anhoop in Armenië Menselijk falen oorzaak vliegramp in Remseheid iTr~ Enkele Israëlische ministers tegen actie lussische eer tiediazeer penhartig /redesgebaar Gorbatsjov bemoeilijkt NAVO-discussie 3INA UITENLAND QeidóaQowumt zaterdag 10 december i9ss pagina 5 Jederlander ïapt uiltje op LUtobahn" [NCHEN Op de Westduitse auto- Jweg tussen Neurenberg en Mün- jn is gisteren ter hoogte van Denken- f een Nederlandse vrachtwagen om- jlagen omdat de chauffeur achter het jur was weggedommeld. De 25-jarige jauffeur had bijna 17 uur onafgebro- n achter het stuur gezeten en beland- op de vluchtstrook toen hij korte tijd riJm i slaap viel. Daarbij sloeg de met diep- roren ganzen geladen vrachtauto waardoor ongeveer 40 liter dieselo- as het F uit het koelaggregaat in de bodem fgvloeide. om mi L Zo Verstekeling (12) eerste klas terug WENEN Een 12-jarige Poolse jongen die in Wenen ongemerkt in een vlieg tuig stapte en erin slaagde om zonder ticket in het Australische Sydney te ko men, is weer terug waar hij begon. De terugreis naar Wenen ging echter als reiziger business-class met een toestel van de Australische maatschappij Qan- tas. De jongen was tot zijn avontuur ge komen omdat zijn moeder kort geleden hertrouwde en hij niet overweg bleek te kunnen met zijn stiefvader. Hij besloot daarom in zijn eentje een nieuw bestaan op te bouwen in de VS, maar belandde door zijn gebrekkige kennis van het En gels niet in Miami maar in Melbourne en van daaruit in Sydney. Tweede partij in Joegoslavië in oprichting LJUBLJANA In de commu nistische éénpartijstaat Joegosla vië heeft een groep Sloveniërs het plan opgevat nog dit jaar een onafhankelijke sociaal-democra tische partij op te richten. In het verleden zijn pogingen om onaf hankelijke politieke groeperin gen te vormen door de commu nistische machthebbers verijdeld door een combinatie van heftige politieke aanvallen, wettelijke maatregelen en intimidatie. In Slovenië tonen de autoriteiten sinds kort echter een ongekende mate van verdraagzaamheid. Argentinië begint met zuivering BUENOS AIRES De Argentijnse regering heeft een begin gemaakt met de zuivering van opstandige officie ren en hun medestanders na de mili taire rebellie van verleden week. Ge neraal Etcheun, commandant van een legerbrigade die weigerde op te tre den tegen de muitende collega's, is gisteren met vervroegd pensioen ge stuurd. De actie van de 500 muiters werd in brede kringen van het leger ondersteund, zo is duidelijk geworden. Het lot van de regering-Alfonsin heeft enkele dagen aan een zijden draadje gehangen. Alfonsin heeft toe gegeven dat een aantal eisen van de muiters niet helemaal ongegrond is. Leverkusen ontsnapt aan ramp LEVERKUSEN Een wolk gifgas die gistermiddag ontsnapte uit een chemische fabriek op het bedrijfscom- plex van Bayer in het Westduitse Le verkusen, heeft enkele uren de om wonenden bedreigd. Brandweer en politie riepen de bevolking op het ontsnapte gas, titaan-tetrachloride, niet in te ademen en in hun huizen te blijven met gesloten deuren en ra men. De wolk dreef in de richting van het centrum en daar werd zeker heidshalve alle verkeer tot stilstand gebracht. Ruim 2,5 uur later kon het alarm worden ingetrokken. Er vielen nergens gewonden. Aanslag verijdeld op burgemeester Nagasaki TOKYO De politie van de Ja panse stad Nagasaki heeft giste ren een 38-jarige man gearres teerd die een aanslag wilde ple gen op de burgemeester van die stad. De man is opgepakt omdat hij zich in bezit van een kan ben zine toegang wilde verschaffen tot het kantoor van burgemeester Hitoshi Mótoyama. Deze raakte afgelopen woensdag één van de gevoeligste snaren in Japan door kritiek te leveren op de rol van keizer Hirohito tijdens de Twee de Wereldoorlog. Volgens Motoy- ama was Hirohito gedeeltelijk mede-verantwoordelijk voor het voortduren van de oorlog en daardoor indirect ook voor de atoombom op zijn stad. Belgische kranten incompleet BRUSSEL - Ver schillende dagbla den in België zijn gisteren met een ge havende voorpagina verschenen. De twee rechter-kolom- men ontbraken (Le Soir) of uit de hele voorpagina was een hap weg (De Mor gen). De uitgevers" proberen met die actie hun lezers mee te krijgen in een protest tegen de btw-verhoging (van 0 naar 6 procent) die hen boven het hoofd' hangt. Nog als Me"'"* NINAKAN Het 'gs Pa4nhopig geschreeuw van pand die vastzit onder meer pkken steen en cement 'oliticiP een ingestort gebouw, ?f het onbeweeglijke ledema- er l> die uit het puin ste in. Dat zijn de eerste op dfiwijzingen voor het klaas rschil tussen leven en lod voor de hulpverle nen" die betrokken zijn bij 'en 1 grootste reddingsopera- ic' 1 die ooit in de Sovjetu- er in Ei I 'ervolg van de voorpagina) DSKOU Op buiten- /oon openhartige en ge tailleerde wijze wordt omenteel in de Sovjet sdia bericht over de are aardbeving in Ar- •nië. De kranten maken :voerig melding van het len van de slachtoffers het rampgebied. nie is opgezet. In de stad Leninakan, met een bevolking van meer dan 230.000 mensen en die voor 80 procent is verwoest, drongen de overlevenden van de ramp zich vannacht rond kampvu ren in de met puin bezaaide straten. Zij willen de nog staande huizen niet binnen gaan, uit vrees dat deze alsnog zullen instorten. Televisiebeelden van Lenina kan, 50 km ten noorden van de Armeense hoofdstad Jere van, geven de indruk van een stad die door een bombarde ment met de grond gelijk is gemaakt. De enorme kerk in het centrum van de stad ziet eruit als een geraamte dat half door een enorme voet te plet ter is getrapt. Slechts de muur van de overwelfde gang boven het altaar is intact gebleven. De aardbeving trof het gebied om 11.41 uur. „Toen de eerste schok kwam. moesten mijn vriendin en ik zelfs lachen. Wij dachten dat het weer eens een aardschok was. Daar zijn we aan ge wend", zei Sofija Nodovan te genover het dagblad Izvestija over wat bij haar op de fabriek gebeurde. „Toen kwam ineens het hele gebouw naar bene den. Ik slaagde erin om dek king te vinden onder een ma chine. Mijn vriendin was ver dwenen. Ik zat helemaal onder het puin, en toen viel er een vreselijke stilte en een uren lange complete duisternis". Toen zij na tijden wachten stemmen boven zich hoorde, schreeuwde zij. Haar broers kwamen om haar te bevrijden. „Pas donderdag tussen de mid dag zag ik weer het daglicht". De Sovjet-kranten hebben gruwelijke scènes beschreven. Platgedrukte lijken, een vader die verdwaasd rondrent met het verminkte lichaam van zijn kind, vrouwen die onop- houdbaar huilen voor wat van hun huizen overblijft, zoekend naar familieleden. En overal het geschreeuw van mensen die nog steeds vastzitten. zoekjf bij op niet Den minsL im as, zo gleu et ni< \>u !e«. partijkrant Pravda, een orgaans moeizaam leesbaar ld, bracht gisteren onder de p „Ons leed en onze trage- een dramatisch verslag het door de aardbeving ge- ffen gebied. „Hulploze, hui- ,Ae mensen klauteren over luinresten van een woon- vanwaaruit een hartver- eurend geroep om hulp Orbaar is. Machteloos, zon- iets te kunnen doen, lopen overlevenden heen en tr", zo schreef een verslag- ver van de krant. Ook druk- het partijblad op zijn voor- gina, de plaats die meestal is eserveerd voor een beeld lachende arbeiders of endelijk kijkende politici, foto af van een gedeelte- ingestort gebouw. Sovjet-autoriteiten maken c gebreid gebruik van de me- 1 om de bevolking aan te ten tot hulpverlening aan slachtoffers van de aardbe- Ook het verdriet van deze familie In Leninakan is zo groot en compleet, dat niemand in staat lijkt een ander te troosten. foto: epa ving. Functionarissen leggen de nadruk op de nationale sa menwerking om de gevolgen van de catastrofe het hoofd te kunnen bieden. Ook grijpen zij de ramp aan om te proberen de etnische tegenstellingen, die in Armenië en de naburige republiek Azerbajdzjan het af gelopen jaar tientallen levens evacuatie van slachtoffers stad Spitak en moeders die hebben geëist, te overwinnen, door helikopters van het leger, met hun kinderen tussen de Gezien de berichten over het hijskranen die puin ruimen, ruines van Leninakan rond de voortdurende geweld voorals- en vrijwilligers die in de rij kampvuren zitten. De bericht- nog zonder succes. staan om bloed te geven voor geving vanuit het rampgebied De meeste fotoverslaggevers de gewonden. Foto's die door is uiterst moeilijk, omdat veel in het rampgebied richten hun het persbureau TASS werden communicatieverbindigen zijn camera vooral op de hulpver- gepubliceerd, laten rouwende verbroken en het gebied zeer leningsoperaties. Zij tonen de vrouwen zien in de verwoeste moeilijk te bereiken is. jnliji -n' jareri^an onze correspondent larht Frans Boogaard) IUSSEL Het vredesge- q ir dat Sovjet-leider Gorbats- 1 deze week in New York eft gemaakt, dreigt een ste- [e weerslag te krijgen op de ;h al moeilijke discussie in NAVO over de modernise- tegenstellingen binnen het fJhdgenootschap over de bdzaak van deze modernise- ig laaien in alle hevigheid g zo bleek gisteren aan het 1 de t van de tweedaagse Noord- antische Raad in Brussel, tretaris-generaal Wörner n de NAVO zal de komende landen al zijn diplomatieke ren nodig hebben om te buitenlandse zaken Genscher, bekend om zijn verzet tegen met name de introductie van een nieuwe Lance-raket met een groter bereik (follow-on- to-lance), ziet in de steeds gro tere onderhandelingsbereid heid van de Sovjets aanleiding om zijn verzet te intensiveren. Hij plaatst zich daarmee lijn recht tegenover zijn Britse col lega Howe en de Amerikaanse regering, die liefst zo snel mo gelijk tot modernisering van een groot deel van de Short Nuclear Forces (kernwapens met een bereik van minder dan 500 kilometer) zouden be sluiten. Volgens NAVO-bron- nen is de onzekere uitkomst van dit debat een vap de rede nen dat over een NAVO-top van regeringsleiders, begin volgende zomer, nog geen con crete afspraken zijn gemaakt. De bondgenoten sloten giste ren hun beraad af met een communiqué dat buitenge woon positief is over de eenzij dige beperking van de Sovjet strijdkrachten die Gorbatsjov woensdag in New York aan kondigde. Zijn aanbod biedt een „ongekende gelegenheid om een beter internationaal klimaat te scheppen", aldus de NAVO-raad, volgens wie de speech van Gorbatsjov voor de 43e algemene vergadering van de VN „een van de meest veelbelovende recente ontwik kelingen" is. Niettemin ziet een groot deel van de NAVO- ministers haarscherp in dat het steeds moeilijker wordt in dit klimaat van internationale ontspanning steun van het ei gen publiek te krijgen voor een toch al omstreden en dure Ook de Amerikaanse minister Schultz van defensie nam het woord in Brussel. foto: ap modernisering van de NAVO- strijdkrachten. Artikelen verwisseld In de krant van gisteren is op pagina zes de tekst van de artikelen over Rome'en de Novib verwisseld. Hier- 3) Eén voor één starten de toestellen van het vliegtuigmoe- rschip en dan gaat het recht op het doel af. De machine, waar- Rob heeft plaatsgenomen, heeft de leiding en na ongeveer een r vliegen doemt land op aan de horizon. „Kijk daar eens," zegt b tegen zijn piloot en wijst hem op een klein, zwart voorwerp, t met grote snelheid in hun richting komt. „Het lijkt wel een tet," zegt de bestuurder. „Kunnen we het ding niet beschle- 1?" vraagt Rob; „ik denk. dat professor Lupardi ons al in de gaten heeft en ons nu gaat bestoken met raketten." De piloot zwenkt de machine om in een gunstige positie te komen. De ra ket is ondertussen steeds dichter genaderd en duidelijk is nu al de rookpluim te zien, die door de uitlaatbuizen wordt uitgestoten. „We zullen dat ding wel even de volle lading geven," bromt de piloot, terwijl de machine weer optrekt. Maar op hetzelfde ogen blik, waarop hij de hand aan de trekker van de machinegeweren legt, gebeurt er iets merkwaardigs... Triomfantelijke gebaren van Palestijnse guerrilla-strijders na de Israëlische aanval. foto: ap (Vervolg van de voorpagina) JERUZALEM Volgens de Israëlische televisie is het besluit tot de militaire actie gisteren in Libanon op regeringsniveau geno men. Enkele ministers zouden hebben tegenge stemd. Van officiële Israë lische zijde is geen reden opgegeven voor de tijds bepaling van de onge woon uitgebreide Israëli sche actie. De Israëlische legerwoord- voerder heeft Libanese berich ten ontkend als zouden giste ren achttien Israeli's, onder wie tien gewonden, door de Palestijnen krijgsgevangen zijn gemaakt tijdens de militaire actie van Israel. Het contact met vier vermiste Israëlische soldaten werd pas gisteroch tend hersteld. De vier werden met twee Israëlische gevechts- helicopters onder zwaar vuur in bergachtig gebied opgepikt. De actie gisteren was de eerste sinds de Libanese oorlog van 1982, toen het Israëlische leger Zuid-Libanon tot de hoofdstad Beirut bezette. Arafat Opvallend genoeg viel de actie samen met de eerste verjaar dag van de Palestijnse opstand in bezet gebied, en de te ver wachten toespraak van PLO- leider Yasser Arafat dinsdag in Genève. Tot nu toe hebben voor dinsdag 35 landen het woord gevraagd voor het de bat over de Palestijnse kwes tie, woensdag 36 landen. Het debat zal ook nog donderdag worden voortgezet. In een ge sprek met de televisie van Abu Dhabi zei Arafat gisteren dat de Palestijnse opstand zal doorgaan, maar dat hij contac ten wil met de Amerikaanse regering om tot een vreedza me regeling te komen. Arafat, die in de 24 jaar van het be staan van de PLO 19 jaar haar voorzitter is geweest, zei: „We zijn in het laatste kwart van onze tijd. Maar deze periode té de allermoeilijkste en we kun nen van alles verwachten". REMSCHEID Mense lijk falen lijkt de oorzaak te zijn van het neerstorten van de Amerikaanse jachtbommenwerper afge lopen donderdag in een rij huizen in het Westduitse Remseheid. Beweringen van mensen die het vlieg tuig met een brandende motor zouden hebben ge zien kunnen nauwelijks waar zijn. Eerste onder zoekingen wijzen er vol gens de inspecteur van de Duitse luchtmacht op dat piloot in de wolken en de dichte mist zijn oriëntatie is kwijtgeraakt. De Remscheider Oberstadtdi- rektor maakte gisteren offi cieel bekend, dat het officiële dodental vijf is gebleken in plaats van zes. Een man van wie eenvankelijk was aange nomen dat hij was omgeko men, bleek zwaar gewond in een ziekenhuis te liggen. In to taal raakten meer dan vijftig mensen gewond. De Amerikaanse militairen die assisteren bij de afwikkeling van de vliegtuigramp in Rem seheid, hebben het verbruid bij zowel de slachtoffers als de civiele hulpdiensten. Met ruw optreden beletten zij zelfs ge dupeerde bewoners van de Stockderstrasse naar hun wo ningen te gaan om dringend noodzakelijke dingen op te ha len. Geen journalist mocht voor de Amerikanen nog ach ter de afzettingshekken ko men. Zelfs de semi-officiële ci viele hulpdiensten als Johan- niter Unfallhilfe. Technisches De vliegramp in Remseheid heeft voor lange tijd zijn sporen nagelaten. Hilfswerk en Rode Kruis wer den, soms met lichamelijk ge weld, geweerd. Geïrriteerd hebben de operatieleiders van de Duitse politie, brandweer en Bundeswehr de Amerika nen er donderdag op gewezen, dat de ramp zich op Duits grondgebied heeft afgespeeld en Hat zii zich hadden te rich- foto: anp ten naar het beleid van de Duitse coördinatie. De Ameri kanen trokken er zich niets van aan en bleven de laken- uitdelen bij de afzettingen.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 5