Gorbatsjov toont macht over de militaire top VAN HET EEN KOMT HETANDER. Ontwapening, vrede en milieu centraal in rede Gorbatsjov Shultz reageert koel op verklaring Arafat bi P DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB BUITENLAND SaidM^owuwt DONDERDAG 8 DECEMBER 1988 PAGINA 4 BIN Estland houdt vast aan souvereiniteit MOSKOU Het parlement van de Sovjet republiek Estland houdt vast aan de eigenzin nige koers binnen de Sovjetunie. Gisteren be sloot het parlement opnieuw dat het het recht heeft veto's uit te spreken over wetten, die door Moskou zijn uitgevaardigd. Vorige week was dit besluit door het nationale parlement in Moskou verworpen. Het is nog niet duide lijk wat de juridische gevolgen zullen zijn van de besluiten van het parlement van Estland. Het parlement verhief verder in een amende ment op de grondwet het Estisch tot officiële taal van de republiek. De afgevaardigden schrokken evenwel terug voor aanvaarding van een wetsvoorstel waardoor honderddui zenden Russen die in de republiek woonach tig zijn, gedwongen zouden worden de regio nale taal te leren. Activisten mogen betogen in Praag PRAAG In Tsjechoslowakije zullen activisten voor de mensenrechten za terdag voor de eerste maal sinds de Praagse Lente van 1968 een demon stratie houden, waarvoor door de auto riteiten toestemming is verleend. Op een klein plein buiten het centrum van Praag mag ter gelegenheid van het veertigjarig bestaan van de Uni versele Verklaring van de Rechten van de Mens een bijeenkomst worden gehouden. Het verzoek de demonstra tie in het centrum van de stad te mo gen houden, werd eerder afgewezen. De toeschietelijkheid van de Tsjechi sche leiders zou verband kunnen hou den met het bezoek van de Franse pre sident Mitterrand, vandaag aan Praag. Aanklacht wegens vervuiling Rijn SCHWEIZERHALLE Het Bureau voor Milieuzaken van het Zwitserse kan ton Basel-land heeft bij de justitie een aanklacht ingediend tegen het bedrijf Saurefabrik AG. De fabriek wordt ervan beschuldigd niet tijdig de autoriteiten te hebben ingelicht, nadat in oktober 1.600 kilo insektenbestrijdingsmiddel in de Rijn was geloosd. De Zwitserse autoritei ten nemen de zaak hoog op. Zij menen dat bij tijdige melding van het incident de schadelijke stoffen in het industrie- afwateringssysteem hadden kunnen worden opgevangen. Concentraties van het insektenbestrijdingsmiddel drongen in de weken na de vervuiling door tot het duinwater langs de Nederlandse kust, waaruit voor delen van West-Ne derland drinkwater wordt geleverd. Aanklachten tegen Rust ingetrokken ITZEHOE Matthias Rust, de Westduitse amateurpiloot die vorig jaar internationale bekendheid ver wierf door zijn landing op het Rode Plein in Moskou, zal in de Bondsre publiek niet worden vervolgd. Vol- g;ns een woordvoerder van het penbaar Ministerie in Itzehoe, niet ver van Rusts woonplaats Wedel, zijn de eerder ingebrachte aan klachten tegen de piloot ingetrok ken. Deze aanklachten betroffen het in gevaar brengen van het luchtverkeer, het schenden van in ternationale luchtverkeersregels en bedrog. De jonge stuntman werd in de Sovjetunie veroordeeld tot vier jaar cel. Na iets meer dan een jaar kwam hij in augustus dit jaar vrij. Ambtenaar aan de kant na kritiek op Thatcher LONDEN Het Britse ministerie van buitenlandse za ken zal een nader onderzoek instellen naar de publikatie in het dagblad The Guardian van een open brief van een van haar ambtenaren. Daarin werd premier Thatcher beschuldigd van het spre ken met „dubbele tong" in haar strijd tegen het terroris me. Zij zou zich „hypocriet" hebben gedragen met haar reacties op de Belgische weigering de voormalige Ierse priester Patrick Ryan aan Londen uit te leveren. Ryan, die van de Belgen naar Ierland mocht reizen, wordt er door de Britten van verdacht banden te hebben met de IRA. Diezelfde Thatcher zou volgens de ambtenaar ech ter hebben toegestaan dat vier (blanke) Zuidafrikanen in 1984, die beschuldigd werden van overtreding van het wapenembargo, de kans kregen aan de Britse justitie te ontkomen. De betrokken ambtenaar is inmiddels uit zijn functie ontheven. NEW YORK Sovjetlei der Michail Gorbatsjov heeft de afgelopen weken achter de muren van het Kremlin een belangrijke politieke overwinning ge boekt op het Rode Leger. Terwijl alle aandacht gericht was op zijn campagne tegen de bureaucratie in de partij en het overheidsapparaat, moet Gorbatsjov de afgelopen maanden ook bezig zijn ge weest de militaire top de zeg genschap over het defensiebe leid van zijn land te ontfutse len. De gisteren aangekondig de troepenreductie was im mers nu precies, waartegen zijn militaire adviseurs hem altijd gewaarschuwd hebben. Met het spectaculaire aanbod, waarvoor de NAVO-landen niets terug hoeven te doen, liet Gorbatsjov blijken dat hij en de hervormingsgezinde civiele adviseurs het defensiebeleid bepalen, en niet de legertop. Tegelijkertijd liet hij zien dat hij erkende dat hij de beden kingen die het Westen al sinds jaar en dag tegen de militaire doctrine van de Sovjetunie koestert, niet helemaal onte recht vindt. Twijfels Met de troepenvermindering komt Gorbatsjov tegemoet aan de twijfels bij politieke en mi litaire leiders in de NAVO- landen omtrent de oprechtheid van de bewering van Moskou dat het bezig is over te.schake- len van een „offensieve" mili taire doctrine op een puur „de fensieve". Volgens de NAVO- landen was daar tot nog toe niet veel van gebleken en was er niets veranderd aan het overwicht dat de Sovjetunie wat betreft tanks en troepen sterkte heeft. De afgelopen maanden waren er in Moskou al tekenen die wezen op meningsverschillen tussen het Kremlin en de mili taire top. In Sovjetbladen over buitenlandse zaken versche nen kritische beschouwingen, waarin de militaire top het verwijt kreeg dat zij haar ma nier van denken niet had ver anderd sinds de dagen van Sovjetdictator Jozef Stalin, toen kwantiteit en niet kwali teit het parool was. Misschien nog tekenender was dat in Sovjetkranten werd gesproken over een militair-industrieel complex in de Sovjetunie, een verschijnsel dat tot dan toe al leen met het Westen werd ge associeerd. Gezaghebbende commentato ren hekelden de overdreven hang naar geheimhouding on der de militairen en sugge reerden zelfs dat de militaire leiding daarmee bewust de „haviken" in het Westen in de kaart speelde, omdat zij zelf niet voor wapenreducties voelt. INF-akkoord Het lijdt geen twijfel dat het INF-akkoord over de afschaf fing van de middéllange-af- standsraketten, dat Gorbatsjov en president Reagan in mei dit jaar tekenden, de nodige on vrede wekte in militaire krin gen, omdat het de Sovjetunie verplichtte driemaal zoveel ra ketten weg te halen als de Verenigde Staten. De toenma lige stafchef van de Sovjet- strijdkrachten, maarschalk Sergej Achromejev, moest in de Pravda uitleggen dat de veiligheid van de Sovjetunie niet werd aangetast door de op het eerste gezicht onvoordelige afspraak. In mei vorig jaar liet Gorbats jov al zien dat hij de militaire top aandurft, toen hij minister van defensie Sergej Sokolov en een aantal hoge officieren Dubbelganger zorgt voor verwarring NEW YORK Ronald Knapp, een imitator die sprekend lijkt op de Russische partijleider Michail Gorbatsjov, heeft gisteren in New York enkele malen voor grote verwarring gezorgd. Zo stapte hij een half uur voor de aankomst van de echte Gorbatsjov vlak voor het gebouw van de Russische di plomatieke missie in New York uit een glimmende limousi ne. Terwijl de vertegenwoordigers van de media haastig hun camera's en blocnote's zochten, stond Knapp op een straat hoek via een tolk de bevolking toe te spreken. Zijn bood schap was echter van commerciële aard, want hij deelde vi site-kaartjes uit waarop vermeld stond hoe men hem kan huren. de laan uitstuurde, nadat de Westduitser Mathias Rust met een sportvliegtuigje voor de poorten van het Kremlin op het Rode Plein was geland. De post van Sokolov ging naar Dimitri Jazov, die gewillig Gorbatsjovs denkbeelden ver tolkte, maar er niet in leek te slagen de overstap van een of fensieve naar een defensieve opzet van de Sovjetstrijd krachten te verwezenlijken. Hoe sterk de positie van Jazov is, valt nog te bezien. Sovjet- woordvoerder Gennadi Gera- simov zei gisteren dat de mi nister gewoon op zijn post blijft, maar een andere func tionaris zei onder vier ogen dat hij vervangen zal worden door een burger. Gezondheid Maarschalk Achromejev, die zich na enige bedenkingen leek te hebben bekeerd tot het „nieuwe denken" van Gor batsjov, is intussen met pen- sioeri gegaan. Volgens Russi sche woordvoerders heeft zijn vertrek niets te maken met de troepenverminderingen en blijft hij adviseur voor defen siezaken van Gorbatsjov. De Sovjet-media maakten gisteren echter geen melding van Ach- romejevs aftreden en een op volger is nog niet benoemd. Achromejev (65), die de rang van maarschalk bekleedde, werd tot stafchef benoemd na dat in 1984 een Zuidkoreaans burgervliegtuig boven Sovjet- grondgebied was neergehaald. Daarbij kwamen alle passa giers om het leven. Hij kwam toen op de plaats van maar schalk Nilolaj Ogarkov. Uitbundig lachend poseren Gorbatsjov en Bush voor de talrijke fotografen op de kade van Gover nors Island waar ze gisteren een lunch-afspraak hadden. Op dat moment was het nieuws over de zware aardbeving in de Sovjetunie nog niet bekend. President Reagan leek enigszins aangedaan door de afscheidsontmoeting met Gorbatsjov. In totaal heeft Reagan vijf topontmoetingen met de Sovjet-leider gehad. De twee presidenten namen uitgebreid afscheid van elkaar voordat Gorbats jov in zijn zwarte Zil-limousine stapte en vertrok. „DAMESTOP" IN TEKEN VAN NIEUWE REGERING „Tanks zijn belangrijker dan troepenr NEW YORK De ontmoeting van de eerste dames van de Ver enigde Staten en de Sovjetunie stond gisteren reeds in het teken van de overgang naar een nieuwe Amerikaanse regering. Raisa Gorbatsjov zat naast de toekomstige Amerikaanse eerste dame, Barbara Bush, en niet meer naast Nancy Reagan. Tussen Nancy en R3isa troonde de echtgenote van VN-secretaris-generaal Pe- (Vervolg van de voorpagina) rez de Cuellar. Of Marcela Perez de Cuellar daarmee een even tuele koele verstandhouding wilde maskeren is niet bekend. De verhouding tussen mevrouw Gorbatsjov en Nancy Reagan zou volgens berichten niet geheel zonder spanningen zijn. NEW YORK De grote vergaderzaal van de Verenigde Naties zat gistermiddag volgepakt, toen president en partijleider Gor batsjov aan zijn toespraak begon. Functionarissen van de VN zeiden later dat de aankondiging over de Russische troepenver mindering niet was opgenomen in de oorspronkelijk aan hen uitgereikte versie van Gorbatsjovs rede. Helemaal onverwachts kwam de aankondiging overigens niet: de laatste dagen hadden Russische functionarissen al gesproken over een „kerstverrassing". Hieronder de belangrijkste punten en voorstellen uit de toespraak van Gorbatsjov: De Sovjetunie zal eenzijdig de troepensterkte en de conventio nele bewapening verminderen. Binnen twee jaar wordt de sterkte van het Sovjet-leger met 500.000 man verminderd. De NAVO schat de totale sterkte van de Sovjetunie op ruim vijf miljoen manschappen, waarvan twee miljoen in Europa. Verder zullen zes tankdivisies (in totaal vijfduizend tanks) worden te der zal de Sovjetunie 8.500 artilleriesystemen (nu 33.000 volgens de NAVO) en achthonderd gevechtsvliegtuigen (volgens NAVO thans 6.050) terugtrekken. In Afghanistan moet op 1 januari een staakt-het-vuren van kracht worden, waarvan de naleving moet worden gecontro leerd door een vredesmacht van de Verenigde Naties. De secre taris-generaal van de VN, Javier Perez de Cuellar, zou een in ternationale conferentie moeten organiseren over de neutraliteit en demilitarisering van Afghanistan. Er moet een einde komen aan de wapenleveranties aan alle partijen in het conflict. De armste ontwikkelingslanden moeten honderd jaar worden vrijgesteld van het betalen van rente en aflossing over hun schulden. In bepaalde gevallen moeten de schulden worden af geschreven. Onder leiding van de VN moet er een top komen van regeringsleiders van schuldenlanden en hun crediteuren. Voor de schuldenlanden die niet tot de allerarmste groep beho ren, zou de afbetaling afhankelijk moeten wofrden gemaakt van de economische ontwikkeling. In het kader van de Verenigde Naties moet een centrum voor noodhulp bij milieurampen komen. De Sovjetunie is bereid mee te werken aan de vestiging van een internationaal ruimte-labo ratorium, uitsluitend bedoeld om de toestand van het milieu te volgen. Om militair gebruik van de ruimte te voorkomen, moet een Wereld-Ruimte-or^anisatie worden opgericht onder auspiciën van de Verenigde Naties. In de Sovjetunie zelf zal meer aandacht komen voor de men senrechten en de bewegingsvrijheid, waaronder de emigratie uit de Sovjetunie. Ons credo is dat alle politieke problemen met po litieke middelen moeten worden opgelost, en alle menselijke problemen slechts op menselijke wijze, aldus Gorbatsjov. Aan het eind van zijn opzienbarende toespraak richtte de Sov- vindt. Volgens hem heeft de gehele wereld echter in de afgelo pen jaren duidelijk voordelen gehad van de verbetering in de onderlinge relaties van zijn land met de VS en hij blies de lof trompet over de inzet daarbij van de Amerikaanse president, Ronald Reagan, en diens minister van buitenlandse zaken, George Shultz. „De volgende regering van de VS, die van de gekozen president George Bush, zal aan ons een partner hebben die bereid is de dialoog, zonder lange onderbrekingen of stappen terug, voort te zetten in de geest van realisme, openheid en goede wil", zei hij. „Wij zijn bereid tot concrete resultaten wat de belangrijkste the ma's betreft voor de Sovjet-Amerikaanse betrekkingen en de ge hele wereldpolitiek". NEW YORK/LONDEN Het Internationale Instituut voor Strategische Studies (IISS) noemde de eenzijdige stap van Gorbatsjov een bewijs van de wil van Moskou om de onderhandelingen over verde re wapenreducties te laten sla gen. Het verwijderen van tanks vindt het IISS van een grotere betekenis dan de te rugtrekking van 500.000 solda ten. De terugtrekking van man schappen zou de Sovjetunie gewoon kunnen gebruiken om haar strijdkrachten te hervor men tot een kleiner maar slag vaardiger leger. Minister Van den Broek van buitenlandse zaken vindt dat de rede van de Russische lei der in de VN „vrij verrassende voorstellen" bevat. De voor stellen van Gorbatsjov zullen volgens hem de onderhande lingen tussen Oost en West over conventionele wapenbe heersing positief kunnen beïn vloeden. Van den Broek wees er wel op dat de onevenwich tigheid tussen Oost en West zo groot is, dat het Oostblok nog veel verder moet gaan. NEW YORK De Ame rikaanse minister van bui tenlandse zaken, George Shultz, heeft gisteren nog al koel gereageerd op een verklaring van de PLO- leider Yassir Arafat, (Vai waarin deze bevestigde dat de Palestijnse Bevrij- dingsorganisatie de staat Israel erkent. Op een persconferentie na een tweedaagse ontmoeting met Amerikaanse joden in Stock holm zei Arafat: „De Pale stijnse Nationale Raad aan vaardt twee staten: een Pale stijnse staat en een joodse staat, Israel. Is dat niet duide lijk genoeg?". In een ook door zijn joodse gesprekspartners ondertekend communiqué nam Arafat verder afstand Shultz ziet echter geen aanlei ding gesprekken met de PLO te beginnen. Volgens Shultz, die vorige week een storm van verontwaardiging veroorzaak te door Arafat een visum een bezoek aan de Verenigde Na ties in New York te weigeren, moet de PLO het bestaans recht van Israel „onomwon. den en niet indirect" erken nen en alle vormen van ter reur afzweren. De Israëlische regering deed de verklaring af als een „pu bliciteitsstunt". „Zij kunnen alles verklaren, maar hun be doeling, ambitie en filosofie de vernietiging van Israel blijven onveranderd", aldus premier Yitzhak Shamir. Des kundigen op het gebied van het Midden-Oosten noemden de verklaring van Arafat ech ter een doorbraak. Mandela woont nu in bewaakt huis JOHANNESBURG De Zuidafrikaanse zwarte leider Nelson Mandela is van het zie kenhuis in Kaapstad, waar hij herstelde van tuberculose, overgebracht naar een be waakt woonhuis in Paarl, een plaatsje in het hart van Zuid- afrika's wijnbouw-gebied. Daar is hij vrij om „onbe perkt" zijn familie te ontmoe ten, aldus de Zuidafrikaanse minister van justitie, Coetzee. Winnie Mandela heeft dit aan bod echter van de hand gewe zen. Zij is van plan alleen ge bruik te maken van de oude bezoekregeling van veertig minuten, zolang haar echtge noot en andere politieke ge vangenen niet worden vrijge laten. De nieuwe huisvesting voor Mandela is een nieuwe stap in een gefaseerde vrijla ting van de zwarte leider, die in 1964 tot levenslange gevan genisstraf werd veroordeeld wegens hoogverraad. VS blijven in de Golf KUWAYT De Amerikaan se minister van defensie, Frank Carlucci, heeft na ge sprekken met de regering van Kuwayt verklaard dat de Ver enigde Staten 25 marinesche pen in de Perzische Golf en de zee van Oman houden totdat Iran en Iraq vooruitgang ge boekt hebben in hun vredes besprekingen. „Het is zaak om op onze hoede te blijven in de Golf", aldus Carlucci. pNI ritse laai eth •nd ei imer rouw ebbe eeft t'leuf' abou hort p hei ven v jeledij Nijpels: milieu-samenwerking is breekijzer in Oost-Europa BUDAPEST De samenwer king op milieuterrein tussen West-Europa en Oost-Europa kan als „breekijzer" dienen in de politieke verhoudingen. Dat zei minister Nijpels van milieu gisteren in Budapest bij de ondertekening van een sa menwerkingsovereenkomst op milieugebied tussen Hongarije en Nederland. Juist kleine West- en Oosteuropese landen kunnen in dit opzicht een voortrekkersrol spelen, aldus Nijpels die ervoor pleitte dat de milieu-samenwerking tus sen Oost en West sterker wordt. Nederland en Hongarije gaan op technisch milieugebied in formatie uitwisselen en elkaar steunen bij milieuprojecten. Verder heeft Nijpels zijn Hon gaarse collega een computer gestuurd meetnet aangeboden voor informatie over luchtver vuiling. Na Polen is Hongarije het tweede Oosteuropese land dat zo'n systeem krijgt. Nijpels en zijn Hongaarse col lega Marothy spraken ook over „schone" auto's. In Hon garije rijden veel auto's van Oostduitse makelij. Die heb ben een sterk vervuilende tweetakt-motor, die niet kan worden voorzien van een ka talysator. Afgesproken is on der meer dat Hongaarse des kundigen binnenkort het nieuwe motorlab van TNO in Delft bezoeken om daar erva ring op te doen over schonere motoren. De Hongaarse regering over weegt ook toetreding tot het protocol van Montreal dat de aantasting van de ozonlaag door het gebruik van drijfgas- sen wil terugdringen. Het Pinguïnland van Professor Lupardi 241) Aan boord van het vliegtuigmoederschip bespreekt Rob met de officieren wat er moet worden gedaan om dr. Ree en de twee matrozen uit de handen van prof. Lupardi te krijgen. „En dat niet alleen," zegt hij, „we moeten die geleerde ook onscha delijk maken. Wat die kerel uitspookt in zijn laboratorium kan de ondergang van de wereld betekenen. Dat gebouw moeten we In ieder geval de lucht inblazen." „Dat zal niet zo eenvoudig zijn," meent een der officieren, „bij atoomsplitsing komen levensge vaarlijke radio-actieve stralen los en..." Daar weet Rob ook van mee te praten en hij vertelt van Lupardi met zijn gouden har nas. En dan opent hij de zak, die hij heeft meegenomen. „Kijk," zegt hij, „wanneer we hiervan nu eens een jasje gingen maken'" De officieren kijken zich de ogen uit. Hoe komt die Rob aan zulke goudklompen? Hij vertelt in het kort zijn avonturen: hoe het oude scheepsjournaal in zijn handen kwam en hij na veel omzwervin gen de schat van Peer de Schuymer ontdekte. En dan wordt de koperslager ontboden om uit het goud voor Rob een harnas te smeden. (ADVERTENTIE)

Leidse Courant | 1988 | | pagina 4