Bart Engelvaart is een jojo tegen wil en dank d^C Groningen ost beloftes biet in Sport op tv Meerburg buigt pas laat voor Roodenburg Alkmaarse politie arresteert voetballer DS'79 Kistemaker vertrekt bij DS'79 Leidse Courant: voor meer dan nieuws alleen. Een krant voor u! igin^PORT Ceidae Commit WOENSDAG 7 DECEMBER 1988 PAGINA 9 a VVfini Q" k»jc. "n« f Nederland 3, 22.02 uur: Studio 'ing Sport m Pat Duitsland 1, 20.00 uur: 1. FC bsidie'v. Köln-Real Socledad, daarna: In- voor i ter Milan-Bayern München. Duitsland 3, (WDR) 19.00 uur: ™J AkluBlIe Stunde. au won Sfcy channel, 22.00 uur: Interna- Nièi tional Motorsports. Dit béd; Super Channel, 22.00 uur: Golf. MORGEN Duitsland 1, 10.23 u Sport e leie-uymna&iiBK; i»* arage iuUr: rele-Gymnastiek a_ ZOETERWOUDE De Zoeterwoudse voetbalvereni ging Meerburg heeft gisteravond op de valreep de vol le winst moeten laten aan het Leidse Roodenburg. Op het kunstgrasveld toonde Meerburg zich nauwelijks de mindere van het in de tweede klasse acterende Rood enburg. In de eerste helft namen de bezoekers de lei ding door Glenn Helder. Na de doelwisseling zorgde Rien van Veen al snel voor de gelijkmaker waarna Piet de Koning Meerburg zelfs met 2-1 aan de leiding bracht. De balans werd weer in evenwicht gebracht door Richard Gottmer en in de slotminuten pakten de Leidenaars de volle winst dankzij Marcel van der Burg. Meerburg had pech toen Hans Boom de paal raakte. In het aantrekkelijke duel vertolkte Meerburg- doelman Marco van Nierop een hoofdrol. Schaatsbond bespaart Leo Visser selectie DEN HAAG De KNSB heeft Leo Visser aangewe zen voor de wedstrijd om het Nederlands kampioen schap op de tien kilometer. Op grond van hun presta ties tijdens de Gruno Bo kaal, anderhalve week ge leden in Groningen, zijn ook Jaap Woestenburg en Jan Berkhout zeker van een startplaats. Door deze beslissing blijft Visser een selectiewedstrijd bespaard. Nieuwe trainer voor Arnold Vanderlijde SITTARD Arnold Van- derlijde heeft in de Am sterdammer Michel van Halderen zijn nieuwe trai ner. De Europese boks kampioen en tweevoudig winnaar van een bronzen medaille bij de Olympi sche Spelen was genood zaakt naar een andere trainer uit te zien omdat de Hongaar Gyula Bodis op 15 december naar zijn vaderland terugkeert. Vanderlijde heeft in 1982 als junior kennis gemaakt met Van Halderen, een specialist op het gebied van gewichtstraining. Achterstand Van der Wiel na remise BELGRADO Met eenderde van het speelschema van het GMA-kwa- lificatietoernooi in Belgrado achter de rug zijn er nog zes spelers, die de maximale score van drie punten uit drie partijen achter hun naam heb ben staan. Dat zestal bestaat uit de drie Sovjetrussen Psachis, Barejev en Kaidanov, de IJslander Petursson, de Tsjechoslowaak Hulak en de Joego slaaf Todorcevic. De partij tussen Ve- likov en Van der Wiel eindigde na zeven uur spelen in remise. Daardoor kwamen beide schakers op 2 1/2 punten, net als 29 anderen,- die de ze vende plaats delen. Hendriks en Baars zonder sponsor HENGELO - Martin Hen driks en Henk Baars moeten op zoek naar een nieuwe sponsor. Beide veldrijders kregen gisteren van hun ba zen te horen, dat per 1 januari bij hun huidige werkgever geen plaats meer voor hen is. Zowel Peter Post (ploegleider van Hendriks) als Barbas (het bedrijf dat Baars individueel sponsort) wil eventueel nog wel tot het einde van het crossseizoen met de renner doorgaan, maar de vraag is of de KNWU een dergelijke con structie wil of kan goedkeu- Dames HGC treffen Amsterdam in poule Europa Cup PARIJS Bij de toernooien om de Europese hockeybekers voor clubs, die met Pinksteren (12-15 mei) wor den gehouden in Wassenaar (dames) en Mülheim (heren) zijn de dames bekerhouder Amsterdam en lands kampioen HGC in poule A inge deeld bij Rasante Brussel en Ealing uit Engeland. Nationaal kampioen Bloemendaal speelt in poule B met Amiens (Fra), Atletico Terrassa (Spa) en het Schotse Edinburgh. Be kerhouder bij de heren is thuisclub Uhlenhorst, die dit jaar Bloemen daal op eigen veld in de finale be dwong. beelde SCHIEDAM De afge lopen weken heeft zich in de handbalwereld een Sportieve variant afge speeld van het Ameri kaanse feuilleton Dallas of zoals u wilt Dynasty. Titel pakweg: Spijkenis- se. Hoofdrolspeler is Ton van Linder, belangrijkste bijrol heeft Bart Engel vaart. Vooral de naam van de laatste, acteur in wat zo langzamerhand allesbehalve lijkt op een komedie dook regelma tig op in de media, waar bij sterk de indruk werd gewekt dat de handbal ler van het Haagse Her mes zich manifesteerde als een soort jojo, waarbij de bewegingen konden worden vertaald als „ja- nee" of „welles-nietes". Onduidelijkheid troef dus en alle aanleiding om de persoon in kwestie eens aan de tand te voe len in deze. Kort voor de onlangs gehou den Haarlemse handbalweek werd bekend dat de uit Spij- kenisse afkomstige Bart En gelvaart zou hebben bedankt voor het Nederlandse team. Vlak voor het bewuste toer nooi bleek de opbouwspeler van Hermes ineens weer wél in de selectie te zijn opgeno men. Waarna om de verwar ring compleet te maken an derhalve week geleden in de openbaarheid kwam dat de handballer opnieuw had af gehaakt. Een ontwikeling, waar de man in kwestie wel een paar kanttekeningen bij wil maken. „Om te beginnen is aanvan kelijk veel te laat bekend ge worden dat ik me niet be schikbaar wilde stellen", tracht Engelvaart de gordi aanse knoop van af-, aan- en vervolgens weer afmeldingen te ontwarren. „Ik had dat al in september laten weten, omdat ik toen op grond van teleurstellende ervaringen met de nationale ploeg voor rang wilde geven aan m'n werk. Vervolgens is met die mededeling niets gedaan. Tot de Haarlemse week in zicht kwam. Van Linder (bonds coach; red.) bleek me toen toch weer voor de ploeg te willen hebben. Maar hij had mensen op het bondsbureau gevraagd om me weer uit te- nodigen. Daar vonden ze, hoorde ik later, de zaak wat te persoonlijk liggen en de den ze niets. Ik werd toen op de vrijdag vóór „Haarlem door Van Linder gebeld en we hebben een dag later een gesprek gehad op Papendal, in het trainingskamp. Daar zijn toen afspraken gemaakt. Ik kon me daar goed in vin den en heb me weer beschik baar gesteld. Maar al in Haarlem bleek dat die af spraken toch niet volledig werden nagekomen. Ik speel de weliswaar redelijk veel, maar dat was meer een ge volg van de gedeeltelijke af wezigheid van Boomhouwer en Groener, de twee andere spelers die op mijn plek staan. Toen we vervolgens met een anders samengesteld team, waaronder een aantal spelers van Jong Oranje, in België speelden en ik weer niet de kans kreeg die Van Linder me had beloofd heb ik de knoop doorgehakt. Be sloot ik om voorlopig te be danken. Zo lang Van Linder coach is speel ik niet meer voor het Nederlands team". WK B-groep De Nederlandse ploeg bereidt zich voor op de wereldtitel strijd B-groep in februari in Frankrijk. Maar die prepara tie verloopt -allesbehalve gladjes. Want in de periode dat de affaire-Engel vaart speelde trok ook een aantal andere spelers aan de bel. Met name doelman Jac. Jos- ten sperde daarbij de mond wel heel wijd open en dis kwalificeerde bondscoach Van Linder totaal. Hij noem de de coach volslagen incapa bel en onacceptabel. „Daar heeft Josten een tacti sche fout gemaakt", zegt En gelvaart (22) daar over. „Hij had waarschijnlijk gehoopt een actie los te maken en Guus Cantelberg als coach terug te krijgen. Dat is mis lukt. Het ziet er nu naar uit dat Van Linder tot en met het B-WK in februari ook als herencoach aanblijft. Overi gens een in mijn ogen, en niet voor mij alleen, onmoge lijke combinatie met zijn taak als bondscoach voor de vrou wen. Maar dat zal financieel wel niet anders hebben ge kund. Het handbalverbond heeft hem voor vier jaar on der contract genomen en ge regeld dat hij na die periode zijn normale baan weer te rugkrijgt. Ik denk echter wel dat na februari voor een an dere constructie moet wor den gekozen. Tegen deze dubbelfunctie bestaat te veel weerstand". Brutaal De in Schiedam sinds maart dit jaar als technisch teke naar bij een ingenieursbu reau werkende Bart Engel- vaart maakte vorig jaar fe bruari zijn debuut in het Ne derlands team. Ondanks zijn inmiddels 41 landenwedstrij- den („Waarvan de helft in de basis") behoort hij bepaald nog niet tot de routiniers-in- alle-opzichten. Dat is moge lijk ook een verklaring voor het feit dat hij als internatio nal (nog) niet geheel slaagde waar hij als clubspeler wel erkenning afdwong. „Ik gedraag me inderdaad in het oranjeteam nog anders dan bij Hermes", analyseert de „Spijker". „In mijn club team ben ik behoorlijk bru taal en moet het daarin heb ben van m'n techniek, waar door ik anderen in staat stel te scoren". Om er realistisch aan toe te voegen: „In de na tionale ploeg kom ik eigen lijk net kijken. Ik zal dan ook een coach niet ter verant woording roepen als ik vind dat hij zich niet aan afspra ken houdt. Maar ik trek wel de konsekwenties. Als me kansen worden beloofd op de plaats die ik het meest am bieer, dan reken ik er op dat ik die krijg. En verwacht ik ook dat dan niet een speler vÉin Jong Oranje op die plek komt te staan of dat een speler die zegt vermoeid te zijn (Henk Groener) blijft staan, terwijl ik op de bank zit. Als Van Linder dan ge durende negen wedstrijden de gelegenheid heeft om te tonen dat hij mij een kans geeft en het gebeurt dan nog niet, dan is voor mij de maat Geduld Zo kon het gebeuren dat het Nederlandse handbalteam af gelopen weekeinde in Oos tenrijk aantrad (en dat te leurstellend deed) zonder de oorspronkelijk van het Rot terdamse Ancora afkomstige Bart Engelvaart. Die mis schien wel tot 1990 geduld zal twee et ge»| mak jaards r slecl Een iïtK dens !get de coi Dorzitt 'UTTGART Kansloos tgeschakeld en toch te- Ij eden. „FC Groningen 1 iëft van het Europa ip-avontuur veel ge- erd. De saamhorigheid de vernieuwde selectie groter geworden", wist amer Hans Westerhof te iz stellen. De eliminatie wx Vfb Stuttgart werd iteravond glimlachend Sfjiivaard. Per slot van re ining tekendede beste "Jiitse spits van het mo- :nt, Jürgen Klinsmanri, logst persoonlijk voor de in het Neckarstadion. Groningen loste de beloftes in vol op de aanval te spe- Het kon ook niet aan de :n verwachtingen voldoen, hterin kon de bal nog wel n voet tot voet gaan, Vfb ittgart vond dat allang best. ploeg had immers liefst rtien wedstrijden in zes we- tijd gespeeld en wilde zich 'einig mogelijk inspannen. kort dekte en de Gro- e spitsen Eykeikamp en lijer isoleerde. De topscorer lijke ?ctorvi|"~ lokal lori "nationaal toernooi in Minsk van de eredivisie had zijn dag helemaal niet en zijn maatje in de punt toonde aan op dit ni veau simpel te kort te komen. Westerhof wist dat ook wel. „We werden klem gezet. Ik vond dat best mooi om te zien en zo moet je het volgens mij ook zien. Zij zijn zoveel verder dan wij. Bovendien maakten ze op mij niet de indruk een plichtmatig partijtje af te wer ken". Arie Haan liet andere geluiden horen. „Bremen komt hier met 1-0 achter en neemt meteen het initiatief over. FC Groningen kon dat niet, dat wisten we. Als je in Groningen verliest, zoals Atle tico en Servette krijg je het moeilijk. Mijn spelers zijn geestelijk en lichamelijk moe van de vele wedstrijden. Als je met 2-0 voorstaat en het niet meer hoeft, dan word je nog veel' vermoeider". Het Europa Cup avontuur van FC Groningen was al na de eerste wedstrijd over. De pres taties waren goed, de uitscha keling van Atletico Madrid zelfs een sensatie. Financieel kon het niet beter met twee ronden meer dan begroot, plus een directe televisieuitzending van de eerste wedstrijd tegen Stuttgart. „We hebben gepro- Erik Regtop (rechts) in duel met Guido Buchwald. beerd de aanval te zoeken en dat is een paar keer gelukt. Stuttgart is gewoon veel ster ker, klaar. We hebben vorige keer fouten gemaakt, die nu minder voorkwamen. We zijn ondanks de nederlaag weer een stap verder", aldus de te vreden Westerhof. HENK MULDER VfB Stuttgart - FC Groningen 2-0 (1-0): 22. Klinsmann 1-0, 52. Klinsmann 2-0. Scheids rechter: Germanakos (Gri). Toeschouwers: 8500. Gele kaarten: Boekweg en Roossien (FC Groningen). Stuttgart: Immel; Allgöwer, Buchwald, Strehmel, Schöfer; Katanec, Schröder, Hartmann; Sigurvinsson (Walter/Schma- ler), Klinsmann, Gaudino. FC Groningen: Tukker; Sink- graven, Boekweg, Van Dijk; Roossien; Koorman (óroele- ken), Regtop, Olde Riekerink; Ten Caat, Meijer, Eijkelkamp. ijov (Sov)-Katz (Sov) 1-1, Baljakin i^Sawczyk (Pol) 2-0, Paluch (Poll der Wal (Ned) 2-0, Mitsjanski 'FMikoIze (Pol) 2-0, Gantwarg f)-Presman (Sov) 1-1, Keita (Mallj- sportuitslagen riend 1,30, plaats 1,10, 1,40, 2,10, koppel 7,80, trio 31,40. Carola Bonnl, 3. Black Beauty. Toto: winnend 3,60, plaats 1,10, 1,20, 1,40, koppel 6,30, trio 54,20. - r—. Mikolze 3. 14. Recj 1 (uit «1 vö 15. Sawczyk 1, 16. Kelta 0. mtoRDESPORT itraen van Hilversum $Jï,°*r3' 1540 m: 1. Durban Surge (M. Elzinga) 2.40,7-1.20,4, 2. Attlca, 3. dead heat Annerlet (2) en Zarmunda (9). Toto: winnend 15,80, plaats 1,10, - 1,00 (9) _en_ 1,10 (9), koppel 5,50, plaats 1,70, 3,50, 1,50, koppel 26.00. trio 289,80. 6e koer», 1609 m: 1. Anne V (F. Ot- tersberg) 2.08,5-1.19,9, 2. Cereal, 3. Aljemlnt, 4. Beauty Starlet. Toto: win nend 3,40, plaats 1,40, 1,60, 1,50, koppel 9,60, trio 72,90. kwartet Bouwhuis) 2.39,8-1.19,9, 2. Anna Ha nover. 3. Bavonora. Toto: winnend 2,70, plaats 1,70, 1,70, 1,60, koppel 12,50, trio 81,60. 8e koer», 2000 m: 1. Annflne Moun tain (L. Dooper) 2.38,6-1.19,3, 2. Zac- hery Baker, 3. Yester. Niet gestart: 5,40, plaats 1,40, 1,10, 1,40, koppel Ooyen) 3.23,4-1.23,4, 2. Ber- Omzet totalisator: 338.219,-. SCHAKEN GMA-toernooi In Belgrado (Sov) 0-1, Slmagln (Sov)-Hulak (Tsj) 0-1, Wazjoekov (Sov)-Kudrln (VSt) 1/2-1/2, Mikalsjisjln (Sov)-Azma)pa- rasfvill (Sov) 1/2-1/2, Talmanov (Sov>- Kaidanov (Sov) 0-1, Mohr (Joe>-Pe- tursson (IJsl) 0-1, Velikov (Bul)-Van der Wiel (Ned) remise. Gunavan (Ind)- Blees (Ned) 1-0, Vanheste (Ned>-Ver- öczy (Hon) 1-0, Riemersma (Ned>-Jo- klc (Joe) 1-0, Los (Ned)-Lin (Chl) 0-1. Stand aan kop: 1. Psachis, Barejev, Kaidanov en Petursson 3 punten. SKIËN Slalomwedstrijd in Sestrière (Italië): 1. Glrardelll (Lux) 1.47,31 (52,20- 55,11), 2. Nilsson (Zwe) 1.48,10 (52,58-55,52), 3. Accola (Zwl) 1.48,65 (53.33-55,32), 4. Bittner (WDI) 1.49,12 (52,64-56,48), 5. Okabe (Jap) en Gstreln (Oos) 1.49,53 (54.47-55.06). 7. McGrath (VSt) 1.49,83 (53,79-56,04), 8. Tritscher (Oos) 1.49,93 (53,49- 56,44), 9. Furuseth (Noo) 1.49,97 (54,23-55,74), 10. Gerosa (Ita) 1.50,05 (54,10-55,95). Stand wereldbeker, algemeen klassement: 1. Zurbriggen (Zwl) 50 punten, 2. Girardelll (Lux) 35, 3. Enn (Oos) 21, 4. Nierlich (Oos), Nilsson (Zwe), Plccard (Fra) 20, 7. Sportwereld Voetbal De KNVB heeft de wedstrijd Feyenoord - Sparta, die eergisteren werd afgelast, vastgesteld voor woensdag 21 december. Deze datum komt Feyenoord echter slecht uit. De club heeft een voorkeur voor zaterdag 24 december. IJshockey IJshockeyclub Heerenveen heeft zijn derde buitenlander ingeruild voor een ander. De komende man is de Canadees Dave Russell, die vorig jaar voor Tilburg uit kwam en twee weken geleden nog voor het Zwitserse Frei burg speelde. Hij komt in de plaats van zijn landgenoot Keith Resanoff. FOTO: PETER VAN MULKEN moeten hebben om weer op een belangrijk toernooi in ac tie te komen. Dan is namelijk de - zoals ze dat bij de hand ballers noemen - „C-WK". Want zoals het er nu naar uitziet zal het oranjeteam zich met of zonder Van Lin der/Engelvaart straks in fe bruari niet kunnen handha ven in de B-poule. „Ze zullen het heel moeilijk krijgen", houdt Bart Engelvaart de prognose bescheiden. Maar hij is veelzeggend genoeg. FRANK WERKMAN ALKMAAR De Alk maarse politie heeft gis terochtend spitsspeler Leen van der Weel van DS'79 aangehouden, nadat deze op het bureau was ontboden. De politie ver hoorde hem over het handgemeen met AZ- doelman Kooistra, die met een hersenschudding van het veld moest worden gedragen. Later op de dag werd Van der Weel weer vrijgelaten. Doelman Kooistra heeft een verklaring afgelegd, maar nog geen aangifte van mishande ling gedaan. Omdat Kooistra zo hard werd geslagen, dat hij drie kwartier buiten bewust zijn bleef, heeft de politie be sloten „ambtshalve tot de aan houding en het verhoor van Van der Weel over te gaan", aldus een verklaring. De officieren van justitie van de rechtbank in Alkmaar heb ben „gezien de ernst van de zaak" een snelrechtprocedure gestart tegen vijf aanhangers van de voetbalclub AZ. Het vijftal wordt ervan verdacht zaterdagavond na afloop van het duel AZ-DS'79 scheids rechter J. van Mierlo te heb ben gemolesteerd. Het vijftal zal zich vrijdagmid dag voor politierechter mr. N. Geleijnse moeten verantwoor den. Alle verdachten komen uit Alkmaar en hebben hun aandeel in de geweldpleging Protest Real tegen strafzaak met tv-beelden MADRID De tuchtcommis- sie van de Spaanse voetbal bond behandelt vanavond de uit de hand gelopen Madri- leense voetbalderby tussen Real en Atletico. Beelden van het sportprogramma „Estudio Estadio" moeten de commissie- helpen de schuldigen aan te wijzen en de strafmaat te be palen. De leiding van Real heeft de voor het televisiepro gramma verantwoordelijke Jose Angel de la Casa aange klaagd. De zondag vertoonde samenvatting zou een tenden tieuze voorstelling van de wedstrijd bieden. De club van Beenhakker protesteert tegen een behandeling met behulp van televisie- of videobeelden. Bij een topclub staan vaker ca mera's langs de kant, zodat de kans op bestraffingen groter is, zo luidt de redenering. DORDRECHT Simon Kis temaker heeft het bestuur van de eerste divisieclub DS'79 verzocht het lopende contract aan het eind van het seizoen niet te verlengen. Kistemaker is bezig aan zijn derde seizoen bij de Dordtse club. Hij zal zijn werkzaamheden tot de afloop van de huidige verbintenis, 30 juni volgend jaar, normaal voortzetten. Maatregelen Het bestuur van AZ heeft be sloten nieuwe maatregelen te nemen betreffende de veilig heid in het stadion in de Alk- maarderhout. Dit om gebeur tenissen, zoals die zaterdag te voorkomen. Het bestuur van AZ heeft tevens de voorvallen tijdens een bijeenkomst met politiefunctionarissen van Alkmaar geïnventariseerd. Daarbij is men tot de slotsom gekomen dat onder de gege ven omstandigheden al het mogelijke is gedaan om exces sen uit te sluiten. De Centrale Organisatie van V oetbalscheidsrechters (COVS) gaat er bij de KNVB op aandringen de in amateur voetbal geldende (strafmaat regelen ter' voorkoming van molestatie van arbiters ook in de betaalde sector door te voe ren. „In het amateurvoetbal wordt de vereniging waar de moles tatie heeft plaatsgevonden hangende het onderzoek uit de competitie genomen. Bij een herhaling kan de club zelfs he lemaal uitgesloten worden. Nu ook de arbiters in het betaalde voetbal meer en meer gemo lesteerd worden, moet de KNVB het huidige onder scheid tussen beide sectoren ongedaan maken. AZ zou in dit geval tot het onderzoek is afgerond niet mogen spelen", vindt Govert van der Borden, voorzitter van de COVS. Wouters in staat van beschuldiging ZEIST De tuchtcommissie van de sectie betaald voetbal van de KNVB heeft Jan Wouters van Ajax in staat van beschuldi ging gesteld. Dit naar aanleiding van diverse schriftelijke ver klaringen, waarin melding werd gemaakt van overtredingen te-, gen de Volendammer Johan Steur in de eredivisiewedstrijd van* 27 november. Steur kreeg toen de rode kaart voorgehouden na dat hij Wouters.had nagetrapt.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 9