Volgend jaar baan voor ruim 20.000 werklozen finale Timboektoe Legitimatieplicht is er voor 1992 Marcos met hartklachten in ziekenhuis Israel betaalt hoge prijs voor „geslaagde" actie "oestand gewonden Armenië met Let uur slechter HET WEER KORTHALS-ALTES IN ATHENE: ATHENE Minister Korthals-Altes van justitie verwacht dat in Neder land voor eind 1992, „maar misschien nog eerder", een legitimatie plicht zal zijn ingevoerd. Uit de paspoortaffaire kan de les worden getrokken dat eerst de wetgeving moet zijn afgerond voor dat tot invoering kan wor den overgegaan, zo zei hij gisteren in Athene. De minister en zijn collega van binnenlandse zaken Van Dijk woonden in de Griekse hoofd stad het overleg bij van minis ters van binnenlandse zaken en justitie uit EG-landen over emigratiebeleid, bestrijding van terrorisme en zware cri minaliteit. De legitimatieplicht is kort ter sprake gekomen. Behalve paspoort en rijbewijs zouden, mits zij aan bepaalde kwaliteitseisen voldoen, ook een aow-kaart of PTT-legiti- matie kunnen worden ge bruikt als legitimatie. Op 30 ja nuari spreekt de Tweede Ka mer over de notitie legitima tieplicht van het kabinet. In de Europese Gemeenschap kennen Nederland en Groot- Brittannië nog geen legitima tieplicht. Maar ook onder de Britse conservatieven wint de mening veld, dat men zich met behulp van een paspoort of een speciale kaart moet kun nen legitimeren. Op Nederlands voorstel werd in Athene besloten, dat men een lijst gaat opstellen van de criteria waaraan de controle aan de buitengrenzen moet voldoen. Op die manier kan een eensluidende instructie worden opgesteld. Alle ministers waren het ero ver eens dat zee- en luchtha vens in de EG-landen moeten worden beschouwd als buiten grenzen, waar onderdanen van EG-landen slechts steek proefsgewijs en onderdanen van niet-EG-landen volledig worden gecontroleerd. Aan een standaard-vragenlijst voor het aanvragen van visa wordt gewerkt. De ministers werden het er ook over eens, na te gaan hoe de kosten van uitwij zing van vreemdelingen kun nen worden verrekend. In RUSLAND verboden!!! In AMERIKA een rage!!! WARE BEKENTENISSEN VAN OVERSPEL TOT OVERVAL! •TRUE CONFESSIONS* 06.320.323.55/50 Heb je zelf iets te vertellen, spreek het dan in op de tapel 010-4297085 (ADVERTENTIE) INKLEUR Veel bewolking en mogelijk motregen. Temperatuur onge veer 9 graden. Matige en aan de kust af en toe krachtige westelijke wind. Komende da gen af en toe regen. Tempera tuur rond 7 graden. Zon op: 08.38; onder: 16.28. Hoog water Schev.:04.12 en 16.23; laag w.: 12.15. 6omo/nt Zaterdag 10 december 1988 80e jaargang no. 24292 Uitgave Westerpers, behorende tol Sntholf Pers. Apothekersdiik 34,2312 DD Leiden, Postbus 11,2300 AA, tel. 071-122244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank, Amro-bank N.V. Leiden. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand 1. 23,74 but. betaling), kwartaal I. 70,93, jaarl. 270,20. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur, zalerdag 14.00-15 00 uur tel. 071-122248. Advertenties: (excl. 6%BTW)t 0,65 per mm. familieberichten f. 0,59 per mm. Te!elex070 902702 tbv advertenties. Directeur-hootdredacleur M, Hallewas, Chel-redacleur W.A. Buiiteweg. Losse nummers 1. 1.10 Problemen voor Tsjecho- slowaakse priesters Kamer kan niet voorbij aan kritiek op Deetman Wereldbeker voor Guus wm Hiddink einde van V sprookje I De Leidse j j Stevenshof heeft 1 weer een ijsbaan I I Leden Rijnsburgse Flora j a akkoord met 1 investeringen IV Willem Ruis moest de grootste j tm showmaster 17 worden 11 De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging); In een open envelop zonder postzegel opsturen naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. NB. Indien daartoe aanleiding bestaal. kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd. HAAG In de golf van Bengalen Twikkelt zich momenteel een depres- die op haar dieptepunt een cycloon i vormen. Het zou een nieuwe ramp ekenen voor Bangladesh dat nog vol- bezig is de gevolgen te verwerken i de vloedgolf die in de nacht van 29 rember de zuidelijke provincies over- elde. Ongeveer 2,5 miljoen mensen 11 op één of andere manier slachtoffer vorden. Het officiële dodental is tot ".TO gestegen, maar de hulporganisaties atten het op ruim het dubbele. Daar- 'I ist zijn er zeker 10.000 tot 15.000 ver- iten. particuliere Nederlandse organisaties hulp verlenen in Bangladesh hebben :eren extra hulp ter waarde van 1 joen gulden toegezegd. langladesh vreest pcloon HONOLULU De voormalige Filipijnse president Ferdinand Marcos is gisteren met ernstige hartklachten in een ziekenhuis in Honolulu opgenomen. Marcos werd in februari 1986 bij een volksopstand ten val gebracht en woont sindsdien in Hawaii. De ex-president werd per ambulan ce naar het ziekenhuis gebracht, nadat hij onwel was geworden in zijn huis. Mevrouw Marcos wijkt niet van de zijde van haar ernstig zieke man. De Filipijn se ex-president wordt hier naar de afdeling hart- bewaking van een ziekenhuis in Honolulu ge bracht. FOTO: AP Geldboetes voor schoppen van scheidsrechter ALKMAAR Vier van de vijf verdachten die vorige week za terdag in het stadion van voet balclub AZ scheidsrechter Van Mierlo aanvielen, zijn er met een geldboete van 500 gulden (of tien dagen hechtenis) vanaf gekomen. De vijfde verdachte kreeg naast de boete een voor waardelijke gevangenisstraf van twee weken met een proeftijd van twee jaar, omdat hij al eerder voor de Alkmaarse poli tierechter was verschenen. Pag 7: Verzachtende omstan digheid voor veroordeelde supporters. België bouwt geen kerncentrales meer BRUSSEL - Bij het Belgische plaatsje Doel, vlak bij de Nederlandse grens, komt geen nieuwe kerncentrale. Het centrum-linkse kabinet Martens-VIII besloot gisteren na een jaar wikken en wegen van de bouw van een nieu we, 1390 megaWatt grote eenheid af te zien. België en Nederland, dat over de bouw van een nieuwe kerncentra le nog een besluit moet nemen, zijn daarmee de enige landen die zich se rieus iets hebben aangetrokken van de nucleaire ramp in het Russische Tsjernobyl, die in april '86 de wereld schokte. De Belgen beschikken op dit moment al overgeven kerncentrales die samen goed zijn voor twee derde van de totale elektriciteitsproductie in België. (Van onze correspondente Willy Werkman) TEL AVIV De Israëlische opperbevel hebber generaal Dan Shomron heeft gister avond het Israëlische militaire optreden ten zuiden van de Libanese hoofdstad Beirut een „geslaagde actie" genoemd. De opper bevelhebber gaf toe aat Israel een hoge prijs had betaald (één dode en drie gewon den aan Israëlische zijde) maar zei dat het doel van de actie was bereikt. In een gecombineerde actie te land, ter zee en in de lucht bereikte een betrekkelijk kleine Israëlische infanterie-eenheid gister morgen vroeg een gebied ten zuiden van Beirut, waar hoofdkwartieren en oefenba ses van de Palestijnse organisatie van Ah med Jibril werden overvallen. Tijdens de actie ontstond een hevig vuurgevecht tus sen de Israëlische militairen en milities van Palestijnen en Druzen. Volgens de Israëli sche opperbevelhebber kwamen hierbij ten minste twintig Palestijnen om. Eén Israëli sche kolonel werd gedood en drie Israëli sche soldaten raakten gewond. Pagina 5: Enkele Israëlische ministers tegen actie Sneeuw in Washington Deze Canadese ganzen hadden in Washington nu nog geen sneeuw verwacht, maar toch dienden de eerste vlokken zich gis teren al aan. Daardoor onttrok het Washington Monument zich bijna aan het zicht van de parkbezoekers. FOTO: AP PLO-strijders hebben een herdershond gevangen die met op afstand bedien- bare explosieven is omhangen. Israel had volgens hen diverse van dergelijke honden ingezet bij de aanval van gisteren. FOTO: EPA Timboektoe weigert sluiers op te lichten. Generaal Huyser blijft meneer Gorbatsjov voorlopig nog wantrouwen. Nog maar weinigen wensen elkaar zalig of gezegend kerstfeest. FNV JUICHT „UNIEK AKKOORD" TOE FOTO 3SKOU In de Sovjet- ie neemt de reddingso ratie naar het rampge- ïd in Armenië, waar de rdbeving van woensdag igelijk aan 100.000 men- k het leven heeft ge- ^st, ongekende vormen 1. De aardbeving, die v irdt beschreven als een •::n de ergste in de afgelo- '...fl 80 jaar, heeft bijna •1 half miljoen mensen Jkloos gemaakt. toestand van de gewonden ïdt met het uur erger. Van :;5000 mensen die in zieken- yzen waren opgenomen, is procent aan zijn verwon den bezweken. Van de i;nsen die nu nog in de puin- :5en vastzitten zullen ook velen overlijden. Het is enteel streng winterweer Armenië en 's nachts vriest i er 20 graden. De aarbeving I een kracht van 6.9 op de aal van Richter. Seismolo- I hebben ervoor gewaar- luwd dat er nog andere - itere - aardschokken kun- 4 volgen. ftijleider Michail Gorbats- L die voortijdig uit de Vere- Staten terugkeerde, voorlopig nog in Moskou ir zal later zeker naar de e hoofdstad Jerevan De Sovjet-autoriteiten gisteren voor het eerst officieel communiqué uit- over de aardbeving, wordt gesproken van duizenden doden en tiendui zenden gewonden. Enkele Nederlandse hulpor ganisaties hebben gisteren be sloten tot een gezamenlijke hulpactie in ons land voor de slachtoffers van de aardbe ving. Het zijn het Rode Kruis, de Stichting Oecumenische Hulp en Mensen in Nood. De organisaties besloten samen via één gironummer 797 jn Utrecht hun actie te voeren. Voor vandaag heeft de Russi sche regering een vliegtuig van Aeroflot ter beschikking gesteld van een speciaal team van Artsen zonder Grenzen. Het team dat bestaat uit twee chirurgen, een anaesthesist, twee artsen en een aantal technici, neemt verder in het vliegtuig 30 ton hulpgoederen mee, waaronder medisch ma teriaal, tenten, dekens en Lada-jeeps mee. Volgens het officiële persbu reau Tass vliegen momenteel 80 grote vrachtvliegtuigen - Iljoesjin-765 en Antonov-225 toestellen - 24 uur per dag op en neer naar het rampgebied met medische hulpmiddelen, bouwmeterialen en reddings- ploegen.Behalve Spitak, Leni- nakan en Kirovakan zijn ook de gebieden rond Goegar en Stepanavan ernstig getroffen. Het Centrale Comité van de Communistische Partij, het Presidium van de Opperste Sovjet en de regering hebben voor vandaag een nationale rouwdag afgekondigd. Pagina 5: Russische media zeer openhartig (ADVERTENTIE) Timboektoe. Oftewel op zijn Frans: Tombouctou. De Gouden Stad van Afrika. Joos Persoon, onze dwars door West-Afrika reizende verslaggeefster is er inmiddels aangekomen. Ze stapte daarvoor aan boord van een gammele veerboot en bezocht deze stad, die al eeuwen tot de verbeelding spreekt. Vandaag beschrijft zij haar wetenswaardigheden voor de lezers van de Leidse Courant op de voor pagina van onze weekendbijlage Finale. Waaruit blijkt, dat deze stad tot op de dag van vandaag weigert haar sluiers op te lichten. Uw nieuwsgierig heid voor haar reisverhalen is ongetwijfeld gewekt. Zorg ervoor, dat ook de volgende afleveringen u (Van onze sociaal- economische redactie) DEN HAAG Twintig tot vijfentwintigduizend langdurig werklozen kunnen volgend jaar aan een (tijdelijke) baan worden geholpen. Over heid, werkgevers en werknemers hebben hierover gisteravond een akkoord bereikt. Minister De Koning van sociale zaken en werk gelegenheid heeft de Tweede Kamer meteen een brief gestuurd over het resultaat van het overleg. De Koning schrijft ook dat het kabinet volgende week met een voorstel komt voor de verlaging van de mini mumloonkosten, waarover de sociale partners het niet eens kunnen worden. De re gering wil werkgeverspre mies op minimumloonni veau met tien procent subsi diëren, zodat het voor on dernemers aantrekkelijker wordt langdurig werklozen in dienst te nemen. De Ka mer debatteert woensdag en donderdag over de bestrij ding van de hardnekkige werkloosheid. Overheid en sociale partners hebben gisteren besloten dat er een overkoepelende re gelgeving moet komen waarin met name werkerva ringsplaatsen worden ge schapen. De bestaande wet Vermeend/Moor - genoemd naar twee PvdA-Kamerle- den wordt uitgebreid en samengevoegd met andere maatregelen. De extra kos ten bedragen ruim 110 mil joen. Dit bedrag, dat wordt opgehoest door De Konings ministerie en de sociale fondsen, loopt in 1990 op tot f 400 miljoen. De kern van het plan is dat werkgevers voortaan een premievrijstelling en een subsidie van 4000 ineens krijgen als zij mensen in dienst nemen die twee jaar werkloos zijn. Tot nog toe is deze termijn drie jaar. Werklozen uit etnische min derheden vallen al na een jaar onder de nieuwe rege ling. Jongeren die uit het Jeugdwerk Garantieplan ko men, kunnen direct door stromen naar de Vermeend- Moor-regeling. Daarnaast kunnen mensen die langer dan drie jaar werkloos zijn voortaan via heroriënte- ringsgesprekken een wer kervaringsplaats krijgen. Het is de bedoeling dat zo'n plaats wordt omgezet in een vaste baan. In het bedrijfs leven is de subsidie voor zo'n plaats 15.000 voor een jaar. Ook boventallige wer kervaringsplaatsen in de overheidssector worden ge subsidieerd. „Dit akkoord is een unicum en daarom zeer toe te jui chen", zei vice-voorzitter Karin Adelmund van de FNV. „We zijn blij dat er zorgvuldig zal worden omge sprongen met gemeen schapsgeld en dat de werk gevers geen cadeaustelsel hebben gekregen. Natuurlijk hadden we liever gehad dat er ook een akkoord was ge sloten over de minmimum- loonkosten, maar dat zat er gewoon niet in". imtecl door ?n we >de a De b stlied 'oud i, To k ni iedere ;erstp daarr schiji ifwachting van hulp en nieuws over het lot van familieleden en inden heeft deze jongen met zijn zusje plaatsgenomen op de srblijfselen van hun huis in Stepanavan. FOTO: EPA

Leidse Courant | 1988 | | pagina 1