Kremlin eist stopzetting massa-ontslagen Kaukasus M ysterieuze dood Israëliër geeft ran-schandaal onverwacht vervolg Zestig kinderen gedood bij paniek in school Groenen eisen onderzoek daar defect in reactor m CcidócSouocuit Spionagesatelliet VS ziet alle manoeuvres Britten vrezen aanslag van IRA op vorstenhuis MEER DAN 180.000 MENSEN OP DE VLUCHT TTE HUIS ONTKENT GEHEIME AFSPRAKEN AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Beperking toerisme naar Verboden stad PEKING China wil de toe nemende toeristenstroom naar de Verboden stad, de oude kei zerlijke residentie in Peking, aan banden leggen. De autori teiten vrezen dat anders de cul tuurschatten onherstelbaar be schadigd raken. De oude keizer lijke residentie, waar 24 keizers uit de Ming- en Qing-dynastiën resideerden, geldt naast de „Grote Muur" als de belangrijk ste toeristenattractie in de Volksrepubliek. Een Chinese minister beklaagde zich er giste ren over, dat de Verboden stad vernietigd wordt „door hordes toeristen, die doeloos in het complex rondlopen, als zij het een willekeurig andere attrac tie". Afgelopen zomer bezochten op recorddagen circa 100.000 mensen de Verboden stad. BURGERLIJKE STAND LEIDEN Geboren: Leonardus Jo hannes Andy zv. J. Wansink en L. C. S. M. A. Janson. Jorne Chrlstlaan zv. A. Pel en M. Molhuysen. Stefanie dv. P. W. J. Verkade en P. van Hoven. Laura Adriana Jannetje dv. G. L. Hui- tema en A. P. J. Zuijderland. Anne- marie dv. C. de Vreugd en M. W. van Prooijen. Ali Resit zv. M. Berrak en E. Berrak. Hendrik Joost zv. H. Harms en J. E. Wlttenaar. Mahadle zv. A. Fahchouch en R. Fahchouch. Denlse dv. F. P. Veerman en Y. M. T. Franck. Mlchlel zv. D. H. Everwijn en G. Gie- len. Petronella Elisabeth dv. W. de Vreugd en L. Durieux. Dennis Theo- dorus Maria zv. M. M. van Wingerde en 1. J. P. M. van de Goor. Nicole dv. J. A. Prins en J. Weber. Merel Rucha- ma dv. G. H. Burmeister en M. C. W. Voorn. Pietje Cornelia dv. W. Noort en L. G. van der Plas. Alexander Aloysius zv. N. C. van Dam en H. R. M. M. Straathof. David zv. J. P. Burg graaf en M. L. van Elswijk. Fieke dv. J. L. van Overbeeke en C. L. Wester beek. Pleter zv. J. H. Lammers en S. Stuurman. Nlesje dv. H. W. Llndhout en J. G. Seis. Shirley dv. E. Koolmees en M. B. Hartevelt. Nathalie Angelina dv. W. H. J. M. Duivenvoorden en G. B. van Egmond. Minh Han zv. V. H. Ngo en T. H. Le. Dlnah Helen Jenny dv. D. Overbeek Bloem en D. H. B. Hendrlkse. Denlse Natalie Maria dv. A. H. J. van Dijk en M. G. M. Kroezen. Davld Marlijn zv. F. P. van Oostrom en S. C. J. de Vries. Roy zv. A. J. van Klinken. Jesper Gerardus Paulidus Maria Maria zv. G. J. Peterse en A. G. M. Schotman. Radjen Jesus Guiller- mo zv. L. G. Ramos en E. C. Wln- klaar. Michelle dv. J. C. Dorsman en B. A. Katuln. Karar Özgür zv. M. Oda- bas en J. M. Koot. Danny zv. A. T. van Waveren en Y. Brugmans. Martl- nus Adrlaan zv. M. Vooljs en A. van der Marei. Arzu dv. A. Karaman en E. Karaman. Fouèd zv. M. Dchlrl en Y. B. M. Borst. Slmon Davld zv. J. H. J. Tacx en E. C. G. de Boer, Pauline dv. R. J. de Goede en J. J. Louws. Theo- door Christian zv. A. M. Steinbach en B. C. M. Davids. Sabrina dv. M. van de Groep en D. M. Bax. Erik Antonius zv. F. J. Bierman en C. J. Kapteln. Anouk dv. S. Jahshan en C. M. van Tongeren. Jordy Kevin zv. G. van Leeuwen en J. K. Slijkhuis. 3UITENLAND DINSDAG 6 DECEMBER 1968 PAGINA 5 Oprichter Charta 77 jïiag naar buitenland |rAAG Jiri Hajek, de voormalige fsjechoslowaakse minister van buiten- indse zaken en mede-oprichter van de Mensenrechtenbeweging Charta 77, leeft toestemming gekregen om voor ,et eerst sinds 1968 weer naar het bui- fcnland te reizen. Hajek heeft een uit- èisvisum gekregen om op 7 december !i de Oostenrijkse stad Graz een sym- bsium te kunnen bijwonen over men- bnrechten. Hajek is de tweede oud-po- Iticus die van de Tsjechoslowaakse re- ering toestemming krijgt naar het bui- tnland te gaan. In november kreeg de Oormalige partijleider Alexander Dub- ek een visum voor een reis naar Bo- »gna om daar een eredoctoraat in ont- pngst te nemen. Arafat spreekt met Amerikaanse joden STOCKHOLM PLO-lei- der Arafat heeft vandaag in Zweden een ontmoeting ge had met een delegafie van Amerikaanse joden. Het ging om vooraanstaande leden van de Amerikaanse joodse gemeenschap, die de PLO- leider op persoonlijke titel ontmoetten. De Israëlische autoriteiten hebben zeer ver baasd gereageerd op de ont moeting in Zweden. Volgens woordvoerders in Jeruzalem zullen gesprekken tussen de Zweedse regering en Arafat de Zweeds-Israelische be trekkingen schaden. CAPE CANAVERAL De bemanning van het Amerikaanse ruimteveer Atlantis heeft met succes een spionagesatelliet in een baan rond de aarde ge bracht. Daarmee is de belangrijkste doelstelling van de geheime militaire missie van het ruimteveer volbracht. De satelliet is de eerste Amerikaanse kunstmaan die in staat is zowel door wolken en duisternis heen te observeren. Volgens Amerikaanse functionaris sen voeren zowel de Sovjetunie als de Verenigde Staten vaak 's nachts militaire manoeuvres uit, waaronder het verplaatsen van mobiele kernraket ten, om deze voor elkaar geheim te houden. De VS zouden nu in staat zijn deze bewegingen volgen èn te controleren of Moskou zich houdt aan de akkoor den tot wapenbeperking. Daklozen in New York nodigen Gorbatsjov uit WASHINGTON Amerikaanse daklozen hebben zich geërgerd aan het plan van Sovjet-president Gorbatsjov om morgen in New York de beroemde Trump Tower te bezoeken. Daarom hebben ze de president uitgenodigd ook een tehuis voor daklozen te bezoeken om zo een „realistische kijk op onze natie" te krijgen. Gorbatsjov komt la ter vandaag aan in New York voor een be zoek aan de Verenigde Naties en gesprek ken met president Reagan en vice-presi dent Bush. Vorig jaar hadden de daklozen in Washington Gorbatsjov ook al uitgeno digd. De Sovjetleider ging daar toen niet op in, maar de Russische ambassade schonk een organisatie van daklozen twee weken Gezicht op Governors Island, midden in de baai van New York, later wel vijfduizend dollar en „verscheide- met uitzicht op de zuidpunt van Manhattan. ne giften van het Sovjet-volk Rechters in Portugal staken LISSABON Een. groot aantal van de on geveer twaalfhonderd rechters in Portugal staakt drie dagen om ei sen voor een loonsver hoging kracht bij te zet ten. Ruim zesduizend deurwaarders hebben aangekondigd later deze week eveneens het werk neer te leggen, uit protest tegen hun werk omstandigheden. Acht honderd magistraten van het openbaar minis terie hebben voor vol gende week een 48-uurs staking aangekondigd. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De bescherming van de Britse koninklijke familie tegen IRA-aanslagen is de afgelopen week verdrievoudigd. Ge vreesd wordt dat het jaarlijkse „kerst-offensief" van de IRA zich dit jaar tegen het vorstenhuis zal richten. Zo werden de afgelopen week niet minder dan 24 gewapende agenten ingezet om de omgeving in de gaten te houden toen de prinses van Wales („Lady Di" voor sommige hardleerse vaste landers) zich in Noord-Londen van haar wagen naar een sociaal centrum begaf. Prinses Diana moest daar niet meer dan negen meter lopen. In het verleden was de IRA net vóór Kerstmis altijd dubbel ac tief. Vijf jaar geleden ontplofte in de kersttijd een IR A-autobom nabij een ingang van het warenhuis Harrods. Daarbij kwamen drie mensen om het leven. De Britse politie vreest een soortgelij ke spectaculaire aanslag, als wraak voor de dood van de drie IRA-leden eerder dit jaar in Gibraltar. Daarom worden ook de drukke winkelbuurten van Londen bijzonder goed bewaakt. Soortgelijke maatregelen zijn genomen rond alle kazernes en militaire bases, niet alleen in Groot-Brittannië, maar ook daar buiten. MOSKOU Het Kremlin heeft gisteren gedreigd met sancties, als het ont slaan van werknemers in Armenië en Azarbajdzjan op etnische gronden niet ophoudt. Met deze maat regel wil de centrale rege ring in Moskou rust scheppen in beide Trans- kaukasische republieken, waar de etnische onrust tussen christelijke Arme niërs en islamitische Azar- bajdzjani geheel uit de hand is gelopen. Bedrijfsleiders en partij- en re geringsfunctionarissen in bei de republieken, die toestem ming geven om werknemers te ontslaan omdat zij tot een van de minderheid behoren, kunnen zware straffen tege moet zien, die variëren van uitstoting uit de partij en ont slag uit hun functie tot straf rechtelijke vervolging. Vol gens het officiële persbureau Tass heeft het Kremlin dui zenden klachten gekregen over massa-ontslagen. Vluchtelingen Intussen wordt de vluchtelin- enstroom tussen beide repu- lieken alsmaar groter. Vol gens radio Moskou hebben al 106.000 Armeniërs huis en haard in Azarbajdzjan verla ten. Zo'n 75.000 Azarbajdzjani hebben de wijk genomen uit hun woonplaatsen in Armenië. De vluchtelingen zijn voor een deel ondergebracht bij ver wanten en kennissen. Maar ook de regering in Moskou trekt zich hun lot aan. Het Russische Rode Kruis, haar is lamitische zusterorganisatie de Rode Halve Maan, het minis terie van onderwijs, de federa tie van vakbonden en de com munistische jeugdbeweging Komsomol zetten zich in voor de opvang van kinderen, aldus de verklaringen uit Moskou. In gezondheidscentra en toe ristische accomodaties is intus sen opvangcapaciteit gecreëerd voor 24.000 kinderen. Er zal op korte termijn onderwijzend personeel naar de centra wor den gestuurd om het onderwijs aan de vluchtelingkinderen voort te zetten. Leger Militairen maakten gisteren in de Azarbajdzjaanse hoofdstad Bakoe een einde aan een de monstratieve bijeenkomst. Ra dio Moskou meldde dat het openbaar vervoer in het cen trum van de stad nog niet reed en dat de situatie er gespannen was. Ongeveer 1.500 demofi- stranten die bijeen waren ge komen op het Leninplein in Bakoe werden door de troepen verjaagd. Het leger greep in toen de demonstranten wei gerden vrijwillig te vertrek ken. Demonstraties en publie ke bijeenkomsten zijn sinds twee weken verboden in het gebied. Intussen is in de buurrepu- bliek Armenië de rust in zo verre weergekeerd, dat de avondklok is versoepeld. In grote delen van de beide repu blieken waren avondklokken ingevoerd om een eind te ma ken aan het etnische geweld Volgens officiële cijfers heeft de onrust in de Kaukasus aan zeker 28 mensen het leven ge kost. Franse staking Honderden mensen stonden vanmorgen opeengepakt op dit metro-station in een voorstad van Parijs, wachtend op een trein die uiteindelijk toch niet zou komen. Vier weken duurt inmiddels de staking van de bus-, trein- en metrochauffeurs in de regio Parijs en de forenzen raken langzaam de wanhoop nabij. Sinds het begin van de herfst zijn ook verpleegsters, postbeambten, gemeenteambtenaren en andere overheidsfunctionarissen in staking gegaan om hun eisen voor hogere lonen kracht bij te zetten. Premier Rocard heeft wel enige loonsverhoging toegezegd, maar wil niet volledig op de eisen van de stakers ingaan, omdat anders zijn economische hervormingsprogramma in gevaar komt. FOTO: AP TIENTALLEN ZWAARGEWONDEN IN ZIEKENHUIZEN YAOUNDE In zieken huizen in Yaounde, de hoofdstad van de Afri kaanse staat Cameroun, liggen nog tientallen zwaargewonde kinderen. Zij liepen hun verwondin gen op toen gisteren in hun school paniek uitbrak en de duizenden leerlin gen zo snel mogelijk uit het gebouw trachtten te vluchten. Zestig kinderen kwamen in de paniek om het leven. Het is nog niet bekend wat precies de oorzaak is geweest van de paniek in het Instituut Jean Monthe, een privé-school met in totaal tienduizend leer lingen. Het gebouw waarin de ramp zich heeft voltrokken was nog in aanbouw. Er werd aan gewerkt door leerlingen die aan het instituut een vak opleiding, volgen. Volgens Radio Cameroun ont stond de paniek toen een la ding bouwmaterialen van een steiger viel. Leerlingen die dachten dat de school instortte, raakten in paniek en iedereen sloeg op de vlucht. Volgens andere berichten werd een ru zie tussen een student en een leraar opgevat als een waar schuwing, dat het gebouw op instorten stond. Anderen zei den dat de paniek ontstond toen leerlingen op de bovenste verdiepingen samen ritmisch op de grond stampten. De paniek greep razendsnel om zich heen. De meeste slachtoffers vielen onder de kinderen die uit de ramen sprongen of die in de trappen huizen onder de voet werden gelopen. De verwachting is dat het dodental verder zal oplo pen. e omstreden kerncentrale van Biblis, waar zich vorig jaar bijna een enorme ramp zou hebben Igespeeld. F0Ta ap meer dan gewone aandacht in de Amerikaanse kranten en werd bovendien omgeven met talloze speculaties over zijn doen en laten. Nir zou na Irangate zijn baan bij de Is raëlische geheime dienst heb ben opgegeven. In sommige kranten heette het dat Nir bij de smokkel van verdovende middelen betrokken zou ziin. Andere kranten schreven dat hij gewoon zaken deed. Wat Nir in Mexico uitvoerde is nog steeds niet bekend. Hij was daar kort tevoren aangeko men, na op de Mexicaanse am bassade in Londen een inreis visum te hebben gekregen. Een van de overlevenden van het vliegtuigongeluk was de Canadese vrouw Adriana Stanton, die zich had verscho len achter de naam Ester Arri- aga. Nr en zij hadden het toe stelletje gecharterd vóór doel einden, die tot op dit ogenblik duister zijn. Afgelopen zondag gooide Bob Woodward de bekende RANKFURT De toene Partij in het West- aitse Hessen eist een' jepgaand onderzoek naar i gebeurtenissen in de jrncentrale van Frank- rt. Gisteren werd be nd dat de stad een jaar leden na een defect in reactor aan een ramp is tsnapt. lange zwijgen over het on- uk is volgens de partij een it verzuim van de regering van de minister voor mi- izaken, Karlheinz Weimar, directeur van de centrale Meyer heeft toegegeven zich „incidenten" hebben irgedaan, maar ontkent dat :e van ernstige aard waren, ilgens hem is er een geringe iveelheid radio-activiteit in (eveelhei het binnenste van de reactor vrijgekomen en een „zeer ge ringe" hoeveelheid zou via de schoorsteen van de centrale zijn ontsnapt. Hij ontkende voorts dat er sprake was van een „industriegeheim". Het betreffende ministerie zou di rect op de hoogte zijn gesteld. De Hessische minister van mi lieuzaken Manfred Popp be vestigde dat de autoriteiten onmiddellijk over de inciden ten in de kernreactor zijn ge ïnformeerd. Ook hij zei dat zich geen gevaar van een smeltreactie heeft voorgedaan. De uitstoot van radio-activiteit zou ver onder de toegestane hoeveelheid hebben gelegen. De verklaringen van directeur Meyer en minister Popp staan in schril contrast tot een arti kel in het Amerikaanse blad „Nucleonics Week". Volgens het blad was het slechts aan het snelle handelen van het personeel te danken, dat de storing niet is ontaard in een catastrofale melt-down. Vol gens het blad stond een ventiel in een koelsysteem door een technische storing open. Al leen door het ventiel met de hand te sluiten heeft het per soneel een ramp weten te voorkomen, aldus het blad. Volgens directeur Meyer van de centrale zijn nadien techni sche verbeteringen aange bracht. Dat de internationale autoriteiten op het gebied van kernenergie pas negen maan den na het ongeluk op de hoogte zijn gesteld komt, om dat de directie van de Duitse cëntrale pas toen klaar was met een analyse van de storing en die onder beheerders van centrales in de rest van de we reld heeft verspreid, aldus Meyer. 'Van onze correspondent Jo Wijnen) jASHINGTON Wat een „ge- vliegtuigongeluk |k, heeft afgelopen zon- g heel Amerika in rep i roer gebracht. Bij een jslukte noodlanding van h klein chartertoestel in [xico kwam een zekere Weber om het leven. I Mexicaanse autoritei- l ontdekten vrijwel teen dat achter die im het bekende lid van Israëlische geheime nst Amiran Nir schuil- van Nir zou als een ware een in het Iran- overlijden kreeg dan ook verslaggever van de Washing ton Post die destijds de Water- gate-affajre aan het rollen bracht onverwacht de knuppel in het hoenderhok. Woodward bleek deze zomer dertien uur lang met Nir ge sproken te hebben op een on bekende lokatie ergens in Londen. Nir wilde niet dat Woodward die gesprekken in de openbaarheid bracht, maar was wel bereid de Amerikaan se verslaggever op voorhand de nodige informatie te ver schaffen. Die afspraak werd door Nirs plotselinge dood ongedaan ge maakt en Woodward kon dan ook onthullen dat de Ameri kaanse en Israëlische regerin gen in 1985 een uiterst gehei me overeenkomst zouden heb ben gesloten voor het geza menlijk uitvoeren van een aantal tegen het terrorisme ge richte operaties. Nir en de an dere hoofdrolspeler in het Iran-Contra-schandaal, luite nant-kolonel Oliver North, zouden de supervisie over die operaties voeren. Het in het geheim verkopen van Ameri kaanse wapens aan Iran was een deel van die operaties. In mei 1986 brachten Nir en North in gezelschap van president Reagans voormalige adviseur voor nationale veilig heid Robert McFarlane hun hoogst omstreden en ui terst geheime bezoek aan Iran. Tijdens die reis zou Nir zijn Amerikaanse vriend North het idee aan de hand hebben ge daan om de met de Iraanse wapentransacties gemaakte winsten door te sluizen naar de Contra's in Nicaragua. Nir zou afgelopen zomer aan Woodward hebben onthuld dat de overeenkomst tussen Is rael en de VS vergezeld was gegaan van een persoonlijke correspondentie tussen presi dent Reagan en de toenmalige premier Shimon Peres. Bom Woodwards onthullingen sloe gen in als een bom. Zowel het Witte Huis als Jeruzalem haastten zich het bestaan van een dergelijke geheime over eenkomst met klem te ontken nen. Als het bewijs geleverd kan worden dat er inderdaad van een dergelijke Amerikaans-Is- raelische overeenkomst sprake is geweest, krijgt de Iran-Con- tra-affaire een onverwacht staartje. Immers, het Ameri kaanse Congres weet niets van zo'n overeenkomst en de daar uit voortvloeiende contra-ter roristische activiteiten. De Amerikaanse Congresleden zullen dan ook zeker proberen te achterhalen of er inderdaad van een geheime overeen komst tussen de VS en Israel sprake is geweest en welke rol Nir en Oliver North daarin hebben gespeeld. Het Pinguïnland van Professor Lupardi Gespannen kijken de commandant en Rob naar de diep- Hoe zal het schip zich houden? De wijzer blijft angstig onbeweeglijk staan. Dan begint hij te trillen en langzaam, langzaam kruipt hij omhoog. Honderd... negentig... tach- Hoera! Het lukt. En eindelijk ademen beiden weer in. Nu contact zoeken met het vliegtuigmoederschip kruiser. Radio! Maar de marconist komt na enkele minuten het is onmogelijk verbinding te krijgen, want storingzen ders van Lupardi maken seinen in dit gebied onmogelijk. Maar de onderzeeboot heeft een klein vliegtuig aan boord en Rob zal proberen daarmee het vliegtuigmoederschip te bereiken om hulp te halen voor dr. Ree en de twee matrozen, die nog in handen van Lupardi zijn. Binnen een half uur start Rob en spoedig cirkelt hij in een wijde boog om de onderzeeboot heen. Hij gaat op zoek naar het vliegtuigmoederschip, dat op honderdtwintig mijl af stand kruist. Overigens heeft de Washing ton Post niet de feitelijke in houd van de gesprekken, die haar verslaggever Woodward met Nir had, aan de openbaar heid prijsgegeven. Het enige dat de krant zondag meedeel de was dat Nir het bestaan van die overeenkomst had beves tigd. Voor North komen de onthul lingen op een zeer ongelegen moment. Hij zal vermoedelijk in januari voor een rechter in de Amerikaanse hoofdstad Washington moeten verschij nen. Of hij voor zijn aandeel in de Iran-Contra-afaire kan worden veroordeeld is nog steeds onzeker. De openbare aanklager in de zaak worstelt met het probleem dat veel in formatie over de rol die North speelde strikt geheim is. Het Witte Huis wil niet dat deze geheimen via een rechtzaak in de openbaarheid komen. Met andere woorden: lang niet al het beschikbare materiaal hoe belastend dan«ook kan tegen North worden gebruikt en dat maakt de rechtzaak te gen hem tot een uiterst hache lijke juridische onderneming.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 5