Gorbatsjov raast als wervelwind door Big Apple 2499.- Overleg over beter grondwater vordert Sociale partners nog oneens over loonkosten Haagse prostitutie straks gebonden aan strikte voorwaarden I £e«dóc6omant Geweld in Kaukasus opnieuw toegenomen UIT VOORRAAD LEVERBAAR Vendex Headstart II PC Dixons I je komt ogen I en oren tekort. Nederlanders krijgen alsnog Duits pensioen Waterballet in Limburgse dorpen ie BINNENLAND/BUITENLAND WOENSDAG 7 DECEMBER 1988 PAGINA iBU Poolse regering: vlees van de bon WARSCHAU De Poolse regering heeft laten weten een einde te willen maken aan de rantsoenering van be paalde goederen. Zo zal ben zine waarschijnlijk vanaf 1 april niet meer op de bon zijn. Ook zal in één provincie een proef worden genomen met het afschaffen van de rantsoenering van vlees. De meeste Poolse gezinnen mo gen 2,5 kilo vlees per persoon per maand kopen tegen een officiële prijs. Vlees kan ook op de markt worden gekocht van particuliere boeren, maar kost dan vier keer zo veel. Staking metro Parijs gaat door PARIJS Het einde van de staking bij het Pa- rijse openbaar vervoersbedrijf RATP is nog niet in zicht. De overheersende communistische vak bond CGT heeft de laatste salarisvoorstellen van de directie van de hand gewezen. Drie kleinere bonden gingen wel akkoord, maar voor de ge plaagde forenzen zal dat weinig uitmaken; de hoofdaders van het doorgaande openbare ver voer tussen Parijs en de voorsteden blijven ge stremd. De chaos in Parijs was gisteren opnieuw groot, omdat ook de diensten van de „normale" stadsmetró en bussen waren ontregeld. Taxi chauffeurs wilden niet rijden omdat ze toch maar vast zouden raken in de files. De CGT houdt ondertussen vast aan haar extreme eis van ruim driehonderd gulden salarisverhoging per maand. De directie wil voorlopig niet meer dan 50 gulden geven plus verhoging van enkele premies. Voor volgende week staan ook acties op stapel bij de Franse spoorwegen, om het daar te beginnen loonoverleg „te ondersteunen". Nederlander in Frankrijk veroordeeld tot levenslang NICE Een 32-jarige Nederlan der is gisteren in de Zuidfranse stad Nice veroordeeld tot levens lange gevangenisstraf wegens moord op zijn vriendin en poging tot moord op een Westduitse toe rist. In een toilet van een restaurant in de plaats Roquebrune-les-Issam- bres schoot de Nederlander op 22 juli 1985 zijn vriendin een kogel door het hoofd. Daarna probeerde hij ook zichzelf van het leven te beroven, maar hij bleef in leven. Enkele dagen voor de moord had de aan drugs en alcohol verslaafde dader een Westduitse toerist zwaar verwond toen hij er met diens auto vandoor ging. Dees vindt doorstralen vlees aanvaardbaar DEN HAAG Doorstraling van vlees kan bruikbaar en veilig zijn, mits wordt voldaan aan een aantal voorwaarden die een terug houdende toepassing van deze methode met zich mee brengt. Dit standpunt zal Neder land vertolken tijdens de volgehde week in Genève te houden conferentie over aan vaarding van, toezicht op en handel in door straald voedsel, aldus staatssecretaris Dees (volksgezondheid) gisteren in antwoord op mondelinge vragen van het PPR-kamerlid Beckers. Als het gaat om de noodzaak tot vermindering van gezondheidsrisico's, de ontsmetting van specerijen en kruiden en er geen sprake is van een oplapmethode is er sprake van een veilige technologie, meent Dees. Beckers is het niet met hem eens. Zij wijst op het ontbreken van goede controle mogelijkheden. MOSKOU Bij botsingen tussen etnische groepen zijn gisteren in de Sovje trepubliek Azerbajdzjan drie mensen om het leven gekomen. Zes anderen, onder wie drie soldaten, raakten gewond tijdens demonstraties. Ook vanuit de aangrenzende repu bliek Armenië werd mel ding gemaakt van doden. „In delen van de republiek is de situatie bijzonder gevaar lijk. Er zijn doden gevallen in de regio's Kalinin, Masis en Gugark", meldde de krant Sotsjalistitsjeskaja Industrija. Voor de tweede achtereenvol gende dag verweet Sovjet-lei der Gorbatsjov de plaatselijke partijleiders niet voldoende te hebben gedaan om „de orde te herstellen en de acties van ex tremistische elementen tegen te gaan". Moskou heeft giste ren een resolutie aangenomen waarin wordt geëist dat de plaatselijke autoriteiten „on middellijk definitieve maatre gelen" nemen om een einde aan de wantoestanden te ma ken. In de resolutie worden de plaatselijke leiders ten dele verantwoordelijk gesteld voor de massale uittocht van Arme niërs en Azeri's. Naar schat ting 180.000 mensen zijn in middels de grens tussen beide republieken overgetrokken. Hét tv-nieuwsprogramma Vremja liet gisteren beelden zien uit Azerbajdzjan en Ar menië waar vluchtelingen met vrachtwagens vol bezittingen en in propvolle treinen arri veerden. (Vervolg van de voorpagina) NEW YORK Als een wervelwind razen de Rus sische leider Michaïl Gor batsjov, zijn vrouw Raisa en hun gevolg in meer dan veertig Amerikaanse limousines door Manhat tan, het centrum van de ,,Big Apple", New York. De leider van het mach tigste communistische land op bezoek in de eta lage van het westerse ka pitalisme, die met het oog op de komende kerstda gen extra is versierd. Om veiligheidsredenen is slechts een deel van het pro gramma bekendgemaakt, maar het omvat zowel politie ke gesprekken als bezoeken aan enkele van de vele attrac ties die New York rijk is. Gor batsjov is pas de tweede Russi sche leider die New York en de Verenigde Naties bezoekt. In 1960 zette Nikita Chroetsjov de stad op stelten tijdens een 25 dagen durend bezoek, waarbij hij onder anderen de Cubaanse leider Fidel Castro ontmoette in de wijk Harlem en tijdens een zitting van de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties zijn rede kracht bij zette door met zijn schoen op de lessenaar te slaan. Fluwelen handschoen Gorbatsjov hanteerde vandaag in zijn toespraak tot de Vere nigde Naties een andere tac tiek. Hij treedt de wereld met de fluwelen handschoen tege moet, als onderdeel van zijn nog steeds zeer succesvolle pu blic relations-politiek. Op dat terrein brengt hij de Amerika nen dezer dagen in eigen huis een gevoelige nederlaag toe. Gorbatsjov wekt de indruk dat hij zeer vast in het zadel zit en precies weet wat zijn politieke koers is. Zijn tegenpolen Reagan en Bush bevinden zich, wat dat betreft, in een veel minder comfortabele po sitie. Zijn bezoek aan de Big Apple zal de populariteit van Gorbatsjov geen kwaad doen, zo is dan ook de verwachting in New York. Sommige Amerikanen hebben er kritiek op dat Reagan en Bush naar New York gaan om met Gorbatsjov te praten. Het lijkt alsof beide heren eerbie dig een audiëntie bij hun op ponent hebben aangevraagd. Was het niet veel beter ge weest Gorbatsjov gewoon naar Washington te laten komen waar hij, met de hoed in de hand, had mogen aankloppen aan de voordeur van het Witte Huis? Opstoppingen Het bezoek van Michail Gor batsjov bezorgt de Newyorkse Partijleider en president Gor batsjov was bij zijn aankomst in New York optimistisch ge stemd. FOTO: AP politie intussen heel wat hoofdbrekens met de beveili ging in en rond het gebouw van de Verenigde Naties en de tochten door de stad. De poli tie, die ruim zesduizend poli tiemensen inzet voor de bevei liging van de Sovjetleider, houdt rekening met enorme opstoppingen als Gorbatsjov en zijn entourage zich in de al tijd drukke straten naar een nieuwe afspraak spoeden. De Sovjetleider reist vrijdag door voor een driedaags be zoek aan Cuba, waar hij over leg zal voeren met Fidel Ca stro. De revolutionaire leider nam afgelopen maandag nog duidelijk afstand van Gorbats- jovs hervormingsbeleid. Ko mende maandag vliegt Gor batsjov voor een officieel be zoek naar Groot-Brittannië, waar hij besprekingen zal voe ren met premier Margaret Thatcher en een onderhoud heeft met koningin Elizabeth II. (Van onze sociaal- economische redactie) DEN HAAG De kans dat werkgevers en werknemers een akkoord bereiken over de verlaging van de minimum loonkosten is bijzonder klein. Daardoor is het zeer de vraag of er op korte termijn tiendui zenden langdurig werklozen aan de slag kunnen. Morgen hebben de sociale partners het laatste gesprek over de verlaging van de loon kosten en het instellen van werkervaringsplaatsen in het bedrijfsleven, waar langdurig werklozen voor een bepaalde periode stage kunnen lopen. Maar na anderhalve maand vergaderen zijn de menings verschillen tussen de sociale partners nog groot. Eind oktober werd in de Stichting van de Arbeid, het regulier overleg tussen over heid en sociale partners, be paald dat er op 1 december een kant en klaar plan zou moeten liggen voor de bestrij ding van de langdurige werk loosheid. Daarvoor werd een werkgroep in het leven geroe pen, waarin de drie partijen overleggen. De sociale partners konden het echter niet eens worden over de verlaging van de mini mumloonkosten. De werkne mersbonden hebben steeds ge ëist dat er centrale afspraken zouden worden gemaakt, het liefst in collectieve arbeidso vereenkomsten (cao's). Ook willen de vakcentrales dat de salarisschaal die tien procent boven het minimumloon ligt, wordt gesubsidieerd. De werk gevers weigeren met beide ei sen akkoord te gaan. Waarschijnlijk wordt volgende week tijdens de begrotingsbe handeling van sociale zaken en werkgelegenheid in de Tweede Kamer over de ba nenplannen gedebatteerd. Als de sociale partners geen over eenstemming bereiken, zullen de kamerfracties en de rege ring met eigen plannen ko men. SUSKE EN WISKE DE KOMIEKE COCO (c) Standaard Uitgeverij. Antwerpen-Weesp (ADVERTENTIE) DenieuweHeadstartII.de j meest complete XT-machine in Nederland. Met standaard een 5.25 inch en een 3.5 inch diskdrive. De machine is gebaseerd op de 8088-1 chip met een verwerkingssnelheid van 9.54 Mhz en 640 K-geheugen. Compleet met een uitgebreid pakket Nederlandse j software t.w.v. 3000.-. Vanaf Vendex Headstart Tbrbo 888XT: vanaf 1999.- GRONAU Rond de 2.800 Nederlanders krijgen met ingang van volgend jaar dankzij de bemiddeling van het Duits-Neder landse samenwerkingsverband Euregio een aanvulling op hun pensioen vanuit de Bondsrepubliek Duitsland. In totaal gaat het op jaarbasis om ruim drie miljoen Duitse mark. Nog steeds is er volgens Euregio, een intergemeentelijk samen werkingsverband van rond 90 gemeenten, geen eind gekomen aan de stroom vragen over pensioenen van Nederlanders die in de Bondsrepubliek hebben gewerkt. Omdat de aanvragers veelal niet over officiële documenten beschikken moet Euregio via de meest uiteenlopende instanties in de BRD en getuigen aan infor matie komen om met succes een pensioenaanvraag te kunnen indienen. Ondanks de grote toevloed van verzoeken om bemiddeling bij het verkrijgen van pensioenen, is er naar de mening van Eure gio een aanzienlijk aantal Nederlanders dat nog geen moeite heeft gedaan duidelijkheid over mogelijke pensioenaanspraken te krijgen. Pensioenrechten hebben slechts een terugwerkende kracht van vier jaar. Water onder druk In een serie ver halen gaat onze krant in op de problemen rond de drinkwater voorziening in ons land. Een voorziening die steeds meer on der druk komt te staan. Vandaag de tweede afle vering, waarin ir G. Ardon, hoofd van de hoofdaf deling Drinkwa ter van het mi nisterie van volksh uisvesting, ruimtelijke orde-' ning en milieu beheer aan het woord komt. De eerste aflevering verscheen op 6 december. Ir G. Ardon: „Nijpels wil wel, maar hij komt voortdurend andere ministers tegen". FOTO: MILAN KONVAUNKA LEIDSCHENDAM In juli 1987 slaakte de Ve- win, de Vereniging van Waterleiding Exploitan ten in Nederland, een noodkreet: de vervuiling van het grondwater moet dringend een halt wor den toegeroepen. In no vember 1988 wordt die noodkreet niet alleen herhaald, zij wordt aan- gescherpt. Op negen plaatsèn in ons land blijkt het grondwater al zo ernstig verontreinigd dat daar de directe drinkwatervoorziening in gevaar komt. Kenne lijk is er in een jaar tijd weinig gebeurd, lijkt de situatie zelfs verslech terd. Die verontrustende gevolg trekking leggen we voor aan ir G. Ardon, hoofd van de hoofdafdeling Drinkwater van het ministerie van VROM. Hij reageert direct en openhartig. „Ja, in feite mag je dat verontrustend noe men". Maar hij nuanceert; „Je mag niet zeggen dat je nu even ver bent als een jaar geleden. Wel als je kijkt naar de feite lijke kwaliteit van het grond en oppervlaktewater, maar niet in de sfeer van het met elkaar eens worden van het nemen van maatregelen en die doorgevoerd krijgen. Daar vinden inmiddels inte ressante ontwikkelingen plaats". Volgens de waterdeskundige gebeurt er veel aan de over- legtafel. Op bestuurlijk ni veau bij voorbeeld. Zo komt rond ae jaarwisseling een nota over de bestrijdingsmid delen uit, waarin staat aange geven wat er met die stoffen moet gebeuren. Binnenkort wordt door het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Mi- lieuhugiëne (RIVM) de nota „Zorgen voor morgen" ge presenteerd en moet een RIVM-rapport over het grondwaterprobleem het le venslicht zien. Hierin wordt regionaal en lokaal aangege ven wat er met het grondwa ter aan de hand is. Op 15 maart 1989 komt milieumi nister Nijpels met zijn Natio naal Milieu Beleidsplan, waarin het beleid tot 2015 is vermeld en medio volgend jaar tenslotte komt Nijpels met een verhaal over de tota le drinkwatervoorziening. Valkuil Ardon: „Je mag niet zeggen dat er nu géén maatregelen genomen worden. Je moet er echter altijd mee doorgaan, 't zal nooit genoeg zijn, hoe op timistisch je ook bent. Boven dien zul je de mensen voort durend moeten wijzen op de consequenties van hun doen en laten". Uitgangspunt van het minis terie is, hoe kan het ook an ders, „het zo snel mogelijk realiseren van maatregelen om de boel hier weer gezond te maken". Ardon: „Nijpels wil wel, maar hij komt voort durend andere ministers te gen: Ik hoef ze niet te noe men". Dat hoeft het hoofd drinkwater inderdaad niet, de media melden dat wel: Braks (landbouw), als het om de veestapel en dus de mest gaat, Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) als het om de au- to's en dus de uitlaatgassen gaat, De Korte (economische zaken) als het om het bedrijfsleven en bij voorbeeld de fosfaatindustrie gaat en dan niet te vergeten een op passend en zuinig heer als Ruding (financiën) die de beurs angstvallig gesloten houdt. De mate van milieubescher ming is, zo zegt Ardon, na tuurlijk ook afhankelijk van hoe goed het met onze econo mie gaat. Hoe tegenstrijdig dat ook moge klinken. Want: „Je moet in staat en bereid zijn om offers te brengen en geld beschikbaar te stellen. Wij zijn vaak de vragende partij, kunnen weinig bieden. Als anderen doen wat wij willen, kost het hén geld. Wij hebben nooit genoeg geld om hen schadeloos te stellen. Het is uiteindelijk meestal een kwestie van geld of je met een vervuilende activiteit stopt". Spanningsveld „Niipels wil altijd meer of sneller dan een andere mi nister naar zijn achterban waar kan maken. Vaak zijn de ministers het eens over de milieudoelstelling, alleen kan de weg om dat te bereiken voor ieder anders zijn. Er is een zeker spanningveld", constateert Ardon. „Braks roept wel dat 'ie het ermee eens is, maar vraagt vervol gens begrip voor de moeilijke situatie van de landbouw. Dat spanningsveld houd je altijd. Voor ons gaat het na tuurlijk nooit ver of snel ge noeg". „In wezen moet je op elke plek van ons land schoon wa ter kunnen winnen. Ja. Dat betekent dat je strengere maatregelen op moet leggen. Vanuit ons departement zou den we dat ook maar wat graag willen. Wij zouden het liefst zeggen: er mag hele maal niets gebeuren dat strij dig is het met milieubelang. Maar dat is ireëel". Ardon ziet geen heil in het voortdurend verbieden van zaken. Dergelijke verboden zijn „papieren tijgers" en zijn op den duur maatschappelijk niet aanvaardbaar, 't Mooist zou het zijn wanneer het alle maal op basis van een zekere vrijwilligheid gebeurt „We willen zo min mogelijk dicte ren, maar er zijn grenzen en wanneer die overschreden worden moeten we maatre gelen nemen". „Ik denk dat ie kunt consta teren dat je bezig bent om veranderingen te vragen in processen die een hele lange ontstaansgeschiedenis heb ben. Bovendien spelen ook andere belangen mee. Als je hele wezenlijke veranderin gen in de landbouw door wilt voeren dan hêeft dat econo mische en sociale consequen ties. De praktijk is dat je dit soort dingen niet van de ene op de ander dag kunt wijzi gen. Dat wil niet zeggen dat er niets gebeurt". Als voorbeeld noemt Ardon de Wet op de Bodembescher ming, waarin onder meer is vastgelegd dat de provincies de waterwingebieden per 1 januari 1989 stringent moeten beschermen. „Het heeft 15 jaar geduurd voordat die wet er was en dan mag je niet verwachten dat je binnen een half jaar nadat de wet van kracht is alles precies voor elkaar hebt". GERARD CHEL AZJ bu eeft iter ior, erle ing< rert iilig iel. erot n\us lij sp en id ah itisc Gemiddeld hoofdelijk watergebruik in Nederland 1955 1960 1965 1970 1975 1980 1985 Tekening: ACA/D Het gemiddeld drinkwaterverbruik per hoofd van de bevolking schematisch weergegeven. hg SITTARD De dorpen terleiding ontstaan. Daardoor de gedupeerde bewonerspr- Munstergeleen, Limbrich, zaten de bewoners enkele weer aan water worden ge- Einighausen, Susteren (ge- uren zonder water. Dit lek is holpen. Inmiddels is begon- meente Sittard) staan sinds nog niet hersteld maar door nen met het wegpompen van gisteren gedeeltelijk onder een noodoplossing, het aan- water, water. In de namiddag was brengen van een koppeling in Susteren een lek in de wa- naar een ander net, konden DEN HAAG - De ge meente Den Haag heeft gisteren een plan voor een vergunningenstelstel voor de prostitutie-wereld ge presenteerd. Ze is daar mee de eerste van het land. De stad wil met ver gunningen de overlast voor de omgeving ver minderen, de positie van de prostituees verbeteren, hun gezondheid en die van de klanten waarbor gen en ook nog eens vrou wenhandel, ieugdprostitu- tie en gewelddelicten te gengaan. De verantwoor delijkheid wordt in het vergunningenstelsel gro tendeels bij de prostitutie bazen gelegd. Een dergelijk stelsel kan ove rigens alleen worden doorge voerd als de Eerste Kamer volgend jaar akkoord gaat met recht. Dan is prostitutie niet langer verboden en kunnen de gemeenten eisen aan „het le ven" stellen. Ook andere ge meenten hebben al plannen in de maak. De ideeën van Den Haag staan in een discussienota met als ti tel „In het kader van het le ven, naar een vergunningen stelsel van de Haagse prostitu tie". Het stuk is volgens een samensteller niet achter het bureau geschreven, maar pas opgesteld na eqn grondig on derzoek in „het veld". De Haagse huizen-van-plezier zullen, als het aan de gemeen te ligt, straks gewoon een pa piertje moeten hebben waarin staat dat ze hun werkzaamhe den mogen uitvoeren; net als café's, zo legde burgemeester A. Havermans gisteren uit. Een dergelijke vergunning wordt alleen verleend als de prostitutiebaas voldoet aan de normen die de gemeente zal stellen op het gebied van in richting en grootte van werk ruimten, sanitaire voorzienin gen, hygiëne, sluitingstijden en geluidhinder. Ook moeten de prostitutiebazen de prostituées condooms geven om zich te beschermen tegen ziekten en de mogelijkheid zich te laten onderzoeken en voorlichten door een arts. Voorlichting aan de klanten is ook een „punt van aandacht". De baas moet ook altijd na gaan of hij slachtoffers van vrouwenhandel in dienst heeft, minderjarigen of men sen die worden gedwongen. Als hij dat niet weet te voor komen, wordt zijn vergunning ingetrokken. Hij krijgt er trou- Volgens één van de samenstel lers van de nota is er in de prostitutie-wereld niet afwij zend gereageerd. Belangstel lenden en betrokkenen kun nen nog tot eind januari op het discussiestuk reageren. Daarna neemt het college een stand punt in, dat vervolgens in raadscommissies en gemeente raad wordt besproken. Onderscheiding professor Habing£ AMSTERDAM De Konink-w lijke Nederlandse Akademie^ van Wetenschappen heeft de. Gilles Holstprijs toegekende aan prof. dr. H. Habing en dr.t' R. van Duinen voor hun lei-y dende rol in het IRAS-projecL r

Leidse Courant | 1988 | | pagina 4