i j =&id^(sowa/rit^f stad omgeving 9 Bij Ons Kunt U 9 Uitgebreid Nakaarten. WD: extra onderzoek naar taakverdeling ouderenwerk m Een cadeau van formaat Eerste bullen voor leraren zich uit tegen samenvoegen huizen Bewoners spreken Redactie LD overweegt acties CASINO SCHEVENINGEN. 'N AVONDJE OP VAKANTIE. I en luxe handdoek van 50 x 100 cm wordt uw deel als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Vnnrl Postcode/plaats: (voor controle bezorging) j Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per maand automatisch betalen f 23,74 I kwartaal per acceptgiro f -70,93 Stuur als dank handdoek naar: I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar j^eidse Courant Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. f HJ i |JN2_| CeidócSouoont i 1988^ A m VRIJDAG 9 DECEMBER 1988 PAGINA 11 utomobilist otst op muur SIDEN Een 18-jarige itomobilist uit Leiden ls steravond licht gewond raakt bij een botsing op Rijnzichtbrug. De man ok op nadat de spoorbo- en op de Morsweg open ngen en sloeg linksaf i Rijnzichtbrug op. >or het natte wegdek de flinke snelheid die man had verloor hij de brug de macht over t stuur. Hij botste te- n een stenen muur en n brugpaal. Hij liep arbij een gekneusde ïouder op. De auto ird totaal vernield. Fietsster geschept LEIDEN Een 14-jarige fietsster uit Leiden is gis termiddag door een 38-ja- rige Leidse automobilist geschept. Beiden reden op de Lammenschans- weg. Het meisje stak op een gegeven moment tus sen een aantal voetgan gers door de Lammen- schansweg over ter hoog te van de Koninginne- laan. De automobilist kon haar toen niet meer ont wijken. Zij is met een hoofdwond en een lichte hersenschudding opgeno men in het Academisch ziekenhuis. Nep-loodgieter besteelt blinde LEIDEN Voor de tweede keer deze week zijn nep-loodgieters erin geslaagd huizen binnen te dringen en bewoners te bestelen. Een bejaarde vrouw in de Roodenburger- straat liet woensdag nietsvermoedend een man binnen die zei de waterleiding na te willen kijken. Zij bleef op de eerste etage, terwijl de man de tweede etage kon door zoeken. Hij heeft ongeveer vijfhonderd gul den gestolen. Een blinde bewoonster van een huis aan de Lindestraat weigerde gistermiddag een man die de geiser en de cv na wilde kijken bin nen te laten. Omdat de vrouw blind is, lukte het de man echter toch ongemerkt naar bin nen te glippen en tal van sieraden en kris tallen siervoorwerpen weg te nemen. De po litie raadt mensen dringend aan altijd naar de legitimatie van mensen die zich uitgeven als medewerkers van het energiebedrijf te vragen. Man mishandelt echtgenote LEIDEN Een 47-jarige vrouw is gisteravond mis handeld door haar echtge noot. De vrouw vluchtte rond twaalf uur uit haar woning in de Poelgeest straat nadat zij geschopt en geslagen was door haar dronken echtgenoot. Zij liep kneuzingen en ver wondingen over haar ge hele lichaam op. De vrouw is door de eerste hulp dienst op het politiebureau behandeld en is vervol gens elders ondergebracht. De man is nog niet aange houden. Leidse tape-robot eerste van lange reeks LEIDEN De eerste tape-ro bot in Nederland die gister middag in gebruik werd geno men bij de rijksuniversiteit in Leiden, is de eerste van een lange reeks. Dat is de overtui ging van ir. E.R. Kooi, direc teur van het Centraal Reken Instituut (CRI) in Leiden. „De robot biedt vele voordelen bo ven de computerprogram meurs die het werk nu nog doen. Daarom zullen de pro grammeurs ander werk moeten gaan doen". Kooi verwacht niet dat dat laatste tot veel problemen zal leiden. Eén van de redenen om de robot aan te schaffen was juist dat een aantal van de negen Leidse programmeurs was „weggekocht". In Leiden hoeven geen programmeurs te worden ontslagen als gevolg van de aanschaf van de robot. Wel verdwijnen er per saldo vijf banen door. Een belangrijke reden om mensen te vervangen door de robot was dat steeds meer mensen steeds vaker behoefte hebben aan een goede toegan kelijkheid, beschikbaarheid en bruikbaarheid van de univer sitaire computers buiten kan tooruren. De robot werkt bo vendien efficiënter. De robot heeft als taak het au tomatisch ophalen, opzetten en wegbrengen van magneet bandcassettes in het CRI. Dit doet hij zeven dagen per week, 24 uur per dag. De robot rijdt langs kasten waarin zo'n 10.000 cassettes kunnen wor den opgeslagen. Hij herkent de cassette aan een streepjescode en plaatst deze in de cassette units die rechtstreeks in con tact staan met de mainframe. Het eerste exemplaar werd in gebruik gesteld door mr. C.P.C.M. Oomen, voorzitter van het college van bestuur van de Leidse universiteit. Leids Meldpunt onderzoekt discriminatie arbeidsmarkt LEIDEN Het Meldpunt Dis- crimnatie houdt momenteel een onderzoek naar discriminatie op de Leidse arbeidsmarkt. Dit naar aan leiding van andere onderzoeken, waaruit blijkt dat de werklooshied bij migranten hoger is dan die on der Nederlanders met een verge lijkbare opleiding en leeftijd. Be drijven en instellingen in Leiden worden in het onderzoek doorge licht op het gebied van werving en selectie, werkomstandigheden, ar beidsvoorwaarden, promotie- en scholingsmogelijkheden en ontslag. Ook worden migranten gevraagd naar hun ervaringen. De resultaten worden in de loop van volgend jaar verwacht. LEIDEN De VVD- fractie in de Leidse ge meenteraad wil nog een extra onderzoek naar de taakverdeling binnen het ouderenwerk in Lei den. Dat onderzoek zou duidelijkheid moeten scheppen over de pro blemen die er zijn rond de herverdeling van ta ken, aldus VVD'er A. Geertsema gisteravond tijdens een vergadering van de raadscommissie sociale zaken en maat schappelijke aangele genheden. „Ik ben bang dat bij invoe ring van sommige plannen van het college er geen ge bruik van sommige voorzie ningen zal worden ge maakt", aldus Geertsema. Zijn plan voor een onder zoek door een externe instel ling stuitte op nogal wat kri tiek. Andere partijen verwe ten Geertsema dat hij geen politieke keuzes durfde te maken. De voorstellen van het colle ge in de nota Ouderenbeleid in Beweging hebben name lijk nogal wat afwijzende re acties opgeroepen. B en W willen namelijk dat sommige taken van het Dienstencen trum voor Gecoördineerd Bejaardenwerk (DGB) ook door andere instellingen gaan vervuld worden. Zo zou de Stichting Welzijn zich mede met belangenbeharti ging van ouderen bezig moeten houden, en de club- en buurthuizen met sociaal- cultureel werk voor oude ren. Bij het maatschappelijk werk zou het DGB alleen nog een coördinerende rol houden. De feitelijke uitvoe ring zou bij de stichting Maatschappelijk Werk Lei den terecht komen. Veel ou- derenorganisaties vrezen echter dat door de verande ringen de positie van het DGB wordt aangetast. Het inpassen van activiteiten voor ouderen in andere or ganisaties zou een verzwak king van de positie van ou deren kunnen betekenen, zo luiden veel reacties. Het plan van D66-raadslid P. Langenberg om de her verdeling van taken via een stappenplan in fasen in te voeren stuitte eveneens op kritiek van andere partijen. Volgens J. Laurier (Links Leiden) wilde Langenberg ouderen sommige, plannen voor herverdeling van taken „gefaseerd door de strot du- De partijen waren het wel eens met de instelling van een Adviesraad voor het Ou derenbeleid. Die zou het huidige Ouderenberaad moeten vervangen. De ad viesraad zou een zelfstandig orgaan worden, dat advi seert aan het college. Lan genberg (D66) pleitte voor een verplichting van het col lege om advies te vragen aan de Adviesraad in kwesties rond ouderenbeleid. Hij vond dat de raad in dat ge val meer administratieve ondersteuning moest krij gen. De discussie over het oude renbeleid wordt woensdag 21 december voortgezet. congres op 17 december dt gehouden op de Leidse rersiteit, in het Centrale rzieningengebouw aan de eringaplaats. Het heeft breed karakter en richt daarmee niet alleen op fi- 'en, maar ook op docenten erlands en vreemde talen, >rici, critici en in het alge- n belangstellenden voor cultuur en letterkundig n. Thema van het congres Traditie en progressie". De >eling is om daarmee de wikkeling aan te geven len de filologie. Het con- dat om 10.30 uur begint, is ganiseerd door de Vereni- het Nederlands Philolo- :ongres, de Rijksuniversi- Leiden en het Instituut Nederlandse Lexicologie. uikdansen DEN In januari begint i het cultureel centrum De imfabriek aan de Oude el zowel een cursus buik- sen als een cursus T'ai-chi. oductielessen worden half fari gegeven. Voor opgave nformatie kan men bellen 315304. De groep van tien kreeg gisteren in een stampvolle zaal van het Academiegebouw van de Leidse universiteit hun bul uitgereikt. foto: henk van den ende LEIDEN Een grote groep bewoners van bene denwoningen aan de Lammenschansweg heeft zich gisteren eensgezind uitgesproken tegen het sa menvoegen van hun hui zen. Woningbouwvereni ging Ons Doel wil de 56 kleine benedenwoningen graag samenvoegen, zodat 28 grotere huizen ont staan. De bewoners had den daarover gisteravond een bijeenkomst met Ons Doel en wethouder D. Tesselaar van volkshuis vesting. De bewonerscommissie drong daar aan op een stemming on der de aanwezigen. De 21 aan wezige benedenhuisbewoners spraken zich daarop allemaal uit tegen samenvoeging. Woordvoerder Anton Blokhui zen van de bewonerscommis sie verwacht dat als de reste rende bewoners naar hun me ning wordt gevraagd, in elk geval een zeer hoog percenta ge tegen de samenvoeging is. De bewoners vrezen dat de huizen door de samenvoeging voor hen onbetaalbaar wor den. Bovendien xzal in elk ge val minstens de helft van hen niet meer terug kunnen keren. De bewonerscommissie ont wikkelde een alternatief in de vorm van een uitbouw met een diepte van twee meter. Ook een uitbouw van drie me ter, die een hogere huur met zich meebrengt werd bekeken. Gisteren liet de overgrote meerderheid van de bewoners weten geen bezwaar te hebben tegen de grootste uitbouw, ook als daardoor de huur omhoog gaat. Volgens Blokhuizen staat in elk geval vast dat er iets moet gebeuren in 1989. Hij merkt op dat de bewoners er niet mee akkoord zullen gaan als Ons Doel uiteindelijk hele maal afziet van aanpassing van de huizen en ze alleen nog maar in stand houdt. De sa menvoeging kan niet doorgaan als daar geen ruime meerder heid voor is. Wethouder Tesselaar liet giste ren blijken een voorkeur te hebben voor de samenvoeging van de huizen, maar voegde daar aan toe dat als de bewo ners zich daar massaal van af keren, hij ook de uitbouw wil overwegen. Hij heeft daarbij een voorkeur voor de drie me ter variant. Ons Doel gaat de komende tijd met alle bewoners over hun voorkeur praten. (ADVERTENTIE) LEIDEN De eerste tien afgestudeerden van de Universitaire Lerarenop leiding Zuid-Holland heb ben gisteren in het Acade miegebouw aan het Ra penburg hun bul in ont vangst genomen. Zij zijn de eersten in Nederland die op deze manier na het verwerven van de docto randus-titel ook de eerste graads lesbevoegdheid krijgen. Het gaat om ze ven aankomende leraren Frans, twee Engels en een Duits. Het tiental begon een jaar ge leden aan de nog experimente le Tweede Fase lerarenoplei ding moderne talen. Prof. dr. P. van den Broek herinnerde nog eens aan dat experimente le karakter door er op te wij zen dat pas volgende maand de toelatingscommissie voor deze opleiding wordt ingesteld. Hij voegde er direct aan toe dat de betrokkenen niet bang hoeven te zijn dat ze met te rugwerkende kracht niet meer worden toegelaten. Het instellen van deze nieuwe opleiding hangt samen met de veranderde opzet van het uni versitair onderwijs dat nu niet meer automatisch een lesbe voegdheid oplevert. Daarvoor moet aansluitend op de studie gedurende een jaar deze oplei ding worden gevolgd, waarin onder andere stages aan scho len zijn voorzien. De opleiding is opgezet in samenwerking tussen de Rijksuniversiteit Leiden, de Technische Uni versiteit Delft, de Erasmusuni- versiteit Rotterdam en de Ho geschool Rotterdam. LEIDEN De redactie van het Leidsch Dagblad over weegt acties te gaan voeren, waarbij werkonderbrekingen zeker niet worden uitgesloten. Het overgrote deel van de cir ca zestig redacteuren van het Leidsch Dagblad is zeer ver bolgen over een brief die de directie van het dagblad giste ren heeft gestuurd aan vier chefs van deelredacties. De vier waren mede-onderteke naars van een motie, waarin het vertrouwen in hoofdredac teur drs. J.W.E. Metselaar werd opgezegd. De motie werd woensdag door een ruime meerderheid van de redactie gesteund. In de brief van de directie worden de vier chefs gewezen op de CAO voor journalisten, waarin staat dat de hoofdre dacteur bevoegd is het journa listieke beleid van een krant te bepalen. De vier zouden volgens de directie hun positie als chef moeten heroverwe gen. Overige redactieleden hebben boos gereageerd op de brief, die gezien wordt als een poging om redactieleden tegen elkaar uit te spelen. Een vertegenwoordiging van de redactie heeft gistermiddag overlegd met de journalisten vakbond NVJ over de ontsta ne situatie. De redactie besloot woensdag het vertrouwen in hoofdredac teur Metselaar op te zeggen. omdat hij niet serieus met de redactie zou willen overleg gen. De redactie heeft de di rectie en raad van commissa rissen gevraagd om binnen twee maanden met een oplos sing te komen voor de ver stoorde verhoudingen. Directeur G. Koopman van het Leidsch Dagblad wil de problemen die zijn ontstaan tussen hoofdredactie en redac tie intern oplossen. „Het gaat om een intern probleem, dat we intern willen oplossen", al dus Koopman. Er wordt een onderzoek ingesteld naar het „lek" waardoor het conflict wereldkundig is gemaakt. Gevers Dcynootplcin. - Holland Casinos: Amsterdam - Breda - Groningen - Rotterdam - Scheveningen - Valkenburg - Zandvoort. Schrijvers op >ngres voor \omenlo lOgeiT IDEN De schrijvers go Brandt Corstius en 1 Anbeek zullen op za- iag 17 december in den het veertigste Ne- lands filologencongres spreken. Brandt Corsti- doet de openingsvoor- jeht, Anbeek voert het a och.:woorc*" filologen be- agoc Heren taal en literatuur relatie tot de cultuur irin teksten ontstaan. Haarlemmerstraat in feesttooi De Leidse Haarlemmerstraat is traditiegetrouw voor de decem bermaand in feesttooi gestoken. Feestelijke verlichting moet de avondlijke kooplust van Sinterklaas tot en met kerstmis stimule ren. foto: tejo ringers

Leidse Courant | 1988 | | pagina 11