„Ik wantrouw die meneer Gorbatsjov voorlopig nóg" £eidóe@owuvnt' Russische wijk Antwerpen leeft mee met perestrojka ZATERDAG 10 DECEMBER 1988 PAGINA 20 Neerlands hoogste generaal gaat volgen de week met pensioen: G.L.J. Huyser (57). Als chef defensiestaf heeft hij tri vijf jaar tijd een duidelijk stempel gedrukt óp de modernisering van de krijgsmacht. In onderstaand vraaggesprek laat hij zich kennen als een beminnelijk mens met hart voor „Jan Soldaat die tot de besten van Europa behoort". Maar hij heeft een opvallend wantrouwen jegens Sovjetleider Gorbatsjov. ..Ik maak me zorgen om zijn ware gezicht DEN HAAG - Volkert Huyser, de hoogste militaire baas in ons land, doet op het eerste gezicht meer denken aan een bevelhebber van het Leger des Heils dan aan „gene raal" Rinus Michels die dit voor jaar in een historische veldslag de eer van de natie redde. Hoewel recht van lijf en leden is Neerlands enige echte viersterrengeneraal niet te betichten van een krijgshaftige houding. Tijdens ons vraaggesprek op het deftige tapijt van het ministerie van defensie, het vroegere Heerenlogement aan het Haagse Plein, zal Huyser geen enkele maal in de aanval gaan. Vriendelijk van toon, met de charme van „een gewoon mens die niets te verbergen heeft", ont wapenend aarzelend in zijn filosofische uitwijdingen, laat hij zich kennen als een diplomatiek en behoedzaam topmanager met feitenkennis en een enkele (gepaste) emotionele oprisping. Geamuseerd zegt hij: „Ja, het is onvoor stelbaar. maar het clichébeeld van de ge neraal als de houwdegen met het zweep je in de hand én zittend op het paard, ver boven het mensdom verheven, dat beeld bestaat helaas nog steeds. Ik kom het tot mijn droefenis nog vaak tegen. Bijvoorbeeld bij mensen die zich onno dig uitsloven als de generaal op inspectie komt. Dan moet er opeens extra ge poetst worden. Niet dat ik iets tegen poetsen heb, al had ik er vroeger zelf een grote hekel aan, want voor het aankwe ken van een houding van discipline is het een goed trucje, een goed hulpmid del. Maar ik heb ooit 's tegen een com mandant gezegd: als ik merk dat je ze een hele nacht in de kazerne hebt gehou den en alleen maar vpor mij hebt zitten poetsen, dan trek ik er een punt van af'. Huyser, vijf jaar lang als chef defensie staf de voornaamste militaire adviseur van de minister, waarschuwde onlangs publiekelijk voor „een trend van ver slapping" in de defensiebereidheid van het volk. Waaruit blijkt die trend? „Nou", reageert hij nogal verbaasd, „pak de laatste enquête in West-Duitsland maar. Vijftig procent van het Duitse volk vindt dat Rusland absoluut vrede lievende bedoelingen heeft en achten veertig procent vindt dat het met defen sie minder kan. Terwijl er niks bewezen is in harde feiten en in harde cijfers. In Nederland is Gorbatsjov populairder dan Reagan. Mag ik me daar een beetje zorgen over maken?". - Waarom zorgen? „Waaróm? Omdat Reagan een man is die aan het hoofd staat van een systeem dat ik een factor miljoen prefereer boven het niet-democratische systeem waar meneer Gorbatsjov de baas van is. En dan mag de man zich wel aardig presen teren. maar hij blijft wel de grote dicta tor. Hij is èn partijchef èn president, heeft het alleen voor het zeggen, regelt alles zonder parlement en doet dan po pulair en aardig. En daar moet ik straks onder dienen? De groeten hoor". Wantrouwen - Toch was het dezelfde meneer Gorbat sjov die de wereld deze week verraste met de aankondiging een half miljoen man. vijfduizend tanks en nog een stuk of wat vliegtuigen te zullen afdanken. Toch een fikse, 'eenzijdige vermindering van de con ventionele strijdkrachten. „Okec, dat kun je een prachtzet van me neer Gorbatsjov noemen, maar vergeet u niet te bedenken dat hij met zijn re ductie impliciet erkent dat het Warschau Pact in staat was een verrassingsaanval op West-Europa uit te voeren. Maar na tuurlijk. het aanbod als zodanig moet door het Westen heel ernstig genomen worden. Het is een heel positief en in politieke zin heel aantrekkelijk voorstel. Het verdient van onze kant een zeer se rieuze analyse. Hier en daar behoeft het nog wat verduidelijking. Want wat ge beurt met al dat materieel, wordt dat vernietigd? En verder mis ik een aanbod om de zaak te komen verifiëren". - V blijft meneer Gorbatsjov wantrouwen als een soort mastermind die uit is op wereldoverheersing? „Ja, u mag mij beschuldigen van wan trouwen, maar ik geloof die vredelieven de bedoelingen voorlopig nog niet. Ik weet het niet. Ik weet niet echt of hij al leen maar uit het oogpunt van tactiek HOOGSTE MILITAIRE CHEF MET PENSIOEN bezig is de buitenwereld rustig te houden teneinde economisch orde op zaken te stellen. Ik hoop dat-ie erin slaagt, want tevreden Russen zullen geen moeilijke dingen doen, maar of hijzelf na geslaagd te zijn zo beminnelijk zal blijven? Ik weet het niet, ik heb m'n twijfels". - Dus toch beducht voor de Russische beer? „Ja, ik maak me zorgen over zijn ware gezicht. Laten we ons niet vergissen, in conventionele bewapening blijven ze de NAVO-lSnden veruit de baas. Er zijn bijvoorbeeld van Russische kant ook nog geen echte pogingen gedaan om het geweldige, overwicht aan chemische wa pens op te ruimen. Daar zit ik op te wachten. Op die signalen. Dan pas zal ik zeggen: ja. hij heen toch de wereldvrede op het oog". Scenario Haast vanzelfsprekend, alsof hij het spel dagelijks speelt, kruipt de generaal in de huid van „De Grote Tegenspeler". Alsof het hem enigermate opwindt zegt hij op iets hogere toon: „Als je nou het moge lijke scenario eens doorneemt hè. Als je nou als Sovjetunie een beetje blijft ver tragen in dat conventionele veld en in dat chemische veld en je geeft toe op de korte wapens, wat heb je dan bereikt? Dan heb je bereikt dat er in West-Euro pa geen kernwapens meer zijn. Op zich zelf natuurlijk een bevrijdend idee, maar dat betekent wel dat je de Westeuropese kwetsbaarheid vergroot hebt. Niet dat je dan overmorgen gaat aanvallen, maar je kunt het westen dan wel wat meer onder druk zetten. En concessies afdwingen. Kijk, ik geloof dat het mijn beroep is om me daar een beetje ongerust over te ma ken, maar ik neem niet aan dat u daar van opkijkt". - Maar wat voor aanwijzingen hebt u dat het Westen er niet verstandig aan doet om. zoals u zegt. te verslappen? „Dan moet u niet alleen naar meneer Gorbatsjov luisteren, maar ook naar de feiten kijken. De feiten zijn dat er nog steeds bijna elke maand een nucleaire onderzeeboot van een Russische helling loopt, dat er nog steeds aircraftcarriers worden gebouwd die hun weerga bijna niet kennen, dat ze een tankoverwicht hebben en houden van drie op één, die reductie meegerekend, en dat die pro- duktie almaar blijft doorgaan. En als dan tegelijkertijd, onder invloed van de ge weldige pr-gaven van meneer Gorbat sjov, iedereen zegt dat de Russische be doelingen goed zijn (het zijn aardige mensen, geloof zé nou maar enzovoort, enzovoort) dan verslapt de bereidheid om wat voor defensie te doen. En ik zeg: je mag best verslappen en je moet min der voor defensie doen op het moment dat de andere kant z'n voorsprong terug gebracht heeft. Niet eerder". - U gelooft niet in een goedmoedige Rus sische beer. dat is duidelijk. Vanwaar dat wantrouwen? „Ja, wat wilt u, ik behoor nog tot de ge neratie die de oorlog bewust heeft mee gemaakt. Je weet pas goed wat vrijheid is als je de onvrijheid hebt gekend. En die heb ik gekend toevallig. Ik heb twee jaar lang in Indie in een Japans jongens kamp gezeten. Ik ben bezig daar met en kele kampgenoten een boek over te schrijven, want er is vrijwel niets van bekend. Zelfs dr. Lou de Jong beschrijft het fenomeen niet eens". Heftig: „Ik heb aaar leren liegen, stelen en smokkelen. Om in leven te blijven. Ik heb daar vriendjes gemarteld zien wor den.. Zelf heb ik het zo erg niet aan den lijve ondervonden, al ben ik dan meer malen afgeranseld en heb ik de littekens van tropische zweren nog op m'n been zitten. En ik heb gezegd: dat zal mij niet meer gebeuren. Vandaar dat dat wan trouwen bij mijn generatie niet zo gauw is weg te praten". - Maar u praat dan wel over een andere vijand, niet over de Russen. „Da's waar. Het was een heel andere vij and. De Russen hebben ons nimmer aangevallen. Maar ik ben nog altijd niet overtuigd van de goeie bedoelingen van degenen die in de marxistische heilsleer geloven. De strategische doelen van de Sovjetunie zijn naar mijn mening niet veranderd. Een van die doelen is (we hebben het ook nog gezien ten tijde van de vreedzame coëxistentie) de verwijde ring tussen West-Europa en de Verenig de Staten. Het Europese Huis (proevend op de tong), de nieuwste slogan. Goed gevonden, voor pr krijgt meneer Gor batsjov een tien. En waarom zegt-ie dat? Omdat-ie ons los wil weken van Ameri ka". We razen even „als de bliksem" door Huysers glanzende militaire loopbaan. Als geboren Soerabajaan („Indonesië is het mooiste land ter wereld") komt hij na de oorlog naar Nederland waar hij zich in '49 als vrijwilliger bij de infante rie meldt en de KMA doorloopt. In '62 doet hij in Nieuw-Guinea als kapitein van een junglecompagnie zijn eerste (en laatste) gevechtservaring op tegen Indo nesische paratroopers („hun comman dant is nu mijn vriend"). Na de Hogere Krijgsschool bekleedt hij vele functies om in 1981 commandant te worden van het Eerste Legerkorps („hele fijne tijd daar in Apeldoorn"). In juli '83 plukt minister De Ruiter (defensie) hem van een Oostenrijkse skihelling en benoemt hem tot chef defensiestaf. Als zodanig zit de generaal in het Military Comittee van de NAVO („en daar zitten we met z'n allen in om een oorlog te voorkomen") en in nog wat aanverwante lichamen. Sinds een jaar of drie is hij ook nog ad judant in buitengewone dienst van de koningin. Rambo's Terugkijkend lacht hij: „Wist u dat ik mezelf hooguit als kazernecommandant gezien heb. Ik heb deze carrière zeker niet gepland". Wat was zijn stokpaardje als belangrijk ste militaire adviseur van de politieke leiding in oris land? Met een milde glim lach: „Ik probeer in de politiek de men sen te houden aan de moderniseringsge dachte. We hebben tijdens de NAVO- vergadering in Montebello gezegd: we gaan kernkoppen vernietigen, los van het INF-akkoord hè. Maar dat kan al leen als je moderniseert. En dat gebeurt nu ook". Als „tussendoortje" schildert hij met verve èn voorbehoud het leger van het jaar 2000 als kleiner van omvang, sterk geautomatiseerd en hier en daar zelfs ge robotiseerd, met commando's die als een soort Rambo's in vijandelijk gebied ope reren, uitgerust met „laser-doelaanwijs- geweren" waarmee van grote afstand hele eenheden vernietigd kunnen wor den. In hoeverre is het hem gelukt om poli tieke druk uit te oefenen? Strak formeel gezicht: „Ik heb bewinds lieden en kamerleden gevraagd en onge vraagd advies gegeven. Dat is mijn taak. Ik heb me altijd verre gehouden van lob byen. Dat is mijn stijl niet. Maar als u vraagt of ik tevreden ben over de afgelo pen vijf jaar, dan zeg ik ja. Er zijn twee dingen waar ik erg trots op ben. In de Gorbatsjov is èn partijchef èn president, heeft het alleen voor het zeggen, regelt alles zonder parlement en doet dan populair en aardig. En daar moet ik straks onder dienen? De groeten hoor". FOTO'S: PETER VAN MOLKEN eerste plaats dat ik een goed defensie plan achterlaat. Minister Van Eekelen heeft mijn advies volledig overgenomen. En punt twee: de verbeterde planning in dit ministerie die ertoe moet leiden dat mijn opvolger meer lijn brengt in de ma teriële behoeften van landmacht, lucht macht en marine. Overigens is dit werk- stük de grote verdienste van mijn plaats vervanger, luchtmachtgeneraal De Weerd". Competitie Wat is tenslotte zijn oordeel over de kwaliteit van de Nederlandse defensie binnen de NAVO? „Die is goed, zonder meer goed. We kunnen met alle landen de competitie aan. Misschien niet op alle fronten, om dat we hier en daar materieel en qua personeelsbezetting wat achter liggen. De luchtmacht niet, maar landmacht en ma rine wel". En vergeleken met de Russen? „Ja, die hebben best goed materieel. Hun dienstplichtigen hebben een lange diensttijd, maar hun improvisatievermo gen op lager niveau is niet sterk. Er wordt van de Russen wel 's gezegd: scha kel hun commandant uit en je hebt ge wonnen. Natuurlijk sterk overdreven, maar er zit iets in. Daarentegen is de Nederlandse soldaat internationaal be faamd om zijn improvisatietalent. Ik re ken hem tot een van de besten van Eu ropa. Zonder meer". Huyser staat bij de „troep" bekend als de menselijke generaal met warme be langstelling voor zijn ondergeschikten, hoe onbeduidend in rang ook. Hij wuift het weg. „Ik weet ook niet hoe ik aan die naam kom. Het is waar dat ik graag bij de troep rondzwerf en met de mensen praat. Een goed commandant weet wat er onder zijn mensen leeft. Dat contact heb ik m'n Haagse jaren wel gemist ja". Na zijn afscheid volgende week wil hij naast zijn hobby psychologie en filosofie graag wat meer in geschiedenis gaan grasduihen. „Geschiedenis is m'n achil leshiel, daar weet ik heel weinig van. Misschien een vreemde bekentenis van een generaal, maar het is gewoon zo. Ja, ik weet wel wat van krijgsgeschiedenis en van veldslagen, maar te weinig van de context van het wereldgebeuren". HOMME KROL TERUGKEER SOVJET-JODEN VOOR HET EERST MOGELIJK De pogingen van Sovjet leider Gorbatsjov om in zijn land een aantal drastische hervormingen door te voeren worden over heel de wereld nauwgezet gevolgd, maar in de „Russische wijk" in Antwerpen met nog meer aandacht dan elders. Een veertigtal Sovjet-gezinnen, vooral uit de zuidelijke republiek Georgië, probeert hier al jaren een nieuw bestaan op te bouwen. Dank zij de hervormingen in de USSR kunnen zij dit jaar voor het eerst weer „thuis" op bezoek. Als dat er tenminste nog is. Want door de aardbeving ligt ook een deel van Georgië in puin. ANTWERPEN - De Russische wijk in Antwerpen ligt midden in het havenkwartier, ingeklemd tus sen het oude stadscentrum en de rosse buurt. Ze beslaat een paar honderd vierkante meter. De win keltjes daar vormen een westers pa radijs voor de ongeveer veertigdui zend Russische zeelui die jaarlijks de Antwerpse haven aandoen. Maar de mensen die deze winkel tjes drijven, houden er slechts een minimaal inkomen aan over. De wijk is een historische erfenis van Hitler en Stalin. Een klein groepje Russi sche dwangarbeiders, door de nazi's naar Belgiè getransporteerd, bleef na de oor log in Antwerpen achter omdat terug keer naar Rusland niet mogelijk was: Stalin zag in iedereen die in het westen was geweest een potentiële spion. Toen eind jaren zestig Russische joden naar Israel mochten emigreren, breidde ver volgens ook de Russische wijk in Ant werpen zich uit met mensen die in Israel niet konden aarden. En zo is de wijk ge worden tot wat ze nu is: een bonte ver zameling winkels met artikelen die door een gunstige prijs en een niet al te den derende kwaliteit binnen het bereik van de overwegend bescheiden Sovjet-beurs blijven. Nana (37), verliet vijftien jaar geleden haar land om zich in Israel te vestigen, maar het beloofde land was voor haar en veel andere Sovjet-joden een verschrik king: „Economisch hadden we het er be ter dan hier, en zeker werden we er ook met meer warmte opgevangen. Maar voor de meesten van ons is de mentali teit daar toch te Aziatisch. Wij zijn Eu ropeanen, voelen ons daarom hier beter thuis". De overbuurvrouw van Nana, een 51-ja rige gezette Georgische, kwam in 1980 uit Israel naar Antwerpen, nadat ze zes tien jaar eerder haar geboortestreek had verlaten. Ze is er sindsdien niet terugge weest. ..We horen veel positiefs over de veranderingen in de Sovjetunie", zegt ze met een jichtige stem. „Ik wacht nu op mijn man, die is om gezondheidsrede nen tijdelijk naar Roemenië. Maar ik denk dat we daarna samen een visum vragen om onze familie te bezoeken - voor het eerst sinds 25 jaar". De winkelier die een uitdragerij heeft naast de gezette Georgische, komt uit dezelfde Sovjet-republiek, maar hij is er pas negen jaar weg. Na zes jaar Israel en drie jaar Antwerpen gaat het Russisch hem nog steeds veel beter af dan het Frans. Ook hij is hoopvol gestemd over wat „glasnost" en „perestrojka" voor hem en zijn gezin kunnen betekenen, maar aan een terugkeer, zelfs tijdelijk, wil hij nog niet denken: „Eerst kijken hoe bestendig de veranderingen zijn". Hoewel de bewoners van de Russische wijk alles weten van de revolutionaire veranderingen de Sovjet-leider Gorbat sjov probeert door te voeren, en ze elk nieuwtje uit hun geboorteland op de voet volgen en bespreken, is er in het be wustzijn van deze verdrevenen nauwe lijks plaats voor de realiteit dat na Stalin al eén klein legertje Sovjet-leiders geko men en weer gegaan is. Een anonieme wijkbewoonster: „Voor ons en onze fa milies was hij erger dan Hitier, omdat hij zijn wandaden tegen zijn eigen volk richtte. Ik ken het verhaal van een twee jarig jongetje, dat op een krantefoto de oren van Stalin wegknipte. Dat jongetje, zijn ouders en zijn grootouders zijn alle maal naar een kamp afgevoerd". Thomas, een 33-jarige rasechte Georgièr denkt al helemaal niet aan teruggaan. „Ik ben hier pas drie jaar, maar ik heb nu al drie Mercedessen en vier winkels", pocht hij. Over de hervormingen van .Gorbatsjov is hij „zeer positief', maar in economisch opzicht, weet hij, moet er nog steeds veel gebeuren. „Het zal je daar niet vlug gebeuren dat je drie Mer cedessen hebt", onderstreept hij nogeens triomfantelijk zijn zakelijke succes. De middag loopt ten einde in de Russi sche wijk. De laatste Sovjet-klanten, die zich steevast verraden door in een drie delig pak met een plastic tasje aan wal te gaan, zoeken hun boot weer op. De ar moe straalt van hen af, geen café doen ze aan. „Met hen heb ik het liefste te doen", zegt Nana. „Met hen en met Bel gen die zelf ook nauwelijks genoeg geld hebben om van rond te komen. Rijkere Belgen komen hier ook, tuk op koopjes, maar die lopen je winkel in en uit zon der zelfs maar gedag te zeggen. Die men sen zou ik er het liefste zo weer uit ram men, want die herinneren je er elke mi nuut aan dat je toch maar een tweede rangs burger bent". FRANS BOOGAARD

Leidse Courant | 1988 | | pagina 20