Ferrein vatenspoeleri j moet worden afgegraven deer huisartsen ereikbaar ti weekeinde Bewoners Leidseweg tegen vergunning lompenhandel f Vrienden Wassenaar bepleiten aanleg noordelijke randweg A 12- EIDEN OMGEVING ftzidóe Sou/tont DINSDAG 6 DECEMBER 1988 PAGINA 13 ening voor dagboek ver hongerwinter JETERVVOUDE De chting Oud Zoeterwoude jet volgens de commissies ïlzijn en financiën een ren- oze lening krijgen van .000 gulden. De stichting eft daar om gevraagd om uitgave van een dagboek er de hongerwinter tijdens reede Wereldoorlog moge- c te maken. De stichting iagt 3500 gulden bij uit ei- n middelen. t dagbo'ek zou ongever rtig gulden moeten gaan ;ten. De lening zou binnen jaar terugbetaald moeten irden. D66 VOORSCHOTEN: GEMEENTE VOERT DUBBELE BOEKHOUDING VOORSCHOTEN De fractie van D66 wil weten of het juist is dat de gemeente Voor schoten één miljoen gulden twee keer als dekkingsmiddel heeft gebruikt. De partij had deze vraag als gesteld tijdens de behan deling van de begroting. De democraten vinden dat het antwoord te lang uitblijft en hebben daarom nu schriftelijke vragen ge steld. Tijdens de begrotingsbehandeling con stateerde D66 dat twee keer het zelfde mil joen guldens uit een overschot op de reke ning over 1984 werd besteed. Een keer als; dekkingsmiddel voor de nieuwbouw van het gemeentehuis en een keer als storting in diverse fondsen. Een eerste reactie van wet houder J. van Dalen (financiën) was dat dat niet mogelijk zou zijn. Inbraak in woning OEGSTGEEST Een antieke klok, een moderne klok, kande laars, bestek, sieraden en een stereoset zijn gisteravond gestolen uit een woning aan de Fredenk Hendriklaan in Oegstgeest. De in brekers zijn via het openbreken van een bovenlichtje bij de keuken binnen geko men. De hele woning is doorzocht. De waarde van de buit is volgens de politie „aanzienlijk". Bouw bedrijfswoning Warmond mag doorgaan WARMOND Burgemeester en wethouders willen een vergunning geven voor de bouw van een bedrijfs woning met bedrijfsruimte nabij Dorpstraat 95. Ze wijzen de bezwaren van de naast het perceel wonende heer P. van Doorne af. Van Doorne vindt dat het verlenen van de ver gunning in strijd is met het bestem mingsplan. De gebouwen zouden moeten verschijnen op een plaats die bestemd is voor recreatie, tuin en wa ter. Van Doorne is bang dat de weg vrij gemaakt wordt voor de vestiging van een nieuw jachtwerf en/of jachtha ven. Daarmee zouden volgens Van Doorne plandoelstellingen overtre den worden. Geld voor expositie over pelsters VOORHOUT De Werkgroep Vrouwengeschiedenis Bollenstreek krijgt 2.500 gulden van de gemeente Voorhout voor een tentoonstelling over het bollenpellen. Op deze expo sitie wordt vooral aandacht besteed aan de positie van vrouwen. De werkgroep heeft al eerder subsidie gekregen van de gemeente Voorhout. Daarmee werd een boek samenge steld over de vrouwen in het bollen- vak. De expositie zal in ieder geval in Voorhout te zien zijn en overlapt de permanente expositie in het museum voor de bloembollenstreek niet. De gemeenteraad van Voorhout praat donderdag 8 december over dit subsi diebedrag. Kerstconcert in Lisse LISSE In de Neder- lands Hervormde Kerk aan de Heereweg in Lisse heeft woensdag 14 decem ber een Kerstconcert plaats. Medewerking aan dit concert wordt verleend door Reinata Heemskerk (alt-mezzo), het Christelijk Gemengd koor Evono uit Aalsmeer en het meisjes koor Puellae-Cantate. De leiding is in handen van organist Teke Bijlsma en Jacoline Bijlsma presen teert het concert. Het con- cert'begint om acht uur en de toegang is gratis. Vogeltentoonstelling HILLEGOM'LISSE De vogelvereniging Zang en Kleur uit Hillegom/Lisse houdt op vrijdag 9. zaterdag 10 en zondag 11 december haar jaarlijkse tentoonstel ling. Deze 35ste tentoonsteling wordt gehouden in het jeugdhuis St. Jozef achter de St. Jozefkerk in Hille gom. Op vrijdagavond is er een beurs waar vogels kun nen worden gekocht. De openingstijden zijn vrijdaga vond tussen acht en tien uur, zaterdag tussen 's och tends tien en 's avonds acht uur en op zaterdag tussen tien en vijf uur. Herhaling van Elco's Leiden LEIDEN Rijnland TV zendt zaterdag en zondag de NOS-productie 'Elco's Leiden' opnieuw uit. Cultuurmi nister Elco Brinkman laat in de drie kwartier durende film Leiden van zijn mooiste kanten zien. De film werd op 4 april door de NOS uitgezonden als onderdeel van het openingsprogramma van Nederland 3. De uitzen dingen van Rijnland zijn te zien op het kanaal van de Rijnland Infokrant en beginnen om 18.00 uur. ^SSENHEIM De ver- treinigde grond onder voormalige vatenspoe- rij Van der Zee aan de dustriekade moet wor- n afgegraven. Daarna >et het verontreinigde b in de sloot worden •ggehaald en het grond- ter worden gereinigd, t blijkt uit het nader derzoek naar de demverontreiniging on- r de vatenspoelerij aan Industriekade. Wan- er de maatregelen wor- n genomen is op dit mo ment nog niet bekend. In 1985 werd vastgesteld dat de bodem van het fabriekster rein aan de Industriekade is verontreinigd met aromaten, oplosmiddelen en mininerale olie. De grond onder de fa briek, op het bedrijfsterrein en het slib in de nabijgelegen sloot zijn vervuild. Daarnaast was de Kagersloot vervuild over een lengte van 200 meter. De vervuiling is daar inmid dels verwijderd in 1986 omdat omwonenden via deze sloot in contact konden komen met de verontreinigende stoffen. Dit gevaar dreigde met het resterende verontreinigde ter rein niet. Wel levert de ver ontreinigde grond enig risico op bij graafwerkzaamheden. Ook kunnen de stoffen zich in de toekomst via het grondwa ter verspreiden naar de diepte en naar de wijde omgeving wat gevaar op kan leveren voor de volksgezondheid. Een definitieve sanering is nodig om dit gevaar op te heffen. Afgraven Nu uit saneringsonderzoek blijkt dat het hele terrein moet worden afgegraven kan een compleet werkplan worden opgesteld. Wanneer dit kan worden uitgevoerd is nog on duidelijk. De provincie Zuid- Holland heeft veel lokaties die afgegraven moeten worden. Elk jaar vindt een afweging plaats wanneer welke lokatie moet worden afgegraven. K. Schoonderwoerd van de ge meente Sassenheim: „Het bud get van de provincie is ontoe reikend om alle verontreinig de lokaties in Zuid-Holland op te ruimen. Ook komen er nog steeds nieuwe verontreinigin gen aan het licht. Zo'n geval als in Alphen slokt weer veel geld op. De sanering in Sas senheim wordt pas in de ne gentiger jaren verwacht". Het terrein aan de Industrie- kade is op dit moment nog ei-^ gendom van Van der Zee. Er staan nog enkele gebouwen van de voormalige vatenspoe lerij die enkele jaren geleden uitbrandde. Schoonderwoerd: „Het is mogelijk dat we straks proberen het terrein aan te kopen of te onteigenen. Ook is het op dit moment nog niet duidelijk of alle gebouwen kunnen blijven staan bij de sa nering". Wat er na de sanering met het terrein gaat gebeuren, is onbekend. Aangezien de grond een bedrijfsbestemming heeft, is de vestiging van een nieuw bedrijf niet uitgesloten. VOORSCHOTEN Be woners van de Leidseweg willen niet dat de heer J. van Lierop, handelaar in lompen en metaal, een hinderwetvergunning krijgt. Van Lierop drijft zijn handel bij de vroegere boerderij „Wie kan keer- en de Hand des Heeren" aan de Leidseweg. Het gaat om een hinderwet vergunning voor: verwer king van nonferrometalen en accuzuur, schroot, waaronder koelkasten, oude auto's en zwaar schroot, oud papier, textiel en lompen, olie en benzi ne, afvoer zwervuil en verbranden en verwer ken. Volgens de buurt heeft de heer Van Lierop deze activiteiten tot nu toe zonder vergunning verricht en zijn blijkbaar ook de opstallen op het boerenerf zonder vergunning opgericht en in werking gesteld. Volgens de bewoners wordt achteraf een vergunning aangevraagd. Volgens de gemeente Voor schoten is die veronderstelling onjuist. Een aantal jaren gele den heeft Van Lierop van de gemeente toestemming gekre gen zijn handel te verplaatsen naar de Leidseweg. De afgele gen boerderij leek een ideale plek, maar inmiddels is de be bouwing wel dichter bij de boerderij gekomen en ook is een wandel-fietspad aange legd, het St. Nicolaespad. In verband met de verscherpte milieu-eisen dienen nu alle be drijven een nieuwe hinder wetvergunning aan te vragen. De buurtbewoners protesteren met klem tegen het afgeven van een hinderwetvergun ning, omdat een dergelijk be drijf met grote milieubezwa ren niet in een woonbuurt thuishoort, zo menen zij. Dichtbij de buurt is al vervui ling geconstateerd op het ter rein van De Zilverfabriek en dertig buurtbewoners wijzen er in een brief aan burgemees ter en wethouders op dat er regelmatig meer dan vijftig stuks oude accu's in het zand liggen leeg te lekken, terwijl ook de olie uit de oude auto wrakken zo de grond in loopt. Het ligt allemaal open en bloot op de openbare weg, aldus de bezwaarmakers. De buurt heeft geen bezwaar tegen het blijvend opslaan van papier en lompen indien het niet anders kan, maar zal zich tot het uiterste verzetten tegen milieuvervuilende activiteiten en ook tegen een grote loods, die door hen „horizonvervui ler" wordt genoemd. j^alkenburg's 'ever ït rden.iarmome was ^toncerteert telde ALKENBURG Val- toe" jnburg's Harmonie geeft epas- pjdagavond 9 december |ar het najaarsconcert in Terp. Dit jaar is geko- voor een licht popu- programma, waarin kele marsen zijn opge- men. Het concert be lt met de 'Marche Lo- van Louis Ganne, volgd door 'Dichter en iuer' van Franz von ippe. Tot de pauze speelt ,e harmonie voorts nog famaican Folk Suite' van (arold Walters, 'Ameri- Folk Suite' van Ha- }ld Winters en 'Instant rch' van Harold Win- it concert wordt hervat met ng Size' van Fred, nk Daarna volgen 'Op een zische markt' van A.W. :&elby. Come back to Sor dino van E de Curtis, 'Sere- $de for Michel' van Ted Hug- :/hs. From the gay Twenties' :;n M. de Mandelieu. filmmu- m van 'Love Story', 'The *ung Amadeus' van T. Par- -J de Haan, 'Brasilia' van ius Wechter, 'The OLdti- Rag" van David Seeker en irch der Medici' van Johan :hers. van Nerijnen is inmiddels jaar dirigent van Valken- g's Harmonie. Onder zijn ling haalde het gezelschap Ier meer de zilveren tulp op Tulip Time Festival in wijk. Ook werd een LP ikt en promoveerde monie naar de ere-afdeling de Kon. Ned. Federatie, concert begint om acht Duindoornschool opnieuw dicht De Duindoornschool in Noordwijkerhout moet voor de feestda gen dichtgetimmerd zijn. Dat eist de gemeente Noordwijkerhout van de Domeinen, een afdeling van het ministerie van financiën die eigenaar is van de voormalige LHNO-school. In de ruim twee jaar leegstaande school is inmiddels enkele keren brand ge sticht. Eén keer moest de brandweer daarbij aan te pas komen. Wethouder P. Heemskerk: „De school is een gevaar voor de om geving. Op grond van de woningwet kunnen we eisen dat er maatregelen worden genomen". Vorige week heeft wethouder P. Heemskerk een gesprek gehad met een vertegenwoordiger van de Domeinen. „Het liefst zouden we zien dat de school gesloopt zou worden, maar daar schijnt men geen geld voor te hebben. De school wordt nu opnieuw dichtgetimmerd. De jeugd kan dat altijd weer open maken maar als we eerst de jaarwisseling achter de rug hebben". De Domeinen proberen de Duindoornschool te verkopen. De gemeente Noordwijkerhout is wel geïnteresseerd, maar wil hooguit 4,5 ton op tafel leggen voor het terrein. De Do meinen willen bijna 7 ton voor de grond hebben. Noordwijker hout wil woningen bouwen op het terrein van de Duindoorn- school. FOTO: HENK VAN DEN ENDE Dit is de heer H.A.J. Kortstee (50) uit IJmuiden. Hij is sinds 1 september interim-directeur gemeentewerken van de ge meente Noordwijk. De komst van Kortstee houdt verband met het vertrek van J. de Klui ver, de vroegere directeur van de Noordwijkse nutsbedrijven. Deze had na de pensionering van A. Sijens ook de dienst van gemeentewerken onder zijn hoede gekregen. Bij de fu sering van de nutsbedrijven uit het gewest tot het nieuwe be drijf Energie- en Watervoorzie ning Rijnland gaf De Kluiver de voorkeur aan een baan bij het EWR, zodat er een vacature ontstond voor de functie van directeur van gemeentewer ken. Mede met het oog op de reorganisatie van het gemeen telijke apparaat bestond er be hoefte aan iemand, die de functie tijdelijk zou vervullen. Tot de taak van Kortstee, die 12 jaar directeur van openbare werken in IJmuiden was, be hoort onder meer het maken van een groenplan. Kortstee betwijfelt of de wel eens ter sprake komende privatisering van de groenvoorziening voor deliger is dan een eigen ge meentelijke plantsoenendienst. „Wel is inspraak van de wijk- verenigingen belangrijk", stelt hij. „Een goede wisselwerking tussen burgerij en gemeente is voor het schoon en aantrekke lijk houden van het dorp on misbaar". FOTO: HENK VAN DEN ENDE Noordwijk heeft interim- directeur gemeentewerken l KATWIJK, VALKENBURG EN RUNSBURG TWIJK De huisart- in het gebied Katwijk- lkenburg-Rijnsburg janderen per 1 januari hun weekeinde-dien- n drastisch. nu toe hadden twee artsen [ist voor spoedeisende hulp- ling. Afhankelijk van in deel men van het dorp >nde, viel men onder de ver ting van een van beide art- Vanaf nieuwjaar zijn er ter in dit regio-gebied drie en beschikbaar voor hulp- lening in het weekeinde. i waarneemt hangt daarbij van de dokter waarmee de arts een groep vormt. In de lo Katwijk-Rijnsburg-Val- Iburg zijn 20 artsen met een «tijk gehuisvest. Gazamen- i zijn zij in eerste instantie "intwoordelijk voor de zorg f bijna zestigduizend inwo- T Tot voor kort werden de fkeinde-diensten in dit ge- *1 gedraaid door twee dienst doende artsen. Als scheidslijn tussen de twee verzorgingsge bieden gold grofweg genomen de Julianalaan-Biltlaan in Kat wijk aan Zee. Zo had men dus een weekeinde-arts voor het Baddorp en een voor Katwijk aan den Rijn, Rijnsburg en Val kenburg. Vanaf 1 januari 1989 komt er verandering in dit systeem. De waarnemend arts voor de huis arts is dan iemand waarmee de eigen dokter een groep vormt. In totaal komen er drie groe pen. Om er nu achter te komen welke arts buiten de doorde weekse dagen geraadpleegd moet worden dient de patiënt te weten met wie zijn huisarts een groep vormt. Een van de drie waarnemend artsen waarmee de huisarts een groep vormt draait dan vervangende dienst. Het aanvangstijdstip voor de weekenddiensten blijft ongewij zigd: zaterdagochtend tien uur. Voor die tijd kan zonodig de ei gen huisarts of zijn avond-ver vanger geraadpleegd worden. Sporttarieven omlaag in Voorschoten VOORSCHOTEN De gemeente Voorschoten wil de tarieven voor gymnas tieklokalen, sporthal De Vliethorst, de voetbalvel den en de halfverharde trainingsvelden per 1 ja nuari 1989 verlagen. De daling van het tarief be draagt voor gymnastiekloka len 8,5 procent en voor de sporthal ruim zes procent. De huur van voetbalvelden wordt vier procent lager, de halfver- harde trainingsvelden moeten vanaf begin 1989 drie procent minder kosten. De verlaging van de tarieven is mogelijk door een daling van de ener gieprijzen en de verlaging van het rente-omslagpercentage. De honk- en softbalvereniging gaat ruim zesduizend gulden meer betalen voor het gebruik van het veld. De tarieven voor recreatiebad Het Wedde stij gen met drie procent. Burge meester en wethouders zijn van mening dat het beter is jaarlijks een kleine verhoging te laten betalen dan een forse verhoging na een paar jaar. De tarieven van Het Wedde wer den begin 1988 met tien pro cent verhoogd. Daarvoor wa ren ze een aantal jaren niet ge stegen. Een dagkaart gaat 3,70 gulden kosten. Dat was 3,60 gulden. WASSENAAR De ver eniging Vrienden van Wassenaar wil dat er een noordelijke randweg wordt aangelegd. Dat staat in een vertrouwelij ke brief van de Vereni ging aan het college van burgemeester en wethou ders. Vrienden van Was senaar is een grote en in vloedrijke vereniging in de gemeente die zich be zighoudt met milieu en verkeersvrdagstukken. De enige en effectieve maat regel om het drukke (sluip)verkeer uit Wasse naar te weren, is de aan leg van een noordelijke randweg, die globaal loopt van de Kokshoornlaan naar Deyleroord en aan sluit op de Rijksstraatweg. De plannen voor de aan leg van deze weg hebben het tien jaar geleden in de Wassenaarse gemeentepo litiek niet gehaald. De vertrouwelijke brief aan het college werd opgesteld naar aanleiding van de on langs gehouden inspraakavond over de uitgebreide verkeers maatregelen in Wassenaar. Zo wel de voorzitter van de Vrienden van Wassenaar, dr. J. Verhoeve, als de voorzitter, van de werkgroep verkeer, ing. R.F.B. Quack, zijn een stemmig in hun oordeel over de gemeentelijke nota verkeer. „Duidelijk is dat de nota over de verkeersremmende maatre gelen in Wassenaar niet ieders instemming heeft. De gemeen te geeft niet duidelijk aan wat de effecten van de voorgestel de maatregelen zijn. Het colle ge moet een ander plan op te stellen, waarbij de gevolgen van de maatregelen duidelijk zichtbaar worden". Verkeersriool „Het zou wel eens zo kunnen zijn dat een heleboel kleine maatregelen hun doel voorbij schieten, omdat op die bewuste plek het aanbod van door gaand verkeer vrij beperkt is. Voor het laatst werd daarnaar onderzoek gedaan in 1975 en toen lag het aandeel van het doorgaand verkeer op circa 30 procent. Huidige cijfers ont breken. De gemeente telt de laatste jaren het verkeer op de diverse wegen, maar daaruit is geen enkele conclusie te trek ken voor het aandeel door gaand verkeer". De vereniging wil dan ook, voordat er aan de lokale wegen iets gedaan wordt, dat de gemeente aan geeft hoe het doorgaande ver keer afdoende kan worden aangepakt. De enige oplossing volgens de vereniging is de aanleg van de noordelijke randweg. „Door een verkeerde inschatting van het gemeente bestuur is de noordelijke rand weg ongeveer tien jaar gele den uit de verkeersplannen verdwenen", aldus de opstel lers van de brief. „Voor het schrappen van deze weg. die had moeten lopen als verlen ging van de Kokshoornlaan naar Deyleroord en op de Rijksstraatweg had moeten aansluiten, waren indertijd di verse argumenten. Nu worden we geconfronteerd met de ge volgen van het toenmalige be leid. De gemeente wil een stel sel van wegen rondom Wasse naar. Dat uitgangspunt onder schrijft onze vereniging van harte, maar dan niet een stel sel van wegen dat op 10 kilo meter afstand van Wassenaar ligt en pas over een jaar of tien gerealiseerd is". Apart recreatiebad in zwembad Noordwijkerhout NOORDWIJKERHOUT Het nieuwe zwembad dat naast De Schelft in Noordwijkerhout moet worden aangelegd, moet een combinatie wedstrijd- instructiebassin krijgen en een apart bad voor re creatief zwemmen. Dat willen burgemeester en wethouders van Noordwij kerhout volgens een ver anderd plan voor de nieuwbouw. Op 13 okto ber werd besloten een nieuw zwembad te bou wen in Noordwijkerhout. Om het zwembad aantrekke lijk te maken voor recreatie- zwemmers, wil de gemeente ook een waterglijbaan aanleg gen in het recreatiebassin. In het wedstrijd-/instructiebassin komt volgens het nieuwe plan een beweegbare vloer van 9 bij 12,5 meter en een beweegbare wand waarmee het bad in een instructie- en wedstrijdgedeel te verdeeld kan worden. De drie voorstellen kosten onge veer 385.000 gulden. Volgens de eerste plannen zou er een apart bassin voor wed- strijdzwemmen komen en een recreatie-, instructie-, en peu terbassin worden aangelegd. Als de nieuwe plannen door gaan krijgt de recreant meer ruimte dan in het oorspronke lijke plan. Dat is nodig omdat recreanten de overheersende factor zijn in de exploitatie van het bad. De gemeente wil van de ge meenteraad een voorberei dingskrediet van 300.000 gul den. Een deel daarvan, 75.000 gulden, zou de architect nu moeten krijgen om een defini tief schetsontwerp en een glo bale kostenraming te maken. Afhankelijk van de uitkomst van de kostenraming zou be sloten moeten worden om het project al dan niet door te zet ten. Dode vogels op het strand KATWIJK Op het strand van Katwijk zijn gisteravond enke le tientallen dode vogels aangetroffen. De dieren bleken door olie en smeer te zijn omgekomen. Volgens de Katwijkse politie heeft een schip voor de kust de olieresten gelost. Overigens moet dit zeer dicht onder de kust zijn gebeurd, want vooralsnog zijn er alleen vogels op het Katwijkse strand aangetroffen.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 13