Solidariteit met Derde Wereld valt niet meer weg te denken In Rome bruist uit elke porie leven Kritiek op hulp slaat plank mis tBUITENLAND ScidócSomant VRIJDAG 9 DECEMBER 1988 PAGINA 7 Peres mag nu wel Ipraten met Shamir TEL AVIV De Israëlische Ar beiderspartij heeft besloten de on derhandelingen met het Likud- 85.60blok van premier Shamir over de «vorming van een regering van na- "jnale eenheid te hervatten. Het •sluit betekent een steun in de ig voor partijleider Peres, die jerk heeft aangedrongen op een ieuwe regeringscoalitie met de iikud. Ook president Herzog had fen klemmend beroep gedaan op e Arbeiderspartij, om te voorko- len dat Israel geregeerd gaat wor- en door een regering waarin or- ?f*J hodox-religieuze partijen het ei genlijk voor het zeggen zouden 70.6< orijgen. 78.91 Winnaars Deze vijf mannen zijn samen goed voor negentig miljoen gulden. Het vijftal moet namelijk de jackpot verdelen van de loterij van de staat New York. Geen wonder dat zij zonder r. uitzondering tevreden lachéfi- FOTO: AP Fabriek in Brazilië kan kernbom maken RIO DE JANEIRO Een militaire fabriek in Brazilië voor de verrijking van uranium is met enkele aanpassingen geschikt voor het maken van kernbommen. Dat hebben Braziliaanse en Amerikaanse wetenschap pers verklaard op een persconferentie in Rio de Janeiro. In Brazilië is de aanmaak van kernbommen bij wet verboden, maar aangezien alleen militairen in de fabriek worden toegelaten is niet bekend, of de wa pens toch worden gemaakt. Brazilië geldt al enige tijd als een van de zogenoemde drem- pellanden, die officieel niet over kernbom men beschikken maar deze relatief eenvou dig zouden kunnen produceren. Brazilië heeft ook nooit het non-proliferatieakkoord getekend over de verspreiding van kernwa pens. IRA bedreigt gezinnen van Britse militairen BELFAST Het Ierse Republikeinse Leger heeft een dreigement.gericht aan het adres van Britse soldaten èn hun verwantén, door een bom te laten ont ploffen nabij een huizenblok in Belfast, waar veel gezinnen van soldaten wo nen. Een politieagent en een burger raakten licht gewond toen de negentig kilo zware bom ontplofte. De IRA zei in een verklaring dat het de Britse troepen al vaker had gewaarschuwd dat zij hun gezinnen „voor hun eigen veiligheid" uit Noord-Ierland zouden moeten weghalen. Volgens het Britse leger was de aanslag duidelijk gericht tegen vrouwen en kinderen, omdat de meeste mannen rond de tijd van de ex plosie nog op hun werk waren. Argentijnse stafchef blijft voorlopig aan BUENOS AIRES De staf chef van het Argentijnse leger, generaal José Dante Caridi, blijft voorlopig in functie. Pre sident Raul Alfonsin heeft daartoe besloten, drie dagen na het eind van de militaire rebellie, die onder meer het vertrek van Caridi tot doel had. Aanvankelijk was gezegd dat de rebellie beëindigd was, nadat Alfonsin had beloofd ge neraal Caridi te ontslaan. Al fonsin heeft steeds ontkend zo'n belofte te hebben gedaan. JSJEF THEUNIS BIJ AFSCHEID VAN NOVIB: 2^kOME Weggaan uit 255! tome is niet gemakkelijk. J}t)ndanks moordend ver- 407*eer, vervuiling en crimi- 'g laliteit oefent Rome een Mi! Teemde aantrekkings kracht uit. 45éWie in Rome heeft gewoond, 45: eeft in eeuwen en millennia t. eleefd", schreef de Duitse chrijver Werner Bergruen 32 eertig jaar geleden. Sindsdien 0 eeft de eeuwige stad klap na 1055 lap gehad. Ongeremde specu- 99. atie heeft tot troosteloze bui- enwijken geleid. Kilometers- 24 inge files verstoppen het cen- 36a! rum en verpesten de lucht. 205. 'och blijft het de mooiste plek jtf- an Italië. Milaan en Turijn 1g| 'Jn te Europees, te weinig Ita- 75! iaans. Meer naar het zuiden, 113! oorbij Napels heerst de wa- 1200. lörde van de Arabische soukh. 118. Tenetië, Florence, Verona en 1j£ iena zijn prachtig, maar het 16 ijn echte kijksteden, een soort 205! penluchtmusea. 24. tome is de samengebalde kern 'an Italië met al zijn goede en 4, lechte kanten. In Rome bruist 80. et leven uit elke vervuilde 17 lorie. 159J Vie hier al te lang blijft, wil 1^[\aoit meer weg. Bij de grote 1^ \ijernationale persbureau's is I4t fime berucht. Uit geen we- 56iirtldstad zijn de corresponden tes®" zo moeilijk weg te krijgen. "70ln Bonn werd ooit een enquête gehouden onder zo'n vijfhon- buitenlandse journalisten de meest geliefde stand- Na Washington en Mos kou, maar vóór Parijs en Lon den,'kwam op een royale der de plaats Rome. Twijfels Ik wist niet veel van Italië toen ik hier kwam en na bijna drie jaar vertrek ik met meer twijfels dan zekerheden. Dé Italiaan bestaat niet. Er liggen werelden van verschil tussen een Milanees en een Palermi- taan. Het verschil tussen noord en zuid is groter dan ik ooit voor mogelijk had gehouden. Ik herinner me een keurige apotheker uit Milaan die me in de trein bloedserieus vertelde dat hij voorstander was van een Koreaanse oplossing: er gens bij Rome een grens met prikkeldraad en militairen. „Want al het geld dat wij in het noorden verdienen wordt in het zuiden opgemaakt". Zuid-Italië is, veel armer dan het noorden, maar toch ook weer niet zo arm dat er niet goed van wordt gegeten. Eten is belangrijk; in het zuiden nog meer dan "in het noorden. Schrijnende armoede komt in Italië betrekkelijk weinig voor. De laars is rijk gewor den. Al een paar jaar geleden becijferde het Italiaanse statis tische bureau dat een gemid deld gezin in Noord-Italië maandelijks 3250 gulden con sumeert. Daarnaast zijn de Ita lianen ook nog eens grote spaarders. Op de vraag: Waar doen ze het toch van? heb ik nog nooit een antwoord ge hoord dat helemaal bevredigt. Het is een van de meest intri gerende raadsels van het land. Zou de „economia sommersa", het zwarte en grijze circuit, dan toch nog groter zijn dan de twintig a dertig procent van de totale economie, zoals de experts schatten? Harde werkers De Italianen weten de handen uit de mouwen te steken. Vóór Rome woonden wij ruim drie jaar in Bonn. In tegenstelling tot wat gewoonlijk gedacht wordt heb ik de stellige in druk dat Italianen nog harde re werkers zijn dan de Duit sers. Miljoenen Italianen heb ben meer dan één baan of be zigheid. In de weken voor Kerstmis zijn de winkels in Rome niet alleen de hele za terdag open, maar ook de hele zondag en de sluiting van maandagmorgen is komen te vervallen. De wetswijziging tot openstelling op zondag was een klein berichtje in de krant. In Duitsland maar ook in Nederland zouden de vak bonden van winkelpersoneel een pandemonium ontketend hebben. Italianen hebben fantasie en stijl, ze zijn slim en gehaaid. Bij het nastreven van het ei gen stoffelijk welzijn zijn ze onovertroffen. De staat func tioneert niet en iedereen kan kert er over. De gezondheids zorg is belabberd, het open baar vervoer vaak een ramp. Voor kleinigheden moet vaak dagenlang van loket naar lo ket gelopen worden. Maar dat gebrek aan efficiëntie ver schaft de burger ook veel speelruimte. De belasting wordt op reusachtige schaal ontdoken omdat er onvoldoen de controle is. Het gigantische overheidstekort van Italië is niet alleen ontstaan door een geweldige verspilling, maar ook doordat middenstanders, vrije beroepsbeoefenaren en ondernemers maar een schijn tje belasting betalen. Onlangs bleek dat de eigenaren van de duurste winkels in de meest sjieke winkelstraten in Vene tië vrijwel tot de bedelstaf wa ren vervallen. Ondanks het bezoek van hordes kapitaal krachtige Amerikanen en Ja panners, meldden ze de fiscus slechts een minimale omzet: 20.000 gulden per jaar. De Italiaan moppert wel voortdurend op de staat, maar of hij echt een overheid zoals de Nederlandse of de Duitse wil betwijfel ik zeer. Mijn Ro meinse huurbaas, een profes sor aan de universiteit, is het daar niet mee eens. „Als wij een staat hadden zoals jullie dan kon niemand ter wereld tegen ons op, geen Japanners en geen Amerikanen." Overvleugelen In de jaren zestig en zeventig was de politiek nog interessant in Italië. Toen ging het er om of de grootste communistische partij van Westeuropa in de regering zou komen. Tegen woordig is de PCI verder dan ooit van de kabinetstafel in cialisten de communisten zul len gaan overvleugelen. Italië wordt al veertig jaar door de christendemocraten geregeerd en het zou me niet verbazen als het nog eens veertig jaar zo verder gaat. Maar de geblokkeerde verhou dingen zijn niet de voornaam ste reden dat de Italiaanse po litiek weinig te bieden heeft. Het punt is dat corruptie, frau de en diefstal welig tieren en dat daar niets aan gedaan wordt. Er wordt geen scherpe lijn getrokken tussen goed en slecht, tussen recht en onrecht. Corruptie lijkt geaccepteerd. Het belangrijkste is niet ge pakt te worden. Zo zijn er overstelpende aanwijzingen dat de oud-ministers Darida (Justitie!) en Nicolazzi (Open bare Werken) vele honderden miljoenen lires in eigen zak hebben gestoken bij de verle ning van bouwopdrachten. Beiden zitten echter nog rustig in het parlement. Tegen het advies van de eigen onder zoekscommissie in weigerde de volksvertegenwoordiging bei den over te dragen aan de jus titie. Deze zaak is er slechts één van vele. Corruptie is een geaccepteerd fenomeen. Wie een overheidsopdracht wil krijgen, moet niet vergeten de genen die daar over beslissen op een luxeuze wijze in de watten te leggen. Er bestaan ongeschreven regels van per centages die afgedragen moeten worden. In de Italiaanse politiek draait alles om macht en geld. De partijen zijn niet zozeer bezig met het bestuur van het land alswel met intern en extern geruzie. Het enige wat echt be- 5? DEN HAAG De kritiek die recent is uitgeoe fend op de particuliere organisaties voor ont wikkelingshulp, slaat grotendeels de plank mis. Zij is gebaseerd op een eenzijdige economische benadering van het ontwikkelingsvraagstuk en op een achterhaald beeld van hoe die hulpor ganisaties met hun partnerorganisaties in ont wikkelingslanden werken. Dat is, samengevat, het standpunt van dr. Sjef Theunis, de schei dende directeur van de Novib, de organisatie voor internationale ontwikkelingssamenwer- zijn afscheid naar voren. Theunis vindt wel dat de particuliere hulporganisaties in Nederland en andere rijke landen meer moeten samen werken om het werk beter op elkaar af te stemmen.. Het is een unanieme klacht in de Derde Wereld dat men voor elke donor een rrte medewerker moet hebben, omdat elke or zijn eigen procedures kent. Voor grotere projecten zouden de hulporganisaties consortia kunnen vormen. langrijk is, is het verdelen van de banen. Politiek bestaat uit het spannen van een netwerk van vrienden, relaties en be kenden. Hoe hechter dat net werk hoe echter de positie van spinnen als Andreotti, Fanfa- ni, Gava. Schande Een pers die misstanden aan de kaak stelt is er niet. Er wordt een paar dagen schande geroepen en dat is het dan. Za ken goed uitzoeken is er niel bij. Een klein voorbeeld: na de aardbeving begin jaren tachtig in Napels werden er miljarden guldens beschikbaar gesteld voor de slachtoffers. Voor ie dere gedupeerde is inmiddels een astronomisch bedrag ge spendeerd, maar de meeste arme donders wonen nog steeds in container-woningen. Geen enkele grote rijke krant zet een paar maanden lang een groepje goede journalisten oj) zo'n zaak. Een goede journalist is in Italië iemand die op bril jante wijze een mening kan formuleren. Alleen maar de feiten rapporteren is ver bene den de waardigheid van een Italiaans journalist. Het zijn al lemaal mislukte dichters. Italië is een vitaal land. Mij treft altijd weer de bijna agres sieve vrolijkheid van de jeugd. Om in de stemming te komen hebben de Italianen geen alco hol nodig. Die uitgelatenheid zit in ze. Zelfs in het verkeer kan die nauwelijks beheerst worden, 's Avonds laat wil er nog wel eens een omgekiepte Fiat of BMW bij het Colos seum liggen. De brede weg bij het monument wordt nog da gelijks als race-baan gebruikt. Bell' Italia Toen wij hier pas waren, ver scheen er een nieuw tijdschrift „Bell' Italia". De ondertitel luidde, vrij vertaald, „Op ont dekkingsreis in het mooiste land ter wereld". Dat leek me lichtelijk overdreven. Nu heb ik daar echter niet veel meer tegen in te brengen. In Italië is verschrikkelijk veel te zien. De UNESCO becijferde ooit dat dertig procent van de mo numenten en kunst die de mensheid heeft voortgebracht zich in Italië bevinden. Zonder Italiaanse inbreng zou de kunst-encyclopedie eenderde dunner zijn. Miljoenen toeris ten trekken naar Rome, Flo rence, Venetië, maar dit land heeft een overvloed van adembenemend mooie dorpen en stadjes, alle nog met hun „centro storico", hun histori sche kern. In Italië komt een mens niet uitgekeken. Zelfs in Rome niet. Vorige week ben ik snel even naar de Sixtijnse Kapel in het Vaticaan geweest. Voor het eerst. TERUGBLIK OP DRIE JAAR ITALIË: feel Italianen gebruiken de brede weg rond het Colosseum als een echte racebaan. De sjieke winkelstraten bij de Spaanse trappen trekken altijd weer hordes toeristen. TT» a drie jaar als correspondent in Rome te hebben gewerkt keert JlCJ erard Kessels terug naar Nederland. Een goede reden om te lg te blikken op zijn verblijf in een land waar hij bij aankomst ■einig vanaf wist, maar nu lyrisch over kan schrijven. Kessels rordt vanaf 1 januari opgevolgd door Jean Mentens. Iijke inge i ISSERBROEK „We [órden tegenwoordig sdag ioedserieus genomen". In jna jn met boeken voige- ouwde werkkamer in ken< jn huis in Lisserbroek indi .unt Sjef Theunis tevre- en achterover en neemt n trek van zijn sigaar. sa' andaag heeft hij in de plzaal op het Binnenhof c® scheid genomen als al- je emeen-secretaris van de of ïtwikkelingsorganisatie pstolovib, een functie die hij da liirn vijftien jaar heeft be- ^Jleed. Op 1 januari wordt opgevolgd door voor- hofabg PvdA-voorzitter rootlax van den Berg, Symposium, afscheidsreceptie en een feest: het vertrek van Sjef Theunis bij de Novib is heel wat ordelijker verlopen dan de manier waarop hij hal verwege de jaren zeventig „aan de macht" kwam. Van wege zijn benoeming tot alge meen-secretaris verlieten tal rijke medewerkers de organi satie onder wie, met naar ver luidt een zeer forse „gouden handdruk", projecten-direc teur Van Vlijmen. Echt rustig is het bij de Novib nadien nooit meer geweest. De bevlogen wereldhervormers uit de Haégse Amaliastraat hebben onmiskenbaar een stempel gedrukt op de koers van de snel groeiende Neder landse ontwikkelingssamen werking. Maar daarbij slaag den zij er steeds weer in de Haagse politiek tegen de haren in te strijken, door haaks op gevestigde meningen te gaan staan. Sjef Theunis, voor nogal wat mensen de verpersoonlij king van het confrontatiebe- leid: „Het zal best zo zijn dat ik behalve veel vrienden ook veel vijanden heb gemaakt. De Novib is nu eenmaal nimmer het troetelkind van de geves tigde orde geworden". En zo hoort het ook, zie je hem erbij denken. Voorhoede Vanachter zijn bureau thuis in Lisserbroek, heeft Theunis een eindeloos uitzicht over de net jes geploegde akkers van de Haarlemmermeer. Een ge schikte plaats om terug te kij ken op de periode die achter hem ligt. Theunis: „Ontwikkelingsorga nisaties zoals de Novib beho ren een voorhoedefunctie te vervullen. Zij kunnen niet kleurloos zijn. Moeten een her kenbaar eigen gezicht hebben, ergens voor staan. Als ze dat goed doen kan het niet anders, dan dat er een voortdurende spanning is met de achterban. De Derde Wereld is het kom pas waarop wij varen, de Ne derlandse (politieke) cultuur de golven die tegen de boeg slaan. En soms was het wel eens zwaar weer". „In dit werk ga je je zelf ook steeds meer vereenzelvigen met de Derde Wereld. Je pro beert wat daar leeft te verta len naar de Nederlandse situa tie. Dan blijkt van tijd tot tijd dat het acceptatievermorgen hier nog niet zo ver is ontwik keld als je dacht en zou willen. Dat is natuurlijk geen reden om er als organisatie mee op te houden, want op den duur zie je wel degelijk resultaat. Wat is er in het begin immers niet, allemaal te doen geweest over" onze steun aan de Zuidafri- kaanse bevrijdingsbeweging ANC en de hulp aan Nicara gua? Daar hoor je nu niemand meer over". „Die meningsvorming in Ne derland is evenzeer een ont wikkelingsproces als de veran deringen in de Derde Wereld. En dat gaat nu eenmaal alle maal niet zo snel. Daar heb ik naar mijn eigen gevoel de af gelopen jaren meer begrip voor gekregen. In de jaren zes tig en zeventig moest alles snel veranderen. We hadden over al blauwdrukken voor. We wisten precies hoe het moest. Tegenwoordig hebben we nog steeds idealen; we kunnen niet zonder. De ideologieën spelen tegenwoordig echter een veel geringere rol. Maar ik merk bij mijzelf dat ik in andere op zichten geradicaliseerd ben. Ik identificeer mij nu niet alleen meer met mijn hoofd, maar ook met mijn hele hart met de ontelbare mensen in de Derde Wereld, van wie ik ontzettend veel heb geleerd". Heftig debat Het vertrek van Theunis valt toevalligerwijze op het mo ment dat na jaren van relatie ve stilte vooral in wetenschap pelijke kringen een heftig de bat is ontstaan over de kwali teit van de Nederlandse ont wikkelingshulp. „Prima, hoor", zegt Theunis. „Het is goed dat die discussie op gang komt. Het is een teken van volwassenheid dat de ontwik kelingssamenwerking op een zelfde manier onder de loep wordt genomen als andere sec toren van het overheidsbeleid. Maar laten wë er wél voor zor gen dat we een helder onder scheid blijven maken tussen de verschillende vormen van ontwikkelingssamenwerking. Het beleid van het ministerie, waarop veel van de kritiek zich richt, is één punt; dat van particuliere organisaties zoals de Novib een ander". Bang dat een zakelijke discus sie zal leiden tot een vermin dering van de Nederlandse ontwikkelingsbijdrage is Theunis echter niet. „Begrip pen als solidariteit en de strijd tegen de armoede hebben zich genesteld in het Nederlandse normen- en waardenpatroon. Die worden niet een, twee, drie overboord gezet. Het draagvlak voor ontwikkelings samenwerking is de afgelopen jaren bovendien enorm ge groeid. Honderdduizenden Ne derlanders doen mee aan onze Gast-aan-Tafel-actie. In ker ken, scholen, gemeentes en andere groepen: overal zijn mensen actief voor de Derde Wereld". Leiderschap Zodra hij volgendp wppk allp afscheidsverplichtingen bij de Novib achter de rug heeft, be gint Theunis aan zijn nieuwe job: onderzoek doen naar de haalbaarheid van een interna tionaal studiecentrum voor particuliere ontwikkelingsor ganisaties. Theunis over het waarom van zo'n centrum: „Een van de be langrijkste verworvenheden van de afgelopen jaren is de erkenning, door de overheden, van de grote rol die particulie re organisaties spelen in de ontwikkeling van de Derde Wereld. Vooral dank zij de di recte contacten die zij hebben met de gewone bevolking. Ontwikkeling kan immers niet van bovenaf worden op gelegd, maar moet door die be volking worden gedragen. De komende jaren zal op dergejij- ke organisaties een steeds ster ker beroep worden gedaan. Vandaar die behoefte aan ka dervorming en leiderschap straining". Wie aan de rol van dergelijke organisaties twijfelt, zou zich volgens Theunis moeten be zinnen op de Nederlandse ge- cc-v,;«Hpni<; De ProtP sorialp p»i FOTO'S: AP maatschappelijke veranderin gen aan het eind van de vorige en het begin van deze eeuw, zijn ook hier op kleine schaal begonnen. „En het is de arrogantie van het Noorden te denken dat wij geen behoefte meer hebben aan bezinning, organisatievor ming en leiderschap. Er zijn nogal wat mensen die kritiek hebben op de vervlakking van de jeugd, die alleen geïnteres seerd zou zijn in het materiële. Ik vind dat te goedkoop. Die houding wordt volgens mij juist ingegeven door het enor me gebrek aan inspirerend lei derschap. Vandaar het inter nationale studiecentrum. Voor mensen van daar èn voor mensen van hier, mensen uit onze èn mensen uit de Derde Wereld. Jongeren zijn name lijk juist heel goed te mobilise ren. Niet voor de eindeloze discussies waarin wij ons vroe ger verloren. Dat is voorbij. Maar wel als er iets gedaan kan worden, bijvoorbeeld voor de Derde Wereld. Iets waar mee resultaten worden ge boekt". JOS TIMMERS

Leidse Courant | 1988 | | pagina 7