SeidMOowuml* Leidse veiling opgeheven STAD OMGEVING ALLER LEI(DS) Leerlingen bezetten Emilie Knappert school zeiden moet dekking miljoenentekorten vinden X Man slaat drie gaten in autoruit S*— Slimme EHBO-kit DINSDAG 6 DECEMBER 1988 PAGINA 9 Kabeltelevisie valt uit door donderslag LEIDEN Een enorme donderslag was gis- ;eravond rond kwart voor acht de oorzaak van iet uitvallen van de kabeltelevisie in de helft /an de stad. Door de klap gingen verder onge- /eer 15 inbraak- en brandalarminstallaties af, yaardoor de politie korte tijd de handen vol iad. In de Blommendaalspoort, de Dahlia- !traat, in de omgeving van de Langebrug en op Ie Nieuwe Rijn viel de elektriciteit uit. Ook •aakten de verkeerslichten op de kruisingen üooigracht-Ir. Driessenstraat en Hooigracht- Jaarlemmerstraat ontregeld. In een pand aan |e Nieuwe Rijn sloegen op het moment van de !nal de stoppen door en van een pand aan de erengracht sneuvelde er een ruit. Er raakten jen mensen gewond. Manifestatie van Amnesty LEIDEN De afdeling Leiden van Amnesty International houdt zaterdag van 10.00 tot 16.00 uur een manifestatie in de Waag aan de Aalmarkt. De dag wordt opgeluisterd door de Leidse pan- fluitgroep Ayarichi en de Amsterdamse troubadour Willem Havers, 's Avonds voert de theatergroep Rinocéros van Io- nesco op. De toegang is gratis. In vrijheid op verjaardag LEIDEN Een 21-jarige Leidenaar, die in Scheveningen gevangen zit, is gisteren op de Laan van Nieuw Oost Indiëin Den Haag ontsnapt. De man had toestemming gekregen om tussen 13.00 en 20.00 uur de bruiloft van zijn zus bij te wonen. De man is vandaag jarig. Vermoed wordt dat de man ook zijn verjaardag in huiselijke kring wil vieren. Robot neemt taak over Het werk van deze dame wordt donderdag overgenomen door de tape-robot, waarmee ze po seert. Het apparaat gaat zijn werk doen in het Centraal Re- keninstituut van de Leidse Uni versiteit. De robot heeft als taak het automatisch ophalen, opzetten en wegbrengen van magneetbandcassettes. Hij doet dat 24 uur per dag, zeven dagen per week. Het apparaat rijdt langs kasten waarin zo'n 10.000 cassettes kunnen wor den opgeslagen. De robot her kent de banden door een FOTO: ANP LEIDEN Een nog onbekende automobi list heeft gisteren op de Rijn- en Schiekade drie gaten in de voorruit van een auto gesla gen. De auto is van een 55-jarige Leidse, die rond half twaalf vanaf de Groenhovenstraat de Rijn- en Schiekade op reed. Daar kwam ze de onbekende tegen die met zijn bestel wagen achteruit reed. De auto's konden el kaar op dat punt niet passeren. Er ontstond onenigheid over wie terug zou moeten gaan. De chauffeur van de bestelauto werd daar door kwaad en sloeg met een ijzeren staaf op de voorruit van de personenauto. Na zijn daad reed de man weg. De vrouw noteerde het kenteken van de wagen. Oorzaak brand nog niet zeker LEIDEN Het technisch onderzoek naar de oorzaak van de brand in het Wegloophuis heeft geen aanwijzingen opgeleverd dat de brand aangestoken is. Toch houden politie en brandweer ernstig rekening met brandstich ting. In het Wegloophuis brak zaterdagavond twee keer brand uit. De opvanginstelling liep daardoor grote schade op en werd onbruik baar. De eerste keer was de oorzaak een smeu lende sigarettepeuk waardoor een matras vlam vatte. Kunstmarkt bij Ars LEIDEN Het Leids schilder- en tekenge nootschap Ars Aemula Naturae (Pieterskerk gracht 9) houdt zaterdag en zondag een kunst markt. Die staat in het teken van miniaturen. Er worden ook demonstraties Japans papier- vouwen en boetseren gegeven, er wordt geëtst en er is keramiek te koop. De miniaturen- markt is beide dagen geopend van 11.00 tot 16.00 uur. j VERENIGING VERDWIJNT PER 1 JANUARI LEIDEN De Leidse groenteveiling wordt per 1 januari opgeheven. De leden van de veilingver eniging hebben dat vori ge week besloten. Giste ren is dat aan de kopers op de veiling meege deeld. De laatste veiling dag zal op 30 december zijn. De Leidse veiling zou op 4 januari precies 60 jaar hebben bestaan. Het opheffingsbesluit komt op zich niet als een verrassing. Het volgt na jaren van dalende omzet ten en aanhoudende te korten. Eerder zijn fusie- gesprekken afgeketst met andere veilingen, in het Westland, Beverwijk en Katwijk. Bij de Leidse veiling werken veertien mensen. Voor het personeel geldt een afvloei ingsregeling. Volgens voor zitter R.C. de Ruyter van de veilingvereniging zal gepro beerd worden een deel van j het personeel bij andere vei- I lingen onder te brengen. Hij merkt op dat enkele vrouwe lijke personeelsleden hele maal stoppen met werken. Directeur J.N. Gaaijkema van de veiling zal de lopende zaken nog afwikkelen. Hij gaat daarna met pensioen. Pijn De Ruyter zegt dat de leden het besluit tot opheffing met „pijn in het hart, maar eens gezind" hebben genomen. Dat gebeurde op een extra le denvergadering, nadat eerder in november al de jaarstuk ken over 1987 waren behan deld. Die lieten, aldus De Ruyter, een tekort van vier ton zien. Een verlies dat door de leden gezamenlijk moet worden opgebracht. Volgens De Ruyter kampte de veiling al sinds 1982 met tekorten. Voor dit jaar verwacht hij overigens een kleiner tekort dan in 1987. Doordat de veiling al jaren een moeizaam bestaan leed, heeft ze de boot gemist waar het ging om nieuwe ontwik kelingen zoals het tele-vei- len. „Er is bovendien in het algemeen sprake van concen tratie zowel waar het gaat om het aanbod als van de kant van de kopers, waar vooral de grootwinkelbedrijven steeds belangrijker worden. De aanvoer loopt hier zoda nig terug dat de veiling voor hen minder aantrekkelijk wordt. De prijsvorming laat te wensen over, waardoor de leden wegblijven en de omzet ver terugvalt". her uit de wijde omtrek. Het gaat om telers uit onder an dere Voorschoten, Leid- schendam, Leiderdorp en Woubrugge. Zij zullen naar andere veilingen moeten uit wijken. Ze zijn vrij te kiezen welke veiling dat is. De Ruy ter verwacht dat die keus af hankelijk zal zijn van de aard van het bedrijf. Het kopersbestand bestaat voor een belangrijk deel uit Bestemming van veilingcomplex nog niet bezegeld LEIDEN Het is nog onzeker wat er na de opheffing van de groenteveiling gaat gebeuren met het complex aan de Veilingkade. Volgens voorzitter R.C. de Ruyter is daarover nog geen overeenkomst bereikt met de gemeen te of een andere gegadigde. Binnen de gemeenteraad te kende zich enige tijd geleden al een meerderheid af die graag woningen op het terrein zou willen bouwen. De Ruyter bevestigt desgevraagd echter dat voor de veiling vereniging en haar leden de opbrengst van het complex van groot belang is. „De leden zijn aansprakelijk voor de vereniging. Dat heeft vergaande consequenties. Anders om komt een hoge opbrengst van het complex hen ook weer ten goede". De Ruyter wil mede daarom geen uit spraak doen over de toekomst van het complex. „We heb ben nog geen concrete plannen. Er is nog een lange weg te gaan. Het ligt in een stadsgebied en ik ben me bewust van de wensen van het gemeentebestuur". Het veiling complex is in 1930 in gebruik genomen. Het is gebouwd nadat de Leidse veiling was opgericht. Die ontstond begin 1929 na een fusie van twee aan de Boommarkt gevestigde veilingen. detailhandelaren. Zij worden nu gedwongen om hun in koop anders te regelen. De Ruyter zegt dat de veiling vereniging geen advies heeft gegeven naar andere veilin gen te gaan, maar vermoedt dat afhankelijk van de aard van produkten Bleiswijk, Gouda en Poeldijk daar het eerste voor in aanmerking komen. Detailhandel L. Welschen, secretaris van het bedrijfschap voor groente en fruit, zei gisteren vooral verrast te zijn door de korte termijn waarop het besluit is genomen. „We wisten dat hei de veiling Leiden niet naai den vleze ging". Hij ver wacht aan de aanbod-kanl geen grote problemen dooi de opheffing. „Alternatiever. voor de detailhandel zijn ei echter niet. Die zal naar dc groothandel verwezen wor den. Voor hen valt een in- kooppunt weg. De groothan del zal wel naar Bleiswijk er Zuid-Holland Zuid (Baren- drecht) gaan. De detaillisten kunnen daar niet goed te recht. Die grote veilinger zijn daar niet op ingericht". Cursussen In Leiden, Leiderdorp, Kat- \wijk en de Duin- en Bollen streek worden binnenkort i lees- en schrijfcursussen ge houden voor volwassenen die niet meer zo goed zijn met de pen. Meer informatie is ver krijgbaar bij Studiehuis Lei- \den, 223303, K&O Katwijk, \01718-16400, Studiehuis Bol lenstreek, 02521-10155 en het Regionaal Educatief Centrum Leiden, 130701. I Middeleeu wen De Leidse hoogleraar mid- Idelnederlandse letterkunde Frits van Oostrom gaat op donderdag een discussie aan Imet zijn Amsterdamse colle ga Herman Pleij onder de ti tel „Twee visies op de mid deleeuwen". De discussie be gint om kwart over acht 's a- vonds in sociëteit De Burcht. Ijsbaan IJsvereniging Rijndijk-Hoge Mors opent vrijdag officieel haar nieuwe ijsbaan aan de Dobbedreef. De officiële han deling vindt plaats om 15.30 uur. Fakkeloptoeh t De afdeling Leiden van Am nesty International houdt in het kader van het 40-jarig bestaan van de Verklaring van de Rechten van de Mens vrijdag een fakkeloptocht. Om 16.30 uur houden wet houder H. van Dongen en B. Toussaint van Amnesty elk een korte toespraak op het Stadhuisplein. Om 16.45 uur gaat de optocht van start. Lezing N. Toornstra van de „Chris tengemeenschap, beweging tot religieuze vernieuwing", houdt vrijdag vanaf 20.15 uur een lezing in de Lokhorst- kerk. Onderwerp is „Kan de mens helend in de schepping staan?". Hij behandelt onder die noemer een christelijke visie op bedreigde natuur en milieu. Ruilbeurs De ruilclub Koningskerk houdt vrijdag een ruilavond voor verzamelaars van post zegels, munten, prentbrief kaarten, lucifermerken.' stic kers, sigarebandjes en suiker zakjes. Belangstellenden zijn tussen 19.00 en 22.00 uur wel kom in Buurthuis Het Spoor tje aan de Bernardkade 40. ■De entree bedraagt 1,50 voor niet-leden. Jongeren tot en met 15 jaar betalen een gulden. Brandweer haalt Sint van het dak Sinterklaas heeft ie der jaar weer een welhaast ontstuitba- re neiging tot stunts op grote hoogte. Gisteren liet hij zich met een hoogwer ker van het dak van de Jenaplan-school De Dukdalf' in de Merenwijk halen. De brandweer zorgde ervoor dat de goed heiligman, die trek jes vertoonde van wethouder F. Kuij- ers, met zijn twee knechten weer veilig vaste bodem onder zijn voeten kreeg, 's Middags was Sinterklaas paraat in de voormalige school aan de Aal markt 9 om de win naar van de prijs vraag rond de naamgeving van het nieuwe muziekver- zamelgebouw be kend te maken. Drie mensen hadden de gekozen naam inge zonden: Het Leids Muziekcentrum. Door loting werd G. Kluivers als winnaar aangewezen. Hij kreeg uit handen van de Sint een compact-discspeler. FOTO: TEJO RINGERS Object geplaatst in Stevenshof Een zestien meter hoog stalen object siert sinds gisterochtend het pleintje tussen de blokken „sta len" woningen in de Stevenshof. Met een kraan werd het zware gevaarte gisterochtend op de plaats van bestemming getild. Het is ontworpen door Fons Verheyen, tevens architect van het complex huizen met stalen voor- en achtergevels, die zelf ongeveer acht meter hoog zijn. Het aan brengen ervan kan gezien worden als slotstuk van het eigenlijke bouwen van de wijk. De constructie is opgebouwd uit drie in elkaar overgaande stalen buisprofielen die naar boven wijzen en daar met elkaar door een ring worden verbonden. De top is naar de grond toe afgespan nen met een stalen draad. Het is uitgevoerd in rood, blauw en geel en symboliseert het samengaan van de kleuren die ook in de wijk voorkomen. Voor elk van de blokken woningen staan fietsenhek- ken in die drie kleuren. De driehoeksconstructie geeft de vorm van de wijk weer. De realisering heeft in totaal 35.000 gulden gekost. De onthulling van het stalen object geschiedt tegelijk met de officiële opening van dit deel van de Stevenshof op donderdag 15 december. Wethouder DJ. Tesselaar zal die opening hoogstwaar schijnlijk verrichten. FOTO: HENK SNATERSE PROTEST TEGEN BEZUINIGINGEN LEIDEN Het gebouw aan het Rapenburg van de Emilie Knappert scholen gemeenschap is vanmor gen bezet door de leerlin gen. De ongeveer 150 scholieren die daar les krijgen protesteren daar mee tegen de bezuinigin gen op de studiefinancie ring. Het is voor het eerst dat een dergelijke actie wordt gehoudem door leerlingen van het mid delbaar beroepsonderwijs in Leiden. De actie, ge steund door de Jongeren beweging FNV, duurt tot vijf uur vanmiddag. Dan wordt een petitie aange boden aan wethouder H. de la Mar (sociale zaken). Er zijn vandaag geen lessen gegeven. In plaats daarvan stonden toespraken, een her- rie-actie voor de ramen van de lokalen en spelletjes op het programma. Docenten moch ten het gebouw alleen in als ze een steunbetuiging onderte kenden. De meesten waren daar, aldus de leerlingen, van morgen wel toe bereid. Omdat de actie zich vooral richt tegen het beleid van minister Deet- man werden verder geen eisen aan het schoolbestuur gesteld. Wel is gevraagd zich via een advertentie zich uit te spreken tegen de kortingen op de stu diefinanciering. De directie was vanmorgen niet voor commentaar bereikbaar. In de dependance aan het Ra penburg van de Emilie Knap pert zijn de „sociale" richtin gen ondergebracht, die onder andere opleiden voor perso neelswerk, en buurt- en club- huiswerk. De actie beperkt zich tot die vestiging. Volgens woordvoerders van de leerlin gen was dat mede om de ge heimhouding van de actie te garanderen. Bovendien waren ze er niet zeker van dat de an dere leerlingen vanmeer „praktische" opleidingen van kapper tot tandartsassis tent hen wel zouden steu nen. „Zij hoüden zich hier niet zo mee bezig. Dat wij dit wel doen, komt ook doordat hier relatief veel meer uitwonende leerlingen zitten en zij zijn het juist die door de maatregelen van Deetman worden getrof fen". Daarmee wordt vooral gedoeld op het voornemen van minister Deetman jaarkaarten voor het openbaar vervoer te verstrekken aan en tegelijk te bezuinigen op beurzen van uit wonende studenten. De actie, voorbereid door een kleine groep, kreeg vanmor gen algemene steun van de scholieren. De Jongerenbewe ging FNV steunt vandaag lan delijk een groot aantal acties van mbo-leerlingen. JITGAVEN WORDEN OPGESCHORT DOOR TEGENVALLENDE UITKERING EIDEN Onduidelijke rculaires van het minis- rie van binnenlandse za- en en een onverwacht andpunt van de inspec- 'ur Financiën Lagere j verheden over de gevol- en van de Financiële erhoudingenwet. Dat jn volgens wethouder P. ordewijk (financiën) de elangrijkste redenen oor de financiële tegen- aller die Leiden te ver- erken heeft gekregen. e uitkering van het ministe- van binnenlandse zaken an Leiden in het kader van e artikel-12 steun valt dit jaar volgend jaar namelijk een uk lager uit dan verwacht, loor die lagere bijdrage moet -eiden volgend jaar een gat 'an circa vijf miljoen gulden zien te stoppen. Over de dek king van de -tekorten komt volgens Bordewijk binnen en kele maanden duidelijkheid. Het advies van de inspecteur Financiën Lagere Overheden is Leiden wat rauw op het dak gevallen. De inspecteur brengt jaarlijks advies uit over de bij drage aan armlastige gemeen ten als Leiden, de zogenaamde artikel-12 gemeenten. Die ge meenten krijgen een extra bij drage van het rijk, maar moeten daarvoor wel volledig de boeken openen. Het advies van de inspecteur wordt nog voorgelegd aan de Raad voor de Gemeentefinanciën, waar na de staatssecretarissen van binnenlandse zaken en finan ciën definitief besluiten. Vol gens wethouder Bordewijk blijft de kern van het advies van de inspecteur echter over eind. En dat advies luidt dat Leiden dit jaar maximaal ne gen miljoen extra krijgt. Op basis van dat advies verwacht Bordewijk dat Leiden volgend jaar hooguit acht miljoen krijgt. Die bedragen zijn onvoldoende om de tekorten van Leiden te dekken. Dit jaar was een te kort voorzien van 8,9 miljoen, maar dat is door diverse tegen vallers voorlopig al opgelopen tot 11,3 miljoen gulden. Zo moet Leiden ruim zeven ton meer betalen aan bijstandsuit keringen dan verwacht en vallen de kosten van uitkerin gen en salarissen aan voorma lig en huidig personeel even eens ettelijke tonnen hoger uit. Volgend jaar zal Leiden naar verwachting een tekort van 14 miljoen op de begroting heb ben. De inspecteur heeft op een aantal punten anders geadvi seerd aan de staatssecretaris sen dan Leiden had gehoopt. Zo krijgt Leiden 17 gulden minder per inwoner van het rijk dan was verwacht. Op jaarbasis scheelt dat 1,7 mil joen. Volgend jaar krijgt Lei den ook minder geld omdat de gemeente volgens de inspec teur dan al profiteert van de nieuwe Financiële Verhoudin- genwet. Leiden had er niet op gerekend dat dat gevolgen zou hebben voor de uitkering in het kader van de artikel 12- status. Door een verandering in de Financiële Verhoudin- genwet krijgt Leiden in 1994 uiteindelijk 8,3 miljoen gulden per jaar extra, omdat studen tenkamers dan gelijk worden gesteld met hele huizen. Om dat Leiden veel studentenka mers heeft, is dat voor de ge meente erg gunstig. Volgend jaar gaat een overgangsrege ling in werking, waardoor Lei den er tot 1994 jaarlijks 1,4 miljoen bijkrijgt. „Er zit in de artikel-12 systematiek een be paalde beleidsruimte voor de inspecteur. In de circulaires van het ministerie zitten ge woon onduidelijkheden", aldus Bordewijk. Doorschuiven Hoe de tekorten nu opgevuld moeten worden is nog niet he lemaal duidelijk, maar de wet houder van financiën wil eerst voorgenomen uitgaven voor 1989 doorschuiven naar latere jaren. Zo was al vier miljoen uitgetrokken voor ondertun neling van het Stationsplein, maar die operatie gaat later van start. Ook de uitgaven voor nieuwbouw van het ge meentearchief wordt naar la ter datum verschoven. „Het tekort is het hoogst in 1989, daarna loopt het terug. In 1993 willen we van de artikel 12- status af zijn", aldus Borde wijk. Het gaat hem er vooral om de klappen in 1989 op te vangen. „We moeten die bult in het tekort zien op te van gen". De wethouder denkt dat binnen enkele maanden dui delijk zal worden of er een nieuwe bezuinigingsronde moet komen. De CDA-fractie waarschuwde vorig jaar al dat Leiden op een te hoge uitkering van het rijk rekende. De christen-demo craten vonden het dan ook on juist dat het college wel een miljoen gulden wilde reserver en voor nieuw beleid. Fractie voorzitter J. Walenkamp: „We waren het niet oneens met het college om meer te vragen dan waar je eigenlijk op rekent. Zo gaat dat nu eenmaal in onder handelingen. Kinderen doen dat met Sinterklaas ook. Maar we vonden het onjuist om de burgers dingen te beloven die je later niet waar kunt maken. Ik ben benieuwd hoe het col lege dit gaat opvangen. Ik hoop wel dat we in het ver volg serieus genomen zullen worden". Deze handzame EHBO kit voor thuis, in de caravan, auto of boot, is voor u als u een nieuwe abonnee aanbrengt. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. V!l,VAV.>*vK i Noleer als nieuwe abonnee ingaande- 1 Naam: Adres' i Postcode/plaats:_ 'Telefoon- [Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis, i Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per i maand automatisch betalen f23,74 kwartaal acceptgiro f70,93 i Stuur als dank de EHBO kit naar: Naam: .(voor controle bezorging) 1 AdresL Postcode/plaats:_ I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag

Leidse Courant | 1988 | | pagina 9