QeidóaSowumt t. Leidenaars bestookt met eigen verleden Minibankschroef STAD OMGEVING ALLER LEADS) Cel geëist tegen vader en zoon wegens fraude Plan inkrimping DGB blijft gehandhaafd WOENSDAG 7 DECEMBER 1988 PAGINA 13 75 mille voor Japanse tuin LEIDEN De gemeente wil aan de Hortus Botanicus voor de aanleg van de nieuwe Japanse tuin 75.000 gulden bij dragen. In 1990 viert de Hortus het 400- jarig bestaan. Ter gelegenheid daarvan wordt er een deel van de Hortus inge richt als Japanse tuin die gewijd wordt aan de Leidse geleerde P. von Siebold die in zijn tijd optrad als bemiddelaar tussen Europa en Japan. De totale kos ten voor de Japanse tuin bedragen 600.000 gulden. Ongeveer 450.000 daar van wordt door Nederlandse en Japanse bedrijven en de Clusiusstichting bijge dragen. De provincie neemt 80.000 gul den voor haar rekening. LEIDEN Het plan om het Dienstencentrum voor Gecoördineerd Bejaarden- werk (DGB) in te krim pen en te komen tot een herschikking van de ta ken blijft gehandhaafd. Dat stellen burgemeester en wethouders in een no titie naar aanleiding van de inspraak op de nota Ouderenbeleid in Bewe ging. Tal van instellingen van en voor ouderen kwa men hiertegen in het ge weer. Het is de bedoeling dat een deel van de werk zaamheden die het DGB nu uitvoert, wordt overge nomen door het Gecoördi neerd Ouderenwerk (GOW). Het sociaal-cultureel werk voor ouderen is geen mono polie van de Stichting Dien stencentrum voor Gecoördi neerd Bejaardenwerk. Oude ren zijn zoveel mogelijk zelf verantwoordelijk voor de inhoud, organisatie en samen stelling van activiteiten, zo stellen B en W verder. Ook al neemt een instelling het initia tief voor activiteiten, dan nog dienen die gedragen te worden door ouderen in de wijk. Ook andere instellingen zijn verantwoordelijk voor oude renwerk op het eigen terrein, zo meent het college. „Het gaat niet aan de druk op het schaap met vijf poten alsmaar te ver groten omdat of waardoor an dere instellingen in dit opzicht pas op de plaats maken". Ou deren moeten zelf kunnen kie zen uit een gevarieerd aanbod, zo meent de gemeente, niet al leen van het DGB maar ook uit bijvoorbeeld activiteiten van buurthuizen en ouderen bonden. Het GOW dient een zekere onafhankelijkheid te hebben ten opzichte van het dienst verlenende pakket in Leiden. De formele verantwoordelijk heid daarvoor kan het GOW overlaten aan de ouderen zelf, waarbij zij dan wel de admini stratieve, inhoudelijke en or ganisatorische steun biedt. Morgenavond zal een en ander ter sprake komen in een extra vergadering van de raadscom missie Sociale Zaken en Maat schappelijke Aangelegenhe den. Ouderenproject Leids Volkshuis LEIDEN Het Leids Volkshuis en het Studiehuis Leiden en Regio beginnen in de loop van januari met een aantal cursussen in het kader van een project voor mensen van 55 jaar en ouder. Op 11 januari begint de cursus 'zelfverdedi ging voor vrouwen' (50+). In de weken daarna beginnen cursussen als 'discussie- en vergadertechniek', 'omgaan met moeilijke informatie' (zoals nota's en beleidsstukken), 'oude ren en gemeentepolitiek' en 'meer leren durven'. Ook wordt een aantal themabijeenkomsten gehouden. Onderwerpen die worden besproken zijn ouderen en wonen, vrouwengeschie denis en vrouwen en gezondheidszorg. De kosten van de cursussen lopen uiteen van 10 tot 15 gulden. Ze worden ge geven in het Volkshuis (Apothekersdijk 33a). Vanaf 19 de cember is een folder over het complete programma verkrijg baar bij alle wijk- en dienstencentra, club- en buurthuizen en aan de balies van het stadhuis en stadsbouwhuis. Telefo nisch is informatie verkrijgbaar bij coördinatrice mevrouw H. Jansen. De cursussen worden voorlopig voor een jaar ge geven. De gemeente heeft daarvoor geld beschikbaar ge steld. Man onder heftruck WARMOND Een be woner van het Oostein de in Warmond heeft gistermiddag om kwart over een zijn been ge broken toen hij probeer de om een kleine hef truck in zijn schuur te duwen. De truck kantel de echter en kwam op de man terecht. Hij is naar het ziekenhuis ge bracht. Lichtmasten vernield Op het terrein van zwemband De Vosse aan de Vosselaan zijn gisteravond vernielin gen aangericht. Onbe kenden maakten van twee lichtmasten de ar matuur kapot. Begrip van schooldirectie voor actie (LEIDEN Directeur B. tan Delft van de scholen gemeenschap Emilie Knappert heeft „begrip" yoor de bezetting door leerlingen gisteren van de dependance van zijn school aan het Rapenburg. i.Maar dat is iets anders dan sympathie", aldus yan Delft in een reactie. Hij heeft in die zin ook de Jeerlingen toegesproken. Leerlingen van de „sociale" richting van de school voor jniddelbaar beroepsonderwijs poerden gisteren actie uit pro- jest tegen voorgenomen bezui nigingsmaatregelen van minis ter Deetman van onderwijs. it daarbij vooral om de -erstrekking van de openbaar r jaarkaart aan studen- mbo-leerlingen, terwijl igelijk geen uitwonenden- lurs meer wordt verstrekt in degenen die minder dan kilometer van hun studie- ilaats wonen. Ingeveer een op de vijf leer lingen van dit deel van de "milie Knappert is uitwonend. >e actie van gisteren werd ge- iteund door de Jongerenbewe- 'ng FNV. De „sociale" rich- n dè school die onder Indére voor personeels- en >uurt en clubhuiswerk opleidt elt ongeveer 150 leerlingen, be hele scholengemeenschap elt meer dan 1.000 leerlingen, birecteur Van Delft zegt dat Ie maatregel van Deetman tok zijn keus niet zou zijn. iMaar mijn sympathie ligt niet lij dit soort acties. Het kan |an een keus van hen zelf zijn geen les te krijgen, maar er altijd een mogelijkheid dat [anderen door zo'n actie gehin- lerd worden, ook al zal dat •rcentage in dit geval klein Maar het hoort kennelijk nze maatschappij dat dit irt acties geaccepteerd is", schoolleiding zal volgens Delft dan ook geen maat- igelen treffen tegen de actie- oerders. „Het gaat om meren- eels volwassen mensen. Het hun eigen verantwoordelijk- eid als ze er voor kiezen een geen onderwijs te heb- BIJ DEZE KRANT INFORMATIE OVER FILMS, MUZIEK, THEATER RECREATIE, EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA MANIFESTATIE „LEIDEN STAD VAN VLUCHTELINGEN" VAN START LEIDEN Over een jaar weten alle Du Pries, Koeten, Chaudronnen, Segijnen, Segaren en een heleboel andere Leide- naren dat ze niet van hier zijn. Dat ze behoren tot de driekwart meer derheid die om de een of andere reden in het verre of niet zo verre verleden naar Leiden gevlucht is en dat Lei den eigenlijk niet los van vluchtelingen ge zien kan worden. Ten minste, dat is de bedoe ling van de werkgroep „Leiden een stad van vluchtelingen". Aanstaande zaterdag gaat de gelijknamige manifestatie van start met de onthulling van het door Opland ont worpen logo en de installatie van het comité van aanbeve ling. De manifestatie gaat duren tot 10 december 1989 en zal bestaan uit vele uit eenlopende activiteiten. Lei den haakt daarmee in op de landelijke campagne „Vluchtelingen, mogen ze even" die eerder dit jaar van start ging~ Leiden neemt dit jaar hon derd vluchtelingen op en volgend jaar worden dat er tweehonderd. „De inwoners van Leiden moeten zich be wust gaan worden van de rol die vluchtelingen spelen en speelden in het dagelijks leven", aldus de heer Dron- kers van de Vereniging Vluchtelingenwerk afdeling Leiden/Oegstgeest. Niet zo zeer vanwege racisme, maar mensen moeten leren dat andere mensen zijn zoals ze zijn. Die overweging was de oorsprong van de manifesta tie die zaterdag van start Leidena- ren, de vluchtelingen van toen en nu. De kerken vie ren in mei vluchtelingen- zondag en in augustus staat de Leidse zwemvierdaagse in het teken van de vluchte lingen. Een aantal activitei ten zijn nog in ontwikkeling. Zo wordt er onder andere een lespakket gemaakt over de positie van vluchtelingen, moet er een politieke discus sieavond komen over het Nederlandse vluchtingenbe- leid, is het de bedoeling een gelegenheidsuitgave uit te brengen en staan er diverse sportactiviteiten op het pro- schijnlijk alle Leidenaren in aanraking zullen komen. De manifestatie duurt namelijk niet alleen een jaar, maar kent tevens een groot aantal uiteenlopende activiteiten. Volgens wethouder H. de la Mar gaat Leiden dan ook „bestookt worden met zijn eigen geschiedenis". De la Mar is voorzitter van de werkgroep die bestaat uit vertegenwoordigers van tal van maatschappelijke groe peringen. Zo zijn Vluchtelin genwerk Nederland (VVN), de Vereniging Oud Leiden, dp Vereniging voor Genea logie, het gemeente-archief, gemeente en pers actief in de werkgroep. Een van de „projectielen" waarmee Leiden bestookt gaat worden is stamboom onderzoek. Tien Leidenaren krijgen van de werkgroep de gelegenheid om op ongeveer drie zaterdagen hun stam boom te achterhalen. Be langstellenden kunnen zich na een korte cursus over stamboomonderzoek opge ven. Op 28 januari wordt daarvoor een voorlichtings bijeenkomst gehouden. De gelukkigen krijgen bij de speurtocht naar hun verle den professionele hulp van het gemeentearchief en le den van de afdeling Leiden van de Nederlandse Genea logische Vereniging. De re sultaten van de onderzoe kingen worden gepubliceerd in kranten. Een aantal ge schiedenissen die uit het ge nealogisch onderzoek naar voren komen worden ge bruikt voor een tentoonstel ling die door Nederland zal gaan. Het houden van tentoonstel lingen is een van de andere activiteiten die voor de ko mende twaalf maanden op het programma staan. In de Openbare Bibliotheek aan de Nieuwstraat is vanaf 14 december de fototentoonstel ling „Chilenen in Europa" te zien. In juni en juli zal er een tentoonstelling over „vroegere en hedendaagse vluchtelingen en vreemde lingen in Leiden" te zien zijn. Ook in club- en buurt huizen zullen tentoonstellin gen opgebouwd worden. Vluchteling De bibliotheek verleent in de loop van het jaar ook on derdak aan bijeenkomsten met schrijvers over het the ma „vluchteling". Verder verschijnt er in de Leidse pers een artikelenreeks' over de afkomst van oude Leide- Óp 10 december volgend jaar heeft de afsluitende ma nifestatie plaats. Volgens De la Mar zal dat echter geens zins het einde zijn van acti viteiten op het gebied van de vluchtelingen. „Ik denk dat een aantal activiteiter na 10 december 1989 gewoon door zullen gaan", liet hij gister middag bij de presentatie van de plannen weten. „Ook het programma is nog lang niet compleet. Het is de be doeling dat we bij elke twee wekelijkse vergadering kij ken wat we nog meer op po ten kunnen zetten en dat zo mogelijk uit gaan voeren". Aanzet De aanzet tot „Leiden stad van vluchtelingen" is bijna een jaar geleden gegeven door de Vereniging Vluchte lingenwerk afdeling Leide- n/Oegstgeest (VVN). „We wilden onze activiteiten op een andere manier onder de aandacht brengen dan ge bruikelijk is. Meer dus dan kleine berichten in de krant dat Leiden weer een paar honderd vluchtelingen heeft opgenomen", aldus de heer Dronkers van VVN. Aan vankelijk werd aangeklopt bij de Leidse Schouwburg, waarna het plan bij de ge meente terecht kwam en ook andere instanties en thousiast inhaakten op het initiatief en besloten werd tot een grootse manifestatie. Statige lindenrij op Rijnsburgerweg Zestig statige linden moeten de Rijnsburgerweg weer zijn voor name aanzien teruggeven. Gisteren is er een begin gemaakt met het planten van de acht meter hoge bomen die uit Brabant af komstig zijn. Tijdens de reconstructie van de Rijnsburgerweg moesten indertijd alle bomen worden geveld. Ook sneuvelden in de loop van de tijd bomen door het drukke verkeer. Aan wethou der F. Kuijers van groenvoorzieningen is vrijdag de eer de laatste linde in de grond te zetten. Hij zal zich om twee uur van deze taak kwijten ter hoogte van huisnummer 61. FOTO: TEJO RINGERS Geen rekening voor politiehulp bij triathlon LEIDEN De gemeente Lei den zal de organisatie van de op 7 augustus gehouden triathlon Vlietlanden geen re kening sturen voor politiebij stand. Dat schrijft het college van burgemeester en wethou ders in antwoord op vragen van CDA-raadslid P. Kranen burg. De politiehulp was nodig doordat er een verkeerschaos ontstond op de Vlietweg toen deelnemers aan de triathlon zich tijdens het wielergedeelte een weg baanden door drom men onwetende recreatieve fietsers. Volgens Kranenburg waren er toen acht motoragenten opge trommeld om de zaak in goede banen te leiden. Het college stelt nu dat het er vijf waren. Volgens B en W kunnen de kosten voor die hulp niet in rekening worden gebracht omdat het gaat om gewoon po litiewerk. Om herhaling te voorkomen wil B en W aanvragen voor het houden van triathlons langs de Vlietweg kritisch be kijken. B en W stellen dat de gang van zaken op 7 augustus te wijten is aan omstandighe den. Een sportwedstrijd op een zondag met mooi weer, als er op de Vlietweg veel fietsers zijn. Dat geheel droeg volgens het college bij tot een conflict rijke situatie. Volgende aan vragen zullen daar kritisch op worden bekeken. Bovendien zal in overleg met organisato ren worden geprobeerd er voor te zorgen dat andere weggebruikers en omwonen den zo min mogelijk hinder ondervinden. Volksdansen De dansgroep Tarantella houdt zaterdagavond een dans-instuif in het Volks huis aan de Apothekersdijk 33a. De leiding is in han den van Yvonne Knijnen- burg. De toegangsprijs be draagt zes gulden, aanvang 20.00 uur. negen gulden. Farm Song Het Rijksmuseum voor Volkenkunde (Steenstraat 1) vertoont zondag om 15.00 uur de film Farm Song, over. het leven van een Japanse boerenfamilie. De toegang bedraagt 3 gul den 50 (tot 19 en 65+ 2 gul den). Ijsbaan IJsvereniging Rijndijk- Hoge Mors opent vrijdag officieel haar nieuwe ijs baan aan de Dobbedreef. De officiële handeling heeft plaats om 15.30 uur. Bingo Buurthuis Matilo (Zaan- straat 126) houdt vrijdag om 20.00 uur een bingo avond. De toegang is gratis. Er worden zes ronden ge speeld en er wordt een lo terij gehouden. Ouderenmiddag In het verzorgingshuis Rijn en Vliet aan de Aaltje Noorderwierlaan 1 wordt zondag van 14.30 tot 16.30 uur een ontspanningsmid dag voor ouderen (55 gehouden. De middag staat in het teken van Advent. Er is een samenzang. De toegangsprijs bedraagt twee gulden. Degenen die vervoer nodig hebben wordt verzocht contact op te nemen met het Dien stencentrum Zuid-West, te lefoon 071-768711. Noordwijker gewond bij Zwijgerlaan. De man stond in botsing Een 56-jarige man een file van vier auto's bij het uit Noordwijk is gisteren licht rode stoplicht op de kruising gewond geraakt bij een kop- met de Kooilaan, toen de achter- staart botsing op de Willem de ste chauffeur, een 23-jarige man uit Zwijndrecht, om onduidelij ke redenen optrok. Hij botste te gen de Noordwijker, die aan de klap hoofd- en nekklachten overhield. CN HAAG/LEIDEN Tegen n 54-jarige Leidenaar is giste- or de Haagse rechtbank ie jaar gevangenisstraf geëist igens zijn aandeel in een om- ngrijke bouwfraude. Officier 1 van Straelen beschouwde als het brein achter de aude, die de fiscus en bedrijfs- renigingen zo'n vijf ton heeft kost. Tegen zijn 31-jarige zoon ;rd 18 maanden gevangenis- :af geéist. Eerder werd een an te zoon al tot 18 maanden cel toordeeld, en een 49-jarige ssenaar die als zogenaamde itvanger diende tot tweeën- nhalf jaar gevangenis. vader en zijn twee zoons wa- n betrokken bij de besloten nnootschap 'Metselbedrijf Lei- n', die vanuit Rijnsburg bouw- irkzaamheden in de regio in deraanneming uitvoerde. De veroordeelde 26-jarige zoon s van 1984 tot 1986 formeel ecteur en aandeelhouder van bedrijf. In die periode deed n 31-jarige broer de boekhou- ng. Het bedrijf werd in juni '86 ergenomen door de 49-jarige in uit Lisse. De beide broers xkten nog een tijdje onder a leiding en stapten er toen Vorig jaar ging het bedrijf teindelijk failliet. bedrijf maakte zich onder eer schuldig aan het vervalsen 'n loonstaten. Er waren werk- ftiers zwart in dienst geweest, of ze waren op de rekening ge- •zet van een onderaannemer ter wijl ze volgens justitie gewoon in dienst waren van het Metsel bedrijf. De belasting en sociale premies die ontdoken werden kwamen via autobedrijven in Katwijk en Rotterdam onder meer in de vorm van auto's weer terecht bij het Metselbe drijf. Brein De 54-jarige Leidenaar werd door officier van justitie Van Straelen beschouwd als het brein achter de fraude. Volgens hem had de man de touwtjes in handen, en deden zijn zoons wat hij had bedacht. Op papier had de man echter geen duidelijke bemoeienis met het bedrijf. De Leidenaar, die na twee hartaan vallen arbeidsongeschikt was geworden, ontkende dat hij de grote man achter het bedrijf Officier van justitie Van Strae len schermde met verklaringen van diverse getuigen, onder wie de inmiddels overleden accoun tant van het bedrijf, dat de va der wel degelijk de leidingge vende man in het bedrijf was. Hij vond een zware straf op zijn plaats en eiste daarom ook drie jaar onvoorwaardelijke gevange nisstraf, met aftrek van voorar rest. Raadsman Evers van de verdachte wees op verklaringen van de Lissenaar, die als kat vanger een groot deel van de verantwoording op zich had ge nomen en had verklaard dat de Leidenaar zich niet met de boekhouding bezig hield. Hij meende dat hooguit voor de be trokkenheid bij het zwart wer ken een geldstraf opgelegd kon worden. Kasboek Ook de 31-jarige zoon van de Leidenaar ontkende nauwe be trokkenheid bij de frauduleuze praktijken. Het echte boekhou den geschiedde door de inmid dels overleden accountant. Volgens Van Straelen bemoeide de Leidenaar zich wel degelijk met het beleid van de vennoot schap en boekte hij betalingen die nooit plaats vonden. Hij achtte zijn aandeel zwaar genoeg om een gevangenisstraf van 18 maanden te eisen. Advocaat Duys van de verdachte vond dat de Leidenaar het slachtoffer was geworden van de Lissenaar. De meeste valse boekingen vonden plaats toen hij het bedrijf had overgenomen. Hij betwistte dat de Leidenaar er wat vanaf wist. Bovendien was het kladkasboek volgens hem geen document dat voor controle of openbaarheid bestemd was, zodat de term valsheid in geschrifte niet van toepassing was. Hij vond vrij spraak op zijn plaats, omdat op zet niet aangetoond was. Uitspraak in beide zaken over twee weken. Eerste paal Stevensbrug Wethouder M. van der Molen van openbare werken heeft gistermiddag de eerste paal geslagen voor de bouw van de Stevensbrug. De brug gaat de verbinding vormen van de Leidse wijken Ste venshof en Het Morskwartier. Alleen het openbaar vervoer, fietsers en voetgangers mogen straks gebruik gaan maken van de nieuwe brug. Naar verwachting is de Stevensbrug volgend jaar najaar voltooid. De totale kosten bedragen zeven miljoen gulden. „Een heuglijke dag", noemde Van der Molen het gisteren. Zij haalde aan dat de overheid onlangs heeft aangekondigd het openbaar ver voer te willen verbeteren en knelpunten in het verkeer weg te nemen. „Dat beleid voeren wij in Leiden al", aldus Van der Molen. De Stevensbrug krijgt een vast en een beweegbaar gedeelte. FOTO: HENK VAN DEN ENDE Concert Collegium Musicum LEIDEN Collegium Musi cum geeft zondag een concert in de Stadsgehoorzaal in de Breestraat. Op het programma staan „Printemps" van Claude Debussy en het Pianoconcert i Bela Bartok. Samen um" van unvier Messiaen en met het grote koor worden de „Hymn tot the Virgin" (Benja- „Silvester Psalms" van Leo- min Britten) zingt. Het kamer- nard Bernstein ten gehore ge- koor brengt van Britten „A bracht, terwijl het koor a ca- Ceremony of Carols". Het con- pella het „O Sacrum Convivi- eert begint om half drie. De toegangsprijs is tien gulden. Deze minibankschroef voorkomt dat u een hand tekort komt bij bijvoorbeeld modelbouw of andere fijne' karweitjes. Hij is voor u als u een nieuwe abonnee aanbrengt. De nieuwe abonnee krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: Telefoon - (voor controle Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis, j Daarna wordt het abonnementsgeld betaald pen j maand automatisch betalen 123,74 I kwartaal acceptgiro 170,93 j Stuur als dank het bankschroefje naar j Naam: iHR I Stuur deze bon in een open envelop postzegel niet nodig - naar 1 I I Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag y'.7 j Adres: Postcode/plaats: CcidócSouocmt

Leidse Courant | 1988 | | pagina 13