Zwembad bij De Schelft mag niet duurder worden „Ik heb me voor 200 procent ingezet" „Goed contact met bewoners voorop" Spektrum weigert duizenden guldens terug te betalen 14- LEIDEN OMGEVING Eeidóe Commit WOENSDAG 7 DECEMBER 1988 PAGINA 15 VOORHOUT Na zes tien jaar de scepter te heb ben gezwhaid in het Voor- houtse Huize Agnes, geeft zuster Jacobia Elsgeest haar taak over. De direc trice wordt in januari zes tig jaar en als religieuze mag ze nu gaan „rusten". Haar naaste medewerkers, die haar betitelen als een uniek mens met een niet te evenaren organisatieta lent, en de bewoners van Huize Agnes zien haar met lede ogen vertrekken. Zelf heeft ze ook nog wat moeite met het „rusten", iets wat ze ook nog niet echt van plan is. Ze gaat na haar ver huizing eind januari naar een nieuwe woning aan de Spoor- laan in Voorhout nachtdien sten draaien in een Haags op vangcentrum voor prostituees. „Een nieuwe uitdaging", vindt ze dat. Zuster Jacobia werd op 23 januari 1929 in Hoogmade geboren als Mientje Elsgeest. Na de lagere school volgde au tomatisch de huishoudschool. „In die tijd was dat de naai school. Ik wilde graag op een atelier werken. Maar dat mocht niet van mijn moeder. Dus ben ik bij mensen thuis gaan naaien", vertelt zuster Jacobia. Deze situatie heeft niet lang geduurd want haar uiteindelijke streven was om missiezuster te worden. „Dat wist ik al in de eerste klas van de lagere school". Als 17-jarig meisje ging Mien tje naar het klooster in Til burg. Na enkele jaren werd ze opgenomen in de congregatie zusters van Onze Lieve Vrouw, Moeder van Barmhar tigheid, ook wel de Zusters van Liefde genoemd. Zuster Jacobia, zoals ze inmiddels herdoopt was, ging de verple ging in. Ze begon aan haar op leiding in diverse sanatoria tot ze zelf geveld werd door tu berculose en anderhalf jaar moest „kuren". In 1966 werd ze, inmiddels weer gezond, naar Suriname gestuurd waar ze onder de leprapatiënten werkte. Tijdens een vakantie in Nederland in 1970 kreeg ze te horen dat ze niet terug kon naar Suriname. „Dat heeft me veel verdriet gedaan. Ik deed het werk met hart en ziel. Hier was ik een tijd zoeken de", vertelt ze. Directrice In 1972 werd zuster Jacobia aangesteld als directrice van Huize Agnes in Voorhout. Daar maakte ze een turbulente periode mee. Zo werd in 1979 het oude bejaardenhuis ge sloopt en sloeg zuster Jacobia zelf de eerste paal voor het nieuwe gebouw. De religieuze verijdelde verder de gemeen telijke plannen om pal voor het bejaardenhuis een nieuw postkantoor te bouwen. Haar religieuze status heeft ze bij haar werk als een voordeel er varen: „Ik heb al mijn liefde kunnen geven niet aan één En dat betekent dat je je niet voor honderd maar voor twee honderd procent kunt inzet ten", meent de religieuze die het „als een groot goed ervaart dat iedere dag in Huize Agnes nog de Heilige Mis wordt gele zen waarbij 30 tot 40 bejaarden aanwezig zijn". Zorgen heeft de zuster over de drastische bezuinigingen in de bejaardenzorg. „We kunnen geen mensen missen in de ver zorging en ook de arbeidstijd verkorting breekt je op. Vroe ger kon je als verzorgster nog wel eens met een bejaarde be woner gaan wandelen. Daar is nu geen tijd meer voor", aldus de inmiddels ex-directrice-die bang is voor verdere bezuini gingen op de bejaardenzorg. Zuster Jacobia neemt komen de vrijdagmorgen afscheid van de bewoners, 's Middags is er een receptie van 16.00-18.00 uur in Huize Agnes. WIL GOSLINGA-VAN DER KROFT NIEUWE DIRECTEUR HUIZE AGNES: VOORHOUT „Een warme huiselijke sfeer en een goed contact met de bewoners. Dat staat bij mij voorop". Dat zegt de 40-jarige Huub van Tienen die sinds 1 no vember directeur is van Huize Agnes in Voor hout. Tienen komt uit Oosterhout waar hij ad junct-directeur was van een groot bejaardenhuis. De overstap naar het kleine tehuis in Voor hout heeft hij bewust ge maakt om meer contact te hebben met bewoners en personeel. Hubertus Joseph van Tienen werd op 18 Ynaart 1948 in het Brabantse Mill geboren in een gezin met zes broers en twee zusters. Na de techni sche school solliciteerde hij naar een baan in de verple ging. Hij was toep nog te jong en kreeg het advies eerst zijn Mulo-diploma te halen. Van Tienen vertrok naar Zaan dam waar hij een opleiding tot verpleegkundige voltooi de. Daarna werkte hij in ver schillende ziekenhuizen. In mei 1986 keerde hij terug naar Brabant. In Oostërhout maakte hij de definitieve overstap naar de bejaarden zorg. „De zorg voor bejaar den heeft me altijd aange trokken". Van Tienen vindt Huize Ag nes een bruisend bejaarden huis. „Er zijn hier heel veel activiteiten. Huize Agnes is verder verwend door de bei de zusters Jacobia en Josino die hier zestien jaar lang dag en nacht aanwezig waren. Dat zal nu anders worden. Ik woon niet in het huis. Daar om moet er een nachtslaap- dienst komen, de roulatie van nachtdiensten moet wor den verdubbeld. Dat moet met het huidige aantal for matieplaatsen worden gere geld. Geen eenvoudige zaak want het budget moet al om laag". Directe veranderingen in het reilen en zeilen ver wacht de directeur niet in Huize Agnes. „In elke orga nisatie kunnen en moeten soms veranderingen doorge voerd worden. Zoiets kan echter heel langzaam gebeu ren", meent hij. Van Tienen vindt als Bra bander de Bollenstreek een prettige streek om in te wo nen. „Mén is hier open en heel spontaan", zegt hij. Vooral de gastvrijheid en de hulp van zijn naaste buren in de Boekhorstlaan heeft hem goed gedaan bij zijn komst naar Voorhout. Gladde wegen door bietencampagne tEIMUIDEN De rijkspo litie in Alkemade waar schuwt weggebruikers voor gladde wegen in grote delen van de gemeente en omge- ing. De nog steeds voortdu- rénde bietencampagne maakt het wegdek soms spekglad. Gisteren werd ge klaagd over het wegdek van de Gen. van Merleweg tus sen Leimuiden en Bilder- dam. Maar volgens de politie zijn er in die omgeving wel meer wegen die door het bie tentransport voor personen- j auto's nagenoeg onberijdbaar worden. Tentoonstelling Reve in boekvorm LEIDEN Ter gelegen heid van de 65ste verjaar dag van Gerard Reve wordt vanaf vrijdag 23 de cember een overzichtsten toonstelling van het in boekvorm uitgegeven werk van de schrijver ge houden. De expositie is te zien in. de tuinkamer van Antiquariaat AioloZ aan de Botermarkt 8. Behalve de gewone edities, zijn eerste uitgaven, bibliofiele edities, unica en in eigen beheer uitgegeven werk te zien. De tentoonstelling duurt nog tot 15 januari. Eerste paal LISSE Burgemeester G.J. van der Kroft slaat dinsdagmiddag 20 decem ber de eerste paal van de winkelpas sage a^n de Kanaalstraat. De eerste paal gaat om half vier de grond in. Apparatuur gestolen KATWIJK Bij een inbraak in een bedrijf aan de Ambachtsweg zijn tus sen 2 en 5 december twee kleurente levisies en een videorecorder gesto len. De gezamenlijke waarde is vier duizend gulden. De daders kwamen binnen door een ruit te vernielen. Bij een inbraak in de nacht van 5 op 6 december werden bij een bedrijf aan de Steenbakkerstraat twee walkie- talkies ontvreemd. De daders kwa men binnen door een ruit te vernie len. Het hele pand werd doorzocht. Valkenier bij Oud Katwijk KATWIJK De valkenier B. Dijkstra houdt vrijdagavond in Wijkgebouw De Hoeksteen een lezing over „De Valkerij vroeger en nu". De heer Hoekstra onder steunt zijn lezing voor de leden Van het Genootschap Oud Kat wijk met een aantal dia's. De bij eenkomst, die toegankelijk is voor leden en belangstellenden, begint om acht uur. Het belang rijkste facet bij de valkenjacht is niet het pakken van een prooi, maar de beheersing die nodig is om een valk goed af te richten en het spel van de vogel om zijn prooi te bemachtigen. Reeds ruim voor het begin van onze jaartel ling werd de valkerij al beoefend. COMMISSIE SPORT EN WELZIJN Verenigingen moeten op tijd zijn met subsidieverzoek VALKENBURG Valkenburgse verenigingen moeten op tijd hun aanvraag voor subsidie indienen. Doen zij dit niet, dan kunnen zij voortaan achter het net vissen. Dit was giste ren de mening van de commissie sport en welzijn. Als „fata le" datum geldt volgend jaar 1 september. Een aanvraag om subsidie van de vereniging tegen milieubederf had gisteren heel wat voeten in de aarde. Deze vereniging moest in feite meer actie gaan voeren, aldus de commissie. Een tentoon stelling alleen is niet voldoende. A. Bremer (PvdA) wil dat ook op de scholen in Valkenburg meer voorlichting wordt gegeven. Zolang de overheid het af laat weten wil de com missie burgemeester en wethouders adviseren adviseren 125 gulden beschikbaar te stellen. Alleen T. van Es (GPV/RPF) was tegen het voorstel. Het Zuidhollands Verzetsmuseum kreeg vorig jaar 500 gul den. Op advies van mevrouw G. Spiering-Poot (CDA) ging de commissie akkoord met 12 cent per inwoner. Dit bete kent dat het museum 300 gulden krijgt. Een aanvraag van de Verenigingenraad om 3600 gulden subsidie werd terugge nomen. Vorig jaar werd 1850 gulden gesubsidieerd. Door uit breiding van inwoners is er een tekort ontstaan dat volgens de commissie te weinig in de aanvraag is onderbouwd. De Leidse Rechtswinkel krijgt 257 gulden, de schaakvereni ging 150 gulden en de Stichting Samenwerkingsverband te gen seksueel geweld 250 gulden. De bibliotheek kan weer op 3.000 gulden rekenen. De zangvereniging Advendo op 1.000 gulden, evenals de speeltuinvereniging. Valkenburg's Har monie kan rekenen op 1.100 gulden. De Stichting Peuter- burg had om 3200 gevraagd maar de commissie was van oor deel dat er meer aan zelfwerkzaamheid van de hulpmoeders moet worden gedaan deze hulpmoeders krijgen tot nu toe vijf gulden per ochtend vergoed. De commissie adviseert 2500 gulden subsidie. De Kulturele Raad Zuid-Holland krijgt 250 gulden. Huurders betalen volgend jaar meer OGB NOORDWIJKERHOUT Huurders zullen in Noordwij- kerhout volgend jaar ongeveer tien gulden meer moeten gaan betalen aan onroerend goedbe- lasting. Omdat de eigenarenhef- fing namelijk overschreden meente zelf heeft het niet breed wordt, zal deze moeten worden genoeg om zelf de kosten voor verlaagd. Dit kost de gemeente haar rekening te nemen, aldus 65.000 gulden en dat betekent wethouder Heemskerk gister dat de heffing voor gebruikers avond in de commissie finan- moet worden verhoogd. De ge- ciën. 'linke NOORDWIJKERHOUT Noordwijker- ih°ut zal niet zonder meer ie le- akkoord gaan met een pan jkostenoverschrijding van een de- bouw van het nieuwe een zwembad bij De Schelft. )el in gisteravond zei de heer jaat- Knapp (VVD) in de com- Laat jmissie financiën dat hem roene |de schrik om het hart was geslagen toen hij had ge- doorj|ezen zwembad nu een meer zou gaan kosten dan de begrote 4,5 miljoen gul den. Deze overschrijding ontstaat door enkele .extra voorzienin gen die noodzakelijk bleken, zoals een beweegbare vloer voor het bad dat zowel voor wedstrijden als voor- instruc- tiezwemmen gaat worden ge bruikt. Verder zou in een tweede bad dat bestemd is voor recreatie een waterglij baan als publiekstrekker moeten komen en tussen de baden een neerlaatbare schei dingswand voor de privacy van bepaalde groepen zwem- Volgens de afdeling financiën van Noordwijkerhout zouden deze drie voorzieningen onge veer 385.000 gulden kunnen gaan kosten. Het was duidelijk dat de commissieleden vrees den dat dit het begin zou kun nen zijn van een reeks van ex tra kosten. De heren Van Duin (CDA) en Knapp (VVD) von den dat dergelijke voorzienin gen zo mogelijk binnen het oorspronkelijk afgesproken to taalbedrag verwezenlijkt dien den te worden. Van Duin be nadrukte dat er anders ge woon maar een keus gemaakt moest worden. De heer Knapp vroeg wethouder Heemskerk zelfs om garanties dat het zwembad niet meer gaat kos ten dan 4,5 miljoen. „Elke overschrijding moet in klin kende munt voor ons zicht baar gemaakt worden", vond hij. Wethouder Heemskerk zelf tilde al net zo zwaar aan de ge rezen financiële problemen en hij had er dan ook geen enkele moeite mee te beloven dat alle overschrijdingen in de com missie besproken zullen wor den. Hij zegde toe de kosten scherp in de gaten te zullen houden. De commissie stemde daarna wel in met een bedrag van 75.000 gulden om de ar chitect een schetsontwerp met een globale kostenraming te laten maken. Als deze eerste fase dan is afgesloten en_ zorg vuldig bestudeerd, kan de ge meenteraad akkoord gaan met nog eens drie ton óm het defi nitieve ontwerp te laten ma ken. Warmond wil •IderijL ^kamperen "vfn beheersen Laat 'nutoiJVARMOND De ge- n hetjneente Warmond wil het tamperen in de gemeente n de hand houden. Dat jlijkt uit de onlangs uitge dachte Beleidsnota Kam- leren. In principe zullen >uiten het recreatiegebied ■an tan het Oosteinde geen |[j campeerplaatsen worden ■■■toegestaan. De bestaande enpampings mogen wel uit leiden zolang dat niet en koste gaat van natuur landschap. De relatief stille gebieden, zo als de eilanden Lakerpolder (Dlaco-en Kogjespolder en de wéide- teivogelgebieden in het veenwei- 175639 pgebied ten zuiden van de iSrdas(Cagerplassen, worden be- Leiden chermd. De verblijfsrecreatie burger- al hier niet mogen groeien. )0k mogen recreatieterreinen ON-,ngs oevers niet aan elkaar t°eien. Open oevergedeelten apvooi uilen open moeten blijven. I. 071- olderlandschap en waterpar- 6202 hl'en moeten °°k in toe" nac omst nog goed zichtbaar zijn. ITRAAI °°f, woonboten is een uit- lboeter erfbeleid van toepassing. Wel efonisctomt er mogelijk een woonbo- 6.00 vü nhaven. 13 00|t 1976 waren er in Warmond caravanterreinen met in to tal 449 standplaatsen. Aan het ling b» osteinde was er een conncen- ,SiAa^n at'e van zeven campings met niinnan standplaatsen. Dat zijn er 18.30 ln tiet Oosteinde nu 479 ge- 10-12. orden. Op de overige vier nst Lei ampeerterreinen, die ver- ^a'ireid over de gemeente aan oevers van de Kagerplassen ds (071 >8en> groeide het aantal indplaatsen in de afgelopen jaar van 225 tot 279. Het ang met name om een groei I camping Spijkerboor, waar caravans bijkwamen. Deze mping ligt met camping de bij de uitmonding van Oude Ade in de Kagerplas- 3 13.01 Juri osforgranaat op oordwijkse strand a M) se69U! 5B| S )ORDWIJK Een mede- xker van Staatsbosbeheer eft gisteren vermoedelijk fosforgranaat op het van Noordwijk gevon- n. Het aangespoelde projec- werd aangetroffen even noorden van de Langevel- rslag vlakbij de grens met idvoort. De politie heeft de fanaat een halve meter onder zand begraven. De Explo- Opruimings Dienst gaat deze week bekij- i of het werkelijk om een iorgranaat gaat en brengt ze dan eventueel tot ontplof- ig. Fosforgranéten worden ig<orgaans door de marine ge likt voor het geven van sig- len. Volgens de politie kan dergelijke granaat gevaar zijn vooral vanwege de zé eveelheid fosfor die erin zit. ïbraak in woning ISSENHEIM Bij een in- lak in een woning aan de liönalaan in Sassenheim ben inbrekers een grote ra- aangericht. Zij doorzoch- de woning en haalden de :i sten overhoop. Wat zij heb- n meegenomen is nog on- lidelijk, omdat de bewoon- vandaag uit het zieken- thuiskomt. De Korte heropent De Kieviet Onder grote belangstelling werd gisteravond het volledig ver bouwde hotel restaurant Auberge de Kieviet in Wassenaar hero pend door vice-ministerpresident drs. R. de Korte. De toespraak van minister De Korte werd enkele ogenblikken onderbroken doordat de heer B. Goudsmit, die twee jaar geleden het hotel restaurant kocht, overmand door emoties onwel werd. Het pu bliek reageerde enthousiast toen de eigenaar na enkele minuten- weer geheel in orde was. Tijdens zijn toespraak prees De Korte de keuken en de meesterkok Nico van Beekveld die het vermaar de restaurant naar een Michelinster kookte. De plannen voor verbouwing werden aanvankelijk vertraagd door bezwaren van de omwonenden tegen het hekwerk dat nu om het culinaire pa leis is opgetrokken. Bob Goudsmit maakte van de gelegenheid gebruik aan te kondigen plannen te hebben aan de Oranjelaan in Amstelveen een 235 kamers tellend hotel te gaan bouwen. Het verwijt van zijn collega's, dat Goudsmit geen echte restaurateur is en nog geen eitje kan bakken, werd door hem weerlegd met de uitnodiging aan zijn collega's eens in de Kieviet het ontbijt te gebruiken met een door Goudsmit persoonlijk gebakken eitje. Burgemeester drs. P.H. Schoute bood eigenaar Goudsmit een bord aan met het gemeentewapen namens het gemeentebestuur. FOTO: CEES VERKERK DEN HAAG/SASSEN- HEIM „Het is schrij nend dat het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid zich probeert te verrijken ten koste van de Wet Sociale Werkvoorziening (WSW)". Dit zei G. Johan nes, de woordvoerder van het werkvoorzienings schap Het Spektrum uit Sassenheim, gistermorgen bij de Raad van State. Het Spektrum weigert bijna tachtigduizend gulden te rug te betalen aan het mi nisterie en heeft een kroonberoep ingesteld. De staatssecretaris van sociale zaken eist 33.000 terug omdat het Werkvoorzieningsschap in 1984 de werknemers op Goede Vrijdag vrij heeft gegeven en het loon heeft doorbetaald. Volgens het ministerie had het Spektrum dat niet mogen doen omdat dat in de Sassenheimse regio bij het bedrijfsleven geen gewoonte is. Johannes stelde gistermorgen bij de Raad van State dat het ministerie het wel goed heeft gevonden dat in Katwijk op Goede Vrijdag wordt doorbetaald. Hij vond dat het ministerie zich schul dig maakt aan onbehoorlijk bestuur door met twee maten te meten. Verder wees hij op het feit dat de rijksconsulent, die namens het ministerie bij de besluitvorming rond het vrij geven op Goede Vrijdag aanwezig was, niet afkeurend heeft gereageerd. Het resterende bedrag wordt door de verantwoordelijke staatssecretaris terug geëist omdat het Spektrum na 1 juni 1984 te veel mensen in dienst had. Op die bewuste datum kwam er namelijk een minis teriële beschikking af waar door het Spektrum geen nieu we mensen meer mocht aan nemen. De brief hierover arri veerde pas op 4 juni terwijl eind mei net toezeggingen wa ren gedaan aan enkele mensen dat ze op proef mochten ko men werken bij het Spektrum. Het werkvoorzieningsschap hield zich aan de toezegging en stelde de mensen aan. Hun loonkosten worden nu terug gevorderd door het ministerie. Hier protesteerde het Spek trum tegen. Advocaat Johan nes namens het Spektrum: „Er was geen weg terug. Het be stuur had de plaatsingen be loofd". Johannes wees er op nieuw op dat de rijksconsulent geen enkel bezwaar had ge maakt tegen de plaatsing. „Er lijkt hier sprak van een inter ne broederstrijd tussen de de partementsleiding en de amb tenaren die in de praktijk zijn aangesteld. Het Spektrum wordt daar de dupe van", meende hij. Hij stelde voorts dat het Spektrum in latere ja ren te weinig mensen in dienst had genomen om het ministe rie financieel niet te benade len. „Als we nu moeten beta len, betekent dit dat we enkele mensen minder aan het werk kunnen helpen", aldus Johan- Staatsraad De Lange zei gis termorgen het „niet elegant" te vinden dat de beslissing van het ministerie na de ingangs datum werd toegezonden. H. Schenkels, woordvoerder van de staatssecretaris, meende dat zoiets wel vaker voorkwam en het Spektrum het besluit al lang had kunnen zien aanko- Ouderen langer zelfstandig VOORSCHOTEN Eind janu ari volgend jaar wordt in de wijk Noord-Hofland in Voor schoten een nieuwe vorm van bejaardenalarmering ingevoerd. De woningen van zelfstandig wonende ouderen worden dan aangesloten op de telefooncen trale van bejaardentehuis 't Hofflands Huys. Met het alarm eringssysteem wil men bereiken, dat ouderen langer zelfstandig kunnen wonen. Verwacht wordt, dat veertig woningen op de centrale van 't Hofflands Huys worden aangesloten. Het tehuis neemt de verantwoording voor de bediening van de cen trale en het oproepen van hulp op zich en is vierentwintig uur per dag bereikbaar. De financie ring van het project, dat is ge coördineerd door de Stichting Gecoördineerd Ouderenwerk Voorschoten, is al helemaal rond. De gebruikers betalen per maand 12.50 gulden en voor de verdere exploitatie is er in de begroting van dit jaar een post van 22.000 gulden gereserveerd voor „Flankerend Ouderenbe leid". Ook in de gemeentebegro ting voor 1989 is een dergelijke post opgenomen. Voor de aan schaf van de veertig alarme ringstoestellen en enige andere voorzieningen is een investering nodig van 54.000 gulden. Daar voor kan een lening worden ge sloten mits de gemeente garant staat. De gemeente Voorschoten is daartoe bereid. Zuster Jacobia met haar opvolger H. van Tienen. De oud-directrice begint in februari aan „een nieuwe uitdaging". FOTO: HENK VAN DEN ENDE OUD-DIRECTRICE HUIZE AGNES:

Leidse Courant | 1988 | | pagina 15