Ginjaar-Maas wil geen landelijk huiswerkbeleid De Jong Intra ziet marktaandeel stijgen „Geloof mag niet leiden tot weigeren vaccinatie" VVD: laat douane politie te hulp komen Weer gesprek over conflict specialisten Knappe koppen bij bedrijven HAAGS PROJECT KRIJGT BIJ UITZONDERING RIJKSBIJDRAGE Salaris provincie ambtenaren kan lager KONINKLIJK HUIS Minister wil geen stevige rechtspositie tijdelijke werkers BINNENLAND VRIJDAG 9 DECEMBER 1988 PAGINA UTRECHT Delegaties van kabinet, zie kenfondsen en ziektekostenverzekeraars gaan maandag weer met de specialisten pra ten om het conflict over de praktijkkosten vergoeding en het norminkomen van de me dici alsnog uit de wereld kan worden gehol pen. De zaak ligt erg gevoelig, niet in de laat ste plaats omdat drie eerdere overleg- en be middelingspogingen zijn mislukt. De Tweede Kamer denkt dat het overleg binnen twee maanden moet zijn afgerond. Staatsscretaris Dees van volksgezondheid denkt daar meer tijd voor nodig te hebben gezien de ingewik kelde materie. De specialisten doen in de zie kenhuizen uit protest nog altijd niet meer mee aan overleg over „niet-patiëntgebonden activiteiten", zoals de budgettering. Korting op haringquotum van de baan DEN HAAG - De hoe- veelheid haring die vis sers in de wateren van de Europese Gemeen schap mogen vangen gaat volgend jaar wel licht niet omlaag met tien procent zoals het aanvankelijke voorstel van de Europese Com missie wil. Volgens het Produktschap voor Vis en Visprodukten zal het dagelijks bestuur van de Gemeenschap het quo tum voor '89 minstens gelijk laten aan dit jaar. Volgende week bespre ken de EG-ministers de zaak. School betreurt vernietigen van muurschildering AMSTERDAM De directie van de Amsterdamse scholen gemeenschap „De Schans" be treurt het dat in een depan- dance kortgeleden een histori sche muurschildering is ver nietigd. Het betreft „De bezet ters in actie" van kunstschil der Chris van Voorst (70), dat bij een verbouwing werd over geschilderd. Van Voorst had het werk gemaakt ter nage dachtenis aan de vele door de nazi's vermoorde leerlingen van het Joods Lyceum „Mai- monides", dat daar in in oorlog gevestigd was. De directie zegt er niet van op de hoogte te zijn geweest dat deze schildering een autenthiek kunstwerk was ter nagedachtenis van de vele joodse kinderen die in de Tweede Wereldoorlog zijn om gebracht. Grafveld Prins Bernhard bekijkt nauwgezet een skelet van 6300 jaar oud. Met acht andere ske letten staat dit menselijk restant centraal op de ex positie „Een le vend lijk" waar voor op Schokland in de Noordoost polder een graf veld is gerecon strueerd. Directeur W. Oosterhof van het Schokland museum geeft de prins nog enige uitleg. foto: anp AMSTERDAM - Hoewel in de ogen van het publiek de belang rijkste ontdekkingen op universiteiten worden gedaan, moeten de knapste koppen bij de ondernemingen worden gezocht. Dit blijkt uit een onderzoek dat de voorlichtingschefs van de uni versiteiten hebben laten verrichten. De resultaten zijn vanmiddag in Amsterdam bekend gemaakt tijdens een symposium over het beeld van de universiteiten. De Rijksuniversiteiten in Leiden en Groningen blijken het meest bekend te zijn, gevolgd door die in Utrecht. Amsterdam heeft vooral een grote bekendheid als universiteitsstad. De „nieuwe" universiteiten, de vroegere hogescholen, zijn minder bekend dan de „oude". Bijna drie kwart van de bevolking vindt dat er te weinig be kend is van de resultaten van het onderzoek dat op de universi teiten wordt verricht. Overigens is 80 procent er van overtuigd dat op de wetenschappelijke instellingen over het algemeen nuttig onderzoek wordt verricht. Het oude beeld dat de meeste studenten rijke ouders hebben, is verdwenen. Bijna drie kwart van de ondervraagden meent dat dit niet het geval is. DEN HAAG De juf langer op school en de leerling later naar huis. Voor de juf een extra be lasting, voor de leerling eenmaal thuis een opluch ting: geen „schoolsores" meer aan zijn hoofd. Hoe wel uit onderzoek van de Katholieke Universiteit Brabant (KUB) blijkt dat afspraken over huiswerk leiden tot verhoging van de kwaliteit van het on derwijs, wil de rijksover heid geen landelijk huis werkbeleid. Geld voor (t)huiswerkvrij on derwijs zit er dan ook niet in, zo liet staatssecretaris N.J. Ginjaar-Maas vandaag weten tijdens een in opdracht van de gemeente Den Haag georgani seerde landelijke studiedag in het Maerlant Lyceum. Deze havo/vwo-school is één van de drie Haagse scholen die al van augustus af voor de periode van een jaar experimenteren met (t)huiswerkvrij onderwijs. De leerlingen van deze scho len - bij het Maerlant alleen de brugklassers - hebben een studieweek van 38 uur en les uren van een uur (in plaats van vijftig minuten). Hiermee is extra tijd vrijgemaakt om onder leiding van een vakdo cent huiswerk te maken. Bij wijze van uitzondering wil staatssecretaris Ginjaar-Maas dit Haagse project met onge veer 23.000 gulden steunen (één derde van de totale kos ten); met daaraan verbonden de voorwaarde dat dit project resultaten oplevert die lande lijk „overdraagbaar zijn". De staatssecretaris voelt echter niets voor een landelijk huis werkbeleid. Ze vindt dat scho len zelf afspraken i ken op wat v< huiswerk wordt omgegaan. Dit in samenspraak met schoolbe stuur, schoolleiding, leraren, leerlingen en ouders. Even tueel kan, aldus Ginjaar-Maas, ook de medezeggenschapsraad worden betrokken bij het for muleren en evalueren van het huiswerkbeleid. „Het uiteinde lijke doel van huiswerkbeleid is te komen tot betere presta ties van leerlingen". Ginjaar-Maas plaatst het huis werkbeleid in een groter ge heel: de zorg van de overheid voor de kwaliteit van het on derwijs. „Huiswerkbeleid is een onderdeel van het veel ruimere begrip „leerlingbege leiding". Hieronder vallen ook preventie van schoolverzuim, opvang van persoonlijke pro blemen, vakkenkeuze, be- Geld voor (t)huiswerkvrij on derwijs zit er niet in, zo liet staatssecretaris N.J. Ginjaar- Maas vandaag weten tijdens een landelijke studiedag in het Maerlant Lyceum te Den Haag. foto: dijkstra roepskeuze en begeleiding naar het vervolgonderwijs. Over het instituut „bijlessen" is de staatssecretaris niet te spreken. „Als de zaken van het huiswerk goed zijn gere geld, zou de bijles geen recht van bestaan meer mogen heb ben". De voorzitter van de studie dag, onderwijspsycholoog prof. dr. L.F.W. de Klerk van de KUB. is bang dat zijn degens die van Ginjaar-Maas nog eens zullen kruisen. Volgens hem is een kader van overheidswege, waarin ruimte wordt gescha pen voor een goed huiswerk beleid, noodzakelijk. „Huis werk wordt in ons land nau welijks georganiseerd. Het ef fect op het leerproces kan aan zienlijk worden verhoogd". De Klerk, die met zijn vakgroep in 1985 in opdracht van de overheid is begonnen met een onderzoek naar huiswerkbe leid, is één van de „denkers" achter het (t)huiswerkvrije sy steem. „Hoewel Nederland ze ker niet ongunstig afsteekt bij andere (westerse) landen, is het huiswerk verre van opti maal opgenomen in het onder wijsleerproces". Volgens De Klerk is huiswerk maar al te vaak een vanzelfsprekendheid voor docenten en nog geen wezenlijk onderwerp van dis- De onderwijspsycholoog is van mening dat studielessen (aan sluitend aan het onderwezen vak) met als doel het bevorde ren van het zelfstandig leren en het gelegenheid geven om thuiswerk te maken, voor de leerling positief uitpakken. Maar ook voor de docent kan het op den duur tijd gaan sche len, omdat deze minder „huis werk" (bijvoorbeeld correctie werk) krijgt. Een leraar beleeft zijn taak als „zwaar" onder meer omdat hij buiten de school nog allerlei m.°t school verbonden activi teiten moet verrichten. Indien een volledige schooltaak in de buurt van de 38 uur zou ko men te liggen, waarbij alle ta ken binnen de school verricht moeten worden, dan zou de er varen taakzwaarte wel eens beduidend minder kunnen zijn dan thans het geval is. „Ook voor een leraar geldt dat het onwaardig is dat zijn taak zich op twee werkplekken af speelt", aldus De Klerk. De Haagse wethouder J. Heemskerk (onderwijs) be treurt het dat de rijksoverheid niet meer ruimte biedt voor huiswerkbeleid. Volgens hem is „een doelbewust huiswerk beleid een voorwaarde om een succesvol kwaliteitsbeleid te voeren". Met n^jne ook voor de verbetering van onderwijs kansen voor allochtonen. Als het aan de wethouder ligt, kan wellicht in de toekomst aan dertig Haagse scholen van voortgezet onderwijs die mee doen in het gemeentelijk on derwijsvoorrangsbeleid, (t)huiswerkvrij onderwijs wor den gegeven. „He doe dan ook een dringend beroep op de staatssecretaris het thuiswerk- vrij onderwijs te stimuleren. Daarbij gaat het niet zozeer om de materiële hulp. maaar vooral om de noodzakelijke menskracht in deze scholen, om de school ook daadwerke lijk thuiswerkvrij te maken". WOUTER SMIT DEN HAAG Het salaris van personeel van provin cie Zuid-Holland moet op hetzelfde niveau worden gebracht als dat van rijks ambtenaren. Ook moeten de loonkosten inclusief de vergoedingen op de be groting worden opge voerd. Hiertoe diende de VVD gisteren in de begro tingsvergadering van pro vinciale staten een motie De VVD voerde aan, dat uit een recent afgesloten onder zoek dat is gehouden in op dracht van het Ministerie van Binnenlandse Zaken en het IPO (Interprovinciaal Over leg) blijkt, dat provinciale ambtenaren gemiddeld een halve schaal hoger beloond worden dan rijksambtenaren. De omvang van de uitkering uit het Provinciefonds is ech ter, voor wat betreft de perso neelskosten, gebaseerd op de door het Rijk gehanteerde sa larisschalen. De statenfractie vindt, dat de functieniveaus van de provincie hetzelfde moeten zijn als die van het Rijk. Gedeputeerde Staten (GS) zul len volgende week donderdag in de vergadering van provin ciale staten op de motie reage- Juwelier gewond bij overval Onder toeziend oog van perso neelsleden wordt de beheerder van een juwelierszaak in Maas tricht per brancard naar een ziekenhuis afgevoerd. De 33- jarige man raakte zwaar ge wond, toen hij door twee over vallers in de buik werd gescho ten. Hij moest een spoedope ratie ondergaan. De daders zijn met een onbekende hoe veelheid sieraden en horloges ontkomen. foto: anp si bij van de rr tochten Toek ie wordt ge ichtlng „40 ja e Verklaring van de Rechter i Toekomst", i manifestatie wordt georgani- d door de Stichting „40 jaar Unl- ROTTERDAM De bus- markt stagneert. NIPO- cijfers geven het duidelijk aan. De groei in het seg ment pendelreizen met circa vier procent wordt teniet gedaan door een achterstand in het seg ment excursiereizen van circa 3,5 procent. Toch vervoerde De Jong Intra Vakanties in het afgelopen jaar dertigduizend passagiers meer Het marktaandeel werd met vijf procent verhoogd, zo maakte directeur Hans de Jong gisteren bekend bij de presentatie van het zomerpro- gramma. De Jong Intra Vakanties ver wacht de komende winter het dubbele aantal passagiers te vervoeren. Volgens Hans de Jong heeft de busvakantiegan ger in toenemende mate het vertrouwen gegeven aan gro te, kwalitatief goed aange schreven busoperators. Met de nieuwe zomerprogramma's verwacht het bedrijf uit Rid derkerk het busmarktaandeel volgend jaar met nog eens drie procent te kunnen uitbreiden Over de stagnerende busmarkt spraken de afgelopen weken meerdere touroperators. ARKE-directeur F. Fransen meldde dat zijn touringcarbe- drijf verlies heeft geleden. Hij weet dat ondermeer aan de beunhazerij in de busbranche. OAD-directeur J. ter Haar merkte onlangs op dat met busreizen best nog een goede boterham is te verdienen. De Jong deelt dus de mening van de OAD. „De bus blijft in, ter wijl daarnaast het aandeel ei gen-autovakanties sterk stijgt", aldus De Jong. De prijzen voor 1989 liggen grotendeels op het zelfde niveau als in 1988. I PROF. HUISMAN WAARSCHUWT TEGEN NIEUWE INFECTIEZIEKTEN ROTTERDAM Infec tieziekten zijn nog lang niet de wereld uit. Het is een fqute inschatting ge weest dat deze ziekteh zouden verdwijnen door moderne vaccins en nieu we geneesmiddelen. Klas sieke infectieziekten zijn dan nagenoeg verdwenen, er zijn nu meer infecties bij bejaarden, meer ge slachtsziekten, meer voed- selinfecties en meer tropi sche importziektes. Volgens prof.dr. J. Huisman is het naïef te denken dat de strijd tegen infectieziekten is gestreden. Door voorlichting moeten publiek, hulpverleners en overheid ervan worden doordrongen dat de werkelijk heid anders is. Huisman zei dit gisteren in zijn rede bij het aanvaarden van het bijzonder hoogleraarschap in de epide miologie en bestrijding van in fectieziekten aan de Erasmus Universiteit in Rotterdam. Huisman- vindt dat ook de strijd moet worden aangebon den tegen het weigeren van vaccinatie op grond van gods dienstige en alternatieve over tuigingen. Bovendien consta teert hij een gebrek aan be reidheid om de matige hygiëne in de voedselindustrie aan pakken Vooral dierlijke pr dukten zijn een bron van u Ondanks het. zeker in Nede land. vrijwel verdwijnen v; ziekten als pokken, poli kinkhoest, tetanus, difterie buiktyfus is het aantal sterfg vallen door infecties niet g daald. Nog net zoveel ziekei huisbedden als vijftig jaar g leden zijn bezet door patiënte met infecties. Door de dubbe vergrijzing (meer bejaarde die bovendien nog eens oudi worden) komen er steeds me« mensen met een vermindei afweersysteem die dus va baarder zijn. Ook is het aant geslachtsziekten sinds de sel suele revolutie toegenome De angst voor aids heeft d cijfer weer iets laten dale maar Huisman denkt niet d dat een blijvende daling is. Doordat steeds meer voeds massaal wordt geproduceer verwerkt, verspreid en bere neemt de kans op het overdr. gen van infecties vooral do< de bio-industrie toe. Mense eten steeds meer buiten c deur waarop er kans is c massale voedselinfecties. H is ook weer toegestaan ongi pasteuriseerde melk te verk< pen. Nog steeds denken ve mensen dat dat gezonder i Huisman noemt dat ee „merkwaardig idee". Meidoorn voor Maashegge Staatssecretaris Korte-van Hemel (justitie) heeft gistermiddag i Overloon de gevangenis Maashegge officieel geopend. Zij dee dit door het planten van een meidoorn, zoals die ook langs d Maas staan. Rechts de directeur van Maashegge, de heer Pol foto: an DEN HAAG De VVD-frac- tie in de Tweede Kamer wil de verschuivingsoperatie tus sen de politiekorpsen, waarbij 2600 agenten betrokken zijn, tot de helft beperken. Het libe rale kamerlid Dijkstal zei van morgen dat de korpsen die in de knel zitten, zoals Deventer, Amsterdam, Heerlen en Bre da. op een andere manier aan extra agenten geholpen moeten worden. Hij denkt daarbij aan het omscholen van douanepersoneel (dat in 1990 minder grensbewakingstaken krijgt) en het op korte termijn inzetten van marechaussées in de 'noodgemeenten'. Van Dijk (binnenlandse za ken) en Korthals Altes (justi tie) over de financiële en per sonele problemen bij de poli tie Alle grote fracties zullen zich in dat debat uitspreken tegen de volledige uitvoering van de plannen om de politie korpsen in gemeenten met weinig criminaliteit te verster ken ten koste van de korpsen .in 'rustige' gemeenten. Tegen een beperkte verschuiving hebben zij echter, evenals de VVD, geen bezwaar, maar de operatie mag er niet toe leiden dat de politiezorg in tal van gemeenten tot het uiterste mi nimum wordt beperkt. PvdA. CDA en D66 zijn echter nog niet uit het probleem hoe op korte termijn de 'noodge meenten' geholpen kunnen worden. Omscholing van dou anepersoneel zien zij wel als een mogelijkheid, hoewel deze oplossing pas na 1990 te real seren is. Zij voelen echter nie voor het VVD-voorstel om e> tra agenten te recruteren u het Korps Marechaussée. D marechaussées moeten in d eerste plaats een militaire taa blijven behouden, zo mene PvdA. CDA en D66 PvdA e VVD zijn het er wel over een dat er extra aspirant-agente in opleiding genomen moete worden. DE KNOLLEN Spaarpot provincie is slecht gevuld DEN HAAG De saldi-reserve, de „spaarpot" van de provin cie Zuid-Holland loopt volgend jaar terug van 23 miljoen tot 19 miljoen gulden. Het onttrekken van vier miljoen gulden aan de saldi-reserve is een van de maatregelen die gisteren wer den voorgesteld om het tekort op de begroting van de provin cie Zuid-Holland voor 1989 van 12 miljoen gulden van de pro vincie Zuid-Holland te dekken. Ten opzichte van het totale uitgavenpakket van één miljard gulden is een bedrag van 19 miljoen aan reserves klein en de meeste statenfracties toonden daarover gisteren, tijdens de behandeling van de ontwerp-be- groting, hun bezorgdheid. Andere maatregelen die genomen worden om het tekort op de begroting weg te werken zijn een verhoging van de leges voor milieuvergunningen (opbrengst 1,4 miljoen), een verhoging van de opcenten op de motorrijtui genbelasting (opbrengst 3 miljoen) en bezuinigen op diverse begrotingsposten (opbrengst 3,5 miljoen). D66: geen woningen op leeflaag bouwen DEN HAAG D66 wil dat Gedeputeerde Staten (GS) van Zuid-Holland grote terughoudendheid betrachten bij het bou wen van woningen op baggerspecielokaties, waarop een leeflaag is aangebracht. D66 vindt, dat eerst de resultaten van het onder zoek van het ministerie van VROM naar het aanbrengen van een leeflaag op baggerspecielokaties moeten worden afgewacht. Over de technische en de veiligheidsaspecten van zo'n leeflaag is nu nog onvoldoende bekend. Bovendien is nog niet voldoende nagegaan, of niet elders ruimte voor woningbouw gevonden kan worden, zo stelken de democraten. Volgende week donderdag zullen GS op de motie reageren. DEN HAAG Zorgvul dig personeelsbeleid bete kent rekening houden met de rechtspositie van medewerkers in vaste dienst. Tijdelijke krachten moeten het met minder doen. Van de minister van sociale zaken kan niet worden verwacht dat hij tijdelijke contractanten een steviger rechtspositie geeft en daardoor de orga nisatie van het ministerie minder flexibel maakt Het is nu al moeilijk genoeg, zo betoogde mr. H.A. Groen vooral namens het ministerie van sociale zaken en werkge legenheid in kort geding voor de president van de Haagse rechtbank. Zeven medewer kers van gewestelijke arbeids bureaus hadden het kort ge ding aangespannen. De zeven zijn enkelen van een groep van honderden mensen die werken op basis van een tijde lijk contract dat steeds op nieuw werd verlengd. Zij wil len zekerheid over hun rechts positie nu hun in verband met de reorganisatie van de ar beidsvoorziening ontslag bo ven het hoofd hangt. Sommi gen werken al sinds 1983 bij een arbeidsbureau. In de nieuwe contracten voor de tijdelijk werknemers staat heerlijk om het werk wat ze doen te laten doorgaan. Bo vendien staat erin dat de werknemer tussentijds moet vertrekken in het geval hij of zij overbodig wordt wegens vacaturevervulling in het ks der van de reorganisatie bij d arbeidsvoorziening. Dat ston allemaal niet in de vorige cor tracten, maar werd aangepas toen .de tijdelijke contraetan ten publiekelijk aan de b( troKnen Volgens mr. Groe heeft de organisatie van d Arbeidsvoorziening, waaror der de arbeidsbureaus valler behoefte aan mensen die in ti delijke dienst zijn. Dat heeft t maken met de tijdelijkhei van een aantal ov^rheidsmaai regelen om de werkloosheid t bestrijden. Of ze doen wer dat verdwijnt bij automatisc ring, of het gaat om wer waarvoor een vacaturestop i wegens het verminderen va overheidspersoneel in het al gemeen. Volgens hem was di allemaal bekend toen zij i dienst kwamen. Uitspraak over een week.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 3