Yaticaan versoepelt normen voor katholieke universiteiten £cictec SomartiS Ij Om het behoud van het evangelie CcidócSouoant kerk wereld VOKS: geen politiek op gereformeerde synode NIEUWE PREKEN VAN SCHILLEBEECKX brieven vh i lezers Di ka >weer GEESTELIJK LEVEN/OPINIE DINSDAG 6 DECEMBER 1988 PAGINA. gJL] J. van der Mee (27) jongste pastoor bisdom SCHOONHOVEN Joost van der Mee (27), waarnemend pas toor in Bleiswijk, is met ingang van komende zondag de nieuwe pastoor in Schoonhoven, waar nij de opvolger is van pastoor mr. C. Stam die vertrekt naar Rotterdam-zuid. Joost van der mee werd vier jaar geleden tot diaken gewijd en een jaar later tot priester. Hij ontving zijn opleiding in Rolduc, het seminarie van mgr. Gijsen. Van der Mee was eerder kapelaan in Hellevoetsluis, daarna werkte hij twee jaar als kapelaan in Bleiswijk. Toen de pastoor daar een half jaar na zijn benoeming overleed, fungeerde Van der Mee als waarnemend pastoor. Met zijn nieuwe benoe ming is Van der Mee waarschijnlijk de jongste pastoor van Ne derland, maar zeker is dat niet omdat meer afgestudeerden uit Rolduc in pastoors-functies zijn benoemd. In ieder geval is hij de jongste pastoor van het bisdom Rotterdam. Officiële fraude-aanklacht tegen Jim Bakker CHARLOTTE De Amerikaanse televisiedominee Jim Bak ker en zijn belangrijkste medewerker zijn gisteren officieel in staat van beschuldiging gesteld wegens fraude en samenzwe ring. Twee andere kopstukken van de elektronische kerk PTL zijn beschuldigd van belastingontduiking. De 48-jarige Bakker en zijn voormalige medewerker Richard Dortch werden be schuldigd van postfraude, telexfraude en oplichting bij de ver koop van levenslange „partnerships" in Heritage Village, het reli pretpark van het genootschap. PTL (Praise the Lord) is een van de grootste tv-kerken van de Verenigde Staten die worden gefinancierd door constante be- delcampagnes onder de kijkers. De omzet van de kerken loopt in de miljoenen. Wat je met storm kwijtraakt, haal je met mooi weer niet Statutenwijziging NKSR op komst DEN HAAG De Ne- derlands Katholieke Schoolraad (NKSR) on dergaat de komende tijd een ingrijpende verande-, ring. Achtergronden van de sta tuutswijziging zijn onder meer de wens van de bestu renbonden (belangrijke fi nanciers van de NKSR) meer invloed te krijgen op het beleid en de toenemende rol van de provincies in het onderwijsbeleid. In het voorstel dat de NKSR naar de Nederlandse bis schoppen stuurt ter goed keuring hebben de drie ge ledingen (besturen, perso neel en ouders) een gelijke vertegenwoordiging, name lijk dertien. De 21 regionale schoolraden, die in het hui dige statuut lid zijn, worden omgevormd tot adviserende organen van de NKSR in kwesties die op regionaal (provinciaal) .niveau spelen. Namens de bisschoppen hebben drie mensen zitting in de NKSR. De wijzigingen in de NKSR hebben de gemoederen meer dan tien jaar bezig gehou den. Het compromis dat NKSR-voorzitter dr. G. Brenninkmeijer in de laatst gehouden vergadering voor stelde, werd uiteindelijk met algemene stemmen aan vaard, aldus N. Blans, woordvoerder van de NKSR. Cruciaal in de besprekingen waren de beslissingsproce dures met betrekking tot de begroting van de NKSR. Het compromis voorziet in de mogelijkheid van een veto door bijvoorbeeld de bestu ren wanneer een structurele volume-wijziging van de NKSR-begroting wordt voorgesteld. In dat geval is namelijk een drie kwart meerderheid vereist. De drie vertegenwoordigers van de Nederlandse bis schoppen hebben in de voorstellen het recht van opschorting. Deze regeling maakt het hen mogelijk overleg te voeren met de bisschoppen. Min of meer verband hou dend met de ontwikkelin gen in de NKSR vindt deze maand afsluitend overleg plaats over herstructurering van het Centraal Bureau voor Katholiek Onderwijs. Gedacht wordt aan een splitsing in drie bureau's: een voor de besturen, een administratief bureau en een bureau voor de NKSR. VATICAANSTAD/NIJ MEGEN Het Vaticaan is enigszins tegemoet ge komen aan de kritiek op zijn concept-rapport uit 1985 waarin de normen en regels werden aange geven voor de relatie tus sen de kerkleiding en de rk universiteiten. Het Vaticaan blijft vasthou den aan het recht van de kerk om te toetsen of een universi teit aan de leer van de kerk voldoet, maar deze toetsing zou in veel gevallen indirect moeten plaatshebben en op een soepeler manier dan in 1985 werd voorgesteld. Ook is het Vaticaan afgestapt de i dat i per i juridische band tussen siteit en plaatselijke bisschop moet bestaan. De universitei ten worden niet langer als „een deel van de kerk" ge zien, maar als „nauw verbon den met de kerk". Het is de bedoeling dat het herziene concept komend voorjaar tij dens een internationale bij eenkomst van het Vaticaan en de universiteiten aan de orde komt. Het rapport van 1985 is door velen scherp bekritiseerd. Zo meende de Katholieke Uni versiteit van Nijmegen dat het Vaticaan er beter aan had gedaan niet opnieuw met nor men te komen, maar in plaats daarvan wegen aan te geven „om de reële waarden van het Evangelie voor de weten schapsbeoefening op een meer realistische manier inzichte lijk te maken". Het herziene concept, dat bij na tweemaal zo lang is als het oorspronkelijke ontwerp, plaatst elke norm in een pas torale context en legt meer nadruk op de rol die de ka tholieke universiteiten kun nen spelen bij de bevordering van de oecumene, de dialoog tussen uiteenlopende culturen en de sociale gerechtigheid. Ook is het Vaticaan behoedza mer met het gebruik van woorden die in sommige lan den tot een conflict tussen de kerkelijke en burgerlijke au toriteiten zouden kunnen lei den. Zo wordt nu gezegd dat de RK Kerk het recht heeft universiteiten „te stichten en te onderhouden" in plaats van „te stichten en te besturen", zoals in het rapport van 1985 werd geschreven. Richtlijnen Volgens het herziene rapport moeten de bisschoppenconfe renties voor drie situaties richtlijnen opstellen. In de eerste plaats moeten zij over een procedure beschikken voor het geval de katholieke identiteit van de universiteit ter discussie staat en de uni versiteit niet in staat is zelf een oplossing te vinden. Ver der moeten zij richtlijnen op stellen voor de benoeming van docenten theologie en tenslotte moeten zij interve niëren als docenten zich niet houden aan de leer of de tucht van de kerk. In de ver sie van 1985 werd nog gezegd dat dergelijke docenten zou den moeten worden ontsla gen, maar daarvan is afge stapt omdat juristen uit onder meer de Verenigde Staten erop hebben gewezen dat dat tot een conflict met het bur gerlijk recht kan leiden. In de herziene versie wordt minder nadruk gelegd op de leer van de kerk bij het vast stellen van de katholieke identiteit van een universiteit. Maar het Vaticaan blijft erbij dat een katholieke universi teit „binnen de geest, traditie en authentieke leer van de Katholieke Kerk" moet wer ken. Theologen nemen daarbij een bijzondere plaats in. Zij moeten erkennen en accepte ren dat de bisschoppen als de authentieke vertolkers van de katholieke leer het recht heb ben na te gaan of de opvattin gen van de theologen nog wel overeenkomen met de leer van de kerk en de goddelijke openbaring. In het herziene rapport wordt niet langer geëist dat de rec- tor-magnificus van een katho lieke universiteit rooms-ka- tholiek moet zijn. Voorts wordt erkend dat in vele lan den niet-katholieken en onge lovigen geziene leden van de universitaire gemeenschap zijn. Catalaanse piramide Catalaanse bezoekers in originele klederdracht maakten afgelo pen zondag op het Sint Pietersplein een piramide om de paus beter te kunnen zien, terwijl deze zijn zegen gaf vanuit zijn pri- vévertrek op de hoogste verdieping van het gebouw links. FOTO: AP DEN BOSCH - Zolang het onderzoek over de bewapening gaande is, moet de gereformeerde synode zich onthouden van politieke uitspraken en activiteiten tegen bij voorbeeld de modernise ring van kernwapens voor de korte afstand. Dat schrijft de voorzitter van het Vredesoverleg Kerk en Samenleving (VOKS), ir. B.P.J.M. van Rijswijck, aan de oud-leden van de gere formeerde synode. De syno de, die volgend jaar mei in nieuwe samenstelling bij eenkomt, sprak vorige week uit dat er een nieuw onder zoek moet komen naar de theologische achtergronden van oorlog, vrede en bewa pening. Bij dit onderzoek zouden de andere kerken in het Samen op Weg-proces (hervormden, lutheranen en remonstranten) zoveel mo gelijk moeten worden be trokken. VOKS, dat is opgericht na het bestuursconflict in het Interkerkelijk Comité Tweezijdige Ontwapening rond voorzitter mr. J.L. Janssen van Raay, hoopt dat de synode „in tegenstelling tot het verleden" alle facet ten van het oorlogsvraag- stuk in het onderzoek wil betrekken. Ook zouden de verschillen in opvatting bin nen de Gereformeerde Ker ken serieus moeten worden genomen. Niet alleen de Ge reformeerde Kerken zelf, maar ook de partners in Sa men op Weg zouden zich te rughoudend moeten gedra gen, zolang het onderzoek gaande is, aldus VOKS. Dat is volgens de organisatie des te urgenter, omdat bin nen de kerken, opnieuw on rust en polarisatie dreigt te ontstaan, nu over het NAVO-beleid ten aanzien van de modernisering van kernwapens voor de korte afstand. VOKS meent dat deze modernisering terecht is. Zolang kernwapens deel uitmaken van de verdedi gingsstrategie van de NAVO dienen zij aan alle eisen te voldoen. Verouderde kern- wapenssytemen moeten daarom worden vervangen door nieuwe systemen. Ker ken en vredesbewegingen die tegen deze modernise ring protesteren, hebben geen oog voor de realiteit van de Oost-West-verhou- ding, aldus VOKS. Priesterstudenten bisdom Rotterdam nemen hun intrek in Vronesteyn ROTTERDAM De be- woners van het Centrum voor Priesteropleiding van het Bisdom Rotter dam verhuizen woensdag en donderdag van de voormalige pastorie van de St. Martinuskerk aan het Oosteinde 54 naar het eveneens in Voorburg ge legen „Vronesteyn" in Park Vronesteyn. Dertien studenten en rector dr. W.J.M. van Paassen ne men hun intrek in het pand waarin vroeger een verpleeg stersopleiding was onderge bracht en dat in de afgelopen maanden geschikt inwendig geschikt is gemaakt voor de nieuwe bestemming. De officiële opening zal plaats vinden op 11 februari aan staande. Dan is inmiddels ook de huiskapel ingericht. De voormalige pastorie blijft betrokken bij het centrum. De per 1 januari a.s. benoemde conrector dr. H.C. Flohr zal daar gaan wonen. Het pand is bovendien nodig voor logies aan gasten en elders studeren de priesterstudenten van het bisdom en voor het organise ren van bijeenkomsten, spe ciale Zelf noemt hij het een tussendoortje, maar dat betekent niet dat het al tijd echt lichte kost is: het jongste boek van profes sor Edward Schille- beeckx. Geïnspireerd door het succes van zijn eerste bundel heeft Schil lebeeckx opnieuw een aantal „evangelieverha len" bij elkaar gebracht, dit maal onder de titel Om het behoud van het Evangelie. staan van zijn werk als theo loog, dat in de jaren zeventig vervolgd werd met de om vangrijke studie Jezus, het verhaal van een levende. Vol gend jaar wordt dit werk, dat Schillebeeckx zonder twijfel als de kroon op zijn leven be schouwt, afgesloten met Men sen als verhaal van God. De nu verzamelde teksten zijn nevenactiviteiten, waarin de theoloog zich vooral wil doen kennen als verkondiger van het geloof. Het boek bevat een groot aantal meditaties en preken die professor Schille- beekx in de afgelopen vijf jaar heeft gehouden bij kerke lijke hoogtijdagen, onder meer in het Albertinum- klooster te Nijmegen waar hij woont. Daarnaast bevat het een aantal artikelen over theologische kwesties die los staan van zijn „christologi sche" hoofdwerk zoals de vraag naar het kwaad dat goede mensen treft. Tenslotte heeft Schillebeeeckx een aan tal toespraken en artikelen gebundeld die op kerkelijk- actuele kwesties betrekking hebben, zoals bijvoorbeeld zijn toespraak op de PIP-ma- nifestatie in Den Haag op 8 mei 1985, Jullie, Jij, jullie, ik, we mogen er zijn, aan de vooravond van het pausbe zoek waar de basis werd ge legd voor de Acht Mei-bewe ging. Daarnaast vindt men in het boek toespraken bij gele genheid van het overlijden van kardinaal Alfrink en de herdenking van paus Johan nes XXIII, vijfentwintig jaar na zijn dood, eerder dit jaar in Nijmegen. Professor Schillebeeckx heeft zijn stukken naar zes thema's gerangschikt: 1. Grepen uit Jezus' boodschap en levens weg, 2. Kerkelijk belijdend spreken over Jezus, 3. God sproblemen van Christenen, 4. Jezus achterna: bewogen voortrekkers en grensgangers, 5. In het voetspoor van Jezus in de jaren tachtig, 6. Bij bij zondere omstandigheden. Door alle toespraken, artike len en meditaties loopt als een rode draad de wens het evan gelie te vertalen naar onze tijd. Sleutelwoorden zijn steeds bevrijding van mensen en solidariteit met hen: Schil lebeeckx neemt voortdurend stelling tegen dié interpreta ties van het evangelie en dié kerkelijke leeruitspraken waarvan hij meent dat ze het recht van mensen geweld aandoen. Edward Schillebeeckx: Om het behoud van het evange lie. Prijs 32,50. 216 pagi na's. Uitgeverij Nelissen, Baarn. Edward Schillebeeckx FOTO: DIJKSTRA Brieven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekortén. Prins Clausplein Zelfs als geroutineerde auto mobilist (40.000 km gemiddeld per jaar) vind ik het Prins Clausplein bij Leidschendam een moeilijk te nemen ver keersobstakel. Terwijl de meeste automobilisten nog steeds niet hebben geleerd hoe je moet „inweven", wordt bij dit verkeersknooppunt van ze verwacht dat ze op een soepele aantal verkeersbanen van links naar rechts of andersom door elkaar heen schuiven. Na de invoering van de 100-kilo- metergrens ook op dit ver keerspunt is het er wat beter op geworden, hoewel er van tijd tot tijd volkomen onver wachts toch ook weer kamika zepiloten opduiken, die met veel te hoge snelheid van links naar rechts gieren of anders om. De zin daarvan,- ontgaat mij, want het hele traject zal niet veel meer dan een kilo meter of vijf zijn en wat is dan de winst? Het blijft nodig op het Prins Clausplein meer dan in welke andere verkeerssitu atie ogen van voren, van ach teren en van opzij te hebben. En er is, zoals jl vrijdagmid dag, maar een rokende en brandende a'uto voor nodig (ook al heeft in dit geval de vrouw-achter-het-stuur de wa gen keurig op de vluchtstrook gemanoeuvreerd, hetgeen met zes kinderen in de wagen een heel kunststuk moet zijn ge weest) of een stuk of tien au to's klappen op elkaar en de urenlange files zijn een feit. J.C. Van Wijnen, DELFT. Acht-Mei-Beweging (4) Mgr. Bomers heeft groot gelijk als hij zegt dat de AMB de RK kerk grote schade berokkent, Immers de AMB wil toch niet de leer van Christus aanvaar den, zoals het kerkelijk gezag ons die voorhoudt? Het kerk volk wordt daardoor in ver warring gebracht. De gelovi gen krijgen stenen voor brood, onder het mom „lief zijn voor elkaar". Maar alleen lief zijn voor elkaar daar bestaat het geloof niet uit. Niet-gelovigen zijn ook lief voor elkaar, dat is gewoon een natuurwet. Als de AMB propageert dat echtschei ding in bepaalde gevallen een „sacrament" is, abortus moet kunnen en dat een priesterloze kerk een ideaal voor de eman cipatie is, dan is ze toch wel erg bezijden de waarheid die Christus ons geleerd heeft en brengt ze de geloofsgemeen schap in verwarring. Heeft Christus niet tegen de aposte len gezegd: „Wie u hoort, hoort mij en wie u versmaadt, versmaadt mij"? Als men zich niet wenst te houden aan het geen de paus en bisschopen ons voorhouden, plaatst men zichzelf buiten de RK kerk. Immers in de oefening van ge loof bidden we: Ik geloof alles wat Gij geopenbaard hebt en door de H. Kerk ons leert. Het zou de AMB'ers sieren als daar rekening mee werd gehouden. Moge het Licht van Christus in deze Adventstijd hun hart tot inkeer brengen zodat zij de ware leer van Christus mogen aanvaarden en uit mogen dra- Aclit-Mei-Beweging (5) In de bijbel lezen en je handen niet van een ander kunnen af houden, is even erg als in de kerk zitten en later je collega bestelen; of roekeloos de ver keersregels negeren; of met de cao van je werknemers sjoe melen. Regels „moeten" er zijn om na te leven. Tegenover je medemens, maar ook tegen over God, onze Schepper. Dat zijn de grondslagen om daarop de echte liefde Verder te beoe fenen. Lief doen is heel mak kelijk. Lief „zijn" is nog wat anders. Dat vraagt discipline en offers. En in lief „zijn" zijn we nog niet eens amateurs, zo als de spreuk luidt van „De Bond zonder naam" voor de cember 1988. En wil de AMB daarin het monopolie binnen de kerk voor zich opeisen? La ten ze eerst maar eens opko men voor bijvoorbeeld huwe lijkstrouw als de enige garan tie tegen aids; de rechten van het gezin tegen de individuali sering die de maatschappij straks op zijn kop zet; voor het celibaat waar de priester „he lemaal" voor de naaste kan zijn; het ongeboren kind, etc. Want dan laat men pas zien wat liefde eigenlijk is. C.D. Noorderwier, DEN HAAG. Terug Ik wil de samenstellers van de rubriek Weekeinde van 19 no vember bedanken voor het ar tikel onder het kopje „Terug" over de school 'De Wegwijzer' in Oude Wetering. Hier wordt gesproken over een leerkracht die ontslag heeft genomen. Ik ben die leerkracht, die na een dienstverband van acht jaar, uiteindelijk ontslag nam. Na zes jaar in een probleem-situa tie te hebben gewerkt, die in mijn ogen binnen het bestaan de team niet meer op te lossen was, was dit voor mij de enige juiste beslissing. Samen met één goede collega heb ik gedu rende die zes jaar tegen de problemen gevochten. Helaas zonder enig resultaat. Het le zen van jullie artikel deed mij goed. Mijn eerste gedachte was: „Eindelijk komt er dan toch een stukje waarheid in het openbaar". Nogmaals mijn dank. J.S.Y. Bonthond, LEIDEN. Nederland en de Derde Wereld 32R°r i gister Na lange tijd aan het bezuinigingsmes te zijn ontkoméi om h lijkt het ministerie voor ontwikkelingssamenwerking zich njnac*at in de hoek te bevinden waar de klappen vallen. De begroting W' voor volgend jaar is meer dan ooit „vervuild" met oneigenlii ke uitgaven, die voorheen bijvoorbeeld onder WVC viele] jjij pr In een stroom van redes, publikaties en rapporten, zo lijls. Schot< het, wordt de vloer aangeveegd met de Nederlandse hulp aa van de Derde Wereld, die in totaal zo'n vijf miljard gulden peontwi jaar bedraagt. Het door PROFESSOR Ferdinand van Dam, door minister Bukma) haald voor anderhalf jaar uitgeleend aan de universiteit van Lei den, hekelde bij de aanvaarding van de Cleveringa-leerstot het clichématige denken over arme en rijke landen. Met zij] toespraak trapte Van Dam, die graag vooral de grote lijnel J ziet, op nogal wat tenen. Maar ook als zijn betoog van zijj scherpste kantjes wordt ontdaan, valt aan de kern erval, nauwelijks te tornen. Voor de ontwikkeling van de meest! landen in Afrika, Azië en Latijns-Amerika zijn de internatio nale handelsstromen en een eerlijke concurrentie veel be! ft m langrijker dan het totaal van alle ontwikkelingshulp. Maar ij J J die macro-economische visie verliest hij wèl het lot van dl gewone mensen uit het oog. De Inspectie te Velde van het ministerie voor ontwikk* lihgssamenwerking heeft onlangs becijferd dat het inschake len van bedrijven voor het uitvoeren van de Nederlands! ontwikkelingsprojecten een kostbare aangelegenheid is. He ministerie zou het zelf veel goedkoper kunnen. Maar op he ministerie van Bukman ontbreekt de deskundigheid, zoal topambtenaar mr. Jos van Gennip enige tijd geleden tijden! een rede in Rotterdam al eens verzuchtte. Hij pleitte verde! voor het inschakelen van meer deskundigen uit de ontwilt' kelingslanden zelf. Van Dam op zijn beurt hekelde het wes! terse superioriteitsgevoel: wij weten wel wat goed is voor dij ^IE] landen daar. bind< i een De politicoloog Hoebink gaat morgen bij zijn promotie ij vene Nijmegen nog een stapje verder. Hij heeft geconstateerd da] soms van de officiële doelstelling dat ontwikkelingshulp ten goedivan moet komen aan de allerarmsten in de wereld, de afgelopei^en jaren bitter weinig terecht zou zijn gekomen. Hij heeft ziedaar daarbij gebaseerd op de hulp van de Nederlandse overheii vreer aan Tanzania en Sri Lanka. Het is zeer de vraag of deze twej njej. landen model kunnen staan voor alle landen waarmee Ne ^oe derland samenwerkt. Maar zelfs dan blijven de cijfers ont naarr hullend. Van de honderden miljoenen die voor deze landei DSVCj werden uitgetrokken, zouden maar enkele procenten tei ^akc goede zijn gekomen aan de armen. Het meeste geld ver. dag™ dween in de zakken van Nederlandse bedrijven, die voor dj ^iens uitvoering van het werk werden ingeschakeld. DAT het anders kan, bewijzen particuliere organisaties aliteur Icco, Cebemo en Novib, en de talrijke noodhulporganisaties zegt: die overigens maar een bescheiden deel van de begroting lijk van minister Bukman voor hun rekening nemen. Zij zijn na een 2 tuurlijk niet in staat de grote politieke en economische om is sor wentelingen te forceren, die nodig zijn voor de totstandko; ming van een gelijkwaardiger wereld. Maar er bestaat geer Van d twijfel over dat de projecten die dergelijke organisaties fijj!e 54C nancieren, in meerderheid ten goede komen aan de mensen a'ange in de onderste lagen van de samenlevingen déar. Professoi van h Van Dam mag dan terecht vraagtekens zetten bij de projec- óerhf tenhulp van het ministerie, ervaringen van particuliere orga tegori. nisaties bewijzen dat de kleinschalige hulp wel degelijk meiv zwaar sen en daar gaat het om helpt. Het is daarom bevreemi p 1 dend dat minister Bukman weigert voor deze vorm van hulp meer geld beschikbaar te stellen. mand Het valt te wensen dat de opmerkingen van Van Damj Van Gennip en Hoebink aanleiding zullen zijn voor een za kelijke discussie over de kwaliteit van de Nederlandse ont wikkelingshulp. Die discussie is tot op heden vaak den, wellicht uit vrèes dat daarmee ook de (financiële) fun damenten van het Derde-Wereldbeleid zouden worden aan getast. Daarmee is ontwikkelingssamenwerking echter ooi steeds meer een zaak geworden van deskundigen, met hui voor buitenstaanders onbegrijpelijke vaktaal. Voor de gewone Nederlanders blijft een Derde Wereld over, waarvan het beeld, volkomen ten onrechte, wordt bë paald door rampen, oorlogen en geldinzamelingsacties. De zi buTter noodzakelijke kwalitatieve verbetering van de Nederlands hulpinspanningen zou daarom ook nieuwe pogingen moetei behelzen deze (voor)oordelen uit de weg te ruimen. Alleen zi kan verdedigd blijven worden, dat belastinggeld niet bestee< van. I wordt aan de politie of de studiefinanciering, maar wordt ge ïnvesteerd in pogingen van mensen in de Derde Wereld ti bouwen aan hun en daarmee ook onze toekomst. op all contr; nister Enkele buien DE BILT (KNMI) Ook morgen blijft de aanvoer van onstabiele lucht over de Noordzee voortduren. Deze circulatie wordt in stand ge houden door een lagedrukge bied boven de Oostzee en een hogedrukgebied ten westen van de golf van Biscaye. Mor gen trekt het lagedrukgebied verder in oostelijke richting en komt het hogedrukgebied wat in onze richting. Door deze ontwikkeling nemen de buien, waarin nog af en toe hagel voorkomt, langzaam in bete kenis af. Het is half tot zwaar bewolkt en de zon is af en toe te zien. De wind blijft uit het noordwesten waaien maar neemt in de loop van de dag iets af. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, geldig voor morgen en donderdag: Zuid-Scandinavië: donderdag langs de Noorse kust regen, overigens half- tot zwaarbe wolkt en droog. Temperatuur om het vriespunt. Britse Eilanden: wolkenvelden en droog. Middagtemperatuur ongeveer 8 graden. Benelux: af en toe zon en mor gen nog een enkele bui. Mid dagtemperatuur ongeveer 7 graden. Frankrijk: wolkenvelden en morgen nog een enkele bui. Middagtemperatuur van 4 gra den in het noordoosten tot 10 aan de Rivièra. Duitsland: half- tot zwaar be wolkt en middagtemperatuur 4 graden. grote Alpengebied: aan de noordf|f kant nu en dan sneeuw. Nul p: gradenniveau ongeveer 110 meter. Middagtemperatuur i V de dalen 6 graden. Portugal en Spanje: droog ei perioden met zon. Middagtem peratuur van 8 graden in h( m noorden tot 18 in het zuiden. Italië en Joegoslavische kus! wisselend bewolkt en plaatsal lijk buien. Middagtemperatuu van 7 graden in het noordeffl tot 17 op Sicilië. WEERRAPPORT HEDENMORGEN ;DEK

Leidse Courant | 1988 | | pagina 2