„Het CDA kan ons niet in de kou laten staan" Salaris van Nederlandse leraar behoort tot de Europese top uit de weekbladen ELSEVIER HIT deÜUDENE VOOR Het kapotte leven DE TIJD NAi binnenland £eidóc@ouocmt DONDERDAG 8 DECEMBER 1988 PAGINA 7 Als gevolg van het natte voorjaar is de huidige hazenstand klein. Daarom moet elk haasje goed op zijn hoede zijn voor de naar wild snakkende jagers en stropers. Voor deze haas is het leven afgelopen; te laat koos hij zijn eigen pad. FOTO: ANP DEN HAAG Leraren in het Ne derlandse onderwijs liggen wat hun salaris betreft samen met hun colle ga's in Luxemburg, België en de Bondsrepubliek Duitsland aan de top in de Europese Gemeenschap. Denemarken en Ierland nemen een middenpositie in. Deze conclusie wordt getrokken in een vergelijkend onderzoek van het Leidse bureau Research voor Beleid. Om een goede vergelijking te kunnen maken, zijn de salarissen uitgedrukt in koopkracht. De studie begon in 1985; Portugal Spanje behoorden toen nog niet tot de EG. In het basisonderwijs blijken de Neder landse leerkrachten na Luxemburg en de Bondsrepubliek Duitsland het hoogste maximum-salaris in de EG te hebben. Hun aanvangssalaris behoort echter tot de laagste. Op 32-jarige leeftijd hebben zij echter de achterstand weer voor een groot deel ingelopen. Luxemburg is met zijn naar verhouding hoge salarissen een klas se apart. De Nederlandse docenten in de eerste fase van het voortgezet onderwijs behoren met hun maximum-salaris ook tot de boven laag. Zij bevinden zich daarbij in gezel schap van hun collega's in Duitsland en België. Wat het beginsalaris betreft, liggen zij minder gunstig, maar ook dat is op 32- jarige leeftijd weer goedgemaakt; zij beho ren dan tot de middenmoot. In de boven bouw van het voortgezet onderwijs zijn de salarissen in Nederland, België en de Bondsrepubliek ook hoger. Alleen in Lu xemburg ligt dit hoger. De onderzoekers benadrukken dat ondui delijk blijft hoe de salarissen netto uitpak ken. En ook welke financieel-economi- sche voordelen men heeft, bijvoorbeeld in de vorm van pensioenen of uitkeringen. In de donkere dagen tussen het Sint- Nicolaasfeest en Kerstmis komt menig alleenstaande tot de conclusie dat er voor hem of haar de komende jaren weinig heil is te verwachten van de regering. „Voor ons is 1990 een rampjaar", zo verwoordt een alleenstaande vrouw haar gevoelens. Alleenstaanden zijn vooral kwaad op de politici die de ingrijpende wijziging van het belastingstelsel luid bejubelen. Vrijwel elke groep gaat er volgens de regering op vooruit, behalve een groot deel van de 2,2 miljoen alleenstaanden. De parlementaire behandeling van de belastingoperatie begint in janauri. De PvdA en in mindere mate de VVD maken zich zorgen over het wegvallen van de alleenstaandentoeslag. Deze fracties zullen hoogstwaarschijnlijk van minister Ruding en staatssecretaris Koning van financiën eisen dat de alleenstaanden een compensatie krijgen voor hun koopkrachtverlies. Het in Den Bosch gevestigde Platform van Organisaties voor Alleenstaanden (PLOA) zal nog een uiterste poging doen ook het CDA over de streep te trekken. VOOR ALLEEN STAANDEN IS 1990 EEN RAMPJAAR ren? DEN BOSCH „Voor al leenstaanden wordt 1990 een rampjaar. Alles bij el kaar opgeteld is 1990 voor mij niet het jaar van de lastenverlichting, maar van een flinke verzwaring van achthonderd tot dui zend gulden per maand. Dat vind ik onaanvaard baar en discriminerend. Voor de tweeverdieners worden leuke dingen be dacht met behoorlijk gro te voordelen, en ook ge zinnen worden niet verge ten". Een fragment uit één van de vele brieven die de laatste we ken zijn binnengekomen bij het Platform van Organisaties voor Alleenstaanden (PLOA) in Den Bosch. De alleenstaan den zijn woest op de regering, die in januari in de Tweede Kamer de grote belastingope ratie volgens het plan van de commissie-Oort verdedigt. Staatssecretaris Koning van fi nanciën geeft toe dat een kwart miljoen alleenstaanden er gemiddeld vijf- tot zeshon derd gulden per jaar op ach teruit kunnen gaan. „Dat is hard, maar het is niet anders", aldus Koning, die zelf alleen- Staand is. Koning verwijst graag naar prof. Oort, die de alleenstaandentoeslag een „ab surde uitwas van het draag krachtbeginsel" heeft ge noemd. De commissie-Oort be stempelde de inkomensachte ruitgang voor alleenstaanden als „de prijs die moet worden betaald voor de zeer grote praktische voordelen van een systeem waarin alle burgers een gelijke basisaftrek heb ben". Het PLOA, waarbij 22 organi saties zijn aangesloten, be schikt echter over veel gede tailleerdere gegevens. Daaruit blijkt dat vooral de laagstbe taalden (tot 40.000 gulden bru to) onder de alleenstaanden de dupe worden en dat de hogere inkomens er weliswaar op vooruit gaan, maar veel min der dan tweeverdieners en kostwinners. Juist de minima worden getroffen, omdat het merendeel van de laagste in komensgroepen uit alleen staanden bestaat. Onder al leenstaanden verstaat het PLOA niet alleen weduwen, weduwnaars en gescheiden mensen, maar ook degenen die „van nature" alleen wonen, die in alternatieve leefverban den vertoeven en ouders die het in hun eentje moeten red den. Vooral alleenwonende bejaarden maken zich ernstige zorgen. De bonden voor be jaarden hebben al gedreigd dat het Binnenhof „grijs" zal zien van de protesterende 65-plus- sers als ook nog eens de aow dreigt te worden aangetast. Kortom, voor het PLOA alle reden om de belastingoperatie keihard aan te vallen. „Hoe kómt Koning erbij dat de al leenstaandentoeslag moet ver dwijnen!", zegt PLOA-voorzit- ter Bert van der Stoel met nauwelijks verholen woede. „Hij hanteert puur een finan cieel argument. Alle toeslagen moeten weg. Maar door een achterdeur krijgen andere groepen een verhoogde basis aftrek en premievoordeel. Het is onzin dat handhaving van de alleenstaandentoeslag een inbreuk is op de belastingver eenvoudiging". Sluitpost Eenpersoonshuishoudens heb ben vanaf 1979 jaarlijks ge middeld een koopkrachtver lies geleden van ongeveer 1,1%. Dat is net iets gunstiger dan echtparen met kinderen (- 1,2%). Zo beschouwd komen alleenstaanden er dan toch niet slecht af? Van der Stoel is het daar niet mee eens. Hij vindt dat de po litiek de alleenstaanden, waar van er volgens het PLOA 2,2 miljoen zijn, als sluitpost op de begroting beschouwt. „Het grote probleem voor ons is dat wij financieel onevenredig zwaar worden getroffen. Wij worden het slachtoffer een optelsom van diverse ver anderingen. Steeds zegt de po litiek „ach, die alleenstaanden kunnen wel drie of vier pro cent inleveren, die kunnen het toch wel betalen". Maar wij gaan er niet alleen door het belastingplan op achteruit. Qok de plannen op volkshuis- vestingsgebied en de reorgani satie van de gezondheidszorg volgens het plan-Dekker kos ten ons geld. We betalen vaak toch al meer premies dan an deren, terwijl we minder rech ten hebben. De alleenverdie ner met een gezin kan voor de zelfde premie ook de partner en kinderen meeverzekeren. Ook betalen wij premies voor risicio's die we zelf niet lopen en verder moeten we vaak een hogere eigen bijdrage leveren aan bijvoorbeeld gezinshulp. We willen best wel betalen, maar er moet ergens een grens zijn". De vrouw uit de eerder geci teerde brief verdient maande lijks bruto 4100 gulden, dat is netto 2600 gulden. Zij maakt nogal veel ziektekosten en zal door het plan-Oort maande lijks maar liefst zeshonderd gulden minder krijgen. Begin dit jaar heeft ze een premie-A- woning gekocht, die in februa ri wordt opgeleverd. Nu heeft zij recht op 33.000 gulden sub sidie. Door de ingrepen vol gens Oort gaat haar belastbaar inkomen omhoog, waardoor zij nog maar een subsidie krijgt van 17.000 gulden. De regering wil verder de inkomensgren zen veranderen om voor subsi die in aanmerking te komen. Dat kost deze vrouw maande lijks tweehonderd gulden. Bo vendien wordt zij getroffen door het plan-Dekker voor de reorganisatie van de gezond heidszorg, waardoor ze er weer honderd gulden op ach teruit gaat. Bij elkaar is dat dus een koopkrachtverlies van ten minste achthonderd gul den per maand. Er wordt dan ook een oneven wichtig beleid gevoerd, meent het PLOA. „Het CDA is mis schien bereid de alleenstaan den op één van de onderdelen tegemoet te komen met repa ratiewetgeving als de financië le klappen te groot blijken te zijn. Maak mij maar niks wijs, dat is flauwekul. Aan nood verbanden en doodlopende wegen hebben we niets", aldus Van der Stoel. Stafmedewer ker Frank van der Aa van het PLOA vult aan: „Het wordt tijd dat het CDA het principe >RM VAN «JS7AANDEN Bert van der Stoel (links) en Frank tussen alleenverdieners en al leenstaanden. De realiteit is heel anders". Bij spreekbeurten houdt Van der Stoel zijn gehoor altijd voor: „Je bent nu nog alleen verdiener, maar binnen de kortste keren kun je alleen staande zijn. Daarbij denk ik niet alleen aan overlijden. De individualisering is niet te stuiten, maar de overheid loopt achter de feiten aan en hanteert nog steeds de oude waarden". i alleen 1 Eeuwige zeurpieten Van der Stoel en Van der Aa benadrukken dat de alleen staanden beslist geen „eeuwige zeurpieten" willen zijn. Het is, aldus het tweetal, gewoon tijd dat de politiek een duidelijk signaal geeft naar de samenle- *ving, zodat het op zichzelf wo nen en leven een geaccepteerd maatschappelijk verschijnsel wordt. Het PLOA houdt zich sinds de oprichting in 1981 bezig met de erkenning van de alleen- schrijft. Nu wordt de alleen verdiener met een gezin in de watten gelegd. Het gezin is het uitgangspunt in het politieke denken. Lubbers maakt voort durend een strikte scheiding onder- staande. Het bonte gezelschap jesloten organisaties telt niet alleen bekende namen als het Humanistisch Verbond en de NVSH, maar ook stich tingen voor welzijnsbevorde ring voor weduwen en we- Tabel met inkomensgevolgen in guldens voor al leenstaanden door belastingoperatie (bron: PLOA, Den Bosch) Bruto jaarinkomen alleenst. 20.000,00 (bejaarden) Bej. met klein pensioen duwnaars, de Single SOOS en groepen voor educatieve en recreatieve activiteiten. Van het begin af aan heeft het PLOA de politiek bestookt en hoorzittingen in Den Haag bij- woond. Van der Stoel: „De PvdA erkende de positie van de alleenstaande al snel en is door de bocht. De VVD volgde moeizaam en schrikachtig, steeds met de gedachte: wat doet het CDA? Ik heb inmid dels wel het gevoel dat de VVD wat de alleenstaanden betreft meer naar de PvdA neigt, maar nog een beetje in de bocht blijft steken. De be slissing lijkt dus bij het CDA te taan liggen". Net als Van der toel begrijpt Van der Aa niets van de passieve houding van de christen-democraten: „Het PLOA is nota bene opgericht dankzij een motie van het CDA, eind jaren zeventig. Dan kan het CDA ons nu toch niet in de kou laten staan?". Niet leuk Maar waarom maken Van der Stoel en Van der Aa zich zo druk? PvdA en VVD hebben immers de meerderheid in de Kamer? Dan hoeft het CDA toch niet overstag te gaan? „Natuurlijk hebben wij in principe voldoende aan 51% van de stemmen in het parle ment. Maar dat is niet leuk. Wij zien veel liever dat de drie grote fracties als één blok ach ter ons gaan staan. Het gaat ons niet alleen om deze belas tingoperatie. Het gaat om veel meer. Het PLOA houdt zich met veel immateriële zaken bezig, zoals het bestrijden van vooroordelen en het bevorde- de emancipatie van de 40.000,00 182,28 van +125,00 tot 375,00 +584,93 "allee De „pijn" zit bij de laagste inkomens. Rond de 40.000 gulden gaan ook alleenstaanden er op vooruit, maar hoe hoger het inkomen, des te groter de achterstand wordt op gehuwden. Daarbij is puur gekeken naar de belastingen, en niet naar andere operaties die nadelig kunnen ziin voor al leenstaanden, zoals de reorganisatie van de gezond heidszorg en de plannen op het gebied van volkshuis vesting. geven, worden wij niet genegeerd in de samenleving. Nu is al bijna dertig procent van de huishoudens één] soons! Dit aantal zal maar toenemen". Het PLOA maakt zich niet al- bureau leen zorgen situatie vai staande. Er i Stoel aan, verband met de sociale positie. „Voor moeten lijkheden zijn met anderen contact veel ao van „Oort" ondervindt. Maar hij is wel een heel bijzondere alleenstaande, namelijk eentje die er een huishoudster op kan nahouden. Ogenschijnlijk zou je zeggen dat het voor ons gunstig is als een alleenstaan de het bewind voert. Maar het helpt niets, sterker nog: zoals blijkt gebeurt eerder het te genovergestelde". Schaamte In januari, als de parlementai re behandeling van „Oort" be gint, zal het PLOA weer alle zeilen bijzetten om in politiek Den Haag te lobbyen. Daarbij zal de aandacht uiteraard vooral bij de CDA-politici ko men te liggen. Met het CDA heeft het PLOA een bijzondere verhouding. Van der Stoel: „Twee jaar ge leden hebben wij een gesprek gehad met de CDA-fractie. Dat ging niet lekker. Diverse fractieleden liepen om de ha verklap weg, omdat ze zo no dig een telefoontje moesten plegen of een commissieverga dering moesten bijwonen. Je kreeg echt het gevoel dat je werd beschouwd als een typi sche groep uit het welzijns werk waarmee geen serieus economisch getint gesprek kon worden gevoerd. Jeltien Kraaijeveld-Wouters, die de bijeenkomst voorzat, schaamde zich voor haar collega's. Toen hebben wij gezegd: zó doen we het niet. Er is toen een tweede gesprek geweest, dat gelukkig heel wat beter verliep". Desondanks is het CDA nog niet „om". Van der Stoel wijt dat aan de tweeslachtigheid die hij bij het CDA constateert. „Als je individuele kamerle- geluk >or ons vechten. Het CDA is niet ongevoelig voor onze standpunten, maar durft het nog niet aan zich daarover hard uit te spreken. De direc teur van het wetenschappelijk fan het CDA, Arie n de financiële Oostlander, heeft ook al eens menig alleen- buitengewoon aardig gedaan o geeft Van der tegen ons. De tijd dat ze ons bij rechtstreeks het CDA niet meer zien is voorbij, maar ze moeten een alleenstaanden stap verder gaan", voldoende moge- Ook over (voormalige) CDA- bewindslieden kan Van der komen. Nu zie je dat Stoel een boekje open doen: bijstandsmoe- „In het eerste kabinet-Lubbers zegt' dat hij zelf ook nadelen ken Kappeyn FOTO: GÉRARD DAMOISEAUX lo ervoor gezorgd dat we met verschillende bewindslieden konden praten. Bij CDA- staatssecretaris Brokx van volkshuisvesting begonnen wij over de veranderingen in de huursubsidies die nadelig voor de inkomenspositie van alleen staanden zouden zijn. Brokx zei: „Ik voer geen inkomens beleid, daarvoor moet u bij mijn collega's zijn". Met hem viel daar dus niet over te pra ten. Sindsdien is er eigenlijk weinig veranderd. Het enige dat wij vragen is: hou nou eens rekening met ons, erken dat er diverse leefvormen zijn in Ne derland". Ondeugdelijk Terugkomend op de actualiteit concludeert Van der Stoel dat het belastingplan op een we zenlijk onderdeel niet deugt. „De alleenstaandentoeslag of een vergelijkbare regeling moet blijven bestaan. Het ar gument dat zo'n toeslag het plegen van fraude in de hand werkt, is onjuist. Er zijn zo veel regelingen die fraudege voelig zijn. Iemand die een al leenstaandentoeslag aanvraagt, is bereid de gevolgen te aan vaarden. Dat kan betekenen dat hij of zij moet aantonen in derdaad alleen te leven. „Dat is een aanval op de privacy", zegt de politiek dan. Maar als wij dat zelf nou niet erg vin den? We moeten niet doen als of we voor het eerst een amb tenaar aan de deur zullen krij gen". Er dringt zich één vraag op, waarover het PLOA nog niet al te diep heeft nagedacht. Wat gebeurt er als de Tweede Kamer, die onder druk van de regering kan komen te staan, tóch besluit de alleenstaanden toeslag af te schaffen en geen enkele vorm van tegemoetko ming wil invoeren? De formele weg is het starten van een juridische procedure, omdat een deel van „Oort" strijdig zou zijn met één van de Europese Richtlijnen voor de gelijke behandeling van mannen en vrouwen. Na enig nadenken komen Van der Stoel en Van der Aa echter met een veelbetekenend ant woord, waaruit een zekere dreiging spreekt voor de rege ringsfracties: „Dan zullen we met het oog op de verkiezin gen van 1990 onze achterban gaan informeren". ROB SEBES De hoofdpersoon van deze korte geschiedenis had ge woon Gerard (Kornelis van het) Reve geheten, ware het niet dat daar ineens de ou ders van een zwakzinnige jonge vrouw openlijk vertel den en lieten zien hoe hun dochter er aan toe is. Dat was in het weekeinde. De weekbladen, die met Ameri kaanse verkiezingen of zo in staat zijn tot hoogstandjes in de race tegen de klok, verra den nu hun ware aard. Rinus Ferdinandusse is op dreef. Zijn „Gedachten op dinsdagochtend" (zie ie wel: tijd genoeg) in Vrij Neder land over de affaire-Jolanda raken wezenlijke zaken. „Jolanda Venema is te ver gelijken met de negenjarige Phan Thi Kim Phuc, World Press Photo 1973, die naakt, het brandende Amerikaanse napalm op de rug, op elke voorpagina stond. Zo gaat ook Jolanda Venema nu de wereld rond, met één, niet mis te verstane boodschap: in het gidsland Nederland brengt zo een aantal agres sieve zwakzinnigen zijn le ven door, aan de muur geke tend vanwege hun primitie ve verzet tegen het kapotte leven. Hoe men ook theore tisch of ideologisch over de maatschappij denkt, vast christenen in het kabinet hadden gezeten het nooit zo ver gekomen zou zijn". Volgens Gilnter Grass heb ben andere landen dan Duitsland het met hun ver leden relatief gemakkelijk. „Ik wil in Groot-Brittannië wel eens een debat meema ken over het koloniale ver leden en de gevolgen. Idem dito in Nederland of Frank rijk. Mijn ervaring is dat daar met Nederlanders vaak moeilijk een gesprek over te beginnen is". Over zijn eigen verleden: „Gebleven is het besef dat met het ouder wor den steeds duidelijker en on ontkoombaarder wordt: dat ik vanaf mijn tiende in de Hitler-jugend zat, dat ik tot mijn zeventiende jaar door die ideologie gevormd ben. Pas na de onvoorwaardelijke capitulatie werden mijn ogen geopend. Dat wil ik niet vergeten. Dat moet me bewust blijven. Het is de voorwaarde voor mijn werk. En dat zal mijn leven lang zo blijven". Niet alleen Abraham Kipp, maar zeer waarschijnlijk ook Dries Riphagen zit nog im mer in Argentinië, gevlucht voor het eigen oorlogsverle den. Riphagen tipte de nazi's voor geld over joden; hij ont liep een berechting door in 1946 in een lijkwagen te ont komen. Volgens een Ameri kaanse organisatie die nazi's traceert is hij in 1953 tot Ar gentijn genationaliseerd, hij zou nu 79 jaar zijn. „Volgens ons is hij grafisch artiest. Of hij nog leeft? Volgens onze gegevens is dat heel waar schijnlijk. Blijft u geïnteres seerd?" „Hoe middeleeuws dacht ik. En dat in een land met zo'n beschaving". Peter Brusse verwoordt zijn gevoelens over de affaire-Jolanda in Elsevier door te verwijzen naar het oude en nieuwe Eu ropa, verenigd door de mid deleeuwen. „Gelukkig zijn wij niet zo anders dan de nonnen bij Rome die hun zwakzinnigen wel kleedden, maar vergaten te luchten en de bewoners van het Zuid franse dorp die een zwakzin nige vrouw inmetselden. We zijn Europeanen, maar Ne derlanders passen het mooi er in met eigentijdse pavil joens en ambtelijke commis sies van deskundigen die er vanwege de bureaucratie nooit kwamen om te vertel len dat je een modern spij kerpak niet kapot kunt trek ken". Heel veel Reve, die volgen de week 65 wordt. De volks schrijver heeft bij veel ken ners en liefhebbers onder hand wel afgedaan. Arnold Greidanus, mede-verant woordelijk voor de vier Reve Jaarboeken: „Het keerpunt ligt na Een Circus jongen. Een boek als Lieve Jongens is qua stijl nog per fect. Als hetero lees ik dat met rooie oortjes. Maar nu zie je het taalgebruik afne men. Er komen evident slechte zinnen in voor. Het is verzwakte herhaling. Wolf té uitgesproken klef. Reve draait nu puur op de steun en clementie van zijn publiek". „Ik had toen moeten zeggen: vraag dat maar aan mamma. Maar aan de andere kant lag het zo voor de hand dat ze ermee bij mij kwam. Gehei me dingen, dingen die een beetje moeilijk lagen, be sprak ze altijd met mij en niet met mijn vrouw of met vriendinnetjes". Seksuele voorlichting dus, uitmon dend in incest. De Haagse Post slaagde erin een aantal vaders te spreken die niet meer van hun dochters kon den afblijven. Frits bijvoor beeld, die zichzelf beschrijft als een doorsnee-vader, die vooral in de weekends met zijn zes dochters optrok. „Zelf had ik niet de indruk dat mijn aanhalingen en aanrakingen echt irritant waren, totdat ik op een dag de kamer van mijn toen der tienjarige dochter binnen stapte. Ze was zich juist aan het verkleden. Doodsbang kroop ze in een hoek van de kamer, begon te huilen en zei: goed pap, pak me dan maar. Ik heb me omgedraaid en ben afgedropen. Met haar was het na dat voorval afge lopen, met de anderen ging het op dezelfde voet voort". Vier dochters dienden een aanklacht tegen hem in. Een deel van het artikel is door een drukfout niet te le zen, maar dit terzijde zou Reve gezégd hebben. Wat moet je nou nog met het VIP-dorp waar Lee Towers ook na zijn galaconcerten nog even doorgaat als uitje voor bedrijven die te klein zijn om zelf een goed feest te organiseren, of voor zaken relaties. „Voor hem maakt het niet uit of je grondwer ker of bankdirecteur bent. Allemaal evenveel mens". Dank zij HP weten we dan ook weer dat Trea Dobbs te genwoordig als drankorgel door het leven gaat en im- presaria Ciska Peters daar niet tegen kan. Hij doet al dertien jaar Bert in Sesamstraat, Paul Hae- nen, maar daar gaat het in De Tijd niet zozeer om. Wel over Margreet Dolman, rei zen en schrijven. „Als ik heel romantisch wil schrij ven, of moedig wil schrijven, dan doe ik het 's avonds en 's nachts. Dan heerst een minder kritische geest. Ie dereen slaapt, je kunt ge woon je gang gaan. De we reld die je dan creëert is dan ook de enige bestaande. De ochtend gebruik ik juist om teksten kritisch te lezen, 's Nachts geschreven stuk ken moeten in de ochtend overeind kunnen blijven". Een beetje Slag bij Paspoort 1988 (Vrij Nederland), over de drie ambtenaren die wer den overgeplaatst, en wat vrouwenstrijd tussen Euro parlementariër Hedy d'An- cona en scholiere Gala Veld hoen, hoop tegenover erva ring. De nieuwe serie over mensen die een lang gevecht met justitie zijn aangegaan, doet bekend aan. Het kwekkebekkie met het leuke koppie staat weer op het ijs. Yvonne van Gennip, in HN-magazine dit keer: „Resultaat is voor mij geen doel op zich. Ik zie sport als een manier om mijn per soonlijkheid te ontwikkelen. Verliezen hoort erbij. Een keer gigantisch door het ijs zakken, dat zie ik als een uitdaging. Winnen is zo makkelijk. Je rijdt je rond jes, je wint, je bent blij, bloe men, leuk en aardig. Win nen is vaak een manier om je onzekerheid te verbergen en je faalangst even weg te kunnen stoppen. Het is een roes die je oogkleppen op zet". Nederlandse emigranten in Ausiralië komen langzaam bij uit hun roes. Zoals de man die op de dag van zijn pensionering het Engels in één keer afschafte. Of de geen i die i Engels meer kon sprei Emigreren was toch niet zo leuk als het allemaal leek. Australiër worden met de Australiërs zat er niet in, ze zijn blijven leven tussen twee culturen. Nog een Groene van twintig fiagina's, maar dat zal niet ang meer duren. Of ieder een moet snel abonnee wor den. De redactie mikt vooral op de nieuwe intellegentsia, in casu studenten. Voor zo ver die er straks nog zijn na tuurlijk, maar daarover even niets in dit of ander week blad. Wel filmregisseur Kieslowski, winnaar van de eerste Europese Oscar met „Gij zult niet doden". Een film over de doodstraf, gru welijk langzaam en precies in beeld g-bracht. „De dood straf wordt in Polen niet ie dere dag toegepast, maar het is voorgekomen dat mensen werden opgehangen omdat ze vlees hadden gestolen. Er zijn ook zulke jongens ter dood gebracht, zoals deze in de film,.en ook mensen die niet goed bij hun hoofd wa ren". Elk land gaat op zijn eigen manier om met zijn Yolanda's DICK HOFLAND

Leidse Courant | 1988 | | pagina 7