Meer bijna-rampen in Duitse kerncentrales f NATUURLIJK, UKUNT WEERNMAANDJE WACHTEN. „Politiek niet alleen iets voor bollebozen" Prins Philip §aames Hindoe-militair vrijuit na weigeren oefening iÜl "binnenland/buitenland g beledigt gehuwde Proefschrift: Aziatische landen houden sekstoerisme zelf in stand entagon vormt [crisisteam tegen computervirussen Parijse warenhuizen zijn dupe van staking SteidócOowiard DONDERDAG 8 DECEMBER 1988 PAGINA 5 orge AMSTERDAM Het sekstoerisme van en naar Zuidoost-Azië wordt vooral door het leger en het bedrijfsleven in die lan den in stand gehouden. In tegenstelling tot wat men vaak denkt, speelt armoede hierin slechts een ondergeschikte rol. Dat staat in het proefschrift „Seks, geld en mo raal" waarop mevrouw Tjanh-Dam Truong morgen aan de universiteit van Amsterdam promoveert. Het sekstoerisme is ontstaan na de opkomst van de internationale toeristenindustrie in de jaren zestig. Voor de landen in Zuidoost-Azië. aldus Tjanh-Dam, kwam de toeristenmarkt als geroe pen. Zij zagen hierin een unieke kans om een einde te maken aan de ontwikkelingsproble men. Met name de grote financiële instellingen die betrokken waren bij de vliegtuigindustrie hebben het toerisme erg gepromoot. Het bedrijfsleven en het leger, die het „prostitutie- beleid" in die landen in handen hebben, zijn er samen in geslaagd het (seks)toerisme verder te ontwikkelen en strijken gezamenlijk de inkom sten op. Onder de dekmantel van het nationaal belang. Tjanh-dam: „Je kunt de ontwikkeling van het sekstoerisme onmogelijk een spontaan proces noemen dat alleen een gevolg zou zijn van armoede". Schuld Voor Tjanh-Dam is sekstoerisme dan ook eerder een politieke en economische kwestie dan een sociale. In Zuidoost-Azië kijkt men an ders aan tegen prostitutie dan in Europa. In de meeste Aziatische landen wordt prostitutie be schouwd als een min of meer „normale" vorm van vrouwenarbeid. Tjanh-Dam: „In Thailand bijvoorbeeld zijn de buddhistische opvattingen over seksualiteit en de man /vrouw-relatie sterk verweven geraakt met de wetgeving en de pro- duktieverhoudingen. Plattelandsvrouwen in Zuidoost-Azië die de seks-industrie binnenstap pen, zien zichzelf in de eerste plaats als brood winner voor hun gezin". Het immorele aspect komt voor hun op de tweede plaats. Tjanh-Dam. zelf van origine een Vietnamese, heeft van dichtbij meegemaakt hoe de vrouwen van het platteland naar de steden werden ge haald, waar Amerikaanse militairen waren ge legerd. In speciale overeenkomsten met de Ver enigde Staten werden zogenaamde ..Rest and Recreation"-regels opgesteld die de Amerikaan se militairen en later andere buitenlandse werknemers toestonden hun vrije tijd in bordelen in de stad door te brengen. Over het waarom werd echter zelden gepraat. Tjanh- Dam: „De meesten vonden het wel gemakkelijk om de schuld af te schuiven op de Amerikaanse soldaten. Maar in de Verenigde Staten, waar ik een paar jaar heb gestudeerd, werd daar anders over gedacht en gaf men de schuld aan de los geslagen seksuele gewoonten van de Vietname se mannen en vrouwen. De vraag „waarom Rest and Recreation?" bleef me bezighouden. Toen ik jaren later in het super-arme Upper Volta nu Burkina Faso tot mijn stomme verbazing een ministerie van toerisme tegen kwam. begon ik me af te vragen „waarom toe risme?". Dat was het begin van mijn proef schrift". afat, (Van onze correspondent igde Roger Simons) )NDEN Over de [ritse prins Philip, ge- jaal van koningin Eliza- ?th II, wordt zeer afkeu- end gesproken nadat hij een toespraak voor [merikaanse journalisten rouwen en dierenlief- ?bbers voor het hoofd >eft gestoten. koninklijke gemaal verge- uwen met prostitueés, ■rdedigde „bloedsporten", zo- jagen, en omschreef de re- 'nternationale reddings oor twee grijze walvis een circusvoorstelling, lagers doen precies hetzelfde _ers doen, alleen met verschil dat deze laatsten erkopen om geld te irdienen", zei de Britse prins maal die voorzitter is van ?t Wereld Natuurfonds. Hij irvolgde: „Ik geloof niet dat ft beter moreel verantwoord er je het doet voor het »ld. Ik geloof niet dat een itituée moreler is dan een ihtgenote, in feite doen zij hetzelfde. Zo zou je ik kunnen zeggen: je mag 'erspel plegen, op voorwaar- f dat je er geen plezier aan .■leeft". ibourafgevaardigde Clare woedend: „Prins Phi- ip heeft alle getrouwde vrou- en van Groot-Brittannië diep fledigd", zegt ze. i Londen wordt dan ook ver- idersteld, dat prins Philip na ■ze toespraak een flink standje heeft gekregen van zijn gema- Het is lang niet de eerste keer. dat de prins zich ernstig aan Is heeft vergaloppeerd. Tijdens het koninklijke bezoek van dit ir aan China had hij het in een gesprek met journalisten over met hun spleetoogjes". Koningin Elizabeth was daar heel om en gaf Philip een fikse uitbrander. Buckingham Palace figerde gisteren te onthullen hoe de vorstin haar echtgenoot keer op zijn nummer heeft gezet. HANNOVER/BONN Het ongeluk dat zich vo rig jaar december in de kerncentale Biblis bij Frankfurt heeft voorge daan, staat niet alleen. Er zijn vorig jaar nog zeker vijf andere storingen in Duitse kerncentrales ge weest die aanvankelijk onderschat werden. En in dit lopende jaar zijn er al leen al in de kerncentrale van Stade in Nedersaksen twaalf storingen geweest waarvan er één in de ca- teorie „E" viel. De „E" staat voor Eile, spoed. Preussenelektra, de eigenaar van de centrale in Stade, maakte woensdag bekend dat zich hier op 27 mei een onge luk heeft voorgedaan bij het starten van de reactor. Een ventiel in de stoomleiding is daarbij afgerukt. Het euvel is echter „onverwijld" gerepa- Het bedrijf heeft toegegeven dat men „wegens het tussen liggende weekeinde" de be treffende autoriteiten pas een paar dagen later heeft gewaar schuwd. De minister van mi lieu van Nedersaksen, Werner Remmers, heeft daarom een aanklacht wegens overtreding van de voorschriften inge diend. Hij verzekerde echter- dat er geen radio-actieve stra ling is vrijgekomen. Hij be loofde dat spoedberichten over storingen in kerncentrales in Nedersaksen meteen bekend gemaakt zullen worden, maar hij verzekerde dat er in het geval van de reactor in Stade geen reden was om de centrale stil te leggen. In oktober heeft zich in Stade ook een storing voorgedaan. Preussenelektra verklaarde dat de centrale is stilgelegd na dat was vastgesteld dat zich in een stoomleiding te grote drukwisselingen voordeden. De centrale is op 17 november na ruggespraak met deskundi gen weer in gebruik genomen, en dit is ook op 17 november bekend gemaakt. In geen van deze gevallen is er gevaar ge weest voor het milieu, en in het bijzonder is er geen radio activiteit vrijgekomen. De Westduitse regering heeft minister van milieuzaken Klaus Töpfer opgedragen vol ledige opheldering te ver schaffen over de gang van za ken bij het ongeluk dat zich vorig jaar december heeft voorgedaan in de kernreactor Biblis A bij Frankfurt. Töpfer maakte een rapport bekend over de kleppen die een rol speelden "bij het incident in de reactor. „Falen van beide kleppen leidt tot een niet af te sluiten lek naar buiten, en derhalve tot een onbeheersba re storing. Het is daarom van dwingend belang dat tijdens het functioneren beide klep pen gesloten zijn," aldus het rapport. In Biblis heeft één van de twee betreffende klep pen 15 uur opengestaan. Deze passage heeft gisteren tot heftige discussies geleid over de catastrofe waaraan men mogelijk is ontsnapt. De eerst verantwoordelijke om deze ge beurtenissen in de openbaar heid te brengen was de Hessi- sche milieu-minister Karl- heinz Weimar. De SPD en de Groenen zullen om zijn aftre den vragen. Nieuw overleg Deetman en studenten 'ETERMEER Minister Deetman van onderwijs gaat op 3 nogmaals met de studentenorganisaties overleggen over Harmonisatiewet en de bezuinigingen op de studiefinancie ring. Deetman en de studenten hebben gisteren afgesproken dan ook verder te zullen praten over korte universitaire opleidhigen voor afgestudeerde hbo'ers, de korting op het budget van de uni versiteiten en het steunfonds voor studenten die langer dan zes bar over hun studie hebben gedaan en daardoor hun beurs Uvijtraken. Verder zullen de conclusies worden besproken taartoe vier werkgroepen de volgende week hopen te komen, n die werkgroepen zitten ambtenaren en studenten. ASHINGTON - Het Amerikaanse ministerie van defensie ?eft besloten een groep van ongeveer 100 computerdeskundi- die zal worden ingezet als de computersystemen worden „aangevallen" door een computervi- De deskundigen zijn over het hele land verspreid en in ittsburgh in de staat Pennsylvania zal een coördinatie-centrum orden gevestigd e beslissing tot de vorming van het team is genomen na twee wallen van computerstoringen in netwerken van het Penta- in, die niet-geheime informatie verwerken. Op 2 november erd Arpanet, een netwerk dat een verbinding vormt tussen de 'sternen van het ministerie en universiteiten, door een virus ingevallen. Het tweede incident deed zich een week geleden •or, toen een onbekende „hacker" zich toegang had verschaft- I de computer van een toeleveringsbedrijf van het Pentagon. :n computervirus is een zichzelf kopiërend programma, dat 't functioneren van de computersystemen belemmert doordat :t geheugenruimte opslokt en gegevens vernietigt. De „aanval" Arpanet heeft het ministerie volgens de Industriële Associa- voor Computervirussen zeker 97 miljoen dollar gekost aan erkonderbreking en door de noodzaak de computersystemen i het virus. Mahesh Sewgobind nuttigt voor het gebouw van de krijgsraad in Arnhem een vegetarische hap. terwijl leden van de VVDM hem met hun aanwezigheid steunen. FOTO: ANP ARNHEM De krijgs raad in Arnhem heeft gis teren de voormalig dienst plichtig militair Mahesh Sewgobind (27) uit Eind hoven schuldig verklaard aan het weigeren van dienstbevelen, maar hem geen straf opgelegd. Sewgobind heeft verschillende keren geweigerd mee te gaan op oefening omdat naar zijn mening de legerleiding niet voldoende maatregelen had Sewgobind, die inmiddels is afgezwaaid, is hindoe en mag in verband met zijn godsdien stige overtuiging geen var kens- en rundvlees eten. De krijgsraad achtte het wei geren van dienstbevelen be wezen. Maar volgens de presi dent van de krijgsraad mr. P.R. Feith had ook de krijgs macht bij herhaling gefaald in de voedselkwestie. Volgens Feith was het daarom terecht Hoewel de krijgsmacht Sewgo bind schuldig achtte, bena drukte mr. Feith de gemaakte fouten en het feit dat Sewgo bind uit geloofsovertuiging had gehandeld en daarvoor zijn nek had uitgestoken. Daarom is een schuldigverkla ring zonder strafoplegging vol gens de krijgsraad op zijn plaats. PARIJS Van de staking van het openbaar vervoer in Parijs zijn vooral de grote warenhuizen in de Franse hoofdstad de dupe geworden. Door de enorme verkeerschaos blijven de Parijzenaars liever thuis en wil de kerstverkoop niet op gang komen. In vergelij king met decembermaanden in andere jaren lijden de warenhui zen momenteel verliezen van twintig a dertig procent. Het wa renhuis Printemps heeft al gereageerd door op hele krantenpa gina's te adverteren met openingstijden tot 21.00 uur. Na vier weken stakingen en twee weken ernstige verstoring van het treinverkeer, zag het er gisteren naar uit dat het conflict in het openbaar vervoer in Parijs en omgeving op zijn einde loopt. Zeven vakbonden hebben gisteren uiteindelijk het loon- akkoord met de regering voor de openbaar vervoerssector in Pa rijs getekend. Alleen de grote vakbond CGT, die nauwe banden heeft met de communistische partij PCF, weigerde zijn handte kening te zetten. Gisteren hebben meer dan een miljoen mensen voor de tiende achtereenvolgende dag gebruik moeten maken van legervracht- wagens, moeten liften of lopen om op hun werk in de hoofdstad te komen. Van de dertien metrolijnen in Parijs waren elf geheel of grotendeels buiten werking door de acties, waardoor ook de Parijzenaar waren gedwongen vaak kilometers te lopen of te lif- Vooroordelen over politieke jongerenorganisaties. FOTO: CEES VERKERK WEINIG ANIMO VOOR POLITIEKE JONGERENORGANISATIES DEN HAAG Van de bijna anderhalf miljoen jongeren in Nederland zijn er maar tien- tot vijf tienduizend lid van een politieke jongerenorgani satie. „Er bestaan dan ook nog steeds gigantische vooroordelen over dit soort organisaties", zegt drs. Hans Huibers, voor zitter van M50, de algeme ne vormingsinstelling van de politieke jongerenorga nisaties. „Alsof politiek al leen iets voor bollebozen is". Als het aan hem ligt wordt er afgerekend met het „parlementje spelen". M50 werd in 1983 opgericht, nadat de drie grote fracties in de Tweede Kamer in motie nummer 50' - vandaar de naam - op de oprichting van een dergelijke organisatie had den aangedrongen. CDJA, JOVD, de Jonge Socialisten, de PSP-jongeren en later ook Jonge Democraten en de PPR- jongeren sloegen de handen ineen om jongeren meer poli tiek bewust te maken. Vandaag houdt M50 ter gele genheid van het eerste lu strum een jubileumcongres in Den Haag onder de titel „Opi nies gevraagd". Hoewel men anders had gehoopt, blijken politieke jongerenorganisaties nog steeds een hoge drempel te hebben. Jongeren zijn wei nig politiek actief en ook op school en op het werk komen ze er niet aan te pas en zijn ze nauwelijks betrokken bij be langrijke beslissingen. Zijn jongeren dan domweg niet geïnteresseerd in politiek? Volgens Huibers, die tot een half jaar geleden landelijk voorzitter van het CDJA was. is dat niet het geval. „Maar het probleem is dat jongeren niet worden uitgedaagd om politiek betrokken te zijn". Wegpesten Als voorbeeld noemt Huibers het onderwijs. „Wat mij be treft hoeft de overheid niet met een wet komen waarin de medezeggenschap voor jonge ren is geregeld", zegt hij. „Maar de schoolleiding moet wel meer open staan en zou zich ook kwetsbaarder moeten opstellen. Nu is het zo dat leer lingen alleen hun mening over een docent kunnen geven door hem weg te pesten. Maar zou er niet sprake kunnen zijn van regelmatig overleg over de manier van les geven?" Een recent voorbeeld van leerlingen die daadwerkelijk betrokken zijn bij belangrijke beslissingen op hun school was de bezetting van het Barlaeus Gymnasium in Amsterdam. Leerlingen eisten dat er niet zonder meer een vrouw tot rector benoemd zou worden, maar dat er in eerste instantie gekeken zou worden naar de kwaliteiten. Huibers: „Het gekke is dat ie dereen praat over participatie van jongeren, maar het is ner gens als doelstelling geformu leerd. Niet in het jeugdbeleid van de overheid, niet op het werk en niet op school. En ook bij de politieke jongerenorga nisaties valt er op dit punt wel wat te verbeteren". Onder de loep Vandaar dat M50 zich vandaag ook zelf kritisch onder de loep neemt. De organisatie wil af van de rokerige zaaltjes waar in een kamerlid een spreek beurt houdt en de aanwezigen vervolgens vragen kunnen stellen. Die traditionele ma nier van politiek vormings werk blijkt maar weinig jonge ren aan te spreken en dus blij ven ze weg. Als het aan M50 ligt wordt er dan ook voor meer creatieve methodes gekozen. „Wij vin den dat er op een veel bredere manier aandacht moet worden geschonken aan politieke vor ming. We moeten af van het idee van die zaaltjes en het verspreiden van boekjes en folders. Waarom zou een plaatselijke politieke jongeren organisatie bijvoorbeeld niet eens contact zoeken met de leerlingenraad van een school om samen iets aan politieke bewustwording te doen? Er moet meer gebruik worden ge maakt van de kanalen waar jongeren zitten. Neem de bio scopen, de bibliotheek. Toch lijkt M50 met haar acti viteiten al een eind op de goe de weg te zijn. Er is op scholen veel belangstelling voor het jongerenmagazine Choice en voor de werkweken op het Binnenhof, waarbij scholieren praten met kamerleden, amb tenaren en journalisten. Werk weken die, zo meent Huibers, meer effect hebben dan tien lessen staatsleer. CLARISSE BUMA iADVERTENTIE Illl -JÉÜ LANDSE STAATSLOTERIJ JPWH jj =31 m/fH Wie slim is koopt meteen een lol Want ook deze maand zijn er meer dan 1 miljoen prijzen te winnen tegenover zo'n 2 miljoen loten. Verdeeld over 3 trekkingen. Alles bij elkaar ruim 33 miljoen gulden aan prijzen. Van een tientje king volgende week woensdag. MÉÉR KANS IN DE STAATSLOTERIJ

Leidse Courant | 1988 | | pagina 5