Weldadig bad in water van 40.000 jaar oud M „Muilkorven pitbull geen oplossing" Lr Tot Minister overweegt wettelijk voorschrift geboorte- aangiften VALKENBURG MAG ZICH KUUROORD NOEMEN Toetanchamon was geen slappeling nr Jhl Snelweg Brussel-Luxemburg 150 km zonder tankstation BINNENLAND/BUITENLAND Qtid&Qowuvnt DINSDAG 6 DECEMBER 1988 PAGINA Turkse vijgen verdacht RIJSWIJK De Keu- ringsdienst van Waren on derzoekt gedroogde vijgen uit Turkije op aflatoxine, een uitseheidingsprodukt van schimmels die kan kerverwekkend is. In De nemarken is bij een partij vijgen een aflatoxinewaar- de vastgesteld ver boven de toegestane waarde. En kele landen hebben inmid dels een invoerstop voor Turkse vijgen ingesteld. Nederland importeert jaarlijks ongeveer duizend ton gedroogde vijgen, het merendeel daarvan komt uit Turkije. SMALLINGERLAND BLIJ MET WAARNEMEND BURGEMEESTER LEEUWARDEN De wethouders en fractievoorzitters van de gemeente Smallingerland hebben positief gerea: geerd op de benoeming van C.M.L. Roozemond (PvdA) tot waarnemend burgemeester per 1 januari 1989. Roozemond was tot 1 juni dit jaar bur gemeester van Alkmaar. Hij is lid ge weest van het hoofdbestuur van de PvdA en bekleedt momenteel functies bij onder meer het Bouwfonds van de Nederlandse gemeenten, het Alge meen Burgelijke Pensioenfonds en de voetbalvereniging Cambuur. De CDA-fractie is bijzonder te spreken over de benoeming van Roozemond. „Als we na zijn burgemeesterschap maar wel weer een CDA'er aan het roer krijgen. Daar zijn we het als frac tie over eens", stelde CDA-raadslid L. Westerhof. De nieuwe waarnemend burgemeester van Smallingerland ver wacht zo'n maand of zes in het ge meentehuis in Drachten te werken. Waarschijnlijk zal per 1 juni 1989 de nieuwe burgemeester worden be noemd. Het is nog niet bekend of bur gemeester Smallenbroek vandaag de gemeenteraadsvergadering zal voorzit ten. „We hebben hem de dringende raad gegeven om niet te komen. Maar als hij wel komt, sturen we hem niet weg. Op die manier willen we extra problemen voorkomen", aldus loco burgemeester Lammers. Moeder en dochter gewond door gasexplosie MAASTRICHT Door een gasexplosie in woning in Maastricht is gisteren een vrouw vrij ernstig maar niet levensgevaarlijk ge wond geraakt. Haar 2-jarig dochtertje werd naar buiten geslingerd en kwam in een bouwput terecht. Het bleef nagenoeg onge deerd. De vader en een 4-jarig zoontje lie pen een shock op. Volgens de politie is de ontploffing veroorzaakt door een graafma chine die een hoofd-of een dienstleiding van het gemeentelijk gasnet heeft vernield. Daardoor ontstond in de kelder van de wo ning een gasconcentratie. Toen de vrouw het licht in de kelder wilde aandoen deed zich de explosie voor. De woning liep grote schade op en kan voorlopig niet bewoond worden. Shamir heeft nog drie weken de tijd JERUZALEM Chaim Herzog, de president van Israel, heeft de de missionaire premier Shamir drie weken extra de tijd gegeven om een regering te vormen. Herzog zou graag zien dat Likud-leider Shamir en Shimon Peres, de leider van de Arbeiderspartij, hun tegenstellingen opzij zetten en alsnog een regering van nationale eenheid vormen. Overigens heeft Shamir dank zij de steun van twee orthodox-religieuze partijtien al de steun van 65 van de 120 afgevaardigden in de Knesset, het Israëlische parlement. Dat zou voldoende zijn voor een regering, maar kennelijk heeft Shamir er be hoefte aan zijn kabinet een bredere basis te geven. Schapen verdronken door snel tij FERWERD - Ongeveer hon derd schapen zijn gisteren op een stuk land bij Ferwerd verdron ken! De dieren werden verrast door plotseling opkomend water. Door de harde westenwind kwam het tij sneller dan ver wacht. De boeren lieten de beesten op het buitendijkse land grazen om dat de weerberichten slechts spraken over een halve meter verhoging van het waterpeil. Door de verdrinkingsdood van de schapen hebben de vier vee houders uit de omgeving van Ferwerd nu een gezamenlijke schade van drie ton die niet op een verzekering te verhalen i Nieuwe sloten opSchiphhol tjfj fsjecht DEN HAAG Alle deu- indse ren die toegang geven tot jjenset het platform op de inter- jeeft t nationale luchthaven |ët eer Schiphol worden van (Inlaw nieuwe sloten voorzien, sisvisi Onlangs toonde de VARA- j» de televisie aan dat men op bsium eenvoudige wijze toegang inrecl tot het platform kon krij- Lticus gen. Met het aanbrengen ering van nieuwe sloten wordt jnlanc vooruitgelopen op maatre- öorm; gelen om alle deuren in ek eei het stationsgebouw en de )gna c pieren op te nemen in een pngst nieuw elektronisch bevei- ligingssysteem. DEN HAAG Minister Korthals Altes (justitie) overweegt te komen met een wettelijk voorschrift voor het doen van geboor te-aangiften. Hij doet dat naar aanleiding van de tweede, valse geboorte aangifte van de onlangs ontvoerde - en terugge vonden - Renee Bos uit Dordrecht. Een verplichting om bij de aangifte een kind aan de ambtenaar van de burgerlij ke stand te tonen is nooit voorgeschreven. Wel bepaalt het Burgerlijk Wetboek dat de betrokken ambtenaar be voegd is te vorderen dat het kind hem wordt getoond. Van deze bevoegdheid wordt in de praktijk geen gebruik gemaakt. Het voorschrift voor het meebrengen van ge tuigen gold tot 1934. In ons land is nimmer iets voorge schreven over het overleg gen van een medische ver klaring. Volgens de minister is het aantal valse aangiften - voorzover bekend - gering. In een stad als Amsterdam bedraagt het gemiddeld twee per jaar. Van de (test-)aan- gifte door een VPRO-ver- slaggever van een niet-be- staand kind bij de burgerlij ke stand in Haarlem (op 4 november) is inmiddels pro- ces-verbaal opgemaakt. De officier van justitie zal een beslissing nemen over de strafrechtelijke vervolging van de betrokken verslagge ver, aldus minister Korthals Altes. VALKENBURG AAN DE GEUL Ongeveer twee duizend jaar geleden bouwden de Romeinen in Maastricht en Heerlen hun thermen. Ze hadden toen al in de gaten dat het bronwater in Zuid-Lim burg een weldadige en zelfs heilzame werking heeft. De thermen mogen in onbruik zijn geraakt, het water is er nog steeds. De kwaliteit van -het 40.000 jaar oude water is zelfs zoda nig dat er opnieuw gebruik van zal worden gemaakt. Over een maand wordt in Valken burg aan de Geul Thermae 2000 geopend, een futuristisch bad-oord gebaseerd op de principes die voor de Romei nen ook al golden. Het centrum, dat volgens de initiatiefnemers het modernste van Europa wordt, vergde een investering van maar liefst ƒ50 miljoen en moet dagelijks duizend bezoekers gaan trek ken. Het piramide-vormige complex ligt gedeeltelijk in een heuvel, waarvoor zo'n 30.000 kubieke meter zand is uitgegraven. Cauberg Thermae 2000, het eerste Ne derlandse kuuroord met ther male bronnen, is al van grote afstand zichtbaar. Op top van de Cauberg wordt de laatste hand gelegd aan een zeer ex clusief centrum, waarin het laatste van het laatste is ver werkt op het gebied van bij voorbeeld sauna's, kruidenba- den en whirlpools. Het com plex beschikt over royale bin nen- en buitenbassins die met miniraalrijk warm water van tegen de dertig graden celcius zijn gevuld. Het Thermae 2000 in aanbouw. kenburg zich nu ook al offi cieel kuuroord mag noemen. Het water dat voor Thermae 2000 wordt gebruikt voldoet ruimschoots aan de EG-nor- men en aan de strenge eisen die de Duitsers aan hun kuur oorden stellen. Op het voormalig landgoed 't Hoogt op de Cauberg zijn drie bronnen aangeboord. Twee er van leveren thermaal water dat zich op een diepte van ruim 381 meter in een reser voir bevindt. Voordat het dit jaar werd aangeboord was het al die tijd afgesloten geweest van de meteorologische kring loop. De bezoekers van Ther mae 2000 kunnen derhalve re kenen op werkelijk oerzuiver water. De derde bron onder de Cauberg levert tintelfris zoet water van recenter datum. Beide soorten zijn in laborato- onderzocht ge- FOTO: PAUL MELLAERT schikt bevonden voor inwen dig en uitwendig gebruik. Dat uitwendige krijgt straks als Thermae 2000 klaar is de meeste aandacht. Het luxueuze centrum heeft alles in huis dat in verband kan worden ge bracht met wat tegenwoordig „gezondheidsrecreatie" wordt genoemd. Zo is er een fraai „saunalandschap" waar je het er van kunt nemen in een voorwaar voortreffelijke en tourage bij het open haard vuur. Er is ook een een Turks en een Romeins bad, gebouwd naar authentieke voorbeelden. Wie nog niet genoeg heeft van vocht, kan terecht in de stoombaden, eucalyptuska mers, een tropische hortus, een therapeuticum waar je onder meer een medische „check up" kunt laten verrichten, een instituut voor lichaamsverzor ging, een solarium, gymnasion, een yoga-meditatiekluis, een auditorium en een restaurant. Toegangsprijzen De realisatie van dit alles heeft ervoor gezorgd dat de creatieve geesten achter Ther mae 2000 zich geen filantropi sche instelling kunnen veroor loven. De all-in toegangsprij zen van het complex bedragen voor een verblijf van twee uur 25, voor drie .en een half uur. 32 en voor de hele dag ƒ48, per persoon wel te verstaan. Toch zullen de bezoekers van Thermae 2000 niet slechts de welgestelde yuppen zijn die eens wat anders willen. De initiatiefnemers rekenen op een flink aantal „echte" kuur- ders, mensen die een dagje ko men poedelen op medische in dicatie. Het kuuroord denkt het bedrijfsleven voor zich te kunnen winnen door kuren in het kader van ziekte-preventie te plaatsen', iets om met je per soneel te doen. „Kuren is in onze visie een normale, me disch verantwoorde behande ling, di^ vooral preventief ge zien moet worden. Enkele da gen kuren doet meer tegen stress dan twee weken vakan tie. In tal van landen maakt een behandeling in een kuur oord dan ook terecht deel uit van de reguliere gezondheids zorg", aldus woordvoerster Marlies Sobczak. De warmwater-ondernemers maken inmiddels binnen en buiten de provincie reclame. „Thermae 2000 bevindt zich op de kop van de beroemde Cauberg in het mooiste deel van Zuid-Limburg en biedt een schitterend panorama over het Geuldal". Dat lijkt een ideaal plekje voor wat badderen in oeroud „Heilwas- ser", zoals de Duitsers het goedkeurend noemen. In het zelfde water dat de Romeinen gebruikten. ARJEN VAN DER SAR BELANGENGROEP TOT TWEEDE KAMER: DEN HAAG Het muil korven en registreren van pitbull-terriërs biedt geen enkele oplossing voor het probleem van agressief hondegedrag, zo meent de Stichting Pit Buil Belan gen. „Wij kennen de pit bulls als een betrouwbaar en geestelijk evenwichtig ras. Door ze te muilkor ven zullen alleen nieuwe problemen ontstaan. De simpelste oplossing is na leving van het aanlijnge- bod voor alle honden". In haar vanmiddag aangebo den petitie „Weerwoord" vraagt de Stichting Pit Buil Belangen aan de Tweede Ka mer om een rechtvaardige be handeling van de pitbull. De petitie ging vergezeld van ruim 11.000 handtekeningen van liefhebbers van dit niet officiële honderas. De stichting spreekt haar ver bijstering uit over een recent rapport van de commissie Bouw over agressief gedrag bij honden. „Het is een werkelijk ongehoord staaltje van voorin genomenheid. Niemand uit de pitbull-wereld is gehoord, er is geen recht van weerwoord en er is gegoocheld met cijfers over bijtgevallen". Niet alleen de Bouw maar ook de tolerante rechtsstaat met een vrije pers wordt door de stichting aange vallen. „De berichtgeving is zonder uitzondering bevoor oordeeld en discriminerend, en vaak is er sprake van het bewust creëren van een nega tief beeld", aldus de stichting! Oneens Professor dr. J. Bouw is het daar volstrekt niet mee eens. '„Wij als commissie hebben be slist niet gezegd dat pitbulls een probleem zouden vormen. We hebben aangetoond dat slechts een fractie van derge lijke honden gevaarlijk is. We hebben ons verzet tegen het idee dat alle pitbulls agressief zijn. We zijn juist van mening dat deze honden zacht en vriendelijk zijn; ze mogen al leen geen gevaar opleveren". De belangenbehartigers schrij ven dat het algemeen bekend is dat de pitbull-terriër goed te houden is bij alle mogelijke dieren en dat hij van nature niet asociaal is. Het fokken op agressief gedrag zou niet zo zeer bij de pitbull alswel bij andere rassen zoals de Mechel- se herder plaatsvinden. De stichting heeft onder bijna honderd dierenartsen een en quête gehouden: 83 procent van hen noemt de pitbull be trouwbaar en prettig te behan delen, 12 procent vindt het ras instabiel en 5 procent vindt de pitbull agressief. De overgrote meerderheid van de dierenart sen vindt de hond geen groter risico voor de maatschappij •dan bijvoorbeeld herdershon den en rotweillers. De pitbull-liefhebbers willen niet wijken voor de onrecht vaardige behandeling door de overheid en dè media maar zeggen wel van plan te zijn minder met de hond op te val len. De pitbull wordt daarom gefokt met een andere dan de thans zo kenmerkende vacht- structuur. LUXOR Van Toetan chamon is niet veel meer bekend dan dat hij op on geveer 12-jarige leeftijd farao werd, dat hij te jong stierf om iets van beteke nis te hebben gedaan en dat hij is begraven in een wonderschone sarcofaag. Maar volgens een Ameri kaanse onderzoeker is dat beeld onjuist en is Toetan chamon het slachtoffer geworden van geschied vervalsing. Acht jaar geleden begon Ray Johnson de brokstukken in el kaar te passen van een reliëf op een verwoeste tempelmuur, en langzaam maar zeker ver anderde het beeld dat hij had van de beroemdste maar onbe kendste farao. Johnson, die overblijfselen van het oude Egypte op papier overtekent en vastlegt voor ze vergaan, ontdekte dat het reliëf een veldslag voorstelde. En temid den van de legers en wapens, de slaven, de oorlogsbuit en een huiveringwekkend ver slag van die veldslag van 3310 jaar geleden, staat koning Toe tanchamon niet als de scho ne jongeling op de souvenirs voor de toeristen, maar als een trotse veldheer die in zijn strijdkar zijn troepen aanvoert tegen de Hittieten, met wie de oude Egyptenaren het wel va ker i i de stok hadden. Toetanchamon kwam waar schijnlijk rond 1345 v.Chr. op de troon, na de dood van zijn schoonvader, de omstreden fa rao Achnaton, en van zijn zwager Semenchkara, die slechts heel kort heeft gere geerd. Johnson en andere on derzoekers komen steeds meer tot de conclusie dat Toetancha mon overal in Egvpte enorme bouwwerken heeft neergezet. „Maar in het begin liet Toe tanchamon zijn signatuur er niet op zetten, waardoor ge leerden dachten dat hij te jong was gestorven om iets van be lang te hebben uitgericht". Vijf jaar na de dood van Toe tanchamon in circa 1335 v.Chr. kwam de machtige ge neraal Horemheb op de troon. Hij verwoestte de tempels van zijn voorganger, verving zijn naam door zijn eigen op tem pelmuren en vernietigde de blijken van Toetanchamons rol als veldheer. Daarnaast legde Horemheb de nadruk op zijn eigen deelname aan de campagnes tegen dé Libiêrs en de Nubiërs onder Toetancha- Johnson deed zijn ontdekking aan de oevers van de Nijl bij Luxor, niet ver van het Dal der Koningen, waar Toetan chamons graf 66 jaar geleden werd ontdekt. Onder de twee duizend blokken zandsteen die Johnson bestudeerde, vond hij er meer dan veertig die dei veldslag met Toetanchamon voorstelden, van het begin van de slag tot het moment dat de farao scheep gaat om naar huie terug te keren. Aanwijzingen voor de veron derstelling dat Toetanchamon een voortvarend veldheer was, zijn ook te vinden in zijn graf tombe. Johnson: „Omdat men vooral belanstelling had voor de intrigerende voorwerpen, zoals een kinderstoeltje en een armbandje, werd de farao ge zien als een jongen die nauwe lijks iets noemenswaardigs verricht had voor hij stierf. Maar zijn troon was die van een farao en niet die van een kind". Britten zijn dol op Nederlandse eieren LONDEN „Nederlandse ei- eren salmonellavrij", roept een Engelse marktkoopman op de de Birmingham-markt in Londen. Na de steeds sterker wordende geruchten dat alle Britse eieren met salmonella bacteriën besmet zoudèn hun I De Britse minister van volks gezondheid Kenneth Clarke heeft gisteren tevergeefs ge probeerd zijn landgenoten ge rust te stellen. „Ik eet nog elke dag een eitje. Alleen jonge kinderen, zieken en bejaarden dienen uit te kijken, maar voor alle andere mensen is het risico onvoorstelbaar gering", zegt Clarke die verwoede po gingen doet om de storm te be zweren. De Britse eier-produ- centen eisen echter dat zijn onderminister Edwina Currie de laan wordt uitgestuurd na dat zij dit weekeinde verklaar de dat „alle Britse eieren jam mer genoeg salmonella-bacte riën bevatten". Ramp Een woordvoerder van het Nederlandse Produktschap van Pluimvee en Eieren zei dat er geen aanwijzingen zijn dat Nederlandse eieren met salmonella besmet zouden zijn. Hij hecht trouwens niet veel waarde aan de geruchten over de besmette Britse eieren, die volgens hem niet in de vakbla den worden bevestigd. De Britten consumeren dage lijks pakweg dertig miljoen ei eren. Omdat in G root-Brittan- nië al enkele weken wordt verteld dat eieren gevaarlijk (kunnen) zijn voor de gezond heid, is de verkoop met vijf tien procent gedaald. Aange zien sporadisch optredende consumptiedalingen vroeger nauwelijks een procent oe- droegen, spreken ae producen ten nu van een ramp. Zij ver wachten dat de verklaring van onderminister Currie de Brit ten zo paniekerig zal maken, dat de verkoop van eieren nog dieper zal dalen. Niet meer dan één op de twee honderd miljoen Britse eieren is besmet met salmonella-bac teriën, zeggen de Britse produ centen. Dit jaar werden echter al duizend gevallen van salmo- nellavergifting door consump tie van eieren gemeld. Nek omdraaien Professor Richard Lacey, die als microbioloog verbonden is aan de universiteit van Leeds en lid is van de commissie van volksgezondheid, vindt dat de 39 miljoen leghennen vap Groot-Brittannië allemaal de nek zouden moeten worden omgedraaid. „Het salmonella- gevaar is zo groot", Zegt Lacey, „dat alleen de totale afslach ting van het leghennenbestand redding kan brengen. Geen enkele andere maatregel zou doeltreffend zijn". De Britse kippenhokken moeten grondig schoongemaakt worden en het voer van de dieren gesterili seerd. Volgens professor Lacey bevat elke eierdooier salmo nellabacteriën. „Dat is weten schappelijk bewezen", zegt hij. „Daarom komt het er op aan ieder ei dat men wil consume ren hard te koken. Rauwe eie ren zijn gevaarlijk". Ook het Britse ministerie van volksge zondheid raad het gebruik van rauwe eieren ten stelligste af. tu ?AN -oen litse >ga ge imce rt. nd lede rea< tsna roei Sluk klc xico W< Me o teen im h Isi SUSKE EN WISKE DE KOMIEKE COCO tlu hart tk niet telefone ren Heeft de prof feicfd 1 waar het om fint? FT/ Orer Lambik en 1 het was dringend') BRUSSEL Koning Boudewijn van België en de Luxemburgse Groot hertog Jan hebben giste ren met enig feestelijk vertoon de laatste twee weggedeelten van de snel weg E-411 tussen Brussel en Luxemburg geopend. De ruim tweehonderd kilome ter tussen de twee hoofdsteden kunnen nu normaal gesproken in ruim anderhalf uur worden afgelegd. Dat bekort de reistijd met bijna een half uur. Reizi gers die terugschrokken voor het oponthoud rond de laatste twee ontbrekende schakels, Habay-Leglise en Wellin- Ciergnon, waren tot dusver aangewezen op de bochtige en gevaarlijke route via Bastogne en het belastingvrije Martelan- ge. Pomphouders en andere neringdoenden langs deze weg klagen al jaren steen en been over de te verwachten daling van hun inkomsten. Langs de nieuwe autosnelweg zijn overigens nog nauwelijks voorzieningen aanwezig. Auto mobilisten moeten er rekening mee houden dat zij 150 kilo meter lang geen benzinesta tion of wegrestaurant tegenko men. Op de twee nieuwe weg gedeelten moet men het voor lopig stellen zonder verlich ting, rustplaatsen en praatpa len. Met de bouw van de E-411 (toen nog E-40) werd in 1958 begonnen. Het lag in de bedoe ling snel voor een goede ver binding te zorgen tussen de drie EG-hóofdsteden (Straats burg ligt in het verlengde), maar de politiek-financiële problemen in het door taalge- schillen geteisterde België gooiden telkens roet in het eten. Ook Frankrijk is er overigens nog steeds niet in geslaagd een volledige autosnelweg-verbin ding tussen Straatsburg en de Luxemburgse grens tot stand te brengen. De Fransen wer ken momenteel aan het laatste stuk, een rondweg rond Thi- onville. Van Brussel naar Lu xemburg loopt nu een snelweg, waardoor de reistijd tussen beide hoofdsteden aanmerke lijk bekort wordt. de kri erug:

Leidse Courant | 1988 | | pagina 4