zaterdag-eer steklasser Enter Vooruit, loopt tot 1 juli 1994. De 24-jarige Velten, uitbener van professie, krijgt tevens een baan aange boden in de commerciële sec tor bij een sponsor van Hera cles. De Almelose club is tot actie overgegaan door de grote belangstelling, die de laatste tijd is getoond voor Velten. Wel is een ontsnappingsclau sule in het contract opgeno men, waardoor er te praten valt als zich een Bundesliga- club meldt met een erg aan trekkelijke aanbieding voor beide partijen. URK De basketbalwedstrijd tussen Orca's en DAS is zater dagavond in Urk ruim een uur te laat begonnen. Oorzaak was de onenigheid over de rechts geldigheid van het veld. Het hoofdveld van Orca's kon niet worden gebruikt, omdat één van de baskettorens defect was. Het glazen bord was tij dens de opstelling versplin terd. De Urker vereniging probeer de een glazen bord te lenen van Den Bosch. De landskam pioen weigerde zijn medewer king, omdat het donderdag in eigen hal voor de Europa Cup moet aantreden tegen CSKA Moskou en geen risico wilde nemen. Orca's heeft evenwel de beschikking over twee ex tra velden. Daarvan voldoen de uitloopruimten niet aan de reglementen. Aan een kant bedroeg de uitloop van basket naar muur slechts één meter, terwijl de bond twee meter voorschrijft. DAS weigerde uit vrees voor blessures te spelen. De Delftse spelers vertrokken na de warming-up naar de douche, het publiek naar huis. Na overleg tussen arbiters, topsportliga-voorzitter Van Renen en beide clubs werd er alsnog gespeeld. Onder protest van DAS. Dat voorbehoud trok de club na de wedstrijd weer schielijk in. De Delftse ploeg won namelijk met 93-82. Deze minibankschroef voorkomt dat u een hand tekort komt bij bijvoorbeeld modelbouw of andere karweitjes. Hij is voor u als u een nieuwe aanbrengt. De nieuwe abonnee krijgt de krant de eerste twee weken gratis. 1 Naam:Voort.: Adres: Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt bet abonnementsgeld betaald per I kwartaal acceptgiro (70,93 Stuur als dank het bankschroefje naar Naam: AHrpc* LAAN Inter Milan 'ft de leiding in de Ita- anse Serie A met verve louden. Het versloeg teren voor 75.000 toe- ouwers in een emotio- e derby stadgenoot en idskampioen AC Milan 't 1-0. Het doelpunt 'am op naam van Aldo rena, die in de 26e mi- ut een voorzet van Ber- foi schitterend met het ofd afrondde. °r de overwinning, de acht ste in negen wedstrijden, be hield Inter zijn twee punten voorsprong op Napoli, dat met 1-0 bij Verona won. De achter stand van Juventus en Samp- doria, 0-0 in Turijn, groeide tot vijf punten. AC Milan zag het verschil uitdijen tot zeven punten. Tegen Inter startte AC Milan overigens sterk. De eerste twintig minuten waren volko men voor de thuisclub, dat sterk gesteund door het eigen legioen. Doelman Zenga hield AC in die fase bij schoten van Van Basten, Riikaard en Do- nadoni van doelpunten af. De rentree van Donadoni was trouwens een verrassing. Vier weken geleden brak de club arts van Rode Ster in het Eu ropese bekerduel in Belgrado zijn kaak. Bewust, omdat de Milanese middenvelder na een botsing zijn tong had ingeslikt en dreigde te stikken. Rentree Tegen Inter maakte hij zijn rentree en regisseerde hij de aanvalspatronen op de perfec te grasmat van het kolkende Meazza-stadion. Tot zes minu ten na de rust, toen hij na een botsing met Verdelli met een bloedende, hoofdwond het ter rein verliet. Daarvoor had In- ter bij een van zijn spaarzame counters gescoord. AC verloor de bal op het middenveld. Vleugelverdediger Bergomi werd in de diepte gelanceerd en zijn strakke voorzet werd door Serena met een snoek- duik onhoudbaar voor doel man Galli in de rechterhoek gekopt (0-1). Na de pauze op nieuw een aanvallend AC, dat de verdedigingsgordel van In- ter slechts spaarzaam kon ver ontrusten. Pisa, de ploeg van Mario Been, werd hekkesluiter door de ne derlaag (1-0) bij Atalanta in Bergamo. Ook Ruud Gulit zag gisteren de nederlaag van zijn ploeg AC Mi lan, waardoor Inter Milan de voorsprong kon uitbreiden tot zeven punten. Zijn vrouw (links) verbergt haar gezicht. FOTO: AP DEN HAAG'Wat be- jon als een vrij onbete- cend duel in de eerste divisie, degradeerde gis termiddag in het Haagse iuiderpark-stadion tot ?en nieuw dieptepunt in de historie van het be taalde voetbal. Nadat drie zware vuurwerk- bommen en evenveel ge wonden al voor de aanvang van FC Den Haag - RBC een gespan nen sfeer hadden veroor zaakt, betekende een bommelding het vroeg tijdige en unieke einde van de voetbalconfronta tie. Op last van de politie verlieten de ruim 2000 bezoekers, rustig, het sta dion. De meeste van hen wachtten buiten de hek ken, totdat na ongeveer een half uur het defini tieve einde van het duel werd afgekondigd. „Met kennisneming van wat zich vooraf had afgespeeld, is besloten de bommelding se rieus te nemen en geen risi co's te lopen", vertelde een hevig zwetende voorzitter Hans Walraven (die „veilig heidszaken" in zijn porte feuille heeft), nadat de com motie in de catacomben van het Zuiderpark-stadion wat was weggeëbd. Hoewel de achtergronden van de ge beurtenissen ook gisteravond nog niet duidelijk waren, toonden veel betrokkenen (met uitzondering van de po litie) zich ervan overtuigd dat er sprake was van twee onafhankelijke incidenten. „De bommen die vóór de wedstrijd werden gegooid, kwamen van Haagse fans", meldde supporters-coördina tor Kees te Gussinklo van FC Den Haag. De bommelding als gevolg waarvan het duel werd gestaakt, bracht hij „mogelijk" in verband met „de zaken die ook Sijthoff Pers treffen". Projectiel met glas Even na 14.00 uur, dus een klein half uur voor de aanvang van de voetbalwed strijd, ontplofte binnen de hekken van het het stadion een vuurwerkbom, die vol gens getuigen over het hek was gegooid vanuit een groep buiten het stadion verzamel de aanhangers. Zij protesteer den, onder meer door middel van pamfletten, tegen de nieuwe pasjesregeling, die binnenkort op last van rege ring en KNVB onder meer bij FC Den Haag wordt inge voerd. Kort daarop belandde een tweede bom op dezelfde wijze in het stadion, maar deze werd onschadelijk ge maakt. Volgens voorzitter Walraven van FC Den Haag (dat gisteren de laatste wed strijd voor de winterstop speelde) betrof dit „een pro jectiel met glas", maar de dienstdoende politiewoord voerder wilde dit gisteravond niet bevestigen. „Maandag ochtend begint het technisch onderzoek". Dat onderzoek betreft ook de restanten van het derde pro- FOTO: JEROEN DE JONG verzocht zich buiten de hek ken op te stellen; een ver zoek waaraan de supporters op „Midden-Noord" pas na lang aandringen gehoor ga ven. Brood en spiritus Uitgerekend onder hun tribune trof de politie om 14.56 uur een verdacht uit ziend pakketje aan, dat korte tijd later echter op onver klaarbare wijze was verdwe nen. „We waren met zestien in plaats van de gebruikelijke acht agenten in het stadion, maar niet iedereen was na tuurlijk op die plaats", aldus de woordvoerder van de poli tie. „Er is getracht het pak ketje, ter grootte van een schoenendoos, af te scher men, maar dat is dus niet ge lukt. Er ontstond een mêlee van Midden-Noord-suppor- ters, die nog niet het stadion uitwaren. Kennelijk heeft één van hen het pakketje meegenomen, waaruit we te vens opmaken dat het geen bom betrof". De inmiddels opgetrommelde Explosieven Opruimings Dienst (die te genwoordig EOCKL heet) trof bij aankomst niet meer aan dan een pak brood en een fles spiritus. Volgens an dere berichten zou het gaan om een aantal rollen closet papier, waaruit een telefoon draad stak. Trillend van de zenuwen hadden enkele spelers van RBC inmiddels al binnen de reglementair toegestane on derbreking van dertig minu ten de doucheruimte opge zocht. De spelers van FC Den Haag, die in de loop der jaren wel wat gewend zijn geraakt, wachtten kalm op het sein voor hervatting. Trainer Epi Drost meldde de scheidsrech ter echter dat de spelers van RBC er niet over piekerden nog terug te keren op het veld. „En aangezien je twee partijen nodig hebt, konden we dus niet verder gaan", verwoordde de arbiter daar op zijn motief tot definitief staken. Nederlaag Op een nader te bepalen da tum moet de wedstrijd, die in de negentiende minuut werd beëindigd, worden uitge speeld, te beginnen met een vrije trap voor FC Den Haag dat gistermiddag duidelijk op een overwinning afstevende. De gebeurtenissen van giste ren betekenden echter toch vooral een nederlaag voor de Haagse club, die tot gisteren ook op het gebied van sup- portersgeweld weer op de goede weg leek. Voorzitter Walraven: „Dui delijk is dat dit alle positieve ontwikkeling remt, die er de laatste maanden in het Zui derpark gaande waren". Het bestuur van FC Den Haag vreest dat naar aanleiding van deze affaire weer de vraag zal opborrelen of de club op deze wijze wel kan en mag verdergaan, te meer daar (kennelijk vooraf getip te) landelijke sensatiepers in en om het stadion aanwezig was. In de jaarboeken van het be taalde voetbal zal FC Den Haag evenals in voorgaande edities met dit opmerkelijke incident weer ruimschoots de kolommen halen. Nooit eerder is in de nationale be taald voetbal-competitie een wedstrijd na een bommelding afgebroken of zelfs maar stil gelegd. Het enige vergelijk bare incident deed zich in de Nederlandse sportwereld voor toen in in het Rotter damse sportpaleis Ahoy' de finale van het ABN-tennis- toernooi tussen Jimmy Con nors en Ivan Lendl moest worden afgebroken. Terug bij af „We zijn weer terug bij af", vond voorzitter Walraven, on der wiens bewind zich nog nauwelijks ernstige suppor ters-incidenten hadden voor gedaan. Na onder meer de door supporters aangestoken tribunebrand (3 april 1982), een met een luchtbuks be schoten grensrechter (FC Den Haag-FC Groningen op 19 ok tober 1986), de door een steen getroffen verzorger van Excel sior (Excelsior-FC Den Haag op 9 november 1986), de be ruchte confrontatie FC Den Haag-Ajax (1 maart 1987 met 25 gewonden) en een bewuste loos geslagen agent (FC Den Haag-FC Groningen ^op 1 mei 1988), leek de rust in het Zui derpark enigszins te zijn weer gekeerd. Op 11 december 1988 kreeg voetballand er echter in navolging van Nederland-Cy- prus (28 oktober 1987) weer een dubbel bom-incident bij. Woody Louwerens, sinds kort bestuurslid van FC Den Haag en belast met de tot gisteren goed lopende sponsorwerving: „Ach, het is heel vervelend. Maar ik zie het toch meer als een algemeen maatschappelijk verschijnsel en niet iets ty pisch voor FC Den Haag". ROB LANGEVELD Toeschouwers verlaten na een oproep van de politie het voetbalstadion. jectiel dat ruim voor de aanvang van het duel buiten het stadion explodeerde on der een niet als zodanig her kenbaar politievoertuig. Bij de hoofdingang van het sta dion (aan de ADO-zijde) raakten als gevolg daarvan drie aanhangers van FC Den Haag gewond. Rondvliegen de stukken metaal veroor zaakten de verwondingen bij de slachtoffers, van wie één met been- en borstkwetsuren naar het ziekenhuis moest om te worden geopereerd. „Nog niet duidelijk is of het hier om een fragmentatie- bom ging", aldus de politie- voorlïchter gisteravond. Controle „De daders zijn door de eigen supporters herkend als men sen, die in het verleden ook problemen hebben veroor zaakt", meende voorzitter Walraven 's middags. Hij vond steun bij supporters- coördinator Te Gussinklo: „Er zijn mensen die het ge zien hebben en de namen anoniem aan de politie heb ben doorgegeven. Waar schijnlijk kon deze bom niet door de controle en hebben ze hem daarom maar wegge gooid". De controle bij de toegangshekken van FC Den Haag werd gisteren voor het eerst uitgevoerd door een aantal uitzendkrachten, om dat aan het bedrijf dat nor maliter de bewaking verzorgt geen vergunning was gege ven. Kees te Gussinklo zei ervan te zijn overtuigd dat de eerste incidenten los staan van de bommelding die later de wedstrijd lamlegde. Om 14.29 uur, één minuut voor aanvang van FC Den Haag - RBC kwam op het hoofdbu reau van politie een anonie me telefonische melding bin nen. „Ergens in het stadion" zou om klokslag 15.00 uur een bom ontploffen, zo luidde het bericht. De politie zette daarop, toen de wedstrijd aan de gang was, een „vluchtige" zoekactie in. Maar toen om tien minuten voor drie nog niets was gevonden, meldde veiligheidscoördinator C. Breen (die in dienst is van FC Den Haag) zich bij scheidsrechter Van den Her ik, die zijn tweede wedstrijd in het betaald voetbal floot. Na een kort onderhoud met onder meer beide trainers (Co Adriaanse van FC Den Haag en Epi Drost van RBC) verdwenen de spelers van het veld. Via de stadion-om roeper werd de toeschouwers Het gezicht van Leo Schellevis (tweede van links) spreekt boekdelen bij het vertrek van het veld. RBC wilde niet meer terugkeren en het duel werd definitief gestaakt. FOTO: JEROEN DE JONG

Leidse Courant | 1988 | | pagina 11