„Water uit flessen, dat wil toch niemand V Zorg zwakzinnigen vroeger niet slecht Nederlands leger gaat oefenen in Denemarken NS wil niet meer dan twintig gehandicapten - BINNENLAND CaidóaOowumt VRIJDAG 9 DECEMBER 1988 PAGINA 4 [J£]\ Rotary-clubs: 15 miljoen voor polio-bestrijding AMSTERDAM De gezamenlijke Rotary-clubs in Nederland hebben in twee jaar tijd vijftien miljoen gulden ingezameld voor de strijd tegen polio in Indonesië. Wereldwijd hebben de Rotary-clubs 220 miljoen dollar voor de strijd tegen polio bijeen gebracht. Met dit geld wordt de immunisatie- campagne tegen polio van de wereld gezondheidsorganisatie WHO gefi nancierd. De Nederlandse „Rotarians" organi seerden de afgelopen twee jaar bene fietconcerten en loterijen. Daarnaast vonden gesponsorde evenementen plaats en kwamen er particuliere gif ten binnen. Het ministerie voor ont wikkelingssamenwerking schonk 500.000 gulden. Uitzetting Leerlingen van de Martin Luther King school in Amsterdam demonstreerden gis teren tegen de uitzet ting van hun 10-jarige schoolgenoot Moham med El Bakkali. Ze deden dat door met zwart-witte maskers op een levende ket ting te vormen. Zo symboliseerden ze het recht dat iedereen volgens hen heeft om in Nederland te wo nen, werken en leven. FOTO: ANP Nederlander gaat ontbossing bestrijden DEN HAAG Ir. J.M. Heering (51) is benoemd tot directeur voor het actieplan tropische bosbouw van de voedsel- en landbouwor ganisatie van de Verenigde Na ties (FAO). Heering is thans coör dinator bosbouw-ontwikkelings- samenwerking bij het ministerie van landbouw en visserij in Den Haag. Met het actieplan wil de FAO in 56 landen de ontbossing in de tropen beteugelen, bosbouw ontwikkelen en het milieu her stellen en beheren. Met de aan pak van de problematiek van de ontbossing van de tropische wou den is jaarlijks een bedrag ge moeid van circa twee miljard gulden. Ambtenaren op PLO- feest geen probleem DEN HAAG Minister Van den Broek vindt niet dat zijn ambtenaren vorige maand verstek hadden moeten laten gaan op de jaarlijkse PLÖ-instuif in Den Haag. De VVD'ers Ploeg en Weisglas hadden kritische kanttekeningen gezet bij de ambtelijke afvaardiging. Op dit feest hield de Grieks-orthodoxe aartsbisschop van Jeruzalem Hilarion Capucci, een an tisemiet, een toespraak. Capucci is boven dien in Israel tot 12 jaar veroordeeld we gens smokkel van zware wapens voor de PLO. De minister zei dat de aanwezig heid van zijn ambtenaren op de „Interna tionale dag voor de solidariteit met het Palestijnse volk" in overeenstemming met de wijze waarop Nederland contac ten onderhoudt met de PLO. Veel doe-het-zelvers onder lage inkomens DEN HAAG Vooral mensen uit de lage inkomens groepen in de grote steden doen klusjes en reparaties veel zelf, maken gebruik van onbetaalde hulp van bekenden of besteden werk zwart uit. Huishoudens met een hoog inkomen en hogere opleiding volgen bij dit werk meer de formele weg. Dit zijn enkele conclusies uit een onderzoek door de Organisatie voor Strategisch Arbeidsmarktonderzoek onder tweeduizend huishoudens bij het uitvoeren van woningonderhoud, autoreparaties, dameskappers- diensten en dameskleding. Doe-het-zelf activiteiten komen vooral voor bij schil derwerk (80 procent), bij reparatie van elektrische apparatuur (40 procent), bij autoreparatie (28 pro cent), de dameskapper (25 procent) en dameskleding (49 procent). Onbetaald werk komt voor bij 10 20 procent van deze diensten. DEN HAAG „Je mag niet accepteren dat er drinkwater is dat veront reinigd is. Want daarmee aanvaard je bodem- en grondwaterverontreini ging. Een stap verder en je acht leidingwater niet meer betrouwbaar. Dan krijg je Zuideuropese toe standen en moeten we ook in ons land drinkwa ter in flessen verkopen. I Dat willen we toch niet?" Technisch adjunct-directeur dr I F.G. Mulder van de Waterlei dingmaatschappij Oostelijk Gelderland (WOG) in Doetin- chem is, zoals velen van zijn collega's, verontrust over de kwaliteit van het drinkwater. j Niet voor dit moment, maar voor de nabije toekomst. „De kwaliteit van ons grondwater 3 holt achteruit, dat baart mij 1 zorgen. Het is harde noodzaak te zorgen voor een afdoende bescherming. Zorg dat het grondwater schoon is, dat lijkt ons beter dan ingewikkelde j zuiveringen". De WOG is één van de vele waterleidingbedrijven in ons land dat uitsluitend grondwa ter als bron voor de bereiding van drinkwater gebruikt. Dit in tegenstelling tot bij voor re beeld Amsterdam, dat het drinkwater uit het oppervlak tewater haalt. Tweederde van ons drinkwater komt uit het grondwater, éénderde uit ri vieren, beken en meren. De wijze waarop de grondstof tot drinkwater wordt omgezet, verschilt aanzienlijk. Daar waar de grondwaterbedrijven doorgaans met een natuurlijke éénstapszuivering kunnen vol- ■4 staan, moeten de oppervlakte- waterbedrijven er veel meer h werk voor verrichten. Maar j daarin komt verandering, ten Water onder druk (3) In een serie verhalen gaat onze krant in op de problemen rond de drinkwatervoorziening in ons land. Een voorziening die steeds meer onder druk komt te staan. Vandaag de derde afleve ring, waarin een voorbeeld wordt gegeven van een grond- waterbedrijf. De vorige afleve ringen verschenen op 6 en 7 de cember. gat in de grond geboord, een buis met daarin een filter ge plaatst en wordt het grondwa ter opgepompt naar een zuive ringsstation of pompstation. „In het grondwater hier zit van nature een beetje ijzer, een beetje mangaan en een beetje ammonium. Niet zozeer giftige stoffen, maar wel on comfortabel. Ze moeten eruit", aldus Mulder. In tegenstelling tot de oppervlaktewaterbedrij ven gebeurt dat met het grondwater op een eenvoudi ge, goedkope en natuurlijke wijze. F. Mulder bij de sproei-installatie in Montferland: „Wij willen allemaal ons milieu in stand hou den". FOTO: ROEL KLEINPENNING nadele van de eerstgenoemde. Zo schoon is dat bodemwater namelijk niet meer. Ook daar doen ingewikkelde en derhal ve kostbare zuiveringen hun intrede. Simpel Tot voor kort was het omzet ten van grondwater tot drink water in ons land een simpele en goedkope zaak, maar dit beeld heeft zich reeds gewij zigd. Tri(chloorethyleen) en nitraten moeten uit het grond water worden gezuiverd, en daarvoor zijn meer (en duur dere) zuiveringsstappen nodig. In een aantal putten is al een te hoog nitraatgehalte ontdekt. Daarvan is de produktie terug gebracht. Mulder: „Omdat in een water wingebied meerdere putten zijn geslagen heeft de veront reiniging van één put geens ge volgen voor de totale produk tie. Bovendien wordt het wa ter met dat te hoge nitraatge halte verdund doordat het ge mengd wordt met het overige water dat wij winnen. Uitein delijk is het eindresultaat wel beneden de norm". „Opvullen van de norm" heet dat in vak taal. een handeling overigens waar de milieu-inspectie geen voorstander van is. Voor het slaan van een pomp in een waterwingebied zoekt het bedrijf grove lagen in de bodem uit waar het water on dergronds naar toe kan stro men, met een gemiddelde snelheid van één kilometer in de 25 jaar. Een zogenoemd in- trekgebied. Daar wordt een Zandbed Mulder: „Dat geschiedt via het intensief beluchten van het opgepompte grondwater, on der meer door sproei-installa- ties. Zo brengen we zuurstof in het water, waardoor het ijzer en mangaan oxideren. Je krijgt een soort neerslag in dat water. Dit water leiden we door een zandbed van pakweg 1,5 2 meter wij noemen dat een filter waarin die ij zer- en mangaanverbindingen achter blijven. Het water dat er doorheen zakt is geschikt als drinkwater. Lukt het niet -|Princip^var^grondwaterwinnin^^- Ruwwater i j Beluchting met; Voortj|ler ponp sproeiers j j in één keer dan herhalen we deze stap". „Het ammonium oxideren we ook in dat zandbed, maar daarvoor hebben we wat bac teriën nodig. Deze ontstaan echter spontaan in dat zand bed. Ammonium wordt geoxi deerd tot nitraat. Wat blijft is 1 a 2 milligram nitraat per liter drinkwater, ver beneden de EG-norm van 50 milligram per liter". „Uitgangspunt is om de zuive ring simpel te houden", zegt Mulder, maar hij onderkent tegelijkertijd dat er met de bo dem steeds meer mis is. Met name de overbemesting (met stikstof en daaruit nitraten) en de bestrijdingsmiddelen (met als bekendste voorbeeld benta- zon), spelen de simpele zuive raars parten. Er zal, hoe dan ook, meer gezuiverd moeten worden. Storingen Een grafische voorstelling van de grondwaterwinning. Van ruwwater tot reinwater zijn enkele sim pele en natuurlijke stappen. Maar zuiveren is ook niet al les. Er kunnen storingen ont staan met alle gevolgen van dien. Mulder: „Daar waar ni traten worden afgebroken krijgen we er sulfaat en calci um/magnesiumverbindingen voor terug. Bovendien bete kent zuiveren vaak het toe voegen van weer andere che mische en bacteriologische middelen. Nitraat eruit, chlori de erin. 'n Beetje onnnatuur- lijk? Ja, ja, dus eigenlijk moet je daar ook tegen zijn". Een groot voordeel is dat het grondwater soms onder dikke beschermingslagen, afsluiten de lagen, zoals leem of klei zit. Dan zakt het (regen)water moeilijk en langzaam naar be neden. Mulder: „Als je een diepe winning hebt onder dik ke kleilagen dan win je rela tief oud water. Dat kan wel duizenden jaren oud zijn. Win je water zonder die afsluitende lagen, dan pomp je relatief jong water op. Daar zit water bij dat bij wijze van spreken vorig jaar gevallen is". „De bodem kan aardig wat hebben", zegt Mulder, „maar op sommige punten is het ver zadigingspunt bereikt of al overschreden. Dan komt ver ontreinigd water in het grond water. In stuwwalgebieden zakt dat verontreinigde water zo naar beneden. Daar wordt ook nauwelijks meer iets afge broken. De» zuurgraad wordt lager met als gevolg dat aller lei vervelende stoffen erin worden opgelost. Aluminium bij voorbeeld. Toch niet be paald een stof om in het drinkwater tegen te komen". GERARD CHEL Bouw-cao in impasse DEN HAAG De onderhan delingen over een nieuwe cao in de bouwnijverheid zijn giste ren in een impasse geraakt. Grootste struikelblok is de ar beidstijdverkorting (atv). De bouwwerkgevers willen pas verder onderhandelen als de vakbonden akkoord gaan met een flexibeler systeem van en afzien van verdere arbeidstijd verkorting. De vakbonden op hun beurt vinden die eis onbe spreekbaar en onaanvaardbaar. Onafhankelijk voorzitter Han Lammers, commissaris van de koningin in Flevoland, wil pro beren het overleg weer te laten hervatten, maar met name door de vakbond wordt de kans daarop niet hoog aangeslagen. Onderhandelaar R. de Vries van de Bouw- en Houtbond FNV voorziet een harde con frontatie als de werkgevers in hun huidige houding volhar den. „Dan slaat de vlam in de pan en zullen we via acties moeten proberen tot een goede cao te komen", zo zei hij. Dins dagmiddag waren er in Den Haag al korte werkonderbre kingen in de bouw. Bij de nieuwbouw van de Tweede Ka mer en een bouwproject van Staalbankiers legden de bouw vakkers korte tijd het werk er bij neer. De bouw-cao is met zijn kwart miljoen werknemers na die in de metaalnijverheid (270.000 werknemers) de groot ste in de marktsector. NS start actie ter bescherming bovenleidingen UTRECHT De spoorwegen starten in samenwerking met enkele vervoersorganisaties een actie die tot doel heeft be schadigingen van de bovenlei ding te voorkomen. Gemid deld tien keer per jaar worden de NS gedwarsboomd door vrachtwagens die hun kraan of laadbak niet omlaajg hebben en dan de bovenleiding stuk- rijden. Dit ongerief bezorgt de NS niet alleen een forse direc te materiële schade - circa 350.000 gulden per jaar - maar ook nog veel ander ongerief. Reparatie vergt vaak een groot deel van de dag en dat bete kent nog eens extra kosten, vertragingen en duizenden mopperende reizigers die per abuis de NS aanzien voor de grote boosdoener. UTRECHT - De zorg voor zwakzinnigen in voor gaande eeuwen was veel beter dan tot nu toe werd aangenomen. In gestich ten was volop aandacht voor geestesgestoorden en ze woonden in mooie, lichte ruimten. Ook on derwijs stond op een hoog peil. De zorg was dus niet slecht en zeker niet on menselijk. Het woord gesticht roept bij velen het beeld op van een strakke orde en strenge tucht. Th. Jak komt tot andere con clusies in zijn proefschrift „Ar men van geest" waarop hij 15 december promoveert aan de Vrije Universiteit in Amster dam. In de zeventiende eeuw waren er nog geen aparte tehuizen voor zwakzinnigen. Jak ver moedt dat deze mensen zijn opgenomen in instellingen voor zieken, gebrekkigen en armen en in gasthuizen. In het begin van de negentiende eeuw verslechterde de situatie in de gasthuizen, vooral in Amsterdam. Steeds meer men sen kwamen om hulp en het verzorgingspeil daalde door geldgebrek en overbezetting. Er kwamen hervormingen en de zorg voor psychiatrisch ge stoorden werd gemoderni seerd. In die tijd werd gestichtsver zorging gezien als een groot en kostbaar voorrecht. Het ge sticht was een uitkomst omdat de zwakzinnige daar juist een gewoon leven kon leiden en geen buitenbeentje was. Negentiende eeuwse artsen hechtten grote waarde aan „de vorm", aldus Jak. Ze leerden de zwakzinnigen een hand ge ven, een lied zingen, een gebed opzeggen, ook als de pa tiënt niets van deze aangeleer de kunstjes begreep. De ge dachte was dat dit de zwakzin nige dichterbij bracht. De art sen bekeken de patiënt met nieuwe ogen en ontdekten veel menselijks in hem. Het le ven in een gesticht moest zo min mogelijk verschillen van het dagelijks leven „buiten". De cellen verdwenen en de za len waren ruim en licht met een huiselijke inrichting. Een tuin mocht niet ontbreken. Over opvoeding en behande ling van de opgenomen zwak zinnigen zijn volgens Jak wei nig bijzonderheden bekend. Wel is het zeker dat zij meer kregen dan alleen een goede verzorging. Het gestichtsperso- neel had de opdracht met kin deren te spreken, te zingen en te wandelen. Na 1875 stroom den de inrichtingen voor gees- tesgestoorden vol. SUSKE EN WISKE DE KOMIEKE COCO AMERSFOORT Het Nederlandseleger gaat oefeningen houden in De nemarken. Luitenant-ge neraal P.J. Graaf, die in Amersfoort afscheid nam als bevelhebber van de landstrijdkrachten, vertel de gisteren dat het leger zijn oog heeft laten vallen op het Deense oefenter rein Oksbol, twintig kilo meter ten noorden van Esjberg. Net als het oefenterrein in het Franse Mourmelon dient Oks- bol ter ontlasting van de West- duitse oefengebieden. Op het Deense terrein is nog voldoen de ruimte beschikbaar om naast het Deense leger ook an dere NAVO-partners te laten oefenen. Oksbol kan op z'n vroegst in 1990 voor het eerst door Nederlandse soldaten worden gebruikt. Generaal Graaf droeg gisteren het commando van de land macht over aan lt-generaal M.J. Wilmink (53). De nieuwe topman was vanaf 1984 com mandant van de Vierde Divi sie in Harderwijk. Sinds '86 was Wilmink commandant van het Eerste Legerkorps. Zijn voorganger Graaf wordt op 16 december de nieuwe chef Defensiestaf als opvolger van generaal G. Huyser. Luitenant- generaal W. Wilmink kijkt strak voor zich uit als hij voor het eerst als Bevelhebber der Landstrijd krachten de troepen inspecteert. Zijn voorganger P. Graaft kijkt even strak de andere kant op. UTRECHT De directie van de Nederlandse Spoorwegen lapt de wet die beoogt om meer gehandicapten aan werk te helpen (de WAGW) naar de mening van de Vervoersbond FNV aan de laars. De NS toonde zich gisteren volgens !een woordvoerder van de ver voersbond bereid volgend jaar slechts 20 gehandicapten in dienst te nemen. Dat is nog niet één promille van het 27.000 werknemers tellende personeelsbestand bij het spoor. Volgens de WAGW moet volgend jaar drie tot ze ven procent van het personeel bij bedrijven uit gehandicap ten bestaan. De vakbondswoordvoerder zei dat ook elders de WAGW tot nu toe allesbehalve een dave rend succes is, maar de spoor wegdirectie maakt het volgens hem wel heel bont. „Dit is een regelrechte aanfluiting. De NS moet zich diep schamen, zeker als semi-overheidsbedrijf", zo zei hij. Een woordvoerder van de NS zei dat de vervoersbond een verkeerde voorstelling van za ken geeft. Volgens de NS moet het percentage van drie tot ze ven procent gehandicapten niet worden afgezet tegen het totale personeelsbestand, maar tegen het aantal nieuwe werk nemers dat jaarlijks bij het be drijf wordt aangenomen. Dat zijn er ongeveer 500 per jaar. Op dat aantal is een aantal van 20 gehandicapten zo gek nog niet, aldus de NS-woordvoer- der. Schaapachtig Schaapachtig kijkt dit schaap in de lens, nadat het zijn toevlucht heeft gezocht op de dijk bij Beu- ningen. Het water in de Waal is daar behoorlijk gestegen, waardoor de dieren niet op hun ver trouwde weilandje kunnen grazen. FOTO: ANP 0f thee ruio's woRoin net Etn trmlurgm HEG- GisiiiPT En onu Ymenoin ninin un trxi TtRRR het brhrbhs

Leidse Courant | 1988 | | pagina 4