[AVO wil halvering van antal tanks in Europa Verminderde dreiging door tanks belangrijker dan opruimen SS-20's CeidteOowiant STANLEY RENSCH WACHT ARRESTATIE Zware straffen voor UDF-leiders Macabere aanblik Remscheid: puinhopen, wrakken en mist PANIEK v 4 IENLAND VRIJDAG 9 DECEMBER 1988 PAGINA 5 mp Bangladesh r dan gedacht" 'HOL De ramp van vori- ek in Bangladesh is nog er- n tot op heden werd aange- i. Dat zei vanmorgen op iol Henk Hofste, die namens Nederlandse hulporganisa- t getroffen gebied heeft be- Complete dorpen zijn totaal kaart geveegd. Honderden i bestormen nog elke dag de [uitdelingen", aldus Hofste. met Hofste keerde ook een ■an KRO's Brandpunt uit desh terug. Het is de bedoe lt hun reportage vanavond le televisie wordt uitgezon- Stanley Rensc PARAMARIBO De Surinaamse mensenrechtenactivist Stanley Rensch zal morgen, als hij vanuit de VS in Suri name terugkeert, worden aangehouden. De autoriteiten hebben zijn arrestatie gelast omdat hij steun zou hebben verleend aan het Jungle Commando van Ronny Bruns- wijk en zou hebben samengezweerd tegen het leger. Rensch heeft de afgelopen dagen op uitnodiging van de Amerikaanse regering de plechtigheden bijgewoond ter gelegenheid van het veertigjarig bestaan van de declara tie van de rechten van de mens. Vier leden van Jungle Commando van Brunswijk, die onlangs in Suriname wer den aangehouden, zouden voor Rensch zeer belastende verklaringen hebben afgelegd, zo is in Paramaribo verno men. De Amerikaanse regering heeft gisteren direct haar ongerustheid uitgesproken over het arrestatiebevel. Rensch is oprichter en directeur van de stichting voor de mensenrechten Moiwana '86, die nog immers de wanda den van het bewind-Bouterse aan de kaak stelt. PRETORIA Het hooggerechtshof in Pretoria heeft vier vooraanstaande zwarte Zuidafrikaanse anti-apartheidsactivis ten wegens verraad veroordeeld tot maximaal twaalf jaar ge vangenisstraf. Met de uitspraak kwam een eind aan het langste proces (37 maanden) in de Zuidafrikaanse geschiedenis. De rechtszaak was het belangrijkste proces sinds Nelson Mandela en zeven andere verdachten in 1964 levenslang kregen. In totaal wer den 278 getuigen gehoord. Tegenstanders van de apartheid zagen het proces als een test voor de tolerantie van de door blanken geleide rechtbanken tegenover politieke oppositie. Het UDF, dat zegt meer dan twee miljoen mensen te verte genwoordigen, onderschrijft namelijk wèl de doelstellingen van de bevrijdingsbeweging ANC, maar is het niet eens met de gewapende strijd. Het UDF is voorstander van vreedzame oppositie tegen Pretoria. Maar volgens de rechter wil het UDF de regering toch met geweld omver werpen. Volgens hem is het UDF de binnenlandse vleugel van het ANC en roepen de UDF-leiders op tot boycots en demonstraties met het speciale doel Zuidafrika onregeerbaar te maken. Yrij door kennis van de Koran AR-RIYAD Saudiarabië heeft vier gevangenen vrijgelaten die de Koran uit het hoofd geleerd had den. Koning Fahd van Saudiarabië besloot enkele maanden geleden dat de gevangenisstraf van alle ge vangenen met de helft vermin derd kan worden, als zij de Koran uit het hoofd hebben geleerd. Het is de eerste keer dat dit besluit wordt uitgevoerd. De Koran be staat uit 114 hoofdstukken, die zijn onderverdeeld in verzen. Het kort ste hoofdstuk telt drie verzen, het langste 286. h onze correspondent) tSEL De NAVO [t in heel Europa het I tanks wordt gehal- en de artilleriestuk- jn aantallen pantser- Ss „aanzienlijk" wor- rerminderd. Met dat voorstel reageerde (ninisters van de D-landen gisteren >send snel op het Ipeningsaanbod, dat [-leider Gorbatsjov jag eerder in New ideed. fAVO-voorstel, dat in erkte vorm op tafel bij de besprekingen e vermindering van de ïtionele bewapening in i, houdt in dat de tota- rkte aan tanks van I en Warschau Pact sa- ot 40.000 stuks wordt t. Bovendien, aldus de zou geen enkel land lan dertig procent van ile aantal tanks mogen Deze aanvullende bepaling treft vooral de Sov jetunie, die volgens een re cente schatting van de NAVO 37.000 tanks heeft en in deze opzet naar 12.000 te rug zou moeten. Dat komt neer op vernietiging van 25.000 tanks, 20.000 méér dan Gorbatsjov heeft aangekon digd te zullen terugtrekken. Het westerse bondgenoot schap greep gisteren de half jaarlijkse najaarsvergadering aan voor een poging om iets van de glans van het optre den van Sovjet-leider Gor batsjov in New York weg te nemen. „Ook na de eenzijdi ge beperkingen die Gorbats jov nu heeft aangekondigd, blijft er een groot overwicht van het Warschau Pact", al dus minister Van den Broek (Buitenlandse Zaken). „Als het hen ernst is, zullen de Sovjets nog verder moeten gaan". De NAVO wil die be reidheid van Moskou testen op de onderhandelingen over de conventionele wapenbe perking, die naar iedereen verwacht begin volgend jaar van start gaan. Aan die on derhandelingen nemen alle 23 landen van NAVO en Warschau Pact deel. Oost-Europa Temidden van alle over het algemeen positieve reacties op de voorstellen van Gor batsjov, valt de koele reactie uit Sovjet-bondgenoot Tsjechoslowakije duidelijk uit de toon. De leiders in Praag zijn niet gelukkig met eenzijdige terugtrekking van Sovjet-troepen uit hun land. Er zijn in Tsjechoslowakije ongeveer 80.000 Russische soldaten gelegerd, die daar zijn gekomen tijdens de inva sie van het Warschau Pact in 1968. De Hongaarse regering, toch al een van de meest enthou siaste volgelingen van Gor- batsjovs hervormingsbeleid, heeft de voorstellen daaren tegen met instemming be groet. Er zijn in Hongarije ongeveer 65.000 Russische soldaten gelegerd, en er gaan allang stemmen op die volle dige terugtrekking van deze eenheden hebben geëist. De Oostduitse leider Erich Honecker, die zich de afgelo pen weken met een aantal censuurmaatregelen tegen Sovjet-media in de DDR leek schrap te zetten tegen de aanstormende glasnost, prees de rede van Gorbatsjov als een stap van „enorme histo rische betekenis". Afghanistan In de Pakistaanse hoofdstad Islamabad noemde een woordvoerder van de belan- gerijke Jamiat-i-Islami ver zetsgroep Gorbatsjovs voor stel tot een wapenstilstand op 1 januari .zonder betekenis bij de aanwezigheid van een bezettingsmacht". De Paki staanse minister van buiten landse zaken Sahabzada Khan wilde nog geen com mentaar geven, maar een woordvoerder van het minis terie van buitenlandse zaken zei dat een beëindiging van de vijandelijkheden „niet praktisch" is, omdat het Af- ghaans verzet vastbesloten is om door te vechten voor de overwinning. Radio Vaticana heeft de Rus sische partijleider Michail Gorbatsjov geprezen om zijn „nieuwe, krachtdadige vre desinitiatief". Volgens de omroep van het Vaticaan be helsde de toespraak van- Gor batsjov een uitnodiging om de economische systemen niet langer op bewapening maar op ontwapening te ba seren. Gorbatsjov heeft „ee nieuwe Sovjetunie gepresen- >-generaal van de NAVO, Wörner. FOTO: ANP teerd", zo meent Radio Vati cana. „Hij is niet voorbijge gaan aan de interne moeilijk heden in zijn land, rr\aar heeft tegelijkertijd de hoop geuit dat de perestrojka zich ook tot de internationale verhoudingen zal uitstrek ken". J.G. Siccama, leheersings- dige van het inds Instituut voor tionale tingen Clingendael avenhage. Russische tanks in de DDR en Tsjechoslowakije vormt een grote bedreiging Eén van de vragen die men bij Gorbatsjov's laat ste ontwapeningsinitiatief kan stellen is, waarom de Russische leider er nü pas mee is gekomen. Er deden immers al lang geruchten de ronde dat de Sovjetu nie het aantal tanks flink kon verminderen, terwijl zo'n eenzijdig gebaar als bijkomend voordeel zou hebben dat de publieke opinie in het Westen nóg gunstiger zou worden ge stemd. Zeer waarschijnlijk heeft Gor batsjov met zijn voorstel moeten wachten totdat hij zijn machtspositie voldoende had versterkt. De voorstellen die de Russische leider in zijn toe spraak tot de Verenigde Naties deed, tasten namelijk de ge vestigde belangen van militai- i wapenindustrie zo sterk aan, dat gevreesd moet worden voor het politieke overleven van de partijchef. Hier valt een parallel te trek ken met de val van Nikita Chroestjov, die in het begin van de jaren zestig drastisch wilde snoeien in het Rode Le ger, zonder de door hem ont slagen militairen een behoor lijk pensioen te geven. Gunstiger Militair gezien pakt het voor stel voor de NAVO gunstiger uit dan men had mogen ver wachten. Natuurlijk is het zo dat de partij die zich eerst ster ker bewapend heeft, goede sier kan maken door later een zijdige reducties door te voe ren. Om die reden zeggen het naar huis sturen van 500.000 militairen en de vernietiging van 10.000 tanks niet eens zo veel. Revolutionair is echter de li quidatie van zes complete tankdivisies in het hart van Europa (de DDR, Tsjechoslo wakije en Hongarije). Hierdoor loopt het gevaar van een ver rassingsaanval, waarover men zich in NAVO-kringen de meeste kopzorg zegt te maken, sterk terug. Hierbij zijn vijf elementen van belang. Ten eerste betreft het Russische divisies en niet een heden van de DDR, Polen of andere Warschaupactleden. Omdat men mag aannemen dat de eventuele beslissing een oorlog te beginnen in Moskou en niet in Oost-Berlijn of War schau wordt genomen, neemt door deze stap het risico van het uitbreken van een oorlog het meeste af. Ten tweede ligt het accent op de vermindering van tanks, bij uitstek het wapensysteem dat nodig is om invasies te plegen en gebied bezet te houden. Dit betekent dat het offensieve vermogen van de Russische strijdkrachten aanmerkelijk (met ongeveer een derde) ver zwakt wordt. Een derde goede eigenschap van Gorbatsjov's voorstel is de regio waarop de vermindering betrekking heeft. Uiteraard maakt het Westen zich minder zorgen om een Russische tank divisie in de buurt van de Oe ral of in Bulgarije, dan om een eenheid die in de onmiddellij ke nabijheid van de Oostgrens van de Duitse Bondsrepubliek is gelegerd. Uit dit oogpunt is vooral de vermindering uit de DDR en Tsjechoslowakije wel kom. Russische economie Ten vierde worden de zes di visies niet alleen teruggetrok ken, maar volledig ontbonden. Gorbatsjov bereikt op die ma nier dat geld en mankracht voor de modernisering van de Russische economie vrijko men; de NAVO hoeft niet te vrezen dat de eenheden in een latere fase van een eventuele oorlog alsnog naar het Westen worden verplaatst. Ten vijfde is de opheffing van complete eenheden eenvoudig te controleren omdat kazernes en andere onderkomens ko men leeg te staan. Dit is een voudiger te verifiëren dan de vermindering in aantallen tanks, die het Westen donder dag heeft voorgesteld. De eenzijdige opheffing van zes tankdivisies vormt dus een reuzestap in de goede richting. Het ligt voor de hand een ver volg te zoeken in de onder handelingen over conventio nele stabiliteit (CST) waarmee begin volgend jaar in Wenen wordt begonnen. Voor de NAVO zou het daarbij ideaal zijn, indien de Sovjetunie nóg eens zes of zeven gepantserde divisies uit Midden-Europa op heft. Daar zal dan echter wel een tegenprestatie van de NAVO (bijvoorbeeld terug trekking van twee divisies) te genover moeten staan. Een dergelijke onderhande lingsuitkomst (in totaal dertien Russische tegen twee westelij ke divisies weg) is destijds al eens geopperd door de in vloedrijke Amerikaanse sena tor Nunn. Met Gorbatsjov's initiatief is de kans dat zo'n uitkomst er ook inderdaad komt, een heel stuk gestegen. es de Cuellar: mensenrechten nog steeds geschonden i>lg van de voorpagina) kORK In een toe- [voor de Algemene Ver- ig heeft secretaris-gene- rez de Cuellar er zijn t over uitgesproken dat jaar na het aanvaarden Universele Verklaring egint met de woorden ïensen zijn vrij en ge lijk in waardigheid en rechten geboren.." - de mensenrechten nog steeds geschonden worden in veel delen van de wereld. Perez de Cuellar gaat morgen naar Stockholm om daar de Nobelprijs voor de vrede in ontvangst te nemen, die dit jaar werd toegekend aan de vredesmachten van de VN. Amnesty International bood Perez de Cuellar gisteren een petitie aan met 3 miljoen handtekeningen uit allerlei landen. Daarin wordt aange drongen op nieuwe waak zaamheid tegen schendingen van de mensenrechten. Tijdens een plechtigheid in het Witte Huis erkende president Reagan dat er in de Sovjetunie veel vooruitgang is geboekt op het gebied der mensenrechten, maar dat „er nog heel wat moet worden gedaan om de woorden in daden om te zet ten". Hij riep Moskou op alle politieke gevangenen vrij te laten en joden een uitreisvi sum te geven. VONTUREN VAN KAPITEIN ROB Het Pinguïnland van Professor Lupardi De koperslager gaat direct aan het werk en uit het edele smeedt hij voor Rob een eenvoudig, doch stevig pantser. rden de plannen voor de aanval verder uitgewerkt. Beslo- dt de hoofdaanval te laten uitvoeren door een honderdtal itisten. „Maar dan ga ik met hen mee," zegt Rob. „Hebf een sprong uit een vliegtuig gemaakt?" yraagt de com- it. Dat is niet het geval, maar Rob wil deze kans niet mis- tenslotte is hij de enige die het land enigszins kent. De commandant geeft Rob dan een geheel nieuw wapen, waarvan maar één exemplaar aan boord is. Het is een karabijn, voorzien van een lamp, die infra-rode stralen uitzendt, waarmee het mo gelijk is de dichtste duisternis en zelfs mist en rook te doordrin gen. Door een kijker ziet men dan duidelijk het doel, dat de lamp „beschijnt". Inmiddels hebben de parachutisten zich klaarge maakt en staan de toestellen op het dek reeds te ronken. Rob neemt afscheid van de commandant en klimt aan boord van een der kleine vliegmachines. (Vervolg van de voorpagina) REMSCHEID De Stockderstrasse in de Westduitse stad Rem scheid bood vanmorgen vroeg een macaber beeld. Fel halogeenlicht ver mengde zich met de zeer dichte mist. Uit de puin hopen van drie panden stegen nog steeds rook wolken op. Daaromheen talrijke uitgebrande auto wrakken, brokken puin en stukken van romp,, vleugels en motoren van een vliegtuig. Gistermiddag stortte hier een tweemotorige A 10 Thunder bolt II van de Amerikaanse luchtmacht neer, gestationeerd op de basis Bentwater aan de Engelse oostkust. Het toestel was kort na 13.00 uur na een tussenstop op de Duitse lucht machtbasis Nörvenich bij Keu len opgestegen voor een laag vlieg-oefening in de buurt van Siegen. Wat daarna is gebeurd, is niet precies bekend. Remscheid lag in elk geval niet op de vlie groute. Maar even ten noord westen van de stad verdween een van de toestellen uit de in totaal zeventien vliegtuigen tellende formatie. De piloot van het rampvliegtuig heeft zijn toestel nog volledig weten te draaien, in een grote bocht naar rechts, kennelijk om te rug te vliegen naar Nörvenich, maar in een westelijke buiten wijk van Remscheid stortte het toestel om twee minuten voor half twee neer. Óp nog geen twee kilometer van het centrum van de ongeveer 130.000 inwoners tellende stad. Als het vliegtuig daar was neergestort, zou de ramp nog veel groter zijn geweest. Bij het neerkomen van de Thunderbolt in de Stockder strasse werden twintig panden geraakt. De eerste slechts licht, de volgende zwaarder. De laatste drie huizen in de straat werden volkomen vernield. In de laatste woning explodeerde het vliegtuig tot kleine brok stukken, die over vele tiental len meters werden weggeslin gerd. Aanvankelijk bestond er grote onduidelijkheid over de wa pens die het toestel mogelijk aan boord had gehad. Pas om vijf uur 's middags arriveerden de Amerikaanse deskundigen die uitsluitesel konden geven: er was geen extra gevaar. De minister van binnenlandse za ken van de deelstaat Nord- rhein-Westfalen, Herbert Schnoor, heeft zich erg boos gemaakt over zowel het lange wachten van de Amerikanen als hun geheimzinnigdoenerij. Honderden brandweerlieden, politiemensen en militairen zijn lang in de weer geweest om gewonden te redden, dak lozen op te vangen, doden te bergen en te voorkomen dat de ramp nog grotere dimensies kreeg dan ze al had. Hèt blus sen van de branden duurde vele uren. De Duitse minister van defen sie, Rupert Scholz, brak zijn reis in de Verenigde Staten af en kwam vannacht terug in de Bondsrepubliek. Vanochtend bezocht hij samen met de Amerikaanse ambassadeur in Bonn, Richard Burt, de plaats van de ramp. door Bert van Velzen DEN HAAG Het was een aardig hoorspel. Het werd realistisch verklankt en heel wat Amerikanen kregen de indruk dat ze een directe reportage van het einde van de wereld in huis kregen. In de stad Pittsburg kon een laat van zijn werk terugkerende man zijn vrouw er nog maar net van weerhouden een gifbeker leeg te drinken omdat verder leven volgens haar geen zin had. In San Francisco meldde zich een dapper man om als vrijwilliger de strijdbijl op te nemen tegen de Marsmannen die aan de Amerikaanse oostkust, in de staat New Jersey, niet ver van New York City, waren geland. In Indianapolis rende een vrouw een kerk binnen terwijl zij gilde: „New York ligt in puin, ik heb het net over de radio gehoord!" De kerkdienst werd onmiddellijk gestaakt. In Providence in de staat Rhode Island belden wenende vrouwen de plaatselijke krant op om naar details over de moordpartijen te vragen en het plaatselijke elektriciteitsbedrijf werd gesmeekt om de stad in het donker te hullen, ter bescherming tegen de vijand. In Boston, honderden kilometers afstand van New York in de staat Massachusetts, beweerde een vrouw dat ze enorme vuren aan de horizon had gezien. En in Atlanta in de staat Georgia dacht men dat een planeet op New Jersey was neergestort Er zouden ook gruwelijke monsters zijn geland. Dit gebeurde allemaal vijftig jaar geleden, op 30 oktober 1938, toen CBS War of the Worlds" had uitgezonden, een hoorspel gebaseerd op een roman van H. G. Wells, waarin Orson Welles zijn roemruchte loopbaan begon. Ik lees de bijzondere gevolgen op de hoes van een dubbele LP, waarop het vermaarde spel voor de eeuwigheid is vastgelegd. Als je er in je eentje naar zit te luisteren doet het stuk je niets en is het zelfs moeilijk wakker te blijven. Maar toen „War of the Worlds" enkele weken geleden ter gelegenheid van het gouden jubileum in Portugal werd herhaald, ontstond er wederom paniek. Gegeven het feit dat veertien dagen geleden grote onrust ontstond rond cadmiumhoudend water het is maar een van de vele mogelijke voorbeelden denk ik dat er heel wat War of the Worlds-achtige scenario's zijn te bedenken. Hier is er één. Een klein ongelukje met genetische manipulatie en curieuze straling die door de gaten in de ozonlaag op aarde valt (het gaat om intelligentiestraling) leidt tot het ontstaan van manshoge ratten, die, gebruikmakend van sleutels, via de achterdeur huizen binnentreden om de koelkasten te inspecteren en de bewoners geld af te troggelen. Niet alleen het formaat van deze dieren is zorgwekkend, maar ook het feit dat zij om de twee weken een lichting jongen werpen. Terwijl we nog maar nauwelijks vrede hebben met de onuitroeibaarheid van deze bantamratten met schrander knaagwerk hebben ze al computers op tilt gezet en ze bewaken de kernreactoren wordt gemeld dat groepen pitbulls, die tijdens de breinstraling buiten hebben gelopen, langs de rijkswegen patrouilleren, het verkeer regelen en auto's inspecteren op de aanwezigheid van runderlappen. Een soort nerveuze Hiltermann van de wetenschap onthult dat de ratten en de patrouillepitbulls de adjudanten zijn van interstellaire officieren (schedels als enorme pompoenen, prisma-ogen en acht spinnepoten de man) die van bovenaf bevel hebben gekregen de planeet aarde als vervuilde en uitgewoonde sterfhuis-bv te sluiten. Hun aanwezigheid in ons riolenstelsel is duidelijk geworden na de verdwijning van een groot aantal bekende Nederlanders, van wie er een is teruggekeerd met een ultimatum. Als bewijs van hun bekwaamheden worden door de rioolmonsters kippen in de stedenlosgelaten die zo groot zijn dat ze oog in oog kunnen staan met de hanen op de kerktorens. En dat is dan nog maar het begin.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 5