„Vastbinden en slaan uit de tijd CckbeGomcmt g|jl|^ Goed drinkwater eist gezond milieu elc' 1 OPVANG ZWAAR GESTOORDEN SOMS EXTREEM MOEILIJK aaükamerleden smeekbrief Heer Olivier genoemd bij grote kunstroof -INA. BINNENLAND DINSDAG 6 DECEMBER 1988 PAGINA 3 WILP Over het vast binden van Jolanda in een inrichting in Assen ..willen ze geen oordeel u vellen. Maar het gevoel fsoms bij de begeleiding >f0e Jvan geestelijk gehandicap- Pejten met de handen in het ^1C' haar te staan is hifti niet vreemcj. „Soms weet je het YJj niet meer. Dan denk je: hoe moeten we in gods- s °n naam verder?", verzucht andei psychologe I.M. Kersse- n te' makers, hoofd van de pe- ver dagogisch-psychologische 01 dienst van het zwakzinni- Jgen-instituut De Lathmer in Wilp. En adjunctdirec- ies afcteur N. van den Elzen satieszegt: „Opvang 'van geeste- rotin(lijk gehandicapten met na1 een zware gedragsstoornis e om'is soms extreem moeilijk", ndkoj geer Van den Elzen legt uit dat van es jjjde 540 cliënten van zijn instel ling er bijna vijfhonderd zijn aangewezen op de 24-uurszorg fessorvarv het instituut zelf. En on- rojec- óerhen zijn, in alle leeftijdsca- orga tegorieèn, zowel licht als men. zwaar geestelijk gehandicap ten,, ten met gedragsstoornissen. Psychologe Kerssemakers: „Je dulI kijkt welke leefwereld je ie- j mand wilt bieden en hoe je eventuele gedragsstoornissen 7 december Prins Bernhard opent in Rotterdam het Nedlloyd- hoofdkantoor in het nieu we pand „Willemswerf". WATER ONDER DRUK In een serie verhalen gaat onze krant in op de problemen rond de drinkwatervoorziening in ons land. Een voorzie ning die steeds meer onder druk komt te staan. Vandaag de eerste aflevering, waarin de Vewin, de Vereniging van Exploitanten van Waterleidingbedrijven in Neder land, en het KIWA, het Keuringsinstituut voor Waterlei dingartikelen, worden belicht. RIJSWIJK /NIEUWE- GEIN „Het drinkwa ter heeft altijd een lage prioriteit gehad. Bij het publiek en ook in de po litiek. Men maakte zich er geen zorgen over, het liep wel. En die paar tientjes die het kostte, ach zo belangrijk was het niet. Drinkwater is nog steeds erg goed koop. Het behoort tot onze primaire levensbe hoefte en de handha ving van de kwaliteit ervan is van levensbe lang". Woordvoerder G. Vinke van de Vewin verwoordt een deel van het probleem waar de waterleidingbedrijven mee worstelen: het ontbre ken van „maatschappelijke druk". Nog steeds vinden veel Nederlanders het de normaalste zaak van de we reld dat op elk gewenst mo ment schoon water uit de kraan stroomt. Dat moet ook zo blijven, maar de Vewin wil de burger toch graag on der de aandacht brengen dat het steeds rfteer moeite kost om dat schone water te krij gen. De Vewin ziet zichzelf niet als een milieu-organisatie. Het eerste belang van haar geldt niet een schoon milieu, maar schoon drinkwater. Dat er tussen het één en het ander een relatie is, blijkt uit de nieuwe slogan die de wa terbedrijven voeren: „Goed drinkwater eist een gezond milieu". Water is in voldoende mate voorhanden, er is derhalve geen kwantitatief probleem. Vinke: „Oppervlaktewater is er genoeg, alleen is het aan zienlijk moeilijker om dat te zuiveren. Vandaar het be lang van grondwater. En dat is ook voldoende beschik baar. Bovendien wordt het grondwater langs natuurlij ke weg aangevuld". Een aanvulling waar echter generaties overheen (kun nen) gaan. Een regendruppel kan er wel honderden jaren over doen voor zij het (diep gelegen) grondwater in een waterwingebied heeft be reikt. Deze lange weg is er de oorzaak van dat negatie ve invloeden van bij voor beeld overbemesting en be strijdingsmiddelen pas na ja ren zichtbaar worden. Dat betekent dat maatregelen die nu worden genomen pas over vele jaren effect heb ben. Landbouwlobby Wat de vervuiling van het oppervlaktewater betreft, zien de waterleidingbedrij ven de (chemische) industrie als de grote boosdoener. Niet voor niets is de Vewin mede-eiser in de jarenlang slepende rechtszaak tegen de Franse kalimijnen, niet voor niets onderhandelden de waterbedrijven rechtstreeks met de Westduitse chemie reus Basf na de ernstige Bentazonverontreiniging van de Rijn. Wat het grondwater betreft beschouwt de Vewin de landbouw, met haar bestrij dingsmiddelen en overbe mesting, als kwade genius, direct gevolgd door de zure regen. Vinke: „Het gaat om enorme economische belan gen. Bij de landbouw speelt bovendien mee dat het voor al vroeger de pijler van onze economie was. Er is in ons land daardoor een sterke landbouwlobby, die tref je op alle niveau's. Nederland is daarin uniek. Wij moeten daartegen op zien te bok sen". „De waterleidingbedrijven kunnen echter niet wachten totdat de vervuiler is gegre pen. Consequentie is inder daad dat de consument het gelag betaalt. Het drinkwa ter zal de komende jaren door de extra zuiveringen duurder worden. Misschien wel 25 tot 50 procent". KIWA-speurwerk Het onderzoek voor de Ve win gebeurt door het speur werklaboratorium van het KIWA, het Keuringsinsti tuut voor Waterleidingarti kelen, in Nieuwegein. Via een opslag van minder dan één cent op de drinkwater- prijs kan de Vewin jaarlijks over circa 9 miljoen gulden beschikken om dat speur werk te laten verrichten. In de beginjaren 70, toen zich de eerste problemen met het oppervlaktewater openbaar den, is het onderzoek van de grond gekomen Het KIWA, in 1948 opge richt door de waterleiding bedrijven, geniet de meeste bekendheid door het KIWA- keurmerk dat op kranen, wc-spoelbakken en dergelij ke te ontdekken valt. De sticker geeft aan dat het pro- dukt is goed bevonden. Het speurwerk voor de Vewin is de tweede tak. Vanuit het laboratorium in Nieuwegein wordt onderzoek verricht naar het winnen, zuiveren, distribueren en de samen stelling van drinkwater. Het KIWA speelt verder een rol in de research op het gebied van onder meer verontreini ging, zuivering(stechnieken), filtraties, en leidingmateria len. Hans Nowee, KIWA-voor- lichter: „De nadruk bij ons speurwerk ligt op het cen trale onderzoek, het lokale en regionale routine-onder zoek zoals het nemen van monsters en de regelmatige kwaliteitscontrole doen de laboratoria van de waterlei dingbedrijven zelf". Rijnwater Voor wat het Rijnwater be treft is een internationaal meetnet, een signalerings systeem, opgezet waar ook ons land deel van uitmaakt. Nowee: „Als dat goed werkt worden de betreffende wa terleidingbedrijven vroegtij dig op de hoogte gesteld dat er stroomopwaarts een lo zing heeft plaatsgevonden. „In Lobith (Rijn) en Eijsden (Maas) liggen een soort waakhonden van ons waar 24 uur per dag monsters worden geanalyseerd". Het KIWA-onderzoek richt zich op normen, neergelegd in het Waterleidingbesluit. Hierin staat aangegeven welke stoffen en hoeveel- er in het drinkwater mogen zit ten. Van sommige stoffen is de toelaatbare hoeveelheid vermeld in microgrammen per liter (één milligram is 1.000 microgram). Voorbeel den hiervan zijn de zware metalen en bestrijdingsmid delen. In milligrammen per liter zijn onder meer toege staan stoffen als calcium, magnesium, natrium, sul faat, chloride, nitraat, ijzer en mangaan. Nowee: „De consument stelt een aantal eisen aan het drinkwater: het moet reuk loos zijn, smaakloos, kleur loos, helder en het mag de gezondheid niet nadelig be ïnvloeden. Je vindt het niet leuk als er troebel water uit de kraan komt ook al zou dat zuiver zijn. Terwijl ogen schijnlijk helder water kwa litatief veel slechter kan zijn omdat er stoffen in zitten die je niet ziet en ruikt". GERARD CHEL Man dood door losgeschoten aanhangwagen GRONINGEN Een 32-jarige Groninger is gisteren in Hoogkerk om het leven gekomen n',nadat ^ij met zijn auto erotiitte water was geraakt. y De man kwam in het ïgenia pjoendiep terecht toen v e' hij probeerde een losge- lijlt schoten aanhangwagen aai: van een tegenligger te len pe ontwijken. Het slachtoffer moest door de brandweer uit de auto worden ge- ukm1haald. Lei Procureur-generaal „verduisterde" stereo-installatie AMSTERDAM Volgens de Amster damse advocaat mr. G. Beydals heeft een procureur-generaal bij het gerechtshof in de hoofdstad zich schuldig gemaakt aan verduistering in dienstbetrekking. De procureur-generaal zou een stereo-instal latie van een verdachte van drugshan del, die aanvankelijk in beslag was geno men, aan een derde hebben gegeven. In een brief aan de officier van justitie vraagt Beydals de betrokken procureur- generaal door de Hoge Raad te laten ver volgen. Om welke procureur-generaal het gaat is niet bekend. De zaak kwam aan het licht toen de raadsman van de verdachte om teruggave van de inbeslag- genomen apparatuur verzocht. Concerten afgelast na ongeluk musici ROTTERDAM De violiste Vera Beths, cellist Anner Bijlsma en pia nist Reinbert de Leeuw zijn afgelo pen weekeinde ernstig gewond ge raakt bij een verkeersongeluk. Na af loop van een concert in Middelburg sloeg de auto waarin de drie musici naar huis reden in de buurt van Ber gen op Zoom driemaal over de kop. Volgens het Nederlands Impresariaat is Vera Beths inmiddels thuis. Bijl sma en De Leeuw worden in een Amsterdams ziekenhuis verpleegd. Als gevolg van het ongeluk gaat de serie concerten die het trio de ko mende weken zou geven niet door. Het gaat om concerten in Enschede (6/12), Rotterdam (8/12), Arnhem (19/12) en Amsterdam (20/12). Veehouders veroordeeld op overtreding mestboekhouding AMSTERDAM - In het afgelopen jaar zijn drieduizend veehouders in Nederland be keurd wegens het overtreden van de wet rond de mestboekhouding. Voor veel vee houders is die wet zo ingewikkeld dat het. invullen van formulieren daaromtrent hun boven de pet gaat. Dit bleek gisteren in Amsterdam waar acht Noordhollandse veehouders tot 500 gulden boete werden veroordeeld wegens het niet of te laat in vullen van formulieren rond de meststof fen. De veroordeelde veehouders bezin nen zich er nog op of zij in hoger beroep zullen gaan. In Arnhem is een veehouder uit Meteren veroordeeld tot een geldboete van 1.500 gulden wegens het illegaal lozen van 43.000 liter gier op het riool. Als ge volg van de lozing raakte de rioolwater- zuiverings-installatie in Geldermalsen de fect waarna de gier ongezuiverd in de ri vier de Linge terecht kwam. Eén verdachte van vrouwenhandel weer vrij ENSCHEDE Een 37-jarige inwoner van Enschede die begin vorige week met nog twee mannen is aangehouden we gens vrouwenhandel is vrijgelaten. Het drietal wordt ervan verdacht vrou wen uit Thailand, de Dominicaanse Re publiek en Brazilië onder valse voor wendselen naar Nederland te hebben ge lokt. Tot de twee mannen die nog vast zitten behoort de 39-jarige eigenaar van een drietal sexhuizen in Enschede. Deze hoofdverdachte kwam vorig weekeinde in Brazilië op vrije voeten, nadat hij f~ dagen in de gevangenis had gezeten op verdenking van vrouwenhandel. De of ficier van justitie beslist morgen over een verlenging van zijn voorarrest en de andere man die nog vastzit. meest rnatio ïel be laar ii d Kerst met Van Est Ooit schitterde hij zelf, nu verkoopt oud-wielrenner Wim van Est kerstbomen die moeten oplichten. IJzeren Willem, 65 inmiddels, werd onder meer legendarisch als gele-truidrager en door de reclamekreet na een valpartij in een ravijn „Mijn hart stond stil, maar mijn Pontiac tikte door". FOTO: ANP wilt oplossen. Iemand die zwakzinnig is, is minder of meer hulpbehoevend. Je hebt de mensen die in alles afhan kelijk zijn. de baby's, en je hebt mensen die in dit wereld je hun gangetje kunnen gaan. Ze kunnen zelf naar bezig heidstherapie of naar het win keltje. Ze kunnen in dit over zichtelijke, veilige dorp leven met begeleiding". Destructief Dan komt de psychologe op de (enkele) bewoners die gelijke nis vertonen met de inmiddels veelbesproken Jolanda. „Dat zijn de mensen die zulke ern stige gedragsstoornissen heb ben en die zo destructief zijn dat ze alles kapot maken en zichzelf of anderen verwon den. Dat zijn de mensen die twaalf keer rustig naar de acti viteitentherapie wandelen, maar de dertiende keer om onduidelijke redenen iemand aanvallen of zichzelf verwon den. Afhankelijk van de fre quentie van hun buien moet je een behandelingsgraad instel len". Welke behandeling is nodig voor iemand die sterk agres sief is? Kerssemakers: „We gaan er vanuit dat gedrag aan en af is te leren. Je gebruikt daarvoor een systeem van be loning en straf. Positief gedrag heeft positieve consequenties, negatief gedrag heeft negatie ve consequenties. Kijk, als ie mand de groep gaat beheersen en anderen hebben last van hem of haar, als voorbeeld elke keer het hele servies door kamer vliegt, dan kun je in het begeleidersteam afspreken dat je ingrijpt. Je kunt kijken of er via medicijnen iets kan worden bereikt, of v met ge dragstherapie, of met een com binatie van beide". „We hadden hier bijvoorbeeld Adjunct-directeur Van den Elzen en psychologe I. Kerssemaker een jongetje dat uitsluitend ne gatief met mensen omging. Op een gegeven moment hebben we hem moeten isoleren en hem geleerd dat er alleen con tact met mensen mogelijk was als hij positief initiatief toonde. Dat is uiteindelijk met heel veel geduld gelukt. Soms moet je echter juist anders te werk gaan. Dan moet je iemand op timaal geborgenheid bieden. Zorgen voor een heel veilige omgeving. Probeer iets en pro beer het opnieuw. Neem ie mand bij de hand om hem weer naar de wereld en naar de groep te brengen". Gebeurt het vaak dat mensen afgezonderd worden na agres sief gedrag? Kerssemakers: „We zonderen alleen af als het niet langer kan. En dan nog zo kort mogelijk. Maar de duur kan toch van geval tot geval verschillen. Het kunnen maanden zijn, soms langer. Tussentijds probeer je steeds weer de situatie te veranderen, maar als het niet lukt zul je met de afzondering verder moeten gaan. Als iemand alles kapot maakt, zijn omgeving en zichzelf, zul je iets moeten doen". „Soms weet je het niet meer". FOTO: PERS UNIE Voor extreme gevallen is op De Lathmer een aparte kamer beschikbaar, die volgens haar „zo vriendelijk mogelijk is in gericht". „De aankleding en bouw van die kamer is wel aangepast aan de situatie, want iemand kan de hele zaak bin nen de kortste keren vernie len". Adjunct-directeur Van den Elzen: „Soms moet je twee keer in de week het weinige meubilair dat er staat vernieu wen. En dat betekent dan dat je een bed maakt dat met de poten in de grond zit of dat je zorgt voor naadloze muren. Bij sommige mensen is het zo dat als ze een pink vrij hebben ze in staat zijn de heleboel kapot te maken". Verbetering Kan iemand - hoe groot zijn agressie en hoe lang zijn af zondering ook zijn - altijd nog worden beïnvloed en terugge bracht naar meer menswaardi ge omstandigheden? Psycholo ge Kerssemakers: „Goddank zijn we er nog altijd in ge slaagd verbetering in een situ atie te brengen. Ik heb in elk geval nog nooit meegemaakt dat een bewoner helemaal niet meer aanspreekbaar was en niet meer beïnvloed kon wor den. Afzondering, mensen in een isoleercel stoppen, is de hard ste maatregel die op De Lath mer wordt toegepast. „Er wordt hier nooit geslagen, dat vinden we uit de tijd. Je hebt als instituut de macht om te slaan, maar we vinden dat je steeds goed moet kijken hoe ver je wilt gaan. We binden ook geen mensen met een riem aan de muur vast. Maar we kennen wel het zogenoem de fixeren, het vastleggen van iemand. Als iemand constant 's nachts uit zijn bed komt en anderen uit hun slaap haalt, zul je wat moeten doen. Zo ie mand leggen we vast met een klein bandje, waarmee hij wel goed kan draaien maar waar door hij het bed niet kan ver laten. We hebben ook iemand hier die overdag rondloopt met vastgebonden handen, omdat die zichelf anders hele maal kapot maakt". Al deze bijzondere maatrege len worden gemeld aan de in spectie voor de geestelijke volksgezondheid. „Uit open heid en omdat we willen dat de buitenwereld de wacht houdt". ARVID VAN DER WOLF Twee militairen geschorst wegens misdragingen DE LIER In verband met het onderzoek naar misdragingen door een aantal militairen van het Schefferkamp in De Lier zijn twee militairen ge schorst. Inmiddels is vast komen te staan dat tijdens een besloten feestavond eind oktober, waarbij het afscheid van enige militai ren uit de dienst werd ge vierd, seksuele uitspattin gen hebben plaatsgevon den. Het onderzoek is bijna klaar, aldus het ministerie. Na afron ding van het onderzoek door de Koninklijke marechaussee zal de auditeur-militair beslis sen of er reden is voor straf rechtelijke vervolging. In verband met vermeende misstanden in het Scheffer kamp, zoals diefstal, gebruik van softdrugs, bedreiging en vernieling, werden eerder al tien militairen aangehouden. Drie militairen zouden ook uit verveling hakenkruizen op de muur hebben geschilderd. Na verhoor werden zij weer vrij gelaten. Ook werden kleine hoeveelheden drugs (totaal 20 gram) in beslag genomen en een aantal messen. zitten l/e ai\jbeü een HALF UÜfc TG ICLeTSêfN? MASH Ze staan er wat trooste loos bij, deze 150 zieken wagens van het leger. Op 13 december worden ze te koop aangeboden en van daag konden ze alvast worden bezichtigd op een militair terrein bij Soester- berg. Wie geen MASH wil spelen, zou ze misschien kunnen ombouwen tot camper. FOTO: ANP ont- Drukkerij Elba stuurt U MDEN HAAG De Schie- damse drukkerij Elba heeft jeen dringend beroep gedaan erel(j0P a^e kamerleden om het icontract van KEP met mi- %ister Van den Broek van zcbuitenlandse zaken overeind houden. In een brief vroeg bedrijf rekening te hou- en zeden met het voortbestaan steedvan, Elba, waar 56 werkne- gejmers dienst zijn. De druk- tjkerij dreigt door het afketsen ivan de paspoortopdracht in jgrote problemen te raken. Iet een kalender voor vol- ;nd jaar werd de brief giste- ?n bij de kamerleden thuisbe- tfCl 'J ivan jgrote ^HMet ^■end ■■ren b oorc jgfS* Nu r no zorgd. Met deze actie probeert de drukkerij begrip te kweken voor de situatie. Morgen zal de Kamer met minister Van den Broek debatteren over de vraag of het een juiste beslis sing van de bewindsman was het contract' met KEP op te zeggen. Het CDA-kamerlid Gualthérie van Weezei zei vanmorgen „de problemen van het bedrijf wel degelijk te begrijpen". Hij noemde de kalender een „sympathieke geste", maar voegde eraan toe dat die v der geen invloed heeft op zijn opstelling tijdens het kamerde bat. Dorstige Sint over tien geroofde schilderij en uit de Beit-collectie, die in 1986 in Zuidafrika werden gestolen. Olivier zou actuele foto's van de schilderijen, die samen ongeveer tachtig mil joen gulden waard zijn, heb ben laten circuleren. Wilting wil niet bevestigen dat dit inderdaad het geval is en zegt dat het onderzoek naar de kunstroof doorgaat, zij het met weinig florissante voor uitzichten. AMSTERDAM De Am sterdamse politie is in een onderzoek naar een giganti sche kunstroof gestuit op de naam van de 'meesteroplich- ter heer Olivier'. Olivier, die in 1982 bekend werd als de miljoenenoplichter van de Amsterdamse notaris Josje Slis, wordt volgens politie woordvoerder Klaas Wilting niet formeel /als verdachte beschouwd, maar wel is hij „op een gegeven moment in de picture gekomen". Vol gens de Telegraaf van van ochtend heeft Olivier laten weten te kunnen beschikken Even theepauze voor Sinterklaas. Na een nog laat optreden in Den Haag Vandaag kon Ra Beckers, fractievoorzitter van de PPR in de Tweede Kamer, mijter, staf en baard even opzij doen. Zij had ook zelf iets moeten vragen: ze hield een pleidooi voor eer spreektijd voor de kleine partijen. FOTO: ANP

Leidse Courant | 1988 | | pagina 3