Ecldóc QowumtrV Fraaie reiswekker Leidse Ziekenhuisschool met opheffing bedreigd STAD OMGEVIhv. Nog geen oordeel over meelfabriek j! jeen extra ^eld voor ogopedie Boze reacties over opslag omroepbijdrage Reünie Het Vierde Regiment Infan terie dat van 1860 tot 1940 in Leidén was gelegerd, houdt zaterdag 14 januari een reü nie in het Dorpshuis De Terp in Valkenburg. Mannen die hun militaire diensttijd bij het Vierde of het mob. en oorlogsregiment 28 R.I. heb ben doorgebracht en nog geen rechtstreekse uitnodi ging hebben ontvangen, kun nen zich opgeven bij het se cretariaat van de Reüniecom missie, G.J. Hillenaar, Uhlen- beckkpde 18, 2313 EH in Lei den, tel. 071-124986 of 133854. PvdA De seniorengroep van de PvdA afdeling Leiden houdt maandag een bijeenkomst met als thema Zorgen om de Gezondheid. Spreker is het Tweede-Kamerlid G.J. van Otterloo (PvdA). De bijeen komst begint om 14.00 uur en wordt gehouden in het club gebouw van wijkvereniging Aktief aan de Berlagestraat 2. FNV Met ingang van maandag 2 januari is de Industriebond FNV afdeling Leiden gehuis vest in de Driftstraat 49a. De eerstvolgende klachtenavond is dan op donderdag 5 januari van 19.00 tot 20.00 uur. Cursussen Het Leidse Volkshuis begint donderdag 12 januari enkele cursussen voor vrouwen. De klussencursus is bedoeld voor vrouwen die huishoudelijke klussen zoals behangen en fietsen repareren onder de knie willen krijgen. Deze cursus vindt plaats op tien donderdagavonden en kost 40 gulden. De computercur sus is bedoeld om vrouwen wat wegwijs te maken op een computer. De cursus wordt tien maal op donderdagmid dag en donderdagavond ge geven en kost vijftig gulden. Inlichtingen en opgave bij het Leidse Volkshuis, Apo- thekersdijk 33a in Leiden, te lefoon 071-149180. Geen volledige compensatie mor kosten kinderopvang LEIDEN Een CDA-voorstel om via het retributiefonds te zor- ien, dat ongesubsidieerde kinderopvang voor (her)starters net zo luur wordt als gesubsidieerde opvang, haalt het maandag waar- ichijnlijk niet in de gemeenteraad. Dat bleek gisteren tijdens een /errgadering van de commissie OSE. Links Leiden, de PvdA en e VVD zijn tegen het voorstel, D66 is eventueel voor. Wethou- ler H. van Dongen zei het college te zullen ontraden het voor tel over te nemen. n de praktijk is er te weinig gesubsidieerde kinderopvang, lensen die (opnieuw) betaalde arbeid gaan verrichten komen laardoor bij de duurdere ongesubsidieerde opvang terecht. P. (lück (CDA) vindt dat die mensen uiteindelijk evenveel geld noeten betalen als gesubsidieerde opvang zou kosten. )e GSD zorgt nu al voor een gedeeltelijke compensatie. Klück vil dat het retributiefonds het verschil aanvult. Het gaat volgens [lück om bedragen tot 121 gulden. Alleen D66 wil eventueel en gewijzigd voorstel steunen. Dan moet echter wel nauw om- chreven worden welke ongesubsidieerde instanties meetellen n een maximum inkomen bepaald worden waarbij geen tege- noetkoming meer wordt gegeven. DONDERDAG 8 DECEMBER 198T Meer invloed bewoners van bejaardenoorden LEIDEN/DEN HAAG Bewoners van bejaardenoorden moeten rechtstreeks be stuursleden kunnen benoemen. Ook moeten ze via een bewonerscommissie in vloed kunnen uitoefenen op het beleid en daarin inzicht hebben door openbaarheid van bestuursvergaderingen. Wat er pre cies moet gebeuren, staat in de nieuwe verordening verzorgingstehuizen Zuid- Holland. Behalve democratiseringsmaat- regelen zijn ook regels voor de bescher ming van persoonlijke gegevens van be woners opgenomen. Zo heeft iedere be woner recht op inzage in ziin eigen gege vens, en kan de gegevens laten wijzigen als ze feitelijk onjuist zijn. De verordening moet in januari van het volgend jaar door Provinciale Staten worden vastgesteld. LEIDEN De monumen tencommissie heeft haar oordeel over de waarde van meelfabriek De Sleutels uit gesteld. De commissie wil de gebouwen aan de Ooster kerkstraat eerst van binnen bekijken. Vast staat wel dat de commissie niet zonder meer meent dat ze gesloopt kunnen worden. De commissie moet een oor deel geven over de architec tuur-historische waarde en de betekenis van de gebou wen voor de sociale geschie denis van Leiden. Raadslid J. Laurier (Links Leiden) had hierom gevraagd. Hij wil dat de gebouwen behou den blijven en op de ge meentelijke monumenten lijst komen. Door tijdgebrek hadden de negen commissieleden de fabriekspanden gisteravond nog niet van binnen kun nen bekijken. Zij stelden daarom een oordeel uit tot 6 februari. Dan worden 's middags eerst de gebouwen bekeken, waarna de leden hun oordeel geven. Zelfs al pleit de commissie dan voor het tegendeel, sloop blijft mogelijk. De commissie, waarin onder meer drie ar chitecten, een bijzonder hoogleraar stedebo.uw en een jurist zitting hebben, geeft slechts een advies aan het gemeentebestuur. Vooruitlopend op het be zoek van 2 februari conclu deerde de commissie wel dat de gebouwen uiterlijk niet bepaald mooi zijn. „Maar dat is niet relevant voor ons oordeel", aldus se cretaris N. Schra. De firma Meneba, eigenaar van De Sleutels, heeft het meeste belang bij de mogelijkheid van sloop. Verschillende project-ontwikkelaars heb ben zich gemeld met plan nen om er woningen te bou wen. De gemeente wil dat er naast huizen ook bedrijf jes komen om werkgelegen heid te behouden. Meer vrouwen op burgemeesters posten LEIDEN Commissa- ris van de koningin in de provincie Zuid-Hol land mr. S. Patijn wil dat meer vrouwen tot burgemeester benoemd worden. De afgelopen vier jaar zijn in Zuid-Holland slechts twee vrouwelij ke burgemeesters aan gesteld. Dat betekent, dat slechts zes van de in totaal 101 burgemees ters in Zuid-Holland vrouwen zijn. Motorrijtuigen belasting vrijwel zeker omhoog DEN HAAG/LEIDEN Vrijwel alle fracties staan achter het voorstel van Ge deputeerde Staten van Zuid-Holland om de opcen ten van de motorrijtuigen belasting te verhogen van 25 naar 27. Dit betekent een verhoging van enkele gul dens per jaar. Dat bleek vandaag tijdens de financië le beschouwingen in de Provinciale Staten. De pro vincie verwacht door deze verhoging een totaal bedrag van drie miljoen te verga ren. CW start cursus carrosseriebouw LEIDEN Het Centrum voor Vakopleiding van Volwassenen (CVV) gaat met het Goudse Arbeidsbureau, twee carrosseriebe- drijven en de Stichting Vakopleiding Carrosseriebedrijf in Sas- senheim een scholingsproject voor carrosseriebouwers opzetten. De opleiding is bedoeld voor mannen en vrouwen tussen de 23 en 40 jaar die minimaal een half jaar als werkzoekende staan ingeschreven. Na het met goed gevolg afleggen van het examen krijgen de cursisten gegarandeerd een baan bij één van de twee deelnemende bedrijven. Er is grote behoefte aan goed opgeleide carrosseriebouwers die zich zowel met de nieuwbouw als de re paratie van vrachtwagens, autobussen en speciale voertuigen be zig houden. In totaal duurt de opleiding een half jaar. Daarvan krijgen de cursisten 75 dagen les bij het CVV in Leiden en 25 bij het opleidingsinstituut in Sassenheim. Tijdens de cursus wordt verder een korte stage gelopen bij één van de bedrijven. In totaal dertig mannen hebben hun belangstelling voor het pro ject getoond. In januari kunnen vijftien van hen aan de eerste cursus deelnemen. Er zijn voor de cursisten geen kosten aan de opleiding verbonden; het Arbeidsbureau Gouda bekostigt het project geheel. Redactie LD zegt vertrouwen op in hoofdredacteur LEIDEN Een ruime meerderheid van de redactie van het Leidsch Dagblad heeft het vertrouwen in hoofdredacteur drs. J.W.E. Metselaar opgezegd. Reden voor deze stap is het voortdu rend gebrekkige overleg tussen hoofdredacteur en redactie, al dus een motie die gistermiddag werd aangenomen tijdens een vergadering van de vrijwel voltallige redactie in het gebouw aan de Witte Singel. De motie kreeg de steun van 38 redacteuren. Tien stemden te gen, vijf onthielden zich van stemming. De directie en de raad van commissarissen van Damiate Holding, het uitgeversconcern waartoe het Leidsch Dagblad behoort, wordt in de motie ge vraagd een oplossing te vinden voor de nu ontstane situatie. De problemen tussen hoofdredacteur Metselaar en de ongeveer zestig leden tellende redactie van het Leidsch Dagblad bestaan al geruime tijd. Vorig jaar werd de hulp van „een commissie van wijze mannen" ingeroepen, nadat de redactieraad een over legorgaan binnen de redactie uit onvrede met het beleid was opgestapt. Vier weken geleden vroeg een meerderheid van de redactie de nieuw aangetreden redactieraad om op te stappen, omdat de hoofdredacteur wederom het overleg niet serieus zou nemen. 0eze handige opvouwbare Quartz reiswekker, uitgevoerd in donkerbruin kunstleer, is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. In opgevouwen toestand meet de wekker slechts 8 x 8 x 1,5 centimeter. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. I Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: I f i Telefoon. .(voor controle j Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per j maand automatisch betalen f 23,74 I kwartaal per acceptgiro f 70,93 i H I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Stuur als dank de reiswekker naar ,EIDEN Wethouder H. van )ongen (onderwijs) wil voor- )pig niet meer geld uittrek- en voor logopedie op scholen. )at zei ze gisteren tijdens een ommissievergadering. Ze rea- eerde daarmee op een open rief die door 32 scholen is on- ertekend. Daarin wordt, op rond van resultaten van een nquête onder 20 scholen, ge raagd om de logopedie-activi- eiten 2,'/2 maal zo groot te ma- en. Dat zou moeten vanwege e behoefte die er op de scho en bestaat aan uitbreiding van Ie zorg. De uitbreiding zou 50.000 gulden kosten. Nu is er ngeveer 300.000 gulden voor 3gopedie beschikbaar, 'an Dongen vindt dat er pas lij een volgende begroting ventueel meer geld vrijge maakt moet worden voor logo- ledische hulp. „We moeten iet tekort binnen het onder vijs in de gaten houden. Ik lenk ook dat het moeilijk is im bestaand beleid te gaan te- ugdraaien. Dan zou er met losten geschoven moeten wor- len", aldus de wethouder. De mogelijkheid van een ander ijksbeleid binnen het onder vijs is volgens de wethouder len andere manier om iets aan iet tekort te doen. J. Hoekema D66) vond dat het schuiven met posten mogelijk moest lijn. „Als de nood acuter is dan opt nu toe aangenomen werd Herdient de logopedie wellicht Hsqrrang. Links Leiden en de PdA waren het niet met hem eens. De VVD wenste meer informatie over de enquête. Geen straf voor verkrachtingen DEN HAAG/LEIDEN Een )2-jarige patiënt van het psy chiatrisch ziekenhuis St. Bavo n Noordwijkerhout is vanoch- end geen straf opgelegd door ie president van dé Haagse echtbank. Wel moet hij gedu- ende een jaar worden opge- lomen in een psychiatrische nrichting. De man was ten aste gelegd dat hij in april en lugustus van dit jaar twee nede-patiënten zou hebben verkracht. De rechtbank acht- e er één bewezen. Een psy- holoog en een psychiater had- ien verklaard dat de man on- oerekeningsvatbaar is. „DEETMAN BESEFT NIET WAT HIJ AANRICHT" LEIDEN/DEN HAAG De provincie Zuid-Hol land wordt dagelijks met tientallen boze telefoon tjes bestookt over de ver hoging van de omroepbij drage met tien gulden. Veel mensen zijn veront waardigd over het feit., dat ze moeten betalen voor een omroep „waar ze toch niet naar luisteren". Pleger incest moet 2,5 jaar de cel in DEN HAAG/LEIDEN Een 48-jarige man uit Leiderdorp is vanochtend door de president van de Haagse rechtbank ver oordeeld tot tweeëneenhalf jaar gevangenisstraf met af trek van voorarrest. Tegen de man was drie jaar geëist. De man is schuldig bevonden aan het plegen van incest. De rechtbank acht bewezen dat hij tussen 1984 en april 1986 meerdere malen gemeenschap heeft gehad met een minderja rige dochter. De man, een hoge ambtenaar, is ook ver oordeeld omdat hij tussen 1983 en augustus 1988 ontuchtige handelingen heeft gepleegd met een eveneens minderjari ge pleegdochter. Het extra tientje (of drie gul den, als men alleen een radio heeft) moet worden betaald om de twee regionale omroe pen, radio West en radio Rijn mond, te kunnen financieren. Het is een opslag door de pro vincie op de omroepbijdrage. Hoewel al vanaf juni bekend is, dat meer betaald zou moeten worden, komen de re acties nu pas los bij het ont vangen van de acceptgirokaar ten. De reden van de opslag is ondanks de door de provincie bijgevoegde brief onduidelijk of men is boos omdat tien gul den moet worden betaald voor een regionale omroep, waar men geen belangstelling voor heeft. Gedeputeerde drs. J.J. Boone van financiën: „Ook de pro vincie is niet blij met deze wij ze van financiering. Wij vin den, dat de regionale omroe pen moeten worden gefinan cierd uit de bestaande omroep bijdragen. Maar in de nieuwe Mediawet, waarbij veel geld in Nederland 3 werd gepompt, werden de provincies verant woordelijk gesteld voor de fi nanciering van de regionale omroepen. We vonden het be langrijk de regionale omroe pen Radio Rijnmond en Radio West een kans te geven". Ove rigens is de opslag voor een periode van vijf jaar vastge steld. Na die periode vindt een beoordeling van de omroepen plaats. LEIDEN Het gaat de heer W. Rietdijk niet om zijn werk dat op de tocht staat. „Maar het is on barmhartig om kinderen die toevallig in het zie kenhuis belanden het recht op onderwijs te ontnemen", vindt de di recteur van Ziekenhuis- school Regio Leiden. „De minister gaat een of an derhalf miljoen bezuini gen op de ziekenhuis- scholen, maar hij heeft, niet in de gaten wat hij er mee aanricht". Als de plannen van onder wijsminister W. Deetman doorgaan, bestaat de zieken huisschool, die lessen ver zorgt voor het AZL, het Dia- conessenhuis, het Elisabeth Ziekenhuis en de Jelgers- makliniek over twee jaar niet meer. Deetman heeft onlangs plannen naar de Tweede Ka mer gestuurd waarin hij be zuinigingsmaatregelen aan kondigt voor de ziekenhuis- scholen. Die van Rietdijk zou door de veranderde bereke ning van het aantal leerlin gen zakken onder de ophef fingsnorm van 33 leerlingen. Rietdijk is al dertig jaar hoofd van een school. Twintig jaar van een 'gewone' lagere school en de afgelopen tien jaar van de ziekenhuisschool. Ondanks al die ervaring in onderwijsland is hij danig verrast door wat de minister uit zijn bezuinigingshoed heeft getoverd. Het liefst had hij niet aan de bel getrokken. „Ik ben niet zo'n actievoer der", aldus Rietdijk. De maatregelen zijn echter te bedreigend voor het zieken huisonderwijs om te laten passeren. „Volgens de minis ter moet er een andere bere keningsnorm komen van het aantal leerlingen. Van dat ge tal is het aantal leerkrachten afhankelijk", legt De onder wijzer uit. „Als de nieuwe plannen door gaan, wordt het aantal leerkrachten afhanke- -mfkirgemeester koopt sprei van 103 net bezoek dat burgemeester De Vreeze van Leidschendam 11 eptember bracht aan de 103-jarige mevrouw L.W.J. van der |aage ter gelegenheid van haar verjaardag in bejaardencentrum ichoorwijck, kreeg gisteren een staartje. Mevrouw Van der Haage verkocht de burgemeester en zijn echtgenote voor tachtig peil gulden een zelfgemaakte sprei, die min of meer door de eerste burger was besteld tijdens het verjaardagsbezoek. Tijdens het verjaardagsbezoek vertelde mevrouw Van der Haage de burge meester dat ze graag breide. Door de langzame verslechtering >ok -jarige van haar gezichtsvermogen verwachtte zij echter dat ze de sprei waaraan ze op dat moment werkte, niet zou kunnen afmaken. De heer De Vreeze moedigde haar aan toch vooral door te gaan en riep daarbij in zijn enthousiasme de sprei dan voor hèm af te maken. Die aanmoediging miste zijn uitwerking niet en zo ge beurde het dat mevrouw Van der Haage de burgemeester en zijn echtgenote gisteren de voltooide sprei kon verkopen. De op brengst gaat naar Schoorwijck. Het was de 75e sprei die zij had vervaardigd. foto: cees verkerk afleiden en het observeren onverminderd van kracht. Het lükt in de twee uur per dag om basisschoolleerlingen „bij" te houden. „Met kinde ren van het voortgezet onder wijs is dat wat moeilijker. De verscheidenheid onder hen is erg groot. Dat loopt van eer ste klassers ZMLK tot eind- examinandi VWO. Alle leer krachten hebben zich een beetje geschoold, zodat we de meest algemeen vormende vakken uit de voeten kun nen. Met de talen redden we ons best. Wiskunde en na tuurkunde leveren soms pro blemen op, net als vakken als koken en technische vak ken". Een ramp is dat vol gens tot nu toe niet geweest. „Wij houden er de slogan 'Be ter iets dan niets' op na. Van belang is vooral dat het kind zo veel mogelijk bij blijft en dat het leergedrag in stand wordt gehouden". W. Rietdijk van de Ziekenhuisschool Regio Leiden: „Het is onbarmhartig om kinderen hun recht op onderwijs te ontnemen". foto: tejo ringers lijk van het geipiddeld aantal wat hij aan het aanrichten kind dat op zijn buik moet leerlingen waaraan we in een is", meent Rietdijk. „De zie- liggen een breekpunt in een maand lesgeven. Tot nu toe kenhuisschool is namelijk lange dag. De school biedt werd er gerekend met het veel meer dan alleen een ook op langere termijn per- grootste aantal leerlingen in school en dat heeft de minis- spectief. Met de lessen wor- een maand". Aanrichten ter niet in de gaten. We bie- den de kinderen geconfron- den met het onderwijs iets teerd met de periode na het verblijf in het ziekenhuis. Observaties De nieuwe maatregel hakt er in een voor hen heel vreemde wat Leiden betreft stevig in. situatie. Het onderwijs ken- „Door de nieuwe berekening nen ze. Ze gaan hier graag Een andere taak is volgens blijven er van de 4,2 forma- naar school. De school biedt Rietdijk dat de school de me- tieplaatsen slechts 3,4 over", de patientjes ook veel aflei- dische verzorgers kan helpen rekent de schoolmeester voor. ding. We halen dagelijks zo- door middel van observaties. „Maar erger is dat we door de veel mogelijk kinderen van „Een kind komt hier elke dag nieuwe berekeningsregels de verpleegafdelingen af en twee uur werken. Dan krijg verzamelen ze op een aantal je als docent een beeld van vaste plaatsen. Ze krijgen een kind. Zo is het bijvoor gaan, mogen we nog een jaar daar twee uur les. De kinde- beeld mogelijk dat sympto- onder de norm door blijven ren zijn er die uren helemaal men van een lichte vorm van draaien. Dan is het over twee uit. Ze denken niet aan het epilepsie aan het licht komt", jaar gebeurd met de school", ziekenhuis. Hetzelfde geldt Dat zit de mensen van de zie- voor kinderen die individueel De „normale" functie van de kenhuisschool hoog. „Ik denk les moeten krijgén. Het uur school, het kind zich laten niet dat Deetman voorziet dat ze les krijgen, is voor een ontwikkelen, blijft naast het zakken onder de opheffings norm. Als de plannen door- Dispensatie De maatregelen van de mi nister brengen de functies die de ziekenhuisschool heeft so wieso in het gedrang. „Ik hoop dat met dispensatie mo gen blijven doordraaien. Maar dat zal dan zeker ge beuren met minder mensen dan we nu hebben. We zullen daardoor minder voor de kin deren kunnen doen. Nu al zitten we, met onze mensen regelmatig krap, zeker als we aan relatief veel geïsoleerde patiënten les moeten geven. Dat kost enorm veel tijd". Als Deetman zijn plannen doorzet zal de ziekenhuis school een zachte dood ster ven. Van harde acties kan volgens Rietdijk namelijk geen sprake zijn. „We kun nen toch niet met zieke kin deren op het Binnenhof gaan staan tussen de agenten en de studenten". We schrijven brieven naar de Tweede Ka mer en de pers. Wat kunnen we meer doen. We zijn met weinigen, maar het werk is wel belangrijk". ERIK HUISMAN

Leidse Courant | 1988 | | pagina 13