©oma/nt Westen biedt massaal hulp aan Sovjetunie Geheugen Hema ontkent schrappen van nog eens 300 banen Laagvliegen verboden na ongeluk Remscheid 2 3 4 6 7 8 9 13 15 lANSLAG op boorput [am in wassenaar Mandeia's onderscheiden met mensenrechtenprijs 12 Vrijdag 9 december 1988 80e jaargang no. 24291 Uitgave Westerpers, behorende tot Sijlhoff Pers, Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel. 071-122244. Voor abonnementen: 071 -313677. Giro 103003. Bank: Amro-bank N. V. Leiden. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand 1. 23,74 (aul. betaling), kwartaal 1. 70,93, jaar f. 270,20. Klachlert bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00-19 00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071-122248. Advertenties: (excl. 6% BTW) I. 0,65 per mm. familieberichten I. 0,59 per mm. Telefax 070-902702 tbv. advertenties. Directeur-hoofdredacteur IJ. Hallewas, Chef-redacteur W.A. Buiiteweg. Wolkenvelden en af en toe re gen. Minimumtemperatuur rond 6 graden. Middagtempe- ratuur circa 9 graden. Matige aan de kust af en toe krachtige westenwind. Zon op: 08.37 uur; onder: 16.28 uur. Schevenin- gen hoog water: 3.31 en 15.45 uur; laag: 11.39 en 23.57 uur. ^ASSENAAR Op het NAM-terrein aan de Zijdeweg in Wasse- fear heeft een onbekende gisteravond een afsluiter van een boor- Jit opengedraaid. Hierdoor stroomde een enorme hoeveelheid olie r het terrein. De politie was door een anoniem telefoontje hier- r ingelicht. De schade loopt in de tienduizenden guldens. Kort •ren waren door een defect aan de apparatuur bij dezelfde AM-boorput duizenden liters olie in de Haagse riolering terecht Jkomen. Nu de produktie van het Wassenaarse olieveld geheel is lapgezet, ontvangt de verzamel-installatie van olie bij Marlot/Zij- Jweg alleen nog olie uit het zogenaamde Zoetermeer-veld. Deze moet een lange weg per pijpleiding afleggen. Met de olie komt een flinke lading zout water mee die na scheiding op het open- riool wordt geloosd. Gistermiddag waarschuwde detectie-ap- |ratuur van het Hoogheemraadschap Delfland dat er grote hoe- lelheden olie in de riolering waren gekomen. Volgens de NAM t rond het terrein in Wassenaar een behoorlijk aantal kubieke leter grond worden afgegraven. De drinkwatervoorziening, zo be drukte hij, is niet in gevaar gekomen. Hoofdzetel Bols Benelux komt in Zoetermeer DEN HAAG - Zoetermeer krijgt de hoofdvestiging van de joint-venture die Heine- ken en Bols Nederland gaan vormen. De huidige Heine- ken-fabriek in Zoetermeer zal daartoe worden uitge bouwd tot een fabriek met circa 700 werknemers. Het is het tweede succes voor Zoetermeer binnen een week. Enkele dagen gele den kondigde Siemens aan de produktie van de Haagse Binckhorst over te hevelen naar Zoetermeer. Hevige gevechten Israel in Libanon BAYRUT Israëlische troepen zijn van morgen na een luchtlanding vlak bij de Li banese hoofdstad Bayrut in zware gevech ten verwikkeld geraakt met Palestijnse guerrillastrijders, leden van de druzische militie èn Syrische militairen, zo is uit Bay rut vernomen. Volgens berichten uit Liba non zouden Israëlische gevechtsvliegtuigen vanmorgen ook Syrische stellingen hebben gebombardeerd. Zeker achttien Israëlische soldaten zijn door Syrië gevangen genomen. In Tel Aviv weigerde "een woorvoerder van het leger vanmorgen commentaar te geven op de operaties in Libanon. De aanvallen vallen samen met de afsluiting van het eer ste jaar van de intifadah, de opstand van de Palestijnen in de door Israel bezette gebie den. Ontvoering België loopt goed af BRUSSEL De 33-jarige huishoudster van de Belgische tapijtfabrikant Regi nald de Poortere is afgelopen nacht vrijgelaten door haar ontvoerders. Eve- lyne Hanssens is ongedeerd. De daders zijn nog spoorloos. De vrouw, die maandagavond uit de villa van De Poortere werd ontvoerd, werd door de rijkswacht opgepikt in een bietenveld in de buurt van het grensplaatsje Moes- kroen na een telefoontje van de ont voerders naar de familie Depoortere. Volgens justitie is er geen losgeld be taald. De ontvoerders hadden elf mil joen gulden geeist. De daders hebben Evelyne Hanssens vermoedelijk aange zien voor de echtgenote van De Poorte- Rotterdam gaat spreeuwen met valken te lijf ROTTERDAM Rotterdam gaat valken inzetten tegen de jaarlijks terugkerende spreeuwenplaag in het centrum van de stad. Pogingen om de vogels met geluidseffecten te verjagen hebben weinig resultaat. Door het loslaten van valken, natuurlijke vijan den van de spreeuwen, hoopt men van de plaag af te komen. Vooral de Coolsingel en omgeving worden elk najaar geteisterd door grote zwermen, die in de namiddag de warmte van de stad opzoeken en neerstrij ken in de bomen. Het gevolg is dat gebou wen en straten ernstig worden vervuild met vogelpoep. Volgens de ontsmettingsdienst is het momenteel niet verantwoord zonder pa raplu in het centrum te lopen. DODENTAL KAN OPLOPEN TOT HONDERDDUIZEND verwoestingen in Armenië zijn nauwelijks in beelden te vatten. Van een vijf en hoog flatgebouw in Spitak is weinig meer over dan deze puinhoop en een i (links) dat nog net overeind is blijven staan. MOSKOU/NEW YORK In het puin van de ste den in het noorden van Armenië wordt wanhopig gezocht naar mogelijke overlevenden van de zwa re aardbeving van woens dag. Zeker vijftigduizend mensen kwamen hierbij om het leven, maar velen vrezen dat dit aantal kan oplopen tot honderddui zend. Mensen lopen verdwaasd door de verwoeste straten. Van on der het puin klinken steeds zwakker wordende stemmen. Bij gebrek aan graafmachines proberen de Armeniërs met blote handen de overlevenden uit te graven. „Er worden non-stop lijken geborgen. Ie dereen is volkomen verbijs terd. Ze kunnen een catastrofe van deze omvang geestelijk niet verwerken", aldus George Kurkjian, vertegenwoordiger van de Armeense Kerk in Londen die contact heeft we ten te krijgen met overleven den van de ramp. Duizenden mensen zijn in zie kenhuizen van Jerevan opge nomen, en het aantal groeit. Ook naar andere steden wor den gewonden overgevlogen. Zowel in Jerevan als in Mos kou en andere steden spoed den zich kort na de ramp vele mensen nuar de ziekenhuizen om bloed te geven. Talloze artsen en verpleeg kundigen zijn uit Leningrad en Moskou naar het rampge bied gevlogen om hulp te bie den aan de tienduizenden ge wonden en daklozen. Ook zijn duizenden arbeiders, studen ten en soldaten op de trein ge zet om bij de reddingswerk zaamheden te gaan helpen. Hulporganisaties en het leger zijn bezig met helikopters hulpgoederen en tenten naar de getroffen gebieden te vlie gen. Uit diverse delen van het land zijn luchtbruggen naar de Armeense hoofdstad Jerevan ingesteld. Vanuit de hele wereld hebben landen hun medeleven en soli dariteit betuigd met de slacht offers. De voorzitter van de Europese Commissie, Jacques Delors, heeft vanuit Brussel in een telegram zijn condoleances aan president Gorbatsjov aan geboden. De Europese Ge meenschap heeft voor het eerst humanitaire hulp aange boden aan de Sovjetunie. Zwitserland heeft aangeboden reddingshonden en reddings experts te sturen naar het ge troffen gebied. Het Sovjet-Rode Kruis heeft de Internationale Rode Kruis Organisatie ICRC in Genève gevraagd om medicijnen, le vensmiddelen en andere hulp- goederen voor de slachtoffers. Er is vooral een nijpend tekort aan antibiotica, injectienaal den, wegwerpspuiten en voed sel in blik. Uit de hele wereld stromen hulpvoorstellen binnen bij het Rode Kruis en de Vereniging van de Rode Maan in Genève, die gezamenlijk de coördinatie op zich hebben genomen. Bij het Rode Kruis zijn momen teel besprekingen gaande of het nodig is het speciale giro nummer 777 voor hulpbijdra- gen open te stellen. Pagina 8 Helft Armenië in puin Ilcoholinjectie jr ernstige Irtpatiënt ASTRICHT Het Acade- Ziekenhuis in Maas- :ht heeft ontdekt dat de (htstreekse toediening van alcohol in de kransslaga- perspectief kan bieden onbehandelbare hartpa- en. Deze mensen, die niet medicijnen of operaties in imerking komen, krijgen de nieuwe methode toch een kans op overleven. is te danken aan'de heilza- werking van ethanol (alco- Ipercentage 96 procent), dat inspuiting in de kransslaga- de hartcellen doodt die de iring in het hartritme ver- rzaken. Het Maastrichtse kenhuis heeft de methode experimenteel toege- st op patiënten waarvoor en enkele hoop meer be nd (lijdend aan zogenaamde ntriculaire hart-ritmestoor- Enkelen van hen hebben niddels zelfs hun werk weer nen hervatten. Het zieken- verwacht dat ook patiën- met een andere categorie rtklachten in de toekomst at kunnen vinden bij de toe- ining van ethanol. (ADVERTENTIES) AUTOVERHUUR Verhuur van luxe auto's en busjes vanaf 30.- p. dag IOOFDSTRAAT 104 - LEIDERDORP Tel. 071-894040 Keukenstunt De showroom zolder moet leeg 30% - 60% keukenkorting 2.3dArnoldus keukens Ind.terrein ,,De Waard" Willem Barentzstr. 23. Leiden. 071-211578. 7.2 'ERSTDEKORA TIE Beekwilder Den Haag Mt w,«ne, E„lw™,Z,enl Extra verkoopdagen Zaterdag 10 en 17 december van 9.00 tot 17.00 u.L t BEEKWILDER* display dekoratie -ft WOERDEN De Hema ontkent dat er binnenkort 300 extra arbeidsplaatsen worden geschrapt. Vol gens de Dienstenbond FNV zouden er 150 banen op leidinggevend niveau verdwijnen in vrijwel alle 120 eigen winkels, en ze ker in grotere vestigingen als die in Den Haag en Leiden. Nog eens 100 a 150 banen zouden worden geschrapt op de admini stratieve afdelingen van het hoofdkantoor in Am sterdam. De Hema zegt wel bezig te zijn met „het aanscherpen van haar formule". Als een aan passing van de organisatie no dig blijkt, „dan zal de Hema- directie ervoor zorgdragen dat daar een degelijk sociaal plan tegenover staat", aldus een woordvoerster. Het bedrijf denkt pas in de eerste helft van 1989 duidelijk te kunnen maken hoeveel arbeidplaatsen eventueel met de nieuwe reor ganisatie gemoeid zijn. De 250 a 300 arbeidsplaatsen die volgens de Dienstenbond FNV vervallen, komen boven op de eerder aangekondigde reorganisatie van de bevoorra ding van de winkels. Daarmee zijn in totaal 600 arbeidsplaat sen gemoeid, maar door het herplaatsen van werknemers in de winkels (100), het centra le magazijn in Utrecht (200) en elders binnen het KBB-con- cern (300) zijn gedwongen ont slagen niet aan de orde. De FN V-bond gaat ervan uit dat ook bij de nieuwe reorganisa tie een goede oplossing voor de betrokken werknemers wordt gevonden. Uitgebrande autowrakken in Remscheid na het neerstorten van het Amerikaanse gevechtvliegtuig. FOTO: EPA DEN HAAG/REMSCHEID De Nederlandse luchtmacht zal voorlopig geen laagvlieg oefeningen houden boven Duits grondgebied. Tiendui zend voet zal de minimum hoogte zijn waarop wordt ge vlogen. De luchtmacht rea geert met dit bevel op een dringend verzoek van de Bondsrepubliek, het laagvlie gen boven Westduits grondge bied tot nader order te staken. een Amerikaans jachtvliegtuig neerstortte op een woonwijk in de stad Remscheid. Daarbij zijn zes doden gevallen en acht gewonden, van wie er vijf zeer ernstig aan toe zijn. Overigens is het precieze aantal slachtof fers nog niet bekend, omdat nog een aantal mensen ver mist wordt. De inspecteur van de West-' duitse luchtmacht besloot di rect na het ongeluk dat de Duitse gevechtsvliegtuigen in principe voorlopig niet lager mogen vliegen dan tiendui zend voet. De NAVO-bondge- noten kregen van de West- duitse autoriteiten het verzoek hetzelfde te doen. In de Bondsrepubliek worden door de NAVO-landen veel opera ties uitgevoerd waarbij door militaire vliegtuigen laag wordt gevlogen. Dergelijke oe feningen zijn in Westy-Duits- land zeer omstreden, nadat dit iaar al zeker twintig ongeluk ken zijn gebeurd met Duitse, Britse, Franse en Amerikaanse militaire vliegtuigen, waarvan een aantal tij<" feningen NEW YORK - De Verenigde Naties hebben ter gelegen heid van de viering van de 40e verjaardag van de Uni versele Verklaring van de Rechten van de Mens (mor gen) onderscheidingen toege kend aan de gevangen Zuid- af rikaanse zwarte leider Nel son Mandela en zijn vrouw Winnie. Vrienden van Nelson Mandela hebben opnieuw zijn onvoor waardelijke vrijlating geëist. Volgens hen is zijn overplaat sing naar een huis op een ge vangenisboerderij niet meer dan een verschuiving naar een luxe cel. „De regering speelt een spelletje. De heer Mandela is nog steeds een gevangene", aldus bisschop Desmond Tutu. Naast de Mandeia's kregen nog vier activisten voor de mensenrechten een onder scheiding voor hun inzet: de oprichter van Amnesty-Cana da, John Humphrey; de Poolse ex-voorzitter van de VN-Men- senrechtencommissie Adam Lopatka; Murildhar Devidas Amte, een Indische voorvech ter van de rechten van de ge handicapten, en de onlangs overleden Ecuadoraanse bis schop Leonidas Proano. Pagina 5: Peres de Cuellar: mensenrechten nog steeds geschonden Treinpassagier bedreigt hoofdconducteur met mes LEIDEN Een 41-jarige treinpassagier uit Leiden is vanoch tend vroeg door de politie aangehouden nadat hij een hoofdcon ducteur met een mes had bedreigd. De man werd eerst door een conductrice op de bon geslingerd omdat hij geen kaartje had. Toen hij echter weigerde zijn naam op te geven en de trein te verlaten, haalde zij er een machinist en de hoofdconducteur bij. De passagier raakte daarop slaags met het treinpersoneel en be dreigde de hoofdconducteur met een mes. De politie kon de man later met veel moeite inrekenen. Hij verzette zich hevig. Bij de schermutselingen bralj een stukje van een stifttand van de man Voetganger verongelukt in Katwijk KATWIJK De 49-jarige E. Davis uit Rijnsburg is vanmorgen om kwart voor zeven omgekomen bij het oversteken van de Provinciale weg/Molentuinweg. De man negeerde het rode licht van de oversteekplaats en stak achter een langsrijdende bus over. Een vanaf de andere kant komende 26-jarige automobilist uit Noordwijk kon de voetganger niet meer ontwijken en schep te de man. Het slachtoffer overleed op weg naar het ziekenhuis. 18 PAGnNA'S Estafetteloop voor evangelisatie Ginjaar-Maas wil geen landelijk huiswerkbeleid „Water uit flessen, dat wil toch niemand „ANWB- Eurocard geeft lidmaatschap meer inhoud" Theunis bij afscheid/ifovib: Solidariteit niet meer weg te denken Nobelprijs winnaar Mahfouz verwerkt eigen leven in boeken Scheidende voorzitter schaatsbond tevreden Nog zestig vaten gevonden op stortplaats Alphen Oegstgeestse speelt rol in Amerikaanse speelfilm Milieugroep blij met verbod op omspuiten grasland GEESTELIJK LEVEN 2 OPlNlE/WEER/BRIEVEN2 BINNENLAND 3/4 BUITENLAND 5/7/8 ECONOMIE 6 SPORT 9 LEIDEN 11 OMGEVING 12/13/15 LAND-EN TUINBOUW 14 KERKDIENSTEN 14 KUNST 16 RADIO EN TELEVISIE FILM.. .18 Die vier vrijgelaten gevangenen in Saudiearabië hebben dan toch maar een formidabel geheugen. Ze zijn vrijgelaten, omdat ze erin slaagden nota bene de hele Koran uit het hoofd te leren. Geen kleinigheid, want de Koran bestaat uit 114 hoofd stukken, die weer zijn onderverdeeld in verzen. Het kortste hoofdstuk telt drie verzen, maar het langste bestaat uit niet minder dan 286 verzen. Alleen al de inhoud van dit exemplaar van de Leidse Cou rant zouden we niemand uit het hoofd willen laten leren. Terwijl het toch allemaal nieuws is om niet te vergeten. De Leidse Courant lezen vinden we al voldoende. Al is het wel raadzaam nu meteen via onderstaande bon de nodige maatregelen te nemen, mocht u dat nog niet elke dag doen. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N.B. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een-proefabonnement wor den geweigerd.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 1