Burger moet bijdragen aan schoner milieu Zwitserse politie pakt Nederlandse drugsbende 4 5 9 14 13 Toch kamervragen affaire-Jolanda O,komeris... Zwitsers bedrijf loost gif in Rijn Doorgaan Cupduel is zeer onzeker VANDAAG 3 10 Kleine scholen in actie tegen bezuiniging ÊeicUe So oel (Roefc^ !Se1nl3 an I Iitnavp Wp<;lprnpr<; hphnrpnrlp Inl f^iifVioff Ppn; AnnthpkprsHiilf 34 2312 DD I.pirlpn PrKthnc 1 1 29nflAA fpl 971-122244 Vnnr ^Hnnnpmpnlprv071.3I3R77 Gimin3nn9 Rpnk- Amm.Hpnlr M V Dinsdag 6 december 1988 80e jaargang no. 24288 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Ém Uitgave Weslerpers. behorende tot Sijlholf Pers, Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 11,2300 AA, tel. 071-122244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank: Amro-bank N.V. Leiden. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand I. 23,74 (aut. betaling), kwartaal 1. 70,93, jaarf. 270,20. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur. zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071-122248. W- lelie Advertenties: (excl. 6%BTW)I. 0,65 per mm, familieberichten I. 0,59 per mm. Telefax 070-902702 tbv. advertenties. Directeur-hoofdredacteur J.f. Hallewas, Chef-redacteur W.A Buijteweg. Losse nummers f. 1.10 Half tot zwaar bewolkt. Enke le buien, mogelijk met hagel. Minimumtemperatuur circa 3 graden. Middagtemperatuur rond 6. Krachtige noordwesten wind, aan de kust hard, later afnemend. Zon op: 08.34, on der: 16.29. Scheveningen hoog water; 1.34 en 13.55; laag wa ter: 9.43 en 21.50. '"Titel en 1,8 miljoen k Hatter J SdHLT voor Boris Becker NEW YORK Voor het eerst in zijn loopbaan Iheeft Boris Becker de Masterstitel behaald in ihet toernooi dat per traditie het tennisseizoen afsluit. Hij versloeg vannacht in Madison Squa re Garden de Tsjechoslowaak Ivan Lendl in .vier uur en 43 minuten met 5-7, 7-6 (7-5), 3-6, 6- .2, 7-6 (7-5). Twee keer eerder had Becker in jdeze spectaculaire ambiance in drie sets de Jeindstrijd tegen Lendl verloren. De Tsjechoslo- Iwaak, die het toernooi al vijf keer op zijn naam jschreef en sinds 1985 in dit evenement niet meer werd verslagen, was niet in staat de West- Jduitser van zijn eerste grote titel van dit jaar af Jte houden. Becker ontving een prijzengeld van [ongeveer 300.000 gulden. Aanvullende honora ria inbegrepen streek de Westduitser in New York een bedrag van 1,8 miljoen gulden op. |Pag 14: Ivan Lendl valt van voetstuk. Boris Becker veroverde vannacht in New York zijn eerste Masterstitel. foto: ap Pastoor nacht vastgebonden MILL De 60-jarige pastoor van de Sint Willebrordusparochie in het Brabantse Mill heeft een hele nacht aan handen en voeten ge bonden in zijn pastorie gelegen. Zondagavond laat werd hij over vallen door twee gemaskerde en gewapende mannen. Zij bonden de pastoor vast, plakten tape over zijn ogen en mond en braken vervol gens de kluis open. Gistermorgen kwam de huishoudster, die ont dekte dat de gordijnen nog waren gesloten. Toen ook nog een deur van de sacristie bleek open te staan, waarschuwde ze de politie. Die vond de pastoor op de grond in zijn werkkamer. Veilig rijden scheelt slok op een borrel HILVERSUM Veilig Ver- keer Nederland (VVN) brengt rond de feestdagen, waarin het alcoholgebruik hoger ligt dan normaal, een speciale tv-spot om de aandacht te vestigen op het gevaar van alcohol bij ver keer. Uit statistische gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek blijkt dat het aan tal ongevallen in de december maand en met name rond de feestdagen weliswaar lager ligt dan normaal, maar dat het aandeel ongevallen waarbij sprake is van alcoholgebruik bijna driemaal hoger ligt. Ziekteverzuim deze zomer hoog DEN HAAG - Het ziektever zuim in het derde kwartaal van dit jaar steekt ongunstig af bij dat van de zomer van 1987. De kans is groot dat hierdoor het verzuim over dit jaar hoger zal zijn dan in 1987, toen werknemers ge middeld 8,1 procent van het aantal werkdagen ziek wa ren. Zowel in de nijverheid als in de dienstverlening lag het verzuimpercentage deze zomer aan de hoge kant, met respectievelijk acht en 7,3 procent. Vorig jaar kwam de nijverheid in deze periode uit op 7,2 en de dienstverlening op 6,5. Onderzoek: vis eten verkleint kans op vaatziekten niet MAASTRICHT Het eten van vis verkleint niet het risico om hart en vaatziekten te krijgen. Met deze conclusie gaat drs. A. van Houwe- lingen in tegen resultaten van eer dere onderzoeken waar wel een verband werd gelegd tussen vis eten en minder kans op hart- en vaatziekten. van Houwelingen noemt deze e ere resultaten in haar proefschritt, waarop zij vrij dag promoveert aan de Rijksuni versiteit Limburg, tegenstrijdig en onbetrouwbaar. Vis in de voeding is wel een uitstekende eiwitbron, zo beveelt de aanstaande doctor aan. DE KORTE: BEDRIJVEN NIET ALLEEN VERANTWOORDELIJK ROTTERDAM De extra milieukosten mo gen niet zonder meer op het bedrijfsleven worden afgeschoven. Ook de burgers zullen moeten betalen voor een schoner milieu, vindt minister De Kor te van economische za ken. Hij sprakvandaag bij de opening van het congres „Milieuzaken" in Rotterdam. De Korte hield de deelne mers aan de bijeenkomst voor dat er geen actief milieubeleid mogelijk is zonder economische groei. Deze is nodig om investeringen te doen ter bescherming van het mi lieu. De minister is van mening dat het beginsel van „de vervuiler be taalt" moet blijven. De stijgende kosten dienen in de prijs van het produkt tot uitdrukking te komen. Minister De Korte vindt dat de concurrentiepositie van de bedrijven in gevaar komt als zij alleen opdraai en voor de kosten van de vervuiling, foto: dijkstra Het is volgens de minister echter te gemakkelijk om in de ingewikkelde mate rie van de verdeling van de extra milieukosten zonder meer naar het bedrijfsleven te wijzen. Consument, overheid, werkgevers en werkne mers zijn allen verant woordelijk, vindt De Kor- Een economische groei, niet een ongebreidelde maar één die samengaat met het milieubeleid, is volgens de minister nodig om de investeringen in de milieubescherming té be kostigen en de Derde We reld welvaartsverbetering in het vooruitzicht te stel len. Uit het Nationaal Mi lieubeleidsplan (NMP), dat de regering in maart volgend jaar wü presente ren, zal volgens De Korte blijken dat er door de ge hele maatschappij meer offers moeten worden ge bracht. Oók door de con sument en de belastingbe taler. Duits optreden tegen Greenpeace Zes politieboten omsingelden gistermiddag de rubberboot jes van Greenpeace-actie- voerders, die in de haven van het Westduitse Emden pro beerden een ctoomtransport te verhinderen. De „Moby Dick", het actieschip van Greenpeace, werd tijdelijk aan de ketting gelegd. De ac tievoerders, die met politie- busjes van het schip werden afgevoerd, moesten boetes betalen die variëerden van 5.000 tot 110.000 mark. Het atoomtransport is later als nog richting Zweden vertrok ken. Greenpeace verzet zich met hand en tand tegen die atoomtransporten. De i organistie vreest dat Emden dé overslaghaven wordt van kernafval. foto: pers unie BASEL De Zwitserse justitie heeft negen Ne derlanders gearresteerd op verdenking van smok kei van drugs. Op deze beschuldiging wer> n ook twee Belgen en vijf S i- jaarden aangehouden. P derlanders probeerdr .40 kilo h»c; de Duits-Zwitserse grens over te smokkelen waar van 130 kilo afkomstig was uit Nederland. Onder de negen gearresteerde Nederlanders zijn een 49-jarige oud-leraar, een ex-politieman en een vrouw van eind veer tig. Laatstgenoemde heeft eni ge tijd geleden in ons land drie jaar celstraf uitgezeten wegens doodslag op haar ex-man. Tij dens haar verblijf in de gevan genis, aldus de vrouw, was haar zoon aan de drugs ver slaafd geraakt. Om die reden zou zij nu voor hem smokke- De Zwitserse douane- en nar coticabrigade kwamen de zes tien leden tellende bende de afgelopen drie weken op het spoor toen ze zeven ladingen met drugs Zwitserland pro beerden binnen te smokkelen. Van de zeven transporten met drugs werden er vijf onmid dellijk bij de Duits-Zwitserse grens onderschept, de overige twee werden gevolgd tot in Basel zelf. AMSTERDAM Het Amster- lamse waterleidingbedrijf moet linnenkort opnieuw maatrege- en treffen om de gevolgen van 'ervuild Rijnwater te onder gangen. Gisteren werd bekend lat een Zwitsers bedrijf in ok- ober negenhonderd kilo meto- achloor in de Rijn heeft ge- oosd. De directeurwan het wa- erleidingbedrijf, M. Gast, toon- le zich gisteren ontevreden iver het feit dat Nederland niet van de lozing van dit bestrij- iingsmiddel op de hoogte is ge- iteld. Amsterdam moest afgelo- ten zondag haar water-inname lit de Rijn staken om te voor- tomen dat het bestrijdingsmid del mecoprop in het drinkwater Verzeild raakt. Het chemiebe drijf BASF is verantwoordelijk voor de aanwezigheid van dit bestrijdingsmiddel in de Rijn. De gezamenlijke waterleiding- ledrijven willen BASF aan- prakelijk gaan stellen voor de tosten die gemaakt zijn om de vatervoorziening te staken, wel Pagina 3: Goed drinkwater vereist gezond milieu Scholieren maken langste foto GASTEREN Leerlingen van de openbare basisschool van het dorp Gasteren heb ben vandaag de langste pa noramische foto ter wereld gemaakt. De leerlingen ge bruikten eigengemaakte ca mera's die bestonden uit blikjes waarin een gat was geprikt. Ze maakten stuk voor stuk een opname van een deel van het dorp, waarna ze de foto's afdruk ten en aan elkaar plakten. Daardoor ontstond een foto van vier en een half meter. Kerstmannen Terwijl Nederland nog wat nageniet van Sinterklaas waarvan er maar één echte is is in veel andere landen de tijd van de Kerstman aangebroken. Daar zijn er veel meer van, zoals blijkt op deze foto uit Hamburg. In een zaal van de universiteit kregen enige honderden kerstmannen prak tijk-onderricht. Tot het einde van de maand zullen zij de straten bevolken. foto: ap (Van onze verslaggever) STUTTGART Het door gaan van het Europa Cuptref- fen Vfb Suttgart-FC Gronin gen vanavond in zuid-Duits- land is twijfelachtig. Net als veertien dagen geleden in Groningen, waar het 3-1 werd voor de ploeg van Arie Haan, viel er ook in Stuttgart daags voor het duel een flink pak sneeuw. Voor vandaag wordt overdag ter plaatse een tempe ratuur van circa zes graden verwacht. De sneeuw zal daar door wel verdwijnen, maar het veld in slechte staat brengen. Van de return voor het UEFA Cuptoernooi zal bij doorgaan in elk geval slechts een sa- 16 PAGINA'S „Vastbinden en slaan uit de tijd" Valkenburg mag zich kuuroord noemen Kremlin eist stopzetting massa-ontslagen Kaukasus Veiling Leiden opgeheven Spelers Vfb Suttgart willen meer premie Michaëlschool Hazerswoude geschikt als sociaal-cultureel centrum r Willem Vermeulen uit Ter j Aar heeft veel op 11 om terug te kijken I I Grond vatenspoelerij Sassenheim moet worden afgegraven geestelijk leven opinie/weer binnenland buitenland kunst economie leiden omgeving sport radio en televisie (ADVERTENTIE) AUTOVERHUUR IF.tPIBAIKI&lilS Verhuur van luxe auto's en busjes vanaf 30.- p. dag. HOOFDSTRAAT 104 - LEIDERDORP Tel. 071-894040 DEN HAAG - In het on derwijs zijn vandaag in het hele land acties ge houden tegen het plan van minister Deetman om het aantal leerkrachten op de kleine scholen in het basis- en voortgezet on derwijs te beperken. De voorgestelde maatregelen moeten een bezuiniging van ongeveer 100 miljoen gulden opbrengen. De actiedag is georganiseerd door de onderwijsbonden, die zich met kracht verzetten te gen een nieuwe aanslag op het onderwijs. Zij vrezen een ver lies van ongeveer 1500 ar beidsplaatsen en daarmee een verzwaring van de taak van het personeel op de betrokken basis- en middelbare scholen. Uit de onderwijsbegroting blijkt dat in het voortgezet on derwijs Deetmans maatregelen bedoeld zijn om de kleine scholen er toe te brengen met andere scholen te fuseren. Het zwaartepunt van de acties ligt in Zeeland en de noordelijke provincies. Daar bevinden zich de meeste kleine scholen. Vol gens de katholieke onderwijs bond KOV zijn op ongeveer 20 van de 25 scholen in de Noord oostpolder de kinderen thuis gehouden. JANMAAT (CDA) WIL EIND AAN „MENSONTERENDE BEHANDELMETHODEN' DEN HAAG Het Twee de-Kamerlid Janmaat- Abee van het CDA heeft staatssecretaris Dees ge vraagd een einde te ma ken aan de „mensont erende behandelmetho den" in de Hendrik van Boeyenoord Inrichting voor zwakzinnigen in As sen. De ouders van een 7n.olz7innifTo ftrninv tron 9? jaar maakten dezer dagen bekend dat hun dochter al vijf jaar lang alleen, naakt en vastgebonden zit opge sloten in een kale cel in deze inrichting. Janmaat en haar PvdA-collage Haas-Berger zeiden in het weekeinde nog geen kamer- vrp/Ton ot'er d° affaire te zul len stellen. Nu heeft Janmaat toch gevraagd of de inspecteur voor de geestelijke gezond heidszorg, die deze affaire al jaren kent en de ouders steunt in hun protest, zich terecht verschuilt achter een gebrek aan middelen en mogelijkhe den om verandering in de si tuatie te brengen. Het kamer lid wil weten of de inspecteur inderdaad niet meer kan doen dan de directie wijzen op de consequenties van de open baarheid rond dit soort mis standen. Verder informeert ze naar de mogelijkheden en de sancties om veranderingen af te dwingen. De ouders van de 23-jarige Jo- landa Venema zijn blij met alle publiciteit. Ze zijn er ook van overtuigd dat de open baarheid ervoor heeft gezorgd dat er nu toch kamervragen zijn gesteld. Ze wijzen erop dat Janmaat en haar PvdA-collega Haas-Berger al bijna twee jaar op de hoogte zijn. Ze zinden het eigenlijk belachelijk dat er nu ineens wel kamervragen gesteld kunnen worden. Op 14 december hebben de ouders een oriënterend gesprek met de inrichting Nieuw Woel- wijck in Sappemeer om te zien of Jolanda daar een mens waardiger verblijf kan krijgen. Pagina 3: „Vastbinden en slaan uit de tijd" „O, kom eris kijken". Gevleugelde woorden in deze dagen. Maar hier niet zozeer bedoeld voor wat aan talloos velen gisteravond allemaal cadeau is ge daan, of voor op wat er vanmorgen allemaal bij de schoorstenen in de diverse schoenen is aangetrof fen. Nee, veeleer betrekking hebbend op wat u nu stevig in uw beide handen hebt. Zelf gekocht in een kiosk of anderszins of desnoods even geleend van uw buurvrouw. Een vers exemplaar van de Leidse Courant, gemaakt van stevig krantepapier. Gedrukt op dinsdag de zesde december, de eigenlij ke feestdag van Sinterklaas. Een dag waarop, zoals u kunt lezen, het leven ook gewoon weer is doorge gaan. Zorg, dat u de bon invult en u zult zien, dat het weldra voor u elke dag „O, kom eris kijken"- dag is. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naan de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N.B. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 1