„We blijven vechten voor rust en vrede" Deinig in DDR over verzet tegen glasnost prinkhanenplaag teistert Turkije Swapo verbreekt bestand Namibia Wraak iNA «BUITENLAND £cidae(3oiMCMii WOENSDAG 7 DECEMBER 1988 PAGINA S „Executies zijn roddelijke orders" ^ICOSIA Iran voert [goddelijke opdrachten" uit, vanneer het gevangenen •xecuteert. Dat heeft presi- |ent Ali Khamenei van Iran <ezegd in een vraaggesprek net studenten, dat werd uit monden door de Iraanse adio. Hoeveel executies in ran zijn uitgevoerd zei whamenei niet, maar vol lens de oppositiegroep Muja- jeddin-Khalqzijn er sinds hgustus 12.000 tegenstan- |ers van het bewind terecht- ésteld. Nog dagelijks wor- en tientallen jcecuteerd Oliedieven actief op de Rijn BONN Op de Rijn worden jaarlijks miljoenen liters stookolie, dieselolie en benzine verdonkeremaand. Met die praktijken hou den zich zelfs internationale bendes bezig, aldus de Duitse doua ne die belast is met de controle op de Rijn tussen de Duits-Ne derlandse grens en Dormagen (bij Krefeld). Het gaat meestal om kleine hoeveelheden brandstof die worden ontvreemd. Maar door de veelvuldigheid gaat het op jaarbasis toch om grote hoe veelheden met een waarde van miljoenen guldens. Volgens de chef van de Duitse douane zijn de betrokkenen meestal opva renden van tankschepen en personeelsleden van olie-bedrijven. Een aanzienlijk deel van de fraudes kan niet of nauwelijks straf rechtelijk worden vervolgd, als de verdwijning al wordt opge merkt. De hoeveelheid olie wordt namelijk nog steeds met een peilstok gemeten en niet met een liter-telwerk. Afwijkingen van een half procent van de opgegeven lading worden als normaal beschouwd. Een half procent van een scheepslading loopt echter al gauw in de vele duizenden liters. Soms worden de olie-bendes echter op heterdaad betrapt, bijvoorbeeld wanneer zij bezig zijn de lading over te pompen in een langszij gekomen schip. Herder Nog helemaal in vervoering van het kerstspel waarin ^8j|j§ hij gisteren één Mr :(^4 van de drie her- ders mocht spelen. loopt prins Harry (rechts) met een van zijn vriendjes j de Londense kleu terschool uit. De zoon van prins Charles en prinses Diana maakte vo rig jaar al zijn to- neeldebuut met M' een bescheiden bijrolletje in het kerstspel. FOTO: AP Atlantis veilig terug op aarde EDWARDS BASE Het Ameri kaanse ruimteveer „Atlantis" is op aarde teruggekeerd na een vijfdaagse militaire missie in de ruimte. De „At lantis" landde zonder problemen op de luchtmachtsbasis Edwards in de Mojave-woestijn in California. Het ruimteveer heeft een uiterst geavan ceerde spionagesatelliet in een baan om de aarde gebracht. De satelliet krijgt een belangrijke rol bij het toe zicht op naleving van de wapenak koorden tussen de VS en de Sovjetu nie. Het was de tweede vlucht van de NASA met een ruimtveer na het on geluk met de Challenger in 1986. Regering Sudan dreigt met chemische wapens JUBA De Sudanese regering heeft in de zuidelijke provinciehoofdstad Juba chemische wapens opgeslagen, die zij zal gebruiken als de Sudanese bevrijdings beweging SPLA verder naar de stad op dringt. Dat heeft de Westduitse katho lieke missie-organisatie Missio „op basis van betrouwbare informatie" bekendge maakt. Als laatste vesting voor Juba hebben de verzetstrijders het dertig ki lometer verder gelegen stadje Torrit in genomen. Honderden inwoners kwa men om bij de gevechten of stierven van honger. In naam van de katholieke kerk van Sudan heeft Missio opgeroe pen het gebruik van chemische wapens te veroordelen. isters LINKA t>ALESTIJNEN NA EEN JAAR INTIFADAH: AZA Schuilnaam: bu Kassem. eeftijd: 44 jaar. iterlijk: donker haar, or, bruine ogen. erleden: Twaalf jaar ge- ingenisstraf wegens rertredingen tegen de iligheid van de staat Is- lel. feroep: Intifadahleider azastrook. bu Kassem stemt in met ons sprek, nadat we de volgende «rwaarden zijn overeenge- geen publikatie van ire naam. Geen vermel- an de plaats van ont- oeting. Geen bandopname, ij kijkt mij even doordrin- >nd aan, legt uit dat je tegen- oordig ook journalisten niet kunt vertrouwen. „De raelische inlichtingendienst :eft, gecamoufleerd als bui- nlandse pers, al enkelen van ijn vrienden opgepakt". Pas s ik hem mijn Nederlandse ispoort laat zien, is hij gerust. Kraten over één jaar Inti- „Ook voor ons was het verrassing dat ons volk zo lang heeft volgehouden, waarheid is dat wij zelf re mden op drie a vier weken (lusten". ij spreekt met zachte stem en ;n opvallende mate van zelf- ?rzekerdheid. „Ons grootste LO hebben kunnen overtui- n de noodzaak de Inti- idah om te zetten in een rea- itisch-politiek programma, p 15 november hebben wij :ces gevierd toen Arafat Tientallen gewonden in bezette gebieden JERUZALEM In ge vechten met Israëlische troepen zijn gisteren tien tallen Palestijnse jongeren gewond geraakt en er viel een dode, een meisje dat geraakt werd door een plastic kogel. In een groot deel van de Gazastrook en op de Westelijke Jordaan- oever werd gestaakt uit so lidariteit met de ruim tweeduizend Palestijnen, die gevangen zitten in het kamp Ketziot in de woes tijn. De ondergrondse lei ding van de Palestijnse op stand (Intifadah) heeft ook voor morgen en overmor gen stakingen uitgeroepen. Dan is het precies een jaar geleden dat de Intifadah begon. i toe is dat i de, Stenen Voor Abu Kassem was dat het begin van de bevrijding. „Ik heb de mensen nog nooit zo blij gezien. Er was vuurwerk, er waren vlaggen. We zongen, we danstenv Zelfs het Israëli sche leger heeft dpt niet van ons kunnen afnemen": „Maar wat nu?", vraag ik. „Er zijn in het afgelopen jaar zo veel slachtoffers gevallen. Het „We hebben een moeilijk jaar achter de rug. Maar onze kracht is de wetenschap dat de wereld ons steunt. Jouw land, Nederland, heeft veel voor ons gedaan. We hopen dat jullie binnen de Europese Gemeen schap willen werken aan de erkenning van onze staat. Het gaat om ons nationale be staansrecht". „En intussenNog meer ge weld? Gaan jullie misschien binnenkort over tot het ge bruik van wapens?". „De confrontatie zal scherper worden. Er is geen weg terug. Over het gebruik van wapens hebben we onze twijfels. Als we daarmee beginnen, komen de Israeli's met hun tanks. Dat kan ons iedere dag tientallen doden kosten". Abu Kassem hij heeft zijn schuilnaam zelf gekozen is een opstandsleider van de eer ste orde. Hij slaapt niet één nacht op dezelfde plaats. „De soldaten overvallen onze hui zen vooral 's nachts. Pas als het gevaar geweken is, val ik in slaap". Tijdens het afgelopen Intifa- dahjaar werden volgens de Is raëlische legerwoordvoerder ongeveer twintigduizend Pa lestijnen gearresteerd. Pale stijnse bronnen geven een aan tal van ongeveer dertigdui zend op. Sommigen voor een korte ondervraging. Anderen voor de duur van zes maanden administratief arrest in gevan genkampen. Schietklaar tie door het leger als „betrek kelijk rustig" omschreven. In het centrum zie ik af en toe een militaire jeep. De soldaten dragen hun helmen en hebben het geweer schietklaar. Hier en daar vliegt een steen over de straat. De soldaten reageren niet. Ik duik. In het Ahli Arab-ziekenhuis krijgt de „betrekkelijke rust" andere dimensies. Ambulance na ambulance rijdt aan. De dienstdoende verpleger in de eerste-hulpkamer telt tot 15.00 uur twintig gewonden: tien met kogelwonden, tien toege takeld met geweerlopen, stok ken en helmen. „Ik was op weg naar de markt met citroenen", vertelt de 18- jarige Nimr Mohammed She- heibr. „Plotseling werd ik door een soldaat aangehouden, die mij zei dat er een uitgaans verbod was. Hij begon me te slaan en riep: Ik zal jullie alle maal kapot trappen". Raid Mussa El Wawi is net te rug uit de operatiekamer. „We hebben één van de twee ko gels verwijderd. De andere wond moeten we in een later stadium behandelen", vertelt de verpleger. Rondom zijn bed staan zeker twintig Palestij nen. De sfeer is geladen. Een vrouw huilt. Een oude man streelt de hand van Raid die onrustig door zijn bed schuivend bijkomt van de verdoving. Raid Mussa is der tien jaar. „Hij moest van zijn moeder het dak van het huis schoon maken. Er kwam een legerpa trouille langs. Een van de sol daten schoot", vertelt zijn va der. Dezelfde avond maakt de Is raëlische televisie melding van twee gewonden in de Gaza strook. Routinenieuws. Met hun geweren schietklaar hielden patrouillerende Israëlische soldaten gisteren alle Palestijnen in het Jabaliya kamp in de gaten. De sfeer was uitermate gespannen na alle onrusten eerder op de dag. FOTO: AP machtsspel geworden. Israë lisch militair vertoon tegen over Palestijnse nationalisti sche trots. Een strijd die als er geen politieke oplossing komt op een nieuwe Israe- lisch-Arabische oorlog kan uit lopen. Rust en vrede Naast het bed van Raid Mussa zegt de oude man, Jimah Ab- del Hadi El Wawi: „Ik ben 67 jaar. In 1948, toen de joden ons dorp aanvielen, vluchtte ik uit Palestina naar Gaza. Ik heb elf kinderen. Twee van mijn -zo nen zijn tijdens de Intifadah gearresteerd. Nu zit ik naast mijn gewonde kleinzoon. Ik vraag om niet meer dan rust en vrede. Als God ons helpt en mijn gebed wordt verhoord, ben ik bereid de volgende dag te sterven". Waarom is er op Raid Mussa El Wawi geschoten", vraag ik de legerwoordvoerder. De woordvoerder belooft een onderzoek. Mijn vraag bereikt zelfs de commandant van de troepen in de Gazastrook. Meer dan een week later de volgende officiële mededeling: „De zaak is nog steeds in on derzoek. In de militaire rap porten is geen melding ge maakt van een incident, waar bij het door u genoemde kind is gewond". Balans Op 9 december, nu een jaar geleden, brak de Intifadah uit met hevige onlusten in de Ga zastrook. De droge balans van één jaar Palestijnse revolutie is 424 doden volgens Palestijnse bronnen, 242 volgens de offi ciële Israëlische cijfers. Van Palestijnse zijde wordt gespro ken over ongeveer 45.000 ge wonden. Het officiële Israëli sche cijfer is: 2.567. Aan Israë lische zijde vielen acht doden (soldaten en burgers). Er raak ten in totaal 1.131 soldaten en burgers gewond. „De tijd dat wij onze ogen konden sluiten met de gedachte dat het Pale stijnse probleem uitsterft, is voorbij", zegt parlementslid Dedi Zucker. De Israëlische veiligheids dienst stond aanvankelijk machteloos tegenover de groeiende Palestijnse opstand. Maar met hulp van massa-ar restaties, uitgaansverboden en nachtelijke overvallen zijn de bezettingsautoriteiten erin ge slaagd vele honderden activis ten te arresteren. De strijd is een wederzijds ommenwerper eergestort lleen aan het staart- uk is de verongelukte merikaanse B-52 bom- enwerper nog te her- i. Het toestel ortte gisteren neer op luchtmachtbasis in staat Michigan. De t bemanningsleden isten zich bijtijds in iiligheid te brengen, jordat het toestel in and vloog en ontplof te Amerikaanse chtmacht heeft bevel igeven alle 260 B-52 ommenwerpers aan de ond te houden voor chnische controle. FOTO: AP NKARA Aan de zuid- en estkust van Turkije zijn gro- frmen sprinkhanen ge- 'naleerd. De bevolking is e» voor een complete inva- die catastrofale gevolgen hebben voor de land- ),uwoogst. De eerste sprink- werden eerder deze week ontdekt in de zuidelijke provincie Antalya. Later wer den zij ook aangetroffen in de omgeving van Izmir aan de westkust. Het Turkse ministe rie van landbouw heeft alarm geslagen en opdracht gegeven tot een massale campagne om de sprinkhanen te bestrijden. Turkije wordt hierbij geholpen door het feit dat de zomer voorbij is en het klimaat op het ogenblik niet gunstig is voor de sprinkhanen, die in Afrika voor grote problemen zorgen. PARTIJLEDEN VERBITTERD OVER STARRE LEIDING OOST-BERLIJN Het verbod van het Sovjet maandblad Spoetnik en vijf Russische films in de DDR, vorige maand, heeft geleid tot deining onder de Oostduitse bevolking en in de boezem van de SED, de Oostduitse com munistische partij. Volgens bronnen in Oost-Ber- lijn hebben „duizenden" leden van de SED hun lidmaatschap opgezegd uit protest tegen de pogingen van de partijleiding om een dam op te werpen te gen de door Moskou bepleite politiek van glasnost (open heid) en perestrojka (hervor mingen). Tegen protesterende partijle den zijn disciplinaire maatre gelen genomen evenals tegen studenten, die bezwaar hadden aangetekend tegen het verbod op de Russische publicaties. In de universiteitssteden Halle en Jena kwam het eveneens tot protesten. In Jena zouden Sov jet-studenten zich bij hun Oostduitse collega's hebben aangesloten. De DDR-leiding lijkt voorals nog echter niet van plan ge hoor te geven aan de kritiek. Tal van officiële bladen, met voorop het SED-partijorgaan „Neues Deutschland", bevesti gen deze week nog eens dat de partijleiding vastbesloten is de Sovjethervormingen niet over te nemen. De enige tegemoetkoming waartoe de regering van de DDR bereid zou zijn, is een versoepeling van het reizen en de emigratie naar het Westen. Dat blijkt uit een intern docu ment van de Oostduitse com munistische partij dat het persbureau Reuters in handen heeft gekregen. Maar ook in de nieuwe regeling heeft nie mand in de DDR een absoluut recht om te reizen. Oostduitse kerken schatten dat tussen de vijftigduizend en twee miljoen Oostduisters met emigratie- plannen rondlopen. 18.00 14.00 12.22.48 f n E AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Het Pinguïnland van Professor Lupardi (0) Op grote hoogte vliegend zoekt Rob de zee af. Na onge- ink-!er dr'e kwart'er ontdekt hij twee stippen beneden zich. Hij •mieLalt en ia- daar varen inderdaad de twee schepen, die ook bij t de exPeditie behoren. Dat grote vierkante schip is het vliegtuig- ;end 0edersc.h'P- Maar moet hij nu landen op dat kleine dekje? Zo'n dr.unsts<u^e ^iee't no9 n0°it uitgehaald. Enfin, als ze bene lei-* nu maar even he|Pen- Hfj vraagt per radio instructies. Vanghaak uit en laag binnenkomen", luidt de instructie. „Lan- dingskleppen uit." commandeert 'n onbekende stem daarna. Rob gehoorzaamt en met meer geluk dan wijsheid slaagt hij er in een vrij behoorlijke landing uit te voeren. Aan boord wordt hij verwelkomd door de commandant. „Brengt u nieuws van dr. Ree?" vraagt deze, wanneer Rob zich heeft voorgesteld. „Ja"! antwoordt Rob. „maar helaas slecht nieuws." De commandant neemt hem mee in zijn kajuit. De zware zak, die Rob van het eiland heeft meegenomen, heeft hij ook nu bij zich. Onzichtbaar vliegtuig toch op radar te zien SYDNEY De Amerikaanse Stealth-bommenwerper, die geacht wordt onzichtbaar te zijn voor de vijandelijke radar, kan wel degelijk worden opge spoord met een nieuw type ra darsysteem, dat in Australië is ontwikkeld. Volgens een bij het project betrokken expert kan een nieuw type korte- golf-radar de Stealth in het vi zier krijgen, wanneer het vliegtuig verder dan duizend kilometer weg is. Wanneer het toestel binnen een straal van duizend kilometer komt, ver dwijnt het echter op de korte- golf-radar, die net zoals de korte-golf-radio werkt via een voortdurende weerkaatsing met de ionosfeer in de hogere luchtlaag. Binnen die straal blijft de Stealth dus ook voor de modernste radar onzicht baar. Maar dan kan het aange vallen land zijn luchtdefensie intussen georganiseerd heb ben, aldus de deskundige. LUSAKA De Namibische bevrijdingsbeweging Swapo heeft aangekondigd dat zij het bestand dat nu in Namibia van kracht is opzegt. Binnenkort zal de Swapo de gewapende strijd weer hervatten. Als re den wordt aangevoerd dat Zuidafrika klaarblijkelijk toch niet bereid is zich te houden aan het principe-akkoord over de onafhankelijkheid van Na mibia. Tot ieders verrassing verliet de Zuidafrikaanse dele gatie vorige week de afsluiten de besprekingen over de kwesties Angola en Namibia. Overigens hebben de VS de verwachting uitgesproken dat Zuidafrika uiteindelijk het ak koord toch zal ondertekenen. Razzia op Filipijnen Op hardhandige wijze worden twee Filipijnse dorpsbewoners uit hun huizen verdreven terwijl een soldaat van de regeringstroepen huiszoeking verricht. De Filipijnse regering heeft meer dan drie duizend troepen ingezet tegen de communistische rebellen die vanaf september zeven soldaten gevangen houden. FOTO: AP door Roger Simons LONDEN Is er iemand die u niet kunt uitstaan? Een dame of heer, die u iets betaald wil zetten? Doe uzelf dan een plezier en stuur deze persoon een „leuke" verrassing in de vorm van een „wraak-telegram"! Een dergelijke opdracht kan in vertrouwen worden gegeven aan de firma Take That" (Steek dat in je zak), uit Thatcham in het Engelse graafschap Berkshire. Voor 30 pond (een goede honderd gulden) levert het bedrijf op het adres van de vrijer die jou onverwacht de bons heeft gegeven een blik af, dat gevuld is met vette aardwormen. Het pakket gaat meestal vergezeld van een briefje waarop te lezen staat: „De smerigste worm ben jij!". Een Engelse die zich bedrogen voelt, doet niets liever dan haar valse minnaar uitschelden voor „gemene pier.Dat is de meest krenkende benaming die zij kan bedenken. Zo'n doosje wormen is een „wraak-telegram" dat verrassend veel wordt gevraagd. De firma „Steek dat in je Zak", gesticht door „wreker" Colin Seckington, helpt mensen die zich gekweld, beledigd of genomen voelen. Voor de dertig pond bedenkt hij voor elke klant een gloednieuw gebaar van wraakzuchtige aard. Zit bijvoorbeeld bij u op 't kantoor een vervelende Don Juan die van zichzelf vindt dat hij voor alle dames onweerstaanbaar is, stuur hem dan een doos half-rotte haringen, dan weet hij direct vanwaar de wind komt. Een tuiltje verwelkte rozen is volgens Take That" een goed middel om ongewenste vrijers op afstand te houden. Colin en zijn vrouw Joan bedenken doorlopend verse wraakmogelijkheden. Maar zij zorgen er wel voor dat hun „avenger-grams", zoals ze in het Engels heten, nooit te ver gaan. Tenzij de cliënt het verlangen heeft uitgesproken dat de geadresseerde tot in het merg gekwetst moet worden zijn de wraakacties van die aard, dat het slachtoffer er zich met een grap van af kan maken. Seckingtons bedrijf draait goed. Hij heeft enkele jongelui aangeworven om de wraaktelegrammen te gaan bestellen thuis, in de kroeg, op 't kantoor of waar dan ook. Zijn bedrijf past in een uit Amerika overgewaaide trend. In Groot-Brittannië zijn er tegenwoordig tientallen kleine bedrijfjes, die gespecialiseerd zijn in alternatieve boodschappen voor om het even welke gelegenheid: een nieuwe baby, iemand die jarig is, bruiloften, met succes afgelegde examens en ga zo maar door. Er zijn zelfs bedrijven die een gezongen alternatief telegram bestellen, door op de plaats van bestemming een lied ten gehore te brengen. De tekst kan speciaal geschreven worden om het feestvarken een plezier te doen. Kissograms worden besteld door wulps geklede dames, die de gevierde uitgebreid afzoenen. Er bestaan ook „Full Stripograms", afgeleverd door jonge dames die zich in de kortste keren volledig in hun blootje zetten en vervolgens als de gesmeerde bliksem verdwijnen. Het feit dat Colin Seckington zijn wraak-telegrammen heeft moeten bedenken bewijst echter, dat de meeste alternatieve telegrammen een kort leven beschoren zijn.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 5